STADSNIEUWS BUITENLAND Gemeenteraad van Alkmaar. Trekking van heden. 2e klasse, 2e lijst. Nr. 8926 f 1100; ns. 71 en 11497 elk f 1000; nr. 13267 f 400; ns. 1586, 3825, 7792, 13072 en 14158 elk f 200; ns. 1796, 5596, 6410, 6751, 11455, 11507, 11738, 16871, 17264, 19152 en 19244 elk f 100. NA DE JONKVROUW DE JONKHEER. De Dijkgraaf opende de vergadering, waarna de no tulen werden gelezen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna werden onderzocht de geloofsbrieven der herkozen HoofdingelandenW. Oudhuis en D. Wijnker en die van den heer A. Overtoom, nieuw ge kozen. De geloofsbrieven werden in orde bevonden. Door de commissie, belast met het nazien der reke ning, werd gerapporteerd, dat zij de rekening in orde heeft bevonden, waarop deze werd goedgekeurd. De ontvangsten beliepen 50041.78°, de uitgaven 1 47062.67, alzoo een saldo van 3879.11°. Vervolgens kwam aan de orde de begrooting, die sloot met een tekort van 1948.97°, waarom besloten werd een leening aan te gaan van 6000. De heer Van der Oord vroeg waarom de post voor het vangen van mollen, is verlaagd, waarop de dijk graaf antwoordde dat de waarde der huidjes daartoe aanleiding is geweest. De begrooting werd goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling een adres van Hugo- waards belang, inhoudende verzoek om zoodanige uit breiding. van stemrecht, dat bezit van 1 H. A. stem recht zal geven en het bezit, van 3 H. A. voldoende zij om benoemd te kunnen worden tot Hoofdingeland. Door Nieuwleven en de afdeeling van de Holl. Maat schappij van Landbouw waren adressen ingekomen van instemming. Besloten werd op dit verzoek niet in te gaan. Verder werd besloten het salaris der molenaars van den strijkmolen te verhoogen met 10. Eveneens werd besloten voor 1911 nog 10 gratificatie te verleenen en hiervan mededeeling te doen aan het Bestuur van Geestmer-Ambachtt, wiens zedelijke plicht men het acht in dezen ook iets te doen ten gunste, der mole naars, die door het defect aan het stoomgemaal te Aartswoud zooveel vaker hebben moeten malen, ook ten gerieve vau Geestmer-Ambacht. Vervolgens kwam ter tafel het verzoek der Penna- irente Commissie voor het spoorplan Noordschnrwou- de stationdorp, om 6 aandeel te willen nemen in het ontbrekende kapitaal voor den aanleg en in de kosten voor voorloopig onderzoek. Met algemeene stemmen werd besloten op het ver zoek in te gaan, mits dan voor dit spoorplan de 2 ton niet belangrijk wordt overschreden. Nog kwam in behandeling een tweetal adressen, be helzende verzoek om waterkeeringen en schutsluis in de landerijen van den hoer C. de Boer en voorheen van den heer D. de Boer, om voor dien bouwhoek liet water op eigen peil te kunnen houden. Na discussie werd' besloten heit verzoek toe te staan voor het tijdperk half Maart tot half November, on der toezicht van het bestuur. Tot heemraad werd herkozen de heer Jb. Buren, met 28 stemmen en 1 blanco. Op de voordracht voor dijkgraaf werden gesteld No. 1 de heer M. Kalis, No. 2 de heer Jc. Buren, No. 3 de heer J. Schilder. Nog werd besloten zoolang de houten grinthokken nog bruikbaar zijn, ze te behouden, doch bij onbruik baarheid ze te vervangen door betonhokken. CENTRALE BOND VAN CHRISTELIJKE PHILANTROPISCHE INRICHTINGEN. Gistermiddag kwam bovengenoemden Bond bijeen te Amsterdam. De druk bezochte vergadering werd geleid door dr. J. Th. de Visser, die opende met ge bed. Nadat het jaarverslag was uitgebracht, kwam het belangrijkste werk van den Bond ter sprake, n.l de inspectie. De inspecteur, d© heer mr. A. de Graaf, zal dit jaar géén verslag uitbrengen. Van zijn hand verschenen in de laatste drie jaar verschillende wer ken, die in den handel verkrijgbaar zijn. Den schrij ver werd hulde gebracht voor zijn veelomvattenden ar beid. De aftredende bestuursleden, d© heeren dr. L. Heldring, W. Hovy en ds. A. Voorhoeve, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature J. L. Zegers in de commissie van advies werd gekozen mej. Dudok van Heel, directrice van het Magdalena-Huis te Zet ten. Daarna was het woord aan den heer mr. A. de Graaf over zijn werkzaamheden in het afgeloopen jaar, gevolgd door een inleiding over „Straf en Tuchtmiddel", van welke rede overeenkomstig den wenseh van den inleider geen melding wordt gemaakt. BOND VAN CHRISTELIJKE ZANGVEREENTGINGEN. Bovengenoemde Bond heeft haar algemeene verga dering gehouden te Apeldoorn. Gezamenlijk werd een wandeling gemaakt door het Koniniklijk Park en te 5 uur had een gemeenschappe lijke maaltijd plaats, terwijl te 8 uur een feestelijke bijeenkomst in „Park Tivoli" werd gehouden. Dinsdagochtend te 10 uur werd do 26ste algemeeno vergadering geopend, die werd voorafgegaan door een fietstocht door de Hoog Soere.nsche bosschen. Er wa ren 54 afdeelingen, door 86 afgevaardigden vertegen woordigd. Als plaats der volgende algemeene vergade ring werd Utrecht aangewezen. Bij de verkiezing van een voorzitter en twee bestuursleden werden herkozen mr. H. graaf van nogendorp te 's-Gravenhage, J. II. Hansen te Voorburg en J. C. de Puy te Cadzand. Op voorstel van het Bondsbestuur werden de nieuwe be stuursleden, J. II. Jalink en D. C. F. Bonman, beiden ran 's-Oravenhage, bevestigd. Na behandeling van verschillende voorstellen van ondergeschikt belang, hield de heer Leo Mens, van 's-Gravenhnge, zijn aan gekondigde lezing: „Iets over vocale vormen ont staan door den invloed van het Christendom". GOED AFGELOOPEN. Door de stoomtram AlkmaarHaarlem werd Maan dagavond tusschen Alkmaar en Heiloo oen passagier, een zekere D. uit Limmen overreden. Onder het rij den wilde deze van den oenen wagen over de balcons naar den andere loopen, doch kwam daarbij tusschen de wagens te vallen. Hoewel bloedend aan het hoofJ verwond, is het vrij goed afgeloopen. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeluk niet vreemd te zijn. STAATSLOTERIJ. EVANGELISCHE UNIE. Door de benoeming van den heer J. J. Krijns tot kerkvoogd is in het college van notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier een vacature ontstaan. Aanstaan den Maandag zal de verkiezing tot aanvulling van dat college plaats hebben. Gisteravond vergaderde, naar men ons mededeelt, de Propagandaclub der Evangelische Unie tot voorbe reiding van die verkiezingen tot behartiging der be langen van den vrijzinnigen candidant, den heer D. Post. Het feit, dat de op 8 Februari wettig gekozen Vrij zinnige Ouderlingen en Diakenen nog steeds niet be vestigd zijn en de toen tot aftreden gecfwongen ortho doxe Iverkeraadsleden nog maar steeds hun functie vervullen, vermocht niet den ijver en de opgewektheid der propagandisten te verflauwen. Onder de leus „Door lijden gelouterd", zal getracht worden ook deze verkiezingen te maken tot een waar dig protest der Vrijzinnigen tegen het onrecht hun door den orthodoxen kerkerand aangedaan. GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep alhier ds. II. A. Munnik Jr. te Fijnaart. JONGELINGSVEREENIGINGEN. De afdeeling Noord-Holland van den Bond van Jon gelingen op Gereformeerden Grondslag vergaderde te Haarlem onder presidium van den heer De Riemer uit Amsterdam. Aangesloten zijn thans 54 vereeni- gingen met 1100 leden. Tot bestuurslid werd herko zen de heer D. Sweepe alhier. Alkmaar krijgt tegenwoordig zonderling bezoek. Onder aanbieding van een kaartje waarop was gemeld jhr. Alshaeh van Rooij van Hoevelacken, arts te Am. sterdam, meldde zich verleden Dinsdag hij een familie alhier een jongmenseh aan, dat zeer belangstellend kwum informeeren naar den in het buitenland verblij- vendeu zoon. De jonkheer werd binnengelaten, hij dronk er kof fie en bij het inmiddels gevoerde gesprek verklaarde hij dat hij een zoon was van dT. van Hoevelacken, Di recteur van een krankzinnigengesticht in Indië. Het toeval wilde dat een der familieleden van de familie daar wordt verpleegd. De jonkheer beloofde deze ontmoeting aan zijn va der te zullen melden en hem te verzoeken aan dien patiënt bijzondere zorg te bestedon, opdat hij spoedig naar Holland zou kunnen komen. Deze omstandigheid was de familie zeer aange naam. Al pratende kwam het gesprek op den naam van een andere hier ter stede wonende familie en de jonkheer herinnerde zich dat hij met een zoon daarvan had ge studeerd, waarin hij een reden vond ook die familie te bezoeken. Hij wist echter het adres niet, de doch ter des huizes was echter zoo vriendelijk hem daar heen te brengen. Donderdagmorgen kwam de jonkheer weer bij de eerste familie, dronk er weer koffie, bleek van den toe stand der geheele familie op de hoogte te zijn en maakte, hoewel een wel wat vrijen toch zeer aangena- men indruk. Eindelijk kwam bij den jonkheer het hooge woord er uit: hij had zijn taschje met zijn geld en al zijn papieren er in in de coupé laten liggen en had nu niet genoeg om naar Haarlem, waar zijn familie woonde, te reizeu. Hij verzocht om hulp en wilde graag een schuldbekentenis afgeven. Hoewel een der aanwezigen lont rook en zelfs de knik der telefoon al in haar handen liad om de politie to waarschuwen, voldeed ze aan zijn verlangen en gaf hem een klein bedrag, juist genoeg om te dineeren want dat achtte de jonkheer noodzakelijk en om naar Haarlem te reizen. Aan de belofte om het geld met de Paaschdagen te rug te brengeu, bij welke gelegenheid hij ook zijn aan staande zou voorstellen, heeft jhr. A. v. R. v. H. mis schien jhr. Dr. de B. niet voldaan. De zaak is daarom in handen der politie gegeven. EEN MOOI CONCERT. Voor muziekliefhebbers valt er Vrijdag a.s. te ge nieten. Onze oud-stadgonoot, de heer Meindert Rui ter, concertmeester te W interthür, treedt dan als vio list op in de Harmonie met medewerking- van den heer Jacob Luttik, pianist. Beide heeren gaven twee jaar geleden alhier ook een concert, waarover in dit blad met grooten lof werd ge waagd. De heer Luttik treedt den laatsten tijd met groot succes in Haarlem en Amsterdam op en geeft behalve werken van Beethoven, Cesar-Franck, Brahms en eber, ook het voor twee jaar met zooveel succes hier gespeelde „Bagatelle" van W. Kes. De heer Ruiter, die werken van Mozart, Corelli, Wieniawski en het „Preislied" aus Wagners Meister- singern, zal vertolken, wordt door prof. Rad'ecke „een voortreffelijk kunstenaar" genoemd. Het Tageblatt te Winterthür schreef over een uit voering van Wagners Preislied: „Warme waardeering voor den solist uit het orkest, den heer concertmeester Meindert Ruiter, die ons Zondag met het „Preislied" uit Wagners „Meastersin- gern" met ontwikkeling van vollen, edelen toon, ver blijdde en Donderdag de zeer moeielijke Polonaise van Wieniawski met orkestbegeleiding heel voortreffelijk weergaf." De Landbote schreef: Onze concertmeester Ruiter speelde, als steeds, met mooien warmen toon La Folia van Corelli. Ziehier slechts een tweetal aanhalingen uit vele gunstige hcoordeelingen. Daar het concert tegen matigen prijs toegankelijk is, mag men verwachten dat het bezoek zeer talrijk zal zijn. BRAND. Hedenmiddag ongeveer half twee brak er brand uit in de op één na laatste woning in de Runstraat, be woond door den werkman Ipke. De vrouw was uit werken en de man was juist naar de ijzerfabriek ge gaan, waar hij werkzaam is, zoodat men vermoedt dat de brand veroorzaakt is, op welke wjjze dan ook, door de alleen achtergebleven kinderen. Van het huisraad, dat verzekerd was, werd totaal niets gered. Met behulp van liet water uit twee brandkranen was men den brand spoedig meester, hoewel niet voor komen kon worden dat het perceel geheel uitbrandde en de beide daaraan grenzende perceelen zeer veel brand- en waterschade bekwamen. De inmiddels aangekomen brandspuit behoefde geen water te geven. Het behoeft zeker geen betoog, dat het ongeval in deze volkrijke buurt heel wat menschen op de been bracht. BADHUIS „HET VITTE KRUIS." lu de week van 1 tot 6 April zijn iu het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 75 kuipbaden, 84 regen- baden le klas, 160 regenbadon 2e klas. te samen 319 baden. AGENDA. WOENSDAG. Kinderkoor, van 4Va6 uur, Harmonie. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor .Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur pre cies, gebouw Diligentia. Gymn.-vereeniging „Kracht ea Vlugheid," dnmes- afd. van 7Vz8Vi uur, hesrenafd. van 9V4101/» uur. Worstelclub „Kracht door Oefening", 's avonds 8 uur, in „de Leeuwerik". Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeling 7V28V2- Scherpschutters-Vereeniging, schietoefeningen, 8 uur, Nieuwe Doelen. Alkm. Sohietvereeniging „Nimrod", schietoefeningen N oord holland sch Koffiehuis", Zaadmarkt, 8l/2 uur. Gymn.-Ver. „Turnluat," hoofdafd. mannen, 81/»— 9X/U lokaal Rijk» Hoogere Burgerschool. Tooneelver. „Kunst en Vriendschap, 8 uur, bij Kolkman, Boterstrsat, Alkm. Strijk-Orkest, repetitie 8V2 uur, Nieuwe Doe len. Dansclub Alcmaxia, 810 uur, societeitszaal, Har monie. Alkma&rsche Esperantisten-Vereeniging „Alkmaar Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 8'/a uur Danscursus Th. Groen Jr„ van 5—7 en 8—10 uur Sociëteitszaal Harmonie. Gymnv.-Ver. „de Halter," oefeningsavomd 810 uur, leden van 16 jaar en ouder, Gulden Vlies, ingang Lindegracht. DONDERDAG. „Zang en Vriendschap, van 7V29 uur, Harmonie. Kegelclub „Onze Club," 8 uur, de Unie. Schaak- en Damclub V. V. V. Weduwenzorg (Bond v. Gepensioneerden) vergade ring 8'/j uur, Unie. VRIJDAG: Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus, repetitie voor het geheele koor, 8 uur pre cies, gebouw Diligentia. Gemengde Koor van Vrijzinnigen, repetitie 8 uur, Café Central. Gymn.-ver. „Turnlust," aspiranten V/t—874, turn- lokaal Schoolstraat. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, le afd. van G7 uur. Dames_ Gyninastiek-vereeniging „Hygiea" oefening van 6—7 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 8—9 voor Dames in het Gulden Vlies. ENGELAND. De Pall Mall Gazette raamt het aantal mijnwerkers, dat gisteren het werk hervat heeft, op 400.000. De Londensehe kolenhandelaars hebben de kolen- prijzen sleehta met 2 sh. per ton verlaagd, omdat zij verwachten, dat het ongeveer 3 weken zal duren, al vorens nieuwe voorraden beschikbaar zijn. Iu strijd met de door den Turkschen minister van oorlog openbaar gemaakte telegrammen zijn de 1 urksch-Arabische troepen bij Tobroek den 21sten en 29sten Maart en den lsten, 2den en 6deu dezer met aanzienlijke verliezen teruggeworpen. GROOTE DIEFSTAL. Bij den diefstal, die den 6den dezer hij den oud-ge zant van Mexico te Parijs, de Mier, gepleegd is, is voor een bedrag van meer dan 950.000 frank ont vreemd. ONGELUK BIJ TANGER. De Fransche zaakgelastigde in Tanger Beaumarchais bevond zich met zijn heele gezin en den Russischen minister-resident Bodkin aan boord' van een barkas van den Fransehen kruiser Du Chayla toen een vloed golf de boot vol water sloeg. Een kind en drie leden van het personeel verdronken, twee andeTe kinderen stierven later tengevolge van uitputting. De heer Beaumarchais en zijn vrouw werden zelf gered, doch lagen vanochtend nog bewusteloos. ONGELUK OP DEN NIJL. Een touristenboot is op den Nijl gezonken. Er moe ten 200 personen zijn verdronken. Zitting van Woenedag 10 April 1913. Voorzitter de burgemeester G. RIPPING. Secretaris de heer C. D. Donath. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heeren van den Bosch, Luiting, van Buijsen, Dorbeck, Govers en Glinderman, allen met kennisgeving. De notulen worden goedgekeurd. Aan de vergadering- wordt medegedeeld dat is in gekomen a. het proces-verbaal der opneming van kas en boe ken van den gemeente-ontvanger op 26 Maart 1.1. b. een schrijven d.d. 2 Maart 1.L van den heer G. Ras, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot leeraar in het Duitsch aan het Gymnasium en de Handelsdagschool. c. een apostille d.d. 27 Maart 1.1. No. 115 van de Ge deputeerde Staten, ten geleide van het goedge keurde 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1911. a—c. Voor kennisgeving aangenomen. d. een adres d.d. 22 Maart 1.1. van eigenaren van per ceelen aan den Fabrieksweg bij do Wognumsche Huurt, houdende het verzoek den genoemden weg van gemeentewege te doen beharden. e. een adres d.d. 1 April 1.1. van de afdeeling Alk maar van den R. K. Volksbond, houdende het ver zoek 0111 over te gaan tot wijziging van de verorde ning- op den hoofdelijken omslag. de Gesteld in handen van B. en W. om bericht an raad. f. een schrijven d.d. 30 Maart 1.1. No. 2033 van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende be richt, dat de benoeming van den heer G. Ras tot leeraar aan het Gymnasium wordt goedgekeurd. g. een apostille d.d. 3 April 1.1. No. 89 van de Gede puteerde Staten, ten geleide van de goedgekeurde 2e suppletoire begrooting, dienst 1911. h. een apostille d.d. 3 April 1.1. No. 89 van de Gede puteerde Staten, ten geleide van de goedgekeurde le suppletoire begrooting, dienst 1912. i een apostille d.d. 3 April No. 91, van de Gedepu teerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 20 Maart 1.1. No. 11b, tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting, dienst 1911. j. een schrijven d.d. 3 April 1.1. No. 67 van de Gede puteerde Staten, houdende bericht, dat 's Raads besluit van 20 Maart 1.1. Na 8, tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad, door hun College voor kennisge ving is aangenomen, k. een apostille d.d. 3 April 1.1. No. 94 van de Gede puteerde Staten, ten geleide van de beschikking op een reclame in hooger beroep tegen een aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1911. fk. Voor kennisgeving aangenomen. 1. een adres d.d. 6 April 1.1. van de Vereeniging van 1 eehouders, houdende het verzoek in deze gemeen te controle op de melk in te voeren, m. een adres d.d. 9 April 1.1. van de leeraren der Burgeravondschool en der Avondschool voor Hand werkslieden, om herziening van hun jaarwedden. m- Gesteld in handen van B. en W om bericht en raad. De voorzitter stelde hierna aan de otrde de beant woording van een drietal vragen, welke bij de interpel latie in de vorige zitting werden gesteld. Hij zeide ongeveer het volgende: In de vorige vergadering verzocht de heer A. For tuin mij in verhand met zijn interpellatie en onder aanbieding van een door 34 werklieden geteekende verklaring: lo. te willen onderzoeken de juistheid dier verkla ring „dat de menschen wel aan het werk wilden gaan, als hun wenschen waren ingewilligd"; 2o. een onderzoek te willen instellen, waaruit z. i. zou blijken, dat de directeur der gasfabriek niet be reid was de werklieden te hooren, die hem dan ook niet hebben kunnen spreken; 3o. alsnog te willen mededeelen. „wat deze kwestie der Gemeente heeft gekost." Met uwe toestemming zal ik daarop thans antwoor den. Bedoelde verklaring, letterlijk in het Stenographisch verslag der vorige zitting opgenomen, was voorzien van 34 handteekeningen; 3 daarvan door anderen ge plaatst (om niet te zeggen valsch) blijven buiten be schouwing. an de overige 31 onderteekenaars verklaarden 10 het stuk zelf te hebben gelezen; 4 dat het hun is voorgelezen; 7 totaal niets vnn den inhoud te weten; 3 niet precies te weten wat er in stond1; 1 die stokdoof is, dat het hem is voorgelezen; terwijl 5 niet werden gehoord, omdat ze niet te vinden waren door werk elders en om andere redenen. Boven dien is ook nog 1 man niet gehoord, die reeds gorui- men tijd elders werkt, ik laat dus in 't midden of hij den inhoud kent. olgens de verklaring van S. Kopjes waren de 7 die t eerst toekenden, den llen Maart present, om te los sen, daaronder was er echter één, die nooit in de ko len heeft gewerkt en met een voddenkar het boeren land bereist. De overige 24 onderteekenaars waren meerendeels bij andere firma's werkzaam, enkelen al geruimen tijd, terwijl een viertal niet tot de lossers van kolen en andere materialen kan gerekend worden. Mogelijk ware een ploeg van elf man bijeen te bren gen geweest, maar dan hadden 5 werklieden het werk, waaraan zij bezig waren, in den steek moeten laten. Zooals bekend is was er toen overvloed van werk en werd er hooger loon gevraagd en betaald, dan door de gasfabriek voor kole.nlossen wordt uitgekeerd. Aan 26 man is afgevraagd of zij ooit den Directeur te spreken hadden verzocht. Velen hadden daartoe nooit eenige aanleiding gehad, anderen verkeerden in de meening, dat de Directeur niet voor hen te spre ken zou zijn en hadden dan ook nimmer een poging daartoe aangewend. Eenigen grond' voor die meening hadden zij niet. Niemand kon echter verklaren, dat hij had gevraagd den Directeur te spreken en dat hem dit was geweigerd. I it mijn onderzoek is verder gebleken, d'at de door den heer Fortuin overgelegde verklaring den 16en Maart des u.m. 5 uur door den heer D. Klomp is gege ven aan den lossen werkman S. Kopjes en den 20en door hem uit diens woning is teruggehaald en aan den heer Fortuin aangeboden. Zonder nu iets te wil len afdoen op de betrouwbaarheid' van den heer Klomp, mag ik hier toch wel zeggen, dat de heer Klomp (welwillend en zacht uitgedrukt) een weinig- voorzichtiger had moeten zijn, vóór hij die verklaring aan den heer Fortuin bracht; een stuk, dat als bewijs moest dienen, dat 34 man bereid waren „het lossen der kole.naak uit te voeren, zoo hun eisch, één man mecx en 5 cent meer per hoofd en per waggon, was inge willigd." Na deze uiteenzetting, waaraan ik geen grooter© uitbreiding wil geven, overtuigd, dat ik van het ge duld van Uwe vergadering geen misbruik mag maken, kom ik tot de beantwoording van de door den heer Fortuin gestelde 3 vragen, en is mijn antwoord op vr. 1. Dat is zeer wel mogelijk, de Directie heeft echter, zooals in de vorige vergadering reeds is medegedeeld, gemeend die „eischen" niet te kunnen inwilligen; vr. 2. Dat is uit het onderzoek niet gebleken, wel heeft dit duidelijk aangetoond, dat nimmer aan den Directeur om een onder houd is gevraagd; vr. 3. 373.62. De lieer Fortuin zegt den Voorzitter dank voor de vele moeite, die hij zich heeft getroost om deze zaak te onderzoeken. Hij legt er den nadruk op, dat hij geen beschuldiging heeft uitgesproken aan het adres van den directeur. Verder verklaart spreker, dat hij het bedoelde stuk met de handteekeningen van den heer D. Klomp heeft ontvangen, doch na het onderzoek van den voorzitter geeft hjj te kennen, dat het hem is gebleken, dat de heer Klomp zeer onbe raden, onpractisch en dun heeft gehandeld. De Voorzitter was zacht geweest, spreker wilde scherp zjjn. De heer Klomp had beter gedaan, indien hjj zich overtuigd nad, dat de handteekeningen inder daad door de menschen erop geplaatst waren. Spreker waardeert den heer Klomp, maar wanneer het geldt kapitalisten tegen arbeiders, dan kan men er met hem in vliegen zonder het te weten. Dat kan spreker niet gebeuren, maar hij waarschuwt anderen. Den indruk, dien spr. van den heer Kopjes gekregen heeft, vat hij in deze woorden samen, dat Kopjes de minst geloofwaardige is van de heele bende. Hij noemt hem een pertinenten leugenaar en verklaart zich nooit weer met dergelijke werklieden in te zullen laten. Dat kan men wel doen misschien met georganiseerde, maar voorloopig niet met dergelijke menscheu. Op verzoek van den heer Thomsen werd de openbare vergadering hierna eenigen tijd' geschorsit. Tot onderwijzeres aan de 3e gemeenteschool Verd benoemd mej. A. C. Abeouwer te Bennebroek (no. 2 der voordracht) met. op een na algemeene stemmen, terwijl 1 stein was uitgebracht op de eerst-voorgedra- geue, mej. J. J. van Altena te Ruurloo. Tot havenmeester werd met algemeene stemmen benoemd de heer H. de Boer, gepens. opperschippe.r bij de Kon. Ned. Marine alhier. Zonder discussie werd de verordening op den ge nees-, heel- en verloskundigen dienst voor behoeftigen vastgesteld. De staat van deelgerechtigden in liet gemeentelijk pensioenfonds werd aangevuld''met den deurwaarder der plaatselijke belastingen en de hulpkeurmoesters van vee op de veemarkten. De voordracht inzake het invorderen van haven- en knaigelden werd aangenomen, de subsidie voor de Huishoud- en Industrieschool werd verhoogd met 500 en gebracht op 3000 'sjaars (ook voor 1912). Aangenomen werd het voorstel tot het maken van een nieuwe Schapenbrug. B. en W. werden dus ge machtigd op dezelfde plaats waar thans de oude brug zich bevindt, een nieuwe te laten maken, geconstru eerd van ijzer, omkleed met hout, waarvan de kosten zijn geraamd op 9200. Tegen stemden de heeren Meienbrink en Boesterd. I11 verband met de onvoltalligheid der vergadering en de afwezigheid van de drie onderteekenaren van het nadere ontwerp, werd de behandeling der ontwerp verordening inzake het werkloozenfonds aangehouden voor de vijfde maal. 1 natste berichten. KONINKLIJK BEZOEK. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zul len den 23en April officieel Arnhem bezoeken. EEN ONTPLOFFING. UTRECHT, 10 April. Hedenmorgen te tien uur is in het zoogenaamde „Vullingshuisje" der pyrotechni- sehe fabriek der firma Ruysch, waar men sassen giet, d. w. z. kartonnen hulsen vult met ontplofbare stoffen, een huls door onbekende oorzaak ontploft en het huis je uiteen gesprongen en verder verbrand. Twee werk lieden, resp. pl. 111. 40 en 20 jaar oud, die in genoemd huisje nnu het werk waren, zijn ernstig gewond en naar de Rijksklinieken vervoerd. De brandweer wist de andere gebouwtjes op het fabrieksterrein, die all* ▼an hout zijn, tegen het vuur te beveiligen.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2