T" H* *Jv. ll* STADSNIEUWS. BUITENLAND. 7»* hoid is en dat die geldmiddelen van Imdië en moeder land moeten gescheiden zijn. Het ontwerp voor een vertegenwoordiging in Indic is bijna gereed om naar Indië te worden gezonden om advies. De heeren Van Karnebeek (V. L.), Loh- man (C. H.) en Bos (V. D.) repliceerden. De minister dupliceerde. Op artikel 1 lichtte de heer Bogaard t (R. K.) nog kortelijk toe zijn bij de algemeene beschouwingen aangekondigd amendement. De vergadering werd daarna verdaagd tot heden. Ueuieii)(d nieuw* DE STAKING IN DE ENGELSCIIE KOLEN MIJNEN. De Friesche zuivelfabrieken, waar bijna uitsluitend Engelse he steenkool gebruikt word't, krijgen door de staking gebrek aan kool. Sommige fabrieken stoken nu turf en hout en aldus weet men zich te redden. Ook wordt Limburgsehe kool aangevoerd. Het ligt in het voornemen van de Steenkolen- Ilandelsvereeniging aan de overzijde van het IJ te Amsterdam een groote opslagplaats voor steenkolen in te richten, waar zeer groote voorraden kunnen wor den geborgen. De opslagruimte voor steenkolen had zich reeds lang doen gevoelen, zoodat eenige maanden geleden reeds aan de gemeente de beschikking over het benooddgde terrein is gevraagd. De Steenkolen-Handelsvereeniging wil namelijk de opslagplaats aanleggen op het' driehoekig terrein, ge legen ten Westen van den ingang van het hoofdka naal-Oost, dus tegenover de IJkade. Dinsdag zijn in Friesland tal van arbeiders, die bij het graven van een kanaal bij Essen werkzaam waren, teruggekeerd in verband met de staking der mijnwerkers. Men verwachtte ook een staking onder de grondwerkers, zoowel bij kanaalwerken als bij het maken van nieuwe banen voor spoorwegen. Te beginnen met gisteravond is voorloopig de straatverlichting in den Helder beperkt en wordt al leen de z. g. nachtverlichting gebezigd. Den ingeze tenen wordt zuinig gebruik van gas aangeraden. De kolenvoorraad aan de gasfabriek, zou in gewone om standigheden nog voor ruim een maand toereikende zijn. Naar de Breskensche Courant verneemt, zal binnen enkele dagen ook de stoomtram Maatschappij BreskensMaldeghem zich genoodzaakt zien den dienst in te krimpen. EEN ZEEMONSTER IN DE ZUIDERZEE. Dinsdagavond heeft de visscher D. Wormsbecher een zeemonster aan den wal te Harderwijk gebracht, die op de Hond, een zandplaat in de Zuiderzee, tus- schen Kampen en Elburg, levend aangetroffen werd en na gedood te zijn, met behulp van eenige kamera den aan boord werd getrokken. Men onderstelde dat men met een zeer zeldzaam exemplaar te doen had, in Brehms Thierleben beschre ven onder den naam van Beluga leucas. In dit werk komt een afbeelding voor van de Belu ga en daarmede vertoont het gevangen exemplaar de grootste gelijkenis. De Beluga leeft in de Noordelijke zeeën en is o.a. bij Groenlanders en Samojeden wel bekend. Het i3 een zoogdier, dat van 46 M. lang wordt; dë kop is naar verhouding van het lichaam klein; ook de oogen zijn klein; eerst is dë huid) bruinachtig of blauwgrijs, later lichter van kleur tot helder wit toe. In dë win termaanden komt hij voor aan Groenlands kusten, in Juni vindt men hem in de Baffinsbaai. Een enkele maal komt hij in zuidelijke wateren. In 1815 b.v. ble ven twee jonge Beluga'-s meerdere maanden zich op houden in de omstreken van Edinburg. Men maakte er jacht op en na veel moeite werd een der dieren be machtigd. In de jaren 17931863 kwamen er ook exemplaren in zuidelijker streken voor. Direct werd aan „Artis" telephonisch gevraagd of het gevangen dier ook voor de afdeeling „Fauna Neerlandica" van eenige waarde zou kunnen zijn. De veronderstelling bleek juist te zijn. Gistermorgen kwam een der geëmployeerden van Artis te Harderwijk, die na bezichtiging en een onder zoek constateerde, dat het dier werkelijk Beluga Leu cas Gray was. In het Hollandsch zou men het kun nen betitelen: „Witte stompkop dolfijn." FLESSOHENTREKKER. Door een eierenhandelaar te Valtermond is bij de marechaussee te Musselkanaal aangifte gedaan, dat hij de dupe is geworden van een, Rotterdamschen fles- sehentrekker en hem eenige duizenden eieren werden afhandig gemaakt, ter waarde van 130. Hij had deze geleverd aan de Algemeene Neder- landsche Consumptie- en Scheepsvictualiënhandel „Wilhelmina" te Rotterdam. Door de recherche te Rotterdam is tegen den be heerder dier zaak proces-verbaal opgemaakt. DE WAGENINGSCHE PRENTBRIEF KAARTEN. Aan de intrekking der dagvaarding van den heer Elberg te Wageningen schijnt geenszins de beteeke- nis te mogen worden gehecht, dat voortaan het expo- seeren van de bekende prentbriefkaarten door de poli tie zal worden toegestaan. De rechts-quaestie is blijk baar geheel op formeele bezwaren gestrand. Zoo wist „De Wageninger" reeds Zaterdag te ver tellen Het schijnt dat deze geheele zaak moet schuil gaan in een labyrinth van mystificaties. Van de in de dagvaarding genoemde afbeeldingen is n.l. door den heer Elberg alleen geëtaleerd „Verlorenes Paradies." De andere afbeeldingen, voor dë zinnelijkheid der jeugd trouwens even weinig prikkelend1 als „Verlorenes Paradies" en eveneens reproducties van kunstvoorwerpen, had dë heer Elberg wel bin nen in een doos, doch niet in de uitstalkast. En van de in beslag genomen kaarten die wel ge- etaleerd waren, missen we in de dagvaarding o. a. „De discuswerper."' We laten in het midden of de schuld ligt bij de politie of bij dë justitie, maar een feit is het in ieder geval, dat van de zijde der vervolging niet met die nauwgezetheid is opgetreden welke, vooral in een zaak als deze, wenschelijk ware geweest. Een ander bezwaar, waarop de vervolging stuitte, moet de weigering van den verbaliseerenden politie agent zijn geweest om onder eede te verklaren, dat de kaarten welke ter terechtzitting zouden worden ge toond, dezelfde waren als door hem op last van den commissaris van politie in beslag genomen. Deze kaarten toch werden in Arnhem bij de justitie achter gelaten, maar niet gewaarmerkt, zoodat wel de af beelding, maar niet de kaart zelf ambtseedig zou her kend kunnen worden, schrijft men aan het Hbld. DE VERGIFTIGING IN DE NIEUWE MEER. Op 17 en. 18 Augustus 1911 werd voor de Rechtbank te Haarlem de bekende vergiftiging uit het in den Haarlemmermeerpolder gelegen gehucht Nieuwe Meer berecht. Te verantwoorden hadden zich toen op 17 Augustus de 32-jarige bakker Martin F. Exter en op 18 Augustus de 31-jarige Martha Elisa-, beth de Haan wedHiwe Jan Hoogenhout, beiden be schuldigd van moord met voorbedachten rade, de eers te op zijn echtgenoote Christina van Raam. die op 25 j Januari 1911, de tweede op haar echtgenoot Jan Hoo- j genhout, die op 8 Maart 19li overleed. Het O. M. dat in deze geruchtmakende zaak optrad, nam aan dat de bakker Exter zijn vrouw en daarna vrouw Hoo- genhout .haar man door toediening van arsenicum om 1 het leven bracht. Hij schreef dit toe aan de liefde of den hartstocht dien de beklaagden, tusschen wie volgens hem een intieme verstandhouding bestond, voor elkander hadden. Tegen ieder der beide be klaagden, die afzonderlijk terechtstonden, eischte hij levenslange gevangenisstraf. De Rechtbank echter, op 21 Augustus uitspraak doende, sprak beide be klaagden vrij met last tot hun invrijheidstelling. Van deze vrijsprekende vonnissen teekende het O. M. appèl aan. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde het hoo- ger beroep ten aanzien van den bakkeT Exter. 18 getuigen waren gedagvaard. Het eerst werden gehoord de deskundigen de heeren Van Ledden Hulsebosch, van Itallie, d'rs. Sohoo en Folmer, die verklaarden bij hun vroegere verklaringen te blijven. De moeder der overleden vrouw verklaarde, evenals in eersten aanleg, haar dochter acht weken te hebben opgepast. Haar dochter is nooit ziek geweest en heeft niet aan haar maag geleden. Zelf heeft zij nooit ver gif in het eten gedaan en personen, die haar dochter bezochten, kunnen dat evenmin gedaan hebben. Toen zij haar vermoeden aan haar dochter meedeelde, zeide deze: „Tinus is toch te goed," waarop getuige ant woordde: „Ik met mijn blinde oogen en jij met je ziende oogen zie meer dan jij." Haar schoonzoon kwam veel bij vrouw Hoogenhout. Wel twaalf maal per dag en nog veel meer. Eens, toen getuige tot haar dochter opmerkte: „zie je wel, daar gaat hij al weer," antwoordde Exter: „ik zal die jaloerschheid er wel uit halen en gauw ook." Exter, hierna ondervraagd, zegt dat wat men ver telt over zijn verstandhouding tot vrouw Hoogenhout laster is. Hij ontkent bij den drogist Kunst in de Kinkerstraat arsenicum te hebben gekocht; deze dro gist verwart hem blijkbaar met een ander persoon. Voorts houdt hij vol dat zijn vrouw aan een maag kwaal geleden heeft. Overdag heeft hij zijn vrouw nooit iets gegeven; zijn werkzaamheden lieten dit niet toe. 's Nachts sliep hij bij zijn vrouw in de bedstede en dan sliep zij in den Tegel. Dr. P. R. Folmer, die de vrouw tijdens haar ziekte behandelde, deelde mede, dat zij over maagpijn had geklaagd en later bij een tweede bezoek over pijn in de keel. De geneesmiddelen, die hij aan dë vrouw voorschreef, bevatten geen arsenicum. De ziektever schijnselen, vooral de droge keel, wezen volgens den deskundige op arsenicum en de hoeveelheid arsenicum, later bij het deskundig onderzoek in dë urine van vrouw Exter gevonden, was zoo groot, dat niet ge dacht kon worden aan een aocidentieele vergiftiging. De knecht van beklaagde, de 18-jarige P. Heilo, had' vroeger aan jongens verteld, dat hij alles van de zaak afwist en den baas1 gemakkelijk in de kast kon helpen. Hij beweerde dit te hebben gezegd „voor de aardigheid." Ilij zeide alleen te weten, dat hij met den baas eens op een wagen naar dèn drogist in de Kinkerstraat reed1 en dat hij toen buiten bij het paard gewacht heeft. Een fleschje met vergift heeft getui ge echter niet bij bekl. gezien. Ook zegt getuige, dat bekl. eens van zijn schoonmoeder zeide: „ik zal blij zijn als zij weg is, het is een lastig wijf," en dat hij over zijn vrouw zich aldus uitliet: „het is een lastig meubel." De drogist Kunst uit de Kinkerstraat verklaarde, dat bekl. in het begin van het vorige jaar in zijn win kel kwam. Bekl. zei last te hebben van ratten en vroeg om rattenkruid. Getuige maakte een fleschje arsenicum klaar en vermengde dit met potasch. Een week of vijf zes later kwam hij weer en ook toen ver schafte getuige hem een fleschje, wederom van 100 gram. Dr. Schoo verklaart desgevraagd, dat 1/10 eetlepel arcenicum voldoende is om iemand te vergiftigen. Na het hooren van nog eenige getuigen werd de verdere behandeling verdaagd) tot hedenochtend 10 uur. Dan zijn het O. M. en de verdediging aan het woord. Laatste berichten. EEN ARRESTATIE OP DE GRENS. Op Belgisch grondgebied in dë onmiddellijke nabij heid van de Nederlandsche grens heeft een belangrijke arrestatie plaats gehad in verband met de moorden te Bruyère-lez-Battice, waar den 4en dezer zekere Félix Cremers den heer Depouhon en zijne nicht vermoordde en de dienstbode Maria Wiertz zwaar verwondde. De dader was echter verdwenen. J.l. Maandag lagen de schippers Kuitte en Guillau- me met hunne schepen s avonds voor de sluis van Groot-Ternayen bij Maastricht, toen een man, in lom pen gekleed en uitgeput van vermoeienis, hun vroeg op een hunner schepen te mogen slapen. De schippers gaven hem wat te eten en verwezen hem naar een schuur, waar hij den nacht wel kon doorbrengen. De schippers deelden het voorgevallene aan den sluiswachter mede, die aanstonds aan den moord te Battice dacht en den schippers het uiterlijk van den moordenaar, dat hij op een foto had gezien, beschreef. Toen de schippers de overeenstemming hadden vastgesteld, ging de sluiswachter en zijn hel per om 10 uur 's avonds nog den veldwachter van het een uur loopens van Groot-Ternayen gelegen Canne waarschuwen. De schippers gingen intusschen naar dë schuur, grepen daar Cremers vast en brachten hem, ondanks zijn tegenweer, naar de nabij gelegen herberg van Wahlen, waar zij hem bewaakten tot de veldwachters kwamen. Ilij liet zich kalm boeien, döch beweerde de moor denaar niet te zijn. Hij zeide Lenoir te heeten. Pa pieren werdën niet op hem bevonden. In den hoed vond men echter twee brieven, en toen gaf „Lenoir" toe werkelijk Cremers te heeten. In die brieven zegt Cremers, dat hij zich gaat zelfmoorden, doch tevoren wil mededeelen, dat de dienstbode van de boerderij te Soiron, waar hij werkte, zekere Marie Blaise en de pachter Beaujean bij den moord betrokken zijn. De pachter had het geld nood'ig, om 't zijn broers in Luxemburg te zenden. Toen men Cremers zei, dat men 2050 francs in zijn bed! had gevonden, beweerde hij dat Beaujean het er moet hebben neergelegd. Hij zei verder voor den rechter dë ware schuldigen te zul len noemen. Het blijkt, dat Cremers sinds den moord' in ons land heeft rondgezworven en Maandag naar Rockem is ge gaan, waar hij zijn jas had verkocht. Gistermorgen is Cremers naar Verviers overgebracht. Hij was door zijn omzwervingen letterlijk uitgeput. Bij het paleis van justitie stond een ontzaglijke me nigte, die hem uitjouwde. De gendarmerie had moeite de orde te handhaven. Aan dën rechter van in structie erkende hij zijn misdaad, die het gevolg was van een twist. De oorzaak daarvan wil hij niet noe- JTTBTLEUM—CHRISPÏJN. De heer L. II. Chrispijn heeft gisteravond zijn veertigjarig jubileum gevierd in „Het huwelijk van Figaro." Na afloop der voorstelling werd de jubila ris gehuldigd door vele zijner collega's. Tal van bloemstukken en meer dan honderd telegrammen werden aangedragen, terwijl den jubilaris een enve loppe met inhoud, een teekening van Lizzie Ansingli, voorstellende den jubilaris in de rol van Figaro, en een stoel werd' aangeboden. MOORDAANSLAG. ROME, 14 Maart. V.D. Een individu loste op Place Venise een revolverschot op den koning van Italië. Alleen een kapitein van de caribiniers werd gewond. De dader werd aangehouden. AMSTERDAMSCHE BEURS. Opgave van het NOORDHOLLANDSCII LANDBOUWCREDIET. Voordam, 11, Alkmaar. staataleeuingei. NEDERLAND. Ned. Werkel. Schuld BUITENLAND. Bulgarije Tabaksleening Brazilië Funding Mexico binnerl. Japan Oostenrijk Jan. Juli Rusland Hope Condol 1906 1894 6e Mm. Iwang Dombr. Koers pGt. 3 V» 8V, p»t. 5 6 4 4 4 4 5 4 41* Finano. e n Indus tiondern emingen enz pCt. 4 4U 4 dir. Nationale Hypotheek Bark Noordhollandsch Grondcrediat e Ned. Handelmaatschappij reec Barge en Moorman Cultuur Vorstenlanden Winstbew. iVestersuiker aand A'dam Deli Lang kat Idem. pref A'dam Serdang Bindjey Deli Batavia .j Deli-Maatschappij Medan tabak Rotterdam Deli Senembah Tabak-Mij. Amst. Rubber Cult. Geeons. Holl. Petrol. Cert. A Kon. Mij. t. expl. v. Petroleum Dordtsche Petroleum Moeara Enim Sumatra Palembang Perlak Petroleum-Mij. iuid-Perlak Ketahoen Gew. pref. Redjang Lebong Great Cobar Amalgamated Copper Cv. Amer. Hide and Leather Anglo Amer. Telegraph Comm. Steels Car and Foundry Amerik. Stoomv.-Mij. Common Marine Preferent Marinebonds pCt. 41* Comm. Pern aand. div. Preferent Spoorwegleoningen. Holl. LJz. Sp.-Mij pi. iveg AMERIKA, Atch. Top. Cert, v P." Mij. tot expl. van Staatsspoor*, 'eli Deli spoorweg Convert pCt. 4 Denv. en R. Gr. Cert,. Aand.dK. Eric ft Kansas City South. 4 if tt pref. y. Miss K. Texas C. v. New-York and Ontario Norfolk Western C. y. Rock Lsland gew. Southern Pacific Southern Railway Union Pacific cert, v. Wabash gew. RUSLAND, Wladikawkas 1885 pCt. Premieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterd.flOO 3 Gem ente-cred. 3 BELG1E. Antwerpen 1887 Ï1* HONGARIJE. Hongaarsche Hyp. 4 Idem 3 OOSTENRIJK. Staatsleening 1869 5 RUSLAND 1864 E 13Mrt «2'A 681* 971* 1 '4 45 90 87 ll 8f»/t 10' uit. 87'* 103 LUOi* 961* 1861/, 119 174 46.70 152 708 347 420 67 ll°l* 509 646 2t8 614 566 2181* 284 491 160l/. 228 178 87% 801* 67 98 410 87»* 701* 22i* 261* 66'* 661* 1781* 41* 19'/h 66 »/u 11'/. 47V. 851* 977* 228 1051* 106 221* 841/1, 27 62 28'* 38«* 108V, 24 110 38u/m 168*4 7** 89s/u 1077/m 1019/„ 867,1, 122'* 116 163 448 14 Mrt. 93 681* 47 901* 87'* 89'7. 1901% 87** 96'* 1001* 1861* 174** 146.60 708 3461* 5491* 272 506 566 2181* 283 492 169i* 220 180 87 78»* 67 91 ill 68i* 701* J3i* 261* 66V, 54'* 179 41* 19'/M 661/, 47»* 85 21% 38'* 26»* 627* 28** 86»* «37* 105 i/m 2 Hf* 166*7, 515% Koers van het geld. Prolongatie 4% pCt. Mededeelingen. De stemming op de Amerikaausche markt) viel hier ter beurze niet mee,, sommige soorten bewogen zich op lager peil. Oliewaarden vast. No teering Koninklijke 489V2494 slot 492. Geconsoli deerde 282283y2 slot 283. Tabakken flauw met la gere prijzen. Mijnen onveranderd. Culturen prijs houdend. Rubbers zwak. EEN NIEUWE KLEEDWIJZE. Den 27en Maart zal mevrouw Thierbach uit Keulen (een Hollandsche van geboorte) alhier voor de Ver- eeniging voor verbetering van Vrouwenkleeding" spreken over een nieuwe kleedwijze. Genoemde dame is er n.l. in geslaagd voor geringen prijs japonnen te ontwerpen die uitmunten door eenvoud! van snit en mooien plooienval. 't Is de tunica- of hemdsvorm die op de draagster zelve tot een aansluitende japon wordt gedrapeerd, en die in een zestal uren geheel kan wor den geknipt en genaaid. Daar slechts een hoeveelheid stof van ruim 3 Meter dubbele breedte wat altijd een mooie stof waarborgt word't gebruikt eu dus zoowel tijd als geld wordt bespaard, moeten ongetwij feld velen zich opgewekt gevoelen om met deze me thode kennis te maken. Mevrouw Thierbach brengt verschillende japonnen mee; in Duitschland had zij op hare tournée een groot, aandachtig publiek. De Keulsche Vakvereeniging van gevestigde kleermaak sters benoemde haar, na eene aldaar gehouden lezing, tot adviseerend lid. AGENDA. VRIJDAG: Zangvereenigiug „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor heereu, 8 uur, café Central. CADETTENSCHOOL. De minister van oorlog heeft benoemd in de com missie, door welke, in de maanden Juli en Augustu e.k., het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal worden af genomen: lo. tot lid en voorzitter: den luitenant-kolonel D W. de Jager, van het 5de regiment infanterie; 2o. tot leden: den eerste-luitenant F. II. Ileuve- link, van het 6de regiment infanterie; den eerste-lui tenant C. J. C. Janssen, van het 8ste regiment infan terie; den eerste-luitenant J. Busquet, van het 5de re- giment-infanterie; den heer C. A. de Looze, directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Brielle; den eerste-luitenant van den staf der infanterie A. H. P. Blaauw, leeraar bij de Cadet tenschool den heer W. A. Buekers, leeraar bij de Ca dettenschoolden heer J. A. Verkuyl, leeraar bij de Cadettenschool; den heer J. J. Becker Elzinga, onder wijzer voor m. u. 1. 0., leeraar in de Fransche taal m. o. te Amsterdam; den heer L. van Rossen, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotterdam; den heer A. van der Ent, direc teur der gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-ja- rigen cursus te Zaltbommel; 3o. tot secretaris: den eerste-luitenant van den staf der infanterie F. W. H. van Straaten, werkzaam bij de Cadettenschool. De onder lo. en 2o. genoemde leden der commissie zullen in de volgorde, waarin zij aldaar zijn genoemd, respectievelijk examineeren in: handteekenenreken kunde; stelkunde; meetkunde, natuurkunde; geschie denis; aardrijkskunde, Nederlandsche taal; Fransche taal; Iloogduitsche taal; Engelsche taal. Voorts zijn door hem in de bedoelde commissie be noemd!: a. tot plaatsvervangend! lid' en voorzitter: de luite nant-kolonel II. J. Indewey, van het 5de regiment in fanterie, tevens examinator voor handteekenen b. tot plaatsvervangende leden: de eerste-luitenant van den staf der infanterie J. A. Huisken, leeraar bij de Cadettenschool, voor reken-, stel- en meetkunde; de heer dr. J. M. Smit, directeur der rijks hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Warffum, voor natuurkunde; de eerste-luitenant O. H. F. Thieme, van het 8ste regiment infanterie, voor geschiedenis en aardrijkskunde; de heer P. Rauwerda, hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage, voor Neder landsche taal; de heer H. de Noo, leeraar bij de Ca dettenschool, voor Fransche taal; de heer L. Leydes- dorff, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Dordrecht, voor Hoog- duitsche taal; de heer J. N. van Beek, leeraar bij de Cadettenschool, voor Engelsche taal; c. tot plaatsvervangend secretaris: de eerste-luite nant van den staf der infanterie J. O. van Mourik, werkzaam bij de Cadettenschool. (Stct.) HONDENBELASTING. Daar het blijkt, dat vele houders van honden de daarvoor verschuldigde belasting nog niet hebben vol daan, zal er een inspectie door de met de controle op die belasting belaste ambtenaren worden gehouden. Men is dus gewaarschuwd! Burgelijke Stand. GETROUWD. 14 Mrt. Johannes Albert Jansen en Alida Jacoba Bor- jeson. Cornelia Mallie en Gerarda Rijper. GEBOREN. 13 Mrt. Maria Helena, d. v. Adrianus Brugman en Aagje Naber. Gerrit, z. v. Johannes Schou ten en Ida van Driel. 14 Sophia, d. v. Pieter van Bronkhorst en An- tonia Margaretha de Boer. OVERLEDEN. 13 Mrt. Jacoba Susanna de Baare, gehuwd met Adri- aan de Kubber, 25 j., overleden te Breskens. 1TALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. Over een belangrijk gevecht meldt de Agencia Ste- faniGistermorgen om half negen kreeg men in Bengazi bericht, dat twee oasen in het Noordwesten van Eojat door den vijand! bezet waren. Generaal Anieglio ontving het bevel dë oase aan te vallen en te bezetten. Hij kreeg daartoe 7 bataljons infanterie, 3 batterijen bergartillerie en 2 batterijen veldartillerie mee. Deze troepen gingen uit de verschansingen, stelden zich snel onder eeni krachtig vuur van den vijand in gevechtsstelling op en rukten toen moedig tegen de vijandelijke linie voorwaarts. Zij slaagden er in een groote menigte Turken en Arabieren op de vlucht te jagen. Daarop achtervolgden zij de vluch tenden met de bajonet door de beide oasen heen. Bij deze actie werd de infanterie door het vuur van de bergartillerie ondersteund. Bovendien namen Itali- aansche cavalerie en de Arabische ruiters, die aan den Italiaanschen kant vechten, aan den strijd deel. De beweging, die goed' voorbereid was, werd met groote kracht door generaal Ameglio geleid. De ver liezen van den vijand waren buitengewoon groot. Al leen in de oasen vonden de Italianen meer dan 400 doodeu, waarvan 91 op één enkele hoop; allen waren met de bajonet gedood. Talrijke lijken lagen ook in den omtrek van de veroverde oasen. Bovendien had de vijand vele dooden en gewonden medegenomen; het geheele verlies van den vijand bedraagt zeker meer dan 1000 man. Het getal gewonden is nog veel groo- ter. Om 2 uur was de strijd afgeloopen. Toen kon het meerendeel van de Italiaansche troepen in de ver overde stelling uitrusten, terwijl talrijke patrouilles het terrein doorkruisten. De cavalerie zette dë vervol ging van den vijand tot in den nacht voort. Do Ita lianen hadden 29 dooden, waaronder 3 officieren, en 62 gewonden, waaronder 7 officieren. Aan de zijde van den vijand hadden 5000 man en eenige kanonnen aan het gevecht deelgenomen. In de Italiaansche Kamer herinnerde de minister van oorlog gister aan de gevechten van 27 Februari bij Homs, van 3 Maart bij Dcrna, van 11 Maart bij Tobroek en van gisteren bij Bengazi. Onze wapenen hebben opnieuw de overwinning behaald, zeide hij. De troepen hebben de algeheele zege weggedragen, die nog duidelijker aan het licht is gekomen door de reus achtige verliezen van den vijand. Laat ons aan alle strijders den dankbaren groet zenden van hun wapen broeders en het geheele vaderland. Alle Kamerleden stonden op en juichten de woor den van den minister geestdriftig toe. In den Senaat heeft de minister een dergelijke ver klaring afgelegd, die met langdurige toejuichingen ontvangen is. Drie Italiaansche oorlogsschepen zijn gisteren weer in de Golf van Saloniki verschenen; zij hielden in de nabijheid van den vuurtoren Karandisa ver scheidene kleine, met hout geladen schepen aan, doch lieten deze weer vrij. De bevolking vreesde, dat de Italiaansche oor logsschepen de stad' bombardeeren zouden. Verschil lende gezinnen zijn reeds naar het binnenland of naar Konstantinopel vertrokken. De gezinnen van de of ficieren op dë havenforten zijn reeds naar dë stad' ge komen. „Popoio Romano" bespreekt in een hoofdartikel de toekomstige oorlogvoering in Tripoli. Het blad zegt, dat Italië zich niet in het binnenland1 zal laten lokken. Generaal Caneva is overtuigd, dat aan den oorlog een einde zal komen wanneer slechts de kara vaanwegen zijn afgesneden. DUITSCHLAND. In verschillende plaatsen zijn onlusten voorgekomen en het huzaren-regiment t-e Krafeld moet reeds bevel ontvangen hebben, zich ieder oogenblik gereed te houden om naar het sta- kingsgebied te gaan. Te Herne kreeg een twintigjarige mijnwerker een schot in dë benedendij, te Büsi werd er een doodge schoten. De sociaal-democratische bond van mijnwerkers heeft een dringende waarschuwing tot alle stakers gericht om zich rustig te houden, bezonnen te zijn, de tucht niet te schenden en samenscholingen na te la ten. „De vijanden der arbeiders, zoo wordt gezegd, roepen om militairen en de afkondiging van den staat van beleg. Slagen zij daarin, dan wordt groote schade

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2