STADSNIEU WH. BUITENLAND jaren onderhands te verhuren, de sluiskade gedeelte lijk en de Zouthaagkade geheel, voor 100 per jaar. Wordt besloten op het verzoek afwijzend te beschik ken en de kaden in het openbaar te verhuren. Van de gezondheids-commissie te Hoorn een me- dedeeling dat tegen verlenging van den ontruimings- termijn van het onbewoonbaar verklaarde perceel D. 94 geen bezwaren bestaan. Wordt besloten dien ter mijn te verlengen tot 1 Mei as. Een verzoek van J. Korff te Lutjewinkel, om z^jn bierhuis te willen beschouwen als een buitengewone inrichting van maatschappelijk verkeer overeenkoms tig art, 5 der Drankwet en daarvoor aan II. M. de Koningin machtiging te vragen voor Burg. en Weth. om een vergunning voor den verkoop van sterken dTank in 't klein te verleenen boven het maximum aantal vergunningen. Bij dit adres is een verzoek van 68 ingezetenen in r.utjewinkel en de Weere, om op het verzoek gunstig te beschikken, omdat noch in Lutjewinkel, noch in de Weere écn gelegenheid bestaat voor drankverkoop. Het verzoek wordt gesteld' in handen van B. en W Voor het opmaken der belastingkohieren wordt overgegaan tot een besloten zitting. Ka heropening der openbare zitting wordt vastge steld: het kohier Hoofdelijken Omslag voor 1912 met 604 aanslagen tot een bedrag van 4397.24. Het ko hier Hondenbelasting voor 1912 met 96 aanslagen tot een bedrag van 198. VAN TEXEL. Voor de betrekking van ambtenaar ter secretarie alhier, hebben zich niet minder dan 97 sollicitanten aangemeld', waaronder 34 in het bezit van een di ploma. UIT OUDKARSPEL. Bij de op gisteren gehouden stemming van een Hoofdingeland voor het Ambacht van Wesfc-Fries- lalnl genaamd Geest mor-Ambacht, werd in de plaats van den heer Aalbert Borst, die tot Heemraad is be noemd voor de banne Oudkarspel, gekozen de lieer Jan Pranger Jbz. UIT HEER nUGO WAARD. Bij do gisteren gehouden verkiezing van drie hoofd ingelanden voor den polder Heerhugowaard, van wie de heeren W. Oudliuis en Jb. Wijnker periodiek moes ten aftreden, zijn do aftredenden herkozen, terwijl voor do vacature de Boer werd gekozen de heer A. A. Overtoom. Bij de gisteren gehouden verkooping ten over staan van notaris de Boer, van de kaasfabriek „Vita Nova", ging deze voor de som van 9550 over aan den heer Jac. Met c.s., alhier. In het lokaal van den heer Klaver werd de voorjaarsvergadering gehouden der jeugdige vereeni- ging „Hugowoard's Belang". Bij afwezigheid van den voorzitter, dr. A. O. G. Post, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, den heer S. Brugman. De rekening wees aan: inkomsten 58.50, uitgaven 57.52, batig saldo 0.98. Hierop volgde een jaar verslag van den secretaris, waarin gewezen werd op het ontstaan der vereetiiging en vervolgens opgesomd wat door haar is verricht, welke resultaten haar wer ken heeft afgeworpen. Met applaus werd dit eerste jaarverslag beloond. Bij de nu volgende verkiezing van bestuursleden werden voor de wijken 1, 2, 3 en 4 resp. her- of geko zen de heeren G. Oudeman en D. VIaar, A. Borst en C. den Hartigh, S. Brugman en Jc. Blom, P. Blauw, J. de Boer en J. Kieft. Ten aanzien der alhier t.e houden tentoonstelling werd besloten ten minste 10 toe te zeggen voor het waarborgfonds. Als vertegenwoordigers der vereeni- giug in do tentoonstellingscommissie werden gekozen de heeren K. Kuiper, A. Borst, P. Kant, G. Oudeman en P. Blauw. Betreffende de „Melkverordening" en „plaatselijke Brand-assurantie", werd het bestuur uitgenoodigd zich te willen beschouwen als commissie voor onder zoek. Medegedeeld werd, dat met betrekking tot wering van bedelarij bij den secretaris plaatjes kunnen wor den besteld, net- en zeer soliede, tegen den prijs van 30 cent. De verlichtings-commissie heeft haar onderzoek ten einde gebracht en naar aanleiding der rapporten werd besloten Ilugowaard's Belang te verzoeken aan het Gemeentebestuur een adres te willen richten met het verzoek het daarheen te leiden, dat een plaatselijke olectriseho centrale tot stand kome. Na eenig debat, waarbij o. a. door den heer K. Molenaar eenige mede- deelingen werden verstrekt met betrekking tot de Westfriesche Electrisehe Centrale, werd besloten tot dt-n Raad een adres te richten, waarin alleen wordt aangedrongen op het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van de stichting eeuer plaatse lijke electrisehe centrale. Bij de rondvraag kwam ter sprake de groote af stand, welke vele huismoeders moeten afleggen om hunne kinderen kosteloos te doen iuënteu. Aan het Gemeentebestuur zal worden gevraagd, dit voortaan in de scholen te doen plaats hebben. Tevens zal aan het Gemeentebestuur worden ge vraagd in de gemeente-verordening een artikel op te nemen, waardoor aan de burgers, waar dit noodig mocht zijn. kan worden opgelegd een gedeelte van den straatweg te schrobben. Nog gaf een opmerking omtrent den slechten toe stand van het Kabelpad aanleiding tot de opdracht aan het bestuur zich tot het Polderbestuur te wenden met verzoek de brug in dit pad te willen verhoogen en zoo mogelijk liet Kabelpad te verbeteren. Hierna sluiting der vergadering. UIT HENSBROEK. Als vervolg van den tweedaagschen biljartwedstrijd tussclien „Eensgezindheid" te Hensbroek en „Ons Ge noegen" te Rustenburg is aldaar met dezelfde zestien spelers het tweede gedeelte thans afgespeeld. Het totale aantal caramboles door Rustenburg behaald be droeg 2312 en door Hensbroek 2021, zoodat „Ons Ge noegen" den kamp gewonnen heeft. De vier verschil lende zilveren medailles zijn ten deel gevallen aan de heeren A. Gunder en J. Fok te Hensbroek en *an den heer 8. Gunder te Rustenburg die twee medailles won. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gisteravond vergaderde ten huize van den heer C. Kuiper de IJsclub „Wintervermaak". In kas bleek te zyn f 245.02. De aftredende bestuursleden J. Dirkmaat en W. v. d. Molen werden herkozen. Ds. Banga vroeg of de ysclub zioh ook niet interresseert voor zomersport. Zou het bestuur er zich niet voor willen spannen om hier bijv. een zwemschool te krijgen en een gedeelte van het buitenland om daar zomersport op uit te oefe- neD. Het bestuur zag er niet veel licht in en raadde Ds. Banga aan om voor zomersport een andere ver- eeoiging op te richten. KORTE BERICHTEN. Een 13-jarig meisje te Almelo zou, terwjjl de moe der afwezig was, passen op het 8-jarig kind van een buurvrouw. Hel kind wilde de kachel met petroleum aanmaken, waarbij de kan in brand vloog, zoodat de kleeren in brand geraakten. Het meisje vluchtte naar buiten en werd met levensgevaarlijke brandwonden overdekt naar het ziekenhuis vervoerd. De logger „Scheveningen 88" is buitengaats door den stoomtrawler „IJmuiden 22" aangevaren en ge zonken. Het volk is gered. Het gezonken vaartuig ligt in acht vadem water. De mast steekt drie meter boven de watervlakte uit. |Een vrachtrijder van een der naburige plaatsen op Tiel had een minder aangenaam avontuur. Door de Tielsche rechtbank veroordeeld tot eene bijdrage in de opvoeding van een door hem verwekt kind, stoorde hjj zich hieraan niet, zoodat hjj op zyn reis naar Tiel eensklaps deurwaarder met getuigen voor zich zag, die beslag legde op paard en wagen. Natuurlijk volgde nu dadelijk betaling. De zoon van den heer Chr. W. O. Schönhuth, te Haarlem viel Maandag in de Anthoniestraat van het dak. Hij is gisteren aan de gevolgen van dien val overleden. De voortvluchtige luitenant der rijwielcompagnie te Nieuwersluis heeft zich Zaterdagavond in zijn gar nizoen gemeld. Een tweejarig kind te Eelde geraakte in een zandkuil met water. Toen door den vader het ongeval werd opgemerkt waren de levensgeesten reeds ge weken. De rijksveldwachter te Hoeven (N.-B.) heeft in een schuurtje bij een herbergier een viertal person n slapend aangetroffen, bij wier fouilleering een volledig stel inbrekerswerktuigen in hun bezit gevonden. Na hun aanhouding bleek dat zy betrokken zijn in een drietal inbraken te 's-Gravenhage, waarheen zij zijn overgebracht. Ook worden zij verdacht van de inbraak te Kruisland, I.iutlMe berlcliteu. DE ENGELSCHE STAKING. "s-GRAVENHAGE, 13 Maart. Een telegram uit Londen meldt, dat de werkstakende partijen toestem den in een erkende rechterlijke uitspraak. WERKSTAKING IN DUITSCIILAND KEULEN, (V.D.), 13 Maart. In Herne ontstond hedenmorgen een bloedige vechtpartij tusschen stakers en politietroepen, Stakers vuurden op de politie, deze beantwoordde. Een arbeider gedood. De staking om vat 220000 man. DE AFSCHEIDINGSBEGINSELEN IN HUNNE BEDENKELIJKE STREKKING VOOR KERK EN VOLK. Over bovengenoemd onderwerp hield de WelEerw. Zeergel. Heer Dr. T. J. Kromsigt Maandagavond, voor een geheel bezette zaal, in het gebouw „Waakt en Bidt", eene lezing. Nadat Pa. 86:6 was gezongen en het. gebed was uit gesproken, begon Dr. Kromsigt zijne rede met te wij zen op de afscheidingsbeginselen welke zich in 1836 openbaarden, zieh in 1886 in hevigen mate herhaalden en nog helaas voortwoekeren. Op politiek gebied hebben die afscheidings'beginse- len zich doen gelden in de tijden van Groen van Prin- sterer, die-in de Tweede Kamer had doen uitkomen, dat hij eischte dat de openbare schoei zou ingericht zijn naar den zin der ouders. De Wet van 1857 maakte zijn teleurstelling zoo groot, dat hij aftrad, in 1862 keerde hij echter terug met het. denkbeeld een anderen dan den toen gevolg den koers in te slaan, daar hij toen verklaarde den neutraliteit van den Staat te willen aanvaarden uit een oogpunt van utiliteit, waarvoor hij als redenen opgaf te hopen, een vrijer terrein voor een neutrale school to vinden, ten einde zoodoende tot de Christe lijke school te kunnen terugkeeren. Dit gelukte ech ter niet, niet alleen door verschillende door spr. ge noemde omstandigheden, maar ook dooi- zijn dood. In 1872 werden de afscheidingsbeginselen door Dr. Kuyper principieel aanvaard en doorgevoerd. 40 jaren, de Standaard' bestaat nu ook zoolang, zijn er overheen gegaan, een tijd, ruim genoeg om balans van het voor deel en nadeel op te maken. Spr. merkte hierbij op, dat hij zou spreken over de afscheidingsbeginselen zoowel van rechts als van links en dat zij die voor die beginselen propaganda maak ten, dit deden ter goeder trouw, hopende daarmede Gode te dienen. Het, kiezen, van zijn onderwerp vond zijn oorsprong in de groote zeeliedenstaking in 1911 te Amsterdam en Rotterdam. De staking droeg daarom zulk een bij zonder karakter, omdat er toen onder anarchistischen invloed een terrorisme heerschte als nog nooit te vo ren, daar elke genoten ontwikkeling op zedelijk gebied werd op zij gezet, hetgeen spr. als een der meest be denkelijke symptonen beschouwde, omdat daaruit bleek, dat de maatschappij al lager en lager is gezon ken. Om de reden dezer treurige omstandigheid te vin den, moet men het milieu zoeken, waarin de zeelieden zijn opgevoed, hetwelk geen opvoeding op welk zede lijk gebied ook kent. Een enkele uitzondering, zooals de Zondagsschool en het gebed der moeder en kinde ren daargelaten, groeit in do groote steden een ge slacht op, dat van het godsdienstig leven zoo goed nis geheel is vervreemd, waaruit men den snellen afloop der wateren kon aanschouwen. Men schrijft dit toe aan de doorwerking van het ongeloof of aan de afscheidingsbeginselen, om de juiste oorzaak te leeren kennen, dienen de gevolgen der afscheidingsbeginselen eens goed onder de oogen te worden gezien. Spr. scheidde het saparatisme in twee deelen, n.l. die op gereformeerden en die op z. g. remonstrant- schen grondslag. Het eigenaardige van het gereformeerd separatisme is dat de aanhangers het kerkbegrip overspannen, ter wijl de laatsten, de remonstrnntsehe, dit niet doen en den nadruk leggen op de onzichtbare kerk. Zij stellen het Christendom hoven kerkelijke geleerdheid, het ko ninkrijk der hemelen boven de zichtbare kerken. De separatisten zijn niet alleen binnen, maar ook buiten de kerk, de remonstrantsche separatisten zijn bang voor politiek in tegenstelling met de gerefor meerden, die de politiek in ieder gebied trachten door tc voeren. Het begrip van Vrije Kerk, hier te lande onder Dr. Kuyper, berust, daarop dat wij niet door Christus tot de kerk worden vergaderd', maar dat wij door vrije ge dachten om tot een kerk aaneensluiten. Dit heeft ten gevolge, dat we komen tot de pluriformatie. meer vonnigheid, welke in zich sluit dat er verschillende vormen ontstaan in het. licht der openbaring van de eenheid van Christus en dit is foutief omdat Christus niet verdeeld op verschillende wijzen, maar slechts op eene wijze, in een geheel, gediend kan worden. Deze pluriformatie kan ten gevolge hebben dat men zijn lidmaatschap bij de kerk opzegt. Men verbreekt het accoord' van kerkelijke gemeenschap, men is afge weken van de schrift en de belijdenis der recht Chris telijke leer, men vergat dat het inwendige zich in het uitwendige moest toouen, dat de zichtbare en de on zichtbare kerk er niet twee maar slechts één zijn. De kerk van het Nieuwe Testament is geen nieuwe Kerk, maar een voortzetting van het oude verbond, zoo vervolgde spr., voorheelden aanhalende uit den Bijbel', zooals Ps. 67, 1 Cor.:12, uit woorden van Jezus en de apostelen en Cat. Zondag 21. Paulus Werpt de verdeeldheid verre van zich. De Schrift weet van de veelvormigheid in de kerk niets af, die veelvormig heid is slechts een wetenschappelijke gedachte, alleen geschikt om de kerk te scheuren, Na nog een paar voorbeelden te hebben genoemd om „de woorden een ieder is schuldig zich bij de kerk aan te sluiten" te staven, verklaarde spr., dat de Her vormden indertijd1 in de Roomsche kerk zouden geble ven zijn, indien daar de mis was afgeschaft en Gods woord er naar de Schrift had kunnen worden verkon digd. Luther had immers gezegd: geef mij een plaat9 waar ik het woord kan verkondigen. Hierna word Ps. 119:17 gezongen. Ds. Kromsigt vervolgde daarna zijn rede met cita ten van Calvijn waarin gezegd werd! dat hij, die af scheid van de kerk neemt., meer bedorven is dan wie ook en dat er geen grooter wandaad bestaat dan om het heilig verbond met den eenig geboren Zoon te ver- buiken - Ook aBrnkel had in zijn redelijke godsdienst ge zegd „het is een verschrikkelijke zonde de kerk te willen verlaten en een betere te willen oprichten." Over de kerkelijke tucht zeide spr. dat gebrek aan tucht nooit of te nimmer een kerk tot een valsche kerk kan maken, de tucht kenmerkt echter alleen de ware^kerk. De tucht toont het wèlwezen. woord en sacrament het wezen der kerk aan, welke uitdrukking spr. ver duidelijkte door te verklaren: mist de kerk de tucht dan is ze krank, maar ze blijft niettemin een ware kerk, wel]>e kerk men niet mag verlaten, mist ze ech ter het woord en sacrament, dan wordt ze een valsche kerk. De gevolgen van de afscheidingsbeginselen noemde spr. treurig voor het Gereformeerd' kerkbegrip omdat de kerk en daardoor ons volk is prijsgegeven. De orthodoxen die in de kerk waren achtergebleven, konden onmogelijk meer in de godsdienstige behoef ten van het volk voorzien, hetgeen ten gevolge had dat duizenden en duizenden van kerk en godsdienst vervreemdden en dat socialisme en anarchisme een vruchtbaren bodem vonden voor hun werk en streven en steun kregen van de overheid. Zoo werd onlangs de rijkssubsdie voor de 17de predikantsplaats in Rot terdam, reeds door de Tweede Kamer toegestaan, door de Eerste Kamer geweigerd. De overheid verleent wel geld uit do openbare kas aan openbare leeszalen, aan scholen en aan zoovele instellingen van socialen aard, doch niet aan de kerk voor te vervullen predi kantsplaatsen. Vooral in verband met de zedelijke belangen der bevolking van de groote steden noemde spr. dit zeer treurig. Amsterdam zou bijv. 32 predikantsplaatsen kunnen hebben indien de separatistische beginselen niet zoo hadden doorgewerkt. Nu worden duizenden aan hun lot overgelaten en gedreven in de armen van socialis me en anarchisme. Donkere dagen gaan we tegemoet, zoo vervolgde spr., omdat door het separatisme de volkskerk wordt prijsgegeven. Men acht een Christe lijke Staat een onbereikbaar ideaal en wenseht een neutrale staat naast den Ohristelijken, Christelijke in stellingen naast openbare, Het prijsgeven van de volkskerk is in geen geval ge oorloofd, van de school mag dit niet gezegd worden, omdat zij in tegenstelling van de kerk is een mensche- lijkc instelling. Men moet de facultatieve splitsing der Staatsschool bevorderen omdat, spr. is er zeker van, er duizenden zijn die hun kinderen naar de Openbare school moeten zendon, hoewel ze, o zoo gaarne, den Christus en den Bijl)el op die school zagen ingevoerd. Een fout van de nnti-revolutionnairen noemde spr. het, dat zij niets doen om hierin verbetering te brengen. Zij bestendi gen dezen ongewenschten toestand, zij handhaven de openbare school zooals zij is en geven daardoor de Volksschool prijs, waardoor de jeugd' wordt gedreven in de armen van liet socialisme, anarchisme of radi cale ongeloof. Nog vele voorbeelden noemde spreker, zooals ver scherping in. de antithese, hoogmoed! en dwaling in eigen kring, het werken uit een verbroken werkver bond, de doorwerking van de scheuring in kleine kerk- formaties, de verzwakking tegen (te Roomsche kerk hier te lunde, tegen het Heidendom in Indië, als kwade gevolgen van het separatisme. In zekeren zin zou men zeggen om het ideaal te be houden heeft men het. ideaal prijs gegeven; hoe para doxaal dit klinke moge, spr. kwam het voor, dat het juist is, men heeft met het separatisme een eigen weg ingeslagen. Hoe goedl zij die dit deden, het daarmee ook meenden, het zal hen blijken, dat zij daarmee den verkeerden weg volgen. Met nadruk wees spr. er op, dat Hoedemaker heeft gezegd: Heel de kerk. heel het volk moet zieh keeren tegen de revolutie en tegen de afscheiding. Er is im mers maar één verbond' der genade en daaraan moe ten wij ons vasthouden, zooals ook Prins Willem I zieli in de dagen van nood en gevaar zich vasthield aan den Potentaat der Potentaten, want, zoo besloot spreker zijne rede, zij die den Ileere verwachten zul len niet beschaamd worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd aalleen gebruik gemaakt door den heer P. Schipper, die er op wees, dat de spreker den aard der havenar beiders-staking toeschreef aan de openbare school, waar van God en Zijn dienst niet mag worden gespro ken. Ik protesteer met alle kracht die in mij is, zeide de bater, tegen deze uitdrukking. Moest ik de waarheid dezer woorden erkennen, ik liep morgen de school uit en zou mij schamen deze 30 jaren te hebben gediend. Ik acht deze uitdrukking een groote beleediging voor de openbare school. De heer Kromsigt antwoordde daarop, dat hij ver meende de woorden niet te hebben gebezigd zooals ze door den heer Schipper werden gezegd. Mocht dit wel zoo zijn, dan erkende hij dat dit niet juist was ge weest.. Beter was het geweest, dat hij gezegd had: waar de kinderen natuurlijk van God on Zijn dienst meestal niet. hooren. De heer Schipper repliceerde daaroop, dat Ds. Kromsigt de fout erkende. Ik erken, zoo vervolgde spreker, dat er aan de openbare school fouten kleven, doch ik tart ieder uwer te bewijzen, dat de bijzondere school volmaakt is. Waar ik weet, dat ik kinderen heb van zeer godsdienstige ouders, is het mij een be hoefte te verklaren, dat de openbare school in geen geval een goddelooze school is. Ik stel er prijs op, dat u dit erkent. De heer Kromsigt, repliceerde kort, daarbij helia- lendc, wat hij had gezegd en sloot de bijeenkomst met dankzegging. STAKING AAN DE GASFABRIEK. Hedenmorgen werd het lossingswerk aan de gasfa briek voortgezet door personeel van den dienst der gemeentewerken, waartoe de verordening regelende de rechtspositie der gemeente-werklieden burgemees- tor en wethouders het recht, geeft. HET EERSTE KIEVITSEI. Heden werd het eerste kievitsei hier ter stede bij den lieer G. N. Meijroos, Laat, aangevoerd. Het werd gevonden door A. van der Velde Jz„ aan de Jvalk- ovensbrug. GESLAAGD. Onze stadgenoote, mejuffrouw Johanna Albers, leerlinge dér Normaalschool te Woerden, slaagde gis teren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. GEEN DEBAT. Naar men ons ipededeelt, zal ds. H. Westra geen gevolg gewen aan de uitnoodiging van „de Dageraad", om te komen debatteeren over: „Wat dunkt u van den Christus" BRANDWEERCORPS „KRACHT EN VLUGHEID." Het vrijwillig brandweerkorps „Kracht en Vlugheid" hield gisteravond eene oefening en daarna een verga dering, welke laatste werd bijgewoond door den heer A. W. van Zuydam, president-brandmeester. De heer Lutterot, voorzitter, opende de vergadering met de mededeeling, dat hij door zijne benoeming tot vice-president, adjunct president-brandmeester, voor het commandantschap van „Kracht en Vlugheid" moest bedanken, daar deze functies niet vereenigbanr zijn. Tevens deelde hij mede dat burgemeester eu wetnoatlerji tot. .brandmeester hebben benoemd de lieer J. Lind Ilz. en tot nuler-brandmeester de heer W. Teerink. Het bestuur heeft tot voorzitter benoemd den heer C. W. v. d. leen tevens commandant en den heer J. Lind Hz. tot vice-voorzitter, adjunct commandant. Na deze mededeelingen overhandigde de heer Lutterot den hamer aan den heer G. W. v. d. Veen, beide hee ren geluk wensehende met hunne benoeming. De nieuwbenoemde commandant voorzitter het woord nemende, bedankte den heer Lutterot voor de vele diensten aan don brandweer, in het bijzonder aan „Kracht en lugheid' bewezen. In herinnering bren gende dat de heer Lutterot alle rangen bij „K. en V." heeft doorloopen, zeide spreker dat de vereeniging had gemeend hem de beste hulde te kunnen brengen door de benoeming tot eerervoorzitter. Spreker overhan digde den heer Lutterot een keurig geschreven oor konde in nette lijst (het werk van den heer W, F. Slinger, onderbrandmeester bij K. en V.), hierbij den wensch uitsprekende dat de heer Lutterot zich deze onderscheiding zou laten welgevallen. De heer Lutterot bedankte voor de eervolle onder scheiding, die hij gaarne aanvaardde en verklaarde dat het hem moeilijk viel van „K. en V." afscheid te nemen, daar hij tot de oprichters behoorde. Deae on derscheiding bindt hem echter nog nauwer aan K. en V. Spreker hoopte, dat de aangename verstandhou ding, die altijd tusschen het bestuur, leden en hem ge- heerseht heeft, bevestigd zal blijven. Hierop sloot de heer v. d. Veen de vergadering. DRANKBESTRIJDING SPROCESSIE. Hier ter stede is in het „Gulden Vlies" een vergade ring gehouden van afgevaardigden van de verschillen de Maria-vereenigingen en Kruisverbonden uit Noord-Holland, ter bespreking van een, Drankbestrij dersprocessie naar O. L. Vrouw ter Nood! te Ileilo. Vertegenwoordigd) waren 28 vereenigingen, terwijl vele belangstellenden aanwezig waren. De voorzitter van het Kruisverbond te Hoorn, zeide dat het doel was gezamenlijk een processie te houden naar Heilo, om daar onder de voorspraak van Gods Moeder, dé zegen God» af te smeeken over de R. K. Drankbestrijdersbeweging. Geen meeting maar een biddag. Als geestelijke adviseur werd uitgenoodigd kapelaan Roozen te Hoorn, terwijl in het comité zitting namen mevrouw KenterVan Baar te Alkmaar, de heeren Krijgsman van Hoorn en Amersdorfer van Ursem en de Amsterdamsche vereenigingen nog een dame als vierde lid zullen aanwijzen. Als processiedag zal een dag in liet laatst van Mei, denkelijk Hemelvaartsdag worden gekozen; het uur van samenkomst te Heilo werd bepaald op één uur. Verder zal er op worden aangedrongen, dat op den dag der processie alle leden, overal, ter H. Tafel zul len naderen, om Gods hulp n,f te smeeken. Als feestprediker werd onder luiden bijval aanbe volen, Pater Borromaeus de Greove, terwijl ook nog een tweede predikant zal worden gevraagd. Ook zal men trachten, nog zooveel mogelijk anderen dan leden te doen meegaan naar' Heilo. ITALIAANSCH-TURKSCIIE OORLOG. De Turksehe minister van binnenlandsche zaken heeft den valis van Syrië, Aloppo en Beiroet, en den gouverneurs van Jeruzalem en den Libanon bevel ge geven, de zich nog op Ottomaansch grondgebied be vindende Italianen lieden met geweld uit het land te zetten, daar dan de termijn van 2 weken vervalt, die hun tot vertrekken gelaten was. FRANKRIJK. Uit Carcassonne wordt aan de Pe tit Parisien gemeld, dat de welbekende vlieger Vé- drines zieh als onafhankelijk socialist eandidaat heeft, gesteld voor den open Kamerzetel in het kiesdistrict van Limoux. De verkiezing zal den 17den Maart plaats hebben; de heer Védrines stelt zich voor zijn verkiezingsveldtocht per vliegtuig te houden. „Waarom," moet de heer Védrines gezegd hebben, „zou ik evengoed! niet afgevaardigde kunnen worden als een ander? Omdat ik de nooden van het land niet ken? Dat is eenvoudig genoeg. Men vertelt ze mij en ik zal ze met mijn gewone energie behandelen." „Wat mijn tegen-eandidaat betreft; ik geef hem de 15.000 francs en neem' hem als mijn secretaris." Tengevolge van de talrijke gevallen van financi- eele oplichterijen en zwendelarijen heeft het O. M. te Parijs besloten een afzonderlijke afdeeling in te stel len, welke zich uitsluitend met de strafrechterlijke vervolging van dergelijke aangelegenheden zal bezig houden. DUITSCIILAND. In den Landdag in Hessen heeft de regeering gister een uur lang het werk ge staakt. Een socialistisch afgevaardigde had den mi nister van binnenlandsche zaken op beleedigende wij ze aangevallen, zonder dat- hij tot de orde geroepen was. Daarop verlieten alle regeeringsvertegenwoordi- gors de zaal. De vergadering werd! geschorst en eerst na een uur onderhandeld te hebben slaagde men er in de regeering weer in dé zaal te krijgen. Het ver zuim werd nu hersteld en de minister kreeg volledige genoegdoening. SPANJE. Het heet, dat de regeering met de „na tional City Bank" te Nieuw-York in onderhandeling is over een leening van 60 millioen, om een spoorweg van Madrid naar Frankrijk en een tunnel door do Pyreneeën aan te leggen, hetgeen door een Ameri- kaansche maatschappij zal geschieden. CHINA. De Daily Telegraph vernam uit Peking, dat de algemeene toestand somber en onheilspellend blijft. De terechtstellingen blijven op groote schaal voortduren. De vorige week heeft er alleen in Pe king en Tientsin een duizendtal executies plaats ge- Vonden. Dit werpt een grimmig licht op den staat van zaken. Een ieder ziet de toekomst met wantrou wen tegemoet, en de regeering' vreest voor het leger. KORTE BERICHTEN. In de nabijheid! van Berlijn zijn gistermorgen Iwee Duitsche officieren ernstig gewond, doordat een motor van een vliegtuig, waarmede zij zieh op 300 meter hoogte bevonden, weigerde en zij bij de daling ir. zweefvlucht zoo hard op den grond neerkwamen, dat het toestel verbrijzeld werd. Gistermiddag is op de vliegplaats Telton bij Berlijn de ingenieur Stein met zijn monoplan geval len. De aviateur werd zwaar gewond. De onder den hongersnood' lijdende Boerinnen

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2