sTadsnie l w*s BINNENLAND. 77t-87t. VERPLAATST. van den heer Dorbeck. dat lvij toejuichte de plannen van „Alcmaria," om den Juliana-dng te maken tot een feest, dat broederlijk, gemeenschappelijk en blijde kan worden gevierd. Immers wij hebben ook te genover den heer Dorbeck wel eens betoogd, dat de verjaardag van het. prinsesje daarvoor meer ge schikt was dan de verjaardag der Koningin, welke valt in de kermis, vóór de landbouwfeesten en vóór de 8- Octoberviering, een periode dus van festiviteiten, ter wijl er liier in het voorjaar juist weinig openbare fees ten fijn. Uit de discussie willen we nog even een aardig moment releveeren. De heer Govers verklaarde dat hij bij het lezen van het rapport had geducht te doen te hebben met tien „Burgemeester van den Hout'' in plaats van met den ambtenaar. Hierop interrumpeerde de voorzitter, <>t de burgemeester zich een dergelijke mingepaste wijze van uitdrukken veroorlooft. „Van U heb ik dien toon juist nooit gehoord, ver klaarde de heer Govers. „Dan kon 1T ook niet den ken, dat de burgemeester aan het woord was,' ant woordde de voorzitter gevat. Was bij de interpellatie-Fortuin over de staking bij het lossen van steenkolen voor de gasfubriek de (sta- kings)kool de (rethorische)sop wel waard? Wij geloo ven het niet. De geheele zaak lijkt opgeschroefd. De heer Fortuin, de interpellant, was zelf éénzijdig in gelicht om neutraal te blijven had hij zich tevreden gesteld met inlichtingen van één partij. En hoewel hij blijkbaar zelf van meening was, dat de schuld van dit geval bij den voorman was te zoeken, liet hij niet na tevens te verzekeren, dat de directeur der gasfa briek voor zijn werklieden moeielijk te genaken is hetgeen mogelijk is, maar tot dusverre uit niets is ge bleken. Wel beriep de heer Fortuin zich op een ver klaring van dertig losse werklieden, maar hieromtrent is daarin geen woord te vinden. Onze indruk is, dat de directeur in dezen vrij uit gaat, en dat de voorman eens op zijn voorman dient te worden gezet. De directeur had dan ook niet het pleistertje noodig, dat de heer Van Buijsen, naar het ons wil voorkomen op een weinig gelukkige wijze, hem wilde toedienen. Lang was het geleden, dat we een „interpellatie in optima forma" hebben gehad. Het aangename ver loop deed Woensdag echter duidelijk zien, hoezeer de ze methode te verkiezen valt. boven de oude rond vraag die gelukkig niet weer is ingevoerd. Het. be kende voorstel van B. en W. inzake de interpellatie ging er Woensdag met vlag en wimpel door en over het voorstel Dorbeck, om den leden het recht te geven om aan het einde van iedere vergadering oene of meerdere eenvoudige mededeelingen of verzoeken, ra kende de belangen der gemeente te richten tot den voorzitter of tot Burgemeester en Wethouders, werd niet meer gerept. Voor den vierden keer is verleden Woensdag' de be handeling der verordening op het werkloozenfonds uitgesteld. Het is maar gelukkig, dat de totstandko ming van een verordening niet dikwijls zooveel voeten in de aarde heeft een dergelijk herhaald uitstel is het beste bewijs, dat de zaak onvoldoeude voorbereid in den Raad is gebracht. Hoe gebrekkig de voorberei ding van dit onderwerp is geweest, bleek wel het best uit het feit, dat een der raadsleden den moed bezat in overweging te gevende ontwerpen en amen dementen to stollen in handen van een raadscommis sie. De heer Van der Feen. de Lille, buitengewoon on stuimig Woensdag en blijkbaar arrensmoede, ver klaarde dat er maar een eind moest komen aan de zaak, dat het uit- moest zijn met concipieeren eu nmendeeren en dat hij, ging het zoo voort, zijn raads lidmaatschap, waarvoor steeds minder liefhebbers zijn te vinden, zou moeten neerleggen. Aan wie echter de schuld van deze langdradigheid? De heer Van den Bosch wees haar terecht af en het komt ou3 voor, dat de heeren, die blijkbaar veel studie van de kwestie hebben gemaakt en aan hun aanvankelijk voorstel en amendementen veel moeite hebben besteed, wel iets anders hadden verdiend dan een schimp en dat do hulde, die de heer Van der Feen de Lille aan B. en W. bracht, omdat die beide ontwerp-verordeningen had doen afdrukken, al te goedkoop was. Wij hopen, dat. bij de behandeling van deze zaak, eens uit een ander vaatje zal worden getapt, dat de lof en de blaam billijker zullen worden verdeeld, dat men iu den Raad de woorden indachtig zal zijn, wel ke wij onzen oudsten wethouder eens hoorden bezi gen: „die wat verdient, moet wat hebben!" De overige punten geven ons geen aanleiding er op terug te komen. Alleen willen we nog even constateeren, dat de beer den Boesterd zich den tijd te nutte heeft gemaakt en den Raad teekeningen en een uit hout vervaardigd modelletje van een nieuwe Sehapenbrug met verhoog de voetpaden aanbood. Of de verwezenlijking van het wel sympathieke denkbeeld des heeren den Boesterd inderdaad mogelijk is, zal moeten blijken, maar iu elk geval legt dit raadslid belangstelling voor zijn onder werp aan den dag en toont hij de fout, bij het indie nen van zijn plan begaan, te willen herstellen. Gemengd nieuws. DRAMA TE 's-GRAVENHAGE. In een der woningen met voortuinen aan het einde van den Rijswijksohen weg nabij 's-Gravenhage, woont bij zijn ouders in de heer R., iemand van 36-jarigen leeftijd, oud-rijksontvanger te Oversehie. Hij verkeer de sinds geruimen tijd in overspannen toestand en was dezer dagen bij den, in de nabijheid wonenden inspec teur van politie, van Rossen, komen vragen hem 's nachts niet te komen hinderen met allerlei uitroe pen, waardoor hij in zijn nachtrust werd gestoord. De heer v. Rossen vermoedde te doen te hebben met iemand, die niet wel bij het hoofd was en liet de zaak voor wat zij, naar hij veronderstelde, was. Zaterdag ochtend kwam de heer R. evenwel in den tuin van den inspecteur en dreigde diens echtgenoote met een re volver. Mevrouw van R. vond het toen geraden de po litie aan het Huygenspark te 's-Gravenhage te waar schuwen, waarop haar man, die met zijn chef, den hoofd-inspecteur Sundter de Beauchène, juist in het nabijgelegen Laak-kwartier was, naar de woning van den heer R ging, om diens vader te verzoeken maatre gelen te nemen, da.t dergelijke voorvallen, als waarover hij kwam klagen, zich niet meer zouden herhalen. Terwijl hij zich in de gang van het huis met den heer R. Sr. onderhield, klonken plotseling van boven revolverschoten, waarop de inspecteur ijlings het huis verliet. Met een politie-agent teruggekeerd1 trachtten zij zich van den man meester te maken, doch deze bleef van uit zijn kamer, waar hij een groote voorraad revolverpatronen had, voortgaan met schieten. De in specteur en de agent stelden zich teen ieder afzonder lijk op in een zijkamertje, teneinde bij de eerste gele genheid de beste den man te overmeesteren. Ook zij maakten gebruik van een vuurwapen en losten in het geheel een 4-tal schoten. Ook de hoofdinspecteur Sudler de Beauchène had zich. met eenige politiebe ambten, naar de woning begeven en werd daar even eens met revolverschoten ontvangen. Plotseling ver stomde het schieten en toen men in de kamer trad, vond men den man daar met een schotwond in de lin kerslaap. Terstond werd de gemeentelijke geneeskun dige dienst gewaarschuwd, die spoedig tor plaatse was. De directeur van dien dienst, dr. Boland, legde een voorloopig verband, waarna de verwonde per auto naar het Gem. Ziekenhuis werd overgebracht. Spoe dig waren ter plaatse de substituut-officier van justi tie mr. Brantjes, de hoofd-commissaris van politie, de heer Versteeg en .le commissaris der 2e afd.. de heer Dietz. Het voorloopig onderzoek heeft nog niet uitgemaakt of de verwonde is getroffen door de 4 schoten van de politie, of dat hij zich zelve heeft verwond Men ver moedt het laatste, in aanmerking genomen hot kaliber van de pol it ie-revolvers en dat van de revolver, waar mede de man op de |>olitie heeft gevuurd. Zijn toe stand is vrij goed. UIT EGMOND AAN ZEE. Donderdagavond 1.1. werd to Egrnond aan Zee de tweede algemeene vergadering gehouden van de ten toonstelling. De voorzitter was in zijn openingsrede zeer hoopvol gestemd. In korten tijd is met grooten ijver gewerkt en het welslagen van de expositie is ver zekerd. Het Eere-lidmaatschap is aanvaard door de leden der Eerste Kamer der Staten-Üeneraa'l in Noord-Hol land boven het IJJ. Breebaart Kzn. te W inkel, K. de Boer Czn. te Assendelft en J. A. Laan te Wormer- veer; door de leden der Tweede Kamer: Jhr. Mr. P. van Foreest te lleilo, Mr. Th. H. de Meester te 's-Gravenhage en W. C. J. Passtoors te Ginnikcn; door de leden der Provinciale Staten: A. J. van Benthem te Alkmaar en Jhr. Mr. H. Gevers te Heems kerk; door de Burgemeesters van Alkmaar. Egrnond aan Zee en Egrnond Binnen; door Mr. II. Boehnans ter Spill en Mr. A. P. II. de Lange te Alkmaar; door het Dagelijksch Bestuur der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij0. A. den Tex te Amster dam, Jhr. W. Six te Hilversum, H. de Booy, J. II. Hummel en Mr. Th. B. Pleyte te Amsterdam; door het Dagelijksch Bestuur vau de Prins-Hendrikstich ting: W. G. Wendelaar te Amsterdam, Jhr. A. R. Schuurbeque Boeje te 's-Gravenhage en P. J. J. Jonas van 's-IIeerarendskerke te Amsterdam; door het Da gelijksch Bestuur vau het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vaeantiekolonies: Mr. L. N. Roodenburg te 's-Gravenhage, Mr. A. van der Eist te Leiden, Th. M. Ketelaar te Amsterdam en Dr. J. J. Pigeaud te 's-Graveuhage en door den onder-voorzit ter van het „Oranje-Kruis," Dr. C. B. Tilanus te Am sterdam. Statuten en Huishoudelijk Reglement en verschil lende reglementen voor Exposanten, vermakelijkheden en eenige andere stukken zijn in druk verschenen. Zoowel voor de tentoonstelling als voor de verlo ting zijn vaste klerken aangenomen. Voor reclame is een licht-annonce geplaatst te Am sterdam, een groot bord is aangeslagen nabij het sta tion Alkmaar, een keurige show-card is door den kunstschilder Jansen vervaardigd en wordt in 5000 exemplaren gedrukt, bij de firma Binger iu Amster dam. Elke twee weken verschijnt het propaganda blaadje in 4000 exemplaren. Tal van andere reclame middelen worden overwogen. Op het gebied van Reddingswezen is het aantal exposanten zeer groot. De Noord- en Zuid-IIolland- sche Reddingmaatschappij zal o.m. de te Egrnond ge stationeerde reddingboot en vuurpijl toestel exposeeren. Eeu tweetal scheepswerven zenden in, benevens ver scheidene firma's en particulieren, net gemeentebe stuur van Alkmaar heeft f"«n aantal oude prentwerken uit het museum toegezegd, die betrekking hebben op De Drie Egmonden. Verder heeft de Prins-llendrikstichting een uitge breide collectie toegezegd, terwijl op gebied van rijwie len een interessante verzameling kan worden ver wacht. Overeenkomsten en contracten worden eerstdaags aangegaan met leveranciers van electrische installatie, kostuums, tenten, vaandels, enz. Er zullen diploma's en medailles uitgereikt worden. De kosten van eventueele medailles zullen door de bekroonden gedragen moeten worden. De toestemming tot het houden eener groote verlo ting is verkregen; 50 duizend loten a 1 worden uit gegeven. De eerste prijs is eeu te bouwen villa, waar voor een bedrag van elf duizend gulden is uitgetrok ken. Voor tweeden prijs is aangekocht de bekende villa „Margaretha" die op een hoog diiin aan het eind der Trompenbergstrnat is gelegen. Een groot aantal prijzen zullen bestaan uit ameu blementen, rijwielen en voorwerpen van kunst en smaak. Na eenige discussies over amusementen, attracties en feestelijkheden werd de aangename en zeer geani meerde vergadering gesloten. met 10 tegen 9 stemmen. (Warder hield zich buiten stemming, terwijl Marken niet aanwezig was). EEN DROEVIG GEVAL. „Ach ja," zei hij, met een droeven blik voor zich uit- starend tot zijn vriend aan het cafétafeltje, ,,'t Gaat j me slecht. Er is alweer een kindje bij me dood. Je weet niet wat me dat kost: 't begrafenisgeld, wat er bij komt, en je bent 't natuurlijk kwijt ook." De ander hoorde die toespraak eenigszins verbaasd, over het ma terialisme dat er uit sprak aan; doch liet niet na, liem I hartelijk de hand te drukken en met meewarige stem te condoleeren. Drie dagen daarna zaten ze weer samen aan 't café- tafeltje: Ilij zuchtte „weer een kindje dood!.... 't Begrafenisgeld, wat er bij komt en je bent 't na tuurlijk kwijt." „Nee, maar, kerel dat is toch verschrikkelijk. Dat is nu twee in drie dagen. Waaraan sterven ze? De een aan mazelen; de ander is in een stuipje ge bleven." „VreeselijkGecondoleerd hoor „Ja, ik word wel zwaar beproefd!" Een week later aan 't zelfde tafeltje. „Komt X niet „Nee, 'ksprak hem vanmiddag. Er is een kindje van hem dood." Ontzettend. Dat is het derde nu al! Nee, maar die man beklaag ikI" Veertien dagen later. „Weet je 'tal? X is faillietI" „O..,o.o....! Dat is al dramatisch. Drie kinderen dood en dan failliet ook nog." ,,Jn, wacht even: 'teen staat inet liet ander in ver band „Ja, hij was eigenaar van een begrafenisfonds. Eu lie kinderen, waren andermans kinderen." (Leeuw. C't.) fiteerde de jeugd, die op reel ome toeters rondbazuinde, dat er iets bijzonders aan de hand was. Maar ook was er eeu groote massa volwassenen op de been, die met belangstelling' de nieuwe zaak in oogenschouw nam, de ontelbare kleedingstukken, welke in een zee vau licht waren uitgestald, bewonderde. Oefende het magazijn van Gebr. Bervoets de beko ring van het nieuwe uit, andere magazijnen iu de om geving hadden gezorgd óók de aandacht op zich tc vestigen. De firma II. van Gijzeu en Co. had in het Payglop in hare keurige uitstalkasten dames- eu heereneostu- mes geplaatst, waaraan men niet kon voorbijloopen, zonder even een kijkje te nemen. De firma II. S. Cloeck deed haar „Witte Huis" een schitterend licht uitstralen, van de welverzorgde uit stalkasten beneden tot aan de werkplaatsen in den top van het gebouw waren de lichten brandend, terwijl do firma bijzondere aandacht vroeg en verkreeg voor haar rubber-uitstalling. Zochten deze firma's het allen in buitengewone ver lichting, de heer Engeln wilde door de donkerte pu bliek trekken, projecteerde tooverlantaarnplaaijes in een duistere uitstalkast, hetgeen intussehen niet het meeste süecea opleverde! De uitstallingsijver der eerstgenoemde drie firma's werd echteT uitnemend beloond het was er voort durend vol voor de glazen. En toen we de menigte daar in zoo grooten getale, gelokt door de fraaie uit stallingen, op de Laat langs die beide groote gebou wen zagen promeneereu, dachten we onwillekeurig aan de mogelijkheid, dat deze breede straat iu de toe komst d e verkeersweg voor Alkmaar zal worden. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. le klasse, le lijst. Ns. 11008 en 20787 elk f 400; ns. 18212 en 19487 elk f 200; ns. 1041, 12393, 15721 en 16981 elk f 100. Laatste Berichten. DEN HAAG, 25 Maart. De Hooge Raad verwierp de cassatieberoepen van de Amsterdamsche winkeliers, door de Rechtbank veroordeeld wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting. Daarmede is dus in hoogste instantie de verordening bindend verklaard. STAKING IN HET SCHILDERSVAK. GRONINGEN, 25 Maart. Gisteren is alhier een ernstige werkstaking geproclameerd in het schildersvak. V(jf en zestig firma's zijn er bij betrokken en het uit zicht op een spoedig einde is niet bijzonder groot. EEN ONDERSCHEIDING. HAARLEM, 25 Maart. De vereeniging van Bloem bollencultuur benoemde hedenmorgeu tot eerelid der vereeniging de heer P. van Hoek, directeur-generaal van den Landbouw, in verband met zijne benoemingen inzake de oprichting der tuinbouwschool te Lisse. NOODLOTTIG SCHOT. HEEMSTEDE, 25 Maart. De Amsterdamsche Koopman, de heer Heijnen, wonende te Heemstede, wilde gistermorgen met een flobertpistool honden uit zijn tuin jagen. Het schot ging af en trof den heer H. in den linker slaap tengevolge waarvan hij onmid dellijk overleed. DIEFSTAL VAN EEN AUTO. PARIJS, 25 Maart (V. D.) Eenige bandieten hiel den hedenmorgen om half 9 in Montcherot een parti culiere auto aan, doodden den chauffeur, verwondden den tweetien chauffeur en maakten zich meester van de auto. Toen gingen zij naar Saint Elie, vielen twee kassiers van de Société Generale aan, dooddeu er een, verwondden den ander, waarop zij verdwenen. VROUWENKIESRECHT. Op Vrijdag 29 Maart n.s. zal de heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar te Schngen, voor de afdeeling Alkmaar der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, iti „de Unie", een lezing houden, getiteld: „Waarom Vrouwenkiesrecht en hoe het te verkrijgen". Daarna zal „Marijke", de flinke Broek in Waterlandsehe boerin, voorgesteld door mej. C. S. Groot, uit Rot terdam, vertellen hoe zij met haar eenvoudig gezond verstand over de zaak denkt. Na afloop zullen de prijzen worden verloot van een tombola zonder nieten, waarvan de geheele opbiengst komt ten bate der vereeniging „Kinderklceding". RECLAME BIOSCOOP-VOORSTELLING. De Bioscoop-voorstelling van Alkmaarsch Warenhui^ kan geslaagd genoemd worden. De kinderen en ae groote bezoekers hebben zich van 1 tot 3 uur uitste kend vermaakt Des avonds dachten" enkelen op de kaart toegang voor de avond-voorstelling te krijgen, zij schenen niet begrepen te hebben dat de toegang uitsluitend voor de middag-voorstelling gold. De teleurgestelden kunnen echter hun kaart Zater dag aanstaande gebruiken daar Alkmaarsch Waren huis dan weder van 2 tot 4 uur een gratis-voorstelling geeft. NOODHULP-KA ASDLAGER. Burgemeester en wethouders hebben benoemd tot noodhulp-kaasdrager P. B. de Jongh, Breedstraat 4a, en F. H, Schoenmaker, Klein Nieuwland 87. KINDERBIOSCOOPVOORSTELLING. #ndanks het mooie weer was de speciale kinder voorstelling in Diligentia uitstekend bezocht. Het leer rijke en afwisselende programma viel zeer in den smaak van de kleintjes.^Naar we vernemen zullen de heeren Strous en Harp liet niet bij deze proefneming laten, maar nog eens weer een dergelijke voorstelling, waarbij het nuttige met het aangename is verbonden, organiseeren. VOETBAL. Daar de wedstrijd Alcmaria C.Amsterd. C. giste ren niet doorging wegens het niet-opkomen van de Amsterdammers, werd er een wedstrijd tusschen Alc maria Victrix en Holland gespeeld, welke een 3 1 resultaat opleverde. Alcmaria III verloor tegen een cadetten-elftal met 4-0. EEN NIEUWE KLEED WIJ ZE. Men verzoekt ons nog even de aandacht te vestigen op de lezing, welke me «rouw Thierbacli_uit Keulen (die Hollandsch spreekt) Woensdagmiddag om 2 uur in de Unie zal houden over „oen nieuw* kleedwijze". lokaal Nieuwe GESLAAGD. Mejuffrouw A. Overduin, vroeger alhier, Zaterdag aan de Universiteit te Amsterdam, arts-examen. slaagde voor het AGENDA. MAANDAG. Gymn.-ver. „Turnlust," mannen 87,6' R. II. B. S. Paardenmarkt. Aspiranten turnlokaal Schoolstraat. Gyrnn.-vereeniging „Kraubt en Vlugheid," b#«r*u- afd. van 97101/.. Teekenavond „Kunst zij ons deel", 7 uur. Doelen. Gymn.-Ver. „de Halter," oefeningsavond, 78 uur, adspir. vun 912 jaar; 89 uur leden van 16 jaar en ouder, „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. DINSDAG. Dam- en schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. Zangverecuiging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus," repetitie voor dames, 7V2 uur precies, ho tel Proot. EEN MOOI VOORDEELTJE! Door eeu hapering aan de gasmeter heeft de Mij. tot Expl. van S.S. gedurende 'npaar jaren voordeel genoten bij de exploitatie van het station Meppel. Een paar jaar geleden had de stationschef een bezuini gingsmaatregel ingevoerd, bij liet geen lamp langer branden dan hoogst noodzakelijk was, met het gevolg dat er een bezuiniging boven alle verwachting verkre gen werd en de directie te Utrecht zelfs een inspecteur zond om na to gaan of de verlichting wel voldoende was. Tengevolge hiervan moeten zelfs de chefs van andere stations aanschrijving gekregen hebben om te bezuinigen met de verlichting, waarbij Meppel als voorbeeld werd gesteld. Thans is evenwel gebleken dat de gasmeter bij een matig gasverbruik uiet controleerde, en dit dus feite lijk de oorzaak is van die belangrijke bezuiniging. Het nadeel voor de gemeente-gasfabriek van Mep pel wordt op circa 2700 geschat. Daar de Maatschappij het billijke bewezen zal kun nen worden van de aanspraken, zal deze zaak voor de gasfabriek wel in orde komen. Verplaatst met ingang van 1 April de heer J. Stultiens, rijksklerk 3e klasse van het kantoor dam naar contr. grondbelasting alhier. J. H. Zaan- VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—DUITSCHLAND. De derde internationale wedstrijd is geëindigd een gelijk spel met den stand 55. De toestand van het nieuwe sportterrein te Zwolle was niet bepaald schitterend. De spelers ondervonden hiervan veel last. Nederland nam na 5 minuten de leiding, waarna Duitschland gelijk maakte en den stand opvoerde tot 31 in haar voordeel. Voor de rust maakte Neder land nog een doelpunt, zoodat met de pauze de stand 32 was in 't voordeel der Duitschers. Onmiddellijk na de hervatting maakte Nederland gelijk en voerde daarna den stand op tot 53. In 't laatste gedeelte wisten de Duitschers dezen achterstand in te halen en de uitslag werd een gelijk spel. KAMERZETEL VOOR HOORN. In de gisteren gehouden vergadering te Oosthuizen van besturen der Vrijzinnige KiesvereenigLngen is candidaat gesteld de heer W. de Jong te 's-Graven hage. Het bleek oen moeielijk werk te zijn, door de vele enndidaten, die zich beschikbaar hadden gesteld, een stemmigheid te verkrijgen. Na langdurige besprekin gen, eindelijk ter stemming overgaande, werd de heer W. de Jong te 's-Gravenhage tot candidaat gekozen DE VERKIEZINGEN IN DE NED. IIERV. KERK. Dr. Kromsigt had in het Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht geschreven: „Onlangs heeft de „Geref." kerkeraad te Alkmaar de brutaliteit en de onbroederlijkheid gehad om de Hervormden, die in hunne kerk meermalen kerkten, doch nog lidmaat wa ren der Herv. Kerk, dringend aan te raden niet tc stemmen iu den strijd tusschen orthodoxen en moder nen voor leden van het kiescollege aldaar. Daar het slechts weinige stemmen scheelde, is dus waarschijn lijk door de schuld van dien „kerkeraad" het kiescol lege te Alkmaar modern geworden." Daarop antwoordt „de Heraut": „Naar uit de meest vertrouwbare bron ons wordt medegedeeld, is deze voorstelling ten eenenmale on waar. Er was hier geen sprake van „.Hervormde le den", die nu en dan eens bij de Gereformeerde Kerk kerkten, maar van leden der Gereformeerde Kerk tc Alkmaar, die met de Synodale Kerk aldaar niets tc maken huddeu en tot- de Gereformeerde Kerk als lid maat behoorden, waar zij ook behoorlijk te boek ston den. Alleen had de Hervormde Kerk, gelijk dit op meerdere plaatsen het geval is, de namen dezer leden nog niet geschrapt en stonden ze nog onder de stem gerechtigden dezer Kerk vermeld. Toen het nu in de Hervormde Kerk spande tusschen de modernen en or thodoxen, is van orthodoxe zijde sterke pressie uitge oefend op deze „leden der Gereformeerde Kerk", van wie men wist, dat ze reeds lang met de Hervormde Kerk gebroken haddeu, om toch van het toevallige feit, dat hun namen nog onder de stemgerechtigden voorkwamen, gebruik te maken, ten einde aan de mo dernen de nederlaag te bezorgen. Volkomen terecht heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk de leden zijner Kerk tegen zulk dubbelzinnig spel gewaar schuwd. Wie bij de Gereformeerde Kerk zich voegt en deze Kerk als de ware en zuivere Kerk erkent, kan niet tegelijk in de Hervormde Kerk nog hulp- eu span dienst verrichten voor een verkiezing. Dit zou met alle eerlijkheid en oprechtheid in strijd zijn." U1TSTALLINGS-IJVER. Gelijk te voorzien was bracht de opening van het magazijn van Gebr. Bervoets Zaterdagavond een bui tengewone drukte op de Laat teweeg. Allereerst pro- GEZINS VERPLEGING. Vrijdagavond hield de afdeeling Alkmaar van de Vereeniging voor Gezinsverpleging, in „de Unie' hare algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer P. M. de Wolff. Na de opening der vergadering, welke door 7 per sonen bezocht was, werden de notulen, uitgebracht door de secretaresse Mevrouw Donath-van der Scheer, onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: In Mei a.s. zal de vereeniging 10 jaar hebben be staan. Er werden 206 personen, 100 vrouwen, 42 man nen eu 64 kindereu, verpleegd<wat met het oog op de bevolking een zeer gunstig teeken mag heeten. Het aantal bezoeken was 6260; 104 patiënten betaalden verpleeggeld18 waren fondspatiënten; 84 werden kosteloos behandeld. Onder de verpleegden waren 141 Protestanten, 54 Katholieken, 8 Israëlieten, 3 Aposto- lischeu. 2 Maal werd hulp verleend bij verlossing, 2 maal bij operatie, 37 maal werd de laatste hulp ver leend, 81 maal werden heeren doctoren geassisteerd, 3 patiënten werden naar elders vervoerd. Mot zeer veel dankbaarheid werd verder in het ver slag melding gemaakt van liet werk der zusters, waar van vervolgens de verschillende mutaties werden op genoemd. Ten slotte' werd iu herinnering gebracht, en met niet minder gevoelens van erkentelijkheid, de in 1910 aan de vereeniging toegekende legaten van J 500 vau ten onbekende en van 300 van mej. C. 0. Dekker. Het verslag sloot met den wensch, dat eene vermin dering van het aantal leden in het volgende jaar niet. zal moeten worden vermeld, maar dat dan de vereeni ging, door den aard van haar werk en haar streven, wat door iedereen zal moeten worden gewaardeerd, in ledental en daardoor in finantieelen steun mag zijn toegenomen. Nadat dit verslag was goedgekeurd, bracht mevr. HoekLoosjes rapport uit over het door haar gehou den finantieel beheer. Daaruit bleek, dat was ont vangen 3666.62 en uitgegeven 3132.44, batig saldo 534.18. De rekening 1910 sloot met een batig saldo van 764.48V2, een bewijs dus, dat de vereeniging er finantieel niet op is vooruitgegaan, de wensch geuit, aan het slot van het jaarverslag van de secretaresse, werd dan ook volkomen onderschreven, te meer als men weet, dat aan eontributiën is ontvangen 1430.75 en aan salarissen der verpleegsters is uitgegeven 1573.50. Dit finantieel rapport, nagezien en goedgekeurd door een daartoe benoemde commissie, verwierf ook in deze algemeene vergadering' zonder eenige bespreking met algemeene stemmen bekrachtiging, onder dank*

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2