HlïK/fcSs STADSNIEUWS. BUITEN li AND. VAfl HOUTENS Jz/'/Sycc HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. GOED MELKEN. boot werd hij zonder letsel uit het water gehaald. De rliegmaehino is gedeeltelijk beschadigd. De Yereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Holland's Noorderkwartier stelde wederom ter bevordering van goed! melken, voor jongens en meisjes van 1520 jaar, de gelegenheid open, een di ploma van bekwaamheid in het melken te verwerven. Dit melk-examen had plaats op 7 dagen, n.l. van 13 tot 15 en van 20 tot 24 Mei 1912, aan de Proefzuivel- boerderij te Hoorn. De commissie van beoordeeling bestond dagelijks uit 3 der volgende heeren: L. Jon ker te Hoorn, J. Koster Kz. te Midwoud, G. Pijl te Hoorn, P. Stapel Cz. te Iloogkarspel, P. Stapel Sz. en J. Wonder Gz. te Berkhout, J. Zeilemaker te Hauwert, K. Zijp Jz. en S. Zijp Jz. te Abbekerk, se cretaris dezer commissie was de Rijks zuivelconsu- lent Dr. L. T. C. Scheij te Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 53, n.l. 18 meisjes en 35 jongens; aan 45 hunner, n.l. aan 17 meisjes en 28 jongens, kon het diploma worden uitgereikt, ter wijl 8 moesten worden afgewezen (1 meisje en 7 jon gens). De namen der geslaagden 17 meisjes zijn (alphabe- tisch): A. Beerse, Obdam, N. Blom, Wieringerwaar 1. G. de Boer, Beemster, M. Brak, 't Zand, A. Dekker, Oosthuizen. A. Duijn, Spierdijk, E. Keijzer, 't. Zand, G. van Koningsdaal, Beets, M. Koster, Bobeldljk, M. Nieuwland, Anna Paulowna, A. Pauw, Beemster, T. Smit, Opmeer, N. Steen, Callantsoog, A. van Twisk, Opmeer, A. Visser, Wijdenes, D. dé Vries, Schellink- hout, G. Wit, Abbekerk. Die der 28 jongens: Jb. Bakker, Edam, T. Beets. Beemster, P. J. van den Boogaard, Edam, II. Boon, Ilarenkarspel, W. Boontjes, Zuid-Zijpe, K. Brugman, I.utjewinkel, D. Bus, Spijkerboor, K. Claij, Hauwert, .1. Eriks, Zuid-Zijpe F. Gutker, Schoorl, J. de Haan, Venhuizen, W. Jimmink, Sehagerbrug, J. Koning, Beemster. R. Kwndijk, Beemster, S. Mus, Oosthui zen, P. Portegijs, 't Zand, J. Prins, Avenhorn G. Reinders, Beets, J. Sehekkerman, Aartswoud, C. Schouten, Berkhout, R. Spaans, Barsingerhorn, W. Stam, Wester-Blokker, J. D. van Stipriaan, Barsin gerhorn, A. Vorst, Wijdenes, G. Waag, Schagen, C. Winkel, Hauwert. P. Wit, Midwoud, K. Zeeman, Lut jewinkel. DYP11TERIE TE BLOEMENDAAL. Uit goede bron verneemt de „Haarl. Ct.", dat thans 8 gevallen van diphterie te Bloemendaal zijn gecon stateerd, te weten bij een leerling der bewaarschool, bij een leerling der christelijke school, bij 5 leerlingen der openbare lagere school en bij een volwassene. Van de 109 onderzochte personen bleken 54 bacil lendragers te zijn. In de wijk Bloemendaal heerseht een bedrukte stemming. Over bet geheel is men lang niet te spre ken over de houding van het gemeentebestuur, dat een doelloos sluiten der school wilde en daarna de ba cillendragers den vrijen weg liet. OOK TER OVERNAME? De Maasbode vond de volgende advertentie in hot Rott. Nieuwsblad. Te Koop: aangeboden wegens dringende omstandig heden een complete Tnboedel desverkiezend met een inwonend) Heer en Dame voor spotprijs. ELF STEDENTOCHT. Gisteren heeft de elf stedentocht per fiets in Fries land plaats gehad. Van de 278 ingeschreven deelne mers waren er 264 verschenen, onder wie twee met elk maar één been! Vijf dames namen aan den tocht deel. Het woei stevig en het regende soms hard. Oni precies vijf uur had het vertrek van Bolsward uit plaats en om 4 uur 's middags waren de eersten weer terug. Om 8 uur waren er 160 terug. In het geheel vol brachten 255 den tocht, onder wie 3 dames. De laat ste deelnemers kwamen tegen 12 uur in Bolsward. In cidenten hadden er niet plaats. Mej. Eikema van Amsterdam, een kranige fietster, kreeg te Workum, te Sneek en te Bolsward bloemen. Van Alkmaar namen aan den tocht deel de heeren J. v. d. Hommer, P. Visser en P. C. J. Jung, die allen het eindpunt bereikten en dus een Lerinneringsmednil- le ontvangen. AARDBEIEN. De tuinder is maar middelmatig tevreden over den stand der aardbeien. Wel staan de oude bedden er prachtig bij en beloven zonder bijzondere tegenspoeden een overvloedigen oogst, doch de nieuwe, die welke verleden jaar zijn aangelegd, vallen tegen. Zeer waar schijnlijk door de droogte van den vorigen zomer zijn de jonge planten niet behoorlijk aangeslagen en bloei en maar matig. De allervroegste hebben even geleden van nacht vorsten, de latere echter niet meer. LEVEND VERBRAND. In de Molenstraat te Haarlem zou een 21-jarig pas gehuwd vrouwtje was warmen om de meubelen te wrijven. De vlam sloeg in de pan en de vrouw, deze in de gootsteen willende werpen, had het ongeluk, dat eerst haar boezelaar en daardoor haar kleeren in brand vlogen. Haar man was elders aan het werk. Voorbijgangers zagen een vlammetje, dachten aan een gewonen brand, waarschuwden de politie en toen deze verscheen, bleek de arme vrouw vreeselijk te zijn ge brand. Zij overleed! aan de gevolgen. EEN AARDIG DENKBEELD. ijfhonderd leerlingen van Amsterdamsche lagere scholen bezoeken heden Arnhem. Ze worden daartoe in de gelegenheid gesteld door den heer O. W. G. Briegleb, die onlangs te Amsterdam den zeventigjari gen leeftijd bereikte. Ter eere van dit voor hem heu gelijke feit wilde bij aan de minder-bedeelde school jeugd een prettigen dag bezorgen. Aan alle hoofden van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs zond bij een uitnoodiging om van de hoogste klasse naar grootte van de bevolking twee, drie of vier leer lingen aan to wijzen, opdat zij voor belooning voor bun goed gedrag op school eens verder mochten kijken dan bun woonplaats. Zeker kon de -milde gever, die op deze aardige ge dachte kwam, geen beter plaats kiezen dan de hoofd stad van Gelderland. De leiding van dezen uitgaansdag heeft op zich ge nomen de heer Ploeger. Hij heeft in dat opzicht zijn sporen verdiend, daar hij reeds eenige jaren ook de leider is van de vacantie-kinderfeesten. EEN BADHOTEL VERBRAND. Ongeveer te half een Zaterdagnacht werden de be woners van Muiderberg opgeschrikt door brandgeroep en hoorngeschal. Een groote vuurzuil verhief zich boven de bosschen aan den zeekant. Het badhotel, al enkele jaren onbewoond, stond in lichtelaaie. Het is begrijpelijk, dat het dorpsbrandspuitje machteloos was tegen de vuurzee den strijdl aan te vangen. Te ongeveer 3 uur kwam ook de stoomspuit) van Muiden nog assistentie verleenen, maar toen was er van het hotel en de daarnaast staande schuren niet veel meer over dan een gedeelte der muren. Veel beddegoed, inventaris en meubelen, die nog altoos ongebruikt in bet. hotel stonden, zijn mede verbrand en gaven aan de vlammen gretig voedsel. OFFICIEEL GEDOE. De lectuur van de Nederlandsche Staatscourant mo ge nu juist niet tot d© groote aantrekkelijkheid! van de portefeuilles of trommels belmoren, dat ze daarom toch voldoende amusant wezen kan bleek me uit 't nummer van Woensdagavond. Daarin toch staat de dagvaarding gepubliceerd! van een juffrouw, die ruim 124 jaar hare woonplaats heeft verlaten, thans afwe zig en zonder bekende woon- of verblijfplaats is. Met veroordeeling van meerbedoelde juffrouwin de kosten. Vraag nooit tot welken onzin de letter van de wet voeren kan. EEN POSTCRIPTUM. Een onordelijk burger, geen naneef van Hilde- brand's „Man van de klok," aldus het Utr. Dagbl., was in noodzaak gekomen, aan den dijk langs het Noord- Ilollandsch Kanaal nabij Amsterdam zich te absen teeren. In zijn absentie had hij den politieman niet opgemerkt, die, zachtjes genaderd, den zondaar plot seling op den schouder tikte, met het doel hem te doen opstaan en zich schikken tot burgerdeugd. De man evenwel bleef zitten. Verzwarende omstandigheid, die hem een proces verbaal bezorgde. Waarom bleef je zitten, toen de agent je aan maande op te staan? vroeg de kantonrechter. Eu de beklaagde, zich bewust, de drager te zijn van den vermaarden „volkshumor": Er was nog een postcriptum, edelachtbare! WIE DE BOETE BETAALDE.... Hein met den stok heeft een fortuintje! Den krau tenlezer is hij bekend als de oud marine-werkman II T. Vroom, die sedert twintig jaar hemel en aarde be weegt om herstel van onrecht te krijgen. Hein dan was, naar de Amsterdamsche briefschrij ver van de Leeuw. Ct. mededeelt, wegens een der vele artikelen, die bij over zijn zaak publiceerde, en waarin hij zich beleedigend uitliet over iemand, veroordeeld tot 15 boete. Dat geld had hij natuurlijk niet en hij stond bloot aan het gevaar, dezer dagen naar de bajes te worden getransporteerd. Maar Hein wist raad. Hij was immers zoo goed bevriend met de Koningin! Driemaal nou al was hij bij H. M. op audiëntie geweest en driemaal bad Zij hem allerhartelijkst behandeld. Denk je nu, dacht Hein, dat. zij mij in den steek zou laten? De rechters zouden nou wel kwaad wezen op Hein, maar bij Ko ningin Wilhelmina kan hij een potje breken! Hein draalde dus niet gauw, zond een brief aan H M. En nog gauwer kreeg hij antwoord van de Ko ningin.n.l. honderd gulden. Het vertrouwen van Hein in de goede vriendschap van IT. M. tot hem, in de toewijding van H. M. aan de belangen van alle verdrukten en verongelijkten groeide in Hein zijn ziel; en allerwege vertelde hij van de persoonlijke inmenging van II. M. in zijn zaak En overal dan weer, in al die zielen van die ruwe Oos tenburgers, Kattenburgers en Wittenburgers groeide het weten, dat aan het hoofd des land Een staat, en dat die Eene het wapen des rechts hanteert tegen al len, die het onrecht steunen. Het is een fraaie geste, waarmee II. M. in de zaak Vroom heeft ingegrepen, een geste, die beter dan boekdoelen de waarde van bet constitutioneele ko ningschap demonstreert. UIT BERGEN. De heer S. Elte opende den eersten Pinksterdag aan de Broelaan zijn Lunchroom Pension-Restaurant. De zaak maakt een goeden indruk. Was het den eersten dag wat stil, den tweeden Pinksterdag was het er zeer druk. Ruime gelegenheid tot buitenzitten en een aldaar geplaatste kiosk vormen mede een aantrekkelijkheid van deze zaak. Gisteravond ontstond alhier in het café van den heer Oldenburg, tusschen Alkmaarders waaronder eenige matrozen en eenige Bergernaren een twist, die een kloppartij tengevolge had. Een der mariniers maakte zelfs gebruik van zijn bajonet, waardoor een tweetal Bergernaren bloedende wonden bekwamen. VAN DEN LANGENDIJK. In de afgeloopen week is~er slechts eenmaal markt gehouden. De aanvoer bestond dan ook uit 160 bos wortelen, 36 baal bieten, 1811 bos rabarber en 18 zak aardappelen. Den 30sten Mei a.s. begint het nieuwe seizoen en wordt de veiling geopend 's morgens 8 uur. Ook is er 's avonds 5 uur afslag van groenten. UIT OBDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed aan de gevolgen van een beroerte pastoor J. Fit. De over ledene bereikte den ouderdom van 74 jaar en was ge durende 27 jaren in deze parochie werkzaam. KORTE BERICHTEN. Jhr. nir. A. F. de Savornin Lohman, minister van staat, leider der chr.-hist. partij viert heden zijn 5steu verjaardag. In de stoomververij van C. lloeing, Spaarndam- merweg te Haarlem, is ingebroken. In het kantoor is alles overhoop gebaald en opengebroken. Geld was niet aanwezig. Eenige boerenpakken worden ver mist. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat door hem van een onbekende is ontvangen de som van 4000, als aan de gemeente Amsterdam toeko mende gelden. -De zedenpolitie te 's-Graveuhage heeft aange houden en naar het huis van bewaring overgebracht en jonge man, die als souteneur leefde op kosten van ren minderjarig meisje. Een losse werkman op de Noord Molenwerf te Rotterdam beeft eeii vrouw met een lat met spijkers den linkerarm stukgeslagen. De vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht. De dader werd gearresteerd. In Friesland is men al druk aan het maaien van gras. liet. graf heeft zich in de laatste 8 dagen zoo snel ontwikkeld, dat de boeren zich haasten het te maaien, uit vrees dat het anders vergroeit en een groot gedeelte van zijn voedingskracht derft. Al het nu gemaaide gras wordt ingekuild, het weder is niet geschikt om er hooi van te maken. Donderdagmorgen omstreeks acht uur is de vrouw van den heer S. te Vijfhuizen naar'bed gegaan en ze slaapt tot het afzenden van dit bericht toe nog! Alle pogingen die de geneesheer aanwendt om haar wakker te krijgen, zijn tot nu toe vruchteloos. Tijdens haar afwezigheid is bij de 72-jarige we duwe Poepjes, Nieuwe Teertuinen 3 te Amsterdam in gebroken en 7000 ontvreemd' de spaarduitjes van het vrouwtje, dat vier weken geleden haar zaakje had verhuurd en nu de rust van den ouden dag wilde ge nieten. Te Winschoten bevond zich de dertigjarige Har- mina Pluim te Groningen, gescheiden vrouw van Lien- ko van der Veen te Wildervank, gedurende de kermis in gezelschap van Johannes Jacobus Olfers, 19 jaar. Ze kregen twist en Olfers, wien te voren een revolver afhandig was gemaakt stak in woede Ilarmina in den linker schouder en in den arm en bracht haar een snij- wonde toe van 32 c.M. Olfers werd gearresteerd. De vrouw heeft veel bloed verloren. Haar toestand is zorgelijk. Te Berkel Enschot is de wachter van de S.S. Schijven, bij een overweg door een trein overreden en zoodanig gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. De heer G. B. te Wijeveen wilde een café binnen gaan, doch struikelde en viel achterover. Hij werd door een juist passeerenden melkwagen overreden en was terstond dood. De exportslager G. Prinsen te Epe (Geld.) werd loor een koe in de weide aangevallen. Het woedende beest reet den man den buik open en slingerde hem eenige meters ver op den weg. In zorgwekkenden toe stand werd P. opgenomen. Tijdens een pleizierritje geraakte Zondagavond te Amsterdam het rijtuig te water. De vijf passagiers, twee Amsterdammers en drie Brabanders, konden slechts met de grootste moeite worden gered. Bij een leken aanvankelijk de levensgeesten reeds geweken, maar het gelukte den man te behouden. Het. paard verdronk. Op weg naar'Volendam, kwam een auto uit Bel gië, nabij den Zeedijk tegen een brugleuning. zoon en dochter en de chauffeur werden uit het voer tuig geslingerd, dat in het polderwater terecht kwam. Do bestuurder, de eigenaar, werd ouder de auto van daan gehaald en gaf geen teeken van leven meer; de echtgenoote werd ernstig gewond aan de ribben. Te Tongelre (N.-Br.) hebben twee gebroeders V. gepoogd bun idioten broer van kant te maken. Nadat ze hem geheel ontkleed hadden, werd de ongelukkige in het water geworpen. Op de komst van een visscher namen de daders de vlucht, terwijl de drenkeling nog bijtijds op het droge kon gehaald worden. De justitie zal de zaak nader onderzoekeu. N,abij het station Rozendaal is uit een naar Rot terdam vert.rekkeuden trein een kindje gevallen van een Russische landverhuizersfamilie. De moeder sprong het in haar angst na en werd zeer ernstig in wendig gekneusd. Ook het kindje is verwond. Beiden zijn zij per brancard naar het gasthuis te Rozendaal overgebracht. Zaterdagavond half acht reed zekere J. J. op een wagen aan de Leidsche Vaart bij Haarlem. Twee per sonen, een vader en zijn zoon, V. genaamd, wilden oo den wagen klimmen, wat J. hun belette, door met een zweep te slaan. De jonge V. sprong in drift op de kar en bracht J. drie messteken toe in den hals. J. werd later door een conducteur van de tram gevonden, doodelijk gewond en badende in zijn bloed, aan den weg liggende. Hij is naar het Diaconessen huis te Haarlem gebracht. De dader is door den inspecteur Ivemper uit Heemstede gevat. NED. TTERV. KERK. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van Zaterdag 25 dezer over de vernietiging van het besluit, van het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-IIolland in zake de bevestigingskwestio der nieuwbenoemde ouderlingen en diakenen wordt ons van welingelichte zijde meegedeeld, dat die vernietiging door de Alg. Synodale Commissie alleen de vorm betreft. De Sy- nodalo Commissie heeft overwogen dat het Provinci aal Kerkbestuur evenals het Classikaal Bestuur van Alkmaar terecht heeft geoordeeld, dat de zaak geen geschil 's in den zin der kerkelijke reglementen. Het verzoek om cassatie van den kerkeraad van Alkmaar is dus, wat de zaak zelve betreft, afgewezen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, naar het welk de zaak verwezen is, beeft niet anders te doen dan bet besluit van liet Prov. Kerkbestuur van Noord Holland in de juiste vorm te brengen en heeft de kwestie of bier een geschil in den zin der kerkelijke re giementen is niet meer te beoordeelen. BENOEMD. *Tot lid en ondervoorzitter van de commissie voor het examen ter verkrijging van de acte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor 1912 te Amsterdam is benoemd de heer C. van Buij- sen, schoolopziener in het district Alkmaar. *Tot onderwijzeres te Hensbroek is benoemd mej. A. M. Brunsmann alhier. DE „JOTA". Bij de wedstrijden van Hollandia op het Brasemer- meer werd Zondag in de afdeeling motorbooten met kajuit aan de „Jota" van den heer VV. F. Stoel Jr., alhier, den eersten prijs toegekend. VOORWEDSTRIJDEN OLYMPISCHE SPELEN. Bij de op den lsten Pinksterdag gehouden voorwed strijden der Olympische Spelen, vanwege de Ned. Atle tiek te Rotterdam, behaalde onze oude stadgenoot, de heer Dirk G. de Vries, den derden prijs met hardloopen 100 M. (ll2/5 sec.) en tevens den derden prijs over de 400 M. De recordhouder van hoogspringen de heer H. N. v. Leeuwen uit Amsterdam, wiens reoord stond op 1.60 M. moest dit afstaanhet record werd gebracht op 1.72 M. door den Deen Lankjoer (vice-consul van De nemarken), waardoor de heel' van Leeuwen den derden prijs won en tevens den derden prijs met hardloopen met hindernissen. TE WATER. Gistermiddag omstreeks half vijf geraakte een Am- sterdamsch meisje dat met haar ouders hier den twee den Pinksterdag doorbracht, al huppelende en sprin gende in de Metiusgracht. Gelukkig had dit geen ander gevolg dan een nat pak voor de kleine meid en eenige verlegenheid voor de moeder. Bij in de stad wonende familie kon het kind van droge kleeren worden voorzien. Hedenmiddag ora ongeveer 3 uur sprong een man die onder politiegeleide naar het bureau van politie alhier zou worden gebracht, over de leuning van de Bergerbrug te water en zonk spoedig. De beer J. Gerritsen die achter den man liep sprong hem zonder eenig nadenken achterna, doch mocht er niet in slagen hem te redden, ook hij verkeerde spoedig in zinkenden toestand. De bemanning van een grint- schuit, die er toevallig langs kwam, slaagde er in bei de drenkelingen binnen boord te halen. Het kostte zeer veel moeite de levensgeesten bij den onbekenden persoon op te wekken. Toen dit echter eindelijk was gelukt, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd'. De heer Gerritsen kon zelf naar huis gaan. VERBETERING. De repetitie van het koor „Nieuw Leven" en „Or pheus heeft niet heden plaats, zooals de agenda Za terdag abusievelijk aangaf doch Woensdag om 7% uur éoor de dame» en om 8V2 uur voor de heeren in het café 't Gulden Vlies. AGENDA. WOENSDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus." repetitie voor dames 7% uur precies, voor heeren 8V2 uur, lokaal Mooij, Koorstraat.. Kinderkoor 4V26 uur, Harmonie. Zang en Vriendschap 7Va9 uur, Harmonie. Liedertafel „De Yereenigdé Zangers," repetitie S uur, kl. zaal Harmonie. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," dames- afd. van 7'/28V2 uur, heerenafd. van 9Vs>lO'/j uur. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," üymn.-lokaal Schoolstraat B I. Damesafdeeling 7%8V2- FRANKRIJK. De Berbers hebben weer eens een naehtelijken aanval op Fez gedaan. Ze drongen de stad binnen, maar werden teruggeslagen. Een Fransch officier werd gedood, 30 soldaten werden ge dood of gewond. Sultan Moulay Hafid is intusscheu niet to bewegen, terug te komen op zijn besluit, vol gens hetwelk hij afstand van den troon wildé doen. ENGELAND. Honderdduizend transportarbeiders bielden Zondag een betooging op Trafalgar Square. Een groote politiemacht was op de been, maar de sta kers gedroegen zich volkomen prdelijk. Er werden moties aangenomen waarin een uniform loon wordt geëischt van tien stuivers per uur, verder een overwerktarief van 1 sh. 2 d. per uur. De arbei ders verklaarden in de moties verder, dat zij niet de0

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2