DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houten's |üe beste voor den prijs Handelsdagschool, Cenees- en heelkundige armenverzorging. INCENIEURmtel HOOFDOPZICHTER, No. 129 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 MAANDAG 3 J U N I. Stel iets goeds niet uit. Aangifte van Leerlingen. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lij ke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 'I f-' - Koop dus nog heden |bij Uw winkelier een bus 1 Kg. 1.50 |!4Kj./0.42i met 3-jarigen cursus te ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT ~C I B i "I m^m -■ i v Cacao JONGENS en MEISJES, die het onderwijs wen schen te volgen aan de HANDELSDAGSCIIOOL, worden verzocht zich 111 persoon of schriftelijk vóór 15 Juni e.k. bij den Directeur, den heer A. VER- STEEGE, aan te melden aan het schoolgebouw (Vic toriepark) zooveel mogelijk op DONDERDAG en VRIJDAG gedurende de schooluren. Als leerlingen worden toegelaten: a. zij, die in het bezit zijn van eene verklaring of ge tuigschrift, waaruit duidelijk blijkt, dat zij de zes of-zeven klassen eener lagere school met uit ge breid leerplan hebben doorloopen; b. zij, die den leeftijd) van 12 jaren hebben bereikt, het toelatingsexamen met goed gevolg hebben af ge legd. liet sub b. bedoelde examen omvat: het lezen, het schrijven, het rekenen, de beginselen der Nederlandsche en Fransche taal, der aardrijkskun de en der geschiedenis. Zij, dieopgrond van vorenstaan de bepaling sub a. zonder examen wenschen toegelaten te worden of die in aanmerking wenschen te komen voor het bepaalde in art. 10, alinea 2 van de verorde ning op de Handelsdagschool, worden verzocht daar van bij de aangifte kennis te geven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in hunne heden gehouden vergadering voor de vier kringen, waarin de gemeente voor den genees- en heelkundi gen dienst voor behoeftigen is verdeeld, zijn aange wezen de volgende stads-artsen, t.w. voor kring I de heer Dr. J. DIRKEN, a II tt tj n A. M. CONIJN, III J. DEGENAAR en IV R. G. C. SCHRODER. De behandeling van de patiënten, die kunnen uit gaan, zal geschieden in een lokaal van het Stads-zie- kenliuis en wel iederen werkdagdoor de heeren DIRKEN en SCHRftDER des middags precies te 12 uren en door de heeren CONIJN en DEGENAAR des voormiddags precies te 81 /2 ure. Voor den verloskundigen dienst voor behoeftigen zijn aangewezen voor de kringen I en II de stads-vroedvrouw Mej. A. W. J. SCHOONHOVEN-VETTER. de kringen III en IV de stads-vroedvrouw Mej. C W. VAN DER WEELE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz Voorz., lo. Burg 30 Mei 1912. DONATH, Secretaris. Bij den dienst der Gemeentewerken te ALKMAAR is te vervullen de betrekking van waaraan verbonden is eene jaarwedde van 1700 tot 2000. Sollicitanten, miet ouder dan 35 jaar, in het bezit van het diploma Delft voor civiel of bouwkundig Sn genieur, dan wel van bouwkundig opzichter, bij voor keur met eenige jaren practijk, gelieven hunne stuk ken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeenjto- beetuur vóór 1 JULI e. k. ALKMAAR, 3 Juni. De belangrijkste gebeurtenis van de afgelodpën week is ongetwijfeld de verkiezing in België. Zelden is een kiesstrijd met zulk een hevigheid ge voerd. In beide kampen was men overtuigd van het woord van den Belg Windhorst: „Zonder agitatie is er in het openbaar leven niets te bekomen." I11 beide kampen immers eenerzijds had men dc regeeringspartij, de katholieken, en andererzijds de op positie, het „cartel," de liberalen en socialisten, die samen gingen ten einde de elerieale regeering gedu rende 28 jaar onafgebroken aan het roer, omver te werpen. Met de grootste verbittering werd de strijd gevoerd en over en weer zijn er de leelijkste middelen in de stemmenjacht toegepast. Het werd tijd dat er een einde aan kwam. Er hadden ernstige ongeregeldhe den plaats, er werd erger nog gevreesd. Langzamerhand is in den loop der jaren de katholie ke meerderheid afgebrokkeld van 20 op 6 stemmen. Thans moest, 111 verband met de resultaten der volksstemming, het aantal Kamerleden gebracht wor den van 166 op 186. Nu hoopte men links zijn slag te slaan en de eleri eale regeering den genadestoot te geven. „Nu of nooit" was de leuze der liberalen en socia listen bij dezen verkiezingsstrijd, waarbij de neutrale of do godsdienstige school med-e de iuzet, was. Was deze leuze juist, dan zal het „nooit" worden, immers „nu" heeft de omzetting der Kamer niet plaats gehad. De eartelbazuinen hebben de muren van het eleriea le Jericho ook ditmaal niet aan het wankelen kunnen brengen. Op het oogenblik, waarop we dit schrijven, is de uitslag nog niet definitief bekend, maar zoovéél schijnt thans wel zeker, dat de regeeringspartij ver sterkt uit den strijd te voorschijn is gekomen, aan zienlijk versterkt zelfs. Maar hierop komen we in de rubriek „Buitenland" terug, zoodra we aanstonds over meerdere gegevens kunnen beschikken. De moeielijkheden, welke de Fransehen in "Marokko ondervinden, zijn sinds de afkondiging van het pro tectoraat steeds toegenomen. Men zou zoo zeggen, dat de Marokkanen niet veel moeten hebben van de Fransche heerschappij, noch van haar beschermeling, sultan Moeial Hafid. Slechts mot groote moeite heb ben de militairen de herhaalde aanvallen der inboor liggen op Fez kunnen afslaan en nog steeds wordt de ze hoofdstad bedreigd. Ernstige verliezen hebben ide daar samengetrokken Fransche troepen moeten lijden. In de Fransche pers deden deze week tal van pessi mistische berichten over don toestand de ronde. De regeering gaat er zich mee bemoeien. Zij erkent dat de toestand zeer ernstig is, maar vindt het niet npo dig, dat de openbare meening door al te sombere ge ruchten wordt verontrust. Generaal I.iautey heeft thans zijn taak aanvaard'en in eeu redevoering zijn standpunt uiteengezet Hij zal de souvereiniteit van den sultan, den eerbied voor de zeden en den godsdienst der Muzelmannen handha ven. Hij zal zorgen dat ieder, die onder zijn bevelen staat, zich in dien geest gedraagt. En bij de voor stelling aan den sultan zei hij, dat Frankrijk den lieer seher van het land! krachtig zal bijstaan teneinde in Marokko orde te doen heerschen en de beschaving)op alle mogelijke wijzen te bevorderen. Men is het er in Frankrijk over eens, dat de getie- raal heel wat fouten, welke begaan zijn, zal hebben tc herstellen. In elk geval is het in de Fransche pers met dc snor- kerige verhalen over het prachtige succes in Marokki voorloopig gedaan. Misschien wel voor goed gedaan. De staking in Engeland is aan het luwen. Men weet, dat de regeeringsnian, die naar dé oorzaken van het conflict in de haven van Londen een onderzoek heeft ingesteld, verklaard heeft, dat vijf van de aefen grieven der stakers billijk waren. Hij laakte het eeh ter, dat de stakers niet, voordat ze het werk neerleg den, getracht hebben het geschil door bemiddeling te beslechten. Onder de stakers bestond weinig geest drift en hoewel de leiders gedreigd hebben met een nationale, zelfs met eeu internationale staking, zal het er wel niet toe komen. In Griekenland is de Tweede Kamer, voortgekoimen uit de laatste verkiezingen, bijeengekomen. Zij had zich het allereerst bezig te houden met de ernstige kwestie betreffende de toelating der Kretenzer afge vaardigden. De Kretenzers hebben zich op hun eigen houtje onafhankelijk van Turkije verklaard en zich aangesloten bij Griekenland. Ze hebben afgevaardig den gezonden en willen die nu opgenomen zien in de Grieksche Kamer. Griekenland kan aan dien wensch natuurlijk geen gehoor geven, omdat het dan in moeie- ijkheden zou komen met Turkije. De regeering was hang, dat de Kretenzers tot geweld hun toevlucht zou den nemen. Een haag van soldaten verhinderde Za terdag den afgevaardigden, die besloten hadden om gedurende de pauze een afvaardiging naar den minis ter-president Venizelos te zenden, den toegang tot de Kamer. Die minister-president zit er overigens leelijk tus- sohen. Het valt moeielijk iemand de deur te wijzen, die niet slechts met een sympathie-betuiging komt, maar ook zijn geheele hebben en houden gratis wil overdoen! En dan de heer Venizelos is zelf van Kreta afkomstig! Blijkbaar heeft de regeering voor het oogenblik geen raad geweten, hoe uit de moeielijkheid te gera ken. Althans is na de verkiezing van een president de zitting der Kamer onmiddellijk verdaagd tot 14 October. Of men in dien tijd de Kretenzers tot rede zal kunnen brengen? In Amerika behaalde bij the Presidential Race, bij den wedren om het presidentschap, de heer Roosevelt, na in Califörnië gezegepraald te hebben, een besliste overwinning op den lieer Tuft in diens distriet Nieuw- Yersey. Algemeen wordt thans geloofd, dat de heer Roosevelt dichter bij zijn derde presidentschap staat dan de heer Tuft bij zijn tweede. T11 de Vereenigde Staten had men het overigens druk met de neger-republiek Cuba. Gelijk bekend is, zijn de negers in vollen opstand tegen hun regeering. De opstand draagt een gevaarlijk karakter, de repu bliek wordt ernstig bedreigd. Er is een wetsartikel, waarin wordt gezegd, dat, zoo de Cubannsche regee ring niet meer in staat is in te staan voor liet leven en de bezittingen van de vreemdelingen op het eiland, de Vereenigde Staten maatregelen zullen moeten 11e men. Het sehijnt, dat het oogenblik voör die maatregelen thans gekomen is. Maar de heer Taft schijnt zich lie ver op het oogenblik nog niet met Cuba te willen be moeien. Hij heeft al zorgen genoeg. Maar de Ame rikanen, die belang hebben bij de Cubaansche suiker en dë Cubaansche tabak, zijn er ook nog! Niet on waarschijnlijk zullen zij den president wel noodzaken tusschenbeide te komen, wat hij voorloopig niet wil. TWEEDE KAMER. De heer Drucker heeft de volgende vragen gedaan betreffende de indiening van een wetsontwerp tot re geling der pensioenen der onderwijzers bij normaalles sen. In de vergadering- der Tweede Kamer van 23 De ceniber 1910 verklaarde de minister van Financiën, dat eeu wetsontwerp betreffende de pensioenen van onderwijzers aan normaallessen spoedig bij de Staten- Generaal zou inkomen. Eeu jaar later, in December 1911, werd in de memorie van antwoord! betreffende hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1912 gezegd, dat de indiening van het wetsont werp was vertraagd, doordien men een wijziging en aanvulling der Burgerlijke Pensioenwet op enkele an dere punten er in wilde opnemen; intussehen werd daaraan toegevoegd: „het ontwerp zal de Kamer spoe dig bereiken." 'Nog steeds laat het bedoelde ontwerp op zich wach ten^ Kan de minister thans mededeelen, dat het ontwerp inderdaad eerlang zal worden ingediend!? Mocht dit niet het geval zijn, doordien zich ten aan zien van de andere punten moeilijkheden hebben voor gedaan, zou de minister dan willen bevorderen, dat de sedert geruimen tijdl toegezegde regeling van de pensi oenen der onderwijzers bij normaallessen afzonderlijk worden aanhangig gemaakt? De minister van Financiën heeft hierop geantwoord dat het wetsontwerp tot regeling der pensioenen dei- onderwijzers bij normaallessen zijn departement heeft verlaten. STAATSCOMMISSIE VOOR DE VLOOTVERDE DIGING. Wat wij onlangs als zeer waarschijnlijk noemden schrijft de N. Ct., werd ons thans bevestigd1: mr. Th Heemskerk, de premier, zal otpreden als voorzitter van de Staatscommissie voor de Vlootverdediging. VEREEN1GING VAN NEDERLANDSCHE OCT ROOIGEMACHTIGDEN. In verband met het inwerkingtreden van de Octrooi wet is opgericht de Vereeniging van Nederlandsche Octrooigemachtigdou. Deze vereeniging stelt zich ten doel 1. het behartigen van de belangen harer leden; 2. het verhoogen van de sociale positie en het tot stand brengen van de aaneensluiting van octrooige machtigden 3. het bevorderen van eene geleidelijke ontwikke ling der wettelijke bescherming van den Industrieelen Eigendom in den meest uitgebreiden zin. VRIJZINNIGE CONCENTRATIE. Met genoegen hoor ik, aldus de Haagsche medewer ker van de Prov. Gron. Ct., dat er op dit- oogenblik tusschen de leiders van de drie vrijzinnige groepen rnstig overleg gepleegd1 wordt, om in den geest van het bekende Haagsche comité van samenwerking, tot eeu op '11 practisch werkprogram gegronden basis te komen voor eendrachtige stembus-actie. Dat moge eeuigszins vreemd klinken na dé vrij schampere wijze waarop de voorzitter van den Vrijzinnig-Demoeruti- schen Bond zich in de jongste vergadering over de .beweging" van 't Haagsche comité uitliet, het is niettemin een feit. Ep weldra zal ook blijken dat de arbeid van dat comité in meer dan één opzicht nuttig geweest. IIET BEZOEK VAN II. M. DE KON1NGTN EN Z. K. II. DEN PRINS AAN PARIJS. Om 4.20 stoomde Zaterdag de Koninklijke trein het tation te Parijs binnon. Hare Majesteit, die er opgewekt en blozend uit zag, betrad liet perron, gevolgd door Prins Hendrik. President en mevrouw Fallières begroetten dadelijk Ie vorstelijke personen. Buiten het station gekomen werd H. M. een grootsehe ovatie gebracht door het ;n a ingestroomde publiek. Van het station werd gereden naar het ministerie van buitenlnndschc zaken. Zoodra dë stoet daar aan kwam, werd op het paleis de koninklijke standaard ge- heschen. Aan den arm van den President steeg de Koningin de treden van het bordes op. Mevrouw Poincaré. ontving Haar en geleidde haar naar de ko ninklijke vertrekken. De Koningin verzekerde hier den President hoe aangenaam het Haar is hem zijn te Amsterdam gebracht bezoek terug te brengen en hoe erkentelijk Zij was voor de vriendelijke ontvangst van le Parijsche bevolking. Om vijf uur keerdeu de Pre sident en mevrouw Fallières naar het Elysée terug en de President drong er bij de Koningin op aan, dat de- zt niet om vijf uur een bezoek op het Elysée terug zou brengen, zooals Daar voornemeu was. H. M. de Koningin hoeft, na enkele oogenblikkon gerust te bobben, den oud-president, der republiek Lou- bet nitvangen. Vervolgens deed! zij kaarten afgeven lij de voorzitters van Senaat en Kamer. Om half zes ,'olgdo de ontvangst van het diplomatieke korps. Rid der de Stuors stelde de gezanten voor. Tijdens deze receptie, die tot zes uur duurde, stonden tal van nieuwsgierigen voor het ministerie van buitenland- seho zaken, totdat regen een deel der belangstellenden uiteendreef. Om half acht had op het Elysée het gala-diner plaats. De Koningin droeg een. prachtig kleed van wit satijn met paorlén en zilveren stiksels versierd; in het haar droeg Zij een diadeem van diamanten. De Prins was in genernals-teune met het groot-cordon van het Legioen van eer. Tusschen een dubbele haag van republikeinSche garde, bestegen de Koningin en le Prins de trappen naar het bordes, waar de Presi dent en mevrouw Fallières hen tegemoet kwamen. De Prins schudde hartelijk dé hand' van den heer Falliè res, terwijl de Koningin minzaam mevrouw Fallières de hand reikte. Nadat in het groote gouden salon de voorstellingen plaats gehad hadden, begaven de genoo- digden zieh naar de groote feestzaal waar het dinei gediend werd. De Koningin en de Prins zaten naast elkaar; reents van do Koningin zat d'e President, links van Prins Hendrik mevrouw Fallières. Er zaten tweehonderdvijftig personen aan. De muziek der re publikeinsehe garde deed zieh gedurende den maaltijd gelden. Tijdens het diner bracht president Fallières een heildronk uit, waarop II. M. de Koningin antwoordde. De Koningin bracht Haar toespraak met zeer heldere stem ten gehoore en legde bijzonderen nadruk op dat gedeelte, waarin zij zeide Fransch bloed' in Hare ade ren te hebben. Nadat II. M. gesproken had, speelde de muziek hot volkslied en de mnrseillaise. Na het. diner werd naar de opera gereden. Ruim tien uur, toen de Koningin aan de opera aankwam, bood deze een uniek schoon en betooverend schouwspel. Het Wilhelmus klonk, gardes in groot ornaat presenteer den den sabel en als raffinement in de tegelijk schit terende en toch zachte belichting gingen twee boden met kandelabres met brandende kaarsen voorop. Do Koningin verscheen aan den arm van Fallières, Mes- sager, directeur van dë opera, ging naast Haar. De Koningin had een witzijden avondmantel en eeu wit bont om, ondanks de warmte. Wij vernamen trou wens, dat do Koningin enkele dagen geleden nog zoo verkonden was, dat dokter Roessingh eraan getwijfeld had of de reis kon doorgaan, schrijft de N. R. Ct. Toen de Koningin de koninklijke loge binnenkwam, klonk het Wilhelmus, dë gausehe, reusachtige zaal stond op, de aanblik was onvergelijkelijk schoon en schitterend, nooit was binnen in de groote zaal van de opera zulk een rijke bloemenversiering aangebracht en deze bloemensehoonheid bij de rijke vrouwenschaar in groot avondtoilet, gaf een betooverend effect. Toen de Koningin na de eerbied'- en sympathiebe tuigingen eindelijk plaats nam, werd opgemerkt, van welk een schoon effect een nieuw détail is, dat de lieer Dumonthier als variant aan de gewone decoratie had toegevoegd: de Koninklijke loge. die anders van binnen donkerrood is, had thans een decoratie van „vieil or" ontvangen, een schoone, lichte, matte, zeer bijzondere goudkleur. Dit is gedaan opdat de Ko ningin beter uit zou komen. Een koning behoeft men niet te zien, had de heer Dumonthier gezegd, maar een jonge, mooie Koningin, dat is wat anders, en het ef fect is van hoog artistieke bekoring! Geen wonder, dat Hare Majesteit Zaterdagavond ver moeid was. Zij had immers in korten tijd een zeer uitgebreid programma .afgewerkt. Aan liet slot der gala-voorstelling"was liet te merken, dat de gast van Frankrijk door al dat voor haar nieuwe en wellicht overweldigende vreemde, aangedaan was, schrijft de Maand. Ct.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1