STADSNIEU WS BUITEN LAS» GROENLOOPEN. t I hoofdbesturen het om (feu algemeene en systemati sche samenwerking op dien voet eens zullen worden, zoodra het verlangen naar samenwerking door de kie zers maar luide genoeg wordt geuit. „Het is om dit te bereiken, dat wij u met aandrang uitnoodigen in uwe vereeniging een motie te doen aannemen van met de Haagache motie overeenkomen de strekking, en na aanneming daarvan inderdaad de samenwerking met de andere in uw district bestaande kiesvereenigingen tot stand te brengen en bij uw hoofdbestuur (of bij de hoofdbesturen der vereenigin- gen, waarvan uwe vereeniging leden telt) ook uwer zijds op samenwerking aan te dringen." Gemeagd nieuws. Namens een voorloopig comité onder voorzitterschap van jhr. mr. A. F. do Savomin Lohroan, waren eenige bekende voorstanders der beweging tegen het green- wezen saamgeroepen te 's-Gravenhage om over te gaan tot oprichting ecner vereeniging tot bestrijding van het groenwezen. Een veertig tal personen, onder wie verscheidene dames, hadden aan die oproeping ge volg gegeven. Een aantal betuigingen van adhaesie, met bericht van verhindering, waren nog ingekomen. Na een inleidend woordl van mr. Lokman, die de vergadering leidde, werd tot oprichting der vereeni ging besloten, en bij acclamatie het comité tot be stuur benoemd. Dit bestaat dientengevolge uit: jhr. mr. A. F. de Snvornin Lokman, gep. vice-adruiraal El lis, jhr. en mevrouw Van Holte tot Echten, mr. Loeff, mr. Reitsma, dr. Roosenburg, dr. Wicberink en ing. Van 8andick; voorts zal dit bestuur zich in elke aca demiestad uit de hoogleeraren één lid assumeeren. Er werd al dadelijk een belangrijke discussie gevoerd over den aard en den omvang van het streven der ver eeniging. Eenige sprekers wenschten geen misver stand te laten bestaan, dat men algeheele afschaf!ing nastreeft van het instituut van den groentijd, gelijk dat tegenwoordig bestaat, in den geest van prot. De Groot en dr. Wicherink. Anderen, in beginsel daar mede instemmend, wilden echter voorshands niet in transigent zijn, overtuigd dat de beletselen tegen di recte opheffing eener instelling, die in anderen vorm allicht zou terugkeeren, nog te groot zijn om niet al reeds te streven naar verwijderen der misbruiken in het bestaande. Het woord „Groentijd" kan evenzoo tot misverstand; leiden, daar men somtijds hieronder ook „verplichte kennismaking" veTStnat, waartegen de vereeniging zich niet zou verzetten, daar zij slechts legen de misbruiken van den Groentijd strijdt. Ten alotte werd men het eens, met dien verstande den voorloopige gekozen naam der vereeniging te be houden, maar in het eerste artikel van het huishoude lijk reglement, dat door het bestuur zal worden opge maakt, nadrukkelijk vast te stellen dat men streeft naar afschaffing van zulk een groentijd waarbij de no- tives feitelijk aan de willekeur van eiken student on derworpen wordt. Aan het bestuur werd o. m. opgedragen zich telken jsare, gelijk reeds geschied is, te wenden tot ouders van aanstaande groenen, met een rondschrijven, waar aan een brochure, een „bloemlezing" van ontgroe- ningsmisbruiken bevattend, zal worden toegevoegd. Voorts zal getracht worden naar publiciteit door mid del van de pers en werd aangedrongen op het winnen van leden voor de nieuwe vereeniging. Bij het sluiten van deze vergaderiug werd hulde gebracht aan prof. De Groot (thans te Berlijn) aan de leden van het voorloopig comité en voorts aan me vrouw v. Holthe tot Echten, de schrijfster van de be kende brochure. OP DE ROBBENJACHT. Vier studenten uit Leiden zullen weldra op de Waddenzoo dc robbenjacht gaan uitoefenen. Ze heb ben daartoe een schuit doen afhuren, die tevens voor logies zal ingericht worden. Nog een paar gezel schappen van elders moeten zich voor een dergelijke reis hebben aangegeven. GARNI ZOENS-ZONSVERDU1STER1NG. Een regimentscommandant geeft aan den staf- schrijver de volgende order op: „Morgen zal er een zoneclips: plaats hebben. Het regiment zal in dagelijksch tenue aantreden op het exercitieveld en dan zal de kolonel komen en de zon eclips uitleggen. Bij bewolkte lucht, gewone dienst in de exercitieloods." De stafschrijver schrijft de volgende order uit „Morgen zal er op bevel van den kolonel een zon eclips plaats hebben, het regiment zal in dagelijksch tenue aantreden en dan zal de kolonel de zoneclips lei den. Bij bewolkte lucht zal de zoneclips in dc exerci tieloods plaats hebben. (Hbld.) EEN STANDAARDWERK VOOR HAAKLEM. Burgemeester en Wethouders van Haarlem stollen den Raad voor, in het begin van 1013 een mooi, geed uitgevoerd, degelijk beschreven en rijk geïllustreerd standaardwerk over Haarlem on zijn instellingen in vier talen te doen verschijnen. Het werk zal ongeveer 180 pagina's 32 bij 25 cM. beslaan met 200 platen. De kosten zijn geraamd op 9000, waarvoor 1000 ge bonden exemplaren vorkregen zouden worden. LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester zal gedurende de zomermaanden (Mei tot September) als gast optreden bij de bios coop-onderneming van Albert Frères. Na het eindi gen van deze verbintenis gnat hij een rondreis door Amorika maken, daar met Engelsche en Duitsche ge zelschappen opt redend in „De Koopman van Venetië" en „De Greep." WEER GOED GEMAAKT. Eenige jaren geleden vermiste een dame te Amster dam een bankbiljet van tweehonderd gulden uit een cassette. Het vermoeden van diefstal viel op de dienstbode en de politie werd met) het feit in kennis gesteld. Het meisje bezwoer dat. zij vreemd was aan de vermissing en de politie vond bij gebrek aan eenige gegronde aanwijzing geen termen om de dienstbode in arrest te nemen. De zaak had dus geen voortgang en de vermoedelijke dader bleef onbekend. De dienst bode verliet de betrekking. Dezer dagen werd het bankbiljet in de cassette te ruggevonden. Het was ergens tusechen geschoven geworden en daardoor aan het oog- onttrokken. De eigenares wilde het biljet, dat ze reeds lang verloren waande, niet behouden en de dienstbode schadeloos stellen voor de ondervonden onaangenaamheden. Met veel moeite wist zij het meisje op te sporen en over handigde haar toen het volle bedrag van tweehonderd gulden. Deze was niet. weinig ingenomen met dit on verwachte buitenkansje, temeer daar zij binnenkort in het huwelijk zal treden. BRANDSTICHTING. De zaak tegen den 21-jarigen koopman en kleerma ker Naphtali Agsteribbe, waaraan de 5e Kamer der Rechtbank te Amsterdam zoovele langdtirige zittingen wijdde, werd heden door het Amsterdamsche Gerechts hof in hooger beroep in behandeling genomen. Beklaagde was beschuldigd van opzettelijke brand stichting, waarbij gemeen gevaar voor goederen te duchten was, gepleegd op 27 Juni van het vorige jaar in de bij hem als magazijn gebruikte .-mite, «plegen op de bel-étnge van perceel Amstel No. 85. Het O. M. bij de Rechtbank had tegen den beklaag de vier jaren gevangenisstraf geëischt, doch de Rechtbank achtte niet wettig en overtuigend: bewezen, dat bekl. opzettelijk vuur in aanraking heeft gebracht met de uitgestrooide benzine, en sprak bekl. vrij met last tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Van dit vrijsprekend vonnis (Ld. 24 Januari ge wezen kwam het O. M. in appèl. Er waren 22 getuigen en deskundigen in hooger beroep gedagvaard. Beklaagde was niet verschenen, zoodat verstek te gen hem werd verleend. Daurna werd door don raadsheer-rapporteur' mr. Van der Zweep verslag uitgebracht. Een aantal getuigen werd! gisteren gehoord. Hun verklaringen leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Heden worden de overige getuigen en deskundigen ge hoord. VAN EEN VERLATEN MEISJE. „De Locomotief" bevat een correspondentie uit Soe rabaja, waarin de lotgevallen worden verteld van een Amsterdamsch meisje, dat indertijd met haar galant naar Indië vertrok, doch te Port-Sa id werd! aange houden en naar Holland teruggestuurd. Daarmee wa» de avontuurlijke loopbaan van h<?t meisje niet geëindigd. Geven, we nu het woord aan den schrijver uit Soerabaja, die het meisje zelf sprak. „In Holland, bij haai- vader en moeder thuis, kreeg ze „kennis" aan een jongmensch, dat op het punt stond naar lndië te vertrekken. Zóó ontmoetten ze elkaar, zoo waren ze verloofd. De jongen was gewoon dol op haar, en zij op hem. Ilij vertrok naar Indië; en in zijn brieven schreef hij (lat hij dood ging van verlangen naar haar.... Het woord „dood maakte op haar maagdelijk gemoed' een gruwelijken indruk. Ze schreef terug wat ze dau doen moest; of ze mis schien naar Indië moest komen? Ja, antwoordde haar „galunt," doe het. Kom naar Indië. Later zouden ze wel' tropwen; dat kon voor loopig nog niet, omdat hij nog te weinig yerdiende. En de moeder van het jongmensch schreef hetzelfde. Adèle was welkom zoolang als zij wilde. „Dan ga ik naar Indië," sprak Adèle resoluut. Haar vader, werkzaam op een kantoor, vond ook „dat er raad geschaft moest worden," en hij nam 600 op om haar reis te bekostigen. Adèle ging naar Indië. Te Batavia kwam „hij" haar halen, alles netjes en behoorlijk, en bracht haar naar zijn vader en moeder, ergens op een suikerfa briek. Daar bleef ze een paar maanden; toen raakte het engagement af. Aan boord' had Adèle met ande re jongelui gedanst en dat vond „hij" niet gepust. Mama gaf haar zoon gelijk, en daar stond Adèle, zon der geld, zonder dak, zonder vrienden. Ze verliet het huis van haar aanstaande schoonouders en vertok naar Soerabaja. Ze werd ernstig ziek; gelukkig ech ter dat ze hier zoo goed als gratis een goed ouderdak kon krijgen. Ze riep de hulp in van de Justitie en van een ad vocaat, die druk voor haar bezig zijn om de ouders van het jongmensch te bewegen, haar retour-passage te betalen. Dat zal misschien wel lukken; er wordt met krachtige argumenten gewerkt, en de ex-schoon papa in-spe heeft reeds toezeggingen gedaan, 'tls dan ook, dunkt mij, niet meer dan een staaltje van zijn plicht. Adèle snakt naar Holland; en hoel grappig is het, haar over Indië te hooren uitpakken. Propaganda voor dit land zal ze, in haar kring teruggekeerd, wel niet maken. Aan ieder heeft ze hier haar leed ge klaagd, zelfs aan wildvreemde menschen midden op straat. Schrijver dezes kreeg het aandoenlijke ver haal te hooren, toen ze kwam infonneereu, of ze mis schien niet als „zeebaboe" naar Nederland terug kon. Ze wist niet goed, wat dat was, zeebaboe. DIEFSTAL VAN KENNISGEVINGEN VAN AANGETEEKENDE STUKKEN. Gistermorgen is de schilder, verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van kennisgevingen van aangeteekende stukken uit brievenbussen te Am sterdam, voor den officier van justitie geleid. Hij heeft nu ook bekend, een kennisgeving van een aangetcekend stuk, inhoudende een cheque bij be doelde Bank uit een bus van een huis in de Roelof D arts L aat te hebben gestolen. Toen hij de chèque bij bedoelde bank had aan geboden cd men hem gezegd had, nog eens terug te komen, heeft hij blijkbaar de zaak niet veilig gevon den, en de chèque verscheurd. Dc vrouw van den schilder is gistermorgen van het bureau Ferd. Bolstraat, waar zij zich in arrest bevond, ■veneens ter hesehikking der justitie gesteld. KORTE BERICHTEN. De heer K., handelsagent, te Roermond, is Zon dag door gasverstikki.ng in zijn badkamer overleden. Te Noorei-Seharwoude zijn de vorige week twee regenbakken met petroleum verontreinigd. De politie stelt een onderzoek in. Een reiziger van den heer G. te Eindhoven, ze kere S., uit Woensel, heeft zich, een groot tekort in kas achterlatende, uit de voeten gemaakt. Vermoede lijk heeft hij dc wijk naar België genomen. Door mevr. K., wonende aan den 's-Gravenland- schen weg' te Hilversum, werd dezer dagen een koffer verzonden naar Driebergen. Bij aankomst bleken uit den koffer verschillende gouden voorwerpen ont vreemd te zijn, zooals een gouden armband, een gou den halsketting, gouden speldjes enz. OVERTREDING DER ZEDELIJKHEIDS- WETTEN. Manndag-nhmiddag werd voor de Haagsche Recht bank behandeld de zaak tegen de heeren P. J. Bur- gersdijk en G. I). Niermans, auctionarissen te Leiden, gedagvaard wegens het. openlijk aankondigen in een openbaren catalogus van geschriften, aanstootelijk voor de eerbaarheid. De substituut-officier mr. Van Geuns, eischte tegen ieder 100 boete subsidiair 10 dage.n. Mr. Cosman, advocaat te Leiden, betoogde, dat het hier gold een studiewerk en geen posnografisch pro duct, en verzocht de Rechtbank, zich hieromtrent door deskundigen te laten voorlichten. ERNSTIGE MISHANDELING. Gistermiddag, omstreeks half één, is de Zeedijk te Amsterdam door een liefdesdrama in opschudding gebracht. Een 22-jarige vrouw heeft omstreeks 2% jaar omgang gehad met iemand aldaar woonachtig en wilde de verkeering afbreken. De man was daarover niet gesticht. Reeds Zondagavond j.l. moet hij de vrouw hebben bedreigd, omdat zij met een anderen jongen was uitgeweest. Gisterochtend achtervolgde hij haar weer, vond haar in een bierhuis aan den Zee dijk en bracht haar plotseling met een mes een vijftal steken toe. De dader nam de vlucht. Het meisje bloedde hevig, werd door tehulp geroe pen broeders van den geneeskundigen dienst verbon den en daarna naar het Binnengasthuis gebracht. Haar toestand is vrij ernstig. De politie speurt ijverig naar den dader. ALBERT VOGEL DE WERELD OM. Begin Mei zal Albert Vogel een kunstreis gaan maken, de wereld-om. v* De tocht zal aanvangen met het gewone jaarlijksche bezoek nan H. M. Koningin Elisabeth van Roemenië. Wegens den zwaren rouw die aan 't Grieksche Hof is ingetreden na het overlijden van de zuster van H. M. de Koningin, zal de Oedipus-voordracht, die te Athe ne ten Hove zou volgen, moeten worden uitgesteld. Daarna zullen wellicht Alexandrië en Caïro aan de beurt zijn. In Nederlandsch-Indië zal de kunstenaar eenige maanden verblijven, om vervolgens China en Japan te bezoeken. In New-York zal mevrouw Vogel zich bij haar man voegen eu zal het echtpaar gezamenlijk de Vereenigde Staten en Zuid-Amerika bereizen. Tegen Nieuwjaar hoopt Albert Vogel weder in ons land terug te zijn. PATRIMONIUM. Gistermiddag ia onder voorzitterschap van den heer P. van Vliet te Amsterdam de vergadering van Pa trimonium geopend. Aan het finantieel verslag ontleenen wjj, dat in 1911 100 nieuwe afdeelingen werden opgericht, ter wijl 6 afdeelingen opgeheven moesten worden. Het verbond telt thans 220 afdeelingen De toename van het ledental hield gelijken tred met de toename der afdeelingen Bn acclamatie werd besloten liet bondsbe3tuur met 1 lid uit te bpeiden. De heer Grond (ja werd benoemd tot 10e lid. De heer v. d. Moolen uit Rotterdam werd tot lid der commissie van advies benoemd, Nal het uitbrengen van het rapport der oommissie van de volkaspaarhank, werd besloten de steun van den bond toe te zeggen, De heer Srneenk werd definitief tot redacteur van het bondsorgaan benoemd. Het voorstel van Kampen om zich tot de regeering te wenden, tot het verkrijgen van de sluiting op Zon dag van de Groote Landbouwtentoonstelling W6rd terug genomen. De voorzitter wees er op, dat reeds meermalen bij de regeering werd aangeklopt om meer Zondagsrust. Wat nu deze tei toonstelling betrelt, heeft men niet eene reeds afgedane zaak te doen. Op voorstel Haarlemmermeer zal het hoofdbestuur overwegen wat gedaan moet worden door het Verbond tegen het „plok en strijkgeld" bij publieke verkoopingen. Een yoorstel-Franeker om het Verbond een geschrift te doen uitgeven^met een beknopte schets, waarin de verzekeringswetten van minister Talma worden uiteen ge*et, werp goedgekeurd Een voorstel-Ridderkerk om „Patrimonium" er b(j de regeering op te doen aandringen dat de uitkeerin- gen ingevolge de Ongevallenwet spoediger! geschieden zullen, gaf tot eenige discussie aanleiding. Ds. Hogeraeil bracht in herinnering £dat als de ziektewet tot^stand komt, de kleine ongevallen onder die wet zullen vallen en door de decentralisatie, bij die wet in acht genomen, zal de afwikkeling der uit- keeringen^vanzelf sneller gesshieden. Bij dejregeering zal door het bondsbestuur worden aangedrongen om zooiawg de huidige toestand blijft voortduren, meer spoed te doen in acht nemen. UIT OUDE-NIEDORP. Naar wij vernemen worden er pogingen in het werk gesteld door de onlangs opgerichte coöperatieve kaasfabrieken alhier en te Heerhugowaard, om voor gezamenlijke rekening één groote fabriek te bouwen te Heerhugowaard voor de melk van 1000 koeien. UIT NIEUWE-NIEDGKP. Dezer dagen geraakten de kleeren van de dienstbo de van den heer De M. in de Moerbeek alhier, doordat zij te dicht voorbij een gasstel liep, in brand. Van schrik liep zij naar buiten, waar de vlammen door den wind nog werden aangewakkerd. Gelukkig werden haar kleercn spoedig door De M. en zijne dochter, die op het hulpgeroep waren afgekomen, gebluscht, zoodat dit ongeval, al liet het zich ernstig aanzien, goed is afgeloopen. ONTSPORING. Vanmorgen heeft er met de tram, die om 6.11 van Egmond aan Zee naar Alkmaar gaat aan het eind van het emplacement van Egmond aan Zee, dus nabij Egmond aan den Hoef, een ongeluk plaats gehad, dat bijzonder goed is afgeloopen. Voor bedoelde tram waren veel passagiers o. a. een vijftigtal visschers.. die naar IJ muiden moesten en daar de twee wag gons geheel vol waren, werd er een derde aan toege voegd. Deze derde no. 77, een rijtuig, dat pas de werkplaats had verlaten en er als nieuw uitzag werd onmiddellijk achter de locomotief geplaatst. Slechts drie personen namen er in plaats. De tram vertrok, maar al heel gauw bleek den ma chinist Mnrtens dat dc hoofdlijn niet vrij was. Er was n.l. een zandtrein aan het rangeeren en deze bevond zich op de lijn naar Alkmaar. Hoewel er uit alle macht geremd werd, was een botsing onvermijdelijk. Beide machines werden uit de rails gelicht, de rails werden geheel verbogen en verwrongen en de nieuwe personenwagen ontspoorde eveneens. Groot was de tnaterieele schade welke in dit korte oogenblikje was aangericht. De locomotieven en de waggon waren ge ducht gehavend. Wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats, kwamen dc beide machinisten de zandtrein werd gereden door den heer A. Holsmann, die als stoker bij do ontsporing van den 20sten Juli 1905 vrij ernstig gekwetst werd evenals de stokers en dc drie passagiers met den schrik vrij. Uit Alkmaar werd onmiddellijk hulp ontboden en reeds om 7.25 kon een tram van den Hoef vertrekken, terwijl natuurlijk inmiddels naar lJmuiden was ge seind, waarom de visschers te laat zouden komen. Spoedig werd met het opruimingswerk begonnen. Dc chef van den uitvoerenden dienst, de heer II. J. Smits, de inspecteur van het vervoer, de heer P. M. A. Bogert, de adjunct-inspecteur jhr. J. Roël, de ingenieur der tractie, de heer M. II. Rovers, benevens nog meerdere ingenieurs e. a. waren aanwezig, terwijl behalve treinpersoneel een 20-tal zandwerkers behulp zaam waren. Eerst werd een der locomotieven op de rails gebracht en daarna naar Alkmaar gesleept. Om half twaalf stond de personen wagen met deerlijk ge havend balkon, gebroken ruiten en vernielde bank weer op de rails. De andere locomotief moest groo- tendeels gesloopt worden. Voorts werden de rails oen eind opgebroken het lag in (le bedoeling door ver legging van het spoor het verkeer met Egmond aan Zee zoo spoedig mogelijk weer te herstellen. Tegen den arbeider-rangeerder is proces-verbaal op gemaakt. BENOEMD. De le luitenant-kwartiermeester A. J. Uiterwijk van de Cadettenschool alhier, is benoemd tot kapitein- kwartiermeester bij het le regiment huzaren te Amers foort. (Reeds in een deel der vorige oplaag vermeld). ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Uitspraken van heden. Jan S., Zijpe, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. Piet van der V., Iloogkarspel, dierenmishandeling, 10 boete suhs. 10 dagen hechtenis. Hendrik Johannes I.., /Urn Helder, bedreiging. .«rij gesproken. Hendrik Christiana R., Anna Paulowna, mishande ling, 2 weken gevangenisstraf. Trijntje v. D., en Trijntje Br., Castricum, mishan deling, ieder 5 boete suhs. 5 dagen hechtenis. .Tohan I ilippus P., den Helder, mishandeling, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Oornelis van T„ den Helder, diefstal, 14 dagen ge vangenisstraf. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. liet bestuur van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerij alhier verzoekt ons te melden, dat in de instelling (hoek KaarsenmakersgraehtKanaalkade) ook ter le zing liggen de uitgaven van het bureau van de ka tholieke sociale actie SELSKIP „FRISO." Men verzoekt ons het volgende op te nemen Zondag, 14 April j.l., vierde „Friso" op de Bovenzaal van inej. de Wed. Wageunar haar 2e Winterfeest- avond. Was het, zooals de voorzitter terecht opmerk te, wat laat in den tijd' geworden wat in een goed vat is, verzuurt niet uitstellen, goed maar af stellen, zeker nooit. Jammer dat maar een gering aantal leden waren opgekomen voor de aanwezigen was dit echter blijkbaar geen bezwaar om recht gezel lig feest te vieren, Den geheelen avond ook al duurde de pauze na elk bedrijf wat te lang heersch- te er onder de leden en genoodigden een aangename geest, De verschillende nummers werden zeer ten ge noegen van het publiek opgevoerd en oogstten veel bijval, in aanmerking genomen dat er krachten mede werkten, die voor hef- eerst optraden. Omstreeks 1 uur sloot de voorzitter, de heer v. d. Poll, het oflieieele gedeelte, en werd er aanstalten gemaakt om den tijd die nog restte, met oen dansje te besluiten. AGENDA. DINSDAG: Dam- «u schaakclub, 8 uur, Voorwaarts. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," kerkconcert, 's avonds 7 uur precies, Groo te kerk. WOENSDAG. Van WOENSDAG 17 tot en met MAANDAG 7h uur, onderling concours van den Alkmaarschen kegel bond, Unie. Zondag vanaf 2 uur. 4V26 uur Kinderkoor. 7V2 uur Zang en Vriendschap. 8 uur Gezamenlijke repetitie. Vereenigde Zangers, repetitie, 7*/t uur, Kleine zaal Harmonie. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," dames- afd. van 7V28V'i uur, heerenafd. van 9l/2101/, uur. Worstelclub „Kracht door Oefening", 's avonds 8 uur, in „de Leeuwerik". Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeli ng 7Va8V2. Alkm. Schietvereeniging „Nimrod", schietoefeningen „Noordhollandsch Koffiehuis", Zaadmarkt, 8i/j uur. Gymn.-Ver. „Turnlust," hoofdafd. mannen, 8'/4 9'/», lokaal Rijks Hoogere Burgerschool. DUITSCHLAND. Volgens een bericht van een Italiaanseh blad zou keizer Wilhelm zich te Venetië in een gesprek met een Italiaanseh persoon van aanzien hebben laten ontvallen: Wanneer ik een zoo intelli gent en vaderlandlievend volk als het Italiaansche had, zou ik de helft van Europa veroveren.. Reuter is gemachtigd dit bericht, dat ook door tie Duitsche pers was overgenomen, voor een boosaardig verzinsel- te verklaren. ENGELAND. De leider der oppositie, de heer Balfour, heeft gisteren bij het' debat over de Iersche bestuurswet de waarborgen bespottelijk trachten to maken, liij betoogde, dat het land op noodlottige wijze door deze onheilspellende en ongerijmde inlei ding tot zelfbestuur allerwegen wordt verzwakt. l'RANKRTJK. Minister-president Poincaré heeft, nader verklaard, dat de regeering er aan hechtte, dat niemand in Europa zich kou vergissen aangaande haar vredelievende bedoelingen evenmin als aangaan de haar wil 0111 de belangen en dc waardigheid van Frankrijk te verdedigen en het verbond en de entente te handhaven. Wij hebben zoo zeide hij de hei lige verplichting onze macht te land en ter zee te ont wikkelen. i e „Titanic" vergaan. Het was een beangstigend bericht: de „Titanic", dat schitterend werk van moderne scheepsbouwkunst, is op de eerste reis gebleven. Doch allengs kwamen gisteren de geruststellende telegrammen: de vrouwen zijn gered, de passagiers loopen geen gevaar en ten slotte: alle passagiers zijn gered. Evenwel de telegrammen, die we heden ontvin gen luiden zéér verontrustend. We laten ze hier vol gen. XIEW-YORK, 15 Api'il. Niet-officieel wordt be richt, dat 675 man van dc bemanning en de passa giers. meestal vrouwen en kinderen, gered zijn. XIEW-YORK, 15 April. De „White Star" geeft toe, dat vele opvarenden van de „Titanic" het leven hebben verloren. Een Lloyd's bericht uit Montreal meldt, dat onge veer 675 passagiers en 200 man der equipage gered zijn. AMSTERDAM, 16 April. Te Londen schat men het aantal slachtoffers op 1500. BERLIJN, 16 April. Dc I.okal-Auzeiger meldt in een extra-editie, dat 1500 passagiers en de bemanning, waaronder de kapitein het leven bij de ramp der „Ti tanic" verloren. 'srGRAVENHAGE, 16 April 2 uur 40. Volgens nader ingekomen telegrammen zijn van de 2200 passa giers der „Titanic" waarschijnlijk slechts 675 gered, meest vrouwen en kinderen. Sinds een week kwamen er reeds verschillende be richten over ijsbergen, welke de in westelijke richting varende transatlantische schepen den weg versporden in de nabijheid van de Grand-Banks. De „Titanic" had ongeveer 4/» der reis afgelegd en bevond zich ter hoogte van het noordelijkste punt van New-Foundlnnd, op eenige honderden mijlen van de kust toen de noodlottige botsing met een ijsberg plaats had. Zooals bekend, vertrok het schip Woensdag j.l. van Southampton, voer toen naar Cherbourg om passagiers in te nemen en nam Donderdag te Queenstown in Ierland de laatste reizigers aan boord. Er bevonden zich toen op het schip: 350 eerste, 305 tweede- en 800 derde-klasse-pascagiers, 903 koppen bemanning en 34 L8 postzakken. Een drijvende stad! Het schip was

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2