DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Klasse-verpleging. No. 65 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 ZATERDAG 16 MAART. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. l( 1 n S K ,N li A I). g AARSCHE KEKKINO KV IN O. Tiet HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der itige- i zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering zijn overgegeven: de kohieren der Personeele belasting Nos. 5, lti en 17, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard dooi den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 13 Maart 1912; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 15 Maart 1912. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. 'ALKMAAR, 16 Maart. Vijftig ingezetenen hebben zich onlangs tót den Raad der Gemeente gewend met het verzoek aan het Stedelijk Ziekenhuis enkele kamers toe te voegen, waar gelegenheid tot klasse-verpleging zal zijn. Met dit adres zal er in de raadsvergadering- van Woensdag vermoedelijk een adhaesie-betuiging inkomen, naar ons werd medegedeeld, geteekend! door ongeveer drie honderd personen. Over het verzoek is in de rubriek „Ingezonden stuk- ken" in ons blad reeds een debat gevoerd, waarbij men al heel gauw het rechte spoor verliet, op een zijlijn geraakte en uit de richting-ziekenhuis gaande de rich ting-onderwijs insloeg en naar de richting-godsdienst afboog. Wij gelooven daarom dat het niet overbodig is ver schillende argumenten, welke voor en tegen inwilli ging van het verzoek kunnen worden aangevoerd, eens na te gaan. Allereerst doet zich dan natuurlijk de. vraag voor, of optreden der overheid op dit terrein gewenscht is. Wij aarzelen geen oogenblik, die vraag bevestigend te beantwoorden. Ziekenverzorging toch draagt zoozeer een karakter van algemeenheid, heeft een zoo groote belangrijkheid, dat een gemeente ten algemeene nutte haar ter hand dient te nemen. Y°°ra^ breekt, gelijk de N. Tilb. Ct. dezer dagen terecht opmerkte men zie het Centrum van gisteravond verbrokkeling- op het gebied van ziekenverpleging kracht en komt cen tralisatie hier ten goede. Eigenlijk kan het slechts verbazen, dat de gemeente Alkmaar alleen maar voor behoeftige personen, en voor niet eigenlijk gezegde behoeftigen tegen betaling, zelfs uit andere gemeenten, zorgt, wij mogen gerust zeggen uitstekend zorgt, doch tal van gemeentenaren uitsluit van een gelegenheid, om zich in geval van ziekte te laten verplegen in overeenstemming-^met hun geldelijke draagkracht. De gemeente Alkmaar stelt zijn ingezetenen wel in staat naar dien maatstaf te trouwen, onderwijs te verschaffen aan hun kinderen, to doen begraven', maar onthield' hun tot dusverre de mogelijkheid zich te laten verplegen in overeenstem ming met den stand en de omgeving, waarin zij altijd verkeeren. Tal van grootere zoowel als kleinere ge meenten zagen de wenschelijkheid en de billijkheid van het instellen eener ldasse-verpleging van over heidswege reeds lang te voren in naast de aller grootste als Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhag.- kunnen bijv. genoemd worden Haarlem, Deventer, 's Hertogenbosch, Middelburg, Zwolle, Delft, Dord recht, Zutphen. Nu ligt het voor de hand, dat in den tegc-nwoordi- gen tijd tegenover een dergelijke algemeen e zaak bijzondere motieven worden aangevoerd. Wij denken hierbij niet aan een concurrentie van een op te richten gemeentelijke instelling tegen een be staande particuliere, omdat beide categorieën hier te Alkmaar natuurlijk evengoed naast elkaar kunnen be staan als in alle andere zooeven genoemde gemeenten. Wel hebben wij op het oog de bezwaren van die per sonen, die geen gebruik zullen maken van de gemeen telijke inrichting. Daartegenover stellen we dat het geen een algemeen belang is, schier nooit in het be lang van allen kan worden genoemd. Maar omdat er personen zijn, die niet wandelen kunnen of niet van wandelen houden, blijft de gemeente toch niet in ge breke wandelplaatsen aan te leggent Omdat er slechts een betrekkelijk gering- deel der bevolking elec- triseh licht en electrisehe drijfkracht verlangt., laat (je gemeente de behoefte van hen. die daarvan wel kunnen en willen profiteeren, toch niet onvervuld; Men kan in verband hiermede aanvoeren, dat het niet billijk is, ingezetenen, die gemoedsbezwaren tegen deze instelling hebben, er voor te laten betalen. Maar op grond waarvan zou kunnen worden beweerd, dat di klasseverpleging geld zou moeten kosten? In een bloeiende, vooruitgaande stad, centrum van een wel- I varende streek is er immers veeleer reden om zooveel j patiënten to verwachten, dat bij normale, verpleging»- kosten een bescheiden instelling, gelijk gewenscht wordt, verbonden aan de bestaande inrichting, zich best zal kunnen bedruipen. Daarbij vergete men niet, dat een dergelijke instelling op gemakkelijke en wei nig kostbare wijze bij het ziekenhuis kan worden ge voegd. Waar ons gemeentebestuur er verder op uit is om Alkmaar als woonstad' aantrekkelijker te maken en in dit verband zij herinperd aan de maidenspeech van den heer den Boesterd, waarin dit raadslid aandrong op bevordering van het blijvend vreemdelingenverkeer - daar mag erop worden gewezen, dat een stedelijke klasseverpleging ook aan dit streven ten goede moet komen. Behalve de reeds genoemde bezwaren zou tegen in williging van het verzoek kunnen worden aangevoerd, dat het openen van een gelegenheid voor klassever pleging- aan het Stedelijk Ziekenhuis een schending is van de traditie. Wij bedoelen con redeneering als de ze: de inrichting is ontstaan uit particuliere funda ties, waarbij de bedoeling- voorzat hulpbehoevenden, zoogenaamde „Ellendigen" te verplegen en in strijd hiermede zou het zijn, aan een dergelijke instelling klasseverpleging te verbinden. Daarop nu kan liet antwoord luiden, dat het hier niet geldt een levenloos historisch monument, dat door de eeuwen heen zich zelf gelijk is gebleven en daarom verdient voor 't nage slacht onveranderd! te worden behouden, maar een levend organisme, dat zich wijzigt naar de tijdsom standigheden. Oorspronkelijk waren zooals men uit bijlage no. 30 tot het verslag der handelingen van den gemeenteraad 1905, een rapport van den gemeen te-archivaris, kan lezen de instellingen van particu lieren aard, van zeer bescheiden omvang en geen ge stichten voor zieken, maar tot verpleging van hulpbe hoevenden bestemd. In den loop der tijden is hieruit een ziekenhuis ontstaan, en de stichting werd' van een onafhankelijke, een gemeentelijke instelling, door de burgerlijke overheid geregeld en van harentwege be stuurd. Een ziekenhuis, niet slechts bestemd voor zieken vanwege het burgerlijke armbestuur of van ker kelijke armbesturen, maar ook voor hen, die zich wil den laten verplegen tegen tarieven, welke herhaalde lijk werden gewijzigd en in 1902 werden gebracht op J 1 voor ingezetenen en 1.75 voor zieken uit andere gemeenten* met de toevoeging, dat zij, zoo noodig, nog meer moesten betalen. Niet slechts behoeftige ingezetenen worden dus op genomen en verpleegd, maar ook „niet eigenlijk ge zegde behoeftigen" tegen betaling, ja zelfs menscheu van buiten, die het dubbel en dwars kunnen betalen. In de raadsvergadering van 28 October 1908 gewaagde den heer Van den Bosch van een landbouwer, die in het stadsziekenhuis verpleegd werd voor zulk een lut tele som en die uit dankbaarheid een hulde bracht aan do directrice, welk geval werd aangehaald pis bewijs, dat de tarieven noodzakelijk verhoogd dienden te wor den. Duidelijk blijkt hieruit, hoezeer in den loop der tij den is afgeweken van de oorspronkelijke bedoeling Elders hebben soortgelijke inrichtingen denzelfden ontwikkelingsgang doorgemaakt, maar zijn reeds ge vorderd tot klasseverpleging. Wij noeanen bijv. Zut phen en verwijzen naar het rapport van den heer J. Gimberg („De stichtingsbrief van het Bomhof en die van het Nieuwe Gasthuis.") Het zou kunnen zijn dat door het wijzigen van het karakter der Alkmaarsehe inrichting de zorg voor de behoeftige zieken was verminderd. Wie is er echter die dat zou durven beweren? En evenzoo hierop zij de nadruk gevestigd is ei geen enkele reden om te veronderstellen, dat de be langen der behoeftigen er ook maar eenigszins door zullen worden geschaad, indien de inrichting ook wordt opgesteld voor degenen, die zich liever niet aan hare orde willen onderwerpen, die bijzondere ver langens hebben, maar die daarvoor ook gaarne extra wensehen te betalen. Eigenlijk moest de vraag of klasseverpleging in Alkmaar gewenscht is, geen vraag meer zijn. Het college van regenten en de raad' hebben dan ook terecht de wenschelijkheid reed's uitgesproken. In 11*05 wendde de Vereeniging voor Gezinsverpleging zich tot rogenten .met het verzoek, een klasseverple ging in te stellen, welk verzoek door ruim 100 ingeze tenen werd gesteund. Regenten waren met adressan ten van meening, d'at klasse-verpleging zou voorzien in een werkelijk bestaande behoefte en in een alge meen verbouwingsplan van het ziekenhuis werd zie bijlage 11 tot het verslag der handelingen van den gemeenteraad 1906 „het maken tot klasseverple ging" opgenomen, 's Raads meerderheid kon zich met het ontworpen plan niet vereenig'en en daarom sprak op voorstel van den heer de Wit dë Raad! zich den Öüsten Mei 1906 in beginsel uit voor klasseverpleging (tegen stemden de hoeren Van den Bosch, Wanna, Dorbeck en Glinderman. Nu js Alkmaars gemeenteraad dikwijls ongelukkig geweest met beginselbesluiten, al zijn Jenslotte de za ken toch wel weer terecht gekomen. Ook thans kwam er een kink iu den kabel: de klasseverpleging- strandde op een beslissing vnn Gedeputeerde Staten, die niet wilden toestaan* dat er geld van het Grootboek Nationale Schuld werd genomen. Van de Nuts- spaarbank werd toen het bedrag geleend, noodig voor de vergrooting van het ziekenhuis en de klasse verpleging bleef rusten. Het verbaast ons wel eenigszins, dat de adressanten van thans 's Raads beginselbesluit van toen niet heb ben gebruikt als aanknoopingspunt, maar wij twijfelen er geen oogenblik aan, of ook met dit beginselbesluit zal het ten slotte wel terecht komen I TWEEDE KAMER. Wegens onvoltalligheid1 kon de vergadering giste ren eerst om 12 uur aanvangen. Besloten werd Vrijdag 22 Maart eenige wetsont werpen iu de afdeelingen te onderzoeken. Bij de voortgezette behandeling van de Vogeleuwet slankte Üe heer Van Dedem (c.-h.) den minister er voor, dat deze de oorspronkelijke wetsvoordracht heeft gewijzigd. Aan hen, die aandringen op strenge re bepalingen, deed spreker opmerken, dat men niet het uiterste moet willen; in elk geval zal dit* ontwerp beter aan bet doel beantwoorden dan de wet van 1880. En nu moge het waar zijn, dat de Parijsche Conventie niet volmaakt is, toch is het een stap tot verbetering. De heer II els dingen (s.-d.) bestreed' als in consequent het standpunt van den heer Tydeman te genover het ontwerp, vergeleken bij diens houding met betrekking tot liet vraagstuk der Jachtwets-her- ziening. In het betoog van den heer Tydeman van gisteren kwam te veel de jachtliefhebber om den hoek gluren. De minister van landbouw, nijverheid en handel be paalde zich voor het oogenblik tot eene uiteenzetting van de bedoeling van het ontwerp. De daarop uitge oefende eritiek is niet geheel billijk. Van t begin af beeft het ontwerp tot strekking gehad algemeene vo gelbescherming, en aansluiting mogelijk te maken aan de Conventie van 1902. Is door de aangebrachte wijzi gingen in de oorspronkelijke wetsvoordracht bij de re geering een ommekeer waar te nemen met betrekking tot dit algemeen beginsel? Neen, ook bij bet aanhan gig ontwerp is de regeering blijven uitgaan van de stelling, dat een algemeene vogelbescherming is een algemeen landbouwbelang. liet materieele staat dus op den voorgrond; maar dit sluit niet uit om in bij zondere gevallen schade af te weren. Dit is volstrekt geen nieuw beginsel. De Minister v. landbouw, nijverheid1 en handel be- poging tot bevoegdheid om vogels te schieten, zooals de commissie van rapporteurs beoogt. Ook de bepa ling met betrekking tot kooivogels is volstrekt geen inbreuk op liet beginsel van algemeene vogelbescher ming. Het is juist een middel om op andere wijze dan door verbodsbepalingen de openbare meening te winnen voor vogelbescherming, door den mensch in aanraking te brengen met den vogel, en om zoodoende liefde voor vogels te winnen. Doordien men bij deze wet land-, tuin- en boschbouwbelangen op het oog heeft, spreekt deze wet ook niet van den eigenaar, maar van l*iet gebruik van den grond; want de bedoe ling is om den man, die de cultuur uitoefent, te be schermen. De minister was bereid mede te werken om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan bezwaren van hen, die meenen dat de wet kleine belangen als bij voorbeeld die van eierenzoeken, te veel aantast. Ook bet gebruiken van blinde vinken en liet verkoopen enz. van verminkte vogels keurde de minister af. Tegen over den keer de Beaufort ontkende de minister, dat de spreeuwen de'vruchtencultuur niet loonend maken. De minister xotte voorts uiteen, dat de wet beoogt te gen te gaan liet irrationeele verdelgen van vogels en nesten, en betoogde voorts de wenschelijkheid om mo gelijk te maken dat wij uiii kunnen aansluiten bij de conventie van 1902. In dit verband wees de minister er op, dat de trekvogels een belangrijk element vor men in de vogelwereld. Met liet oog daarop is vooral noodig een algemeene regeling om een gemeenschap pelijk belang te dienen. Tegenover de bewering, dat de wet niet uitvoerbaar zal zijn, merkte de Minister op, dat de geheele uitvoe ring van de wet afhangt van de medewerking dei- openbare meening en daarom deed het den Minister veel genoegen, dat het antwerp zooveel steun ontvangt uit de kringen van de landbouwers en natuurvrienden. Hierna volgden eenige replieken. De heer T y d e m a n (vrij-lib.) ontkende zich aan inconsequentie te hebben schuldig gemaakt; èu ten aanzien van de Jachtwet èn ten aanzien van deze Vo- gel wet, plaatst spreker zich op 't standpunt, dat men niet met ruwe hand. de natuur mag verstoren. De lieer Teens tra (vrijz.-dem.) hield vol, dat liet. ontwerp, zooals het daar ligt, practisch onuitvoer baar is. De lieer De Beaufort (vrijz.-lib.) handhaafde eveneens zijn bezwaren. De heer llugenholtz (soc.-dem.) hield tegen over den heer Tydemnn vol, dat- het. verkeerd zou zijn om vogels, die door dén landbouwer uit opgedane er varing als zeer gevaarlijk voor het bedrijf worden be schouwd, te gaan beschermen. De heer I, i e f t i n e k (lib.) kwam op tegen 's hoe ren Tydeman» lessen, terwijl li ij in alle bescheidenheid opmerkte, dat hem de ervaring voldoende geleerd heeft welke vogel» schadelijk zijn, zoodat men niet moet wachten op wetenschappelijke uitspraken. Spre ker wilde over deze kwestie echter niet langer kibbe len. Indien spr. met den heer Tydeman omtrent de kwestie van de schadelijkheid of onschadelijkheid van vogels minder aangename woorden heeft gewisseld, dan troost spr. zich met de gedachte: Was sieh Hebt, das neckt sicli! (Gelach). De heer Lieftinck ging naast, den heer T y- d e in a n zitten. Zij klonken met de glazen water onder uitbundige vroolijkhpid der Kamer. De voorzitter: Niet zoo huiselijk! (Gelach.) Na repliek van den Minister werden de alge meene beraadslagingen gesloten en werd een aanvang gemankt met de artikelsgewijze behandeling. Dinsdag voortzetting. Gemengd nieuws. STRANDING. In de Xoorderhnaksgronden is gisternacht gestrand liet Zweedsche stoomschip Granit, met bestemming naar Lyseldl. De boot, die hier granietsteen heeft gelost, was den vorigen dag naar zee vertrokken. HENRI WIJNMALEN IN HAMBURG. Onze landgenoot Wijnmalen, die sedert eenigen tijd ui- vlieger verbonden is aan de Oertzfabriek te Ham burg, heeft daar dezer dagen zijn eersten belangrijken proeftocht volbracht. Hij steeg 's middags te half vijf te Schneverdingen op, in tegenwoordigheid' van Prins Ileinrich van Pruisen, en vloog met zijn één dekker, waarin een 70 P. K. Gnomemotor, in één vlucht naar Hamburg, waar hij binnen het half uur op het Wnndsdekker vliegterrein landde, 63 kilometer in 27 minuten vliegende, dus met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur. Boven de stad, die ir. den mist lag, steeg hij tot ongeveer 500 meter. Bij zijn nederdaling werd hij geestdriftig gecomplimen teerd door den Prins, die hem per auto had trachtten te volgen. TENTOONSTELLING VAN ARTISTIEKE PLANTEN EN BLOEMENVERSIERINGEN, liet volgend jaar, in de tweede helft van October, zal de afdeeling Amsterdam en Omstreken van do Nedorlandsehe Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, ter viering van haar 40-jarig bestaan, een ten toonstelling houden van artistieke planten- en bloe menversieringen in de groote concertzaal met veranda van Artis, d'at daarvoor zijn zalen bereidwillig ter be schikking gesteld en de meest mogelijke medewerking toegezegd! heeft. Het doel dezer tentoonstelling is het pubLiek te la ten. zien, welke artistieke groepeeringen niet planten en bloemen kunnen worden samengesteld. Een eerste eisen daarbij zal zijn het karakter en de eigen schoon heid van het levende materiaal der verschillende plan ten en bloemen bij elk dier groepeeringen tot zijn volle recht te doen komen. Een dergelijke tentoonstelling is nog nimmer ge houden. MOORDAANSLAG. Te Tilburg is gistermorgen door iemand, Jacob ge naamd, een moordaanslag gepleegd op Geboers en een vrouw uit België, door revolverschoten op hen af te vuren. Geboers werd vrij ernstig gewond. De dader is gearrestert-d. VALSCHE AANGIFTE. Eenige dagen geleden deed' een huishoudster hij de politie te Barneveld aangifte, dat zij door een 10-tal, haar hij name bekende personen werd aangerand, mis handeld en zelfs met. den dood bedreigd. Na een streng verhoor heeft de huishoudster nu echter be kond, dat zij het geheele verhaal verzonuen had, zoo dat thans, wegens het doen van een valsehe aangifte, tegen haar zelf een aanklacht is ingediend. DUURBETAALDE VERGEETACHTIGHEID Aan een der loketten van het hulppostkantoor iu de I lemonystraat te Amsterdam kwam gisteren een be woner van de Van Woustraat aldaar postzegel» koo- pen. Ilij betaalde de zegels met. geld, dat hij uit zijn portefeuille nam, en, terwijl hij met den postbeambte afrekende, legde hij de portefeuille zoolang op de bank voor de loketten, 't Geld, dat de beambte den postze- gelverkooper ter hand stelde, verdween in den broek zak en de man spoedde zich met de zegels huiswaarts. Daar aangekomen miste hij zijn portefeuille. On middellijk keerde hij op z'n schreden terug, maar in 't hulppostkantoor, dat zich in 'n druk bezoek mag ver heugen, viel noch van de portefeuille, noch van de twee bankbiljetten van 25, die ze bevatte, iets te ontdekken. DE STAKING IN DE ENOELSCHE MIJNEN. Op de lijn Sittard'-Venlo rijden sedert een paar da gen een of twee extra-goederentreinen, speciaal voor vervoer van steenkolen uit de Limburgsehe mijnen. Den 12den en 13den Maart b.v. waren er telkens twee en den 14den Maart 's middags één ingelegd.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1