STADSNIEUWS. BUITENLAND. de schoonmoeder van Dirk van Eijk een pension in Warren Avenue opzette, om zoodoende in hun onder houd te voorzien. Iutusschen zochten die beide mannen vlijtig naar werk. In den loop van den winter slaagde Dirk er in een baantje te vinden in een kandijfabriek in Cause- waystreet, waarmede hij 0 dollars in de week verdien de. Hij was zoo vlijtig en handig, dat hij herhaaldelijk opslag kreeg en zijn loon opliep tot 9 dollars in de week. Intusschen had zijn broeder werk gevonden iu een autogarage. Dirk van Eijk werd op zijn werk in de suikerfabriek gearresteerd. Hij gaf onmiddellijk toe, dat hij de man was dien men zocht en liet zich gewillig meevoeren. Zijn broeder, die in de autogarage overvallen werd, beweerde, dat men zich vergiste en bleef zijn valschen naam opgeven tot hij in het bureau van politie was binnengeleid. Toen hij daar zijn broeder zag staan, verbleekte hij en viel bijna in onmacht. Beide mannen waren armoedig gekleed en bijna zonder geld. Dirk van Eijk zag er slecht en lijdend uit, waarschijnlijk ten gevolge van het zware ongezon de werk dat hij moest verrichten. Zijn broeder zag er gezond en stevig uit. Ik ben blij dat alles voorbij is, zei Dirk van Eijk, toen hij door den politic-inspecteur ondervraagd werd. Wij zullen gewillig naar Holland terugkeeren en blij zijn als wij weer in het vaderland zyn. Wij hebben veel geleden sedert wij Holland verlieten en hebben menig maal niet geweten hoe wij aan eten moesten komen. De regeering te Washington is van de arrestatie op de hoogte gesteld. Men zal maatregelen nemen om de gevangenen zoo spoedig mogelijk naar Holland op te zenden. als inkt." Een zijner vrienden gaf daarop het snedige ant woord, waarover het goedige gezicht van onzen besten vriend heel even toornde: „Nou dan ben j^ toch een aardigen vulpenhouder." (Msb.) V AC ANTIEK AMP „VOLKSWEERBAARHEID." Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op hel Vaeantiekamp dier vereeniging „Volksweerbaarheid," nabij Harderwijk. Namen aan het vorige kamp reeds eenige Belgen deel, dit jaar zullen zeer waarschijnlijk behalve Belgen, ook Engelsche Boy-Scouts en Duitsche Wandervügel meekampeeren. In vier talen zal dus gedurende het a.s. kamp het gezang over de Veluwe klinken en zullen de jongens hun schoolbanken talenkennis aan de prak tijk'kunnen toetsen. Men kan zich opgeven bij den lieer W. Spoorstra, 2de Const. Iluygensstraat 67, Amsterdam, die gaarne in lichtingen verstrekt. EEN OUD GRAF BLOOTGELEGD. Eenige werklieden te Dokkum, die op de plek, waar een oud huisje was afgebroken, uit Dokkum, bezig waren, den kuil voor een cementen regenwaterbak te graven, kwamen Vrijdag tot de ontdekking, dat ze op ren voorhistorische begraafplaats terecht waven geko men. Ruim een meter onder den beganen grond werd het metselwerk blootgelegd, dat, na de verwijdering van een groote hoeveelheid zware steenen, een verweerde houten lijkkist bleek te bevatten. De kist was oogen- schijnlijk van het model der thans nog wel bestaande steenen lijkkisten, die na het jaar 1200 een tijdlang de houten lijkkisten vervingen. Vermoedelijk is dit grof echter van veel ouderen datum, wijl het gevonden is op of nabij de plaats, waar volgens de geschiedschrijvers ten tijde van Boni- tacius, de heiden-kapel stond. Na verwijdering van de kist, waarin het lijk, eigenaardig genoeg, met het hoofd naar het oosten lag begraven, bleek, dat zij rustte op een bed' van zorgvuldig gevlijde reusachtige keien, zooals men bij de hunnebedden steeds aantreft. In of nabij de kist zijn een potje en potscherven gevon den. UIT HEILO. Het „Alkmaarsch dubbel gemengd kwartet," met medewerking van mevrouw Ph. M. Ruygh-Krens, so- prnnn en het mannenkwartet „Alcmaria" gaven Zon dagmiddag voor een flink aantal toehoorders het gebouw was vol een uitvoering van meerendeels gewijde muziek in de Hervormde kerk te Heilo. Van het dubbel gemengd kwartet is de heer W. II. Slinger uit Alkmaar directeur, die zeker ook wel de leiding van het mannenkwartet in handen heeft. Met groote aandacht heeft het publiek de num mers aangehoord die grootendeels uit zeer bekende compositie's bestonden. Beethoven, Gebed. Bortni- ansky, du Ilirte Israëls. Mozart, Av§ Verutn. Abt, Zondagswijding, enz. Blijkbaar zijn de voorbereidende rcpetitie's zorg vuldig geweest, wat merkbaar was aan de voordracht, zuiverheid en het goed begrijpen wat men zong. De uitvoering van het mannenkwartet stond1 niet op gelijke hoogte van het dubbel gemengde kwartet; in het eerstgenoemde ontbrak nog te veel die eenheid, die samensmelting der stemmen die juist in het ge mengde kwartet zoo opviel. Overigens kou men opmerken dat dezelfde toewij ding aanwezig was als bij het dubbel gemengd kwar tet. Mevr. Ruygh-Krens zong op de van haar bekende wijze drie sopraansolo's, n.l. „Heer mijn hert is boos en schuldig" van Catli. van Hennes, „Gebet" van Ilil- ler, beide met orgelbegeleiding, en lied! uit „Paasch- morgen van Neukomm, met begeleiding van orgel en viool. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE AMSTERDAM. Het politie-onderzoek inzake den drievoudigen moord in de Van Hogendorpstraat is gesloten. Zater dagmorgen is de dader, Willem van Bilderbeek, naar bet huis van bewaring aan de Weteringschans overge bracht, om ter beschikking der justitie te worden ge *tel<l. Het is zoo goed als zeker, dat de rechter-com- missaris een onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte zal gelasten, teneinde het rapport van deskundigen bij do stukken te voegen. Zaterdagmorgen werd o.a. nog gehoord de veld wachter J. Padmos, van Sloterdijk, die Van Bilder beek gearrestoerd had en aan wien hij zijn eerste be kentenissen heeft gedaan- ORANJEKRUIS. In den schouwburg te Utrecht is Zaterdagavond van wege het Utr. Studentencorps een feestvoorstel- ling gegeven door het Utr. Studentenconcert ten bate van het Oranjekruis. De voorstelling gegeven werd „Een student thuis," van Frederik van Eden werd bijgewoond' door den Prins der Nederlanden. Te tien uur kwam de auto voor en onder luide hoera's der talrijke menigte vertrok Z. K. H. per auto met zijn adjudant, den burgemeester en den rector van het U. S. C. naar de Studenten-societeit, om, na daar eenigen tijd vertoefd te hebben per auto de terugreis te aanvaarden. VAN TEXEL. Scheen het aanvankelijk, dat de Openlucht-samen komst van Vkijzinnig-Godsdienstigen, die gistermid dag in het Boschje bij Oudeschild is gehouden, door het zeer ongunstge weer zou mislukken, later, toen het onweer voorbij en dte lucht opgeklaard was, kwa men nog velen de samenkomst bijwonen, zoodat deze eerste bijeenkomst op Texel als uitstekend geslaagd is te beschouwen. Stellig waren minstens 800 a 1000 belangstel-enden aanwezig. Achtereenvolgens traden als sprekers op: Ds. R. Kuperus van Den Burg, die een woord ter inleiding sprak, Ds. A. C. de Regt vap Alkmaar, met het onderwerp: Wat zoekt gij?, Ds. J. Koster van Den Helder over Godsdienst-loondienst en Ds. II. Buiskool van Oudeschild, tot tot onderwerp gekozen had: Volkskracht. Ter afwisseling werden door een voor dit doel ge vormd zangkoor vair Oudeschild, onder leiding van den heer M. Kikkert een viertal liederen uit den bun del van den Protestantenbond gezongen, benevens een lied, getiteld: Als de avond daalt. De heer Stumphius van Den Helder dankte ten slotte namens het Comité allen, die tot het welslagen der bijeenkomst hadden medegewerkt. Bij het hevige onweer, dat gistermiddag op Texel woedde, werden vier koeien in de weide gedood, waar van 3 aan de Westen en een op Zuid-Haffel. VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 17 tot en met 22 Juni wer den aan de veiling te Broek op Langend ijk aangevoerd 13061 zak aardappelen, 371800 bos wortelen, 1000 stuks bloemkool en 1020 bos rabarber. 'T IS MAAR VOOR DEN DOKTER. Een oud vrouwtje, lijdende aan verkalking der bloedvaten, in de Jordaan te Amsterdam. De dokter heeft haar geraden minstens drie appelen te eten per dag. En eiken ochtend ziet men haar kreunend, zuch tend en strompelend naar het groentewinkeltje gaan om zich liet materiaal voor haar appelen-dieet te ver schaffen. „De leclijkste zijn goed genoeg; 't is maar voor den dokter." En boos mummelend met haar bijna tandeloos mondje, zoekt ze de slechtste uit den voorraad. Maar op een keer verlangt ze eens een heel mooien appel. „Hoe duur komt er niet op aan", zegt ze. „Ik ben jarig, zie. je, en ik heb nou al maanden lang voor den dokter zijn pleizier appelen gegeten. En nou wil ik er eens oen hebben voor mijn eigen pleizier. Daar, wat kost die?.... Zes centen! Vooruit, die mot ik hebben." UIT HEERHUGOWAARD. Gisternamiddag omstreeks ll/2 ure, brak alhier brand uit in de boerenwoning van en bewoond door K. de Goede, staande aan den Middenweg, oorzaak vermoe delijk het inslaan van den bliksem, van de inboedel is weinig gered, terwijl het huis tot den grond is af gebrand, huis en inboedel waren verzekerd. VREEMDE LTNGENVERKEEE ,,'t Koggeschip," vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer heeft aan den Rand der ge meente Edam een adres doen toekomen, waarin zij verzoekt de verordening te herroepen, waarbij haven geld geheven wordt te Volendam, n.l. ecu tonnengeld van iy2 cent per ton en een koppengeld van 5 cent de persoon. ONGELUK OP HET ALKMAARDER MEER. De na het ouweer van Zondagmiddag opstekende stormheeft op het Alkmaarder meer een ongeluk ten gevolge gehad. Een zeilbootje, bemand met 7 perso nen, uit Krommenie, waaronder een knaapje van naar schattiug 7 jaar, sloeg om. De opvarenden wisten allen, op een na, zich aan het sloepje vast te klemmen. Deze zes werden opgemerkt door de bemanning van de Alkmaar Packet no. 9, kapitein J. Hoorn, te half drie van Alkmaar vertrokken, die er in slaagde hen allen le redden. Den zevenden, de 40-jarigen Bastiaan Vre- dendnin, zag men niet weer, en zal dus zeer waar schijnlijk verdronken zijn. Gelukkiger kwam de familie Van Loon, woonachtig te Koog aan de Zaan, er af, welke een zeiltochtje maakte op de Watering tusschen Westzaan en Wor- merveer. Ook dat bootje 6loeg om. Allen werden ech ter gered. EEN EXAMEN. Muzikale clown, die zich komt presenteeren: „Ik ben ook imitateur van alle dierengeluiden, meheer." Impresaario. „Zoo, doe dan eens even een sar dientje in die olie na." (Msb.) IN DEN STIJL GEBLEVEN. Iemand, die in alle eer en deugd zijn glaasje wijn aardig lustte, verklaarde na een zitting, waarbij hij, als gewoonlijk, zijn partij netjes had meegeblazen, zeer ernstig en met bedenkelijk gezicht: ,,Ik ben volstrekt niet lekker! Da wijn smaakt me UIT BERGEN. Gezellig was het gistermiddag iu ons dorp. Tot op verren afstand klonk muziek. Het was Bergen's Harmoniecorps, dat in de Buiten-Societeit eene uit voering gaf. Dit was de eerste van een tiental uit voeringen, die dezen zomer van gemeentewege worden gegeven, 't Is een waar genot dit korps, onder leiding van haren ijverigen en kundigen directeur, den heer Ott ovan Alkmaar te hooren. Een talrijk publiek was aanwezig. Dank zij het vrij gunstig weer, dat zich in den voormiddag echter min der mooi liet aanzien, hadden velen op het lommer rijk terrein een zitje genomen. Dat velen nog als lid der sociëteit toetreden KORTE BERICHTEN. Zaterdagmorgen kwam ter gemeente-secretarie te Zwolle iemand aangifte doen van de geboorte van zijn lie kind, uit één huwelijk. Behoort dit op zichzelf al eenigszins tot de zeldzaamheden, liet vermelde is hierom te merkwaardiger, omdat er van dit. kindertal nog 15 in leven zijn, te weten 8 jongens en 7 meisjes, het oudste is 21 jaar. In den Katwijkschen Rijn onder Zoeterwoude is t 5-jarig zoontje van een schipper over boord gesla gen en eenige oogenblikken 'later levenloos opgehaald. Zaterdagmorgen werd te Amsterdam op den Admiraal de Ruyterweg een man, die met een mandje radijs op liet hoofd] liep en de onduidelijke signalen van een auto niet hoorde, door deze auto gegrepen en op den grond gesmakt. Met ernstige wonden aan hoofd, armen en boenen werd hij opgenomen. Door de recherche te 's-Gravenhage is opgespoord een gids, die verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van een aantal vulpenhouders ten nadeele van een firma aldaar. Hij bracht bij be doelde firma vreemdelingen, die inkoopen wilden doen en genoot daarvoor provisie. Vermoed wordt, dat hij de diefstallen heeft gepleegd, terwijl de koopers met den eigenaar der zaak in gesprek waren of op een oogenblik, toen hij om zijn provisie kwam en er nie mand in den winkel was. Zaterdagmorgen vond een heer op de Wester gracht te Haarlem een damestaseh, welke inhield een bedrag van 100. Spoedig kwam de verliezer, eene dame, opdagen, die den vinder als belooning.... niet eens bedankte. Zaterdagmiddag had te Farmsum (Fr.) een treu rig ongeval plaats. Het ruim driejarig kind van een arbeider geraakte spelende onder een passeerenden stroowagen van den fourage-handelaar Blaauw. met het gevolg, dat de kleine onmiddellijk dood was. Door B. en W. te Zijpe is besloten aan den Raad voor te stellen twee schoolartsen aan te stellen, aan vankelijk voor den tijd van één jaar. - De Brigade-Commandant der RijksveldWaeht te I'urmcrend maakt heeren winkeliers (vooral sigaren handelaars) van Purmerend en omstreken er op at tent, op hunne hoede te zijn voor twee als heer ge kleede personen, die per rijwiel de buitengemeenten af reizen en trachten vaLsche rijksdaalders in betaling te geven, zooals op den 20sten Juni 1.1. te Haarlemmer meer heeft plaats gehad. Op last der Justitie ia Zaterdag door de Baarnsche politie gevankelijk naar Utrecht overgebracht een au tomobielhandelaar te Baarn, verdacht van verduiste ring van goederen behoord hebbende tot zijn faillieten boedel. Te Vlaardingen is een 2-jarig knaapje in een waschtobbe gevallen en verdronken. Te Kampen heeft de gemeentepolitie aangehou den iemand, die voorgaf Bamberg te heeten en van wien men vermoedt dat hij de persoon is, die in ver schillende plaatsen op Goeree en Over-Flakkee met een lijst gelden heeft opgehaald voor het geven van gooehelvoorstellingen, doch zonder aan dit laatste te voldoen, met de noorderzon is verdwenen. Hij is naar Dirksland naar die gemeente overgebracht, om aan gaande zijn handelingen in verhoor te worden genomen Te Arnhem zijn na het ontbijt een koperslager zijn vrouw en zijn. zoon plotseling ernstig ongesteld geworden. De man is, ondanks onmiddellijke genees kundige hulp, 's avonds overleden. De toestand van de vrouw en haar zoon is redelijk. Een onderzoek wordt ingesteld. De circus-schoone, de vrouw, die van de afwezig heid van den directeur van een circus te Purmerend gebruik maakte om f 650 uit een kist te ontvreemden en deswege werd aangehouden, is weer losgelaten. De bestolene verklaarde voor de politie te Haarlem, dat liet geld, gedeeltelijk althans, zijn vriendin toebehoorde. De vrouw heeft evenwel de vlucht genomen naar haar familie te Amersfoort. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de inspecteur van politie Lenderink met een aantal per sonen een inval gedaan in een poortje aan de Krane straat te 's-Gravenhage, waar men vermoedde, dat gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Inderdaad werden daar in een woning een 15-tal personen aan getroffen, bezig met dobbelen en kaartspelen om geld. De namen der aanwezigen werden door de politie ge noteerd, de dobbelsteenen, de kaarten en het op tafel liggende geld in beslag genomen en van het feit pro ces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag was 'n dienstmeisje in de Ruysch- straat te Amsterdam bezig de stoep te dweilentoen een zware bloempot drie hoog uit het raam viel en op het hoofd van het meisje neerkwam. Zij bleef be wusteloos liggen. Het duurde langen tijd, voor het meisje, dat verschillende verwondingen had bekomen, weer tot bewustzijn kwam. BENOEMD. Tot redacteur-ver-slaggever aan dit blad is met in gang van heden benoemd de heer J. R. Beunder, tot dusverre werkzaam aan het Nieuwsblad van het Noor den te Groningen. DE TUINBOUWSCHOOL. De heer H. J. Ilazeloop, rijks tuinbouwleeraar al hier, heeft van de regeering de opdracht ontvangen een statistiek samen te stellen omtrent den omvang en den aard der groenteteelt aan den Langedijk en omstreken, in verband met de vraag of bij de stich ting van eene tuinbouwschool benoorden het IJ aan Alkmaar of aan Hoorn de voorkeur moet worden ge geven. BADHUIS „WITTE KRUIS." In de week van 17 tot 22 Juni zijn in het badhuis van „het Witte Kruis" genomen: 78 kuipbaden, 115 regenbaden le klas en 222 regenbaden 2e klas, tezamen 415 baden. AGENDA. DINSDAG: Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor .Orpheus," repetitie voor dames, 8 uur, lokaal Mooij, Koorstraat. WOENSDAG. „Vereenigde Zangers," 8 uur, tuinzaal Harmonie. VRIJDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orplieus," repetitie voor heeren, 8 uur, lokaal Mooij ivoorstraat. Iugezoud«u Stukbeu. EEN SPROOKJE VAN GEZAG. Een zeker land, klein van oppervlak en gering naar liet aantal zijner inwoners, liad de vrijheid zoo onein dig lief, dat het goed en bloed daarvoor veil had. Na langen en heftigen strijd verdreef het den vijand vau zijne landpalen, en sedert kan van dat land de naam niet genoemd worden, of die hem hoort, denkt aan Victorie en Vrijheid. Iu dat land, waar men zoo innig de vrijheid liefhad, heerschte lange jaren rust en vrede. De wapens wa ren omgesmeed in zeisen en ploegscharen, en zelfs de woningen der veldoversten werden hervormd' tot tehui zen voor wie oud zijn en arm. Want zoo innig lief heeft dat land de vrijheid, dat het zelfs aan ouden van dagen heit recht op armoe en bange zorg niet ontnemen wil. Maar wie te oud zijn en te arm, hun wordt een tehuis verstrekt in de wo ning des veldoversten. En om dat tehuis te maken lot een waar tehuis, krijgen die ouden van dagen al daar eeuen vader en eene moeder, mitsgaders dezel- ver ouderlijke zorgen. Zegen verspreiden zij om zich, deze twee, overal, waar zij hunne schreden zetten; met ouderlijke genegenheid verzorgen zij die ouden, en den kranken onder dezen, hun valt liefderijker zorg nog ten deel. Hun worden de middelen gereikt door den dokter verstrekt, maar het voedsel, dat hun herstel bevorderen en hunne krachten versterken zou, dat wordt hunlieden niet verschaft. Want er moet orde zijn en regel iu dat tehuis, waar één vader en ééne moeder te zorgen' hebben voor zoo vele ouden van da gen, die hunne kinderen zijn. Opdat nu die orde en regel gehandhaafd worden in dat tehuis voor ouden van dagen, zijn vrome en vroede mannen, spruiten van dien vrijheid-minnenden bodem, afgevaardigd om toe te zien op dat huis en zijue be woners. Op eeneu avond! nu wendde een der opzieners wien echter het recht' van toe te zien van rechtschwege was gelaten, zonder dat het van rechtswege hem meer toekwam zijne voestappen naar dat tehuis, en bij zonderlijk naar de vertrekken, waar de mannen bijeen zaten, en waar bovendien aan de nog-niet-oud en nog- niet-arme-genoege broeders en zusters eene gave der bedeeling werd! toegereikt. Biunentredende sprak de opziener tot wie daar za ten, zeggende „Goeden avond." En het wederwoord dat tot hem klonk uit aller nlond, luidde „goeden avond.' Maar heit was den opefener, alsof uit éénen mond die wedergroet nie« geklonken hadcle. en deswe ge ontstak hij in toorn. „Wat is u," aldus sprak hij, „dat gij niet, mij uvvyn wederg-foet brengt?" „Ik bracht denzelve," antwoordde de aangesprokene, en die rondom hem zaten bevestigden deze woorden, zeg gende „hij heeft u een goeden avond toegewenscht." Nochtans hechtte de opziener niet aan deze woor den; rooder werd zijn hoofd, luider klonk zijn stem, vuriger vlamde zijn blik, heftiger ziedde zijn toorn. En hij niet bedenkende in zijnen toorn, dat hij al daar niet meer gezag oefenen mocht sprak: „weet gij wel, dat ik, uw opziener, u verwijderen kan uit dit huis van genade?" Nu trachtende bij dit woord' de daad te voegen, greep hij den ouden man bij deszelfs kleeren dewelke buiten dat huis door andereu her steld geworden waren, aangezien de kleermaker des huizes zich aan de aldaar geoefende barmhartigheid gansehelijk eigenmachtig onttrokken had, en er dus geen was, die lappen zetten kon op de kleederen en poogde, hem af te dringen van zijne plaats. De oude nu beknelde tot bloedens zijnen vinger in zijne tabaks doos, waaruit hij bezig was, zijne pijp te stoppen. Evenwel weerhield deze beknelling zijns vingers den oude niet, zich te weer te stellen, en" zoo geschiedde het, dat een zes en zeventigjarige moest worstelen met een nog jeugdigen opziener, die van het gezag, dat hem niet meer toekwam, zelfs misbruik te maken wist. Hiermede nochtans was de zucht des opzieners naar wrake nog niet gestild. Nog steeds van toorn zieden de gelastte hij het echtpaar, dat is als vader en moe der van deze ouden van dagen, dat zij hem de vrijheid tot uitgaan benemen zouden vier malen zeven dagen achtereen. Zoo was de g'eest des veldoversten geva ren in hem, den opziener, spruit van den vrijheid-min nenden bodem. En zoo geschiedde het in de zomermaand van den jare negentien honderd en twaalf, dat een oud man gestraft werd omdat van hem gezegd werd, dat hij niet zijnen avond'groet gebracht had aan den opzie neraan wien mede geleerd1 geworden was het woord des Meesters: „Voorwaar ik zeg u, wat gij aan den minste mijner broeders hebt gedaan, dat hebt ge aan Mij gedaan." Zoo luidt het sprookje v«n Gezag ITALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. De oorlogscorrespondent van de Berliner Zeitung am Mittag, die zich in het Turksche kamp bevindt, maakt melding van een poging der Italianen om bij Benghasi Turksche stellingen te omsingelen. Toen de Italianen de aankomst van Turksche versterkingen merkten, trokken zij zich terug. De Turken vervolg den hen. De Italianen hebben op hun terugtocht zware verliezen geleden, zegt de correspondent. Zij lieten veel wapens en schietvoorraad' achter. Een of ficier werd gevangen genomen; bovendien vielen aan de Turken een paard en een seintoestel in handen. De Turken hadden slechts vier gewonden. BELGIë. In een toespraak ter gelegenheid van het 75-jnrig bestaan van het regiment grenadier» zeide de koning gisteren: „Doordrongen van mijn plichten als hoofd vitn den staat, doe ik een dringend beroep op de officieren, opdat zij zich met hart en ziel toeleggen op de opvoeding der kinderen, die dë natie hun toe vertrouwt en ik hoop vurig, dat deze meer en meer zal begrijpen, als zij de toekomst beschouwt, welke opper ste en gebiedende verplichting haar door haar neutra liteit zelf wordt opgelegd, n.l. de offers, die zij moet brengen, steeds te houden op de hoogte van den plicht dien het leger zal hebben te vervullen in geval altijd te vreezen internationale verwikkelingen België zou den dwingen de onschendbaarheid van zijn grondge bied te verdedigen. De Etoile Beige zegt, dat in militaire kringen verzekerd werd, dat de minister van oorlog zijn ontslag- heeft aangeboden, wijl noch. de minister, noch zijn staf de feesten van het regiment grenadiers bijwoonden. DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Parijsehe Temps heeft heel wat opzien verwekt door een artikel, waarin hij betoogde, dat de Duitsche regeering vredelievend gezind' is, maar dat onder de bevolking meer on moer een oorlogszuchtige stemming opkomt. Hij meent dat het. wel eens spoedig tot een oorlog kon komen, welke dan doo-r het volk aan de re geering wordt opgedrongen. Een der hoogstgeplaatste personen verzekerde hem: „De komende oorlog zal door de pers worden ver- Haard." De Berl. Lok. Anz. verzekert te weten, dat een hoog geplaatst persoon zich inderdaad' aldus heeft uitgela ten. Evenwel had hij de Fransche pers op liet oog, die voortdurend aan het stokebranden is. Het Berlijnsche blad acht thans het oogenblik ge komen, om de Duitsch-Frnnsche betrekkingen aan een onderzoek te onderwerpen en liet kondigt een reeks artikelen aan, welke geschikt zijn om de internationa le opheldering en den vrede te dienen. FRANKRIJK. De voorzitter van den bakkersbond heeft verklaard, dat de meelvoorraad zoo geslonken, is, dat de toestand kritiek begint te worden. Do hakkers zijn genoodzaakt, de broodprijzen opnieuw te verhoo- gen. In sommige provincies is de meelvoorraad ge heel uitgeput, zoodat de hakkers meel uit Parijs heb ben moeten laten komen. RUSLAND. De keizerlijke familie is te Fterhof aangekomen, om aldaar den zomer door te brengen. TURKIJE. In dë Kamer wees de grootvizier in een lange redevoering op de onvoorwaardelijke nood zakelijkheid, de voorgestelde wijzigingen in de grond wet aan te brengen, in het bijzonder die, welke de su prematie van de uitvoerenden macht raken, en zonder welke de toekomst van het land door verkeerd begre pen volks-souvereiniteit, gevaar loopt. Een recht tot ontbinding der Kamer, beperkt op een wijze als art. 35 van de Grondwet dit doet, bestaat in geen land ter wereld. Spreker wees op de nadeelen, aan dit artikel verbonden, die aan het licht kwamen gedurende de vorige zittingsperiode, toen het besluit der regeering, om het parlement te ontbinden, aanleiding gaf, om de openbare meening te vergiftigen door de bewering, dat men het absolutisme wilde herstellen. Zijn rede voering eindigend, verklaarde Said pasja, dat de re geering de wijzigiugen wilde aanvaarden, die door do commissie voorgesteld waren. De redevoering werd zeer toegejuicht. CIIINA. Uit Turkestan wordt gemeld, dat de nieu we regeering onder voorwendsel, dat zij moorden wil bestraffen, personen laat terechtstellen, die, baar in len weg staan. AMERIKA. Do republikeinsehe conventie is nog steeds een bron van groot genoegen voor het publiek, dat de vergadering bijwoont. Het bootst het geluid van een stoomwals na. Hierdoor wordt bet onmoge lijk gemaakt iet» te verstaan van hetgeen de afgevaar digden in het midden brengen. Een negerafgevnardigde van Missouri stond op, om een vraag te stellen met betrekking tot het reglement van orde. „Waarlijk," schreeuwde hij, „de stoomwals heeft een verbazende snelheid," en de geheele vergadering barst te los in een luiden lach. President Root eischte stille en verklaarde: „Ik

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2