STADSNIEUWS. BUITKMLAMIt Nos. 1288 en 9619 elk f 200. Nos. 13000, 14523, 17755, 17781 en 18089 elk f 100. HET DRAMA TE 's-GRAVEXHAGE. De jongeman, die met een revolverschot in den rechterslaap in hert Gemeente-Ziekenhuis te 'a-Graven- hage werd opgenomen, ie daar gisteravond overleden. De vrouw, die een schotwond in den linkerslaap had, was stervende. ELFSTEDENTOCHT. Thans is naar men uit Friesland meldt de route voor den op Tweeden Pinksterdag te houden elfste dentocht per rijwiel als volgt vastgesteld: BoLsward, Harlingen, Franeker, Dokkum, Leeuwar den, Snoek, Ijlst (Sneek), Sloten, Stavoren, Hindeloo- pen, Workum, BoLsward. De A. N. W. B. heeft steun toegezegd en looft voor zijn leden, die den tocht volbrengen, een zilveren hor- inneringspenning uit. Alle deelnemers die hem vol brengen krijgen een herinnexings-medaille. De duur van den tocht wordt berekend' op 12 uur. TREURIG. Een 12-jarige jongen, in de Korte Nieuwe Haven straat te 's-Gravenhage, had twist met een zusje van ongeveer denzelfden leeftijd. Het meisje stak haar broertje met een hoedenspeld onder het schouderblad, waardoor een der longen werd' geraakt en de knaap bloed opgaf. Na in den oentralen post van den Ge meentelijken eerste-hulp-dienst te zijn verbonden, is de jongen per auto naar het Gemeenteziekenhuis ver voerd moeten worden ter verdere verpleging. EEN VEELBELOVENDE ZOON. In een hotel te Amsterdam logeerde sinds ongeveer een week een Duitsch jongmensch, dat voorgaf Lu Co- blenz te wonen. Hij vertelde, dat hij ook al in Lon den was geweest, dat hij voor zijn genoegen op reis was en maakte dan ook, in gezelschap van een gids, een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Het trok evenwel de aandacht, dat hij groote verteringen maakte, wat, in verband met zijn jeugdigen leeftijd, naar schatting een jaar of zeventien, nogal verdacht leek. En er was grond voor dezen achterdocht, want gistermiddag werd de jongen hij bleek eerst vijf tien jaar oud te zijn door de politie gearresteerd en overgebracht naar het bureau St. Pietershal. Hij had u.L in Duitschland ten nadeele van zijn vadeT een be drag van 1100 Mark gestolen. Ds. EWOLDT. Het Hof te Leeuwarden heeft, overeenkomstig het appèl van den officier van justitie te Heerenveen, ge last dat ds. Ewoldt, wiens echtgenoote verdronk, in hechtenis zal genomen worden en voor de Heerenveen- sche rechtbank terecht staan. Hij is gistermiddag dan ook weer gevankeüjk te Heereuveen binnenge bracht BLINDHEID DOOR DE ZONSVER DUISTERING. Te Wageningen had Woensdag de student B. der R. H. L.-, T.- en Boschbouwschooi de onvoorzichtig heid tijdeus de zonsverduistering met onbeschermd oog naar de zon te kijken. De jongeman heeft zich thans te Amsterdam onder oogheelkundige behande ling gesteld. UIT SCHERMERHORN. In de vergadering van den gemeenteraad werd be noemd tot gemeen te-werkman de heer B. Roeelaar, in plaats van dec heer O. Dubbold, die aLs zoodanig ont slag had aangevraagd. Tevens werd besloten de losplaats aan het Zuidein de nabij het tramstation te vergrooten, ten gerieve van de tuinbouwers. UIT SINT-PANCRAS. De Besturen der vereenigingen der Geheelonthou ders, van de Staatspensionneering, dei- S. D. A. I'. en van de Landarbeiders, hebben besloten op den a. s. Hemelvaartsdag alhier een meeting te beleggen, waar op, zoo mogelijk, voor elko vereenigiug een spreker zal optreden. DE EMMABLOEM. De verkoop van de Emmabloem beeft opgebracht: te Amsterdam ruim 4800, te Utrecht ongeveer 1600, te Leiden 960, te Delft 1200. DE ZONSVERDUISTERING IN DE BIOS* OOI' Sedert «enige dagen geeft de firma Alberts frèrea in haar „Ilaagsche bioscoop" in de Boefchoist.straat een film van de zonsverduistering. Het is een leerza me en heel duidelijke film, waarin het verloop der on langs plaats gehad hebbende verduistering natuur lijk aanmerkelijk bekort voor oogen gesteld wordt. Ter opluistering «uiige gezichten op Parijs en Londen gedurende, de periode van duisternis, welke met het verschijnsel samenging en opnamen van het laborato rium en de sterrenwacht te Parijs, 'tls een interes sant schouwspel, zeker een gang naar dit bioscoopthe ater waard, te meer daar de overige nummers van het programma veel bezienswaardigs geven, schrijft de N. Ot. KORTE BERICHTEN. Er heeft gisteren «*n hevige bosehbrand gewoed tusschen V eert en Dedel. De schade is aanzienlijk. De vermoedelijke oorzaak is het neerkomen van von ken van een locomotief in het boseh. In enkele dagen werden te Wageningen 30 pro cessen-verba aj opgemaakt wegeus te snel rijden met automobielen of motorfietsenZondag alleen 20. De sedert kort in werking getreden verordening schrijft voor, dat op de hoofdwegen niet sneller mag worden gereden dan 12 K.M. per uur. Maandag, tegen 't vallen van den avond, geraak te aan den Hengeloschen weg, in de gemeente Lonne- ker, het 2-jarig meisje van den arbeider Lammers in een open rioolput. Toen de kleine gevonden werd, waren de levensgeesten reeds geweken. Te Zuidbroek is een landbouwer verdronken. In de grensplaats Isselborg wilde gisteren een landbouwer uit een flesch wat jenever drinken. Bij vergissing zette hij een flesch ammonia aan den mond en dronk daarvan zooveel, dat hij nu een vreeselijk lij den bezweek. De Haagsche politie is er in geslaagd den ver- moedelijken dader van de in den laatsten tijd te Rijs wijk gepleegde inbraken in handen te krijgen. Hij kon gisteren naar Rijswijk worden overgebracht om ver hoord t« worden. Aan het station te Amsterdam is bij het uitstap pen de stationschef Langenberg door een treeplank van den trein medegesleurd. Zwaar inwendig ge kneusd werd do ongelukkige uit zijn benarden toe stand verlost en naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Laatste berichten. DE AUTO-B VNDIETEN. PARIJS N .dEen anarchist doodde met revolver schoten den onderchef van den veiligheidsdienst, Jouin, en verwondde den brigadier Col mar, die het onderzoek deed in Petit Ivry bjj de medeplichtigen Bonnot en Garnisr. OPHEFFING VAN 's RIJKS WERF. 's-GRAVENHAGE, 24 April. De Minister van Ma rine heeft aan een commissie opgedragen hem, den Minister, van advies te dienen betreffende de vraag of het in 's lands belang zou zijn over te gaan tot op heffing van 's Rijks werf van aanbouw en herstelling te Amsterdam. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 3e klasse, Se lijst. No. 9234 f 5000. Nos. 15150 en 17507 elk f 1000. No. 16953 f 400. OVERTREDING ZEDELIJKHEIDS WET. Gisteren werd met gesloten deuren behandeld een misdrijf, strafbaar gesteld bij de zedelijkheids wet, n.l. in het nieuwe artikel 251bis van het Wetboek van Strafrecht. Beklaagde was C. C. T.O., wonende in de Kin- heimstraat. Tegen haar werd door den Officier van Justitie een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van 2 jaar. Als verdediger trad op mi-. Huizinga uit Hoorn. WONDEREN UIT TULPEN-LAND. Men deelt ons thans van verschillende kanten mede, dat men tulpen heeft met twee en drie bloemen op één stengel. Zelfs had er een 'n paarsrooden en 'n donkerrooden bloem op één stengel. Wie weet, of we hooren nog van roode en gele, witte en oranje tulpen uit één stengel misschien nog wel van tulpentrossen DE JU LI AN A-DRAVERIJ. De Secretaris van „Alemaria," Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingen Verkeer alhier, die dezer dagen een artikeltje in ons blad schreef over de harddraverij, welke er op den verjaardag van prin ses Juliana a.s Dinsdag zal worden gehouden, herin nerde er aan, dat in vroegere jaren op de korte baan in onze oude Harddraverslaan 26 36 paarden uit kwamen, welk aantal gaandeweg minder werd, toen er grootere prijzen op de lange afstandbanen werden gegeven. De oude belangstelling voor de korte baan- draverijen schijnt met het verdwijnen der „wedrennen" echter weer verlevendigd te zijn. Immers voor de Juliana-draverjj zijn er niet minder dan 34 paarden aangegeven, zoodat den liefhebbers van de ouwerwet- sche harddraverijen ongetwijfeld een genotvolle mid dag wacht. JOURNALISTIEK. De heer P. Westerbaan, thans redacteur-verslagge ver aan de Middelburgsohe courant, vroeger alhier, is benoemd tot redacteur van „het Leidsch dagblad." HET VERKRIJGBAAR STELLEN VAN OOKES, MUNTGAS EN LEVENSMIDDELEN TEGEN VERLAAGDE PRIJZEN. Bij adres d.d. 28 November 1.1. heeft het bestuur der afd. Alkmaar van de sociaal-democratische arbeiders partij zich tot den Raad gewend met het verzoek a. de cokes van de gemeente-gasfabriek goedkooper, voor arbeiders en mingegoeden, beschikbaar te stel len; b. den prijs voor het muntgas te verlagen, en c. een onderzoek te willen instellen naar de meest geschikte wijze om levensmiddelen in het groot in te koopen en voor den kostprijs beschikbaar te stel len. Bedoeld adres werd in de raadsvergadering van 29 November d.n.v. om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Ten aanzien van de punten a en b hebben zij het ge voelen ingewonnen van de Commissie van bijstand voor de gemeente-gasfabriek, die bij schrijven van 15 December 1.1. zich vereenigt met de beschouwingen van den directeur dier fabriek, welke als volgt luiden: n. „dit verzoek is in verschillende jaren aan vele Ge meentebesturen gedaan en vrijwel nergens ingewil ligd, met uitzondering van een paar plaatsen. De gronden waarop tot weigering werd besloten, waren de volgenden: Waar gas een artikel Ls dat uitsluitend door de Gemeente geleverd wordt, is dit met cokes geens zins het geval. Deze brandstof kan evenzeer van handelaren worden betrokken in en buiten de stad. De handelaren hier ter stede kunnen hun. cokes be trekken van de plaatselijke gasfabriek zoowel als van fabrieken elders. Het is dan ook voorgekomen dat Dordtsehe gasookes hier werd verkocht en om gekeerd de Alkmaarsche elders. De onkosten van transport maken een dergelijke wijze van zaken doen ongewenscht. Het streven der Gemeenten is dan ook zooveel mogelijk hare gascokes te plaatsen in eigen'omgeving. Zij doen dit door te trachten hare cokes (na aftrek der cokes voor verkoop in 't klein aan de fabriek) te verkoopen aan de groot handelaren ter stede voor een gereduceerden prijs met de bepaling dat hunne detailprijzen gelijk zul len zijn aan die der gasfabriek. Evenals alle arti kelen in het vrije ruilverkeer, hebben de door de gasfabrieken geproduceerde cokes een marktwaar de, die bepaald wordt door vraag en aanbod. Geen handelaar zal dan ook cokes betrekken van de gasfabriek zijner woonplaats tot- een prijs hooger, dan waarvoor hij elders zijn brandstof kan betrek ken. Stelde de Gemeente den detailprijs hnrer co kes niet vast bij verkoop aan de handelaren, zoo zouden dezen zich wel wachten voor groote hoe veelheden van hare gasfabriek te contracteeren Gaat men nu cokes opzettelijk aan on- en min vermogenden leveren beneden dien to bedingen marktprijs, zoo kan dit. niet anders worden be schouwd dan als bedoeling van de bedoelde afne mers - en van zulk eene handeling in een bedrijf mag geen sprake zijn wil het den naam van op commercieele wijze gevoerd te worden niet geheel verliezen. Aan het bedrijf zou dus iu elk geval het op deze wijze geleden verlies dienen te worden ge restitueerd uit een daarvoor door de Gemeente te ereëeren post. Vast. te stollen welke mensehen wèl en welke niét voor deze wijze van bedeeling in aan merking rullen komen, lijkt mij bijna onmogelijk. Het betreft hier toch niet een handeling der Ge meente in dure tijden als werkgeefster ton opzichte harer werklieden, doch voor het algemeen, h. Muntgas, ten behoeve van gebruikers, die niet in staat zijn de kosten van aanleg der leidingen en van het aanschaffen van lampen, comforen enz. te betalen of daarvoor te sparen, en voor wien het be talen van het gasgebruik over de geheele maand in eens bezwaren oplevert, wordt, hier ter stede gele verd tot den prijs van 7 cent per M3., terwijl 6 cent de prijs is van gewoon gas. Dit prijsverschil zal U alleszins gemotiveerd voorkomen na inzage van den hieronder volgenden staat, waarbij ik nog opmerk dat de onkosten van het uitsloopen van leidingen, waarbij veel materiaal en arbeidsloon verloren gaan, toenemen, naarmate het aantal der aange brachte leidingen grooter wordt. Immers meer en meer nadert men de grens van welstand, waarbij de gebruiker in staat blijkt gewoon ga6 te gaan ge bruiken, zijn muntgas opzegt, gewoon gas aan vraagt en verzoekt de ijzeren muntgasleiding uil zijn woning weg te nemen, deze van de Gemeente niet overneemt, maar daarvoor een goedkoopore compositieleiding in de plaats laat aanbrengen. 600 leidingen k f 35.— f 21.000.— Aflos, en intr. van f 21000 in 20 jaar Rente 4 0/„1.545.— Herstellingen aan- en vernieu wen van lampen comfoien slangen enz., het uitsloopen van leidingen750.— Kosten voor het ledigen munt meters250. f 2.545 Restitutie over 19102.525 Van prijsverlaging van muntgas zal «ian ook geen sprake kunnen zijn, wil de Gemeente haar gas verkoo pen aan alle inwoners tot denzelfden prijs." Ook ons college, zeggen B. en W., kan zich met deze beschouwingen vereenigen, zoodat wij in onze straks ta formuleeren conclusie uwer vergadering zullen voorstellen daarop afwijzend te beschikken. Wat punt, c aangaat, wij hebben gemeend het ge vraagde onderzoek niet te moeten instellen. Waar wij uwe vergadering voor niet genegen houden op eeniger- lei wijze levensmiddelen in het groot in te koopen en voor den kostprijs beschikbaar te stellen, daar zou een onderzoek naar „de meest geschikte wijze" waarop dit zou kunnen geschieden inderdaad weinig doeltreffend en uiterst onprnctisch zijn. Slechts in geval van groe ten nood zou het gemeentebestuur wellicht geroepen kunnen worden tot handelend optreden op dit gebied. Zoolang daarvan «Eter geen sprake is, achten wij een ingrijpen van gemeentewege gegeven onze maatschappelijke organisatie ongemotiveerd eu on gewenscht. Op grond van het boven aangevoerde hebben wij de oer uwer vergadering voor te stellen te besluiten: aan de afd. Alkmaar van de sociaal-democratische arbeiderspartij, als beschikking op haar adres d.d. 28 November 1.1., onder toezending van een exemplaar dezer bijlage te berichten, dat haar daarin gedaan drieledig verzoek wordt, gewezen van de hand. AGENDA. WOENSDAG. Kinderkoor 4^26 uur, Harmonie. Zang en Vriendschap 7149 uur, Harmonie. Mannenkoor „Vereenigde Zangers," repetitie 8 uur, Harmonie. Alkmaarsche Esperantisten-Vereeniging „Alkmaar Stelo", Burgerweeshuis, ingang Gasthuisstraat, 8i/a uur Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," dames- afd. van 714814 uur, heerenafd. van 914ÏO1/.^ uur. Worstelclub „Kracht door Oefening", 's avonds 8 uur, in „de leeuwerik". Burgerlijke Ntand. GETROUWD. 24 Apr. Michel Martinus Josephus de Lang en Haar tje Wiering. Arie Vries en Catharina Maria Winkelaar. GEBOREN. 24 Apr. Jan, z. van Jacob vau den Berg en Maria Wit. OVERLEDEN. 23 Apr. Egbertus Kesselaar, 9 j. 24 Catharina Maria Koenis, gehuwd met Cornells Heddes 35 j. Knnsteu cu Wetenschappen. TOONKUNST. Op deze zes en tachtigste uitvoering onder leiding van den heer J. Henri Oushoorn, op Dinsdag 23 April in de Harmonie gegeven, werden een viertal num mers gezongen, waarvan „Psyche" van Gade het uit gebreidste was. Dit werk voor koor eu solo's voor sopraan, alt en bnryton, stelt vooral aan de sopraan-zangeres hooge eischen tengevolge der dikwijls zeer hooge ligging der partij, die soms dan nog in vereeniging met het koor daar boven uit moet komen. In mejuffrouw Lea Fuldauer, sopraan, uit den Haag, had het bestuur wel de juiste persoon gevon den om deze partij naar behooren te vertolken. Haar stem, zeer welluidend en buigzaam, klonk flink boven het koor uit en de nu en dan zeer vermoeiende partij bracht zij uitstekend ten. einde. Ook haar voordracht in verschillende gedeelten der „Psyche"-partij moet men met waardeering gedenken. Weh mir, fern von der theuren Heimat, Komm Geliebter siiuui- nicht langer, Barruherzig sei, o sehe meiue Thranen euz. en verschillende plaatsen in de duetten met Eros. De alt, mejuffrouw Jotskea Delbeek, ook uit deu Iluag, zong met veel uitdrukking de kleine partij van „Proserpina", waarvoor het donkere timbre harer vol le stem zeer geschikt is, en waarmede zij meer op den voorgrond trad iu de belangrijker partij die zij in „Agrippina" had te vervullen. In den heer Frits Klein Bloesem, barytou, uit Rot terdam, die evenals de sopraan-zangeres een omvang rijke partij in Gade's toonwerk had, leerde men een jong zanger kennen met een sympathiek warm klin kend orgaan, die in zijn solo's en in dé duetten blijk gaf van gevoelvol te kunnen voordragen eerste duet «Psyche, Unsel'ge" en „Ach. nun ist unser Gliiek da- hi u„Nun ruhet Morgendanunruug auf der Uur", enz. liet lastige duo „Hinauf" werd door hem eu mej. 1' op gelukkige wijze vertolkt, iu dit, en de andere duetten smolten de stommen mooi ineen, en eveneens waren de terzetten, waarin een lid van het koor de tenorpartij zong, goed van samenklank. Waar het koor aan het woord was, hetzij zelfstandig of te zamen met de solisten, werkte het mode tot het welslagen der uitvoering eerste koor „lm wallend dunkelblauen Mantel", „Allbesieger, o Eros! dein pfeil" en meer andere. Na de pauze, werden er twee werkjes voor vrouwen koor «-ri sopraan-solo voorgedragen, mm. „Salve Re- gina van Gernsheim, en „die Flucht nach Egypten", van Max Bruch, en nis slotnummer het bovengenoem- do „Agrippina van Gernsheim. Ook deze nummers gewerd een zorgvuldige uitvoering. Het strijkorkest, in vereeniging met het muzikale klavierspel van mejuffrouw Oort, die een vleugel uit het magazijn van de heeren Spanjaard alhier bespeel de, begeleidde den geheelen avond, en, uitgezonderd eeltige minder geslaagde oogenblikken waarin het niet erg zuiver klonk verdienstelijk. A. K. DE ITALTAANSCH-TURKSCHE OORLOG. De Porte heeft thans officieel aan de mogendheden laten weten dat. de bemiddeling alleen zal worden aanvaard op voorwaarde van het behoud der effectie ve en algemeene souvereine rechten van Turkije en de ontruiming van Tripolis door de Italianen. Iedere andere oplossing wordt onmogelijk genoemd, Turkije herhaalt, dat het bereid is aan Italië economische concessies te verleeneu. -Het overlijden wordt gemeld van Enver Bey. Of dit de organisator der verdediging van Tripolis is, is nog niet zeker. Gisteren is er bij het fort Boe Chamez gevoch ten. De Turken moeten groote verliezen hebben gele den. de Italianen hadden slechts 7 dooden en 70 ge wonden. Als 't waar is! BELGIE. In de Kamer verklaarde de socialist Huysmans, dat België den eersten stap moest doen voor een groepeering der kleine Staten met het doel aan de groote mogendheden een ontwapeningsformule voor te stellen. De minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde, dat de regeering aan zulk een stap de meest sympa thieke ontvangst zou bereiden, maar dat die van de groote mogendheden behoorde uit te gaan. RUSLAND. Te Kieft' worden door monarchistische organisaties pamfletten verspreid, waarin aangespoord wordt tot betoogingen tegen Joden en Jodenmoorden. Vele Joodsclie gezinnen verlieten reeds de stad. ENGELAND. De nationale Iersche conventie heeft gisteren onder voorzitterschap van den heer Redmond te Dublin plaats gehad. Zij had een kalm verloop. Een motie, waarbij het wetsontwerp nopens de zelf- regeering aan Ierland werd aanvaard, werd geestdrif tig goedgekeurd. Daarna werd de groene vlag van Ierland onder geestdrift ontplooid. DE RAMP DER TITANIC. Een geredde matroos, Klein genaamd, heeft ver klaard, dat een groot gedeelte van de bemanning der Titanic op het oogenblik der ramp dronken zou zijn geweest, daar de matrozen na afloop van een diner en bal van de stewards champagne hadden gekregen. De kapitein en vele officieren hadden deelgenomen aan den maaltijd en er was veel gedronken; de uitkijk was ingeslapen! Mevrouw Astor moet verklaard hebben, dat in een reddingsboot tien matrozen waren opgepikt, van wie enkelen zoo dronken waren, dat zij spoedig daarna overleden. -De heer E. van Eerde te Winschoten vertelt in de N. Winschoter Ct. o. a. Ik maakte de reis met het stoomschip Ooeanien van de Messageries Maxitimes. Ik had passage geno men te Rotterdam en ging te Marseille aan boord. Toen alle reizigers daar goed en wel geïnstalleerd waren, werd aan ieder een kaart uitgereikt, waarop vermeld stond in welke reddingboot (bij een eventueel ongeluk) men behoorde; onder bevel van welken offi cier, enz. Bovendien werd door een der officieren nog eens dui delijk de plants aangewezen waar men zich in geval van nood moest bevinden. Toen we eenigo dagen in zee waren, gaf 't was op een morgen plotseling de stoomfluit het nood signaal. In een oogwenk was alles op het schip in be weging en binnen korten tijd was ieder bij zijn red dingboot aanwezig! Het bleek nu slechts een oefening te zijn, maar dezo bewees, dat in geval van nood een dusdanige maatre gel uitstekende resultaten zou hebben, waar tevens bleek, of het aantal reddingbooten al of niet voldoende was. Naderhand mankte ik nog reizen met de Nord Deut sche Lloyd, met de Union Castle-lijn en andere booten, doch nergens vond ik dezen maatregel weer terug, of schoon het misschien wen schel ijk zou zijn, dat bij wet telijk voorschrift dergelijke maatregelen worden gere geld, daar ze in elk geval den omvang van een ramp verminderen. DE ZONSVERDUISTERING IN MONTENEGRO. Een correspondent van de N. R. Ct. vertelt, dat nauwelijks de zonsverduistering ten einde was, of de groote klok op den Turken-toren te Cettinje waai de koning, de burgers en burgerscholieren door een kijker der hoogere burgerschool op de markt- het ver schijnsel waarnamen! die alleen bij groote gelegen heden zich mag doen hooren en al de klokken van het oude klooster, achter liet paleis en de school begonneu te luiden, en de metropoliet en hoofd der aulocephale Montenegrijnsche kerk, met zijne geestelijkheid; kwam in vol ornaat uit de kloosterpoort en schreden plechtig naar het paleis, voor welks ingang zich de koning met de prinsen en de voornaamsten onder de ter plaatse, aanwezigen hadden opgesteld. Voor den Gospodar (heer des lands) gekomen, gaf de WHastika (geestelijk opperhoofd) dezen den zegen en daarop ook alle ande re verzamelden en wenschte hem geluk dat ook vorder de zou, de bron van licht en wasdom, over de Zwarte Bergen zal blijven schijnen, en sprak daarna een gebed uit, dat uit die bron in steeds meerdere mate geluk en voorspoed volk en land mogen deelachtig worden. „Dat geve God, de lieer Almachtig," antwoordde de koning, en „Amin" riep het volk. De stoet, waarbij zich het meerendeel van het pu bliek aansloot, trok toen langs een omweg naar het klooster terug, waar in de kathedraal nog een dankge bed uitgesproken werd. Eigenaardig en opmerkelijk Ls voorzeker dit over oud gebruik bij elke „zichtbare" zonsverduistering, en hoewel men hier den oorsprong en de bedoeling er van niel meer kont, zoo moeten die wel zeer waarschijnlijk worden in verband gebracht met de vrees, welke onder de minder-ontwikkolde volkeren overal op de.u aardbol bestaat, dat de verduistering de voorbode van het ver dwijnen voor langoren tijd of voor immer van de zon en dientengevolge van het einde van de wereld zou kunnen zijn. Is de eclips niet waar te nemen, om de eenvoudige reden dat de hemel te zwaar bewolkt, is, dan wordt er door de geestelijkheid geen notitie van genomen, evenmin als zij zich iets van eene verduistering van de maan aantrekt. KORTE BERICHTEN. In een kerk te Carma geraakte tijdens een lijk dienst een celluloïdkrans in brandt Er ontstond een paniek, waartoj tien personen gewond werdeu. Ernstiger was een paniek in een bioscooptheater te Barcelona, welke ontstond, doordat er bezoekers aan het vechten waren, politieagenten floten signalen en men dacht, dat er brand was. Vrouwen en kinderen werden ouder den voet geloopen en vijftien personen ernstig, vijftig minder beduidend' verwond. Vechten deden ook republikeinen en socialisten bij oen verkiezing voor de arbeidsbeurs te Rome. Het licht in het verkiezingslokaal werd gedoofd en in het donker werden revolverschoten gewisseld. Niemand werd getroffen. De politie nam verschillende belha mels in hechtenis. Een hoogleeraar in Darmstadt beweert Shakes pen re s doodenmnsker te hebben gevonden, waarin nog 36 haren van den dichter zitten! Ilij toonde het. voor werp gisteren in do algemeene vergadering der Slia- kespeare-vereeniging te Weimar. Th«>sofen zullen te Münehen een groot gebouw oprichten, dat „hoogoschool voor geestelijke weten schap zal hceten en waarin schouwburg, ziekenhuis en een soort klooster voor leden der theosophische ver eeniging en een theosophische centrale worden geves tigd. Uit Quedlinburg wordt gemeld, dat de ballon Taubc met drie officieren bemand in brand' is gevlo gen. Twee officieren werden zwaar, de derde licht gewond. In het Berlijnsche proces over de methyl-alco- hol-vergiftiging hebben de berichtgevers der'bladen hun werkzaamheden gestaakt, daar zij zich door het optreden van den president beleedigd' achten. De Croix vernoemt uit Rome, dat iu den afge- loopen nacht in het Vaticaan een begin va* brand is ontdekt in den hoek van een galerij van de derde ver dieping. Dc spuitgasten van het Vaticaan hebben het vnur snel gebluseht.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2