DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Inkwartieringslijst. No. 136 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 DINSDAG 11 JUNI. TOELATING Burgerschool 60 Meisjesschool. B1NNEJ5I LAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat j zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wenschen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen VÓÓr Of op 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inentingsbe- wjjs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren heb ben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, den leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en \v ethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Burger school is aan het Schoolgebouw in de Brillesteeg op Maandag en Donderdag van half een tot half twee uur, en voor de Meisjesschool op WoenBdag en Zaterdag van half twaalf tot half een aan het gebouw der school aan de Oudegracht, waarbij den ouders in hun belang wordt geraden die aangifte, voor zooveel laatstgenoemde school betreft, te doen vóór 7 Juli 6-k. De ouders of verzorgers van z.g. buitenleerlin- gen wordt uitgenoodigd de aanvragen tot toelating tot de betrokken gemeentebesturen te richten VÓÓr 1 Juli e.k. Ten slotte noodigen Burgemeester en Wethouders belanghebbenden uit, huDne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz„ Voorz., lo. Burg. DONATH, Secretaris. Alkmaar, Juni 1912. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat, overeen komstig art. 17 der wet van 14 September 1866, Staatsblad No. 138, door hen is herzien de lijst, bevat tende de Daman der inwoners die in aanmerking ko nten voor het verleenem van inkwartiering en onder houd van militairen en paarden, welke lijst ter inzage voor een ietier is uedergelegd ter gemeente-secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst tuurnen schriftelijk aan Burgemeester eu Wethouders worden ingèdiendi bin- i en 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., voorzitter lo.-B. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 6 Juni 1912. .ALKMAAR, 11 Juni. Over het bezoek van onze koningin aan Parijs en de daarbij gesproken woorden geraken de Duitsche bla den nog maar steeds niet uitgepraat. Ver.|tandige en onverstandige, geestige en zoutelooze artikelen worden er over geschreven en naar gelang van het standpunt, van waaruit de schrijver deze aangelegenheid beziet wisselt natuurlijk ook de inhoudl der artikelen. De officieuze Norddeutsche Allgemeine Zeitung bijv. heeft haar artikel iu zeer verzoenenden toon gehou den. Het blad zegt, dat het bezoek aan Parijs in het Duitsche Rijk met die belangstelling en die sympa thie gevolgd is, welke in overeenstemming zijn met de hartelijke gevoelens, die men daar voor de Neder- landsche heerscheres en haar persoonlijke eigenschap pen en haar talrijke betrekkingen met Duitsche vorstenhuizen koestert. Men vond het natuurlijk, dat de Koningin als hoogste vertegenwoordigster van een onafhankelijk land bij haar bezoek aan het hoofd van een bevrienden staat zoo hoffelijk en gastvrij ontvangen werd. En wanneer de Koningin te Parijs er aan herinnerde, dat door haar afstamming van admiraal de Coligny Franseh bloed door haar aderen vloeide, dan begrijpt men dat hier volkomen, te meer, daar ook Z. M. de Duitsche keizer, die met admiraal de Coligny en den grooten vorst van Oranje in dezelfde familierelaties staat als II. M. de Koningin Wilhebnina, deze ver wantschap op hoogen prijs stelt en daaraan meermalen uitdrukking heeft gegeven. Dan doet het blad verder uitkomen, dat de leidende Nederlandsche pers nog eens nadrukkelijk heeft gewe zen op de neutrale en de onafhankelijke positie, welke Nederland onder-de mogendheden inneemt. Een Nederlnndsch blad schreef dezer dagen, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Parijs alleen een uiting van vriendschap beteekent, een vriend schap, die de Nederlanders iedereen bewijzen willen die hen vriendschappelijk gezind is. Deze woorden be vestigen, zoo eindigt het officieuze orgaan, de opvat ting, welke men ook in Duitschland over dat bezoek heeft. Op eenigszins andere wijze schrijft de hoofdre daeteur van het Tageblatt, de heer Theodor olff die vroeger jaren lang Parijsch correspondent was en die ook ons land nog al goed kent. Na een kleine, vriendelijke inleiding, herinnert hij aan de verklaring onzer Koningin, dat zij trotsch is op het Fransche bloed, dat door haar aderen vloeit. Ilij zegt, dat men Parijs moet kennen, 0111 te weten, hoe deze stad koningen eu koninginnen weet te ontvan gen. Dan zal men ook begrijpen, dat op een schooneri Junidag zelfs een hooggeboren persoon in een lichten oes geraakt. Het ontvankelijke gemoed van een jon ge vrouw is spoedig onder de bekoring van deze inne mende ontvangst, waarvoor ook ervarener wijsheid dikwerf bezweek, gekomen en waar men zich aange naam gevoelt, ontdekt men graag zijn vaderland. De vorstenhuizen hebben in hun aderen immers bloed van allerlei soort, ergens in Berlijn staat immers ook een edenkteekeu voor den braven Bartolomeus-admiraal Coligny, die ook tot de voorvaders der Ilohenzollern's worden gerekend. Eenvoudige mensehen weten met al die familiebetrekkingen reeds lang geen weg meer en alleen dit is ons duidelijk, dat de iuternationalitcit der jciaal-demoeratie waarlijk nationaal is, vergeleken bij de internotionaliteit der Koningshuizen. Toch had den wij tot dusverre steeds gemeend, dat koningin Wilhelmina een goede dosis Duitsch bloed bezat en in liet mooie llollandsche lied „Wilhelmus van Nassau- •n" komt deze Duitsche oorsprong ook zeer duidelijk uit. In de feestelijke stemming van den Parijsehen hunidag heeft de koningin zich meer de Fransche verwantschap herinnerd. „Ja, zij willen met ons ver want zijn, al moeten ze het ook van Japhet ulleiden," zegt een prins iu een werk van Shakespeare. Maar waren er hij de Koningin naast de vroolijke feeststemming niet ook kleine ontstemmingen ont waakt Het zou dwaasheid zijn, aan te nemen, dat de gri massen van de Al-Duitsehe notenkrakers, die in hun heldenbladen alle naburige staten dreigen op te slok ken, eenigen indruk op de Nederlanders en hun ko ningin hebben gemaakt, want onze buren weten heel goed, dat het Duitsche volk met deze zwetsers niets heeft te maken en ieders onafhankelijkheid eerbiedigt. Is tusschen de beide regeeringen niet alles iu oTde ge weest, heeft de gedachteuwisseling over de Rijntollen een ontstemming veroorzaakt en ontbrak iu het ver keer tusschen de twee hoven de zielsharmonie? Mis schien werkten vele oorzaken samen en kwam het een bij het ander en misschien kwam bij de Koningin bo ven alles nog een spijtige herinnering op. liet is juist een ja.gr geleden sedert de heer 1* allières, de president der Fransche republiek, bij de Koningin in Neder lend op bezoek verscheen en dit oogenblik had de regeering in Berlijn uitgekozen, om een kruiser naar Agadir te zenden en de Marokko-actie te beginnen. Men begroet in Nederland niet alle dagen het hoofd van een groo ten staat en men had zich zeer over deze gebeurtenis verheugd en nu waren de vreugderaketten vochtig ge worden en zat de president zonder trek aan het gala diner aan. Het is zeer goed mogelijk, dat de Koningin ook daar aan een beetje gedacht heeft, nu de vriendelijke, grijs aard haar in de Lichtstad ontving. Vrouwen vergeten dergelijke kleinigheden niet. Met het land, welke grootsche vrijheidskamp Schil ler „het schoone gedenkteeken van burgerlijke kracht heeft genoemt, vereenigen den Duitschen burger, het Duitsche volk, de hartelijkste sympathieën. Deze eer lijke, op achting berustende vriendschap kan noch door overdreven hoffelijkheden van gekroonde perso nen, noch door het geschreeuw der lieden met een grooten mond, noch door diplomatieke vergissingen geschokt worden. Ook in Nederland, waar geen verstandig mensch de waarde van de vriendschap der Duitschers voor het land gering acht, hebben deze Parijsche toastwoorden eenigszins vreemd aangedaan en die pers heeft snel verzekerd, dat zij zonder eenigen invloed op de poli tiek zijn. Bij deze verzekeringen en bij het heele voorval zijn ook bij ons herinneringen ontwaakt en onwillekeurig heeft de koninklijke welsprekendheid herinnerd aan dingen, die wij vaak hebben beleefd. Met deze kleine ontsporing, die achteraf bedekt en in orde gebfacht moest worden, en deze impulsiviteit zijn wij sedert langen tijd vertrouwd en duidelijk komt in de heele episode een trek van verwantschap aan den dag. In dezelfde seconde, waarin koningin Wilhelmi na zich op haar Franseh bloed roemde, heeft de stem van het bloed tegen haar eigen woorden getuigd. In dezelfde seconde, waSrin zij zich tot de anderen ge wend heeft, heeft zij laten blijken, hoezeer bij tot ons behoort. Doordat zij zich impulsief, zij het ook on schuldig vergiste, heeft zij dit bewijs geleverd. Niet slechts de naam alleen verraadt familie-verwantschap, aldus eindigt dit artikel, waarhoven geplaatst zijn de woorden „De stem des bloeds." Wie een bioscopisehe opname heeft gezien van het koninklijke bezoek te Parijs, en wie wel eens van nabij de Koningin bij een bezoek in ons eigen land heelt kunnen waarnemen, zal getroffen zijn door de buiten gewone innemendheid, welke de Koningin in de Parij sche hoofdstad ten toon spreidde. De eenvoud is zij altijd zelve, voor regen en wind is zij nimmer bang wij zagen haar eens bij onstuimig weer op de Eetus vuren en herinneren ons ook, hoe zij in een plasregen, zelf hnar'kleeding opgenomen houdende, met den Duitschen keizer te Amsterdam de eerewucht inspec teerde. Maar naar de films te oordeelen, was zij te Parijs zoo opgetogen en zoo voorkomend, dat de zeer hartelijke ontvangst door het geestdriftige fransche volk haar wel bijzonder moet hebben bekoord. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Den laatsten dag van het bezoek van onze Koningin aan Parijs, woonde zij de groote wapenschouw te Sato- ry bij. Men herinnert zich, dat meu reeds van te vo ren had bekend gemaakt, dat bij die gelegenheid geen vliegtuigen over het excercitie-terrein noch over de of- ficieele tribune zouden mogen vliegen, u.l., zooals het officieel comminiqué meedeelde: „in verband met het slechte weer." Malligheid! zegt de Parijsche Intransigeant, er zat heel wat anders achter. Want geen van de Fransche vliegers zou zieh, wanneer dit noodig ware geweest, hebben laten afschrikken door wind of regen. En het Fransche blad zegt iu staat te zijn mee te deelen wat dau wel de eigenlijke reden was van het verbod aan vliegtuigen. Men luistere wat de Intransigeant vertelt:^ „Toen Koningin Wilhebnina den voet op Iranscpen bodem zette, had zij een idée-fixe, 11.I. iu een vliegtoe stel op te stijgen, en zoodra zij in Parijs was aangeko men sprak zij er met haar officieele omgeving over, die er geen bezwaar tegen had. Evenwel, in Den Haag dacht men er anders over. Wanneer de Koning in in een vliegtoestel ging vliegen, was het een noode- loos wogen van haar leven en het in de waagschaul stellen van de toekomst van Nederland. De Koningin- Moeder liet haar gezag gelden en verbood haar doch ter zulk een onpolitieke onvoorzichtigheid te begaan. Derhalve bleef er voor de militaire overheid niets an ders over, om diplomatieke verwikkelingen te ontgaan, dan aan de aviateurs te gelasten, hun hangars geslo ten te houden, zoolang dë llollandsche Koningin iu Frankrijk vertoefde en zelfs het puntje van hun neus niet te vertoonen." Anne vorstin! verzucht de Intransigeant. En wij, schrijft het Hbld., zouden bijna verkuchten: Anne Intransigeant! BEPERKING VAN LOTERIJEN. Do minister van justitie heeft een brief gericht tot den procureur-generaal bij het gerechtshoven, waarin de aandacht van die ambtenaren' er op wordt geves tigd, dat het toenemende aantal verzoeken om Ko ninklijke toestemming tot het aanleggen en houden van een loterij een strengere gedragslijn, dan' tot dus verre gevolgd wordt, tegenover dergelijk verzoekschrif ten noodzakelijk maakt. Vooral daar meer en meer toestemming wordt verzocht tot het aanleggen van lo terijen van grooter omvang, zou het gevaar ontstaan, dat in strijd met de bedoeling van de Loterijwet ook deze koninklijk goedgekeurde loterijen de speelzucht zouden opwekken en het exploiteeren van loterijen tot een bedrijf zou worden gemaakt. Teneinde dit tegen te gaan zal de minister van ju stitie, tenzij in gevallen van zeer bijzonderen aard, zijn medewerking niet meer verleenen tot het verkrij gen van do Koninklijke toestemming van loterijen, welke uit meer dan 25.000 aandeelen zouden bestaan, en zullen voortaan de gezamenlijke, wederverkoopers van loten nimmer meer dan 12 pCt. provisie mógen ontvangen. Gemengd uienwt*. SLOOPERSONGEVAL. Een ongeluk, dat ernstige, gevolgen had kunnen heb ben, had gistermorgen plaats bij de slooping der per ceelen Paleisstraat te Amsterdam, naast de Groote Club. Terwijl drie sloopers aan 't werk waren tusschen de schutting en de voorpui, kwam de nog overeind staande gevel van den vroegeren boekwinkel aldaar, plotseling omlaag. De drie werklieden werden onder het puin bedolven. Wonder boven wonder kwam de onderliggende slooper, die als t ware door zijn kaïne raden werd gedekt, met den schrik vrij. De ander» twee kregen kneuzingen aan gelaat en b.eenen. Toch waren zij in staat- zonder hulp naar het Binnengast huis te gaan, teneinde zich te doen verbinden. Het instorten van de voorpui wordt geweten aan het feit, dat een wigpui achter den gevel een al te hevige drukking op den muur uitoefende. De nog staande puien zijn nu gesteuud tegeu de schutting. echter haar zenuwen dermate geschokt, dat zij naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. De brav» riervoeter werd ten slotte bevrijd, hef karretje bleef illeen achter. HANDWERK ONDERWIJS OP EEN 1L B. S. Door den directeur der II. B. S. met 5-jarigen cur sus te Veendam was aan de regeering vergunning verzocht tot het doen geven van onderwijs in da vrou welijke handwerken aan de meisjes-leerlingen. De regeering heeft hierop afwijzend beschikt. MAZELEN. De mazelen en de Bof breiden zich te Stad-Dalde» onrustbarend uit. De Nuts'bewaarschool en handwerk- chool, de bewaarschool van de Vereeniging voor hristelijke belangen en die der roomsch-katholiekeü zijn allen gesloten. Ook de zoogenaamde gevaarlijk» blauwe mazelen beginnen zich te vertoonen. Een paar patiënten zijn reeds bezweken. Het schoolverzet Lm op de bijzondere r.-k jongensschool bedraagt re«d.s pCt. DE GESTOORDE BRUILOFT. De Arnhemscbe recherche was te weten gekomen, lat zekere M. W., wonende te Antwerpen, wiens op sporing de officier van justitie te Almelo had' verzocht wegens gepleegd bedrog, gisteren te Arnhem in het huwelijk zou treden. De recherche heeft de huwelijks voltrekking ten gemeenfehuize niet gestoord en even min de daarop volgende kerkelijke inzegening, welk» plaats had in de zaal van een koffiehuis, maar na af loop daarvan trad zij op en arresteerde den ontstelde» bruidegom, die per rijtuig naar het politiebureau aa vervolgens naar Almelo werd overgebracht. NACHTELIJK AVONTUUR. Zaterdagnacht, omstreeks 2 uur, op 't moment dat alle eafé's gesloten werden, meende een juffrouw te Amsterdam even haar rijkunst te moeten toonen. Zij klom op den bok van een victoria, liet haar vrienden instappen, terwijl de koetsier werd achtergelaten. In volle vaart wilde zij er van door, naar men zegt 0111 haar man, een kleermaker, te ontvluchten. Doch ziet. hetzij dat de brave bles niet meer de goede richting wist te houden, hetzij dat de „dame" haar roerrecht kwijt was, hoe dan ook, paard en rijtuig reden te wa ter. Een der dames sprong er tijdig uit, de ander word in 't water ontnuchterd. Het natte bad had UIT SCHOORL. Lijst van bekroningen. Prijzeu werden toegekend als volgt: Paarden, vau 4 jaar eu ouder, K. Bos, Zijpe, le prijs; P. Schil der, Zijpe, 2e prijs; J. Oosterniau, Koedijk, A van der Plas, Egmond aan Zee en S. den Dus, Schoorl, allea eervolle vermelding. 3-jarige paarden C. Francis, Zijpe, 1ste prijs. J. Iloogvorst Jz„ Schoorl, 2do prii*. A. J. Peeck, Schoorl en A. J. Iloogvorst Gz., Schoorl, beiden eervolle verni. 2-jarige paarden S. Iloogvorst, Schoorl, 1ste prijs. F. Bas, Schoorl, 2de prijs. L. Ra ven, Zijpe, eervolle verin. 1-jarige paarden. M. Pronk, Schoorldam, 1ste prijs. A. J. Peeck, Schoorl, 2de prijs, K. Kriller, Schoorl en P. de Wit, Zijpe, bei den eervolle vermelding. Rundvee. Melkkoeien, afgewisseld, na 1 Janu ari 1912 gekalfd hebbende, uitgemolken. A. J. Peook, Schoorl 1ste prijs. K. Kriller, Schoorl, 2de prijs Melkvaarzen, geboren in 1910 en na 1 Januari 1912 gekalfd hebbende, uitgemolken. A. J. Peeck, Schoorl. lste prijs. Ilerfstknlvers of dikke koeien, die vóór 31 December 1912 moeten kalven. Jb. Mosch, Warmen- liuizen, lste prijs. A. J. Peeck, Schoorl, 2de prij». H. Bakker, Schoorl, eerv. verm. Kolfschotten, geboren in 1910, die voor 31 December 1912 moeten kalven. W. Sevenhuizen Pz., Schoorldam, lste prijs. J. de Graaf, Schoorl, 2de prijs. H. Bakker, Schoorl, eerv. verm. Kuispinken, gehore» iu 1911. J. Bos, Schoorl, lste eu 2de prijs. C. Kagcr, Schoorl, eerv. vërin. Wol vee. Ongeschoren. Vier melkschapon (2 jaar of ouder). C. Akkerman, Bergen, lste prijs. A. J. Peeck, Schoorl, 2de prijs. Twee melksehapen (Enter- lingen). S. den Das, Schoorl, lste en 2de prijs. Ze» beste lamineren, geboren in 1912. C. Akkerman, Bec- gen, lste prijs en eerv. verm. B. Kazenbroot, Schoorl, 2de prijs. A. J. Peeck, Schoorl, eerv. verm. Pluimgedierte. Voor het beste toom raszui vere kippen, onverschillig welk ras. Hoenderpark ,,d» Kraaikop," Alkmaar, lste prijs. A. Stoop, Schoorl, 2de prijs. A. J. Peeck, Schoorl, eerv. verm. Voor de bi ste leghorns. T. Bolwerk, Alkmaar, lste prijs. J. O. Ludeke, Schoorl, 2de prijs. Voor de beste zwarte Mi norca's. II. van Liencn, *Schoorl, 2de prijs. Voor d» beste Wyandotten. Hoenderpark „de Kraaikop," Alk maar, lste prijs. M. KoningSchager, St. Maarten, 2de prijs." O. Louter, Schoorl, eerv. verm. Voor d» beste Plymouth Rock. C. Stoop, Schoorl, lste prijs. Voor de beste Orphington. S. Dalen'berg Az., Schoorl, lsto prijs. II. van Lienen, Schoorl, 2de prijs. K o n ij n e n. Voor het zwaarste paar konijnen. C. Bakker, Alkmaar, lste prijs. Voor de beste ram (ras- konijn). K. Mol, Koedijk. Donker-Zilver, lste prijs. O. Bakker, Alkmaar, 2de plijs. K. Mol, Koedijk, Blue and Tan en J. van Kleef, Alkmaar, beiden eerv. verm. Voor de beste voedster (raskonijn). R. Tenkink. Alk maar. lste prijs. K. Mol, Koedijk. Blue and Tan. 2d» t»rijs. C. Bakker. Alkmaar, verkoop 3. eerv. ver». Voedster met jongen. P. Klant, Schoorldam, lste prijs. S. Jonker, Schoorl, 2de prijs, C. Bak ker, Alkmaar, Jongen per stuk 1.25, eervoll» vermelding. Voedster met Jongen. F. Jongejnns, Alkmaar, lste prijs. C. Bakker, Alkmaar, 2de pr'ij». Ant. Pronk, Schoorldam en Jacob van Essen Dz., Schoorl, beiden eerv. verm. Alle ter opluistering ingezonden nummers ontvin gen een eervolle vermelding. UIT 1IARENKARSPKT.. Tot Hoofdingeland van de banno Harenkarspel is gekozen de heer J. Burger Jz. UIT SCHERMERHORN. Bij de stemming voor een lid van den gemeentoraad werden uitgebracht op den heer J. Bos 20, op den lieer J. Rolff 67 eu op den heer V. Schoen 52 stemmen, zoo dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hoeren J. Rolff en V. Schoen.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1