UITEN LAN 1». VEELBELOVEND! VOOR DE TOEKOMST. ring tot. uiting gekomen zijn. Hij beriep zich voor het uitblijven van onderwijsverbeteringen op de hoofd taak der regeering: sociale wetgeving en de kosten dekking. Verder noemde de minister dit wetje een geringe oorlogsschatting na de overwinning, die het bijz. on derwijs in 1909 behaalde. Hij wees het verwijt af, dat de rechterzijde dit ontwerp met het oog op 1913 van 1100de had; niet zij, maar de linkerzijde bracht er de politiek bij. Om de voortzetting van den school strijd is het. der regeering niet te doen en aan zelf standigheid tegenover dr. Kuyper ontbreekt het den minister niet- De minister noemde zijn gouvernemen- teele kracht en zijn samenwerking met geestverwan ten; hij heeft weinig verwachting van dit alles bij de oppositie. Spr. ontkende dat het bouwwetje den schoolstrijd aanwakkeren wil. Juist daarom wilde de minister het geheele subsidiestelsel niet herzien. De grief tegen de te groote subsidies voor onder- wyzerssalarissen in kloosterscholen doet niet ter zake, daar het hier een bouwsubsidie betreft. Grondwettig bezwaar hiertegen kan niet bestaan. Voorstander van kleine schooltjes is de minister niet en deze ver minderen ook reeds. De minister twijfelde of bij grondige subsidieherzicning de linkerzijde zou mee doen. Nadeel voor het platteland vreesde spr. niet van zijn ontwerp. Hierop volgde een debat tusschen dc heeren Rood- h u y z e n (TJ.-L.) en de Savornin Lohman (C.-n.) over een persoonlijk feit. De eerste had n.l. den Laatste beticht van oneerlijkheid, waarna de heer Lobman gezegd hadl niet meer met den heer Roodhu.v- zen te willen debatteeren. Nadat er politieke on eerlijkheid blijkt bedoeld te zijn, werd het incident ge sloten. De algemeene beschouwingen werden gesloten en bij art. 1 kwam aan de orde het amendement-Van der Molen, strekkende om de subsidies meer in over eenstemming met de werkelijke kosten te brengen. Dc heer Van der Molen (A.-R.) betreurde zijn af wijking van de parlementaire gebruiken in het debat van gisteren. Vervolgens beeijferde hij zijn amende ment. De. heer Snoeok Honkemans (C.-H.) be toogde de onvoldoendheid van het regeeringsontwerp bij de dringende behoefte aan bijzondere scholen in verschillende plaatsen en besprak het standpunt dei' christelijk-historischen bij deze kwestie. De heer Ter L a a n (S. D. A. P.) wees op de groote koaten-verhooging van het amendement-Van der Molen, dat van een verkeerde berekening uitgaat. Ten aanzien van het ontwerp klaagde spr., dat de minister dit eerst als een subsidie voor nieuwe scho len bedoeld had, doch het later vervormde tot een geschenk voor bestaande scholen. Spr. wraakte de bewering van rechts, dat de ouders meer bijzondere scholen wenschen. Hij wees op pres sie op hen uitgeoefend d'oor de Hervormde Diaconie in De.n Haag. Zulk een pressie bestaat bij spr's par tij niet. Men wil rechts kleine schooltjes. Indien dit niet waar is, laat men dan het minimum getal der leerlingen verhoogen, om voor subsidie in aanmerking te komen. De heer P ollem a (A.-R.) bestreed vervolgens den heer Ter Laan, waarna de minister, de amendementen besprekende, toegaf dat de schaal, door de heeren v. d. Molen c. s. ontworpen, meer de werkelijkheid nabij komt, dan de schaal van het ont werp. Dat de minister niet hetzelfde heeft voorge steld, geschiedde op grond van de toen slechte finan ciën des lands. De openbare scholen krijgen altijd veel meer dan de bijzondere scholen. De beslissing over het amendement-v. d. Molen laat de minister aan de Kamer. Do heer Ketelaar (V.-D.) protesteerde tegen do wijze, waarop de minister het amendement-van dei- Molen heeft ontvangen. De heer Ter Laan repliceerde. De heer Ketelaar achtte het onverdedigbaar, dat het amendement meer dan 150 pCt.. meer vraagt dan do Minister voorstelde. Het amendement legt nog 330.000 op een voorstel van 190.000. En bij de Armenwet werd nog pas een amendement betref fende de krankzinnigenverpleging om de kosten af gewezen De minister, gevolg gevend aan den wenk van den heer Ketelaar, die overneming van het amende ment aanraadde, om de Kamer een stemming te be sparen, zeide ten slotte het amendement over te ne men. De heer T roelstra wees nog eens op de be langrijke stijging van het totale subsidiebedrag, ge volg van de overneming van het amendement. Spr. stelde voor de behandeling te schorsen en het gewij zigd ontwerp opnieuw in de afdeelingen te onderzoe ken. Do minister zal de beslissing natuurlijk aan de Kamer laten. Maar spr. herinnerde aan het amen dement, bij de Armenwet, dat in de millioenen liep; maar niemand dacht toen aan een nieuw afdeelings- onderzoek. De heer Ter Laan ging na wat het nieuwe «fdeelingsonderzoek moet omvatten. Het voorstel-Troelstra tot vernieuwd sectie-onder- aoek werd met 53 tegen 35 stemmen verworpen (rechts tegen links.) Nadat de heer Ter Laan nog eens opkwam tegen de subsidie-regeling van het ontwerp, wijzend op de bezwaren er tegen, en de heer S m ee n g e ver klaarde, dat de meerderheid der commissie van oor deel is, dat het gewijzigd ontwerp niet moet worden aangenomen, werd het gewijzigde artikel I aangeno men. Daarna werd besloten tot toelating van een amen dement-Tor Laan e. s., voorstellende een nieuw art. II in te voegen, ten doel hebbend de ruimere rijksbijdra ge, volgens het ontwerp aan de- bijzondere scholen toe te kennen, ook aan de gemeentebesturen voor de openbare scholen toe te kennen en daarom voorstel lend de som welke de gemeenten in eens ontvangen ter tegemoetkoming in de bouwkosten van openbare scholen van 25 pCt. op 37V2 pCt. te brengen. De vergadering werd daarna verdaagd tot den vol genden ochtend. Dr. KUYPER. De oud-Minister dr. A. Kuyper hoopt nog in den loop van deze maand in Groningen en te Leeuwarden op te treden, te Leeuwarden voor Patrimonium en het Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesvereen. in Eries- ,and- („Ned.") HOOFDBESTUUR YRIJZ.-DEM. BOND. In de gisteren gehouden vergadering van den Vrij zinnig-democratische Kiesvereeniging werden aJs candidaten voor het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- democratisehen Bond' in de vacaturen ontstaan door do periodieke aftrediug der heeren prof. dr. D. van Embden, mr. C. Tb. van Deventer en mr. J. A. van Gilso (geen van allen herkiesbnar) gesteld de heeren Th. M. Ketelaar, mr. L. N. Roodenburg en O. Nijpels. VOGELENWET. De hoeren Ilugenholtz, Helsdingen, Schaper en 1 liegen hebben in de eerste plaats een amendement ingediend op art. 21 van het wetsontwerp, houdende bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels, strekkende om het veTleenen van de vergun ningen voor het zoeken van meeuweneieren en het vangen van vogels door de kooi, niet over te laten aan het goedvinden van de in de wet genoemde autoriteit. Een tweede amendement strekt om aan artikel 19 toe te voegeu een derde en vierde lid, luidende: 3o. Wanneer de aanvrager aantoont, dat hij, ter richtige uitoefening van zijn bedrijf, eene vergunning noodig heeft, zoowel ter plaatse waar hij vogels vangt als waar hij deze ten verkoop voorhanden heeft, wordt hem eene vergunning in duplo uitgereikt. Voor het duplicaat wordt alleen het zegelrecht volgens de wet betaald. 4o. De vergunning is ook geldig voor hen die in dienst zijn van den houder der vergunning, mits een van hen de vergunning bij zich heeft. De heer Van Foreest heeft een amendement in gediend, strekkende om wat het zoeken van kievits eieren betreft, den bestaanden toestand te bestendi gen. tiemengd nieuws DE OPENBARE LEESZAAL TE AMSTERDAM. Omtrent de besprekingen tusschen het gemeentebe stuur van Amsterdam en de commissie uit de burgerij, die zich de totstandkoming eener openbare leeszaal ten doel stelt, kon het ITbld. nader het volgende me- dedeelen: De commissie had aan het gemeentebestuur doen weten, dat zij zich kon vereenigen met het denk beeld om het voormalige gebouw der gasfabrieken aan de Keizersgracht, voor openbare leerzaal beschikbaar te stellen, echter onder dit beding, dat het gebouw uitsluitend! voor leeszaal zou dienen en de arbeids beurs daarin niet zou worden ondergebracht. Daarop is, van de zijde van het gemeentebestuur het aanbod' gedaan, dat de gemeente een deel van het terrein van den Parkschouwburg aan de commissie zou afstaan en tevens een belangrijk bedrag beschik baar te stellen. We herinneren eraan, dat de commis sie, bijna twee jaar geleden het verzoek tot den Raad richtte om van gemeentewege een terrein en een be drag van een ton voor een openbare leeszaal beschik baar te stellen. Gisteravond zou de commissie beslissen of zij op bet aanbod van het gemeentebestuur zal ingaan dan wel of zij de voorkeur zal blijven geven aan hef ge bouw op de Keizersgracht. Tn een gisteravond gehouden vergadering van de commissie voor een openbare leeszaal is besloten, aan te nemen het aanbod van het gemeentebestuur om een deel van het terrein van den Parkschouwburg aan de commissie af te staan en haar een bijdrage te geven voor de kosten van den bouw. OPENBARE 1JCESZAAL TE HAARLEM. Na een zeer langdurig debat heeft de Raad van Haarlem gistermiddag met 23 tegen 8 stemmen in beginsel de wensehelijkheid uitgesproken van de stich ting van een openbare leeszaal. Daarna werd met al gemeene stemmen besloten een commissie te benoe men, die een onderzoek zal instellen omtrent de wijze, waarop de stichting dezer openbare leeszaal moet worden tot stand gebracht, n.l. door particulier initi atief, gesteund door de gemeente, of van gemeentewe ge met bijdragen van particulieren. EEN TREURIG AUTO-ONGELUK. Men meldt uit Delft: De familie Nordheim alhier ontving gisteren liet droevig bericht dat een ongeval met doodelijke afloop den heer B. W. van Nordheim te Batavia overkomen is. De heer N. die voor jaren naar Indië was gegaan, had zich daar door volharden den arbeid weten op te werken en bekleedde een be langrijke positie bij eenigo thee-plantages. De heer N. was voornemens het volgende jaar voorgoed naar Holland terug te keeren. Bij gebrek aan een plaats vervanger had hij hiervan echter steeds moeten af zien. En nu was juist van uit Delft iemand onderweg naar Indië om zoodra deze zich in de zaken had inge werkt, den heer N. de gelegenheid' te geven aan zijn 'ang gekoesterden wensch gevolg te kunnen geven. EEN KANTOORLOOPER ER VAN DOOR. Een 18-jarige kantoorlooper, in dienst der effecten- lirma Jarman en Zonen, Heerengracht te Amster dam, is er vandoor met een gistermorgen bij verschil lende firma's geïnd bedrag van circa 8000. Gistermiddag is van het verdwijnen van het jong- mensch aan de politie kennis gegeven, die onmiddel lijk alle stations van sporen, trams en booten deed bewaken. Den laatst en tijd! was bij de firma Jarman een en ander omtrent den vermiste bekend geworden, aangaande minder eervolle relaties die hij onderhield. andaar dat op hem werd gelet en het gistermor gen omstreeks elf uur onmiddellijk opviel, dat hij wan het innen van enkele posten nog niet op het kantoor was weergekeerd. Vrij zeker is liet jongemenseh door slechten om gang tot de daad! overgegaan. OOK EEN MIDDEL! In de Raadsvergadering te Barneveld werd door do leden voorgesteld om een verordening te maken, waarbij de maximum-snelheid voor auto's werd' be paald. Toen de voorzitter vroeg of iemand wist aan te ge ven boe de snelheid precies gecontroleerd moest wor den, zeide een der leden, dat. hij het 't beste vond, dat olke automobilist uitstapte en, zoover de kom van het dorp zich uitstrekt, vóór den wagen bleef loopeu. Dit voorstel werd echter niet aangenomen. I)E STAKING IN DE ENGELSOHE MIJNEN. De toestand in de haven te Rotterdam is hetzelfde als den vorigen dag. De prijzen der bunkerkolen zijn weer eenigszins gestegen. N olgens ontvangen berichten zou er tegen Maandag een meer algemeene staking in de mijnen in West-fa len verwacht worden. VERREGAANDE BALDADIGHEID. De rechtbank te Leeuwarden heeft Roelof van K., 13 jaar, uit Zwaagwesteinde, wegens1 het veroorzaken van gevaar voor den sneltrein, die uit de richting Groningen om 4 uur 57 min. te Leeuwarden aankomt, door op verscheidene plaatsen op de rails van dien spoorweg een bos ijzeren platen neer te leggen, tot 3 maanden tuchtschool veroordeeld. De. 10-jarige Sijtze W., aldaar, die voor het zelfde feit terechtstond, is vrijgesproken. SLAAPZIEKTE. Het dienstmeisje te Loon-op-Zand, dat onlangs door slaapziekte aangetast is geweest, lijdt thans weer aan dezelfde ziekte. Sedert Vrijdag is zij niet wakker te krijgen. Het meisje is naar hare ouders te Udenhout overgebracht. GEVAARLIJK. Naar uit Groesbeek aan De Oelderl. wordt gemeld, heeft Zaterdagavond de D-trein van Bazel naar Hoek van Holland tusschen Groesbeek en Nijmegen eenige vertraging ondervonden. liet bleek den machinist, dat men pogingen had aangewend den trein te doen ontsporen. Een rol ijzerdraad werd' gevonden liggen de over de rails; hier en daar was 't ijzerdraad' van de sein toestellen stukgesneden. EEN MYSTIFICATIE? Eonigen tijd geleden werden op een Zondagavond door oponsluitlng uit den horlogewinkel van Gebrè. Schouten, Oudebrugsteeg 2, te Amsterdam, een aantal horloges en andere voorwerpen van waarde gestolen. Reed» dadelijk viel de verdenking op een bekende van justitie en politie, dien men op den bewusten avond in de buurt van den winkel had gezien. Het mocht evenwel niet gelukken, voldoende bewijsmateriaal te gen hem bijeen te brengen. Dezelfde man werd on langs aangehouden in verband met de inbraak bij de Algomeine Electricitats-Gesellschaft, Keizersgracht 121. Aan den rechter-commissaris moet hij nu be kend hebben schuldig te zijn aan den diefstal bij Gebr. Schouten en hij moet ook de plaats hebben gewezen, waar een deel van het gestolene zou te vinden zijn. Hij zou het namelijk hebben weggeworpen in het wa ter van den Singel bij de Lijnbaansteeg; het gesto- leno was geborgen in een blikken trommel. Op last der justitie ging de politie Dinsdag aan het dreggen; wel werd een trommel opgehaald, doch deze was ledig. Het dreggen werd gister voortgezet. liet resultaat was, dat gistermiddag weer een trom meltje werd opgehaald uit den Singel bij de Korstjes- poortsteeg. Over den inhouil kon de politie in het belang van het onderzoek geen inlichtingen geven. (Hbld.) PORTEFEUILLE ONTROLD. Een schipper van een motorboot, die voor de firma an Gend en Loos wissels int, haalde gistermorgen aan de Twentsche Bank te Amsterdam een bedrag van 800. Hij stak het geld1 bij ander geld in zijn porte feuille en begaf zich vervolgens naar den sigarenwin kel op den hoek Voorburgwal en Paleisstraat, om si garen te koopen. Toen hij den winkel verliet, liepen twee als heer gekleede individuen tegen zijn lijf. De man liep door tot gebouw „Concordia" en ver wijderde zich even in het urinoir. Toen hij uit het urinoir kwam, liepen hem dezelfde individuen tegen het lijf. Een oogenblik later miste hij zijn porte feuille. De politie stelt eeu onderzoek in. TWEE KRANKZINNIGEN ONTVLUCHT. Gisteravond bemerkte men dat uit het krankzinni gengesticht te Medemblik twee verpleegden waren ontvlucht. Zij hadden een privaatraampje verbroken en kans gezien zich er door heen te werken. Onmid dellijk werd1 naar alle kanten getelegrafeerd' met het resultaat dat een der ontvluchten onder Hoorn werd gegrepen en naar het gesticht teruggebracht werd. De andere, die een fiets van den postbode te Opper does gestolen heeft, en zich daarmede uit de voeten heeft gemaakt wordt nog steeds gezocht. Heden werd hij echter te Amsterdam gevat. De politie te Arnhem heeft de hand' gelegd! op een dievenbende, die specialiteit was in het plunderen van winkels. De „werkende leden" dezer bende waren tusschen de. 9 en 14 jaar, de aanvoerder was 14 jaar! De jongelui zijn op de volgende wijze in de val ge- loopen Een banketbakker betrapte Maandagavond twee jongens, juist op het oogenblik, dat zij uit zijn winkel een doos chocolade, ter waarde van 6, wilden wegne men. De politie werd gewaarschuwd en deze liet de val nog even open staan, met het gevolg, dat een der de jongen kwam opdagen, die eens keek waar zijn ka meraadjes bleven, terwijl ten slotte nog een vierde, de aanvoerder, in de val liep. Gebleken is, dat de jongens zich aan tal van win keldiefstallen hebben schuldig gemaakt, o.a. van een flesch met geconfijte vruchten, van portemonnaies, ansichten, notitieboekjes, tabletten chocolade, potloo- den, cocosnoten, sinaasappelen, dadels, taartjes, enz. Een deel is in de respectievelijke magen der jeugdige boosdoeners verdwenen, de rest werd in een „geheime bergplaats" verstopt. De jongelui werkten als volgt: twee van hen gin gen een winkel binnen eii kochten daar voor een paar eenten snoepgoed, bij welke gelegenheid zij hun slag trachten te slaan. De anderen stonden onderwijl op den uitkijk om te waarschuwen, als er onraad was en om het gestolene onmiddellijk in ontvangst te nemen. De aanvoerder der bende wordt ter beschikking van de justitie gesteld, de anderen zijn voorloopig aan de ouders terug gegeven. DE WAGENINGSCHE PRENTBRIEFKAARTEN. De boekhandelaar Elberg heeft thans de dagvaar ding ontvangen, om den 18en dezer voor het kanton gerecht terecht te staan. In die dagvaarding wordt hem ten laste gelegd: „Te Wageningen achter een venster van de ótalage-kast van zjjn winkel, gelegen aan den openbaren weg, de Hoogstraat, en van dien voor het openbaar verkeer bestemden weg duidelijk zichtbaar voor liet aldaar passeerende publiek, eenige afbeeldingen van naaktfigurenvoorstellende Die Reue, erlorenes Paradies, Der GeigenspieJer, Speerwerferin, Badende, Die Wfischerin, en Joseph Limburg au sei- nem Werk-Loreley arbeiteud", openlijk heeft tentoon gesteld gehad, welke afbeeldingen geschikt waren om de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen," UIT LIMMEN. uensdagavond li Maart gaf de Red. kamer „Voor uit" alhier in het lokaal van Mej. Wed. J. Visser haar laatste uitvoering in dit seizoen. De zaal was matig bezet. De beide stukken „Een Keerpunt", tooneelspel en „De Student thuis", blijspel, kregen, vooral het blijspel, een welverdiend applaus. VAN TEXEL. Een droevig ongeluk gebeurde gistermiddag op de hofstede van den heer A. Breesnee in den polder Eier- land. Iemand, te De Waal woonachtig, had een wagen hooi geladen, en zou den zoogenaamden ponder, die op het hooi wordt gelegd, stevig aantrekken, toen het touw brak, en hij van het hooi op den grond neer stortte. Zwaar gekwetst werd hij opgenomen, doch spoedig daarna overleed hij. UIT BERGEN. Bij de dezer dagen gehouden publieke verhuring van de z.g. loterjjlanden en wegen van den polder „de Ber- germeer" in deze gemeente, was het aantal liefheb bers bijzonder groot. De totale opbrengst bedraagt f 2780,of ruim f 200.meer dan over 1911. KORTE BERICHTEN. De Doopsgezinde gemeente te Franeker heeft be sloten dat ook de vrouwelijke lidmaten kunnen wor den benoemd tot lid van den kerkeraad. Werd het eene der pasgeboren beertjes in den Dierentuin in den Haag door de ouders genoegelijk opgepeuzeld, het tweede heeft slechts enkele dagen het levenslieht mogen aanschouwen en is, zjj het dan ook op meer gewone wijze, gestorven. Vader en moe der Beer schijnen niet te treuren over het verlies. Laatste Berichten, VERHINDERING VAN EEN VERVOLGING. UTRECHT, 7 Maart. Voor het- hoog militair Ge rechtshof werd heden behandeld de zaak tegen gene- raal majoor de Bruyu, bevelhebber der 3e militaire afdeeling en commandant van de stelling- Hollandsch Diep en olkernk, die zich te verantwoorden had we gens het verhinderen van de vervolging van een straf baar feit wogens de wijze waarop deze vervolging dooi den auditeur militair was gelast. Men zal zich her inneren dat dezen zomer twee huzaren bij liet over trekken der Maas bij Venlo verdronken, de ritmeester N., onder wiens bevel dit geschiedde, zou deswegen vervolgd worden, doch genoemde generaal verhinder de den auditeur militair den ritmeester N. voor den krijgsraad te dagen op de wijze welke daartoe door den auditeur-militair was gevolgd. De advocaat fiscaal eisclite 300 boete subs, twee maanden hech tenis. EEN MOOIE VLUCHT. PARIJS, Maart (V. D.) De aviateur Salney, die hedenmorgen om 8 uur uit Londen vertrok op een mo noplane Bleriot, daalde zonder oponthoud te Parijs om 11 uur hedenmorgen DE ITALIAANSOH-TÜKKSOHE OOEDOO. De Neue Freie l'resse verneemt uit diplomatieke bron, dat Oostenrijk-Hongarije en Duitsehland1 zich tegen een voorstel van Engeland! verklaard hebben, om van Italië gedaan te krijgen, dat het van iedere onderneming van zijn vloot tegen de Turksehe strijd krachten in Europa en Azië af zou zien. olgens een telegram uit Konstantinopel meldt de babahSaïd' Mehemed ben Abdoellah heeft al zijn stammen opgeroepen tot een inval in het Italiaansche gebied van Erythrea. Het heet, dat de inval al heden begonnen is. In de Italiaansche Kamer is de gewijzigde begroo ting 1911/1912 aan de orde. De minister van finan ciën zegt zich te verheugen in het feit, dat de finan- ciecle toestand steeds zeer krachtig en vertrouwen wekkend is, doch de plicht van de regeering en hel parlement werd er niet door weggecijferd, dat de uit gaven beperkt moesten worden. Het loopende dienst jaar zou de helft van de oorlogskosten zonder nadeelig saldo kunnen dekkende vooruitzichten van het ko mende dienstjaar waren goed. De oorlog bracht geen stilstand in de hervormingen te weeg, terwijl de staai der geldmiddelen toeliet zonder leening of nieuwe be lasting de onderneming uit te voeren, met betrekking tot welke de regeering, het parlement en het land het op zoo opmerkelijke wijze eens waren geweest. De lichting van 1888 zal den 20en Maart naar huis gezonden worden. Degenen, die zich in Tripolitanië bevinden en teruggeroepen worden, zullen van af 1 April vertrekken, al naarmate zij vervangen zullen zijn. ENGELAND. Gisterochtend stond liet met deu kolenstrijdi in Engeland iets beter: dat de nijverlieids- raad een comité benoemd had, dat met Asquith zou beraadslagen; en dat in dén loop van den dag nieuwe conferentie® beraamd waren tusschen dé ministers en de leiders der beide partijen, gaf nieuwe hoop. Ook schijnt er mogelijkheid te bestaan op een nieuwe alge meene conferentie van mijnwerkers uit alle Britsche kolenstreken. En voorts worden de mijneigenaars uit Zuid»-Wales te Londen verwacht voor een conferentie van mijnbezitters, niettegenstaande zij vroeger ver klaard hadden, niet weder naar Londen te zullen ko men, zonder door de regeering te zijn uitgenoodigd. Vermoedelijk zit liier een nieuwe poging van de re geering achter tot het stichten van vrede. De Times bepleit een verkorting van den gewonen werkdag hij gemeen overleg, ten einde het gebruik van steenkool te verminderen. In Londen alleen kost elk uur werk bij donker duizenden tons steenkool. Het bespaarde zou gebruikt kunnen worden om met do hulp der autoriteiten, personen te helpen, die steun nu liet, meest noodig hebben. Zoo wil het blad dat het land aan de mijnwerkers toonen zal, dat het niet zoo hulpeloos is als zij veronderstellen, en dat zij niet zulk een gemakkelijke overwinning zullen behalen als zij denken. Handel en nijverheid beginnen inmiddels den in vloed der staking geducht te voelen. Van alle kanten komen berichten over het sluiten van fabrieken en werkloosheid. Iedereen begint nu de beteekenis te be seffen van de steenkool voor het nationale leven van een land, welke industrie op goedkoope steenkool ge bouwd is. De duurte, waarover men sinds lang klaagt, neemt toe, en de gevolgen der staking zullen weldra, vooral voor de economisch zwakken, zeer nij pend worden. In antwoord op een vraag, zeide de heer Asquith gisteren in het Lagerhuis, dat het bericht van liberale bladen, dat de regeering voornemens was, heden een wetsontwerp voor een minimum-loon in te dienen, een bloot verzinsel was. De regeering hoopte zeer, dat het Huis het steenkoolgeschil zou bespreken, maar hij kon geen dag voor deze discussie bepalen, daar de positie zeer moeilijk was; hij hoopte 's namid dags de vertegenwoordigers der arbeiders te ontvan gen. Het plotselinge vertrek naar Londen van de mijn werkersafgevaardigden uit de Schotsche kolenstreek heeft voedsel gegeven aan de hoop dat het Britsche uitvoerend comité plannen maakt voor een nieuwe na tionale conferentie. Officieel lekt niets uit, maar men verneemt, dat aan de gedelegeerden verzocht, is, rapport uit te brengen over de meening in de distric ten en dat de geheele lijst der eischen van de mijn werkers binnenkort zal worden herzien. De White Star Line verklaart, dat haar dienstrege ling voorloopig dezelfde blijft, maar dat zij zich niet, verantwoordelijk stelt voor verliezen, die een gevolg zijn van het niet op de aangekondigde datums of het in 't geheel niet uitvaren harer schepen. MEXICO. Een compleet plan voor de mobilisatie van een Amerikaansche legermacht van 100.000 man aan de Mexicaansche grens is aan den chef van den generale» staf voorgelegd. liet is echter nog slechts een proefneming. tiemengde mededeellngeu. PORTUGEESCIIE MONARCHISTEN. Een 40-tal Portugeesche monarchisten, die onlangs de wijk namen naar België, hebben zich te Huy in een oude abdij gevestigd. Het zijn allen deftige heeren met mooi klinkende namen. Naar zij beweren zal hun verblijf in België slechts van korten duur zijn. ERNSTIGE BRAND. Te I: renenneville bij Amiens is een groote fabriek van ijzerwaren afgebrand. De schade wordt op een millioen fraucs geschat; 1500 werklieden zijn werk loos. De fabriek was in 1906 tijdens een staking in brand geraakt, maar men gelooft niet, dat er ditmaal kwaadwilligheid in het spel is. ZWARE STORM. De kusten van Normandië en Bretagne zijn deze week door een zwaren storm geteisterd, die vergezeld ging van onweer en zware stortregens. In de kust plaatsen werden boomen ontworteld, de daken van eenige huizen afgerukt, de telegraaf-verbindingen verbroken, terwijl ook op verscheidene andere plaatsen ernstige schade is aangericht. Vele zeelieden zijn verdronken. Te Beauvais wer den door een wervelwind boomen ontworteld, een fa brieksschoorsteen afgerukt en de toren van de St. Ste- phanus-kerk zwaar beschadigd. Te Angers werden vier tooneelspclers, die in een theater aldaar moesten optreden, door een windstoot van de strandpromenade iu zee goslingerd; alle vier verdronken. De vloedgolf heeft veel schade aangericht te Saint- Malo, Pnramé en op He de Rein, 28 mijlen ten Zuid-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2