sl^TMFTËTfw 8. BUITENLAND. Trekking van heden. 5e Klasse, 16e lijst. No. 18764 f 1500; Nos. 2921, 5116 en 13836 elk f 1000; Nos. 888. 5911, 9958 en 14319 elk 400; Nos. 941, 2688, 5162, 5875, 14227, 20067 en 20726 elk f 200 Nos. 5655, 6897, 12923, 13765. 14846, 18251 en 18470 elk f 100. de laatste jaren steeds aangroeiende maskerade-onkos- leu. De meeste voorstellen werden met bijna alge- meeue stemmen aangenomen. UIT BERGEN. Mejuffrouw G. J. Speel, alhier, legde te Haarlem met gunstig gevolg het examen af voor onderwijzeres. UIT OBDAM. In de plaats van wijlen de heer Fit is tot pastoor benoemd de heer J. Eg, kapelaan te Schoten. UIT IIEER-HUGOWAARD. In de gisteren gehouden vergadering van den Baad dezer Gemeente, waarin de heer Molenaar met kennisgeving afwezig was en een vacature bestaat wegens vertrek van den heer de Boer, werd medege deeld, dat ingekomen was een schrijven van den Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Heer-IIugowaard, met verzoek om herziening der vergoeding voor het geven van het herhalings-onderwijs. De heer Blauw vroeg inlichtingen omtrent deze ver goeding. De voorzitter gaf deze en stelde namens B. en W. voor afwijzend op het verzoek t.e beschikken. De Raad besloot daartoe zonder hoofdelijke stem ming, Het schrijven van de tentoonstellings-commissie, inhoudende een dankbetuiging voor de haar verleendo subsidie, werd voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van de Gemeente Nieuwe-Niedorp, om in de politieverordening bepalingen te maken tegen het veelvuldig en zoo vrijpostig optreden der bewoners van woonwagens, werdi daarna ter tafel gebracht en door den voorzitter toegelicht. De heer Plevier had gaarne gezien, dat Nieuwe Nie- dorp maatregelen had aangegeven, door de gemeente besturen te treffen; hij meende onder het aanhalen van voorbeelden dat dit moéielijk te doen was. Na eenige besprekingen werd besloten deze aange legenheid nader onder de oogen te zien en zoo moge lijk aan het verzoek, op welke manier dan ook, te vol doen. Vervolgens werd medegedeeld dat door het rijk eenige betalingen aan de gemeente waren gedaan, dat door God. Staten de suppletoire begrooting, de be sluiten in zake de af- en overschrijvingen waren goed gekeurd, dat de gezondheidscommissie de begrooting 1912 en de rekening 1911, inzond! (het aandeel der ge meente in de begrooting bedraagt 135.24) en dat de rijksbijdrage in de kosten van het herhalingson- derwijs bedraagt 177.75. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Het bestuur der vereeniging van vergunninghou ders afd. Heerhugowaard' verzocht verlenging van 't sluitingsuur van 10 tot 11 uur. Zonder eenige be spreking werd ook dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. De afdeeling Hensbroek van de vereeniging Voor Vakonderwijs zond haar rekening over 1911 in en ver zocht een subsidie van 10, het vorige jaar was 5 verleend. De heer Met meende ook met het oog op de Provin ciale. subsidie de subsidie tot 10 te willen verhoo- gen, de heeren Plevier en de voorzitter steunden deze meening, waarna aan het verzoek van adressante met algemeene stemmen werd voldaan. De commissie tot bevordering van getrouw school bezoek verzocht evenals vorige jaren een subsidie van 00, welke zonder eenige besprekingen met algemee ne stemmen werd verleend. De gezondheidscommissie te Hoorn zond haar ver slag in, hetwelk bij de leden zal circuleeren. De heeren P. Kooij en Ditmers verzochten onthef fing van hunnen hoofdelijken omslag resp. voor 8 en 7 maanden, welke werd verleend. De raad vereenigde zich met de door B. en W. aan gewezen regeling der stembureaus. Inzake het door B. en W. ingestelde onderzoek naar den stand van het armwezen gaf de voorzitter eenige inlichtingen, waaruit bleek dat in 1907 en 1908 de kosten 70, in 1909 76, in 1910 82 en in 1911 86 per persoon en per jaar bedroegen. In Akersloot was dit 169, in Wieringerwaard 130 en f 215 per jaar. In verband hiermede merkte de spreker op, dat, mocht tot inrichting van een huis worden overgegaan, de kosten zeker hooger zullen worden. B. en W. had den geen voorstel om thans bij den raad in te dienen. De heer Met wees op den onhoudbaren toestand van heden, verwees naar de woning waar vijf ouden van dagen onderdak zijn, kortom, hij meende dat al kost het de gemeente iets meer, men toch ook in aanmer king moest nemen dat er tot nog toe weinig ernstige zieken onder de armen voorkwamen, mocht dit wel eens gebeuren, wat zou de gemeente dan moeten? Nogmaals verwees hij naar de moreele verplichting er de aandacht op vestigende, dat waar de gemeente ten rente garandeerde ten bate der meer gegoede bur gerij, zij ook wel iets mocht doen voor de armen. De heer Blauw uitte zich sterk voor een flinke ver betering. De heer Plevier vroeg naar het verschil der koste;, run verpleging in den vorm van nu en van die in den voorgestelden vorm. De voorzitter achtte het moeilijk dit verschil vast te stellen, vooral daar verschillende armen niet in het huis zouden willen worden verpleegd. De heer Plevier meende, dat al de armlastigen in bet huis moeten worden opgenomen, gebeurt dit niet, dan krijgt men een armverzorging in twee categorieën en dat is z. i. te duur voor de gemeente. De voorzitter herhaalde de bezwaren aan het idee van den heer Plevier verbonden. De heer Plevier vond het veel te duur een huis te bouwen voor 5 of 5 mensehen. De voorzitter meende oen huis te kunnen bouwen voor 10 a 12 personen. De heer Plevier herhaalde zijne meening, onder verwijzing naar den toestand' in Ursem. De voorzitter zeide, dat een arme nu verpleegd bij zijn kinderen, de gemeente 52 per jaar kost en het nu wel wat gek zou zijn dezen man in het armenhuis op te nemen, waar hij de gemeente zeker 150 zal kosten. Verder meende hij dat indien het tegenwoor dige gebouw niet zoo slecht was, er z. i. geen sprake zou zijn van de stichting van een armenhuis. Hij er kende de noodzakelijkheid het tegenwoordige huis te verbeteren. De heer Blauw stelde voor dit huis te vewangen door een ander in hetzelfde genre en er eene kamer bij te bouwen voor eene moeder, die desnoods hulp aan zieken en behoevenden zal verleenen. De heer Met merkte op, dat onder de door indertijd genoemde cijfers ook gerekend moeten worden de kos ten der geneeskundige hulp. Verder legde hij er nog eens den nadruk op dat het waarlijk zijne meeuing niet is het huis zoo groot en grootsch in te richten, en meende dat de inwilliging van zijn voorstel de ge meente, in verband met de kosten der geneeskundige hulp, zoo ongeveer 10 per ame per jaar meer zal kosten. De voorzitter onderwierp hot voorstel tot stichting van oen armenhuis nu aan een stemming. De heer Plevier zeide vooraf tegen te zullen stem men om zooevon door hem genoemde redenen. Het voorstel tot stichting van een armenhuis werd daarna aangenomen met 0 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Plevier, Schilder en van der Oord. Na eenige algemeene besprekingen werd de voorloo- pige regeling omtrent de plaats aan B. en W. overge laten. De daarna door B. en W. voorgestelde verordening op de heffing van leges werd na eenige daarin aan gebrachte wijzigingen goedgekeurd. B. en W. boden daarna den raad het gemeente-ver slag aan, welk verslag bij de leden zal circuleeren. Bij de rondvraag stelde de heer Met een andere wijze voor wat aangaat de volgorde der stemming. Hij zag gaarne dat B. en W. in een volgende vergadering met een voorstel kwamen. Na eenige besprekingen vond de vergadering goed, dat de eerste stemmer in 't vervolg door het lot zal worden aangewezen. Verder zag de heer Met gaarne dat de voorzitter zich eens een voorzittershamer aan schafte. De voorzitter zal hier nota van nemen. De heer Blauw uitte de wenschelijkheid om hier een landbouwcursus te geven. De voorzitter meende, dat dit. meer op den weg der land- of tuinbouwvereenigingen lag, desnoods met subsidie der gemeente. De heer Pool vroeg of het .niet- op den weg der ge meente lag een onderwijzer die de landbouwacte ver krijgt, verhooging van salaris te geven. Bij de besprekingen gevoelde de raad daar wel wat voor en zal bij een benoeming ter vervulling eener eventueel ontstaande vacature rekening houden met de strekking van den door den heer Blauw gestelden vraag. De heer Schilder vroeg hoe of het was met den toe stand van school No. 1. De voorzitter zeide, dtat de zaak nu netjes in orde was en deelde mede, dat die toestand zich niet meer zal herhalen. De openbare vergadering werd daarna gesloten, waarna de raad overging in comité, ter behandeling van belasting-reclames. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond hield de vereeniging ,,'t Belang der Jeugd" hare algemeene vergadering onder presidium van den heer II. J. Houtkooper. Besloten werd ook dit jaar de kinderen der openba re school een schoolfeest te doen houden en wel: de 3 hoogste klassen naar Amsterdam (een bezoek aan Ar- tis enz.), de laagste klasse per spoor en tram naar Bergen. Uit het uitgebracht verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo was van 44.50 en er op ongeveer 140 contributie te rekenen is. De heer Rens Slot, aan de beurt van aftreding als bestuurslid, werd met groote meerderheid als zooda nig herkozen. Een voorstel van Ds. Banga, om een op te richten speelplaats voor de jeugd gedurende 10 jaar met jaar lijks 10 gulden te subsidieereu, werd verworpen, als zijnde te bezwarend voor de vereeniging, terwijl het nut eener dergelijke speelplaats zeer in twijfel werd getrokkenmeer steun vond bij de vergadering om bij wijze van proef per jaar 2.50 bij te dTagen aan de vereeniging „Avondjes voor de Jeugd" en werd hier toe met algemeene stemmen besloten. VAN TEXEL. lil de openlucht-bijeenkomst van vrijzinnig-gods- dienstigen, die den 23sten Juni a.s. des namiddags van 2 tot 5 uur in Doolhof zal gehouden worden, zul len als sprekers optreden de heeren A. C. de Regt van Alkmaar, H. Buiskool van Oudeschild' en Koster van Den Helder. Een zangkoor onder leiding van den heer M. Kikkert znl de bijeenkomst opluisteren. TREURIG ONGELUK. Gisterenmiddag waren eenige werklieden van de •gasfabriek te Zeist bezig aan het leggen van gasbui zen op den Driebergschen weg, nabij 't Seminarium. Van vier tot half vijf was er schafttijd, en de werk man v. Wilgenborg benutte dat half uurtje om op een sleeperswageu zijn brood' te eten. Noodlottigerwijze stond de kar juist op de rails. De machinist van de* stoomtram, die kwam uit de richting van Driebergen, scheen dit niet te bemerken en reed in vaart op de kar in. v. W., die met zijn rug naar de tram zat, werd door haar gegrepen en onmiddellijk gedood. Of hier schuld is bij den machinist, dan wel bij den opzichter van het werk, die den wagen op de rails liet staan, zal moeten worden uitgemaakt. Het slachtoffer was 52 jaar en gehuwd. ZAAK-Ds. EWOLDT. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft bij uitspraak van 3 Juni 1912 Abel Ewoldt, predikant bij (ie Xederduitseh Hervormde gemeente te Oosterzee en Echten, schuldig verklaard aan onchristelijken wandel en hem ontzet uit zijn ambt van predikant in de Xe- derlandscli Hervormde kerk. De zaak-Ewoldt is bij het classicaal bestuur van Heerenveen aanhangig gemaakt door een aanklacht van den kerkeraad van Oosterzee en Echten bij schrij ven van 26 October 1911. Het classicaal bestuur heeft, na de zaak-Ewoldt onderzocht te hebben, genoemde zaak, handelende naar art. 47 alinea 3 van het regle ment voor kerkelijk opzicht en tucht, den 29 Februari 1912 overgebracht bij het provinciaal kerkbestuur. Dit bestuur heeft de zaak verder onderzocht door nog eenigo personen te liooren, na welk verhoor het pro vinciaal kerkbestuur ds. Ewoldt schuldig heeft ver klaard aan ongeoorloofde verstandhouding met zijne voormalige dienstbode L. v. Z. en dat wel onder ver zwarende omstandigheden. Ds. Ewoldt was reeds den 19en Juli 1909, wegens onchristelijken wandel, geschorst geweest voor den tijd van een jaar met verlies van drie maanden tracte- ment. (L. Ot.) EEN TREURIGE TEGENSTELLING. Een paar weken geleden kwam een mijner vroegere leerlingen bij mij. „Meneer, zon u me mijn pokkenbriefje ook kunnen geven"? „Wel zeker, heb je dat noodig?" „Ja meneer, ik kan bij 't spoor geplaatst worden." „Zoo, en wat wordt je daar dan?" „Wisselwachter, meneer." „Dan verdien je zeker meer dan bij den boer is 't niet?" „Dat zal waar zijn, ik begin met 11 in de week." Elf gulden in de week, lezers en dat voor een jon gen van 21 jaar, die 't op school nooit verder ge bracht heeft dan de 5d'e klas en na 't verlaten der Kchool niets meer geleerd heeft. Wat denkt ge dat een Onderwijzer van dien leeftijd liicr per week verdient? Negen gulden vier en zestig cents zegge 9.64). Is 't niet diep treurig. EEN CONFLICT TUSSCIIEN HOOGLEERAREN EN MINISTER HEEMSKERK. Naar uit Groningen aan „Het Volk" gemeld wordt, is or een ernstig conflict uitgebroken tusschen de Gro ninger hoogleeraren in Fransch, Engelsch en Duitsch, de heeren Salverda de Grave, Kern en Symons, en minister Heemskerk. De drie genoemde professoren zijn steeds voorzitters der examen-eommissiën voor de akten lager- en mid delbaar onderwijs, Fransch, Duitsch en Engelsch. De heer Heemskerk had nu aandrang op hen uitgeoefend om te bevorderen dat dit jaar een aantal reclitsche le den in die examen-commissiën, die heel wat reis- en verblijfgeld plegen af te werpen, zouden worden opge nomen. De drie lioogleeraren weigerden evenwel an dere aanbevelingen te doen dan die uitsluitend op de bekwaamheid der examinatoren zouden berusten. Minister Heemskerk ging toen toch zijn gang en benoemde een aantal kerkelijke leden in de examen- commissiën. De drie hoogleeraren, de benoemden on bevoegd achtende voor de hun opgelegde taak, hebben nu gezamenlijk den Minister den eisch gesteld, om die reeds in de Staatscourant gepubliceerde benoemingen terug te nemen, wijl zij anders hun mandaat als leden der examen-commissie ter beschikking zouden stellen. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend werd een bewoner van een perceel in de Jacob van Campenstraat te Amsterdam in een kamer in bewusteloozen toestand gevonden. Bij on derzoek bleek, dat uit de gasleiding een hoeveelheid gas was ontsnapt. -i- Het comité, dat zich te Beek (gein. Berg) had gevormd om den arbeider Hartjes, wiens dochtertje werd vermoord en die zelf ouder verdenking daarvan langen tijd in preventieve hechtenis heeft doorge bracht, schadeloos te stellen, heeft van vele zijden zoo veel steun ontvangen, dat men den vader tenminste finantieel het ondervonden leed heeft kunnen verzach ten. Op de kermis te Sittard kwam het gisteravond tot een bloedige vechtpartij. Zekere II. is daarbij le vensgevaarlijk verwond door messteken in hoofd en rug. De vermoedelijke daders, de gebroeders M., zijn aangehouden. De Zandvoortsche politie heeft een vijftienjarige jongen aangehouden, die langs het strand zwierf. De knaap verklaarde J. M. te heeten en uit Zwolle af komstig te zijn. Op 't politiebureau nader ondervraagd viel hij door den mand en bekende, dat zijn opgave aan den agent onjuist was geweest. In werkelijkheid heette hij namelijk J. R. W. en kwam uit Amsterdam, waar hij, tengevolge van een ruzie met zijn vader, de ouderlijke woning was ontvlucht. Maandagavond had een geweldige gasontplof fing plaats in den kruidenierswinkel van de coöpera tieve vereeniging „Helpt Elkander" op Fellenoord te Woensel. Werklieden hadden dien dag lampen aan de leiding bevestigd. Er bleek een lek te zijn en haas tig werd een onderzoek ingesteld, doch niet dan na eerst den meter te hebben dichtgedraaid. Blijkbaar had zich een overvloed van gas opgehoopt tusschen het pleisterwerk van het plafond, dat met een vreese- lijken knal ontplofte. Terwijl de groote spiegelruit en alle overige ruiten in het gebouw tot scherven vlo gen, schudde het huis op zijn fundamenten en het heele plafond kwam in een zware stofwolk naar bene den gestort. Aan „Het Vad." wordt medegedeeld, dat het le gerbestuur voornemens is, proeven te doen nemen met bevroren buitenlandsch vleesch. De firma H. J. van de Garde en Co., te Zaltbom- mel en de heeren T. de Jong, chef, en A. J. Rossel. onderchef bij genoemde firma, hebben een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen den redacteur van het Grafisch Weekblad. Dinsdagmiddag wilde een heer uit Ierseke, op den Kloetingschen straatweg, met zijn motorfiets uit wijken voor een boerenwagen en reed daarbij in volle vaart tegen een boom op, waardoor hij met het achter hoofd op den straatweg kwam te vallen. In bewuste loozen toestand werd hij opgenomen. Een loodgietersknecht is gisternamiddag van het dak van de Nieuwe Kerk te Delft gevallen. Hij gleed van een hoogte van 15 meter, greep een goot, die hem niet hield, en viel verder tot op den nok van oen steenen beer. Daar bleef hij bewusteloos liggen. De politie kwam met ladders en zeilen, maar de man kwam weer bij, stond! op en ging naar beneden. Tot hij bemerkte, dat zijn pet nog boven lag. En, als wa re er niets gebeurd, stapte hij naar boven en haalde zijn hoofddeksel. Do heer Govaarts, Bakenessergracht te Haarlem, heeft op een zolder onder waardelooze voorwerpen een geschilderd portret gevonden, dat nu gerestaureerd is door den heer Karstens te Haarlem. De eigenaar meent dat het werk van Frans Hals is. Een onder zoek van deskundigen zal moeten uitmaken of er re den is voor dit vermoeden. Te Breda is uit een loods, staande bij de Chassé- kazerne, waarin de mitrailleurs geborgen zijn, door verbreking van eene ruit twee veldkijkers ontvreemd, behoorende bij de mitrailleurs. De dader is bekend, de Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Daar Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant voorstellen om aan de gemeente Halsteren bij Bergen op Zoom een vrij groote subsidie te verleenen ter be strijding van de. kosten ad 20.000 verbonden aan het verbouwen der oude Roomsch-Katholieke Kerk tot Raadhuis, is het thans zeker, dat dit gebouw, dat groote monumentale waarde bezit, behouden blijven zal; te meer daar het Rijk voor de helft in die kosten zal bijdragen. STAATSLOTERIJ. BEZOEK AAN ALKMAAR Morgen zal onze stad bezocht worden door een 250- tal afgevaardigden, die deelnemen aan de Vereenigde Europeesche Conferentie voor de dienstregeling der treinen en der doorgaande rijtuigen, welke te Amster dam wordt gehouden. De volgende landen zijn op de conferentie vertegenwoordigd België, Bulgarije, Denemarken, Duitschland, Frank rijk, Engeland, Italië, Luxemburg, Holland, Noorwegen, Oostenrijk, Rumenië, Rusland, Finland, Zweden, Zwit serland. Servië, Hongarije en Turkije. Om 10.14 zal het gezelschap te Alkmaar aankomen. Bij het bezichtigen van verschillende interessante en schilderachtige plekjes van onze stad, zal natuurlijk de kaasmarkt niet vergeten worden. Daarna zal een bezoek aan Bergen aan Zee worden gebracht met de tram, die om 12.40 vertrekt. In Bergen aan Zee zal de lunch worden gebruikt in hotel „Nassau-Bergen". Om 4 10 heeft het vertrek uit Bergen aan Zee plaats, terwijl de heeren weder met een extra trein naar Am sterdam vertrekken. SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf Machinefabriek „'t Honds bosch" te Alkmaar liepen met goed gevolg te water het nieuwe stalen motoraakschip „Betsy", lang 42 voet, breed 10 voet, hol 5 voet en gebouwd voor rekening van de heeren E. Meerman Zn te Alkmaar. Het sohip, hoofdzakelijk bestemd voor vervoer van bouwmateriaal zal worden voortbewogen door een 15 P.K. „Gardner" motor. Een nieuwe stalen motorsleepboot, tevens inge richt tot passagiersvervoer, lang 50 voet, breed 12 voet, hol 6 voet en uitgerust met een 45 P.K. „Krom hout" motor en bestemd vo„r den dienst in Atjeh. BENOEMD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren tot onderwijzeres bij het L. O. aldaar benoemd de heer W. Bralts, alhier. GESLAAGD. Daar in ons bericht van gisteren de naam ondui delijk voorkwam, vormelden we nogmaals, dat te Rot terdam slaagde voor onderwijzeres bij het voorbe reidend onderwjjs mej. G. H. v. d. Rijst, leerling van den cursus verbonden aan de algemeene bewaarschool, alhier. AGENDA. DONDERDAG. Zangvereeuiging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur pre cies, gebouw Harmonie (groote zaal.) VRIJDAG: Gymu.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," jongens, le afd. van 67 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," aspiranten 7'/t8V4, turn- lokaal Schoolstraat. Dames Gymnastiek-vereenigiug „Hygiea" oefening van 67 uur voor meisjes, van 78 voor jongens van 89 voor Dames in het Gulden Vlies. ZATERDAG. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes- afd. van 45 uur, jongens 2e afd. van 66 uur. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Meisjes-afdeeling 45. Gymn.-Ver. „de Halter," 8—9 uur, adspir. va-n 12 16 jaar; 910 uur voor leden van 16 jaar en ouder, „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. Laatste Berichten. TWEEDE KAMER. 'a-GRAVENHAGE, 13 Juni. Aan de orde was he den het voorstel van de commissie van voorbereiding voor de ziekteverzekering om des heeren Lohmans amendementen op de ziektewet maar de afdeelingen te verzenden als bevattende een geheel ander stelsel dan het ontwerp zooals de heer Nolens het nader toe lichtte. De heer Lohman trok de amendementen in, uit vrees dat anders door vertraging niets terecht kwam op sociaal gebied. De heeren Borgesius, Scha per, Troelstra en Roodhuyzen. critiseerden scherp de zonderlinge houding van den heer Lohman, terwijl de heer Roodhuyzen diens amendementen opneuw indien de. Ten slotte werd met 65 tegen 17 stemmen beslo ten de behandeling van de Radenwet te schorsen eu inmiddels aan de commissie van voorbereiding te vra gen, wat te doen staat met de amendementen van den heer Roodhuyzen. DE ZANDVOORTSCHE KWESTIE. HAARLEM, 13' Juni. De Rechtbank sprak heden den Zandvoortschen geneesheer vrij, die terecht stond wegens het niet aangeven van diphteritis-gevallen en het doen vervoeren van patiënten in besmette kleeren. TOT 20 JAAR VEROORDEELD. ZWOLLE, 13 Juni. Heden stond' terecht voor de rechtbank alhier Gerrit van Kommer, 27 jaar, boeren arbeider te Barnevëld, die den 30en April te Appel, gemeente Nijkerk, Cornelis van Harten, den 84-jari- gc-n schaapherder den hals afsneed. Beklaagde beken de. De eisch luidde twintig jaar gevangenisstraf. DE AANSLAG TE GRONING1N. GRONINGEN, 13 Juni. Maarten K., de jongen die een driedubbelen moordaanslag deed ten huize van de familie Polak werd1 heden veroordeeld' tot 5 jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief. Da. EWOLDT. HEERENVEEN, 13 Juni. De rechtbank te Heeren veen sprak heden Ds. Ewoldt vrij wegens gebrek aan bewijs. ONLUSTEN IN PALERMO. PARIJS, 13 Juni. De Eclair bevat een telegram uit Palermo, waarin wordlt medegedeeld, dat de toepassing der marine-wet ernstige onlusten veroorzaakte. De algemeene staking is afgekondigd. De politie char geerde. Een honderdtal personen werden gewond, evenals vijftien karabiniers en twee politie-agenten. ENGELAND. Het aantal mannen, dat in de ha ven van Londen aan het werk is, is gisteren weer aanzienlijk toegenomen. Volgens de ambtelijke opga ve hebben vandaag 8530 man aan 111 schepen ge werkt. Een manifest vanwege het verbond van trans portarbeiders eindigt als volgt: Reeds wordt een internationale beweging overwo gen, en de ontwikkeling van de staking in Engeland zal grootendeels over de beweging in het buitenland beslissen. De heer Orbell, een leider van het verbond van ha venarbeiders, heeft gezegd, dat de internationale be weging dezen vorm zou aannemen, dat men weigerde te werken op schepen met bestemming voor Engeland, die elders waren binnengeloopen. Orbell schat dat er buiten Londen 23.000 bootwerkers staken, wat met die van Londen een totaal van 45.000 stakers geeft. De lieer Tillett schat dat er buiten Londen 50.000 bootwerkers van verschillende soort staken. Dit ge tal, zoo verklaarde hij voorts, wordt dagelijke grooter. Een algeheele werkstaking moet slechts bestaan in Bristol, Swansea, Plymouth en bovenal in Southamp ton, waar dé kolendragers en de bootwerkers in dienst bij de Union-Castle lijn op het stoomschip Edinburgh C'astle, dat Zaterdag naar Zuid-Afrika moet vertrek ken, het werk hebben neergelegd. De Zuid-Wester- spoorweg heeft den nachtelijken stoombootdienst naar St. Malo en Cherbourg moeten staken. In Manchester en Queensborough moet een gedeel telijke staking bestaan, maar in de andere voornaam ste havens zooals Liverpool, Glasgow, Dover, New castle, Belfast, Hartlepool gaat het werk door, terwijl in de haven van Londen 8350 bootwerkers aan den arbeid waren. Gistermiddag maakte het stakingscomité bekend, dat de ketelmakers, timmerlieden en machinisten van Oostelijk Londen onverwijld zullen staken. De bootwerkers van de havens aan de Clyde en de 1 lumber hebben besloten om niet te staken. FRANKRIJK. I)e stand van de staking in de haven te Havre is niet gewijzigd. Twee paketbooten zijn zonder bemanning. De aangemonsterde zeelieden te Marseille hebben in een vergadering een motie aangenomen, waarin zij loousverhooging verlangen en verklaren dat zij ge reed zijn om een solidariteitsstaking te beginnen met hun kameraden te Havre. De staking van de aangemonsterde zeelieden te Bordeaux wordt als geëindigd beschouwd. HONGARIJE. De keizer heeft bij de ontvangst van graaf Tisza. den voorzitter van het Hongaarsche Iluis van Afgevaardigden, hem gelukgewenscht met zijn zedelijke kraeht en de hoop te kennen gegeven, dat het Huis spoedig op normale wijze zou werken. Vervolgens ontving hij den heer Tisza in bijzonder ge hoor. De Hongaarsche groep van de interparlemen taire unie zal niet deelnemen aan de conferentie die dit jaar te Genève zal worden gehouden. RUSLAND. De minister van politie heeft een be kendmaking uitgevaardigd voor de goudmijnen aan de Lena, dat arbeiders, die de door de maatschappij

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2