Damrubriek. 0 "W' i INI BESTELDIENST humoo PDT De PINK PILLEN verjagen de neurasthenie. In den dieiiNt der liefde ADVERTENTIE N. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk De weg der sombere gedachten. Vraag en aanbod. In een boek vol Hindou-legenden staat het volgende vermeld over de manier, waarop de vrouw geschapen is: In den beginne schiep Twashire (dat is de vul- caan in de Hindou-mythologie) de wereld. Toen hij echter de vrouw wilde scheppen, bemerkte hij, dat hij bij het scheppen van den man alle hem ten dienste staande stoffen verbruikt had. Ontmoedigd en ter neergeslagen verzonk Twashir in diep gepeins. Toen hij langen tijd nagedacht had, deed hij het volgende: hij nam de ronding van de volle maan, de golvende lijn van de slang, de kronkeling van de slingerplant en het trillen van het gras, de slankheid van de ree, het fluweel-achtige der bloemen, de teerheid van het jonge groen, de uitgelaten vroolijkheid van de zonne stralen, de tranen der wolken, de onbestendigheid van den wind, de vreesachtigheid van den haas, de ijdel- heid van den pauw, de hardheid van den diamant, de zachtheid' van het dons, waarmee den hals van den musch bedekt is, de warmte van het vuur en de koude van den sneeuw, de wreedheid! van den tijger en het kirren van den tortelduif. En dat schonk hij aan den man. Acht dagen later kwam deze bij Twashiri en zeide: „Heer, het schepsel, dat gij mij gegeven heeft, vergalt mij het leven; het ratelt onophoudelijk, het beneemt mij mijn tijd, het weent om niets, het is al tijd ziek. Ik smeek u, neem het terug." En Twas hiri nam de vrouw terug. Maar weer acht dagen la ter kwam de man weer bij den Heer en zeide: „Heer, mijn leven is eenzaam, sinds ik u het' schepsel terug gaf. Ik moet er steeds aan denken, dat het voor mij zong en danste. Ik herinner mij ook, dat het mij zoo teeder aankeek en zich tegen mij aanvlijde." En Twas hiri gaf de vrouw aan den man terug. Maar weer waren nauwelijks drie dagen voorbijgegaan, of Twas- hari zag den man weer aankomen. „Heer", sprak hij, „ik weet niet, hoe het komt, maar ik ben er thans overtuigd van, dat de vrouw mij meer verdriet schenkt dan genoegen. Hoer, ik smeek u, neem haar terug!" Maar Twashari schreeuwde: „Weg man, ga waar ge wilt!" En de man sprak: „Ik kan met de vrouw niet leven!", waarop Twashiri antwoordde„Je zult ook zonder de vrouw niet kunnen leven!" De man ging weg en zuchtte: „O, ik ongelukkige, ik kan niet met de vrouw en niet zonder de vrouw leven igjgg '"''■met III ill Wk P 1f|P i^ü Aw§ 4. lS§ Mm. mm. e huur aangeboden een Heerenhuis dat zij van de regeering verwachtten, dat deze zich over het vervaardigde laken zou ontfermen. Juist waren in dien tijd! de Oostenrijksehe troepen in een schamele plunje van den Boheemschen en Italiaan- schen veldtocht teruggekeerd. Niets lag meer voor de hand dan van de voor Mexico bestemde hoeveelheden laken Oostenrijksehe uniformen te maken en daardoor werd op zekeren dag het geheele Oostenrijksehe leger in roode broeken gestoken. DE SCHEPPING VAN DE VROUW. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 180. Dit probleem was tamelijk eenvoudig. Aardig, dat wit alle schijven offert op één na, en met die laatste, 8 schijven van zwart slaat en de ne gende vastzet. Stand Zwart: 4, 12, 15, 18, 21, 22, 23, 31, 43. Wit14, 20, 24, 25, 33, 35, 42, 45, 50. Wit speelt en wint als volgt: 1. 42—38 1. 43 32 2. 33—28 2. 22 33 3. 2419 3. 15 13 4. 14—10 4. 4 15 5. 25—20 5. 15 24 6. 35—30 6. 24 35 7. 45—40 7. 35 44 8. 50 28 en wint. Wij ontvingen goede oplossingen van de heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, S. de Jong, J. K., G. v. Nieuwkuijk te Alkmaar, S. Homan, Wijde Wormer en H. E. Lantinga, Haarlem. PARTIJGEDEELTE. Wij laten hier een gedeelte volgen uit een paTtij, in December 1910 gespeeld tusschen A. C. v. Wagenin- gen met wit en F. Benima met zwart („Het Dam spel"). Stand na den 36sten zet van wit. WZ//. V/////A mm. mm Zwart moet nu spelen en schuiwt 36. 23—29 Een zwakke zet. 39 moet hier gespeeld worden, daar dan op wit 2217, zwart 3430, 19 30 en 13 24 volgt met gelegenheid tot een uitmuntenden aanval op wits korten vleugel. 37. 22—17!! Uitmuntend. De stand is hoogst merkwaardig. Zwart kan niet verhinderen, dat wit door 3731 en 26 17 de schijf wint die op 37 komt. 37. 18—23 Zwart zag blijkbaar niet het verlies van een schijf, want de gekozen zet is zwak. Hij had op de volgende manier beter tegenstand geboden: W. 37-31, 17:26, 32:41A, 27-22B, 41-37, 37-31. Z. 25-30, 26:37, 3 - 9, 12-17, 18 27, 30-34, 84-39. Nu heeft wit eveneens1 een schijf gewonnen, maar zwart heeft nu kans op remise, door zijn veel beteren stand aan wits korten vleugel. Zwart moet nu schijf 9 op ruit 20 brengen. A. 42.31, 27:7, 7:18, 48:37. 18-22, 8-12, 13:42, 19-23 later 30-34. Hoewel zwart 2 schijven minder heeft, maakt hij remise door zijn stand op wits korten vleugel. B. Wit moet deze schijf offeren om haar daarna te rug te winnen, anders speelt zwart 1822 en wint zijn schijf terug met uitstekende stelling. 38. 37—31 38. 26 37 39. 17 26 39. 24—30 Uit wanhoop, zonder kans op redding. 40. 35 33 40. - 19—24 41. 28 30 41. 37 39 42. 39 28 Mooi berekend. Zwart moet 39 28 spelen, anders verliest hij beide schijven. 42. 39 28 43. 42—37 43. 25 34 44. 40 29 44. 12—18 Zwart is verloren. De partij werd nog tien zetten at is de weg door hen genomen die zijn aange tast door neurasthenie door een verzwakking van het zenuwstelsel. De Pink Pillen doen hen dien noodlottigen weg verlaten en brengen hen over naar den weg der gezonde mensehen. De neurasthenie is wel in eigenlijken zin een onmacht, een verzwakking van het zenuw stelsel die tot onmiddellijk gevolg heeft een vermindering van de levenskracht van alle organen. Het verloop en de verschijnselen dezer ziekte verschillen dikwijls. Bij dezen is het spierstelsel in het bijzonder aangetast. Er komt uit voort een algemeene krachtloos heid met een voortdurend gevoel van afmat ting, zwaren gang, verstijving der ledematen, tegenzin voor alle lichaams-oefening. Bij genen zijn de hersenen gedrukt; dan heeft men te doen met hersenneurasthenie, waar bij komt verlies van het herinneringsvermo gen, geestelijke zwakte, langzame en moeielijke be vatting, gebrek aan wil en aan kracht, sombere ge dachten. De oorzaken der neurasthenie zjjn talrijk: overwerken, overdadig leven, sterke aandoeningen, gees telijke schokken en alles wat het zenuwge stel kan doen wankelen Zij kan ook voor komen uit koorts, uit maaglijden, uit bloed armoede. Bij de vrouw bemoeielijkt zij dik werf de leeftijdekeering en de onregelmatig heid der stonden. Het middel dat altijd uit muntende uitslagen tegen de neurasthenie heeft gegeven, is de hersteller van het bloed, de versterker der zenuwen, de Pink Pillen. Die pillen versterken het zenuwgestel op snelle en duurzame wijze, en geven tegelijk aan het lichaam de verloren krachten weer. Zij worden om deze reden aanbevolen door alle dokters tegen bloedarmoede, bleekzucht, rheumatiek, algemeene zwakte, maagsmarten, zenuwziek ten," schele hootdsmarten, zenuwsmarten. Verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, van Eeghenlaau 22, Amsterdam. Te Alkmaar bij Nierop en Slothouber, Langestraat 83. gerekt, waarna zwart opgaf. Een interessant© partij. Voor deze week het volgende ter oplossing: Probleem 181 van S. HOMAN, Wijde Wormer. Zwart: 3, 9, 11, 12, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 24, 35. Wit: 25, 28, 30, 32, 34, 36, 37, 41, 43, 44, 45, 48. Oplossingen vóór of op 9 Mei bureau van dit blad. Uit het Engelsch van O. HENRY. Joe Larrabe© was uit het Westen gekomen, gedre ven door een onweerstaanbare geestdrift voor de schil derkunst. Reeds toen hij zes jaar was had hij een beeld geteekend van de stadspomp met een waardigen burger er voor, die juist voorbij ging. Deze kunst- proeve was omlijst en in de uitstalkast van zijns va ders winkel gehangen, tusschen de pakken havermout en de manden vijgen. In zijn twintigste jaar trok hij dan, de das los geknoopt, het kleine kapitaal was vas ter ingebonden, op weg naar Nieuw-York. Delia Ca- ruther voerde in een door dennen omgeven stad van het Zuiden zulke veelbelovende kunststukken op het klavier uit, dat haar gezamenlijke familieleden zich verplicht voelden, botje bij botje te doen, opdat zij naar het Noorden kon trekken ter verdere ontwikke- ing. De goede menschen hadden geen vermoeden hoe deze ontwikkeling maar dat is juist onze geschie denis. Joe en Delia leerden elkaar kennen in een atelier, waar een aantal schilder- en muziek-studenten. bij el kaar kwam, om over vrijlicht, Wagner, Rembrants werken, tapijten, Chopin en Oolong-theé te discussee- ren. Joe en Delia werden op elkaar verliefd, en spoedig waren zij een paar, want waarom zouden zij eigenlijk wachten tot ze oud en grijs geworden waren? De heer en mevrouw Larrabee betrokken een kleine huurwoning. Het was een zeer kleine, maar geluk kig waren zij toch, want zij hadden hun kunst, en zij hadden elkaar. En mijn raad aan geblaseerde jonge mannen zou zijn: verkoopt alles wat ge hebt en geeft het geld aan de armen daarmee verwerft ge het voorrecht, in een kleine huurwoning gelukkig te zijn met je kunst en je Delia. Allen die in zoo'n kleine huurwoning leven zullen bevestigen, dat zij alleen het ware geluk kennen. Zal een huis gelukkig zijn, dan kan het niet klein genoeg zijn. Joe schilderde bij een groeten meester ge kent zijn goedklinkenden naam; hij neemt aardige som men; zijn onderricht is vol coloriet; dit krachtige co- loriet heeft zijn stukken beroemd! gemaakt. Delia stu deerde onder Loewenwald, en ge weet, hoe vermaard hij is als toetsen-vernieler. Zij waren reusachtig gelukkig, zoolang hun geld reikte. Zoo is het wel bij allen maar ik wil niet boosaardig worden. Hun doel stond hun klaar en hel der voor. Joe moest zoo spoedig mogelijk schilderijen tot stand brengen, ter eere waarvan oude heeren met dunne baarden en dikke beurzen in zijn atelier met elkaar aan het vechten raakten. En Delia moest spoedig zoo ver zijn, de muziek zoo te beheerschen, en dan zoo uit de hoogte te behandelen, dat zij, wanneer twee logestoelen en drie parketplaatsen in de concert zaal onverkocht bleven, weigerde op te treden en in plaats daarvan in haar hotel kreeft at. Het mooiste echter was naar mijn bescheiden meening, het huise lijk leven der twee in hun kleine woning de leven dige gesprekken na den arbeid des daags, het gemoe delijk avondeten, het vlug verorberd, licht ontbijt, het plannen maken, het wederkeerig opvroolijken en moed inspreken en men vergeve de stijlloosheid de met olijven en Chesterkaas belegde broodjes bij het tweede ontbijt. Maar na ©enigen tijd begon de kunst-geestdrift te verlammen, zooals dat wel moet gebeuren, wanneer men altijd maar uitgeeft en niets ontvangt. Het ont brak aan geld om den meester der kleuren en den heer Loewenwald te betalen. Men moest dus offers bren gen aan zijn kunst! Daarom, meende Delia, moest zij probeeren, onderwijs te geven, opdat de schoorsteen kon blijven rooken. Twee of drie dagen lang liep zij rond, lessen te zoe ken. En op een avond kwam zij vroolijk thuis. „Joe, schat," riep ze overmoedig, „ik heb een leerling. Ach, en het zijn zulke beste menschen! Een generaal A. B. Pinkney met zijn dochter, in de ee.n-en-zeventigste straat. Een machtig deftig huis. Joe! Je moest al leen de deur al eens zien! Ik geloof byzantijnsche stijl. O, en dan binnen! Weet je, Joe, zoo iets heb ik van mijn leven nog niet gezien. Zijn dochter Clemen tina is mijn leerling. Een lief schepseltje pas ze ventien jaar. En zoo fijn en toch eenvoudig. Ik moet haar twee lessen per week geven, en denk eens, Joe, vijf dollar per uurAls ik nu nog twee of drie leer lingen krijg, kan ik mijn lessen bij Loewenwald weer opnemen. Maar nu weg met die leelijke rimpel op je voorhoofd, schat! En nu eten we vanavond fijn!" „Dat is alles goed en mooi van jou, Deli," roemde Joe, terwijl hij een bus doperwten met een trancheer mes en een tang te lijf ging, „maar wat moet er van mij worden? Denk je dat ik zal toezien hoe jij je in nederigen loondienst afjakkert, terwijl ik in de hoogs te regionen der kunst zwelg? Neen, bij de gebeenten van Benvenuto Cellini! Voor krantenverkoopen zullen ze me wel willen, of straatmakenDan breng ik ten minste een paar dollars thuis!" Delia hing aan zijn hals. „Joe, liefste, wees niet zoo kinderachtig! Je moet bij je studiën blijven! Je doet net, of ik mijn muziek opgegeven had, en een heel andere bezigheid geno men! Bij het lesgeven leer ik immers zelf nog! Zoo blijf ik voortdurend in mijn muziek! En met vijftien dollar in de weck kunnen we als millionnairs leven. Geen sprake van, dat je je schilderlessen opgeeft!" „Goed," antwoordde Joe, en ffreep naar de groente- schaal, het is toch waar dat je les moet gevenZoo iets noem ik geen kunst. Maar het is engelachtig goed van je, dat je het doet!" „Als je werkelijk van je kunst houdt, valt geen of fer te zwaar," was Delia's antwoord. „De meester vond de lucht goed op de schets die ik van het park gemaakt heb," vertelde Joe. „En Tinkle heeft me verlof gegeven, twee bladen in zijn étalage te zetten. Misschien verkoop ik er één van, als juist de rechte rijke stommerik voorbij komt en ze ziet!" „Nou, natuurlijk," lachte Delia, „maar voorloopig zullen we ons tevreden stellen met mijn generaal Pinkney en het kalfvleesch hier!" De heele week ontbeet het echtpaar Larrabee zeer vroeg. Joe was verrukt over de morgenbelichting in het Central Park, die hij op zijn schets wilde vasthou den; en Delia liet hem gaan, gevoederd, aangevuurd, omarmd en gekust om zeven uur in den morgen. Het werd meest zeven uur in den avond voor hij thuis kwam. Aan het einde der week legde Delia met gepaste trots, maar een weinig moe, drie vijf-dollar-biljetten op de tafel. „Soms," zoo begon zij op eenigszins matte toon, „stelt Clementina mijn geduld een beetje op de proef. Ik geloof, dat zij niet genoeg oefent, en ik moet haar telkens weer dezelfde dingen zeggen. En dan draagt ze altijd witte kleeren, en dat werkt op den duur zoo eentonig! Maar dan, generaal Pinkney is de beste oude heer ter wereld! Ik wou dat je hem eens leerde kennen, Joe. Hij komt dikwijls binnen als wij les heb ben hij is weduwnaar, weet je en hoort aandach tig toe, terwijl hij aan zijn baard trekt. „En hoe gaat het met de zestiende en twee-en-dertigste noten? vraagt hij telkens. Ik wou dat je de betimmering in de woonkamer eens k<?n zien, Joe. En de prachtige Perzische portières Clementina hoest een beetje bedenkelijk, ik hoop dat ze gezonder is dan ze er uit ziet. Weet je, ik mag haar eiken keer liever, ze heeft zoo iets zachts en beschaafds. Generaal Pinkney's broer is eens minis ter geweest in Bolivia." En toen haalde Joe plotseling met 'n gebaar als van 'n Monte Christo een tien-, een vijf- een twee- en een ééndollarbiljet te voorschijn, allemaal echte bankno ten, en legde die naast Delia's verdienste. „Heb de aquarel-studie verkocht aan een man uit Peoria," verkondigde hij verheven. „Maak geen grappen," zei Delia verbaasd, „toch niet uit Peoria?" „Juist van daar zoo ver weg. Ik wou dat je hem eens zag, DeliEen erg dikke kerel met een wollen halsdoek! Hij heeft de schets bij Tinkle in de étalage zien staan en haar eerst voor een windmolen gehou den. Maar ten slotte heeft hij toch den moed gehad, hem te koopen; hij wil zelfs nog een stuk hebben een schets in olie van het goederenstation in Lacka wanna hij wil ze direct meenemen als hij naar huis reist." „O, nu ben ik dubbel blij dat je je studiën niet on- j derbroken hebt," zei Delia warm, „ik weet dat je er j komen zult! Drie en dertig dollar! Zooveel hebben we nog nooit kunnen uitgeven. Daarvoor zullen we ons vanavond op oesters tracteeren „En kleine filets met champignons," vulde Joe aan. Den volgende Zaterdag was Joe het eerst thuis. Hij legde zijn 18 dollar op tafel en wiesch zich dan iets, dat zwarte olieverf kon zijn, van de handen. Een half uur later verscheen Delia, de rechterhand in een dik verband van doeken en zwachtels. „Wat heb je?" vroeg Joe, na de gebruikelijke be groeting. Delia lachte, maar het klonk niet zeer vroolijk. „Clementina", zoo verklaarde zij, „wilde met alle geweld na de les Welsh rabbit maken. Zoo'n kind! Welsh rabbit om vijf 's middagsDe Generaal was er juist. Je had moeten zien, hoe haastig hij naar de braadpan liep, juist alsof er geen dienstbode in huis was! Clementina is erg zenuwachtig; en juist toen ze de Welsh rabbits wilde opdoen, schudde ze met een groot deel van het kokend heete goed over hand en pols. 't Deed erg veel pijn, Joe. De arme kleine was doodverschriktEn de generaal! Joe, ik zeg je, de oude man was heelemaal buiten zichzelf van schrik. Hij liep naar beneden en stuurde iemand1 naar een apotheek om zalf en verbandstof. Nu doet het niet meer zoo erg veel pijn. „Wat is dat?" vroeg Joe, terwijl hij voorzichtig de bezeerde hand nam en een paar witte draden onder het verband uit trok. „Iets zachts, waarop ze olie gedaan hebben. O, Joe, heb je weer een schets verkocht?" Zij had1 het geld op de tafel ontdekt. „Meen je? Vraag maar eens aan den man uit Pe oria! Vandaag heeft hij zijn goederenstation in ont vangst genomen, en hij hadt het plan maar hij is nog niet vast besloten nog een parkstudie en een schilderij van den Hudson te bestellen. Zeg eens, hoe laat was het vanmiddag, toen je je hand gebrand hebt?" „O, tegen vijf uur," antwoordde Delia. „Het ijzer ik bedoel de rabbit zal om dien tijd van het vuur genomen zijn. Je had géneraal Pinkney moeten zien, Joe, toen „Ga hier eens een oogenblik zitten, Deli," onder brak Joe haar. Hijtrok haar op de sofa, zette zich naast haar en legde den arm om haar schouders. „V at heb je de beide laatste weken uitgevoerd, De li?" vroeg hij. Een paar seconden lang hield zij met een blik vol trots en liefde stand en mompelde iets onverstaan baars van Generaal Pinkney; maar dan boog zij het hoofd, en waarheid en tranen kwamen te voorschijn. „Ik kon geen les vinden,'' bekende zij. En ik wou toch niet, dat jij je studiën opgeeft! Toen heb ik een betrekking aangenomen als eerste fijnstrijkster in de groote waschinrichting in de 24ste straat. En ik verbeeld me, dat ik den generaal Pinkney en zijn doch ter heel geloofwaardig verzonnen heb, niet? Toen me nu vanmiddag een van de meisjes een heet ijzer op de hand gezet had, heb ik onder weg naar huis de heele geschiedenis van die Welsh rabbit uitgedacht! Je bent toch niet boos. Joe? Kijk eens, als ik dat werk niet ge vonden had, dan had jij misschien nooit je schetsen aan dien heer uit Peoria verkocht." „Hij was niet uit Peoria," zei Joe langzaam. „Nou, dat kan niet schelen, waar hij vandaan komt. Wat ben je verstandig, Joe, ein geef me een kus, doe en hoe ben je op het vermoeden gekomen, dat er heelemaal geen Clementina en geen muzieklessen waren „Ben ik ook niet voor vanavond," antwoordde hij. „Eu ook was ik niet heel zeker van mijn zaak geweest maar ik moest vanmiddag uit de machinekamer ka toen en olie geven voor een meisje, dat haar hand1 ver brand had met een strijkijzer. Ik heb namelijk gedu rende de laatste twee weken de ketels gestookt voor die waschinrichting, en mijn klant uit Peoria, en ge neraal Pinkney zijn beide scheppingen van hetzelfde kunstgenre ze zijn moeilijk onder muziek of schil derkunst te rekenen." En toen lachten zij beiden en Joe begon: „Als men zijn kunst bemint Maar Delia viel hem in de rede, door haar hand op zijn mond te leggen. „Nee," meende zij, „zeg maar „als men bemint." »8WTTtT3TtXn5ÏBF5P Telef. 200. Van 15 regels 545 Cents, bij vooruitbetaling. KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stjjlen, Kamermeubelen, ook solied Stof- feerwerk te leveren. Aanbevelend, Firma P. J. C. NIEROP. Alkmaar.Fnidsen 113. Langestraat 58. fJ B. L. SIMONAlkmaar. Steenhouwerij K o" ningsweg 46. Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. Tn- en Verkoop van Huisraad en Inboedel. Ook aan huis te ontbieden. Beleefd aanbevelendK. VER WEK, Koningsweg 64, Alkmaar. JJandel in nieuwe en gebruikte Machinerieë n, Ge reedschappen. enz. Motoren ten alle tijde in wer king te zien. Werkplaats Koningsweg 65, Magazijn Kanaalkade 41. G. DOESCHOT en ZOON, Alkmaar. op netten stand, met gas- en waterleiding, zeer ge riefelijk ingericht, hnnrprljs I 250p«r jaar. Aanvaarding dadelijk. Te bevragen bij J. DE GRAAFF, Laat 103, Alkmaar. JJEERENHUIS met TUIN te huur in P. H. straat. Te be'Vragen Toussaintstr. 22. II ARMONICA's, 21 Toetsen, 4 Bassen, worden nieuw uit de fabriek geleverd. Prijs f 12.75. Adres Gedempte Baansloot 1. fpe koop een antieke PENDULE met VAZEN. Te bevragen of te bezichtigen bij A. B. JANSEN, Zuid-Scharwoude. IIRGEL. Te koop aangeboden een 2l/2 spels Orgel, mooi van toon. Te bevragm Vogelenzang 17, Alkmaar. fPe koop le klasse DAMESRIJWIEL, prijs f 25. Te bevragen Noorderkade E 47. gMIDSJONGEN gevraagd bij M. J. DRIESEN, Alk- Yf OOR f 50. Wegens plaatsgebrek een goede PIA" NINO te koop, lief van toon. Te bevragen Snaarmanslaan 38. mSMBlBm EEN GROOTE WA8CH EN WEINIG WERK. ZUIVERE 1322

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 10