SWEETMAY TOILETZEEP STADSNIEUWS, BUITENLAND. AANGEHOUDEN. FIJN.DUURZAANI,GEURIG verleenen concessie zal worden vereischt, Verder ligt het in de bedoeling om, zonder daarbij op de provin ciale grenzen te letten, concessie te verleenen voor groote gedeelten van het land en slechts aan de hou ders van die concessie op aanvraag vergunning te ver leenen, ten behoeve van den aanleg van de electrische werken, gebruik te maken van rijkswerken en rijks-ei gendom. Reeds zijn concept-voorwaarden, waarop concessip zou worden verleend, in gereedheid gebracht. t INBRAAK IN 's LANDS KAS. Men seint uit Batavia: Inbrekers hebben 's lands kas te Bandoeng voor een bedrag van 10.470 bestolen. RADENWET. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Ilandel zijn alsnog in verschillende artikelen van de Ra den wet wijzigingen voorgesteld, meerendeels van redactioneelen aard of van ondergeschikt belang. De principieele wijziging, welke wordt aangebracht bestaat hierin, dat, in verband met de daartegen ge voerde bedenkingen, het verordeningsrecht voor de Ra den van Arbeid wordt geschrapt. Gemengd nieuws. HET LUCHTSCHIP „DE ZEPPELIN VICTORIA LOUISE.-' De „Zeppelin Victoria Iouise-' vertoonde zich he denmorgen om half acht boven het Muiderpoort-kwnr- tier, streek langs de huizen om verder te trekken over Noord-Holland, de Zuiderzee, den kop van Overijssel, Drente, Groningen naar Helgoland, waar de Keizer zich bevindt. HET BEWIJS. Op het bericht van het vinden van een „bankbiljet van grdote waarde" tracht een twijfelachtig individu zijn rechten daarop aan te toonen. „IJ zult toch een bewijs moeten leveren, dat me overtuigt, dat u het verloren heeft", zegt de politie ambtenaar. En de havelooze scharrelaar antwoordt: „Als ik iv het gat in m'n broekzak laat zien, is dat nog geen voldoende bewijs, dat ik een bankbiljet kan verliezen(Hbld.) OOGAANDOENING NA ZONSVERDUISTE RING. Men moet zich verwonderen schrijft dr. Lans in het „Med. Weekblad" dat, niettegenstaande de vele waarschuwingen in de plaatselijke bladen en ander: zins, nog zoovele patiënten zich aangemeld hebben als ooglijder tengevolge van het kijken naar de zoneclips met beschut of met onbeschut oog. Afgaande op de mededcelingea op de onlangs gehouden vergadering van oogheelkundigen kan dit aantal voor Nederland stellig op meer dan 1U0 geschat worden, daarbij niet in aanmerking genomen die gevallen, waar de ge zichtsstoornis reeds na enkele dagen verdween en die dus geen hulp zochten. Alle patiënten vertoonden typisch het beeld van een wit vlekje (of meerdere) in de fovea en hiermede over eens temmend een centraal scotoom. De therapie kon alleen bestaan in het afdekken van het oog voor licht- indir ukken. Verreweg de meeste lijders genezen na eenigen tijd; toch blijft een zeker aantal over bij wie de verbran ding te intensief is geweest en die een blijvend cen traal scotoom zullen behouden. POGING TOT INBRAAK. Zondagavond omstreeks 7 uur poogden een tweetal 18- en 19-jarige jongelieden bij een koekbakker in do Schoutenstraat te Utrecht in te breken. Toen voorbijgangers dit bemerkten gingen zij aan den haal, achtervolgd door het publiek. Aan de Viebrug werden ze gegrepen. Een hunner werd zonder moeite naar het hoofdbureau van politie gebracht, doch de ander verzette zich geweldig, zoodat niet minder dan vijf politie-ngenten noodig waren, om hem over te brengen. SLUWE DIEVEN. Maandag 10 Juni kwam een nis boer gekleed per soon bij een lid van het armbestuur der Gerefoimeer de Gemeente te Watergraafsmeer. Hij wendde voor 706 uitgeput te zijn, dat het hem niet mogelijk was zijn reis te vervolgen. Met 35 cent werd hij gein lpen; daarvoor toch zou de Gooisehe Stoomtram hem naar Huizen brengen. Zaterdagavond ontving het 1 -mbo- stunr-liil een anoniem schrijven, vergezeld van eeu hank van leeningbriefje. Terwijl het uitgeputte per soontje hem nnn den praat gehouden had, was een vriend van den eerste in de gelegenheid geweest een gouden horlogo te ontvreemden. Dit is door hen he leend voor 18! PIETERNEL EN THOMASVTêR. De eerste kamer der rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in het civiele geding van mr. V. TT. Rutgers, lid van den gemeenteraad te Hilversum, tegen den uitgever van den „Gooi- en Eemlnndcr". Tn dit blad was einde van het. vorig jaar een Niemv- jaarswensch op rijm verschenen, een samenspraak tu-. schen Pieternel en Thomasvaêr. Pieternel had daarin aldus gesnapt: „Of is het geen vermetel streven Om zoo maar duizenden te geven, Voor woningbouw, die in den Raad Alleen er door kwam met 't gepraat. Van iemand, die als advocaat Met deze bouw zeer was gebaat Waarop de meer bezadigde Thomasvaêr had geant woord „Bedoelt gij Rutgers, beste vrouw 't Is waar, ik hoorde dat deez' bouw Hem wol wat eieren zou leggen, Maar. dit wil daarom nog niet zeggen, Dat hij zijn plicht als lid des Rands Verzaakt voor die eens advocaats. Naar aanleiding van deze coupletten had de heer Rutgers een eisch tot schadevergoeding tegen den uit gever van den „Gooi- en Eemlander" ingediend. Eerst had hij J 1000 geëischt, maar later had hij dien eisch tot J 500 teruggebracht. Mr. Rutgers had daarbij ge steld, dat hij geen rechtskundig adviseur, maar alleen commissaris was van de bouwvereeniging voor volks huisvesting te Hilversum. De rechtbank, vonnis wijzende, overwoog dat het de vraag is of de eischer goede gronden heeft zich door (ie coupletten beleedigd te achten. Wel is waar bevat het couplet waarin Pieternel aan het woord is, de aan- lijging, dat eischer zich minder heeft laten leiden door den plicht van een gemeenteraadslid, doch men mag in deze niet enkel letten op woorden van Pieter nel, maar moet ook de woorden van Thomasvaêr in aanmerking nemen. En dan kan niet worden ont kend, dat de indruk, door de woorden van Pieternel gewekt, onmiddellijk wordt weggenomen door Tho masvaêr. die Pieternel onder het oog brengt, dat, al moge do bouw eischer eieren leggen, dit toch niet be- teekont: „Dat hij zijn plicht als lid des Raad» ver zaakt voor die eens advocaats-'. De eindindruk, dien de beide coupletten maken, is dus dat geen waarde gehecht mag worden aan de be sehuldiging van Pieternel. Daarom moet dan ook de Vraag of eischer goede gronden heeft zich door de coupletten beleedigd te achten, in ontkennenden zin worden beantwoord. Eischer werd derhalve niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, met veroordeeling in de kosten van het geding. HET INCIDENT MET MEVR. SPEENHOFF. In verband met een incident, de vorige week op het Rembrandtplein, waarbij mevr. Speenhoff zeer on- heusch door een brigadier van politie werd bejegend, heeft haar man een aantal coupletten vervaardigd, waarbij de bewuste politiedienaar en het voorval op luimig-critisehe wijzo worden bezongen. Zondagavond heeft de populaire d'ichter-zanger deze coupletten voor het eerst in het Grand' Théatre onder uitbundig succes voorgedragen. Een politie-inspecteur was in de zaal aanwezig, die den heer Speenhoff een afschrift van den, tekst der liederen verzocht. Op het politiebureau Singel werd dit gedeponeerd. Tot gistermiddag had de heer Speen hoff nog geen mededeeling ontvangen nopens een i ventueele beslissing der politie. De toedracht van het geval wordt door Speenhoff in een der coupletten aldus verteld: Wanneer je 's avonds uit de, Kroon Gewoon naar huis toe gaat, En als je met je eigen vrouw Nog wat te praten staat, Dan loopt er aan den overkant Een diender op de loer, Die pakt je vrouw d'r armen beet En behandelt haar als. dame. Wanneer je protesteert, Wordt je gearresteerd. EEN KEURBIOSCOOP. Het Comité tot bestrijding van het Bioscoopkwaad, dat zich ten doel stelt het tekeer gaan van den zeden- en smaakbedervenden invloed die van de meeste bi- uscoopvoorstellingen uitgaat, hoopt dit te bereiken door de exploitatie van wat het noemt een „keurbi- oscoop." Dat is een bioscoop waarin alleen die films worden vertoond, welke beantwoorden aan de eischen vati smaak en goede zeden, terwijl de toegangsprijzen niet hooger zijn dun die der bioscooptheaters. Het Comité staat onder leiding van mr. Z. v. d. Bergh, oud-wethouder van Amsterdam. Gisteravond heeft de eerste voorstelling der keurbi- oscoop te Amsterdam voor eeu groot aantal genood'ig- den, onder wie vooraanstaande figuren op gebied van onderwijs, paedagogiek en vakvereenigingswezen, plaats gehad. Het programma bood een aantal zeer belangwekkende films, sommige zeer boeiend, andere leerzaam. Deze avond was een afdoend bewijs dat de bioscoop veel publiek tot zich kan trekken ook wan neer zij, inplaats van te speculeeren op zijn minder goede smaak en instincten, haar volksopvoedkundige waarde toont te begrijpen. De heer Ketelaar leidde de keurbioscoop met een korte toespraak bij de toeschouwers in, en deelde daar bij mede, dat het in de bedoeling is haar ook ter be schikking te stellen voor onderwijs-doeleinden. POGING TOT INBRAAK. Gisterenavond hebben twee jonge mannen gepoogd inbraak te plegen in den winkel van den heer Blankert in do Schoutenstrnat. te Utrecht. Voor het uiterlijk scheen het alsof er niemand! thuis was, de gordijnen, óók boven, waren neergelaten, zoodat de daders in de waan verkeerden, ongestoord1 hun slag te kunnen slaan. Intussehen bevonden zich wèl eukele bewoners in huis, die, kijkende om een hoekje der gordijnen, precies konden zien, wie er zich aan de winkeldeur be vonden. Zoo begluurde men ongemerkt de twee inbre kers, die men kalm hun gang liet gaan, alleen zorgde men er voor het signalement van het tweetal uiterst secuur op te nemen, waar men allen tijd voor had, doordat de deur van den winkel allesbehalve gemakke lijk open ging. Toen de daders zóóver waren gevor derd, dat ze binnen konden treden, sprong een van de zich in huis bevindende personen plotseling te voor schijn, den inbrekers toeschreeuwende: „Wil je wel eens maken dat je weg komt, wat doe je hier!" Het tweetal schrok, zooals zich bogrijpen laat, erbarmelijk en ging aan de haal. De familie Blankert waarschuw de oumiddellijk de politie aan het hoofdbureau, aan wie zij eeu volledige beschrijving van de twee inbrekers kon opgeven. Met dit signalement in handen ging de recherche er op uit en enkele uren later zaten beide daders al op de Ganzenmarkt. (U. D.) UIT OUDE NIEDORP. Pot dijkgraaf van den Slootgaardpolder is herkozen de heer J. Dekker Wz. alhier en tot molenmeester de heer W. Wester te Harenkarspel. UIT TEXEL. Op de gisteren gehouden 5de lammerenmarkt werden 2100 lammeren aangegeven. De prijzen lie pen van 10 tot 14 gulden.. Gemiddeld werd 11 a 12 gulden besteed. Handel matig. UIT SINT-PANCRAS. Pij den heer A. Kriek is opgevangen een duif, ge merkt aan den linker- en rechtervleugel met 63. Aan den linkerpoot bevinden zich twee ringen, een van gummi, gemerkt II 437 en een van aluminium, gemerkt N U R P. 11 S. D. 452. KORTE BERICHTEN. Gisteravond werd iemand op den Klarendalsehen- weg te Arnhem bij een twist door een soldaat- met een bajonet in zijn linkerwang gestoken, waardoor hij een vrij ernstige verwonding bekwam. Tegen den drifti- gen landsverdediger is proces verbaal opgemaakt, ter wijl de bajonet in beslag is genomen. De stukrijder die Vrijdag op zoo'n handige wijze uit de arrestantenkamer der veld-artillerie-kazerne te Utrecht wist te ontsnappen, heeft niet lang van zijn vrijheid kunnen genieten. Zaterdag werd' hij te Har derwijk aangehouden en ia des avonds onder geleide van een veldwachter in de kazerne teruggebracht. In den nacht van Zondag op Maandag is te Arnhem op twee plaatsen ingebroken n.l. in een school aan de Agnietenstraat en in een huis aan den Boule vard Heuvelink. Do inbrekers hebben blijkbaar niets van hun gading kunnen vinden, aangezien er niets vermist wordt. De recherche doet onderzoek. De Schiedamsche politie werd Zaterdagavond door den badmeester van het badhuis ter assistentie geroepen, omdat iemand, die een kuipbad nam, onge woon lang daarin bleef. De badmeester had zich daar toegang verschaft en dezen persoon in de kuip zitten de gevonden, zonder eenig teeken van leven te geven. Toen de politie was verschenen, bleek de man spring levend te zijn. Een geneesheer, die eveneens ter hulpverleening geroepen was, vermoedde dat de man had zitten slapen. Door den hevigen storm is op LTrk veel averij veroorzaakt aan vletten, zeilen en touwwerk. Men vreest, dat de netten, die men verplicht was in zee te laten, voor een groot deel zijn vernield. Ook in Sta voren hebben sommigen averij aan de zeilen bekomen. Te Berg en Dal is gistermorgen eeu zesjarig kind, dat te dicht bij een nog gloeienden aschhoop kwam, verbrand. Door de Amhemsche politie zijn aangehouden 7 boefjes, die zich Zondagavond schuldig maakten aan diefstal van een paar kistjes sigaren, ten nadeele van een sigarenhandelaar aldaar. Tegen de jongens, die respectievelijk den leeftijd hadden van 12 tat 15 jaa is proces-verbaal opgemaakt. Sedert Zondagnumiddag is eeu 15-jarige jongen, die na een berisping uit de ouderlijke woning te Arn hem was weggeloopen, spoorloos verdwenen. De poli tie tracht thans zijn verblijfplaats uit te zoeken. De Urker visscher Jacob Mars, schipper op de „Lr. K. 144", is gistermorgen bij het wenden van het roer van den havenmond te Urk overboord geslagen en verdronken, hoewel door de bemanning van de 144 en door een Volendaminer verschillende pogingen tot redding waren aangewend. Een weduwe met kindereu lant Mars onverzorgd achter. De politie te Amsterdam heeft in een pakhuis op het Prinseneiland, na een jacht over daken en zolders, twee jonge mannen gearresteerd, die aldaar weder rechtelijk waren binnengedrongen en die verdacht worden van verschillende pakhuizen in die buurt de afsluitingen geforceerd te hebben. Zaterdagavond is er bij het aansteken van een lamp brand ontstaan in een op de markt aan den Goudschesingel te Rotterdam staande kraam. Tijdens de verwarring, die daardoor op de markt ontstond, zijn uit de kraam die naast de brandende kraam stond, ongeveer 5000 prentbriefkaarten gestolen. De rechtbank te UtTecht veroordeelde gisteren den 19-jarigen kantoorbediende Y. M., tot drie maan den gevangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis, wegens diefstal van 10.000 ten nadeele van het agentschap der Amsterdainsche Oredietvereeni- ging. De eisch was zes maanden. Door den inspecteur van politie te Zandvoort zijn op het strand aangehouden twee Duitschers, die aldaar doelloos rondliepen. Zij waren niet in het be zit van behoorlijke papieren en zonder geld en gaven voor in IKlland te zijn gekomen om werk te zoeken. Zij zijn voorloopig naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht. Zaterdagmiddag, omstreeks 5 uur, werd de Van der Vennestraat in den Haag in rep en roer gebracht door een dollen hond. Het beest ging razend te keer, gelukkig echter zonder iemand te bijten. Een politie agent sloeg den hond met zijn sabel dood. GESLAAGD. Mejuffrouw M. Kooijman, alhier, slaagde gisteren te Haarlem voor het examen voor onderwijzeres. AANBESTEDING. De levering der straatsteenen ten behoeve van het Ambacht van West-Friesland, genaamd' de Schager- en Niedorper Koggen, is aan den laagsten inschrijver, den heer G. Spruit, in bouwmaterialen alhier, opge dragen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken van den 18den Juni. Eokke IJ., te Callantsoog, in zake wederspannig- heid, 14 dagen gevangenisstraf. Johannes Casper H., sjouwer te Alkmaar, mishan deling, 1 week gevangenisstraf. Albert S., te Alkmaar, wederspannigheid, 2 weken gevangenisstraf. Salomon van Th., te Uitgeest, beleediging, 15 boete of 15 dagen hechtenis. Isaac Pierre de K., te Egmond1 aan Zee, mishande ling, J 5 boete of 5 dagen hechtenis. Willem K., te Egmond aan Zee, appèlzaak in zake jachtwetovertreding, bij vernietiging van het vonnis, 7 dagou hechtenis. Albert us Johannes V., te Alkmaar, het dooden van een kat, J 50 boete of 25 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van de buks. Wouter S., Jan M., Teunis S. en Jacob Zw., alleu te Opperdoes, erf vredebreuk, vrijgesproken. Dirk W., veehandelaar te Opperdoes, vernieling, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Te Rotterdam is aangehouden het jongmensch, dat zich hier ter stede den 9en April aanmeldde bij een familie onder den naam jhr. A'sbach van Rooij van Hoevelaeken en van die familie oen kleine som gelds wist los te krijgen. Ook in Rotterdam heeft hij zich aan dergelijke feiten schuldig gemaakt. Knusten en Wetenschappen. 1NTERNATTONALE ZANGWEDSTRIJD. Aan het berichtje over het behalen van prijzen door de zatigvereeniging „Nieuw Leven", met mannenkoor Orpheus", in den internationalen zaugwedstrijd te Amsterdam gehouden en geplaatst in de courant van gisteravond, kan nog het volgende worden toegevoegd: ijt vereenigingen traden in t strijdperk, n.m. „Zanglust", uit Amsterdam, dir. W. Hespe; „Onder Ons" te Haarlem, dir. H. Pielage; „De Stem des Yelks uit Amsterdam, dir. O. dc Nobel; „Excelsior" uit Haarlem, dir. J. Overhuijs, en „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus" te Alkmaar, dir. H. Linde boom. Behalve het verplichte koor „Vrede", gedicht van P. Landsman, componiste van M. II. van 'tKrnys, zong N. L. „de Winter" van Philip Loots. Als juryleden hadden zitting J. A. Presburg, direc teur van „Onderlinge Oefening," de feestvierende vereenigiug voorzitter, C. van der Linden, Barend Kwast, Ph. Loots, II. J. den Hertog, Ant. Tierie, en Paul Lebrun (uit Gent). Van de Amsterdamsehe bladen hebben we alleen de „Telegraaf-- gelezen, de muziekverslaggever dier cou rant zegt van het zingen der Alkmaarsche vereenigin gen: „Een superieuren indruk maakte wel „Nieuw Le ven, frissche, zuivere en eerlijke zang, mooie uit spraak. Ook „de Winter" klonk geestig en ongekun steld. uitstekend voorgedragen.-' En van den eerewedstrijd zegt hij o.a.: ..Zeer goed was het gezien van den directeur van „Nieuw Leven" om „de Winter" van Loots te zingen, instedo van „Vrede" van van 't Kruys. Daardoor kon bij concurrceren tegen het mooie koortje van van der Linden „de Stal." Dat Alkmaar het verplichte koor niet zong, deed het den eereprijs winnen. Van Alkmaar de Victorie. A. K. DE ITALIAANSCH-TFRKSCHE OORLOG. Volgens een rapport van generaal Camerana heb ben de Turken en Arabieren de Italianen aangevallen toon dezen een landing uitvoerden bij Kaap Farroeg. Na een langdurig gevecht wierpen de Italianen de aanvallers terug. De Turken en Arabieren hadden 50 dooden, de Italiauen hadden 2 dooden en 9 gewonden. Maandagochtend hebben de Italianen bij Garinnes Bedouinen op de vlucht gedreven. De bedouinen had den verscheiden dooden en gewonden. Vicc-Admiraal Roesoem pasja is tot voorloopig op perbevelhebber der vloot benoemd. BELGlë. Het parket te Brugge zet het onderzoek nopens het te Zee Brugge in beslag genomen schip „Vos" inet kracht voort. Op last van den minister van buitenlandsche zaken zoekt men de hoofden van de samenzwering. Op het eerste verzoek daartoe van Portugal zal hij de voornaamste samenzweerders uit zetten. Volgens de politie zouden er ongeveer 250 Portugoezen in Brugge en omliggende steden vertoe ven. Zij veranderen vaak hun verblijfplaats. Zaterdagnacht hebben in eeu hotel te Brugge een inan en een vrouw zich van kant gemaakt. Op het oogenblik is bun identiteit nog niet vastgesteld. In het hotelboek meende men uit de handteekening te kunnen lezen: Paul Caruster. Trots de onwaarschijn lijkheid van het feit zijn er inenschen, die zich afvra gen, of men uit de handteekening niet Pavia Oouceiro lezen kan. FRANKRIJK. De Kamer heeft de tweede beraad slaging aangevangen over het wetsontwerp betreffen de de wijziging van de wetten betreffende de verkie zing van afgevaardigden ter Kamer en de verschillen de voorstellen, die daarop betrekking hebben. Minis ter Poincaré heeft in herinnering gebracht, dat hij ge tracht heeft de republikeinsehe groepen tot elkander te brengen. „Men heeft ons ontwerp gevraagd, aldus de minis- ter, en wij hebben er een voorgelegd. De regeeriug zal slechts onwankelbaar zijn ten opzichte van de wezen lijke beginselen van het ontwerp. Andere kwesties als de indeeling der districten en de samenvoeging van de lijsten zijn slechts kwesties van den tweeden rang. In dien wij geen republikeinsehe meerderheid vinden, zullen wij doen wat wij onzen plicht achten. Wij kun nen het tegenontwerp Augagneur niet aanvaarden." ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister van opvoeding, namens de regeering een ontwerp voorgelegd tot wijziging van de kieswet, dat feitelijk algemeen stemrecht voor mannen invoert, want het maakt een eind aan het meervoudig stemrecht en de vertegenwoordiging van de universiteiten cn het heft alle onregelmatigheden op, die in de kieswetten be staan. De eenige vereischte voor stemrecht voor het Parlement is volgens het ontwerp het verblijven of het uitoefenen van een beroep in een district voor een doorloopenden tijd van zes maanden. De minister maakte bekend, dat de regeering voor nemens was om later een wetsontwerp in te dienen voor een nieuwe indeeling van de kiesdistricten, maar het was noodzakelijk dat het kiesrechtontwerp voor dien tot wet werd, opdat men eerst de verdeeling der stemgerechtigden over het heele land kon vaststellen. Op het oogenblik waren er ongeveer vier miljoen men- selien zonder stemrecht en men had berekend dat met het nieuwe stelsel ongeveer twee of twee en een half miljoen meer kiezers op de lijsten zullen komen. De minister zeide ook nog- dat, indien vrouwenkies recht werd toegewezen, er tien of tien en een half miljoen vrouwen bij zouden komen. Het ontwerp zal niet van kracht worden voor den eersten Juli 1914, maar het zou in geval van een alge- meene verkiezing in werking kunnen worden gesteld; aanvullende verkiezingen echter zullen volgens de be staande lijst plaats vinden. Behalve te Southampton schijnt de staking in de havens buiten Londen vrijwel te zijn verloopen. De stemming, gehouden onder de bootwerkers te Glas gow, heeft een groote meerderheid tegen de staking opgeleverd. Hetzelfde ia geschied te Newport, terwijl in Plymouth en Swansea de bootwerkers den arbeid hebben hervat. De bond! van sleepers te Liverpool heeft vandaag besloten om niet te staken, ofschoon zij met de stakers te Londen sympathiseerden. Dezen blijken vol te houden, ofschoon ook in Londen de sta king achteruit gaat. Volgens de opgave van het be stuur van de haven van Londen werkten er gisteren 9609 bootwerkers aan 110 schepen. Van veel belang is, dat de eigenaars van sleepbooten er vandaag in ge slaagd zijn eenige ervan te bemannen. Deze zullen ook als lichterschepen dienst kunnen doen, met behulp van nieuw aangeworven werkwilligen, onder bescher ming van de politie. De meerderheid van stemmen te Glasgow tegen do staking uitgebracht door transportarbeiders, bootwer kers, matrozen en stokers, blijkt ovenveldigend ge weest te zijn. Het heet dat de meerderheid tien tegen een was. olgens een mededeeling van het stakiugscomité van Londen aan de pers, is het telegrafisch met de vakverenigingen in de havens van alle werelddeelen overeengekomen, dat deze zullen wegeren schepen voor of van Londen te laden en te lossen. Een stemming, onder de Schotsche transportarbei ders nopens de staking gehouden, heeft een verplette rende meerderheid tegen de staking opgeleverd. De uitslag van de stemming onder de leden van het nationale verbond van matrozen en stokers, gehouden over de kwestie of het verbond zich al dan niet bij do staking zou aansluiten, is te Londen bekend gemaakt en wel als volgt: vóór staken: 2317, tegen staken' 3678. AMERIKA. Op Cuba neemt de spanning tusschen blanken en negers nog toe. Het scherp optreden tegen de negers wreken dezen door het vermoorden van blan ken. De Cubaanscho negergenerual Antonio Auto- marchi heeft bekend gemaakt dat hij alle vreemdelin gen zal ophangen, die hun woonplaatsen niet binnen 24 uur verlaten hebben. Hij rechtvaardigt dezen maatregel met liet optreden van de Cubaansehe troepen tegen negers, die met den opstand niets te maken hadden en, naar hij beweert, aangevallen en doodgeslagen worden. Generaal Anto- marchi richt tot de buitenlandsche consuls de vraag, wat hij zal doen met de bezittingen van de opgehangen blanken. Als hij geen antwoord! krijgt, zal hij die in brand steken. Do regeering in Washington moet den heer Ferrera, di a voorzitter van de Cubaansehe Kamer, wenken ge geven hebben, waaruit zij opmaakt, dat de Vereenigde 8:. ten binnen eenige dagen tusschenbeiden zullen ko men, daar do Cubaansehe regeeriug blijkbaar niet in staat is, den opstand alleen to onderdrukken. De Amerikaansche consul in Santiago meldt, dat de streek van Cobre door do vrees voor de negers geheel is ontvolkt. In de stad Cobre zijn 3000 vluchtelingen aa u gekomen. CHINA. Tangsjaoji heeft heimelijk Peking verla ten. Hij weigert terug to keeren en maakt, bekend, dat hij voornemens is af te treden. in antwoord op do dringende vertoogen van de re giering heeft het syndicaat der zes mogendheden drie mi ij oen taels voor dringende uitgaven toegestaan. Gemengde mededeel lagen. HET SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. Het verschrikkelijke spoorwegongeluk bij Malm- stiitt heeft geheel Stockholm in rouw gedompeld. In den loop van den dag speelden zich gisteren treurige tooneelen aan het station af. Hondorden familieleden van reizigers, die in den verongelukten trein hadden gezeten, kwamen naar hen informeeren en velen von den dogenen, die zij zochten, dood of ernstig gewond. Mot moeite kon men den bekenden Duitschen schrij-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2