Alkmaarsche Courant Damrubriek. m m I Dit is het? BA N O Zaterdag 13 April 1912. Brieven uit Marokko WM m j 'mp 'wm wÊ>. Hf 8 T A 1> S N I K IT W 8 SPAART TIJD, ARBEID EN GELD. TE KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stjjlen, Kamormeubelen, ook solied Stof- feerwerk te leveren. Aanbevelend, ■tÉtfr VAN OUDS BEKEND. A I» VER T E N_T I EJL (NOOIT los UITGEWOGEN. v. d. V. Sshaakrubrseki WM m I ma a wm...., Mm. wM. 'v<m. mm. mm VERLAAT U OP Vraag en aanbod. x_.. DB JONG, Mevrouw lïeeft U Wijnfles8' hen op te ruimen, laat mij dun ontbieden Deze worden door mij 2 ct. per etuk ingekocht en literkruiken h 2'|2 ct p^r stuk. Ook aan hui* te ontbied n. DB JOX^IG, Scheikundig Rappor! in iedere bus. FIJNSTE. DELICATESSE OP BROOD,BESCHUIT,GEBAK. No. 88 VAN SOEK-EL-ARBA. Zoo beu ik nu ten slotte hier te land gekomen. Do Jsolonne Brulard ging op marsoh naar Fez, de hoofd stad in het binnenland. Toen zij uit Rabat vertrek ken was, had men, na, do geforceerde niarschen, die voorspoedig eindigden met do aankomst te Fez, niet gedacht, dat de Marokkanen de verbindingslijnen zoo aanhoudend zouden bestoken. De Fransehen hebben hun verbinding» n verzekerd door het oprichten van tal van kleine posten, bezet dtoor eenige compagnies tirailleurs, maar geen nacht gaat er voorbij of er wordt op die posten gevuurd. De convooien worden aangevallen en beroofd en de begeleiders zooveel mo gelijk vermoord. Dat hindert de F ra use he troepen zeer ini hun bewegingen, want van dit Rabat moet men hen van al het noodigo voorzien en tevens den ge- heelen postenketen voeden en aan munitie helpen. Het beste is do zaak geïllustreerd, als ik u straks eens ver tel, hoe ik zelf met een konvooi uit Rabat naar Soek- el-Arba trok. Zooals gij ziet, ben ik een heel eind uit den koers geraakt. Van de Oostzijde is de tweede compagnie van liet Vreemdenlegioen nu naar den Westkant ver dwaald. Uit Dax-el-Beïda (Casa-Blanca) marcheer den wij in vier daigen langs de kust naar Rabat, een groote Marokkaansche stad met weinig Europeesche gezinnen. Er is wel een mengelmoesje van over de zee, doch dat zijn Spanjolen, die gehuwd zijn met Ma rokkaansche vrouwen of inlandsche Joden, die met Spaanse hen zijn getrouwd. Alle straten zijn er even vuil en smal, overal de uitstallingen, aan den weg vol vet, stof en vliegen. Vóór de stad ligt het Fransehe legerkamp, aan de zeezijde het Spaansche, midden in de stad het Marokkaansche, alles krioelt, ouzeggelijk vies door elkaar. Een inham of baai scheidt de stad in twee deden. De eene helft is Rabat, de andere het, al in den tijd van Miehiel de Ruyter, beruchte Saleh. Daar is ook een Fransch kamp. Voor den veerdienst over de baai zorgt onze genietroep, die met groote aken de bevol king kosteloos den overtocht doet volbrengen. Dat is net iets voor de Marokkanen, die dit zeer onverstan dig vinden en er druk van profiteeren. Zoo ziet men gemoedelijk een aak voorbij varen vol kameelen, zij liggen geknield op den bodem en hun lange nekken en laatdunkende koppen vormen een allerzotste bewegelij ke franje boven het scheepsboord uit. Ginds weer is een Joodsche handelaar in lange zwarte kleedij met zijn koopwaar en twee weerbarstige ezels ingescheept. Do soldaten hebben pret, want de ezels balken onafge broken en zijn bijna niet binnen de aak te houden en de koopman is luidruchtig benauwd voor zijn waar en voor zijn beesten en ook voor de vloekende soldaten. Saleh is niet miuder vuil1 don Rabat, even eng en op elkaar gebouwd, echt oud zeerooversnest, maar er is meer ambacht. Er zijn spinnerijen en lederbewer kers. De marktplaatsen zijn vol sinaasappelen, die hier buiten de stad in menigte groeien, zoodat de hoo rnen onder den last buigen. Zij zijn bijna te geef, acht of tien voor een ,sou" (2% cent). Een Marokkaansche gendarme maakt mij in gebro ken Franseh erop opmerkzaam, dat ik op mijn verken ning terug moet keeren. Hij meent „de Marokkanen willen niet dat een „Roemi" (Europeaan) hier rond loopt en zullen je den kop afsnijden." Dan liever te rug "en goed uitkijken, want in de dwarsstraten en stegen zijn overal lokkende donkere oogen, en word ik aangeroepen en toegewenkt. Maar ik heb geen lust binnen te gaan cm minstens half dood geranseld en uitgeschud weer naar huiten te worden gesmeten. Ik steek dus mijn tong uit en loop bedaard terug naar de hoofdpoort, waar een groot-model! „tirailleur sénéga- lais" (Fransche negersoldaat) mij aanhoudt en vraagt of ik permissie had cm in de stad' te gaan. Bij gebrek aan iets anders toon ik hem do juist ontvangen brief kaart van Uw courant. Ilij knikt goedmoedig en laat mij passeeren, want lezen heeft hij nooit geleerd en de stempels doen hem zeker denken aan het „plaats- bureau." Ik begeef mij naar mijn tent iu het kamp, want morgen vroeg vertrekken wij met een groot konvooi naar den 27 kilometer oostelijk gelegen post. Het zal bestaan uit "50 voertuigen onder escorte van een com pagnie Senegalsche tirailleurs ere als cavalerie eenige Spahi's, terwijl wij van het Vreemdenlegioen, ouder gewoonte, de voorhoede zullen vormen. Ik kruip in net tentje en vlei mij neder op de moederaarde met mijn kapotjns als- deken. Van slapen komt eerst niet veel, er zijn te veel insecten, vooral vlooien, daar zijn er millioenen van in Marokko. Dan komt de mist, de tent wordt vochtig en ik door en door koud. Goed in do kapotjas gerold met een paar steenen in mijn zijde gestopt, slaap ik in. Tegen den morgen ontwaak ik, bibberend, en vlueht naar een klein vuurtje, waarop de kok de koffie warmt voor mijn sectie, De reveille klinkt en de warme koffie wordt heerlijk ingeslokt De tent wordt opgevouwen en maakt, nu ze druipnat is, mijn ransel leelijk zwaar. De twee patroontasschen, elk met 120 pillen, worden omgehangen, alsook het rood-verroeste geweer; den ransel op den rug zoek ik hot konvooi op, Wij zijn tot het vertrek gereed- Op eiken wagen zit een Arabier. Die lui staan onder de militaire disci pline, Tnnnr worden niet onder de militairen gerekend. Zp teekenen voor twee jaar, ontvangen elke tien da gen traktement, en moeten zelf voor hun onderhoud en uitrusting zorgen. Ze hebben allerlei combinatie- uniformen aan, dragen het roode vest van een Spahi op een blauwe tirailleurs-broek cxf hebben do lange ka- pofjaa der legioensoldateu. Zij zijn dus half burger balf soldaat eu worden gecommandeerd door officie ren van onze artillerie of van den trein. Die ontzien zich volstrekt niet er links en reclits hun lange kar watsen over te halen als de voerlui, ingedommeld op hun wagens, de ezels naast den weg in het mulle zand doen belanden. Daar klinkt het .jignaa] „voorwaarts."- Een oorver- doóvend lawaai begint. Men slaat met zweopeu en roffelt met knuppels op de ezels, onder het geschreeuw van hu-u-u met vele „u's. De wagens knarsen. Na een uur hebben wij de stad) goed achter ons en zijn in het open veld. Aan do eene zijde is het zeestrand aan de andere zijde aan den horizont verheft zich een bergketen, het doel onzer reis. Ik heb al genoeg van het vooruit loopen, de ransel drukt mij te veel. Ik blijf aehter en leg hem op een bjjpa leegen wagen Nu kan ik het konvooi beter be zien. Voorop gaan een vijftigtal wagens, ieder slechts beladen met vijf kleine kisten. Wat mag dat zijn, zoo een zuinige belading, zouden ze zoo zwaar zijn? Zeker scherpe patronen. Ik spreek den Arabisehen voerman aan en vraag hem wat er in zit- Drahem kone'f». drafiem t>e3sef"; dat zegt hij met een heel ernstig gezicht. Ik bezie de kisten na der en ja, werkelijk, iedere kist is gemerkt „10000" i francs). Oh! als dat de Beni enz. eens wisten! dacht ik. En zij wisten het, die canailles, dat Zfllt gij over veertien dagen lezen. No. 310. ANDREW BOLUS te Birmingham, lste Prijs „American Ohess Bulletin" 1912. w/m Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 330 (F. H. JOS. ORTMANS). Met zwarten pion op aO 1 Te8 e7 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer en C. Viseer te Alkmaar, Mr. Ch. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, J. W. Le Oomte eu J. Vijzelaar te VGravenhage, P. Bakker, Jos. dè Koning en H. Weenink te Amsterdam, J. Ree- ser te Voorburg, S. te S., J. Deuzeman te Frederiks- oord, Mr. A. van der Ven te Arnhem, O. II. B. Ilogo- wind te Utrecht, H. Strick van kinschoten te Rijs wijk en O. Boomsmin te Kampen. Ad. No. 336. Kei, Dc6, Te8, Lg3, Pa3 en el, Pib2 en f2. kd4, taö. lbl, pdl en d7, pi a4, n6, b5, c2, e7, f5 en g-L Zooals wij reeds opmerkten, de toevoeging van een zwaten pion op a6 geeft eene besliste verandering. Vooreerst verlost hij ons van een dual na l....ta6, n7 eu a8 n.l. 2 Pb5: of 2 Td7: mat. Nu weten wij wel, dat 2Td7: dreigt, nadat de sleutelzet is geschied', dat de torenzettcn deze dreiging niet pareeren en de dual dus op zichzelf onschuldig is. Doch naar onze mee- ning zijn duals uit den booze in een dreigprobleeim, dat uit een tempo-opgave ontstaan is, gelijk met No. 336 het geval is. Doeli voor ons persoonlijk heeft de opgave door de bijvoeging van pi a6 nog een eigenaardig cachet ver kregen. Oa de oplossing na, vriendelijke lezer, en u zal zien, dat er na elk antwoord van zwart een andere matzet van wit noodig is. Hieruit volgt dus, dat men zoo oppervlakkig zou .denken met een tempo-opgave te doen te hebben en dit maakt op ons altijd een aar- (ligen indruk. Want 2 Td7mat dreigt stellig, waar van men zich onmiddellijk kan overtuigen door een zwarten pion op h3 te plaatsen. Immers 1. ,h3h2 en weder geeft 2 Td7: mat. Op een dergelijk thema wordt nog al eens gebor duurd. Zoo bestaan er bijv. opgaven waarin de dreig- variant die bestaat uit den matzet en de matstel- Hng der dreiging .noolt opgaat. Ook dubbele drei- gingeg zonder duals, waaruit dus weder volgt, dat de ze niet opgaan, anders zouden er duals moeten zijn, enz. enz. Wellicht laten wij nog wel eens zoo iets dergelijks zien. Ingewikkeld zijn dergelijke opgaven intusschen zelden of nooit. Ad. hfo. 940, Deze opgave behaalde den eersten prijs in dezelfde afdeeling als die waarin No. 236 hare onderscheiding verkreeg. Zij lijkt ons bijzonder goed geslaagd toe. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 177. In No. 1,7 heeft Ottirm een mooi stukje weik gele verd. Stand: Zwart6 schijven op 9, 12, 22, 23, 32, 35 en dgnj op 26. Wit: 8 schijven op 20, 2} 33, 40, 41, 43, 44, 40. Oplossing; 1. 26 17 2. 22 33 3. 32 41 4. 33 42 5. 17 50 6. 35 44 7. 50—45 (gedw.) 8. 45 29 1. 20—15 2. 33—28 3. 41—37 4. 43—38 5. 15—10 6. 10— 4 7. 4 1 8. 4910 9. 1 45 en wint Goede oplossingen ontvangen van de heeron: \V Blokdijk, G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, ■1. K., O. van Nir-uwkuijk te Alkmaar, S. Iloman, Wij de V ormer, II. E. Lantinga, Haarlem, en F. van der l elde, Huiswaard. Van 't vorig probleem ontvingen wij nog oen goede oplossing van den heer J. P. de Rallier, PARTIJ-GEDEELTE. \1 ij laten hier een gedeelte volgen uit een party in 1910 gespeeld tusschen Fabre met wit en Ottina met zwart. Opmerkelijk is de fraaie slagzet, die zwart uitlokt en ook uitvoert Stand na den 18en zet van zwart. m.WM ^W/,, W. De partij verliep als volgt 19. 43—39 19. 20—24 20. 29 20 20. 15 24 21. 4944 21. 11—iö 22. 28—23 22. 18 29 23 34 23 23 7—11 24. 4843 24. 21 ■25. 40—35 25. 10—31 26. 33—29? Dezo afruil is niet goed en geelt aan zwart gelegen heid op da bedoelde combinatie te spelen. 26. 24 33 27. 38 29 27. 16—191 Wit dacht uu op dam te zullen komen eu speelde 28. 25—20. Oogensehijulijk een goede zet, daar zwart, wegen, 23 3 bij 14 25 gedwongen is tot 19 28. 28. 19 28 29. 20—15. Dit was juist de zet dien zwart bedoelde. 29. 9—13 30. 28—32 31. 12 34 32. 22—28 33. 32—37 34. 21—87 35. 17 50 36. 11—16 37. 50—11 Wit geeft op. De lezers gelieven dit partij-gedeelte oven met aan dacht na te spelen. 1 er oplossing een probleem van den leider der zwar te stukken in bovenstaande partij. Probleem 178 van OTTINA. 30. 15 4 31. 4 18 32. 39 30 33. 31 33 34. 42 31 35. 31 22 36. 47—42 37. 42—37 Zwart: 6, 8, 9, 10, 13, 15, 10, 18, 19, 23. Wit20, 24, 25, 27, 34, 37, 39, 43, 47, 48, Oplossingen vóór of op 18 April bureau van dit blad. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Zitting van Dinsdag 9 April. DIEFSTAL. De eerste beklaagde was Jan S., een 66-jarige ar beider uit Zijpe, die naar hij verklaarde uit nrmoe- (le iu Januari, Februari en Maart eenige paren klompen gestolen had bij P. Ruis, aldaar. De rijksveldwachter Stroaker had in deze zaak pro ces-verbaal opgemaakt en het was gebleken, dat bekl. 4 paren verkocht had aan Krijn Koopman, 1 paar aan A. Tuin en oen paar aan diens moeder. De veldwach ter verklaarde, dnt belclangde een dronkaard was en steelt om drank te koopen. Nadat de bestolene en de koopers .van de klompen gehoord waren, eischte de officier van justitie 6 maan den gevangenisstraf tegen beklaagde. Mr. Cohen Stuart, verdediger, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. DIE REN MISHANDELING. Piet van der V. uit Iloogkarspel had zich schuldig gemaakt aan dierenmishandeling. Den 17en Februari had hij een hond geschopt en in een sloot geworpen; toen het dier er herhaaldelijk uitkroop, schopte hij het "telkens weer in de sloot. C. van Harlingen, schoenmaker te Iloogkarspel, was getuige geweest van het voorgevallene. Beklaagde had volgens hem den hond vreeselijk ge marteld, zoodat het dier eindelijk verdronken was. Eveneens werd als getuige gehoord- Aai'je Keerse- maker, huisvrouw van I). Appel, te Hoogkarspel, zij had evenwel niet veel te vertellen en werd' door den Officier op het ernstige vn.n den eed gewezen. Do Officier eischte 14 dagen gevangenisstraf tegen bekl., die begon te huilen en vermindering van straf vroeg. BEDREIGING. Hendrik .To-hannes L., los werkman te den Helder had den 2en Maart een brief geschreven aan den va ler van een meisje, Aafje Cornelia Logeman, aldaar, met wie hij verkeering had. De inhoud van den brief kwam ongeveer neer op het volgende: zult wel lonken, L. zal 't mogelijk wel opgeven. Maar neeu, hoor, al duurt het 10 jaar, ik geef het niet op. Nu zal ik u vragenwil u dat Cor en ik met elkaar ver- keeren of niet? Dat laat ik nan u over. Dan zult u zien, wat er gebeurt. Ik ben altijd in haar nabijheid en ilc weet dnt zij veel vau mij houdt. Daar heb ik ondervinding van. Haar groote portret komt op haar graf. Ik trek er mij niets van aan, wat er ge beurt De vader van het meisje, een majoor-torpedist uit den Helder en het meisje zelf waren bevreesd gewor den door dit schrijven en waren met den brief naar le politie geloopen. Beklaagde zeide den brief geschreven te hebben, onnlar hij bang was, dat het meisje zich zou verdrin ken, daar zij zich dikwijls in dien zin had uitgelaten, wat het meisje echter ontkende. De Officier van Justitie, die het feit zeer ernstig vond, eischte tegen bekl. 1 maand gevangenisstraf. MISHANDELINO. H. C. K. te Anna Paulowna was niet verschenen. Hij was in den nacht van 3 op 4 Maart in het café van Peetoom te Kcrnsmerbrug (Zijpe), waar dans en muziek was, met eenige bezoekers aan het vechten geraakt, 't Was zoo erg, dat de gemeen te-veldwachter van Schagerbrug, Van de V-reede, er bij te pas moest koanen om de vechtenden to scheiden. K. was evenwel zoo aan den gang, dat hij den veldwach ter heiemmerde en hem ten slotte zóó onzacht in z'n armen kneep, dat deze den volgen dag nog opgezet waren, De veldwachter mankte proces-verbaal op en het ge volg was, dat beklaagde heden door den Officier 11 dagen gevangenisstraf tegen zich hoorde eisolien. Reinier S. te Castrieuin had minder aangename praatjes rondgestrooid over de 18-jarige dochter van Trijntje D. en Q. B. te Castricum. Toen Stet, een melkrijder, den 7en Maart met een wagen op melk, die Zonneveld, een buurman van B., moest afleveren, wachtte, kwaunen de moeder en do dochter eens bij hem informeeren naar hetgeen hij gezegd had. Toen Stet zoo gi id als niets, wilde, zeggen, werd de moeder kwaad on sloeg hem met haar klomp. Het gevolg was, dat Stet. terugschopte. Maar dat kon de dochter niet) aanzien, zij sprong haar moeder bij en sloeg Stet, De hgide vrouwen stonden heden terecht en hoor den elk 5 boete subs. 5 dagen hechtenis tegen zich eischen. DIEFSTAL. Kws van T., los werkman te Helder, had zich den öen Maart schuldig gemaakt aan diefstal van een paar schoenen, welke behoorden aan den huisschilder W. Kriek, toen beiden aldaar als milicien vertoefden. De diefstal was uitgekotmep eg de eekoenen het waren geen militaire schoenen werden door de politie in beslag genomen. Van T. stond heden wegens dezen diefstal terecht en hoorde 14 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen. MISHANDELINO. J. F. R., een 22-jarig viaacher uit den Helder, had den 18en Juni 1911, na eenig gekibbel van wederzijd- sehe kinderen, waarbij ook nog andero familieleden te pas kwamen, ruzie gekregen met den korporaal 2e klasse J. C. Ivlaphaak. Bekl. sloeg hem en do korpo raal diende een klacht in. Een 65-jarige visschor, Jaap Ras, was getuige ge weest van het voorgevallene en vertelde, wat er ge beurd was. De eisch tegen bekl. luidde 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Van 15 regels 2» Cents, bij vooruitbetaling. Firma P. J. C. NIEROP. Alkmaar. Fnidsen 113. Langestraat 68. i| B. L. SIMONAlkmaar. Steenhouwerij K o* n i n g s w e g 46. Orafteekenen, Schoorsteen mantels enz. j n- en Verkoop van Huisraad en Inboedel. Ook aan huis te ontbieden. Beleefd aanbevelend, K. VER- WER, Koningsweg 64, Alkmaar. Mevrouw 1 Laat U h. DE JONG ontbieden, die is overal be kend, geeft de hoogste waarde voor kleeden, klerderen, oiirauten, boeken, wllnllcaolien en kriiikeu. Is ten allen tijde aan huis te ontbieden. Oiulcgruclit 252, Let s.v.p. op het adres. than** No. 18. '[IE HUUR een net HEERENHUIS met tuin, gas- en waterleiding en andere gemakken, op netten stand. Huurprijs f 250 per jaar. Te bevragen bij J. DE GRAAFF, Laat 103, Alkmaar. (OSTUMES. Gevraagd een gevorderd LEERLING om verder in het vak te worden opgeleid. Mej. A. IIARTEVELD, Clarissenbuurt 17. RVu KRUIDENIERSBEDIENDE gevraagd voor de zomermaanden bij O. GROET, Bergen (N.-H.) ffevraagd tegen Mei een BIERBOTTELAARS" KNECHT en een (linke JONGEN bij L. RIJNIER- SE, Bergen. '[*6 koop 1 HAAN, Buf Orpington, broed Mei 1911 5 2 gulden, ook genegen te ruilen voor zwart of wit leghorn Haan, K. SPAAN, Boterhuizen, IIII- Waard. ILoopt of besteld steeds uw begeerde MEUBELEN aan het al m bekend meubelmagazijn KOOLTUIN 9. Dan is zij altijd overtuigd van vaste prijzen en de gelijk goed voor weinig geld, dat is uw voordeel. Aanb., KOOLTUIN 9, 's avonds tot 9 uur open. Zondags gesloten. f ij J. SCIIOEN zijn verkrijgbaar goedbeharde CE- MENTPUTTEN met stankschorm, gem. model voor geschi<te prjjs vrij aan huis of steiger. Dnilcgrncbt 48.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 9