STADSNIEUWS. BUITENLAND. zijn, zelfstandigheid, bekwaamheid en onpartijdigheid. Ook dient gewezen op het gevaar van het hiërarchisch verband. De militaire rechters zijn ook bij uitnemend heid rechters in eigen zaak, in eiken beklaagde een aanrander van de krijgstucht ziende. En spr. zegt voorts nog dat het vertouwen in de militaire recht spraak reeds lang niet meer bestaat. De heer Van Hamel zei dat hij hier verkeerd aangehaald is. Hij wensohte niet uitsluitend rechts geleerden in de krijgsraden, maar wilde de commune zaken bij den burgerlijken rechter gebracht zien. Spr. wenscht dat de militaire rechters een juridische oplei ding zullen hebben. Doch in de bestaande omstandig heden sloot spr. zich bij het ontwerp aan. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden ochtend' 11 uur. 1)E MINISTER HEEMSKERK EN DE GRONING- SCHE HOOGLEERAREN. Nader verneemt ,,Het Volk' nog omtrent het ge schil tusschen minister Heemskerk en de Groningsche hoogleeraren-voorzitters van de taal-examen-commis- sies, dat hun bezwaar niet zoozeer gericht is tegen de benoeming van eenige door hen niet gewenschte eleri- cale commissieleden, als wel tegen het schrappen van •eenige zeer bekwame niet-clerical© personen door den minister. Onder de clericale leden, die de minister benoemde, was de heer J. M. Muller, leeraar aan het gerefor meerd gymnasium te Amsterdiam, die de minister zelt leeds te voren benoemd had in de commissie voor het staatsexamen (toelatingsexamen voor d© universiteit), welke functie hij tegelijkertijd zou moeten hebben waargenomen! De heer MiiHter vernam zijn benoeming in de Fransche taaiakte-commissie pas uit de krant en was door den minister geheel onkundig gelaten van diens voornemen. Itij heeft intusschen voor de Fransche commissie bedankt. Nog meldt men aan het blad, dat. de meesten der permanente commissieleden van de taalexamen-com- missie met hun hooggeleerde voorzitters instemmen en vast besloten zijn en bloc hun ontslag te nemen als commissielid, zoo niet de uitgestootenen alsnog aan de commissies worden toegevoegd. HET KRUPP-MONOPOLIE. Naar aanleiding van een bericht in „Het Volk," dat minister Colijn een groote bestelling van geschut zou heeben gedaan in Oostenrijk, deelt do „Avondpost" het volgende mede: „De bestelling, waarvan hier sprake is en die in derdaad aan de Skoda-Werke t© Pilseu, in Oostenrijk, is opgedragen, betreft- 8 kanons van Vh c.M., L/30, voor de nieuwe torpedobooten bestemd. Ook de firma Krupp had ingeschreven om voor die bestelling in aanmerking te komen." ZIEKTEVERZEKERING. De Haagsche correspondent van dte Tel. meldt: De commissie van voorbereiding in zake de Ziekte verzekering heeft gistermiddag van 2 tot 4 uur ver gaderd ten einde haar advies op te stellen, dat zij aan de KameT zal uitbrengen omtrent de amendementen- Roodihuijzen, dezelfde amendementen, eerst door den heer Lohman ingediend. Naar wij vernemen, heeft de commissie met 3 tegen 2 stemmen besloten, aan de Kamer ditmaal geen af deelingsonderzoek te zullen voorstellen. De tegen standers van afdeelingsonderzoek waren de rechtsche heeren Nolens, De Visser en Van Vliet, de voorstan ders de linksche hoeren Patijn en Schaper. Gelijk men weet, had de commissie heden aan de Kamer voorgesteld precies dezelfde amendementen, doch toen door den heer Lohman onderteekend, w e 1 in de afdoelingen to onderzoeken. In parlementaire kringen wint de meening veld, dat. dit laatste advies, waartoe ook d© heeren Nolens en Van Vliet hadden meegewerkt, eenvoudig van de rechtsche leden een politieke manoeuvre is geweest, om zoodoende den heer Lohman te bewegen zijn amen dementen in te trekken. Nu ten opzichte van de nmendementen-Roodhuyzen geen afdeelingsonderzoek wordt voorgesteld, kan men in de Kamervergadering van moTgen nog een heftig debat verwachten. NEGENDE M1DDENSTANDS-CONGRES. Het 9de congres van den Middenstand zal dit jaar onder voorzitterschap van den heer ,T. 8. MefiVv n, op 10 en 11 Juli te Deventer worden gehouden. Er zijn twee bolnngrijke onderwerpen aan de orde gesteld, n.l.: Ie. Do publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den Middenstand, en 2e. Worden de belangen van crediteuren in faillis sementen voldoende door de Wet gewaarborgd? Depraeadviezen over deze onderwerpen zullen bin nen enkele dagen worden verzonden. Bij het Bestuur van den Middenstandsbond werd heden het offieieele bericht ontvangen, dat de Mi nis ter van Landbouw. Nijverheid en Handel, de heer Talma, zich voorstelt een deel der Cougresvergaderiu- gon te komen bijwonen. Tevens werd de offieieele me- dedeeliug van den Minister ontvangen, dat de heer Everwijn, hoofd der afdeeling Handel van het Depar tement van L., N. en II. door den Minister is aange wezen hem op het Congres te vertegenwoordigen. Gemengd nieuws. DUINOORD-BEROEPEN. In Duinoord, de woonstee bij voorkeur van gepensi oneerden en rustenden in den Haag gebeurde 't. Harry en Jantje zijn zoontjes uit gezinnen waarvan de hoofden het „dolee far niente" in Duinoord kun nen beoefenen. En zoo vroeg Jantje op zekeren dag aan Harry: „Wat i9 jouw pa?" Harry wist niet beter of zijn pa was, hetgeen op 't bordje buiten de deur vermeld staat en zei: „Mijn pa is lid van Armenzorg. En wat is jouw pa?" Jantje dacht diep na en antwoordde teen: „Mijn pa is lid van Eigen Hulp." (N. Ct.) ONVERANTWOORDELIJ K. In een huisgezin te Sloterdijk kregen eenigen tijd geleden een pnar kinderen mazelen. De ouders dach ten de kinderen door gebed te kunnen genezen, doch dit middel bleek niet te baten en de toestand verer gerde steeds. Eindelijk werd, onder pressie van ande ren, medische hulp ingeroepen. De dokter constateer de, dat hiermede te lang was gewacht en kon niet meer voorkomen dat een aanlig knaapje korten tijd later stierf. De zaak is nu bij de justitie aanhangig gemaakt, waar de ouders zich zullen moeten verantwoorden. EEN BUITENKANSJE. Schreven wij 4 Juni, hoe men te Katwijk aan Zee, de monding van den Rijn op diepte had gebracht, meldt de N. Ct., thans kunnen wij melden, dat een groote hoeveelheid zoetwaterviseh, die zich in de kolk bevond, dood is gegaan door het binnengedrongen zee water. Men heeft er palingen bij gevonden van 3 en 4 pond. Alle visch kwam dood bovendrijven. Voor menigeen een buitenkansje geweest, doch ook een waarschuwing voor later. ELECTRICITEISFABRIEK VOOR DE PROVIN CIE GRONINGEN. Gedeputeerde Staten der prov. Groningen hebben aan de Prov. Staten dier provincie een voordracht doen toekomen tot oprichting eener electriciteitsfa- briek met hoogspanningsnet voor de prov. Groningen. Ged. Staten achten de stichting van een naaml. ven nootschap gewenscht met een voorloopig kapitaal van l'OO.OOO, waarvan bij de oprichting 20.000 zou moe ten zijn geplaatst; terwijl de eerste verplichte storting op 10 dus op 2000 zou kunnen worden vastge steld. De provincie is bereid voor een bedrag van bijv. 20 aandeelen a 250 in het kapitaal deel te ne men. Als aandeelhouders treden op de provincie en de belanghebbende gemeentfen. Voor den bouw der centrale en den aanleg van het net zal in het eerste jaar respectievelijk 450.000 en 310.000 b?noodigd zijn. UIT EGMOND-BINNEN In de Woensdagmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren Groot en de Wit. Ingekomen was een reclame in den Hoofd. Omslag van G. Ruigewaard te Egmond aan Zee, we gens zijn aanslag als foreus voor het beschikbaar hou den van een kantoor, of het aanwezig zijn in de ge meente voor langer dan 90 dagen ter uitoefening van een beroep of bedrijf. De voorzitter zegt, dat mocht betwist worden, dat geen kantoor beschikbaar wordt gehouden, dan toch zeker liet tweede argument onbetwistbaar is wegens het aanwezig zijn van meer dan 90 dagen in de ge meente ter uitoefening van een beroep of bedrijf. Besloten werd daarom afwijzend op de reclame te beschikken. In behandeling werd daarna genomen het in de vo rige vergadering behandelde adres van J. Kraakman c. sa om in gebruik te mogen hebben een gedeelte der schoeiing langs het mallegat ter lengte van 11 meter. Als voorwaarde werd' door adressant gesteld dat duor hem dat gedeelte der schoeiing zal worden onderhou- den, terwijl aan hem het recht zal worden toegestaan een hijschkraan te maken. Na eenige algemeene besprekingen werd op het adres gunstig beschikt onder voorwaarde, dat als recht van erkenning van eigendom jaarlijks J 2.50 aan de gemeente zal moeten worden betaald. De Raad hield zich de bevoegdheid voor deze ver gunning ten allen tijde in te trekken zonder opgave van redenen, terwijl Burgemeester en Wethouders in bijzondere gevallen het recht zullen hebben bedoelde aanlegplaats ook voor anderen voor bepaalden tijd be schikbaar te 8tollen. In verband met de verontreiniging van den weg naar Bergen werd de verordening op de openbare orde met de navölgende bepaling aangevuld; „Het is ver boden mest in vasten en vloeibaren vorm binnen de gemeente te vervoeren, of te doen vervoeren op zoo danige wijze dat de openbare wegen worden verontrei nigd. Overtreding wordt gestraft met een boete van hoogstens 10. De verordening werd spoedeischend afgekondigd en treedt in werking op Donderdag 13 Juni 1912. Besloten werd openbaar aan te besteden het ver straten van het gedeelte van den straatweg van den hoer Schild naar café Tates en dit zoo spoedig moge lijk tedoén geschieden, liet kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld. Vorder niets meer te behandelen zijnde, word de vergadering gesloten. UIT PURMEREND. Het paard van de heeren Gr. te Zuid- en Noord- Schermer kwam door dte gladheid van de steenen al hier te vallen. De soort en de ligging van de steenen komt overeen met die te Alkmaar in de Langestraat, waar vroeger meermalen dergelijke ongelukken plaats hadden. KORTE BERICHTEN. Te Olterterp heeft iemand uit Iloutigehage zen der eenige aanleiding geschoten op twee zich in Ol terterp bevindende onderwijzers uit Drachten, geluk kig zonder hen te treffen. De man is in hechtenis ge nomen en gevankelijk naar Heerenveen overgebracht. Door de politie is de revolver, waarop 5 patronen, uit de vijver opgevischt. Hij bevond zich in niet al te nuchteren toestand. Te Wageningen is een driemaandsch kind van de echtelieden E. in het bed gestikt, daar het onbe merkt op den buik was komen te liggen. De 93-jarige vrouw, die sinds Zaterdag spoorloos was yerdwenen, is gevonden. Ze had ergens een ka mertje gehuurd en dit betrokken zonder de kinderen op de hoogte te brengem Nu leeft, ze weer onder het lak van haar dochter. Woensdag is de zeebadplaats Hindeloopen feeste lijk geopend. Honderden belangstellenden van el ders waren daarvoor overgekomen. De instructie in de zaak van li. E. Bosch, te Heek, verdacht van den moord in Februari op de 7-jn- rige Maria Hartjes gepleegd, is gesloten. De officier van justitie requireerde verwijzing der zaak naar de openbare terechtzitting,zoodat bij toewijzing van dien isch Bosch vermoedelijk 9 Juli wegens doodslag en aanranding der eerbaarheid zal terechtstaan. Gisteren had te Nieuwe-Sehans een hoogst droe vig ongeluk plaats. Spelenderwijs geraakte het eenig kindje van den bakker Veldman alhier in een emmer kokend water, met zoodanige gevolgen, dat het zulke brandwonden bekwam dat de dokter direct opname in bet ne. ziekenhuis noodig achtte, 't Mocht echter niet baten, aldaar is het heden Teeds bezweken. Te Scbinnen (Limb.) is Woensdagmorgen een jonge voerman uit Thul, door een paard doodgeslagen. Op Urk is bij een kind van enkele weken nek kramp vastgesteld. Door het Jozef Israëls-comité voor het oprichten van een monument in de geboortstad van dezen groo- ten meester is in totaal ontvangen 4000. In het na jaar zal beslist worden hoe en waar te Groningen het monument geplaatst zal worden. Toen Woensdag te Vlaardingen een paartje in den echt verbonden zou worden, .bleek op 't laatste oogonblik de bruidegom er van door gegaan te zijn. Hij is nog niet teruggekeerd. Gisteravond had iemandl te Goes de onvoorzich tigheid, een geladen flobertbuks op tafel te leggen. Een oogenblik later kregen de kinderen het geweer in handen, speelden er mee en richten het op elkaar. Het schot ging af en de kogel trof een zesjarige kleine in den slaap. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen. In de mijn „Voccaut" bij Kerkrade werden 3 werklieden, die werkzaamheden in een schacht ver richtten, door afvallend gesteente afgesloten. Men hoopt ze levend te kunnen reddten. Tusschen Adorp en Sauwerd (Gr.) werd gister namiddag door een arbeider een zwaar voorwerp, ver moedelijk een dwarsligger, uit den trein geworpen. De spoorarbeider Niehof werd er door getroffen. Be wusteloos werd hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij gisteravond overleed. Er wordt een onderzoek ingesteld1 naar de vraag in hoeverre de eerstgemeldte arbeider schuld draagt aan het ongeluk. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 6e Klasse, 17e lijst. i t -s ~u "_v ftf - No. 19630 f 31.000. No. 5636 f 3000. No. 19439 f 200. Nos. 12963 en 19470 elk f KXh HET BEZOEK AAN DE KAASMARKT. Het was een zeer gemengd, zeer internationaal ge zelschap, dat heden onze Kaasmarkt, bezocht'. Dames en heeren van alle beschaafde landen van Europa er. zelfs van enkele niet heelemaal beschaafde. Italianen en Turken wandelden broederlijk tusschen de stapels alsof er geen Tripolis en geen veldtocht was. Finnen en Rassen waren gelijkelijk opgetogen over het land der kazen, waarover een Russisch Doema-afgevaar- digde met een onwaarschijnlijken naam zoo smadelijk sprak toen hij het Finis Finlandiae" uitbrulde.... Nimmer zal er zulk een veeltalig gezelschap op onze markt bijeen zijn geweest. De dooreenmengeling der vreemde talen werd over stemd door het geroep der kaasdragers, die extra hun best schenen te doen, om het lawaai nog wat te ver- bi oogen. De allerhoogste muziek deed het hare er bij, zoodat de dames en hperpn niet precies den indruk zullen hebben gekregen, dat het hier 's Vrijdags bijzonder stil is. Zoonis wij gisteren reeds meldden, waren het de heeren van de Vereenigde Europeesche Conferentie voor de dienstregeling der treinen en der doorgaande, rijtuigen. Mannen dus, die het internationale ver keer beheerschen, mannen dus van beteekenis. Eigenaardig was het hoevele Alkmaarders uit belangstelling voor de vreemdelingen nu ook eens hun Kaasmarkt kwamen bekijken. In dubbel opzicht is dus een dergelijk bezoek van gewicht! EEN 50-JARIG JUBILEUM. Wapperden hedenmorgen aan het einde der Lange straat en aan de Mieat dte vlaggen, dit was niet, zoo als velen gedacht zullen hebben ter gelegenheid van het internationaal bezoek dat heden aan onze stad werd gebracht, maar ter eerp van den heer II. J. Ha- bich die heden den dag herdacht waarop hij voor 50 jaar bij_ den heer Molenaar, apotheker alhier, vader van den tegenwoordigeu eigenaar, in dienst trad. Dat dit 50-jarig jubileum evenmin ongemerkt voor bij zou gaan als het 25 pn 40-jarig jubileum, was te denken. Met vrouw en dochter (zijn beide andere kinderen vertoeven in het buitenland) hedenmorgen door den heer Molenaar per rijtuig van zijn woning gehaald, werd de jubilaris dteor de familie Molenaar in de keu rig met palmen versierde woonkamer ontvangen en toegesproken op de meest hartelijke wijze. Niet alleen bleek uit de waardeerende woorden de dankbaarheid van de familie Molenaar voor hetgeen de jubilaris ten bate der zaak heeft gedaan, maar ook bleek dat de ijver en de toewijding waarmede de heer Hnbich zijn betrekking waarnam, op prijs werd ge steld. Hij werkte er voor en leefde er in, op een wijze die tot navolging kan strekken. Bij het overhandigen van een couvert bedankte de heer Molenaar den jubilaris voor de zijn vader en hem bewezen diensten, daarbij de hoop uitsprekende, dat dezelfde opgewektheid en lust tot werken den jubilaris nog lang zullen bezielen. De heer Habich had daarna van het personeel vele aardige cadeaux in ontvangst te nemen, allen getui gende van de achting welke men hem toedraagt. Nadat in intieme kring eene versnapering was ge bruikt, werd naar de Hofdijkstraat terug gereden. In de woning yan den jubilaris, waar een schat van bloemen prijkte, werd in den namiddag eene receptie gehouden, die door het vele bezoek in niet mindere mate getuigde van de hoogachting en waardeering welke in 't algemeen den jubilaris worden toegedra gen. Het portret van dten jubilaris komt in het num mer van heden van „De Prins" voor. Als een aardige bijzonderheid zij vermeld, dat de heer Habich als jongen eens op een Zaterdagmiddag wat in de apotheek zou komen helpen. Hij vond het vak mooi, men vond hem geschikt, en zoo kwam het, dat hjj er bleef en tot apotheker-assistent werd opge leid. TREURIG. Gisteravond werd een nieuw straattype, die, wan- i eer ze niet dronken is, haar onderkomen vindt In een bedelaarslogement, per handwagen naar het Bureau van Politie vervoerd om daar haar roes uit te slapen, liet was haar daar zeker zoo goed bevallen dat zij hedenmorgen, gesteund door twee politie-agenten we der om dezelfde reden daarheen moest worden ge bracht. WEEKBLADEN. Het derde nummer van „de Watersport" is ver schenen. Het is evenals de beide vorige nummers zeer actueel en geeft aardige kiekjes van pas gehou den zeil-, roei- of motorbootwedstrijden. Zoo zien we er dezen keer eenige uitstekend geslaagde opnamen in van de-1 „Hollandia-zeilwedstrijden" op 26 Mei 1912 te Alphen aan den Rijn gehouden. Van de roeiwedstrijden te Terdonek den 12en Mei gehouden, eveneens tal van opnamen. De agen da's in de verschillende rubrieken zijn evenals de bei de vorige malen goed verzorgd. De „Prins" van deze week geeft allereerst een foto van den Senaat van het Amsterdomsche Studen tenkorps. verder kiekjes van de tninbouw-tentoonstel- ling te Londen, van het. koninklijk bezoek aan Parijs, een prettigen vncantie-dag van 500 Amsterdamsehe schoolkinderen, van het Bickens- en Prinseneiland te Amsterdam, van de kort geleden geopende leeszaal voor kinderen te Amsterdam, den bond van Xeder- landsche technici te Bingen, enz. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 16 Juni 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Blansen Henkemans, van Zaandam. Avond 6 uur, Ds. de Pree, Heidelb. Cat. Zond. 33. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. H. Makkink. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, Ds. Dagevos, van Texel. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat voormiddag 10 uur en namiddag 6 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 6 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. ^Woens- dagavond van 8 30 tot 10.30 uur, vergadering van de Jongelingsvereeniging „Paulus." Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 81/, tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5Vz tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. A. G, H. van Hoogenhuizen van Amsterdam. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, ds. Th. J. v. d. Kie- boom. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, ds. de Pree uit Alkmaar. Herv. gem. Stompetoren, 91/2 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Schermerhorn, 91 /2 uur, Ds. van Meurs te Oterleek. Ger. Kerk, 9i/2 uur, preeklezen. Nam. 2 uur, Da. Dagevos te Texel. AGENDA. ZATERDAG: Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor ..Orpheus," slotrepetitie, 's avonds negen uur precies, gebouw Harmonie, groote zaal. Gymn.-vereeniging „Kracht en Vlugheid," meisjes- afd. van 45 uur, jongens 2e afd. van 50 uur. Gymn.-Ver. „Kracht en Vlugheid," Gymn.-lokaal Schoolstraat B 1. Meisjes-afdeeling 45. Gymn.-Ver. „de Halter," 89 uur, adspir. van 18— 16 jaar; 910 uut voor leden van 16 jaar en ouder, „Gulden Vlies," ingang Lindegracht. 1 TALIA ANSCI1-TURKSCHE OORLOG. De politie te Saloniki begon gisteren met de uit wijzing der Italianen ,die geen vergunning gekregen hebben hun verblijf te verlengen. Een honderdtal Ita lianen zijn uitgewezen. FRANKRIJK. De oommissie vau onderzoek naai de ramp van de „Veudémiaire" meent, dat de botsing onvermijdelijk was wegens de positie en aangewezen route voor de beide vaartuigen. De commandant van de „St. Louis" kan dus niet verantwoordelijk worden gesteld voor de aanvaring. De „Vendémiaire" ia waarschijnlijk in tweeën gesneden door de kiel van de „St. Louis". De waterdichte schotten konden waarschijnlijk geen weerstand bieden aan dte drukking van het water. De luchtbellen, die na vijf minuten opstegen, toonen, dat de „Vendémiaire" onmiddellijk volgeloopen is. Het is ontwijfelbaar, dat do bemanning zeer snel omgeko men is, De commissie is overtuigd, d'at niets gedaan kou worden yoor de redding van de onderzeesche boot, die door den stroom is medegesleept. ENGELAND. Het aantal arbeidende dokwerkers neemt voortdurend toe. Gister heeft een grappenmaker den leider Tillett beetgenomen. Hij beweerde namelijk in een open lucht-vergadering van stakers op den Towerheuvel dat bij van Lord Devenport een brief ontvangen had. waarin deze dreigde den heer Tillett te zullen af ran gelen. De heer Tillett las zijn weloverwogen antwoord erop voor. Maar de heele brief van Devenport bleek een grap. De Iersche suffragettes vieleu gisteren te Dublin de openbare gebouwen aan; zij belegerden Eet. douane kantoor, het postkantoor, het bureau der landeommis- sie, de politiebureaux en de militaire kazernes en ver brijzelden een aantal ruiten. Acht der dames werden gearresteerd. HONGARIJE. Uit Agram werd aan de „Vossische Zeitung" geseindDe politie beweert een samenzwe ring van studenten op het spoor te zijn, die aanslagen wil plegen op verscheiden voorname persoonlijkheden in Kroatië en Dalmatië. De aanslag op den konin klijken commissaris van Kroatië zou de eerste ervan geweest zijn. In een ander telegram uit Agram aan de „Vossi sche Zeitung" wordt opgemerkt: Het schijnt, dat de politie in Agram weer lust heeft van de fantastische opsmukkingen van de bekentenissen van een over spannen troepje Groot-Kroatisch gezinde studenten weer eens een groot rechtsgeding op touw te zetten. SPANJE. In de Kamer heeft de heer Caualejn-. verklaard, dat de regeering een wet, zal aanhangig maken nopens de organisatie van leger en vloot. Iti antwoord op een onderbreking zeide hij voort: Voor Spanje staan slechts twee wegen open: het moet ftf de taak die het heeft aanvaard laten varen en daar door alle inspanning die het zich heeft getroost, nut teloos maken, of het moet voortgaan zijn positie als mogendheid ter zee te herstellen. PORTUGAL. De coinbinatie-Vasooncellos voor een ministerie Is mislukt. De president heeft alle leiders van parlementaire groepen ontboden en een beroep gedaan op hun vader landsliefde teneinde de vorming van een kabinet, waarin alle groepen vertegenwoordigd zijn, mogelijk te maken. Gemengde mededeel logen. NOODWEER. Wervelstormen hebben in Portugal groote schade aangericht en de scheepvaart heeft zware verliezen geleden. Een paar rijkssleepbooten zijn voortdurend in dienst om in nood verhoerende schepen te hulp te komen. Aan de noordkust zijn een aantal schepen ge zonken. Bij Per.iehe vergingen elf visschersschepen. De bemanningen konden voor het nieerendeel gered worden. Vele menseheulevens moeten echter in den storm verloren zijn gegaan. Aan de kust van Vianna do Castello spoelden zes lijken aan. Tal van buiten- la nd-sche schepen hebben in Portugeesehe havens schuil gezocht. BRAND TE KONSTANTINOPEL. Sedert gistermiddag half twaalf staat, te Konstan- tinopel een magazijn van verfwaren en benzine in de havenwijk dicht bij de beurs en de nieuwe brug in brand. De geheele brandtveer van de stad is bezig om den brand zooveel mogelijk te beperken. Volgens den „Berl. Lok. Anz." dreigt de brand over te slaan naar het handelscentrum, waar de straten zeer nauw zijn. Twee vrouwen, drie kinderen en een grijsaard, die in de bovenste verdieping van het pak huis woonden, kregen brandwonden en konden hun le ven slechts redden door uit het raam te springen. De brand vernielde, naar nader wordt gemeld, in de zakenwijk van Galata zes gebouwen; verschillende andere gebouwen werden beschadigd. Zes personen werden ernstig gewond. De schade is aanzienlijk. DE KAPITEIN VAN KöPENICK. Volgens Duitsehe bladen is de kapitein van lvöpe- nick, van wien wij gisteren meldden dat hij in een zie kenhuis te Londen was overleden, nog altijd zoo ge zond als een visohje in het water. Wilhelm Voigt zou in de stad Lauscha, in Saksen-Meiningen wonen. Eer gisterenavond om half fien treinde hij van Coburg naar Lauscha, sprak hij, naar men meldt, in den trein met een paar passagiers, die hem herkenden, over zijn dood. en gaf zijn medereizigers tramkaarten, waar voor hij ter eere van zijn dood geen geld wilde aanne men. Voigt heeft in Luxemburg, waar hij getrouwd

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2