STADSNIEUWS BUITENLAND DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM. DE DIPHTERITUS TE ZANDVOORT. sen met den nationalen tijd; wil men een zaak, dan heeft men spoedig een rechtsgrond, wil men een zaak niet, dan simuleert men het niet kennen van een rechtsgrond. Van invloed is hierbij de toenemende macht der vakorganisaties, niet echter de ontwikke ling der rechtsbegrippen. Een rechtsgrond kan men hier niet anders vinden dan door te erkennen, dat de kapitalistische grondslag niet deugt, door een stuk van onze socialistische loon theorie te nemen. Aldus doet minister Talma in zijn antwoord op de nota Loh- man-Van Idsinga. De omschrijving van de economi sche positie van den arbeider, door dezen Minister ge geven, komt vrijwel overeen met die van den heer Drucker in de Toelichting op de wet op het Arbeids contract, waar deze ook prof. Oppenheim citeert. Maar spr. begrijpt daarom niet dat de heer Treub er zooveel bezwaren tegen heeft. En de encycliek Eeram Nova rum, door den heer Aalberse aangehaald', is door de »oc.-dem. juist gebruikt om bij de r.-k. arbeiders soc.- dem. propaganda te voeren. Hierna werd de vergadering verdaagd tot heden ochtend. PRINS HENDRIK. Dinsdagnamiddag is prins Hendrik der Nederlan den te Triest per auto, in het strengste incognito, uit Abbnzzia aangekomen. Hij stopte, of in het hotel Ex celsior en bracht een bezoek aan aarts-hertogin Maria Jozefa. Gisterochtend is de prins naar Miinohen ver trokken. Naar du Haarlemsehe berichtgever van het H b 1 d. verneemt, is er groote mogelijkheid dat de burgemees ter van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Bareel van Iloge- landen, zou worden gekozen als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-IIolland in de vacature ontstaan door het overlijden van mr. Siillem. liet schijnt dat jhr. Bareel deze benoeming zou wenschen te aanvaar den, waarvan aftreding als burgemeester van Haarlem het gevolg zou zijn. REKENKAMER. De rechterzijde der Tweede Kamer is voornemens voor de eerste plaats op de eerlang op te maken aan bevelingslijst voor lid der Rekenkamer mede te gaan met den door de linkerzijde te kiezen candidaat, om dat de aanwijzing van dien zetel tot dusver aan de li berale fractie was overgelaten. WERK VOOR DE MARINEWERF. De directie van de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij heeft aan de directie der Marinewerf het aanbod gedaan om een groot koopvaardijschip te doen bouwen op de Rijkswerf. De Scheepsbouwmaatschap pij is door de buitengewone drukte op haar werf niet in staat zelve het schip te bouwen. Mocht het Depar tement van Marine besluiten tot den bouw van dit schip, dan zou althans voer geruimen tijd de noodza kelijkheid van het ontslaan van eenige honderden werklieden worden verschoven. Wij zijn niet in staat het bericht te bevestigen, daar degenen tusschen wie. de correspondentie wordt ge voerd, voor het oogenblik geen inlichtingen meenen te moeten verstrekken, schrijft het Hbld. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VOOR HET HUWELIJK. Eenige leden der Tucht-Unie hebben aan de LTnie als centraal vereenigingslichaam van 41 aangesloten bonden met. meer dan 150.000 leden, een voorstel inge zonden om de leiding op zich te nemen van een alge- meene beweging, ter verkrijging van wettelijke bepa lingen betreffende verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Bedoeling van dit voorstel is niet huwelijksverbod, doch alleen een regeling zooals is voorgesteld door prof. II. Treub, en wordt voorgestaan door dr. J. Schoemaker, en door dezen is besproken en toegelicht e.a. in de apenbare vergadering gehouden te 's-Gra- venhage op 23 April j.l. e.n uitgeschreven door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Gemengd nieuws. EEN INCIDENT. In de Kamerzitting van gisteren werd' men gedu rende de rede van den heeT Patijn over het ontwerp- Ziekteverzekering plotseling opgeschrikt door een stem, die luide van de apenbare tribune riep: „lfee- ren, mag ik even hot woord' hebben? Waarom Verder kwam hij niet, de veldwachters grepen hem. Bij het verhoor kon hij niet precies zeggen, wat zijn bedoeling was; maar hij achtte de wet, die behandeld werd, niet rechtvaardig. Immers een werkman „moest kunnen doorgaan." De man was in zeer overspannen toestand. EEN KLOMPEN-KWESTIE. Ter bevordering der orde eni zindelijkheid moesten sedert eenigen tijd de leerlingen der openbare school aan den Wierdenschen weg te ambt-Almelo bij het binnenkomen der klassen hunne klompen uittrekken, die ze, nadat ze hun zitplaatsen hadden ingenomen, weder mochten aantrekken. In de vorige raadszitting werd deze door het hoofd der school ingevoerde maat regel uitvoerig besproken. Het gevolg hiervan was, dat in de Dinsdagavond gehouden zitting een voorstel van drie raadsleden was ingekomen, om de instructie voor het ouderwijzend personeel in dien zin aan te vul len, dat het hoofd1 der school niet mag vorderen, dat do leerlingen zich van hun schoeisel ontdoen. Dit voorstel werd' aangenomen. KJNDERMISHANDEL1XG. Voor het Hof te Amsterdam is de zaak behandeld tegen do 30-jarige Anna W., huisvrouw van den letter zetter B., door de 4de kamer der rechtbank tot lVc jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ergerlijke mishandeling van haar 12-jarig stiefzoontje. Zij had het arme tengere ventje een jaar lang het grofste werk laten verrichten en hem voortdurend met mat tenkloppers, stoffers en zelfs poken geslagen, hem bloedend gestompt, gekrabd en gesmeten. Toen het knaapje nog zeer jong was, stierf zijn moeder; de vader hertrouwde spoedig, en het kind werd uitbesteed bij een kinderloos echtpaar te IJmui- den, dat het kind1 uitstekend verzorgde. Dit duurde tot November 1910. Toen haalde de vader het. kind in huis, waar het door zijn stiefmoeder tot den Hen September 1911 ergerlijk werd mishandeld. Op dieD datum vluchtte het kind naar zijn pleeg ouders te IJmuiden. die aangifte deden van het ge beurde. De vrouw was niet verschenen en de proc.-gem, mr. de Josselin de Jong. eischte bevestiging van het von nis. Het Hof ging in raadkamer en veroordeelde bekl. conform dien eisch. UIT HEILOO. (Vervolg). De voorzitter deelde mede, dat nog na de laatste wethoudersvergadering was ingekomen een adres van „Het Witte Kruis," houdende verzoek, om tot het aan stellen van een schoolarts over te gaan. De vereeni ging achtte zulks wensehelijk, omdat meermalen het gevaar van besmettelijkheid1 bij zeere hoofden was ge bleken, terwijl vele kinderen door longafwijkingen en slechte oogen het onderwijs niet voldoende konden vol gen. Wanneer de onderwijzers kinderen met zeere hoofden naar huis sturen, om gereinigd te worden, werden ze door de ouders tegengewerkt, reden waarom deze dit niet zooveel meer doen. De vereeniging was van meening dat aanstelling van een schoolarts een algemeen geizondheidsbelang was. De voorzitter zei persoonlijk aanstelling van een schoolarts zeer gewensoht te vinden. Ter bestrijding van die kwaadaardige zeere-hoofden- ziekte achtte spreker het in het belang van het onder wijs en in hot belang van de volksgezondheid. Bovendien is het van belang dat de ouders weten dat liun kinderen veilig Ln de school zitten, de weten schap dat hun kind besmet kan worden, is nu juist niet zoo bijzonder aardig. De heer v. d. Molen achtte het een punt dat zeer de aandacht verdient; waar die ziekte meestal bij onver- mogenden voorkomt en deze kosteloos behandeld wor den, was het z. i. voldoende indien ze naar den dokter gestuurd werden. De voorzitter merkte op dat schoolartsen de scholen bezoeken, hiervan is bij armenpraktijk geen sprake. Een onderwijzer krijgt bovendien met de brutaliteit van de ouders te doen, terwijl een dokter, wanneer hij verwijdering noodig oordeelt, tevens zoo'n kind be handelt. De heer Maas Geesteranus gevoelde er veel voor, maar betwijfelde of kleine gemeenten hierin moeten voorgaan, en vreesde dat de kosten te hoog worden en vroeg of samenwerking van kleine gemeenten niet ge- wenscht is in dezen. De voorzitter merkte op dat speciale schoolartsen niet de bedoeling is, was het er mede eens dat dit te veel zal kosten en achtte het uitvoerbaar indien de dokter in de gemeente bereid wordt gevonden zich hiermede te belasten. Hoofdzeer komt op de school van den heer Veldman in erge mate voor. Nu is er een hoofdzeer dat niet besmettelijk is, maar er is ook hoofdzeer d'at zeer besmettelijk is, de onderwijzer kan over de besmettelijkheid niet oordeelen. De dokter ziet zulks dadelijk. De heer Maas Geesteranus merkte op, dat een schoolarts zich niet alleen tot de zeere hoofden be paalt, maar van tijd tot tijd! de kinderen onderzoekt. Spr. vreesde dat dit te kostbaar wordt De heer v. d. Molen was er voor, indien de dokter tegen salarisverhooging de school wil bezoeken. De heer Maas Geesteranus stelde voor de zaak aan B. en W. over te laten, en B. en W. te verzoeken met den dokter hierover een bespreking te hebben, welk voorstel werd' aangenomen. Ingekomen was nog een verzoek vani de bewoners van de Kapellaan, waarin verzocht wordt tot het be- harden van die laan te besluiten, daar zij toch al ver van het spoor, den beharden weg, de school, den dokter enz. verwijderd wonen, waardoor zij een li. i. kwijnend bestaan lijden. Hierin kan door het beharden van de Kapellaan verbetering worden gebracht, waarom zij tot het verstrekken van gratis hulp bereid zijn. De voorzitter zei dat B. en W. van) meening zijn dit adres ter zijde te moeten leggen, daar de in het adres gedane beweringen op onwaarheid1 berusten. De Wes- terweg is destijds met het oog op het terrein behard geworden, van het verstoken zijn van een beharden weg is dus geen sprake. De heer Bakker gaf dit toe, maar wees op den slech ten toestand van de Kapellaan. De voorzitter zei, dat hierin geen verbetering ge bracht kan worden, als de wallen staan blijven. In een gehouden bespreking wilde een comitélid van het terrein ze beslist niet weg hebben, daar zij een schil derachtig effect maken. Waar de gemeente zooveel te doen heeft en in dit opzicht tegengewerkt wordt, is hij er voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Butter was het hiermede eens. Ook de Ze- venhuizerlaan is door het wegnemen der wallen ver beterd. Het adres werd hierna voor kennisgeving aangeno men. Verder een verzoekschrift van den wegwerker Met selaar om verhooging van zijn traktement, welk trak tement met inbegrip van zijru gratificatie 450 be draagt. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van den heer Mulder om het salaris met 50 te verhoogen, aangenomen. De heer Zwart stemde tegen verhoo- ging, de heeren v. d. Molen en Butter voor 25 ver hooging. Aan den heer Tonnemam werd' op diens verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzer. B. en W. hadden zich ingevolge het voorstel van den heer Maas Geesteranus tot Gedeputeerde Staten gewend' om advies inzake de aflossing van de geldlee- ning der school, welk advies gunstig luidde. Ook de Commissaris der Koningin had den voorzitter in een gesprek medegedeeld' dat er geen bezwaar bestond om de aflossing, groot 1000 van de nieuwe school, een jaar te verschuiven, daar dan de aflossing der Hol- landsche spoor is afgeloopen. De Raad had' dus maar in dien geest te beslissen en kon wel op een gunstige beslissing rekenen. Een voorstel om in 1915 met de aflossing van de school te beginnen, werd hierop aangenomen. De heer Butter stelde in rondVraag voor het sala ris van den ontvanger te verhoogen. Na eenige be spreking stelde de heer Butfer voor de gratificatie van den ontvanger met 25 te verhoogen, welk voor stel met algemee.ne stemmen werd aangenomen. Hierna werd op verzoek vani den heer v. d. Molen de lijst van de kostelooze geneeskundige hulp vastge steld. Op voorstel van den heer Maas Geesteranus werd besloten de lantaarns voortaan half Augustus aan te steken. De heer v. 't Veer achtte het. in verband met het laatste auto-ongeluk gewenscht, de bepaling in de laatst vastgestelde politieverordening, waarin liarder lijden dan met een snelheid van 15 K.M. in de kom van de gemeente wordt verboden, tot een grooter tra ject vast te stellen. De voorzitter merkte op dat zulks in strijd is met de motor- en rjjwielwet. Het rijk kent geen minimum snelheid, en de bevoegdheid van de gemeente strekt zich niet verder dan tot de kom van de gemeente uit. Autorijders maakten er reeds aanmerking op dat de kom reeds vanaf den stationsweg is genomen. De heer Mulder vond het gewenscht dat de autorij ders uit zich zelf wat kalmer reden. Hierna ging de raad in comité ter behandeling van eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag. UIT KOEDIJK. Bij de gister gehouden aanbesteding voor het bou wen van een Brood- en Banketbakkerij zijn 7 biljetten ingekomen, en wel als volgt: P. Voorman, Schagen, 5720.J. Groot, Koedijk, 5999.M. Molenaar, Koedijk, 6175.P. Oost- wouder, Koedijk, 6200.Spruit en Wils, Alkmaar, 6250.Vos, Alkmaar, 6300.R. J. Vlaming, Schagen. 6345. Begrooting 5770. Gegund aan den heer P. Voorman te Schagen. UIT STOMPETOREN. Den 22steu dezer hield de afd. Schermeer der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw eene vergade ring in het lokaal van den heer K. Brak. Na opening der vergadering en voorlezing der no tulen, die onveranderd werden vastgesteld, werd door den heer D. Huijser van Reenen verslag uitgebracht van de gehouden besprekingen op de Algemeene Ver gadering der Maatschappij gehouden te Amsterdam. Naar aanleiding van dit verslag werd de opmerking gemaakt dat het te betreuren was dat het rapport der Maatschappij inzake mond- en klauwzeer dit jaar te laat was ingekomen. De heer J. W. Schoone bracht verslag uit van de vergadering van Hollands Noorderkwartier waarna aan beide afgevaardigden dank werd' gebracht voor de zoo uitgebreide verslagen. Door den voorzitter werd .namens het bestuur een rapport uitgebracht betreffende het omzetten der af- deeli.ng in een coöperatieve vereeniging in verband met het reglement van de coöperatieve vereeniging te Beemster. Een voorstel om de afdeeling om te zetten in een coöperatieve vereeniging, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Na algemeene rondvraag, die niets opleverde, werd de vergadering gesloten. UIT LIMMEN. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd dat aan S. G. L. F. baron van Fridagh, burgemeester van Spaarndam, oud-burgemeester alhier, op zijn verzoek met 26 April eervol ontslag is verleend als secretaris van Limmen. UIT DE EGMONDEN. Beroepen hij de ned. herv. gem. te Egmond aan den Hoef c.a. de lieer J. van Dorp, cand. te Utrecht. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Te Wormerveer is een beweging gaande om te ko men tot wettelijk geregelde winkelsluiting. Door een comité uit de winkeliers zijn aan 167 winkeliers vra genlijsten rondgezonden, waarvan er 143 ingevuld te rugontvangen zijn, verdeeld als volgt: voor 9 uur slui ting verklaarden zich 100, tegen 25 en 18 blanco; voor 8 uursluiting 27 voor, 50 tegen eü 66 blanco; geheel Zondagsluiting 69 voor, 35 tegen en 39 blanco; slui ting Zondagmiddag na 2 uur 82 voor, 28 tegen en 33 blanco. In verband met deze zaak zijn bij den Gemeenteraad eenige adressen ingediend. EEN SLOOT VOOR HET HUIS. De gemeente Breda laat voor een drietal huizen in het Wilhelminapark aldaar een.sloot graven. Zoodat de bewoners voortaan een polsstok noodig zullen hebben om in en uit hun huis te komen. Ook post, slager en kruidenier zullen zoo'n stok mee moeten nemen en al degenen, die in deze huizen een bezoek wenschen te brengen. Naar het Dbl. v. N. B. verneemt, heeft de gemeente met de huiseigenaren onderhandeld over afstand' van grond en is men niet tot een resultaat gekomen. Gevolg: deze sloot. DE ZAAK-VROONS. De werkman II. F. Vroons heeft van den particulie ren secretaris van H. M. de Koningin een brief ont vangen, waarin deze hem meedeelt, dat II. M. de Ko ningin niet verder Haar tussclienkomst kan verleeneu inzake zijn verzoek om gratie en de gevolgen van de afwijzing van dit verzoek. II. M. heeft echter aan de vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen te Amster dam een bedrag van 100 doen toekomen, om hem voor armoede te vrijwaren, en hem in zijn behoeftige omstandigheden te helpen. KORTE BERICHTEN. Te Joure zijn koeien vergiftigd. In het land vond men aan den kant van een sloot roode menie, een vergiftigde verfstof, waarvan het vee gelikt heeft. Een koe is reeds bezweken, twee andere zullen het ook wel niet halen, Maandagavond kwam te Ransdorp bij een vee houder een 12-jarige jongen om werk vragen. Men bracht hem bij den burgemeester, wien hij vertelde, dat hij een paar dagen geleden te Amsterdam was weggeloopen, omdat zijn moeder dood was en zijn vader hem in een gesticht wilde plaatsen. Op last van den burgemeester is hij 's nachts door de politie per rijtuig naar Amsterdam overgebracht. Een rechercheur van Rotterdam heeft in een woonschuit onder Krimpen a/d. IJsel aangehouden iemand, die verdacht wordt zich in Den Helder aan diefstal en verduistering te hebben schuldig gemaakt. Met hem vertoefde in die schuit een 18-jarig meisje uit Rotterdam, welk meisje ter beschikking van haar ouders is gesteld. De man is naar Den Helder ge transporteerd. Een 11-jarig meisje, te Rotterdam, heeft zich in den laatsten tijd te Rotterdem schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen van geld. Indien ergens oen deur openstond, liep zij naar binnen en nam weg wat er voor de hand lag, maar in 't bijzonder had zij het op geld gemunt. Het kind is naar het politie bureau gebracht. In Friesland blijken vele stamboonen geheel door ritnaalden opgevreten te zijn. Nu in die provincie jaarlijks duizenden bij duizenden mollen zijn gedood, om de velletjes, blijkt het ongedierte in den grond zich zeer vermenigvuldigd te hebben. Die mollendood op groote schaal wreekt zich. Van Amsterdam, waar hij zwervende werd aan getroffen, is naar Rotterdam gebracht een 13-jarige jongen, die zich ten nadeele van den heer Van Z., op de Wijnhaven aldaar, bij wien hy als loopjongen in dienst was, aan verduistering van f 100 heeft schuldig gemaakt. Dit geld had h^j bjj een bankin stelling te Rotterdam voor den heer Van Z. ontvan gen. Bij zjjn aanhouding had de jongen hiervan nog f 90 in zijn bezit- Wegens het voorkomen van gevallen van diph- therie te Bloemendaal is de openbare lagere school aldaar gesloten. Op bedoelde school hebben zich 4 ge vallen voorgedaan. De school zal worden ontsmet en 3 Juni heropend worden. Wegens het rijden met een fiets op een ver hoogd voetpad is te Tiel de plaatsvervangende kan tonrechter bekeurd. Het O. M. bij het Kantongerecht te Tiel zal in dit zeldzame geval niet tot vervolging kunnen overgaan, dan nadat hij aan den Hoogen Raad verzocht heeft het college aan te wijzen, dat den be keurde straffen zal. Gisternacht werd in den juwelierswinkel van de firma J. Kan, Reguliersbreestraat „Au petit Byou", door een paar mannen, die 't gemunt hadden op de geëtaleerde artikelen, een groote steen door de spie gelruit gegooid. Gauw werd een greep gedaan in den voorraad en dan meteen het hazenpad gekozen, zoo dat de heer Kan, die begrijpelijkerwijze spoedig zijn bed uit was, niets meer van de daders zag. Er wor den enkele kettingen, medaillons, tooneelkijkers enz. vermist, doch de grootste schade werd veroorzaakt door den kei en de stukken ruit, die op de bijouterieën vielen. Het potje, waarin de schoolkinderen te Maurik 35 bijeengebracht hadden voor een schoolreisje, is door middel van inbraak gestolen. Gistermorgen ia ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld een weduwe uit Gendringen, ver dacht vau kindermoord. Gisteravond is te Oostwold! (Gron.) een twee jarig zoontje van den arbeider L. Koning in een wa tering verdronken. Gisteren is te Utrecht een winkelier in de Poort straat van een ladder gevallen en in den afgeloopen nacht aan de gevolgen daarvan overleden. Gistermiddag is tusschen Koudekerke en Bigge- kerke een landbouwschuur door den bliksem getroffen cn geheel in den aseh gelegd. Te Zuidzande is de bliksem geslagen in een landbouwschuur van A. Sa- lome. Te Baarn is in het bosch bij Groeneveld een 15- jarige jongen door een adder van 70 c.M. lengte in de hand gebeten. Hand en arm zwollen weldra zoo erg op, dat geneeskundige hulp moe9t worden ingeroepen. Hoewel adders in de Baarnsche bosschen zeer zeld zaam zijn, is eenige voorzichtigheid toch aanbevolen. VERPLAATSING ZAAK. De heer Hildering heeft door verplaatsing van zijn zaak van de Hekelstraat naar het Luttik-Oudorp, deze belangrijk verbeterd. Dit geheel naar de eisehen des tijds verbouwde huis ziet er thans keurig uit, terwijl het groote winkeloppervlak en de achtergelegen werk plaatsen aan zij"m rijwiel- en naaimachinehandel zeker niet weinig te goede zullen komen. AGENDA. DONDERDAG. Kegolelub „Onze Club," 8 uur, de Unie. VRIJDAG: Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor dames 7!/2 nur preeiee, voor heeren 8l/2 uur, lokaal Mooij, Koorstraat. Laatste berichten. HAARLEM, 23 Mei. De Haarlemsehe rechtbank sprak heden Dr. Gerke uit Zandvoort vrij, die terecht had gestaan wegens het niet aangeven van diplitevi- tus-gevallen, voorts gelaste de rechtbank de get. A. Duiff nogmaals te hooren in de zaak tegen Dr. Vare kamp. j ONLUSTEN TE BUDAPEST. WEENEN, 23 Mei (V. D.) In Budapest, waar door de arbeiderspartij met een algemeene staking werd gedreigd, om een verkeerde behandeling van het kies- rechtvraagstuk, kwam het heden tot een botsing waar bij 4 personen werden gedood, 120 gewond en 140 ar restaties plaats hadden. DE 1TALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. De B. Lokal Anz. verneemt uit Konstantinopel, dat talrijke Italianen verzocht hebben Turksche onderdaan te worden. Do Turksche ministerraad hield zich reeds bezig met de bespreking der voorwaarden voor de Italianen, die wenschen zich te laten naturaliseeren als Otto- maansehe onderdanen. Slechts de verzoeken van de Italianen die in de hoofdstad hunne gezinnen hebben zullen worden toegestaan. Alle Italiaanscho bladen noemen de uitwijzing van 50.000 Italianen uit het Turksche grondgebied een meer dan lafhartige daad der Turksche regeering. Te gelijkertijd schrijft men, dat deze verbanning geen in vloed zal uitoefenen op den oorlog. De officieele „Po pulo Romano" schrijftDe 50.000 Italianen kunnen 'n volk van 35.000.000 zielen niet in ongelegenheid' bren gen, vooral niet, wanneer dat volk het goede voorbeeld van den koning, die 100.000 lire geschonken heeft om den nood der uitgewezen1 Italianen te lenigen, volgt. Wanneer deze hatelijke maatregel der Turksche re- geering, zooals Said pasja zelf gezegd heeft, de Tur ken de sympathie doet verliezen van gansch Europa, dan hebben de Jong-Turken aan Italië een buitenge wonen dienst bewezen. Dreigend schrijft het blad verder: Jammer genoeg kan Turkije geen oorlogsschatting van milliarden be talen, zooals Frankrijk in 1871 aan Duitschland moest doen; maar wij zullen wel op een andere wijze schade loosstelling eisehen voor deze lafhartigheid. DUITSCHLAND. In den Rijksdag verwekte gis teren de socianl-democratisclie afgevaardigde Lede- bour veel lawaai. Hij zeide o.a.: „Wat zou in Enge land bij zulke uitlatingen (als de Keizer zich ten aan zien van Elzas-Lotharingen veroorloofde) wel ge beurd zijn? Men had öf de troon in scherven gesla gen, öf den Koning in Balmoral of op een stil slot, zooals aan het Starnbergsche meer, ondergebracht, waar hij een teruggetrokken leven zou moeten leiden, ongeveer als Abdtoel Hamid." Toen de heer Ledebour tot de orde geroepen was, legde hij nog meer gebrek aan tactgevoel aan den dag door aldus voort te gaan: „Ik kan met deze zaak ook ophouden. Ik heb uitgedrukt, wat zou moeten geschie den, als het Duitsche volk genoeg aan zijn zelfbewust zijn dacht." Hierop volgde weer een vermaning van den voorzit ter. Toen de heer von- Bethmann Hollweg over de uit latingen van den heer Ledebour liet woord' nam, beef de hij van opwinding en hij zette zyn woorden kracht bij door van tijd' tot tijd op de tafel te slaan. Sterk was de bijval-van de burgerlijke partijen, toen hij uit gesproken was. De socialisten zonden later een revi sionist in het vuur, den kalmen dr. Südekum, blijk baar om met zijn diplom a ten kunst de fout, die de heer Ledebour begaan had, weer goed: te maken. De keizer heeft den rijkskanselier het grootkruis van de Koninklijke Huisorde va.n Hohenzollern, den heer von Tirpitz, den staatssecretaris van marine, de bridlanten van den Zwarten Adelaar, den heer von TIeeringen, den minister van oorlog, den Zwarten Ade laar en den heer Kühn, den staatssecretaris van fi nanciën, de Kroonorde eerste klas verleend. Dit staat alles in verband met de aanneming van de militaire wetsontwerpen en het dekkingsontwerp. De heer Von Bethmann Hollweg is dus geen graaf ge worden. Naar liet heet heeft hij bij een vroegere gelegenheid den keizer verzocht hem niet in den gravenstand te verheffen. Ook wordt beweerd, dat die onderschei ding hem later wacht. Er zal binnenkort een nummer van het tijdschrift Nord und Süd verschijnen, waarin 20 artikelen zijn opgenomen van op den voorgrond' tredende Engelsehe personen over Duitschland en Duitsche aangelegen heden. Naar de Nieuwe Ct. vernam is het meest van betee- kenis een artikel van den heer Arthur Balfour. „De oorzaak der ontstemming zegt hij, is een nationaal vooroordeel. Wij gelooven niet, dat de meerderheid' van het Duit sche volk een aanval op Engeland wil, maar het ge vaar ligt in het tegelijkertijd bestaan van een Duit sche weermacht en de georganiseerde vertegenwoordi ging eener politiek, welke onvereenigbaar schijnt met den wereldvrede. Duitschland heeft de wereld veel geleerd en één ding kan het de wereld nog leeren n.l. dat de georga niseerde militaire macht evenzeer een vredes- als een oorlogsmiddel is." r— - - ENGELAND. Morgen zal de Emuire-dag gevierd worden. Aan de feestelijkheden van dien dag zal worden deelgenomen door 8U millioen kinderen. Ze venhonderdvijftig geestelijken van 'verschillende belij denissen zullen gelegenheidstoespraken houden. Door den lord-mayor van Londen zullen verscheide ne duizenden kinderen ontvangen worden.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2