DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van Houten s De beste voor den prijs Collecte gewapenden dienst. No. 147 Honderd en veertiende Jaargang. 1912 MAANDAG 24 I U N I. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. rA.an het publiek kan hev [oordeel worden gelaten, of1 inderdaad is 1 Kg. ƒ1.50 kV2 - 0.80 %K<j./0.42| Mo - 0-18 Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juni a.s. ALRMAARSCHE Rona Cacao hé BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat de jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlan den, zal plaats hebben op Aan de circulaire door het Hoofdbestuur aan de Districts-Commissien uitgevaardigd is het volgends ont leend „Het Hoofdbestuur van bet fonds ter aanmoediging „en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de „Nederlanden heeft de eer, opnieuw Uw» krachtige „medewerking in te roepen ter aanvulling der kas van „ons fonds. „Gelijk u bekend is, doet de behoefte aan krachtige „medewerking in ons Fonds zich voor dit jaar en in „de komende jaren meer dan ooit gevoelen. „De bouwvallige toestand van het Invalidenhuis te „Leiden heeft ons toch in de noodzakelijkheid ge bracht, om tot den bouw van een geheel nieuw ge sticht over te gaan, waartoe dan ook door de Buiten gewone Algemeene Vergadering van 14 December ,,1911 besloten is. „Dit besluit, door den drang der omstandigheden „geheel onvermijdelijk geworden, zal, nadat de bouw „tot stand gebracht is, waarschijnlijk ten gevolge heb ben, dat aan rente-derving het Fonds een „jaarlijksch „verlies komt te lijden van ongeveer 5.200. „Het is zeker wel geheel onnoodig hierbij op te „merken, dat dit verlies slechts dan zonder ernstige „moeilijkheden door ons Fonds zal kunnen worden ge- .dragen, wanneer de jaarlijksche collecte, waartoe de „Algemeene Vergadering den 26sten Juli 1911, te Am sterdam gehouden, overeenkomstig het Koninklijk „Besluit van 16 November 1820, No. 81, wederom be sloten heeft, een flinke opbrengst geeft, en dat daar door met den meest mogelijken aandrang een beroep „gedaan wordt op de offervaardigheid der Ingezetenen „ten behoeve van verdienstelijke oud-militairen, die nu „hulpbehoevend zijn geworden. „Het verschijnsel, dat gedurende de laatste jaren „de collecten afnemende waren, zoodat dus ook de jaarlijksche collecte in 1910 956.461/£ minder op bracht dan over 1909, en slechts een totaal van 15.062.07V2 tegen J 19.778.70V2, in 1903 opleverde, „mag niet voortduren. „Wanneer deze daling ook door Uwe medewerking „kan worden tot staan gebracht, en door een gestadige „rijzing vervangen, zullen wij, naar wij vertrouwen in „staat zijn, de bestaande toelagen onverminderd te „handhaven. „In deze omstandigheden is het Hoofdbestuur voor „nemens, om aan nieuwe aanvragen voorloopig slechts „dan te voldoen, indien de aanvragers geacht worden „in hulpbehoevenden toestand te verkeeren, en het be- „treurt ten zeerste tot dezen maatregel te moeten „overgaan, in de hoop dat hij slechts tijdelijk zal bl- „hoeven te zijn, en niet door een nog verder gaande „beperking zal behoeven te worden vervangen. „Zoo- gaarne had het den kring uitgebreid' in sterk' „van ingekrompen. Ofschoon dit echter thans geheel „onmogelijk is, kan een ruime collecte alsnog de mid- „delen schenken, die thans ontbreken. Aan de Dis- trictsbesturen de schoone en dankbare taak de hand „aan den ploeg te slaan ter bereiking van het doel, „dat de collecte voor 1912 moge worden een krachtda- „dige steun voor behoeftige oud-militairen, waarvan „velen nu grijsaards en invaliden geworden zijn." Gaarne wordt aan liet bonden «lezer col lecte herinnerd en worden de ingezetenen dringend nltgenoodigd baar mildclijk te atennen. Burgemeester en Wetnouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van J. F. KAMMFRER, aldaar, om verlof tot den verkoop van nlcoholhoudenden anderen dan sterken drank iu het perceel Oudegracht, A. 130. Binnen twee weken na deze bekendtnaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 21 Juni 1912. ALKMAAR, 24 Juni. De berichten, welke deze week uit Amerika kwamen, deden de lezers herhaaldelijk de vraag .stellen of daar nu inderdaad ernstige mannen aan het werk waren, om ernstige zaken te behandelen. De republikeinsehe Conventie kwam to Chicago bijeen om een candidnnt van de republikeinsehe partij te stellen voor hot pre sidentschap der republiek. De reusachtige zaal van het. Coliseum te Chicago leek wel een schouwburg en er heerschte bijna voortdurend een helsch spectakel. Soms was de bijeenkomst een concert van woeste kre ten en aanhoudend' getier. Af en toe werd er een robbertje gevochten. En het scheen betreurd te wor den dat niet de beide candidate!! eens gingen boksen! Tusschen de heeren Tnft en Roosevelt ging de strijd' en de grofste' verwijten en persoonlijkheden wer den er tusschen de partijgenootentegenstanders ge wisseld. Tiet einde is geweest, dat president Taft tot can- didaat der republikeinsehe partij werd benoemd. De stemmen waren als volgt verdeeld: Taft 561 stemmen, Roosevelt 107 st., Lafollette* 41 stemmen, Cummins 17 st., Hughes 2 st. liet aantal afgevaardigden, dat geen stem uitbracht, bedroeg 344. De heer Roosevelt heeft onmiddellijk gezegd, dat hij onafhankelijk eandidaat wilde zijn en in Augustus te Denver een eigen conventie zal bijeenroepen. En hij verklaarde in een toespraak: ,,üe tijd is gekomen, dat al wie vertrouwt op de eerste grondbegrippen der moraal in het openbare en particuliere leven, zicli moet aansluiten hij de nieuwe beweging." Hij verzocht den gedelegeerden, terug te keeren naar hun woonplaatsen, om het gevoelen hunner om geving te vernemen. Later zal men bijeen komen op een groote conventie, om een progressieve candidatuur te stellen. Ilij beloofde den eandidaat, die dan gesteld zou worden, te zullen steunen. Vervolgens zeide hij, dat de regelmatige conventie een werktuig was in dienst van ontaarde, politieke klieken, die geen schaduw van sympathie meer hadden voor den geest en bedoelingen der republikeinen van voor vijftig jaar. „Gij, mijne vrienden" aldus ging hij verder „zijt de geestelijke erfgenamen van Arbraham Lincoln, die weigerde langer gebonden te worden door banden van het verleden, maar met nieuwe opvattingen, door den tijd gevratypl, zich plafttste tegenover nieuwe ge beurtenissen." De heer Roosevelt besloot met voor te stellen, dat de zinspreuk der nieuwe campagne zou zijn: „Gij zult niet stelen." I)e vraag is nu, of de heer Roosevelt inderdaad kans zal hebben voor de derde maal president te worden. Hij zal stuiten op den taaien tegenstand der beroeps politici en der ambtenaren, die hun baantje verliezen zoo hjj wint en te worstelen hebben met gebrek aan geld, daar geld ook hier de ziel der negotie is en hij in dit opzicht al heel wat van zijn politieke vrienden heeft geëischt. Aangenomen wordt dat door de scheuring in de re publikeinsehe partij de kansen van de democratie zijn gerezen. Er zullen echter zeker nog heel wat dollemanstoo- neeltjes en trucs moeten worden vertoond, voordat de republiek haar nieuwen president heeft. In Oostenrijk-Hongarije is de. nieuwe legerwet ten slotte dan toch tot stand gekomen. Heel wat voeten heeft het in de aarde gehad, voordat de oude wet, met hare bepalingen uit de zestiende eeuw, werd vervan gen. Eerst was het Hongarije, dat de aanneming van het ontwerp trachtte te keeren, hetgeen, zooals men weet, aanleiding heeft gegeven tot dingen, die niet door den beugel kunnen. Toen kwamen in Oostenrijk de Raethcnen zich verzetten. Zij waren niet tegen de li gerwet, doch wilden een Hoogeschool hebben te Lem- berg. Zij hebben hun Hoogeschool gekregen de re geering durfde er niet op aan, dat er belangrijke wij zigingen in de wet. zouden worden gebracht, immers dan moest het ontwerp nogmaals in Boedapest behan deld worden en liep men gevaar, dat de herrie daar opnieuw zou beginnen. Het is toch al niet erg rustig in Hongarije. De heeren, die in het parlement tot zwijgen werden gebracht, zijn bezig in het land onrust ie verwekken. Een jaar of zeven geleden heeft een dergelijke Agitatie succes gehad en is de Kroon er voor bezweken. En nu spoort de oppositie de bevol king aan aldus op. te treden, dat bij de uitvoering van di nieuwe legerwet de gewapende macht te pas moet komen, hetgeen natuurlijk ernstigo onlusten tengevol ge. moet hebben. De minister-president Lukaes is dus nog niet aan het einde der"beproevingen. Maar de Legerwet is dan toch tot stand gekomen. Wij zul len ons niet verdiepen in bijzonderheden, maar enkel mededeelen, dat liet reoruten-contingent gebracht is van 108.000 op 156.000 man en dat de tweejarige diensttijd! is ingevoerd. Portugal heeft een nieuw ministerie gekregen. Hei is samengesteld uit republikeinen van allerlei soort en het heeft beloofd zijn best te doen, om de republiek in stand te houden. Een dergelijke belofte is gemakke lijker af te leggen, dan' te volbrengen. De republiek toch wordt bedreigd) en er zijn er, die beweren, dat het eigenlijk niet de moeite waard is haar langer te verde digen. Niet alleen zijn er de pogingen van royalisten, die de republiek omver willen werpen, maar ook zijn er binnenlandsche onlusten en politieke oneenigheden. Te Oporto heeft de regeering zelfs een^ staatsgreep moeten voorbereiden, omdat een groep patriotten, ontevreden geworden over de vruchtelooze pogingen om een nieuw ministerie te vormen, een beweging „ter republikeinsehe verdediging" voorbereidde 1 Het ministerie kwam bals over kop tot stand, do beweging kon achterwege blijven, maar de regeering had reeds maatregelen genonlen om onmiddellijk een dictatuur in Portugal in te stellen! In de republiek China gaat het ook nog niet zooals het moet gaan. De minister-president is plotseling uit Peking ver dwenen en naar Tientsin gegaan. En de minister van onderwijs wij zullen den lezer niet vermoeien met de Chineesche namen dier heeren deed desgelijks. De president van die republiek verzocht den minister president terug te keeren, mnar deze moet geantwoord hebben„Als de president mij noodig heeft, zou hij beter doen een doodkist voor mij te sturen oin daarin terug te keeren." De minister-president vertrouwt blijkbaar het zaakje niet al te goed. Wellicht herin nert hij zich, dat onlangs een autoriteit naar buiten werd gelokt en toen door een bom gedood) werd, zon der dat ooit de dader is* gevonden. Echt Chineeseh is het, dat er over- gedacht werd, het ambt van minister-presidtent maar af te schaffen, wijl het tekort doet aan het gezag van den president der republiek en van dien der Kamer! Overigens sukkelt China aan geldgebrek, hoewel zes mogendheden hun best doen de republiek geldi op te dringen. Ieder wil wel wat te zeggen hebben in dit rijk, dat men vroeger al eens meende te kunnen verde digen! Zoo hebben Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland en de Vereenigde Staten en zelfs Japan, dat zelf heel goed financieele hulp kan gebruiken, deel genomen aan de hypotheek van ruim 700 millioen gul den, welke China op zijn republiek genomen heeft. EEN CONCOURS IIIPPIQUE VOOR PRINSES JULIANA. In het laatst der volgende week zal -op de opei. manége, bij de Koninklijke Stallen op het Loo een groot concours-hippique worden gehouden door liet personeel van het Kon. Staldepartement. Bijna alle aanwezige paarden, ook de ponny's van de Prinses, zullen hieraan deelnemen. Dit coneours is een herhaling van dat, hetwelk verleden jaar bij het jubileum van Hr. Ms. opperstalmeester, baron Bentinck, werd gegeven. Thans wordt het enkel ge houden ter verrassing van Prinses Juliana. De Prin ses had n.l. eenigen tijd geleden gevraagd naar die paarden met belletjes; die zou zij zoo gaarne eens weer zien. Kerst begreep II. M. de Prinses niet, doch na herhaald vragen kwam zij er achter, wat bedoeld werd. Dit was voor 11. M. genoeg, om baron Bentinck te- vragen naar de mogelijkheid van eeiie. herhaling. Tij dens het verblijf der Kon. Familie te Dobbin is reeds ijverig gerepeteerd, onder leiding van baron Bentinck jlir. Van Reijgersberg Versluijs en Jhr. De Beaufort. Thans geschiedt dit alleen in de vroegere morgenuren Bij de uitvoering zullen alleen genoodigden tegen woordig zijn. NOORD-IÏOLLAND. In de najaarszitting van 1911 diende mr. K. Ilazel- hoff Roelfesma een voorstel in met een ontwerp-ver- ordening tot het weren van inbreuken op het natuur schoon in Noord-Holland. Te zijner tijd is van dit voorstel in dit blad uitv< rig melding gemaakt. Gesteund door 29 vereenigihgen uit verechillemh deelen van Nederland en alleen bestreden door den heer Julius Dickhout, werd het ontwerp in handen gesteld van Gedeputeerde Staten om advies en deze verklaren nu het ontwerp met sympathie te hebben ontvangen en aioh in het algemeen met de «trekking van de er bij gevoegde verordening te kunnen vereeni- gen. De ontsierende reclame, zeggen Gedeputeerde Sta ten, heeft in den laatsten tijd afmetingen aangeno men, die het wenschelijk maken om aan dit euvel in hot vervolg paal en perk te stellen. De bevoegdheid' der Staten om een dwingende ver ordening op het gebied van het reelamewezcn vast to stellen, achten Gedeputeerde Staten onbetwistbaar. Met de door den heer Roelfsema voorgestelde veror dening kunnen Gedeputeerde Staten zich niet geheel en al vereenigen en déze verordening eenigszins wijzi gende stellen zij thans voor hetl volgende te bepalen liet is den eigenaar of verbruiker van eenig onroe rend) goed! verboden: lo. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen be stemd en gebezigd! tot reclame; 2o. het onroerend goed op eenige andere wijze to bezigen tot reclame. Dit verbod! is niet van toepassing: lo. in zoover het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of verhandeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoe fend' op of in het onroerend goed; 2o. in zooverre het geldt een reclame niet voorkomende in het landelijk deel der gemeente; 3o. in zoover Gedeputeerde Stateu vrijstelling hebben verleend, en 4o. tot 1 Januari 1914 in zooverre het geldl een reclame, waarvan blijkt, dat zij op het tijdstip van het in werking treden dezer ver ordening aanwezig was. Als straf wordt bedreigd een boete van ten hoogst» 75. Gedeputeerde Staten wensehen een bedrag van ten hoogste 68.000 toe te staan voor de verbetering van (l< bevaarbaarheid der Biunen Zaan. Volgens 't thans verschenen stuk wensehen zij daaraan te verbin den als voorwaarden, dat het rijk een gelijk bedrag zal geven, dat de uitvoering geschiede naar vooraf door Gedeputeerde Staten goedgekeurde plaunen, dat de werken openbaar zullen worden aanbesteed en dat een overeenkomst tot stand zal komen, waarbij het onder houd van het verbeterde vaarwater onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal zijn geregeld. Het zuivelconsulentschap in Noord-Holland is door het rijk overgenomen. De minister van landbouw heeft aan de Staten ver- zocht de Provinciale bijdrage voor dit consulentschap ad 1500 voortaan aan het rijk uit te betalen en Ge deputeerde Staten achten zich gerechtigd daartoe een voorstel aan de Staten te doen. Het gemeentebestuur van Haarlem is van voorne men ook voor 1913 aan den raad der gemeente voor te stellen het Koloniaal Museum met 100Ü te subsidi eeren. Waar dit zoo is, oordeelen Gedeputeerde Staten het wenschelijk dat de provincie eveneens met haar subsi die doorgaat en stellen zij voor over 1913/15 elk jaar 1000 toe te staan; aan dë smedenvereeniging Hol land's Noorderkwartier te Schagen wensehen zij voor 1913 125 te verleenen voor een cursus in het hoef beslag; voor een op te richten avond-vak-teekenschool te Muiden voor 1913/15 300 per jaar; voor een op te richten ambachtsteekenschool te Naarden voor de zelfde jaren 250 per jaar; aan de vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland voor dezelfde jaren 1-000 per jaar en verder op zijn hoogst 120 voor elk der tcekenscholen van die af- deeling; voor een handëlsavondcursus der gemeente Zaandam van 1913 af tot wederopzeggings toe 1000 per jaar; en voor een avondschool voor handelsonder wijs te Huizen voor 1913/15 200 per jaar. Op advies van den inspecteur van het M. O. den heer H. J. de Groot stellen Gedeputeerde Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de veree niging Ambachtsopleiding in heb Gooi om subsidie, ook al, omdat er alle kans bestaat, dat te Hilversum een ambachtsschool zal worden gesticht en de oprich ting daarvan niet mag worden tegengewerkt door het ondersteunen van daarmede evenwijdig loopende in stellingen. De rekening over 1910 van Meerenberg sluit met een nadeelig saldo van 33.82V2. De begrooting voor dat gesticht over 1913 wijst in ontvangst en uitgaven een bedrag aan van 585.107. In de exploitatiekosten van het gesticht Duinen bosch heeft de provincie over 1911 bij te passen 28.111.355. dat is 1888.645 minder dan was ge raamd; de begrooting van dat gesticht sluit in ont vangst en uitgaven tot een bedrag van 392.750.40. Gerekend wordt op een bijdrage der Provincie in het tekort van 55.000. Voor het leggen van een tramlijn van het gesticht naar het station Castricum en voor het vernieuwen van 2200 M2. houten vloer wordt voorgesteld' 50.000 toe te staan. Gciiifitgil nieuws. DE ARRESTATIE DER GEBROEDERS VAN EIJK. Aan een te Boston verschijnend blad zijn de volgen- Ie bijzonderheden over de arrestatie van de gebroeders Van Eijk ontleend: Sedert den 6den Juli 1911 had men niets meer van de gebroeders Van Eijk vernomen en was men hun spoor geheel bijster geraakt. Doeh ruim een week'ge leden vernam de heer Charles Dasey, consul van Ne- 'orland te Boston, dat dë beide broeders zich in Bos ton moesten bevinden. Onmiddellijk stelde liij den inspecteur van politie Dugan van dit feit op de hoog te. J)eze ontdekte, dat de beide mannen onder oen vnlsehen naam in een woning in Warren Avenue ver blijf hielden, waar zij met de schoonmoeder van Dirk van Eijk en zijn beide kinderen woonden. Den Oden Juli 1911 waren zij van Amsterdam naar Liverpool vertrokken, waar zij zieh naar New-York in scheepten. Van daar vertrokken zij naar Boston, waar zij in het eind! van Augustas 1911 aankwamen. Zij hadden bijna geen geld en de beide mannen slaagden #r niet dadelijk in een betrekking te vinden, waarom.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1