STADSNIEUWS .BUITENLAND. AANGEHOUDEN. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM Vervolgens ontspon zich een debat over dit onder werp, dat met een hevig rumoer gepaard ging'. Gehoord de discussie wilde de heer Troelstra nu voorstellen om onmiddellijk na Paschen als eerste punt van behandeling de Bakkerswet aan de orde te stellen. Na hevig rumoer kon de voorzitter zich ver staanbaar maken. Spr. zei dat 't nooit gebeurd is, dat men te- voren over eeni regeling van werkzaamhe den beslist. De minister van Binuenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, zei dat de regeering altijd heeft prijs gesteld op behandeling en aanneming van de Bakkers wet en zij betreurt, dat. do behandeling than» niet be gonnen kan worden. Echter acht zij bedenkelijk be handeling na Pasehen, omdat daardoor de behandeling van de ziekteverzekering en van de ouderdoms- en in validiteitswet vertraagd zou worden. liet verwonderde den heer Ketelaar, dat de minister, tijdelijk-voorzitter van den Ministerraad, thans in discussie kwam. Bij de quaestie of do Mili- liewet zou worden behandeld, mengde de minister zich daarin niet. Thans stelde hij het geheele program vast voor na het reces. Spr. betwijfelde of dit wel in overeenstemming is met parlementaire gebruiken. De voorzi tter: De minister was volkomen be voegd aan het debat deel te nemen. Geroepstemmen De heer Duys (S. D. A. P.): Ja, stemmen over het voorstel der regeering! Gelach en rumoer volgde weer, waarbij den heer Duymaer van Twist werd toegeroepen: Hou jij je bek 1 Ten slotte werd er gestemd over het voorstel-Troel stra, dat met 38 tegen 35 stemmen werd verworpen. Gemengd ntenwi. Dr. NOLENS. Dr. Nolens heeft in Rome in alle stilte zijn zilveren priester-jubileum gevierd, 's Morgens bezocht dr. No- leus het graf der Apostelen in Sint Pieter en 's mid dags het graf van dr. Schaepnmn in Cnmpo Santa. 1 it naam van de leden van de katholieke Kamerclub legde mgr. Nolens cent groot bouquet; van witte leliën neer op het graf van hem „die de voorman is geweest van het opbloeiend politieke leven der katholieken in Nederland, en zoo lange jaren als president der Kn- merolub de politiek der katholieken heeft, geleid." Talrijke schriftelijke en telegrafische gelukwen- sehen bereikten uit het vaderland den jubilaris, die met mr. J. van Best, lid der Tweede Kamer, in liet ho tel „de Russie" logeerde. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LAND BOUW. (Vervolg). De conclusiën welke gisteren1 werden aangenomen luidden als volgt: I. De Nederlandsche veestapel behoeft naar het in zicht van onze commissie niet door mond1- en klauw zeer te worden geteisterd mits: ten eerste: er tegen den invoer van de ziekte uit het buitenland worde gewaakt; ten tweede: do desalniettemin voorkomende gevallen onmiddellijk ter kennis van de regeering komen en ten derde: deze alsdan alle aangetaste en besmette dieren terstond doet afmaken. IT. De inrichting van het veeartsenijkundig Staats toezicht worde herzien en gecentraliseerd. III. Zoowel do wetgeving op dit gebied nis de Ko ninklijke besluiten te dezer zake dienen herzien te worden, opdat de gewenschte regeling beter en zui verder dan thans het geval is aan de wet aansluite en daarin steun vinde. IV Een betere opsporing van overtredingen en eene snellere en strengere berechting daarvan dienen verzekerd te worden. VHet welslagen der bestrijding hangt voor een zeer groot gedeelte af van de bereidwillige medewer king der veehouders. Het bestuur zal zich met het verzoek tot de regee ring wenden om deze conclusies aan te nemen. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het be stuur, luiilende: „De algemeene vergadering riehto het verzoek tot de regeering, om met alle haar ten dienste staande middelen de afdamming der Zuider zee te bevorderen. Bij de toelichting wees het bestuur op de gevolgen voor de landbouwbelangen, die zijn: a. voor de ge zondheid van het vee; b. voor de zuivelbereiding, en c. voor de vruchtbaarheid van den bodem. Buiten be- schouwing laat ze nog de volgende voordeelen voor de bepoldering: de meerdere veiligheid voor de zeedijken van de belendende polders, die dan, binnen den af sluitdijk liggende, binnenwater koerende dijken zullen worden1; de volksgezondheid; de zoetwatervisscherij en bet fabriekswezen en dit vooral met 't oog op de mo gelijkheid tot het verkrijgen van goed ketelwater, enz. Vooral worden de bovenaangehaalde punten* die meer direct het landbouwbelang raken, uitvoerig toegelicht. Redenen waarom het hoofdbestuur de vergadering uitnoodigt die afdamming te willen bevorderen door het voorgestelde verzoek tot de regeering te voteeren. Door enkele leden werd het plan van het bestuur toe gejuicht. De heer 1 lchake uit den IJpolder, drong aan op de droogmaking van de geheele Zuiderzee. De heer K. Breebnart. Jzn. brak een lans voer de be doelde afdamming vara het Wieringermeer en licht dit duidelijk toe. (Applaus). De heer Jhr. Van Foreest, lid van de Tweede Ka mer, ging mee met het plan en het was hem aange naam, dat het applaus der vergadering blijken gaf van instemming. Door den heer Gelder wordt nog gewezen op enkele bezwaren. Na een zeer belangrijke discussie, waarna de heer isser de opmerking mankte, dat er geen sprake was van droogmaking der Zuiderzee, maar over het indij ken, werd het voorstel onder applaus aangenomen. De heer Ferf, van den Haag, stelde voor, punt IV over wijziging van het reglement der Brandverzeke ring, door een commissie te laten behandelen. Bij de mededeeliug omtrent de oprichting der afdee- ling ..Beomster, Coöperatieve Landbouwvereeniging", gaf de afgevaardigde van die afdeeling eeraige inlich tingen. Naar aanleiding van deze mededeeli ngen volgt nog eenige discussie. Nog werden inlichtingen gevraagd over den srt.al- wedstryd te Amsterdam, en over de landarbeiderswet. De voorzitter zegt, dat, er een commissie benoemd is om daarover rapport uit te brengen. De heer Teunis- sen vroeg aan wien de redactie van het. orgaan wordt toevertrouwd. De voorzitter kan voorloopig hierop nog geen antwoord geven. Onder dank sloot de voorzitter deze zeer belangrijke vergadering. 1 UIT OTERLEEK. In de Woensdag gehouden vergadering van Bestuur Kring IX van Gezinsverpleging werd het jaarverslag over 1911 uitgebracht, waaruit, bleek, dat door de Zuster wei-den afgelegd 1112 bezoeken, waaronder 7 avondbezoeken. 4 maal assisteerde de Zuster den ge neesheer 4 maal werd door de Zuster een patiënt be geleid bij transport, V egens zeer dreigenden noodtoestand der financiën wendde liet- Bestuur zich tot den Raad der gemeente Oterleek, Oudorp en H. II. Waard om subsidie. Oter leek gaf toezegging voor de toekomst, in afwachting van het resultaat in andere gemeenten. Oudorp en H. TL Waard gaven beide jaarlijksch subsidie ad 25. Bovendien besloot het Ned. Ilerv. kerkbestuur te Oter- leek tot een jaarlijksclie bijdrage ad. 25, verhoogde de diakouie hare bijdrage van 20 tot 35 en schonk de vereeniging „Spaarbank te Oterlcek" een jnarlijk- sche gift ad J 50. Propaganda onder de R.-Katholie ken te II.II. Waard had tot verblijdend resultaat de toetreding van 112 contribuanten. Bestaat er dus alleszins reden tot dankbare tevre denheid over de toenamo der vaste inkomsten, zoo moet daarbij wel worden bedacht, dat in de wisselende inkomsten in ho.t klassentarief (juist door de stijging der contribuanten) met zekerheid een daling is te verwachten. Het doel dat Kring TX geheel op eigen middelen bestaan kan, is dan ook nog niet volkomen bereikt. Besloten werd dat het Bestuur nog n^lere pogingen zal doen, om te Oterleek, Stompotoren en Oudorp 't aantal contribuanten uit te breiden, om zich daarna opnieuw te wenden tot den Rand van Oterleek. Do voorzitter bracht onder algemecne instemming deu secretaris hulde voor het keurig en bemoedigend jaarverslag en bovenal voor diens persoonlijk aandeel in de adresbeweging en de propaganda. De rekening en verantwoording over 1911 tot een eindverslag van 586.00, word door de lveeren Ds. Broekema en O. Kramer Glijnis in orde bevonden en dc penningmeester onder dankzegging gedechargeerd. Omtrent de door het Witte Kruis aan te vragen subsidie van het Rijk, in verband1 met de tuberculose bestrijding in den vorm van extra salaris voor de ver pleegster als buisbezoekster, kon de voorzitteT nog geen definitieve inededeeling doen. DOOR EEN MOLENWIEK OETROFFEN. Te Noordwijk ia een knaapje vau 4 jaar door een wiek van den korenmolen1 getroffen. Het kind ia aan de vreeselijke verwondingen overleden. BONNOT IN NEDERLAND? Woensdagmorgen kwam een handelsreiziger uit s-Gravenhage aan de politie te Amsterdam mededee- len, dat hij den dag te voren tusschen Utrecht en Zeist in den trein had gezeten met een man, die ge broken Hollandseh sprak en wiens haar blijkbaar ge verfd was. Aan het station Zeist was de vreemdeling uitgestapt en had hij plaats genomen in de tram naar liet dorp Zeist. In zijn woonplaats teruggekeerd, zag de handelsrei ziger daar de signalementen van de drie Fransche auto-bandieten; hij meende toen in het portret van ecu hunner, Bonuot, zijn medereiziger te herkennen. De politie stelde de justitie van een en ander in kennis 011 de politie van Zeist werd gewaarschuwd. Tot dusver schijnt evenwel nog geen spoor van den verdachten reiziger ontdekt te zijn. EEN GOED-BEZOLDIGDE BETREKKING. In het Algemeen Politieblad worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van agenten van poli tie te Limschoten bij Woerden. Het salaris bedraagt 200 jier jaar benevens vrije unifonnkleeding. Op verzoek van de Amsterdamscke politie heeft de Ilaagsehe polit ie in een woning aan de Heemstra at in den Haag gearresteerd twee Amsterdamsche lood gieters, verdacht van geweldpleging. Deze arrestatie, die in verband moet staan met de bekende ontploffing te Amsterdam, ging' met veel moeilijkheden gepaard, daar de verdachten trachtten te ontvluchten over de daken. Zij werden na een wilde jacht door de recher cheurs met de revolver in de hand gevat. DE INBRAAK TE 's-HERTOGENBOSCH. De inbreker G. Schoenmakers heeft een volledige bekentenis afgelegd omtrent zijn beide inbraken bij jhr. mr. L. van Meeuwen, aldaar. Dinsdag is de echt- geuoote van beklaagde, wonende te Rotterdam, te s-IIertogonbosch gehoord, als verdacht van mede plichtigheid. DE BEVESTIGINGSKWESTIE. Naar aanleiding van de bevestigingskwestie alhier de bevestiging van kerkerandsleden is uitgesteld, omdat ds de Pree had bekend gemaakt, dat hij vragen zou stellen, waarop de vrijzinnige gekozenen niet zou den kunnen antwoorden schrijft de redacteur van liet Weekblad voor de Vrijzinnige Hervormden: „In een kleine orthodoxe gemeente werd een jaar of tien geleden een vrijzinnig man tot diaken gekozen. Hij stond hij zijn dorpsgeuooten goed aangeschreven, en had ook al zitting in het college van notabelen. Nu zij geen ruime keuze van personen hadden en hein voor de betrekking zeer geschikt achtten, hadden zij in zijn richting geen overwegend bezwaar tegen zijn benoeming gezien1. „Maar de predikant dacht er anders over. Dat men dien vrijzinnigen man notabel had gemankt, kon er mee door, maar dat hij lid van den kerkeraad zou wor den, neen, dat was te erg. En hij zeide, dat hij dit wel zou weten te voorkomen, dat de man, als hij eer lijk was, geen ,,jn' zou kunnen zeggen op de vragen, die hij hem bij de bevestiging zou stellen, en dat de bevestiging dus wel niet zou plaats hebben. „I oen de benoemde dit vernomen had, bracht hij oir* et-n bezoek, om inlichtingen en raad te vragen. V ij deelden hem mee, dat inderdaad een predikant bij :1c bevestiging allerlei vragen mag stellen, maar. dat nergens van ouderlingen en diakenen wordt go- eisoht, dat zij de verklaringen zullen afleggen, die een predikant hun gelieft voor te leggen, en dat deze daarom van hun antwoord de al of niet bevestiging' niet mag laten afhangen. En wij gaven hem den raad, de dingen kalm af te wachten, te zijner tijd zich te begeven naar de godsdienstoefening, waarin de beves- tiging zou plaats hebben en dan op do hem gestelde vragen eenvoudig dit antwoord te geven; „Ik zal trachten, een goed diaken te zijn." „Deze raad is gevolgd. En toen, terwijl de gemeen te wel eenigszins in spanning was, de predikant op zijn vragen dat antwoord te hooren kreeg. toen keek hij wel even wat vreemd op, maar hij ging toch mot het werk der bevestiging voort, De vrijzinnige diaken nam plaats in deu orthodoxen kerkerand. „W ij zijn van oordeel, dat deze predikant zich vol komen reglementair en correct heeft gedragen, en dat de heer de Pree op dezelfde wijze behoort te handelen, wanneer hij van de te bevestigen kei-kern adsleden een soortgelijk antwoord ontvangt," KOLENNOOD. Onze Texelsohe correspondent meldt ons, dat de di rectie van „Texels eigen stoomboot-onderneming", welke reeds tevergeefs bij de gemeente Den Helder aanklopte, thans besloten heeft zich ten spoedigste tot het gemeentebestuur van Alkmaar te wenden met het verzoek gedurende het heerschen van den kolen- nood steenkool aan bedoelde onderneming te willen le veren en daardoor te bevorderen, dat de rijkspostdienst TexelNiemvediep geregeld kan worden voortgezet. KINDERKLEEDING EN KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindcrkleeding en kindervoeding" hield Woensdagavond in de Polderkamer van het stad huis haar algemeene vergadering. Nadat de Presidente, mevrouw Boelmans ter Spill— Boon, deze vergadering, welke in het geheel door elf dames was bezocht, met het gebruikelijke welkom had geopend, werden de door da secretaresse, mej. Cohen Stuart, uitgebrachte notulen onveranderd vastgesteld. Hot daarna uitgebrachte jaarverslag begon met de inededeeling dat dit jaar de tekening sluit met een batig saldo van 552.82, welke gunstige omstandig heid is te wijten niet alleen aan het ontvangen van een gift, maar ook aan de door de rederijkerskamer Bilderdijk gegeven uitvoering welke 192.40 op bracht. zoowel als aan de verhooging der gemeentelij ke subsidie van 300 tot 500. Mocht aan contributiën en giften minder zijn ont vangen, resp. 523 en 14.25 (in 1910 552 en 44.55) het aantal bedeelde kinderen was echter 50 meer dan het vorige jaar. Twaalf bedeelingen hadden er plaats en wal aan 155 gezinnen met 394 kinderen, welke verdeeld waren over: dc 1ste gemeenteschool 76, de 5de 66; de 2de 71; de R. K. Jongensschool 89; de R. K. Meisjesschool 87; de Christelijke School 5. Aan ieder kind werd gegeven 1 hemd, 1 broek, 1 borstrok, 1 paar kousen, 2 paar klompen, terwijl ieder kind nog een kloedingstuk ontving. Dank werd gebracht aan Mevrouw Gouwele Jolle en mej. le Jolle, voor de door haar gezonden voorraad gehaakte en gebreide kindergoederen, aan den heer illers die een ruime collectie mantels zond en aan den heer K. J. Koster, die op zulk een royale wijze der vereeniging tot steun. was. Op een vraag, gericht aan de Hoofden der Openba re en Bijzondere Scholen, naar aanleiding van een steeds terugkerende vraag van de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Onderwijzers, of schoolvoeding in derdaad noodig was, werd eenstemmig een bepaald ontkennend antwoord ontvangen. Daar aan de Hoof den der zooeven genoemde scholen verzocht werd om indien zich gevallen van dien aard mochten voordoen, dit aan de vereeniging bekend' te makeni, werd, daar dit liet geval scheen te zijn, aan eenige kinderen bo terhammen en melk verstrekt. Bij liet vermelden der veranderingen in het bestuur, mevrouw WieherinckKoobs en mevrouw Lissone Aghina werden vervangen door mevrouw Mulder "Manneke en mevrouw KraakmanKortman, bracht de rapport rice in herinnering dat de volgende verga dering zal geleid worden door oen andere presidente. Zij vond hierin aanleiding mevrouw Boelmnns ter Spill, die voor elf jaar tot een der oprichteressen be hoorde een warm woord van hulde en dank te brengen voor al datgene wat zij in dien tijd, in welken vorm ook, voor de vereeniging heeft gedaan. Niet alleen de vereeniging, maar bovenal het bestuur ziet haar heen gaan noode en clan met een gevoel van innigen dank voor de steeds bewezen aangename samenwerking. Nadat dit verslag zonder eenige bespreking was aangenomen, werd bij afwezigheid van dë penuing- meesteres.se, mevr. L. D. MulderManneke, het finan cieel verslag eveneens uitgebracht door Mej. Cohen Stuart. Deze rekening gaf aan in ontvangsten 1436.31® en sloot, zooals reeds tevoren genoemd, met een batig *aldo van 552.86, waarvan belegd op de nutsspaar- bank./ 512.08. In 1911 sloot de rekening met een ba tig saldo van 183.11®. Ook dit verslag, reeds nagezien en goedgekeurd door de daartoe benoemde financieele commissie, werd zonder eenige bespreking door de vergadering vastge steld. Tot lid van het bestuur werd daarna met algemeene stemmen benoemd mevrouw Dr.Seliröder en tot leden der commissie belast met het nazien der rekening 1912/1913 werden benoemd mevrouw EitsNijenhuis, mej. Van der Sluis VeeT en mej. de Vries. Daar geen der aanwezigen bij de daarop volgende rondvraag iets had in 't midden te brengen, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. EEN JUBILEUM. lieden bestaat het schoenenmagazijn van de firma J. Netten alhieT 75 jaar. Het was de vader van den tegenwoordigen firmant, die zieh 75 jaar geleden daar vestigde, terwijl de te genwoordige firmant in hetzelfde huis werd geboren. De zaak wordt nog steeds met behulp van jeug-dige krachten op flinke wijze gedreven. EEN NIEUWE ZAAK. I)e heer S. Bomnn Snz. opent Zaterdag in het per ceel C 9 aan den Zijdain een Behangerij, Stoffeer* derij en meubelzaak, welke er zeer smaakvol uitziet. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 31 Maart 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, bediening van het H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur Ds. Vinke, dankzegging. Evang.-Luth. Kerk, lO'/a uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk10 uur, Ds. Westra. Avondmaal. Rem.-Ger. Kerk, 10'/2 uur, Ds. de Regt. Beves tiging van nieuwe leden. Gerof. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. de Jager, van Wolvaartsdijk. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5V2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv. Gern, te Oudorp, 10 uur, Ds.^Groot, bevesti ging van lidmaten. Goede Vrijdag, 'g avonds 6'/2 uur, Avondmaal. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan, Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. C. de Hoogh, van Amsterdam. Goede Vrijdag, 10 uur, Ds. Ch. Hunninger, van Amsterdam. Avond 7 uur, Ds. C. de Hoogh, van Amsterdam. Herv, Gem. te Stompetoren, 9'/a uur, Ds. Heep. Bevestiging van lidmaten. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, geen dienst. Avond 7 uur, ds. F. W. J. v. d. Kieboom. Herv. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, ds. F. W. J. v. (1. Kieboom. Bevestiging van lidmaten. AGENDA. VRIJDAG: Gymn.-ver. „Turnlust," aspiranten V/t—81/,, turn- lokaal Schoolstraat. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus,' repetitie voor het geheele koor, 8 uur pre cies, gebouw Diligentia. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, lc afd. van 67 uur. Dames^ Gymnastiek-vereoniging „Hygiea" oefening van 6 7 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 8—9 voor Dames in het Gulden Vlies. Mannenkoor „De ereenigde Zangers*'" nlgemeene ledenvergadering, 73/4 uur, lokaal Harmonie. Laatste Hericliten. ROl 1 LRDAM, 29 Maart. H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins zullen 13 April Rotterdam bezoeken. Bezichtigd zal worden de Groote kerk, een tocht wor den gemaakt op de rivier en in de havens. Verder zal een bezoek worden gebracht aan het etablissement dei- Kon. Maatsch. tot expl. van petroleumbronnen in In- dië en aan het stoomschip „Kawi" der Rott. Lloyd. Daarna zullen II. M. en Z. K. II. weder naar het sta- tion teruggaan. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft bij tweede le zing het wetsontwerp waarbij het parlementair stem recht aan vrouwen wordt 'toegekend, verworpen met 222 tegen 208 stemmen. liet wetsontwerp was ingediend door leden, van bei de partijen en het vorig jaar werd niet een meerder heid van 167 stemmen tot de tweede lezing besloten. Het jongste optreden der stemrechtvrouwen is oor zaak van de verandering der meening van het Huis. Do ministers Asquitli en Harcourt stemden tegen en de ministers Lloyd George en Grey vóór de wet. Het debat werd op do gewone wijze gevoerd. Deze uitkomst der stemming- werd niet verwacht en de tegenstanders van vrouwenkiesrecht juichten luide toen de uitslag der stemming werd bekend gemaakt. 1 I AL1E. De Kamer heeft gisteren de begrooting van Buitenlandsehe Zaken behandeld. Do minister van huitenlnndsche zaken verklaarde, dat het. op het tegenwoordige oogenblik niet wensehe- !ijk was, dat de regeering een verklaring aflegde en zou antwoorden op de interpellaties en redevoeringen betreffende de belangrijkste kwesties van internatio nale politiek. Evenmin kon zij mededeeli ngen doen over den loop van den oorlog. Dit besluit werd de regoering opgelegd door het hoogste belang van het vaderland. De regeering ver zocht de sprekers aan de behandeling van de begroe ting een zuiver administratief karakter te geven. De heer Guieeiardini heeft met geestdrift zijn goed keuring te kennen gegeven aangaande de bezetting van 1 ripolis en Barka en het souvereiniiteitsbesluit. Men kon Italië de vrijheid tot een militaire onderne ming-, die tot verwerkelijking van zijn doel moest voe ren, niet betwisten. Men had gehoopt het te zullen bereiken door den financieelon en politieken onder gang van Turkije. Minister-president Giolitti, hier in de rede vallende, zegtij zijn er zeker van en wij vertrouwen er slechts op door onze macht, waarop de heer Guieeiar dini verklaarde het met den heer Giolitti eens te zijn. De heer Colavani heeft de regeering verzocht partij te trekken van de goede betrekkingen met Oostenrijk- Hongarije om een betere behandeling te verkrijgen van de Italianen in de Donau-monarehie. De minis ter van buitenlandsche zaken antwoordde, dat de heer- sehende regel in de betrekkingen tusselien staten was. dat. geen regeering zich in de aangelegenheden van een anderen Staat mengde. De hechte betrekkingen tusschen de twee landen konden geen afwijking van dit. beginsel rechtvaardigen. v: **4? OOST ENR1JK-HONGARIJE. In het Oostenrijk- sclie Huis van Afgevaardigden heeft zich een zeer hetiige scene afgespeeld. Twee jonge dames waren in de koffiekamer van liet parlement gekomen 0111 daar bloemen ten bate van dë Tsjechische Komensky- seholen te verkoopen. Toen de Duitsche afgevaardig den dit zagen begonnen zij luide te protesteeren, maai de Tsjechen lieten een tegen-protest hooren en het ru moer werd zoo hevig, de stemming zoo vechtlustig, dat do bloem en-verkoopsters, bang geworden, stilletjes wegslopen 0111 op kalmer plaatsen „zaken" te dóen. I I RklJE. 1 e I skub is een helsche machine neer gelegd en door de politie verwijderd; de dader is ont komen. De twee gezanten der revolutionnaire organisatie te Sofia,'die naar St. Petersburg waren gegaan, zijn on verrichter zake teruggekeerd. De heer Sassonof wilde ze niet ontvangen; thans zijn ze naar Londen, en ho pen de Emgelsebe regeering te bewegen, dat terug ge gaan wordt tot het plan van de samenkomst van Re-' val (een christelijke gouverneur ondoT Russisch-En- gelseh toezicht). KORTE BERICHTEN. Een brand heeft 300 huizen te Pesja Wet- ver nield. Vele menschen zijn dakloos, maar niemand kwam 0111 bij den brand. Een groote brand te Nieuw-York vernielde Woensdag de bovenste verdiepingen van drie hooge huizen. De schade bedraagt 1/t millioen. Er zijn geen niensehenlevens te betreuren. le Gent staken 2000 a 4000 havenw ei-kers. I'o Osterode heeft een musketier den kapitein van het 18c regiment infanterie Reetsch uit het ven ster der kazerne doodgeschoten en later zelfmoord ge pleegd. Het heet dat de kapitein te streng was. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 29 Maart. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 30 Maart. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 772.1 te St. Mathieu. De laagste stand van den barometer 737.2 te Hapa- randa. VERWACHTING. Meest krachtige westelijke tot zuidwestelijken wind, veranderlijke later toenemende bewolking, waarschijn lijk regenbuien, zelfde temperatuur. Ingezonden stuk hen. Alkmaar, 28 Maart 1912. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het antwoord op mijn ingezon den stukje, verzoek ik U nog een kleine plaatsruimte waarvoor bij voorbaat mijn dank. Als de Alcmaria-speler in dera waan is, dat de ter- reinknecht uitstekend gehandeld heeft, dan zal ik h e m in dien waan laten, doch voeg hierbij dat mij dit totaal onbegrijpelijk is, echter laat ik dit verder aan de beoordeeling van het publiek over. Maar keurt deze Alcmaria-speler dan ook de houding van den heer (Ie W. goed? Waar de Alcmaria-speler schrijft, dat mijn naam en woonplaats aan hem bekend zijn, is tegen mij een groote verdachtmaking. Is op mijn persoon dan iets aan te merken? Verder is er van „op de mouw spelden" geen sprake in mijn vorig stukje en ik blijf daarbij ten volle. Over het gedrang achter mij geloof ik dat ik hier over het boste kan oordeelen. Waar hij schrijft dat ik mij over mijn gedrag had moeten schamen, daar dit „verregaand onwellevend" was, schijnt het hem hier te doen te zijn het publiek wat op de mouw te spelden, daar ik mij niet bewust ben eenigszins onwellevend geweest te zijn, en is dit. ook onmogelijk, daar ik, toen het spel nauwelijks twee minuten oud zijnde, reeds van het terrein verwijderd was. V order vraag ik, of, wanneer iemand op het 25 ets. terrein even over het lijntje had gestaan, die terrein*

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2