DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Inlevering wapenen, kleedlng, uitrusting, ens. Collecte gewapenden dienst. Om het koude goud. Burgerschool 3» Meisjesschool. Honderd en veertiende Jaargang. 1912 DONDERDAG WOENSDAG 10 JCLI 1912, Gemeenteraad van Alkmaar. FEUILLETON. No. 150 27 U N I. TOELATING Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Vrijdag 28 Juni a.s. 72) BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de verlofgangers der Landweer, die in 1905 naar de Landweer zijn overge gaan, VOOR ZOOVER ZIJ IN HET LAATSTE JAAR VAN HUNNEN DIENSTTIJD ZIJN, dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie is bepaald, dat de inlevering van de wapenen, de kleeding- en uitrustingstukken, bet ledergoed en de reglementen en dienstvoorschriften door bedoelde landweerpliclitigen, voor zoover zij in het register van verlofgangers der Landweer dezer gemeente voorko men, inoet geschieden op des voormiddags tea 9 ure, voor zooveel betreft de manschappen behoorende-tot de Infanterie en de Hos pitaalsoldaten en des voormiddags ten 10ure voor zooveel betreft de manschappen van de vesting-artille rie, genietroepen, pontonniers en administratietroe pen, in een der lokalen van den NIEUWEN DOE LEN aan de Doelenstraat te ALKMAAR. Zij noodigen mitsdien bedoelde verlofgangers uit op den genoemden datum en de aangegeven plaats aan de hun bij art. 31 der Laudiveerwet opgelegde verplich ting tot inlevering te voldoen en brengen voorts in herinnering' de navolgende bepalingen voorkomende in de „Regeling" voor die inlevering, vastgesteld bij be schikking van don Minister van Oorlog van C April 1910, Vlo Afd., No. 90: „Indien de verlofganger wegens ziekte, verblijf bui tenslands, of andere geldige redenen verhinderd is persoonlijk de wapenen, de kleeding- en uitrusting stukken, het ledergoed en de reglementen en dienst voorschriften in te leveren, dan is hij, of zijn, bij on macht zijnerzijds, naastbestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander ge schiedt. Van de geldigheid' der redenen van verhinde ring moet blijken uit een bewijs, afgegeven* c. q. gele galiseerd, door den burgemeester en bij de inlevering over te leggen door den persoon, die namens den ver lofganger tot de inlevering verschenen is. Indien de verlofganger zich tot het inleveren van zijne wapenen, kleeding- en uitrustingstukken, leder goed en reglementen en dienstvoorschriften buiten zijn. woonplaats moet begeven, geniet hij, als de af stand! van. de woonplaats tot de plaats van inlevering meer dan 10 K.M. bedraagt, vrij vervoer naar laatstge noemde plaats en terug." Met nadruk wordt den manschappen er op gewezen dat zij bij de inlevering in burgerkleeding, dan wel in uniform kunnen verschijnen; in het laatste geval zijn zij voorzien van de noodige burgerkleedingstukken, om daarin gekleed weder huiswaarts te keeren. Overtreding of verzuim van de betreffende bepalin gen der Landweerwet wordt gestraft op de wijze als is aangegeven in de artt. 32, 33, 35bis, 35ter an 30 dier Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd. CL RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, Juni 1912. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk-, maar brengen ter algemeene kennis, dat de jaarlykscha collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlan- den, zal plaats hebben op Aan de circulaire door het Hoofdbestuur aan de Districts-Commissiën uitgevaardigd is het volgend# ont leend: „Het Hoofdbestuur van liet fonds ter aanmoediging „en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de „Nederlanden heeft de eer, opnieuw Uwe krachtige „medewerking in te roepen ter aanvulling der kas van „ons fonds. „Gelijk u bekend is, doet de behoefte aan krach! ige „medewerking in ons Fonds zich voor dit jaar en in „de komende jaren meer dan ooit gevoelen. „De bouwvallige toestand van het Invalidenhuis te „Leiden Beeft ons toch in de noodzakelijkheid ge bracht,, om tot den bouw van een geheel nieuw ge sticht over te gaan, waartoe dan ook door de Buiten- .gewone Algemeene Vergadering van 14 December „1911 besloten is. „Dit besluit, door den drang der omstandigheden „geheel onvermijdelijk geworden, zal, nadat de bouw „tot stand gebracht is, waarschijnlijk ten gevolge heb ben, dat aan rente-derving het Fonds een „jaarlijksch „verlies komt te lijden van ongeveer 5.200. „Het is zeker wel geheel onuoodig hierbij op te „merken, dat dit verlies slechts dan zonder ernstige „moeilijkheden door ons Fonds zal kunnen worden ge- .dragen, wanneer de jaarlijksche collecte, waartoe de „Algemeene Vergadering den 26sten Juli 1911, te Am sterdam gehouden, overeenkomstig het Koninklijk „Besluit van 16 November 1820, No. 81, wederom be sloten heeft, een flinke opbrengst geeft, en dat daar door met den meest mogelijken aandrang een beroep „gedaan wordt op de offervaardigheid der Ingezetenen „ten behoeve van verdienstelijke oud-militairen, die nu „hulpbehoevend zijn geworden. „Het verschijnsel, dat gedurende de laatste jaren „de collecten afnemende waren, zoodat dus ook 'de jaarlijksche collecte in 1910 956.46% minder op bracht dan over 1909, en slechts een totaal van 15.062.07V2 tegen J 19.778.70V2, in 1903 opleverde, „mag niet voortduren. „Wanneer deze daling ook door Uwe medewerking „kan worden tot staan gebracht, en door een gestadige „rijzing vervangen, zullen wij, naar wij vertrouwen in „staat zijn, de bestaande toelagen onverminderd te „handhaven. „In deze omstandigheden is het Hoofdbestuur voor nemens, om aan nieuwe aanvragen voorloopig' slechts „dan te voldoen, indien de aanvragers geacht worden „in hulpbehoevenden toestand te verkeeren, en het be- „treurt ten zeerste tot dezen maatregel te moeten „overgaan, in de hoop dat hij slechts tijdelijk zal be hoeven te zÜn> en liëf door een nog verder gaande „beperking zal behoeven te worden vervangen. „Zoo gaarne had het den kring uitgebreid in stede „van ingekrompen. Ofschoon dit echter thans geheel „onmogelijk is, kan een ruime collecte alsnog de mid- „delen schenken, die thans ontbreken. Aan de Dis- trietsbesturen de schoone en dankbare taak de hand „aan den ploeg te slaan ter bereiking van het doel, „dat de collecte voor 1912 moge worden een krachtda- „dige steun voor behoeftige oud-militairen, waarvan „velen nu grijsaards en invaliden geworden zijn." (hiarne wordt nan bet konden dezer col- leote herinnerd en worden de Ingezeteneu dringend ulfgenoodigd Hnnr mlldcliJU te Ktenueu. j Burgemeester en Wetnouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis vaa belanghebbenden, dat zij die na alloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meislesschrol wenscheu te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór Of op 15 Juli 0.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inentingsbe- wijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd vau zes jaren heb ben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, den leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Burgor- .^Chooi ia aan het Schoolgebouw in de Brillesteeg op Maandag en Donderdag van half een tot half twee uur, en voor de Meisjesschool op WoooBdag en Zat» rdag van half twaalf tot half een aan het gebouw der school aan de Oudegracht, waarbij den ouders in hun belang wordt geraden die aangifte, voor zooveel laatstgenoemde school betreft, te doen VÓÓr 7 Juü 6.k. De ouders of verzorgers van z.g. buitetilearlin- gen wordt uitgenoodigd de aanvragen tot toelating tot de betrokken gemeentebesturen te richten VÓÓ1' 1 Juli e.k. Ten slotte noodigen Burgemeester en Wethouders belanghebbenden uit, liUDne aanvragen niet tot het laatete oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, Juui 1912. Zitting van Woensdag 26 Juui lttlï, des namiddags 1 uur. Voorzitter de burgemeester G. RIPPING. Secretaris de heer C. D. Donath. Tegenwoordig 15 ledeu. Afwezig de heeren Wanna, de Lange, Boelmans ter Spill en den Boesterd met kennisgeving. De notulen worden goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld: dat ia ingekomen: a. een adres d.d. 18 Juni 1.1. van den heer W. Bralts, houdende het verzoek om ontslag uit zijne betrek king van onderwijzer aan de 5e Gemeenteschool; Eervol verleend met ingang van 15 Augustus a.s. b. alsvoren, een adres d.d. 15 Mei 1.1. van vertegen woordigers der Alkmaarsche bladen, naar aanlei- Roman uit het Duitsch van GEORG HARTWTG. o XVIII. Precies op tijd rolde de zevenuur-trein het station binnen. In de halfgeopende deur van een coupé eerste klasse stond kapitein Krochel en riep met stentorstem den naam van zijn oppasser, die zich in het gedrang be vond. „He, Stobmeier! LIierheen kerel! Wat loopt de vent daar weer rond als een kip, die den weg niet weet. lUer dan toch!" Schuw drong de geroepene door de menigte. „Om u te dienen, kapitein!" Hij strekte de hand uit om de bagage aan te pakken. „Schaapskop!" bromde Krochel, die ongeduldig was en uit zijn humeur door die hitte in- de coupé, waaraan zij bijna den geheelen dag waren blootgesteld. Toen keerde hij zich om en keek de coupé in, waar Ella haastig haar hoed' opzette. „Nog niet klaar! Maak toch dat wij zoo spoedig mogelijk uit dezen oven bevrijd worden!" Hij sprong op het perron en stak Ella met groote haast de hand toe om haar bij het uitstappen te hel pen. Door zijn gejaagdheid vergat zij haar parapluie, die in het net lag. Toen zij al een eind het perron op waren, dacht zij aan het vergeten voorwerp en zei ver legen: „Ik moet nog even terug. Miju parapluie ligt nog in onze coupé." Krochel vond die vergeetachtigheid zeer onaange naam en er was al ee»ns een scene door ontstean. Thans nu hij al opgewonden en geprikkeld was, liep de in«at terstond over. „Dat is dan toch aller gekst. Waar heb jij je ge dachten eigenèijk? Hé! Stobmeier, er is een parapluie «blijven liggen ga even terug gauw dan toch, ke rel! op een draf!" Buiten het station stond het rijtuig van den kapi tein. Daar wachtte ook de stalknecht- om behulp zaam te zijn bij het opladen van de koffers. „Hoe is het met de paarden?" riep Krochel, terwijl hij naast Ella de stoep afging. „Hoe is het met Li- lar-lle?" „Zij heeft zich vannacht aan de ketting verwond", zei de stalknecht weifelend, want het gezicht van Kro chel werd rood van toorn. „Ik heb den ganschen dag met koude omslagen gewerkt." „Dus weer niet in orde!" zei Krochel dreigend. „Men moest jelui Hij brak af. „Wil je zoo goed zijn eihdelijk in te stappen", zoo wendde hij zich tot Ella, die niet* veel begreep van Krochel's woede op het personeel. „Een mooie ver rassing is dat!" Hij nam snel naast Ella plaats, ,,'t Zijn luilakken niets kan je aan hen overlaten. Zoo dra je ze den rug hebt toegedraaid1 is het mis!" Weg rolde het rijtuig in den avondstond. Goud kleurde de. zon alles waar zij voorbij kwamen. Ella's hart kl-opte sneller nu zij de bekende huizen en straten herkende. Zij had daar zoo vaak naar ver langd op hun reis. Maar toch kreeg zij niet het ge voel van vreugde, dat zij zich van het weerzien had i voorgesteld. Waarom lachte zij niet, waarom keek zij niet vroolijk het raampje uit? IKroehels donkere blikken en gedachten vroegen niet naar hetgeen Ella bezighield. Hij brandde van ongeduld, zich zelf te overtuigen van de schade, die zijn kostbaar springpaard door de onoplettendheid der j oppassers was toegebracht en hij vergat dat een jonge j vrouw naast hem zat, die eens door zijn hartstochte- lijke begeerte naar haar hevig ontsteld was en nu vol verlangen wachtte dat hij haar aan zijn vaste hand vol zorg zou inleiden in de nieuwe verhoudingen, waar zij zoo schuw tegenover stond. Nu hield bun rijtuig -til keukenmeid en dienst meisje stonden voor de ontvangst gereed. Het ge voel van haar waardigheid als huisvrouw kwam bij de zen aanblik drukkend over Ella. Maar zij kwam. spoediger over de moeilijkheden heen dan zij gevreesd had, want Krochel zei, toen hij hanr tot de deur gebracht had: •„Neem me niet kwalijk ik kom zoo dadelijk weer terug, ik moet, maar even weg. Ik moet even in den stal zien wat er gebeurd is!" Met die woorden draaide hij zich om en verdweon. Ella ging langzaam de trap af. Zij wilde zoo graag blij zijn met hanr eigen huis en thuis en nieuwsgierig naar alles, maar geen natuurlijke vreugde kwam in haar hart. „De deur staat al open", zei het dienstmeisje, dat haar volgde. Een guirlande was boven den ingang gehangen, een zee van licht stroomde door de kamer en gang. Ella's oogon deden eerst pijn van al dat licht. Zij liet zich mantel en hoed afnemen, zoodat haar ele gante gestalte in het lichte reiscostuum nu geheel uitkwam. Zoo trad zij over den naastbijliggenden drempel. Hier kwam zij in het salon, rijk en mooi gemeubeld, de vroegere huiskamer vau Krochel, daar naast lag een weelderig ingerichte heeren- en eetkamer, voor de inrichting waarvan Krochel ook gezorgd had. Ver schillende erfstukken van waarde stonden hier, want- hij was de laatste van zijn geslacht. Ook hier overal bloemen en groen, geschenken van familie en kennissen. Ella liet de kaartjes die er hij waren door de vin- 1 gers glijden. Vele namen kende zij reeds en met al de bloemengeur om haar heen kwam er wat mee. vreugde ia haar straks zoo droevig gemoed. Van den kant van den stal drong nu de luide drif tige stem van Krochel tot- haar door. Even later kwam hij zelf binnen, nog rood van toorn, j Hij greep haar bij den schouder en zei: „De rijzweep moest voor zulke kerel» gehanteerd worden! Nu, schat, hoe voel je je nu? Wel, wel. wat een bleeuieu. btaat het je hier aan?" ding van het door den heer Fortuin gesprokene in de raadsvergadering van 15 Mei 1912; Het adres luidt Ondergeteekenden, vertegenwoordigers der Alk maarsche bladen, verklaren naar aanleiding van de beleedigeude uitdrukkingen, heden in de raadszitting door den heer Fortuin als lid) van den raad gericht tot den hoofdredacteur der Alkmaarsche Courant, dat zij als protest de rnadszitting van heden niet meer zullen bijwonen, tenzij de heer Fortuin rie uitdrukkin gen heden in de openbare zitting intrekt, terwijl zij icli voorbehouden hun verdere gedragslijn vast te stelleu, indien de heer Fortuin tot intrekking zijner beleedigingen niet bereid is. De heer D o r b e c k had gedacht, dat de voorzit ter hieraan een enkel woord zou hebben toegevoegd of dat er uit den Raad een stem zou zijn opgegaau. Hij wilde thans verklaren, dat de conclusie, waartoe de hoer Fortuin in <le vorige zitting is gekomen, althans door hem niet wordt onderschreven. Spreker bejam merde de houding, die de pers heeft aangenomen. Deze heeft hem gespeten. In elk geval was het hier geen votum van den Raad, doch gold het slechts woordèn. terloops in de vergadering uitgesproken door een zij ner leden. Hij verklaarde de hoop te koesteren, dat de goede verstandhouding tusschen pers en Raad in d« toekomst zal blijven bestaan, dat deze zaak geen verde re consequenties zal hebben, macr als afgedaan zal worden beschouwd. De voorzitter heeft gemeend hier niet nader over te moeten spreken, omdat hij zich op het verslag der handelingen geheel nog kan beroepen op de woor den gesproken in de vorige zitting. u. alsvoren, een adres d.d. Mei 1.1. van het Uitroeiend Comité van de afdeelLng Medemblik en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hou dende het verzoek ten behoeve van de door die af- deeling te houden landbouwtentoonstelling een bij drage te verleenen; Voor kennisgeving aangenomen. d. alsvoren, een schrijven d.d. 21 Mei 1.1., van mr. P. van Heijnsbergen, houdende aanneming zijn er be noeming tot lid der commissie tot wering ran schoolverzuim Alsvoren. e. alsvoren, een adres d.d. 0 Juni 1.1. van W. A. Croue C.S., verhuurders van vletten, houdende het verzoek de veorrdening op het heffen en invorderen van ha ven- en kaaigelden te willen herzien; Alsvoren. f. alsvoren, een schrijven d.d. 29 Mei LI., van de Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde 2e supple toire gemeente-begrooting, dienst 1912; Alsvoren. g. nisvoren, een schrijven d.d. 2 Juni 1.1. van dr. J. Dirken, houdende dankbetuiging voor zijne benoe ming tot stadsarts; Alsvoren. h. alsvoren, een schrijven d.d. 22 Mei 1.1. van Ged. Sta ten, ten geleide van het goedgekeurde voljaarsch kohier der belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1912; Alsvoren. i. alsvoren, een schrijven d.d. 22 Mei 1.1. van Ged. Sta ten, ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1911; Alsvoren. j. alsvoren, een adres, ongedatee.nl, den lOden Juui LI. ontvangen, van den Nationaleu Boud van nandels- en Kantoorbedienden „Mercurius," houdende het „liet is hier zeer mooi", zei ze, en, hem Vriendelijk aanziende, voegde zij er aan toe: „Je moet je niet dadelijk aan alles zoo ergeren." „Heb je je daaraan gestooten!" zei hij, terugtre dend. „Nu, dat moet andera worden. Een echte ca- valeriedame moet minstens zooveel belang in de paar den van haar man stellen als hij zelf. Al» het goed was, zou je nog vóór mij in den stal hebben moeten zijn." Hij koek rond. „Dat alles hier, schat, is miju oud«f rijk. Laat ons nu naar het nieuwe, jouw rijk, gaan. Kom, laten wij eens zien hoe het er daarbin nen uitziet." Ilij boog haar hoofd achterover en kuste haar op haar zachte lippen, die al vaak genoeg pijn hadden geleden onder zijn harden baard. Naast de huiskamer lag het salon en, door een kleedkamer daarvan gescheiden, de slaapkamer. Op den drempel van het salon bleef Krochel ver stijfd staan, terwijl de jonge vrouw een heftigen schrik kreeg. „Wat i- dat nu'" zei kapitein Krochel, haastig uaar binnen gaan.lc en Ella met zich meetrekkend. „Wat is dat voor ren schamel ameublement 't is of de ka mt r leeg is!" Nu herinnerde Ella zich, dat haar moedor gezegd bad, dat. als zij eenmaal getrouwd was, zij zieh al wat zij wilde van Krochel's geld kon aanschaffen. Zij kleurde diep. De kamer was groot met- een erker; als zij goed werd ingericht kon het niet anders dun eeii zeer mooi vertrek zijn. maar thans met veel te weinig meubel* i n onvoldoende gestoffeerd, bad het niet veel van een - lion, liet eenig vriendelijke in de kamer waren de •minden met bloomen, waarvoor de jongste regiments- kamoraden hadden gezorgd. „Ik weet het niet", zei Ella. „Er zal misschien nog meer komen of...." Krochel bromde iets tusschen de tanden, dat Ella i t verstond. Teen zei bij op scherpen toon: ,.Zi o kan het natuurlijk niet blijven!" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 5