STA DSNIEUWS «r KLOKKENSPEL VAN DE WAAG EN DE GROOTE KERK. schriften de commissie voorstelt nederlegging ter grif fie. De heer D u y s stelde voor het adres van den Rijkswerkliedenbond! naar de regeering te zenden met verzoek om inlichtingen. And'ers gaat het in de prul- Iemand. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) zei, dat de bedoeling geenszins is het adres in de prulle- mand te stoppen. De gang naar de griffie is de ge wone weg. De heer Teenstra sloot zich hierbij aan. Bij de begrooting kunnen de ad-resen dam ter sprake ko men. Bij aanneming van het voorstel-Duys komt do zaak op de lange baan. De heer II u g o n h o 11 z (S. D. A. P.) wilde iu- liehtingen van de regeering, juist als grondslag toot de begrootingsdiscussies. Ka nog eenige discussie werd' het debat gesloten eu de conclusie van de commissie met 48 tegen 16 stem men aangenomen. Aan de orde was daarna regeling van werkzaamhe den. De voorzitter stelde voor, a.s. Vrijdag te half twee de eindstemming over de militaire rechts pleging te houden en1 daarna te behandelen een aan tal kleine wetsontwerpen, w. o. de wijziging van de Schepenwet, de pensioenregeling voor hpt spoorweg personeel enz. De heer De Klerk wilde behandeling van het ontwerp in zake de pensioenen! van land!- en zeemacht, wat door den heer Thomson werd ondersteund. Do heer Schaper (S. D. A. P.) vroeg afdee- lingsonderzoek van het ontwerp zijner fractie in zake de wijziging van de Arbeidswet. De voorzitter zag af van zijn voornemen om Donderdagavond over de Auteurswet te vergaderen. Na nog eenig debat werd het voorstel van den voor zitter aangenomen. De behandeling van artikel 3 der Radenwet en het daarop voorgestelde amendement-Patijn wordt vervol gens hervat. De heer D u y s, zijn rede voortzettende, betoog.ie uitvoerig de onvolmaaktheid! van art. 1638ij B. W. dat bovendien gemakkelijk ontdoken kan worden. De minister bestreed' het amendement-Patijn. Bij het stelsel van het ontwerp verzekering bij de wet kan men geen, buiten een onderneming werk zaam] zijnde arbeiders opnemen. Opneming van arbeiders, niet in een onderneming werkzaam, zou een versclirikkelijken omslag geven, voor loonlijsten, premiebetaling, enz.; men heeft dan toch te doen met een groot aantal gezinnen, waar een dergelijke regeling als een groote stoornis in het hui selijk leven zal gevoeld worden. Wil men dat, dan moet de noodzakelijkheid er van aangetoond worden en dat is niet geschied. I)e heer P a tij n repliceerde. De heer De Snvornin I.ohman maakte een opmerkiug naar aanleiding van een aanhaling van den heer Patijn; hij heeft bij de wet op het Arbeidt contract volstrekt niet gezegd, dat wat de verpleging en geneeskundige behandeling betreft, gewacht moest worden op de Ziektewet. Spr. zei tegen elke uitbrei ding van den verzekerden te zijn, omdat, die altijd wil lekeurig zal zijn en spr. wemscht er volstrekt niet toe mede te werken al die gezinnen onder de publiekrech telijke bepalingen te brengen. De beraadslaging werd hierna verdaagd tot heden ochtend. sen." Volgen9 hem openbaart zich dus ook in dit strand-probleem van bloote beenen de klassen strijd. Intusschen, het besluit is gevallen, en wel met 20 te gen 11 stemmen. Voortaan zal het dus aan personen boven de 16 jaar verboden zijn met bloote beenen op 't drukke strandgedeelte te baden. Ten minste: clat is de bedoeling. I och kunnen zich nog een tweetal hoogst interes santé en juridische strijdpunten bij deze wereldschok kende zaak voordoen. Wil men het hooren? De verordening luidt, dat het verboden is, met bloo te beenen op het strand' te loopen. Wanneer ik nu in het water wandel, dat over het strand vloeit (eu dat doen toch de pootjes-baders), loop ik dan „in zee" of „op strand"? Bovendien is er nog iets. Het verbod geldt niet voor hen, die met bloote beenen loo pen in verband met het uitoefenen van hun beroep Men had hier het oog op de bad'-mannen en bad'-vrou- wen. Goed, maar wanneer ik nu m'n kinderen met een kindermeisje naar 't strand stuur, en m'm telgen gaan pootjes-baden, mag m'n kindermeisje, al is ze boven de 16 jaar, dan meedoen aan dit edele vermaak Mag zij haar bloote kuiten toonen aan 't memschdom. zonder met de aesthetica op gespannen voet te komen? Ik zou meenen van wel, want, m'n kindermeisje poot .iesbaadt dan „in de uitoefening van haar beroep." Zoo is er meer. Wie weef, wat we dezen zomer nog beleven. Wel licht. een formeele revolutie van pootjes-baders. Als het Noderlandsche volk niet meer vrij is im zee, waar liet nota liene z'n vrijheid heeft veroverd, waar is bet dan wel vrij? TURKEN EN ITALIANEN. Ook in het onzijdige 's-Gravenhage leven de Italia nen en Turken op voet van oorlog. Het toeval wilde, dat de gedelegeerden van Turkije en Italië op de internationale wisselconferentie alhier, n hetzelfde hotel intrek hadden genomen voor den duur van hun ambtelijk verblijf hier ter stede. Maar zoodra de afgevaardigden van Italië hadden vernomen, dat zij onder één dak logeerden met de afgevaardigden van het Ottomaansche Rijk, pakten zij hun koffers en verhuisden naar een ander hotel. ARRESTATIE C. J. VAN EIJK. Uit Boston is te Amsterdam bericht ontvangen dat do vroegere effectenmakelaar C. J. van Eyk, die se dert geruimen tijd voortvluchtig was en die door do justitie werd gezocht, daar is gearresteerd. STAMBOEKKEURING TE HOOFDDORP. Op de Stamboekkeuring, uitsluitend bepaald voor overschrijving van merriën, reeds ingeschreven in 't P. S„ werden aangeboden 70 merriën. Hiervan werden 40 door de jury waardig gekeurd' voor over schrijving, waarvan echter 2 niet in de boeken zullen kunnen worden overgeschreven, als lijdende aan cor- nagc en bet aantal dat werkelijk wordt overgeschreven lus bedraagt 38, verdeeld als volgt 13 in het Stamboek N. S. Tg. 25 in het Hulpstamboek N. S. Tg. DE GRONINGER PROFESSOREN. De A v p. meldt, dat de hoogleerareu Symons (Duitsch), Kern (Engelsch), en Snlverda de Grave (Frnusch) gisteren ter audiëntie waren bij minister Heemskerk in verband met de bekende examen-qufles- tie. u pas II 01)1. PRECIES HETZELFDE MES. In een driestar schrijft de Standaard het volgende: „Bij uw lief ziek huisdier komt de veearts, en stelt voor de gebroken poot er eenvoudig uit te snijden. Zijn mes lieeft. hij er voor nieê gebracht. Dat mes legt hij op tafel. En gij als eigenaar van den hond zegt ga uw gang. Bij nader onderzoek koint intusschen de veearts tot de conclusie, dat de operatie niet hoeft, en neemt hij zijn voorslag om den' gebroken poot er uit te snijden, terug. Maar het mes ligt er. Dat hoort een buurman, die een razenden hekel aan dien altoos blaffendeu hond heeft, en nu bad gehoopt, dat 't beest er aan zou moeten. Dit valt- hem bitter tegen. En nu grist hij 'fl mes van tafel en zegt: Zoo di- arts 't niet wil, zal ik 't wel doen. W at dunkt u, zou de eigenaar, die besloten had liet lieve dier aan- den arts over te geven, nu ook gehouden zijn, om dien lieven buurman stil té laten begaan Een kind zou zeggen: Natuurlijk niet! Want, ai is 't hetzelfde mes, de veearts bedoelde het lieve dier, zij t al wat hardhandig, te helpen, en die buurman zou niets liever zien, dan dat de rakkert onder liet crepeerde. Maar nu komen drie hoogwijze oude tantes, scheldeu dat arme kind' voor dom. Hoe, zoo grunniken ze het arme kind letterlijk ii ooren. Durf je nu zwart noemen, wat je zoo even wit keurde. Toen die veearts bet mes in- de li vvoudt ge er liet arme dier uan overgeven, en nu buurman precies hetzelfde met hetzelfde mes wil doen, nu maakt ge dat hij bij den bond niet bij kan kinnen. En dat hoeren de heeren Borgesius, Drucker, Troel stra eu wien iet al, en nu roepen ze als uit een mond De Tantes hMilien gelijk, 'tis een schande! Duo cum fnciuut idem, non est idem! Maar dat Latijn is er bij de heeren uit!" Het Hbhl. schrijft daarop: De juiste lezing van de door De Standaard ver valschte fabel: Bij uw lief ziek htisdier komt de veearts en stelt voor den gebroken poot er eenvoudig uit te snijden. Zijn mes heeft hij er voor meegebracht. Dat mes legt hjj op tafel. En gij als eigenaar van den hond zegt ga uw gang. Maar bij nader inzien bedenkt gij u. omdat gij de mooie harige huid van uw lieveling, die ge na zijn dood tot een kleed onder uw voeten zoudt willen hebben, niet geschonden wilt zien. En gij haalt den al te gewillig zich naar uw wenschen schikkenden veearts over te verklaren, dat de operatie toch maar beter achterwege bleef. Maar het mes ligt er. Dat hoort een buurman, die zich het lijden van een dier aantrekt en het zelfzuchtig drijven van den eige naar niet acht. En hij neemt het mes en zegt: Zoo de arts 't niet wil, zal ik 't wel doen. Wat dunkt u, zou de eigenaar, die eerst besloten bad voor het lieve dier het beste te kiezen, dien buur man niet moeten laten- begaan? Een kind zou zeggen: natuurlijk W ant het was om hulp voor het dier te doen. (Drie tantes, die zulk een zelfzuchtigen eigenaar groot gelijk geven, zijn er bij deze ware lezing van de fabel ook!)" Gemcugrt nieuws. HET POOTJESBADEN. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: De Haagsche Raad heeft bij meerderheid van stem men het pootjes-baden aan het drukke gedeelte van het strand te Seheveningen verboden; althans wat be treft personen boven de 16 jaar. Het motief was, dat de vreemdelingen meer en meer wegblijven, wijl ze 't vertikken om de onae-sthetische bloote-kuitem-pnrade's van groote menschen langer aan te zien. Althans, dat is het officieele motief. Het officieuse is volgens het raadslid- Helsdingen, dat de hooge heeren van de Zeebud--Maatschappij op hun lippen bijten van ergernis, wanneer de „de prole- tariërsbeenen van ééndags-bexoekers in zee zien plaa- UIT BERGEN. A. s. Dinsdag zullen omstreeks 130 blinden die da gelijks werkzaam zijn in de inrichting aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam, een uitstapje naar Bergen maken. Deze dag wordt hun aangeboden door een particu lier, die jaarlijks een bedrag voor dit doel beschikbaar stelt, 's Morgens to 7 uur vertrekken zij per boot van de Ruyterkade. UIT HEER-HUGOWAARD. Gisteravond werd in het lokaal van den heer P. Groot te Veenhuizen een algemeene vergadering ge houden der Protestantsclie Nutvereeniging „Burger plicht." Na opening der vergadering door den vice-voorzit- ter, den heer D. Appel, werden door den heer Met de notulen der vorige vergadering gelezen, welke werden goedgekeurd. Door het vertrek van den heer D. de Boer moet een nieuwe voorzitter worden gekozen. Bij de hier voor gehouden stemming werd gekozen de heer K. Molenaar, die deze benoeming aannam, hopende, dat hij op aller steun zal mogen rekenen. Het volgende punt der agenda vermeldtde candi- daatstelling voor den Raad. De voorzitter vroeg of het oordeel der vergadering, dat „Burgerplicht" bjj deze verkiezing met een eigen candidaat uitkomt. Alge meen was men hiervoor, waarna werd overgegaan tot het opmaken van een groslijst. Hierop werden geplaatst de heeren C. Appel, C. de Boer, J. Akkerman, H. Krijgsman, C. Kooij Az. en C. Swager, na bespreking der candidaten, waarbij de heeren Akkerman en Krijgsman te kennen gaven, niet in aanmerking te willen komen. Bij de hierop volgende stemming werd aangewezen de heer C. de Boer, voor wien staande de vergadering een candidatenlijst werd geteekend. De propaganda, waarvoor allor medewerking werd gevraagd, werd op gedragen aan het bestuur. Tot plaatsvervanger-afgevaardigde voor de Centrale Kiesvereeniging te Schagen, werd gekozen de heer C. Kooij, die echter bedankto, waarna de heer P. Blauw werd gekozen, die de benoeming aanvaardde. Nog werd besloten eventueele vergaderingen, welke voorbeen werden gehouden iu „De Hengstman", voor taan te houden in het lokaal van den heer P. Roos. ervolgens kwamen nog verschillende partijbelan gen ter sprake. Op voorstel van den heer Molenaar werd onder ap plaus der vergadering besloten den heer D. de Boer, Oud-voorzitter van „Burgerplicht" een schriftelijke dankbetuiging te zenden voor hetgeen hij voor de ver- eeniging heeft gedaan. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten met een woord van dank voor aller mede werking en met den wensch, dat de verkiezing we derom met gunstigen uitslag zal worden bekroond. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Terwijl gistermiddag de lijnwerker P. Loos, werk zaam aan de Rijks telegraaf alhier, bezig was met zwavel smelten op een spirituslamp vlogen zijn kleeren in brand. Hij had de tegenwoordigheid van geest, om direct in de ringsloot te springen, wat echter niet wegnam, dat hij aan handen en aangezicht met brand wonden overdekt werd. Na door dr. Verdonk te zijn verbonden, werd hij per rijtuig naar zijn' woonplaats Spanbroek gebracht. De molen was verzekerd bij de Onderlinge Noord- Hollandsehe Barndwaarborg-Maatschappij alhier ge vestigd, Directeur de lieer G. Eecen. KORTE BERICHTEN. ..Te Veenoord, gem. Sleen, is een van de vijf pok- kenlijders overleden. Van de gelegenheid tot inenten wordt druk gebruik gemaakt. (listernacht zijn te Hilelgom twee personen ge arresteerd in het bezit van een stel inbrekerswerktui- gen. Bovendien werd geconstateerd, dat een eigenaar dig gevormde voet van een dér aangehoudenen paste in een voetspoor achtergelaten bij de inbraak bij me vrouw as isser. Op de verdachten werden verschil lende adressen van ingezetenen te Bloemendaal Hillegom gevonden. De justitie, vergezêld van eenige rechercheurs heeft gisteren te Amsterdam, nadat de Pieter Jacob- -hvarsstraat door de politie was afgezet, een inval ge daan in de nachtsocieteit „Chat Noir." De kastelein werd per rijtuig weggebracht. 1-ki commissie van toezicht op het rijksopvoe dingsgesticht tevens regenten van de rijkswerkin-rich ting voor vrouwen alhier heeft, naar het L. Dgbl. meldt, wegens verschil van meening met den directeur \an het rijksopvoedingsgesticht, den heer G. van Bre da Kolff, collectief ontslag genomen-. De politie te Leiden heeft op aanwijzing van een bewoner van de Oegstgeesterlaau aangehouden een 16-jarig meisje, dat, onder voorgeven giften in te za melen voor het Leger des Ileils, geld trachtte machtig te worden. Op het politiebureau bleek dat men hier te doen had met hetzelfde meisje, dat eenigen tijd gele den er werk van maakte kleine kinderen van hun belletjes te ontdoen. Naar het huis van- bewaring te Haarlem is over gebracht een paardrijderes uit een- circus te Purme- rond, die den directeur voor 700 had bestolen, terwijl hij voor zaken afwezig was. Het geld is in beslag ge nomen! bij een kennis van de moeder der rijderes. Men meldt uit Leiderdorp dat er ongeveer 15.000 noodig is voor een behoorlijk gebouw in de plaats van het aldaar op 27 April verbrande kinder huis oordorp vani de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Leiden, niettegenstaande het oude gebouw verze kerd was en urn andere kosten, als van uitbesteding te Alfen en te Katwijk te dekken. Op verschillende dorpen van het eiland Over- flakkee en Goedereedé zijn ingezetenen opgelicht door iemand, voorgevende te heeten Bamberg en een goo ckelvoorstelling voor de dorpskinderen te zullen ge ven, waartoe hij een inteekenltjst aanbood. Öp het aangekondigde uur was do „goochelaar" afwezig. men ons te melden dat de loten der Egmondsche ten toonstelling welke hij schijnt beleend te hebben, hem --iel zijn ter hand gesteld door den heer H. Jansen, doch dat hij -lie zonder dat deze er iets van wist op eigen naam bij iemand te Egmond aan Zee voor eigen risico betrok. be de ou- verhoogingen eener school in met den waarop de aan- EEN 40-JARIG JUBILEUM. Den 20sten Juni zal het 40 jaar geleden zijn, dat de eer Pb. Gereis in den militairen dienst den rang van ader-officier verkreeg. Van deze 40 jaar is de heer Geiels ongeveer 35 jaar werkzaam als assistent bij het militair onderwijs, waarvan 16 jaar aan de Koninklij ke Militaire Academie te Breda en 19 jaar aan de Ca dettenschool alhier. Wij twijfelen er niet aan of de 26sten dezer zal voor den jubilaris zeker niet onopge merkt voorbij gaanl GEMEENTELIJKE NORMAALLESSSEN. Het eind-resultaat van de examens voor onderwij zer (es). afgelegd door de leerlingen van de hoogste klassen der gemeentelijke normaallessen alhier is, dat van de 17 leerlingen, de volgende zijn geslaagd: de lames G. Brouwer, T. Flens, A. Haasbroek, R. Brünsmann, N. Heuvel, M. Kooijman, M. van Meir, A. Oosbenveld, A. Pronk, W. Schalkwijk en- A. Verwer en -Ie heeren R. Adolf, N. Erkamp en M. I.utterot. „TESSELSCHADE." De Algemeen Nederlandsche Vrouwenvereeniging ,rIesselschade", die hare werkzaamheden over het geheele land uitstrekt, werkt tem bate van de onbemid delde. beschaafde vrouwen en meisjes zonder onder- cheid van godsdienst. Opdat nu alle vrouwen, die rand en steun van „Tes- selseliade behoeven, dien zullen kunnen vinden, is ons land verdeeldi In 76 Afdéelingen en Correspondent schappen, zoodat iedereen zich bij eene niet al te veraf wonende Bestuurderes kan vervoegen. De afd. Alkmaar wordt o.a. bestuurd door de dames: Mevr. BoekeOort, voorzitster en Mej. A. G. van der Sluis eer. Directrice van het Yoorlichtin-gs- en van iet Bemiddelings-Bureau, Oude Gracht 183, en omvat de volgende plaatsen: Akersloot, Alkmaar, Bakkum, Bergen, Bergen a. Zee, Broek op Langendijk, Castri- ouni, Disseldorp, Driehuizen, Egmond (-Binnen, -op den Hoef en -aan Zee-) Graft, Heerhugowaard, Heiloo, Huiswaard, Koedijk, Limmen, Marken-Binnen, Noord- Scharwoude, Oterleek, Ouddorp, St. Pancras, Rinne- gom, Schermer (Noord- en Zuid-), Schermerliorn, Sehoorl, Stompetoren, Uitgeest, WestrGraftdijk, Ze venhuizen, West-Mijzen, Zuidscharwoude. EXAMEN-COMMISSIE. De vereeniging van leeraren in de Handelsweten schappen benoemde tot lid der examen-commissie den heer I. Prins Az., alhier. HET TOPPUNT VAN ACTIVITEIT 1 Toen gisteravond' om ongeveer 11 uur bij het on weer de eerste hagelsteenen tegen de ruiten kletter den, werd bij een der inrwoners van de Druivenlaan haastig gebeld. De juffrouw, angstig dat er iets bij zonders aan de hand is, opent zoo spoedig mogelijk de deur en ontwaart eem heer met een portefeuille onder den arm en een potlood! achter het oor, die haar vraagt „Juffrouw, er komt een hevige hagelbui, moet u nog niet even uw ruiten tegen hagelslag verzekeren?" De juffrouw, blij dat het niets anders is dam dat antwoordt: „Dank u, meneer, laat ie dam maar gauw komen, des te gauwer kunnen we gaan- slapen." De heer af HERZIENING JAARWEDDEN ONDER WIJZERS AAN DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. B. en W. stellen den Raad voor het volgende sluit te n-einen: Do Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat het wenschelijk wordt geacht verordening tot regeling der jaarwedden van de derwijzers aan de openbare lagere scholen in deze ge meente, zooals die is va-stgesteld' bij raadsbesluiten van 14 October en 25 November 1908 (Gemeenteblad No. 280) en gewijzigd bij raadsbesluit van 19 Mei 1909 Gemeentebladl No. 307) te herzien; Gelet, op art. 26 der Wet tot regeling van het lager onderwijs, zooals dat artikel is gewijzigd bij de Wet van 28 December 1907 (Staatsblad! No. 361); Besluit: -Ie bedoelde verordening te wijzigen als volgt: Art. 1 wordt ingetrokken en vervaugen door een nieuw artikel van den volgenden inhoud: Art. 1. De jaarwedden van de hoofden der open- ba re lagere scholen bedragen voor: Het hoofd der Eerste gemeenteschool 1200, Het hoofd der Tweede gemeenteschool 1200, Het hoofd der Derde gemeenteschool 1200, Het hoofd der Vierde gemeenteschool 1200, Het hoofd der Vijfde gemeenteschool 1200, I let. hoofd der Burgerschool 1500, Hot. hoofd der Meisjesschool 1500, Deze jaarwedden worden, tenzij daartegen overwe gende bezwaren bestaan, na 3, 6, 9 en 12 jarigen dienst als hoofd, telkenmale met 100, door Burge meester en Wethouders verhoogd, den Arrondisse- nients-Sohoolopziener en de Commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord. Voor het toekennen der periodieke worden de dienstjaren- elders als hoofd' doorgebracht, medegerekend. De verhooging der jaarwedden gaat eersten dag der maand, volgende op die verhooging is toegekend' of waarin men daarop spraak heeft gekregen. De hoofden genieten vrije woning. Ingeval hun geen vrije woning kan verschaft wor den, ontvangen zij eene vergoeding voor huishuur, teil bedrage van 400 's jaars. Art. 2 wordt ingetrokken em vervangen door een nieuw artikel van den volgenden inhoud': Art. 2. De jaarwedden van de ouderwijzers, die do hoofden van scholen bijstaan, bedragen 700. Deze jaarwedden worden, tenzij daartegen overwe gende bezwaren bestaan, waardoor echter geen in breuk op het wettelijk minimum mag worden ge maakt, na 3, 6, 9, 12, 15 en 18 jarigen dienst, met 50 door Burgemeester en Wethouders verhoogd, den Ar- roiulissements-Schoolopzieuer en de Commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord. oor het toekennen der joeriodieke verlioogingen worden de dienstjaren elders als onderwijzer doorge bracht, medegerekend. Hij, die de akte van hoofdonderwijzer verkrijgt of verkreeg, heeft aanspraak op eene verhoogiug zijner jaarwedde met 100. Aan de onderwijzers met verplichte hoofdakte, die als zoodanig door den Raad! zijn benoemd' of aange wezen, wordt bovendien eene verbooging hunner jaar wedden met 100 toegekend. De onderwijzer met verplichte hoofdakte, die met de waarneming der betrekking van hoofd der school gedurende meer dan eene maand' onafgebroken is be ast geweest, heeft voor dien tijd aanspraak op eene belooning, berekend- naar 200 in het jaar. De verhooging der jaarwedden gaat in niet den eer sten dag van de maand volgende op die, waarin de verhooging is toegekend of waarin men daarop aan spraak heeft gekregen. De tegemoetkoming in de kosten voor woninghuur aan gehuwde mannelijke onderwijzers, die den acht- en-twintigjarigem leeftijd hebben bereikt, bedraagt 150 per jaar, terwijl die tegemoetkoming ook wordt uitgekeerd aan weduwnaars van denzelfden leeftijd ie een eigen huishouding hebben. Art. 3 wordt ingetrokken en vervangen door een nieuw artikel van den volgenden inhoud: Art. 3. De onderwijzers aan de Burgerschool en aan de Meisjesschool hebben voor het door hen te ge ven onderwijs in de vreemde talen en in de wiskunde aanspraak op eene verhöoging met 100 voor ieder dezer vakken, waariu zij, krachtens hunne* aanstel ling of eene nadere opdracht van Burgemeester en Wethouders onderwijs geven. Voor het bezit eener akte M. O. in de vreemde talen wordt in dit geval 50 meer toegekend. oor het bezit der akte hand-werken wordt aan de onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen 25 per jaar toegekend. Zij, die krachtens hare aanstelling of eene nadere opdracht van- Burgemeester en Wethouders worden belast met liet geven van ouderwijs in de nuttige eu fraaie handwerken, hebben- bovendien aanspraak op eene verhooging barer jaarwedden met 25 per weke- lijksch lesuur, indien de lesseni buiten de gewone schooltijden vallen. HET UIT OUDKARSPEL. Door het zware onweder dat heden alhier woedde verbrandde hedennacht om 1 uur de molen toebohoo- rende aan den polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersem), bewoond door S. Schoon, staande -mier Haringkarspel. De menschen hadden zich te voren naar de aan de overzijde van het erf staande boet begeven, zoodat geen menechenlevens zijn te be treuren. Het klokkes-pel van de Waag en dat van de Groote Kerk hebben met heel- en halfslag nieuwe „deuntjes" gekregen. De Waag laat met de heele uren hooren „Chor der Junglinge aus den Oratium „Judas Maecabaus," met de halve uren: „Mijn Nederland'" uit „Kun zingen, zing dan mee." De Groote Kerk speelt met de heele uren„Neer- lands olkslied" en „De Reis van Puriaan," met halve uren. Beide liederen- uit: „Kun je nog zingen, zing dan mee." je nog EINDELIJK GESNEUVELD. De mooie boom in het plantsoen bij het kruithuis die voor ongeveer een paar maanden naar vermoed wordt door kwaadwilligen in brand werd gestoken, schijnt daardoor zoo geleden te hebben, dat hij de he vige windvlagen van gisteravond niet heeft kunnen doorstaan en hedenmorgen als een slachtoffer der ele menten dwars over den wandelweg lag geveld. EEN AANVULLING. In verhand met ons berichtje omtrent de arrestatie van S., voorkomende in on» mmimervaagister verzoekt TREKHONDEN. De afdeeliüg Alkmaar van den Noord-IIollandschen Bond ter bescherming en veredeling van den trekhond, vergaderde gisteravond! ini een lokaal van mej. de wed. Burgering. Nadat de vergadering met het gebruikelijke welkom was geopend, werden de notulen onveranderd goedge- keurd. De voorzitter deelde daarna mede, dat de reis naar het concours te Amsterdam een volslagen succes is geweest, van de 10 honden n.l. waarmee de afdeeling uitkwam, werden in de verschillende categoriën 8 prij zen behaald. Over de organisatie van het concours wilde spre ker niet langer uitwijden, het willekeurig optreden van den keurmeester, den heer Sogers, noopt hem persoon lijk'ijk niet meer op concoursen mee. te dingen indien deze als zoodanig optreedt. Z. i. zou de afdeeling nog 27.50 aan prijzen en eenige medailles moeten ver kregen hebben. De voorzitter deelde verder mede, dat de heer WiL qntslag nam als lid! van het bestuur, wegens drukku werkzaamheden; hij dankte den heer Wils voor zich persoonlijk en zeker ook namens de afdeeling, voor do door hem aan de afdeeling bewezen diensten en zeide met genoegen te kunnen zeggen, dat de heer Wils des- verlangd nog gaarne, zijne diensten aan de afdeeling zal willen bewijzen. (Applaus.) Ter vervanging van den heer Wils werd daarna met algemeene stemmen en 1 stem blanco gekozen de beer O. Bramer, die de benoeming aannam. Tot lid dor commissie belast met het nazien der rekening over 1911, ter vtrvangiug van den heer M. Butter, tot bestuurslid gekozen, werd! benoemd! de heer M. Lam. -lie zich de benoeming liet welgevallen. Do reu uit het niest van Polio van Laagland werd aangekocht door den heer J. W. Hoed, terwijl de tee- ven bij loting ten deel vielen aan de heeren M. Lam J. W. Hoed, van Leeuwen, Bok en Sneeboer.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2