DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. «Van Houten's De beste voor den prijs No. 135 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 MAANDAG 10 J U N I. Verkrijging van werk in Duitschland. it 1 E SU L A A II. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ieder die een proef neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. ƒ1.50 - 0.80 44Kg./0.42|- '/ïo -0.18 ALRMAARSCHE COURANT HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan I). BALDER, aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 2 P. K. in het perceel Achterdam. wijk C. Nrs. 14— 1G. Burgemeester en Wethouders vpornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorzitter lo.-B. DONATIT, Secretaris. Alkmaar, 6 Juni 1912. Nederlanders, die zich tot het bekomen van werk of van eene betrekking naar Duitschlaml willen begeven, wordt aangeraden zich, voor het verkrijgen van in lichtingen, te wenden tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of bij gebreke van die schri f t e- 1 ij k tot de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhau- sen (Duitschland1) Arndtstrasse 56 met betaling van het antwoord door bijvoeging öf van een antwoord coupon, welke op het postkantoor voor 14 cents ver krijgbaar is en daar moet worden afgestempeld, of van een Duitsehen postzegel van 20 Pfennig. De Burgemeester van Alkmaar, JAN DE WIT Dz.. lo.-Burg. Alkmaar, 8 Juni 1912. Rona Cacao ALKMAAR, 10 Juni. Het gerucht ging de afgeloopen week, dat er een nieuwe poging door de mogendheden zou zijn gedaan, om een einde te maken aan den Italiaansch-Turk Schen oorlog. In den laatsten tijdi vechten de heide strijdvoerende mogendheden overigens hoofdzakelijk met papier en1 inkt. Nauwelijks heeft Turkije een no ta rondgezonden, waarin het zich beklaagt over de ma nier van oorlogvoeren van den tegenstander, wijl deze gebruik maakt van middelen, welke beslist verboden zijn door de Haagsche conferentie, of Italië zendt ook dadelijk een circulaire de wereld in, om te betoogen dat Turkije de dingen niet naar waarheid voorstelt. In tussehen vinden sommige groote mogendheden dat er maar een eind aan al dat geschrijf en gewrijf moet komen. Men verzekert, dat Rusland een inter nationale conferentie wil bijeenroepen. Maar d mogendheden zijn het onderling lang niet eens. Er i zooveel wedijver en naijver onder elkaar, dat men niet in staat ia een dergelijk moeielijk probleem op te los sen. En de oorlog duurt voort. Gelukkig is het een heel gemakkelijke oorlog. Tn Tripolis gebeurt onge veer niets en de Turken laten de Italianen genoeglijk de eilandjes in de Egeeïsche zee bezetten. Alleen de Dardanellen. ^J3at is een teer punt. Maar zoolang Italië dit niet aanroert, wat kan het dan eigenlijk d anderen schelen, dat de beide rijken op zoo vredelie vende wijze oorlogvoeren? Hadji Halil, de minister van binnenlandsche zaken in Turkije, heeft een bijzondere zending in Albanië volbracht. Hij is door het geheele gebied getrokken teneinde te vernemen, waarom de bevolking zoo onte vreden is over de nieuwe regeering. Zeer optimis tisch kwam hij weer thuis. Jammer genoeg komt dat rninisterieele optimisme weinig overeen met den feite lijken staat van zaken, immers de eene opstand volgt in Albanië den ander. Er zijn dan ook troepen hee gezonden niet om bloed te dtoen vloeien, o neen, en kei maar om de bevolking ontzag in te boezemen! Maar natuurlijk valt de bevolking de troepen aan en atuurlijk schieten de troepen, zoodat er bloed gaai j loeien, deze week zelfs veel bloed. Bij I-pek bijv. ver- oren eenige honderden Albaneezen het leven! In het vorig week-overzicht werd' melding gemaakt van de Kretenzers, die naar Athene trokken om in de Jrieksche Kamer te worden toegelaten. De. heere-n hebben, zooals ook wel te verwachten wasteen vergeef- he reis gemaakt. Soldaten beletten hen het gebouw binnen te treden en tenslotte mochten ze blij zijn, dat ze den minister-president nog te spieken kregen, hoe wel ook dat hun niet veel heeft gebaat: de heer Ve- nizelos zeide, dat hij hen onmogelijk in het parlement kon toelaten, waarop de heeren- besloten maar naar hun rumoerig eiland' terug te keeren. België had te lijden onder de naweeën dei^ verkie zingen. i Gelijk men weet hebben de katholieken voor de Ka mer een meerderheid behaald van 10 stemmen, terwijl over het geheele land de katholieke groep 70.000 temmen meer heeft verkregen dan het liheraal-soci- alistiseh kartel. Links pleitte na over de oorzaken van de nederlaag, rechts uitte zijn vreugde over deze overwinning. Over n weer verweet men elkaar de grootste enormiteiten. Maar daarbij bleef liet helaas niet. Op verscheiden plaatsen ontstond een ernstige beweging. Het werk werd gestaakt en onlusten hadden er plaats, waarbij ruiten van geestelijke inrichtingen het moesten ont- elden. Verscheiden personen liepen verwondingen op en te Luik vielen zelfs drie dooden. Langzamerhand keerde de rust weder, kwam er stille berusting in de opgewonden liberale en socialistische gemoederen, besloot men zich neer te leggen bij den stand van zaken, waaraan voorshands toch niets te veranderen valt. Reeds een jaar lang stond Hongarije onder den druk van een parlementaire revolutie. De minderheid wil le de meerderheid haar wil opdringen en de behande ling van zaken onmogelijk maken, zoolang zij niet op dit punt «aar wenseh was geslaagd. Thans heeft graaf Tisza, daarvoor alleen tot voorzitter der Kamer benoemd, geweld met geweld gebroken. Hij heeft de oppositie het woord klinkt niet mooi, maar het geeft den feitelijken toestand volkomen juist weer overdonderd. Hij heeft in een paar seconden tijde als een parlementaire dictator de legerwet, waartegen de obstructie sinds lang werd gevoerd, in eerste, tweede en derde lezing, zonder dat de oppositie eigenlijk wist was er gebeurde, do-en aannemen, hij heeft een sterke politiemacht in het Huis doen verschijnen, bij dozijnen de afgevaardigden er uit laten s-leepen en zware straf fen over hen laten uitspreken. Kalm bleef hij te mid den van do woedende baren. Zelfs een aanslag, ge pleegd door een afgevaardigde, die zich zelf daarna het leven benam, deed hem zijn ijzige kalmte niet verliezen. Zoo heeft hij de oppositie onder zijn ijzeren vuist verpletterd. Er kunnen nog tallooze schandaaltooneelen in het parlement plaats hebben, maar zij kunnen niet meer ongedaan maken, dat graaf Tisza de obstructie van haar kracht heeft beroofd. Tot het geven van eenig begrip van den wonderlij ken toestand, die er op het oogenblik in Hongarije heerscht, kan de volgende beschouwing over het Hon- gaarsche parlement dienen. De Hongaarsche kieswet werd eens door een geestig Fran-schman met deze treffende vergelijking geken schetst „De verwarring van den Babylonischen to renbouw, gekleed in de paragrafen van een wet.'' Het kiesrecht is aan algemeene en- bijzondere eischen verbonden. Men moet, om kiezer te kunnen zijn, van het mannelijk geslacht en meerderjarig wezen, uit de Hongaarsche natie behooren en economisch en zede lijk onafhankelijk zijn. Men behoort tot de Hón- gaarseh-Magyaarsche natie, indien men d'e Hongaar sche taal kent; va« de ongeveer 10 millioen nict-Ma- gyaren der laatste volkstelling, waren er echter bijna 9 millioen die taal niet machtig, dus van te voren al van het kiesrecht uitgesloten! Door de „bijzondere voorwaarden" van het kies recht is het kiezerskorps verdeeld in .'57 categorieën voor de verschillende kiezers gelden in de verschillen de deelen van het land geheel verschillende bijzondere eischen, voor Zevenburgen andere dan voor het eigen lijke Hongarije, voor Kroatië andere dan voor Zeven burgen enz. Kiezers kunnen zijn alle personoen, die op de kiezerslijsten van 1848'72 staan, de bezitter» van huizen voor drie gezinnen, de bezitters, var grond, die minstens aan inkomstenbelasting 219 kro nen betalen (een kroon is 90 cents) haudwerkslie den, die minstens één werkman in hun dienst hebben i-ii 210 kronen aan bedrijfsbelasting betalen, beambten inet een inkomen van mfftstens 1400 kronen, voorts de leden der koninklijke academie, de gediplomeerde doc toren en apothekers, de gediplomeerde leerlingen var. Ie land- en boschbouwscholen, de ad vocalen, notaris- en on gediplomeerde onderwijzers. Uitgesloten is in één woord het volk. Er heerscht dus een minderheid' van de bevolking, over deze minderheid regeert een minderheid) der be- zittenden, over deze minder een minderheid der eer- zuehtigen en over deze minderheid een minderheid Ier- gewetenloozen. De klieken, waarin deze laatste minderheid zich tenslotte splitst, beschelderr en be- chimpen, bevechten en beschieten elkaar, edellieden zijn het in naam, in werkelijkheid echter zijn ze aan beesten gelijk. Op het oogenblik berust de macht bij graaf Tisza en zijn aanhangers, stellen allen, die vroe- er het bewind voerden, zich aan als een troep wilden, die van wet en orde niet meer willen: weten. Als later eens weer de kliek van Kossuth of van Justh de maeht krijgt, zal de Tisza-bent geen andere houding aannemen. Wanneer men weet, dat aldus de staat van zaken is, heeft men dan wel bijzondere aanleiding, om zich tussehen oppositie en meerderheid partij te stellen, de houding van de een of van de ander te veroordeelen Verwncht. wordt dat invoering van algemeen kies- ïecht. aan dezen ellendigen toestand' een einde zal ma ken. Vandaar dat er tegenwoordig buiten het parle ment zoo voor wordt gestreden. In elk geval lijkt het wel, dat in het bijzonder van Hongarije kan worden getuigd, dat algemeen kiesrecht het gevaarlijkst is., zoolang het geweigerd wordtI In Portugal heeft het kabinet, nog maar enkele maandjes oud, zijn ontslag aangevraagd. Het zou een verzoening tot stand brengen tussehen de gematigde en de radicale fractie der repu'blikeinsche partij, maar het bleek tegen die moeielijke taak niet opgewassen. Een motie, waarin het ministerie werd uitgenoodigd maar heen te gaan, werd slechts met een kleine meer derheid door de Kamer verworpen. De ministerraad, na deze stemming gehouden, besloot, dat het kabinet toch maar zou aftreden. Dit is nu het derde ministerie, dat sinds de vesti ging van de republiek heengaat en uit dit simpele feit blijkt reeds, dat onder de partijen der linkerzijde al te veel oneeniigheid bestaat. Natuurlijk zijn dergelijke gebeurtenissen koren op den molen der* reactie, welke het verzet tegen hel nieuwe stelsel steeds volhoudt en versterkt. Voortdu rend hoort men van complotten der royalisten, meest al aan de grenzen, maar ook zelfs iu Lissabon, waar het deze week al tot een gevecht kwam tussehen ko niugsgezinden en republikeinen, waarbij geschotei werd en arrestaties plaats hadden. Schier elke week opnieuw blijkt het, dat het met de republiek nog uiet in orde is. Of het wel ooit in orde zal komen? H. M. DE KONINGIN NAAR LEEUWARDEN. Bij het bestuur van de Friasche Landbouwtentoon stelling 1912 ia bericht ingekomen, dat Hare Majes teit de Koningin in- de gelegenheid hoopt te zijn, op 28 Augustus a.s. een bezoek aan genoemde tentoon stelling te brengen. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. II. Prins Hendfik heeft de uitnoodiging aan genomen van den Senaat van het Utrechtsche Studen tenkorps om op Zaterdagavond' 22 dezer een uitvoering bij te wonen vanwege de uit de Utrechtsche studenten gevormde tooneel- en eoneertvereenigiug ten bate van de vereeniging het Oranjekruis te geven. RADEN VAN ARBEID. Tussehen den minister van landbouw,* nijverheid en handel en den minister van binnenland-sche zaken heeft aan diens departement overleg plaats gehad be treffende de grondwettigheid van het aan de Raden van Arbeid toe te kennen verordeningsrecht. Heide, in welke zaak genoemde Van Hoef nogal op !en voorgrond is getreden. Gearresteerd is een rietdekker, als verdacht de da ders in zake den nachtelijke!» overval bij Van Hoef te hebben omgekocht. OPLICHTING. Een Engelschman is Vrijdagavond' aan het politie bureau St. Pietorshal te Amsterdam aangifte komen doen. dat bij in hotel Krasnapolsky is opgelicht voor •en bedrag van 300 pond sterling door twee Engelseh sprekende .personen, die zijn vertrouwen hadden weten c winnen. Volgons het verhaal van den bedrogene bad het ge al zich aldus toegedragen. Verleden week bevond bij zich te Brussel, en maakte daar kennis met een land genoot, die zich eenige dagen bij hem aansloot. Hij loeide aan dezen mede, dat hij naar Amsterdam ging; lit was ook de bedoeling van den andoren Engelsch man, maar zij zouden niet samen kunnen reizen, zoo dat zij voorloopig afscheid van elkaar namen. Te Amsterdam ontmoetten zij elkander weer, doch vertoefden niet i-n hetzelfde hotel. Do Engelschman, iie de hulp van de politie kwam inroepen, was in Krasnapolsky gelogeerd; Hier maakte hij ook weer senilis met den Engelseh sprekenden vreemdeling, en toen zij samen goed' gegeten hadden, vertelde deze hem, dat hij onlangs een dikke erfenis had gekregen. Kort daarna verscheen- toevallige de vriend' uit Brus- el, die zich bij hem voegde, en ook het verhaal van de rfenis kreeg. Drie dagen hébben de heeren zich toen uitbundig met elkaar in Amsterdam geamuseerd; de riendsehapsbanden werden daarbij hoe langer hoe nauwer aangehaald, en het onderling vertrouwen werd teeds grooter. Vrijdag nu bracht de vriend uit Brussel het gesprek erop, dat het toch zoo aardig was dat zij elkander, ter wijl de kennismaking toch nog van vrij jongen datum as, zoo volkomen vertrouwden. Hij durfde wedden dat de meneer van de vette erfenis hem gerust al zijn geld in bewaring zou durven geven. Dat durfde deze gentleman); hij overhandigde hem zijn portefeuille met bankpapier, en: daarop ging het drietal weer de stad' in. Toen het vrij laat geworden was, werd de portefeuille aan den wettigen eigenaar teruggegeven; en daarop werd degeen, d'ie tenslotte 't slachtoffer van dezen bekende oplichterstruc is gewor- en, uitgenoodigd eenzelfde blijk van goed vertrouwen te geven. Deze had daartegen niet het minste bezwaar en gaf zonder eenigen argwaan al het geld, dat hij -bij zich had, 300 pond sterling, aan een der beide heeren. Bij Kras zou men nog even gaan zitten. Onze Engelschman ging het eerst naar binnen, en meende, dat zijn vrienden hem volgden. Maar hij was hen plotseling kwijtgeraakt, en heeft hen tot dusverre niet weergevonden. TE VROEG AFGEDRUKT! In de Juni-aflevering van Stemmen voor Waar heid en Vrede" schrijft dr. A. W. Bronsveld: „De Bakkerswet, welke zoo lang in aantocht was, en meer dan eens „verpopte?' is in haar laatste rigoristische gedaante door dé Tweede Kamer inet geringe meer derheid aangenomen. De bekende coalitie bleek daar bij uiteen te gaan. Waren de sociaal-democraten «iet te hulp gekomen, de wet was afgestemd. Niet zonder voldoening konden zij dan ook, bij monde van den heer Schaper» getuigen, dat hun wet had- getriumfeerd." DE POSTDIRECTEUR TE ZUTFEN. Gelijk wij meldden, is Vrijdagnamiddag de direc teur van het postkantoor te Zutphen, F. von Huben, na een onderhoud' met den inspecteur der posterijen en telegrafie, in voorloopige bewaring gesteld' als ver dacht van verduistering. Naar het Hbld. verneemt, bestaat de verduistering uit een bedrag van ongeveer 2500, dat de directeur bekend beeft voor zich zelf gebruikt te hebben en niet meer kon aanzuiveren. Uemeugd nieuw*. DE DELFTSCHE POLITIEQUAEST1E. De burgemeester van Delft heeft het verlof van den hoofdinspecteur van politie tot einde dezer maand verlengd en hem bij breed gemotiveerd schrijven met ingang van 1 Juli niet eervol ontslagen. 110 LLANDSOIIE APACHEN. Men schrijft uit Barneveld: Zaterdagnacht zijn bij den landbouwer G. van Hoef door een aantal met knuppels gewapende onbekende personen de vensterruiten ingeslagen. Vervolgens v.erden de bewoners ernstig mishandeld en zelfs met den dood bedreigd. Door het onverschrokken optrede van den landbouwer en zijn zoons, die van flinke mes sen voorzien waren, kozen de bandieten eindelijk het hazenpad. Reeds hebben politie en marechaussee drie der vermoedelijke daders gearresteerd. Hoogstwaarschijnlijk staat dit »ehaudelijk optreden iu verband met de bekende kwestie over de Wesselsche EEN GEMEENTE ZONDER KIEZERS. Aan „Het Volk" ontleenden we het bericht dat, dank zij een verzuim van het gemeentebestuur van Koog aam de Zaan, dat naliet op tijd' de kiezerslijst vast, te stellen, die gemeente thans geen1 enkelen kie zer bezit en een ophanden- zijnde verkiezing niet kan plaats hebben. De Commissaris der Koningin heeft intussehen- de voorloopige kiezerslijst vastgesteld, die natuurlijk niet dadelijk van1 kracht is. Uit Koog aan de £ann ontvangen we verschillende brieven schrijft het Hbld., die het feit bevestigen, doch waarin tevens wordt medegedeeld' dat de burgemeester in dezen vrij uitgaat en alleen de overige leden van het dagelijkseh bestuur en de secretaris voor dit reiet- allednagseh verzuim aansprakelijk zijn. De Burge meester vertoefde een paar maanden wegens gezond heidsredenen buitenslands. De secretaris zal door de ze historie zijn baantje verliezen. DIEFSTAL IN EEN R. K. KERK. Li den laatsten tijd werden uit verschillende r.-k. kerken te Nijmegen, gedurende bet gebed handtasch- jes en parapluies ontvreemd'; van den dader echter geen spoor. Sedert eenige dagen had zich een agent van politic verdekt in een der kerken opgesteld en het mocht hem Vrijdag gelukken de daderes, de 44-jarige Wa. B., ge boren te Arnhem, op heeterdaad te betrappen toen zij een tasehje van een biddende dame wegnam. Zij be kende toen een tiental taschjes en een paar para- pluie's ontvreemd te hebben en is naar het hui» van bewaring overgebracht. TOPPUNT VAN BRUTALITEIT. Eenige maanden geleden verhuurde zich bij een bak ker een dienstmeisje, onder den naam Anna Kooneu,

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1