STADSNIEUWS. een enkele letter, den naam aanduidende). De Minister nam verder een amendement over van den heer Van Doorn, om meer vrij heid te laten voor het maken van bloemlezingen ten dienste van het onderwijs. Aangenomen werd een amendement-V an Doorn, om vrij te laten het namaken van portretten van nabe staanden, en niet daaraan te verbinden de restrictie dat het in grootte en werkwijze moet afwijken van het origineel. Met 48 tegen 11 stemmen werd! aangenomen een door de Regeering niet beslist bestreden amendement- Drucker, beo-ogende te. voorkomen dat- het tentoonstel len van kunstwerken "door het ontwerp bemoeilijkt worden kan en te maken dat niet belet zal kunnen worden de gebruikelijke opneming van afbeeldingen in catalogi van verknopingen. Verschillende artikelen werden hierop goedgekeurd, deels ongewijzigd, deels met eenige wijzigingen tenge volge van amendementen, welke m-eerendeels door de Regeering werden overgenomen, terwijl de heeren D-rucker en Van Doorn ook verschillende amendemen ten terugnamen. De heer Roodhuyzen (lib. Bri-elle) verdedigde een amendement, bedoelende onderscheid te maken tusschen do benutting van die werken, waarin kapitaal is gestoken, en van die waarin dat niet is geschied, als tooneelvoorstellingen, muziekuitvoeringen, chan- sonnetten-voordrachten en dergelijke. Hierover zal heden worden bestemd. De minister nam een amendement van den Drucker over tot invoeging van een nieuw artikel 39a, bepa lende, dat overdrachtsakten vrij van zegel zullen zijn en van registratie of eventueel kosteloos1 geregistreerd zullen worden. In de avondvergadering werden een reeks kleinere wet son twerpen go edgekeurd. Aan de orde was daarna het wetsontwerp betreffen de nadere overeenkomsten met de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen en) met de H. IJ. S'. Mij. betreffende de pensioenregeling1 voor haar personeel. De heer Troelstra (soc.-d-em. Amsterdam) re leveerde, dat het spoorwegpersoneel zelf o-p aanneming aangedrongen heeft, hierdoor is aangewezen d'e hou ding voor hen, die voor het spoorwegpersoneel opko men. Spr. zou dan ook niet ageeren tegen het ont werp, maar noodgedrongen zijn stem er aan geven, en hij kon niet nalaten het beleid van den Minister af te keuren, daar hij in diens optreden zag een deloyaal iets, waar deze misbruik maakt van zijn positie en dingen doet welke in strijd! zijn met een loyale en so ciale opvatting der Regeering. De heer Janssen (R. K. Maastricht) noemde de regeling een goed stuk werk al deelde hij voor een niet klein deel de bezwaren' van den heer Troelstra. Spreker hoopte, dat de Minister de directie zal aan sporen het personeel zooveel medezeggenschap te ge ven, als met zijn standpunt mogelijk is, en dat het per soneel, hetwelk niet onder gewone omstandigheden hij de S.S. kwam, van dè verbeteringen zal profiteeren. De heer Van Doorn bracht hulde aan den Minister, aan wiens houding het personeel te danken heeft dat de pensioenaanspraken op vaster basis staan. De opheffing der beheers^commisisie achtte hij ten volle gemotiveerd. De heer Tteub (v. d. Assen') noemde de ophef fing anti-sociaal en reactionair. Toch zou ook hij voorstemmen, erkennende dat de Minister, wien ook hij hulde bracht, voor een moeilijke taak stond. Bedenkelijk achtte sipreker het, dat men hier den weg op gaat van subsidieering der spoorwegmaat schappijen met behoud der tegenwoordige regeling, een subsidie naar sipr.'s berekening van 1 millioen per jaar. Spr. vroeg 's Ministers toezegging dat het geen pre cedent zal zijn van subsidieering der spoorwegmaat schappijen op grond van het algemeen belang. Ook uit financieel oogpunt is de regeling niet onbe rispelijk, was voorts bet betoog van den spr., die hoopte, dat bij de begrooting jaarlijks rekening zal worden gedaan omtrent deze belangrijke subsidie. De minister van Waterstaat, de heer Regout, na dank gebracht te hebben voor de tot hem gerichte woorden, inzonderheid aan den heer Van Doorn, zette uiteen, dat van een subsidie niet gesproken kon wor den, waar hot hier geldt een compromis, dat. den staat groote voordeelen en zekerheid brengt. De beheerscommissie past niet in deze regeling, waarbij alle risico is weggenomen. Daarna werd het wetsontwerp zónder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals eenige wetsontwerpen van ondergeschikte beteekenis. In het wetsontwerp tot wijziging van de Muntwet zag de heer Van De dom (chr.-hist. Zwolle) wij ziging van onze Muntpolitiek. Hij vereenigde zich niet met het beginsel van liet wetsontwerp, maar juichte de vijfguldenstukken toe. De minister van financiën, de heer Ivoik- ninn, betoogde daarop, dat de heer Van Dedem d'e strekking van het wetsontwerp verkeerd begrepen heeft en dat de gouden standaa-rdi behouden blijft met zoo weinig mogelijk zilveren munt. Maar het gouden vijfje" zal de rijksdaalders niet geheel kunnen ver vangen. De heer De Meester (lib. den Helder) die de bezwaren van den heer Van Dedem niet deelde, verde digde een amendement om Nedc-Indië niet te doen d-eelen in verliezen tengevolge van ontmunting of ver mun ting. De ministers van financiën en van koloniën zetten daartegenover uiteen, dat van verliezen voor Indië geen sprake kan zijn, wel van voordeelen. Over het amendement wordt, heden gestemd. De heer Van Dedem verdedigde een amen dement om het nikkelen stuivertje te laten vervallen; do heer Schaper (soe.-dem. Appingedam) wilde een ronden stuiver met een gaatje door de krul van de 5; de heer Kooien (r.-k. Grave) stelde voor. handhaving van het bestaande stuiverstuk. De minister van financiën bestreed afschaf fing van den stuiver en verdedigde den door hem voor gestelde vierkanten met afgeronde hoeken. Ook over het amendement-Kooien zal heden worden gestemd. Nadat de heer Heemskerk (anti-rev. Rotter dam) een amendement had toegelicht om de oude gou den munten, krachtens de wetten van 1816, 1825 en 18.47 geslagen, opnieuw als wettig betaalmiddel te er kennen, wordt de vergadering verdaagd tot heden 11 uur. EEN" DéFILé. De 2de mitrailleursafdeeling onder commando van den kapitein J. P. J. Verbeme heeft op Het Loo gede fileerd voor H. M. de Koningin, die het! Prinsesje bij zich had. Ka het defileeren onderhield! H. M. zich met den commandant en liet zich de samenstelling en gebruikswijze van dit nieuwe hulpwapen verklaren; ondertussehen speelde het Prinsesje tusschen de stuk ken. Na afloop werden den officieren ververseh'ingen aangeboden en werd het verdere personeel van dé af- deeling onthaald. NED. ITERY. KERK TE MIDDELBURG. Ten gevolge van de ongeldigverklaring van de verle den jaar in September gehouden verkiezing van 68 le den van het kiescollege der Ned. Ilerv. Kerk te Mid delburg. had1 Woensdag een nieuwe stemming plaat». Gekozen werden 24 personen, die candidaat waren gesteld door de kiesvereeniging, die evenredige verte genwoordiging voorstaat en tevens door de ethische kiesvereeniging en 6 personen, die door de ethische en de confessioneel-e kiesvereeniging wareji gecandideerd. Herstemming moet plaats' hebben tusschen 44 can- didaten van evenredige vertegenwoordiging en 32 van de confessioneele. De moderne kiesvereeniging steunde de candidaten van evenredige vertegenwoordiging. BOND YOOR ST A AT SPENSIONNEERIN G Volgens het 12de jaarverslag is de Bond in 1911/12 met reuzenschreden vooruitgegaan. Van de werkzaamheden van het hoofdbestuur worden genoemd: a. het volkspetitionnement, op 22 Dec. 1911 aan H. M. de Koningin aangeboden; b. de reis naar Engeland van do li.h. Erans Netscher en ds. van Kre velen, om daar de werking en de gevolgen der ouder- domspensioenwet na te gaan; c. de reis na-ar Duitsch- land door ds. van Krevelen en Perio met hetzelfde doel (rapporten hiervan zullen spoedig wordbn aange boden) d. de voorbereiding van het tweede congres te 's-Gravenhage op 3 Augustus. Opgericht in 1901 met 20 afdedingen met! 1512 le den en 198 algemeene leden, totaal 1700, bedroeg dit aantal in Juni j.l. 430 afdeelingen met 47.758 led-en en .300 algemeene leden, totaal 49.058. Daarbij kunnen gerekend worden nog 112 bonden eü vereenigingen met pi. m. 40.000 leden, zoodat het to taal van de strijders voor staatspensioen op 88.058 kan wo-rden gesteld. Er zijn thans 10 districtsfederaties; de Noordhol- landsche federatie is ontbonden. De inkomsten hebben over 19111912 bedragen 12.877.79y2, de uitgaven 10.754.56; het voordeelig saldo wijst 2123.23% aan. HET EILAND MARKEN. De onlangs gekozen afgevaardigde in het district Hoo-rn, de heer De Jong, heeft naar de Standaard meldt, in verband met het verzoek van het gemeente bestuur van Marken om subsidie van het Rijk voor de oprichting van een watergemaal, een bezoek aan het eiland gebracht teneinde met den burgemeester te confereeren en zich door deze te laten inlichten. Een wandeling van twee uren werd daartoe door het eiland! gemaakt. Do afgevaardigde overtuigde zich, dat het vee den weeke-n grond totaal vertreedt en graast op een moe- ra sbodem. De toestanden der sloot-en en der gedempte en nog niet gedempte d'ijksputten werden bezichtigd en toe gelicht. Overeenkomstig het verlangen van den afgevaardig de werden tevens verschillende andere zaken opgeno men en besproken, o.a. het hulppost- en telegraafkan toor, de begraafplaats, die wegen en voetbaden, enz., waardoor de burgemeester overtuigend aantoonde, dat de gemeente niet in staat is voor een watergemaal te zorgen. KERKELIJKE KWESTIE TE URK. Naar van welingelichte zijde aan het Hbld is mede gedeeld, heeift het prov. kerkbestuur van Noord-Hol- land ten gunste van ds. H. Snel te Urk uitspraak ge daan. Na tevergeefs' op verzoening' tusschen predi kant en kerkeraad te hehhe-n aangedrongen, heeft het gemeend niet t-e moeten ingaan op het voorstel van het classicaal bestuur om den band tusschen leeraar en gemeente te verbreken. Nog steeds worden de door hem geleide godsdienstoefeningen vermeden door een groot deel der leden en der kerkelijke colle ges, welke laatste reeds eerder gevolg hebben gegeven aan den wensch van het classicaal bestuur om hun aanvankelijk voornemen, n.i. liet bedanken voor hun functiën, niet ten uitvoer te brengen. Gemengd nieuws. YEENKOLONIALE BOERENBOND EN TARIEEWET. In de te Stadskanaal gehouden algemeene vergade ring van dezen Boerenbond' was van de kerkelijke lo den ingekomen -een verzoek om het adres met bezwaren tegen de. Tariefwet weder i-n te trekken. De Bond ging echter niet mee met de redeneering dat. de V. B. B. aan politiek doet, omdat ze in een politieke kwes tie als de Tariefsherziening haar oordeel in afkeu renden zin heeft kenbaar gemaakt. De groote meer derheid! (231) plaatste zich op het standpunt dat den vakbond! der landbouwers het volle recht moet ge laten worden te ageeren tegen een wet die vijandig staat tegenover het landbouwbelang van den veenkolo- nialen boer, al wekt dit bij kerkelijke leden ietwat pijnlijke gevoelens. MINISTER HEEMSKERK OYER HET MUZIEKFEEST. Aan den maaltijd, door den heer Oh. E. H. Boisse- vain, voorzitter der Maatschappij tot Bevordering dei' Toonkunst, en mevrouw Boissevain-Pijnappel tot fees telijk besluit van het Nederlancjs'ch Muziekfeest aan eenige dames en heeren commissieleden en medewer kenden in den huize Zomerdijk Bussi-nk aangeboden, werd! door mevrouw Heemskerk-Von Zaremba voorle zing gedaan van een telegram van den Minister van Binnenlandsche Zaken, de-n beer mr. Th. Heemskerk, die seinde het levendig te betreuren, dat ambtsplicht het hem onmogelijk maakte tegenwoordig' te zijn, en verklaarde, da.t de Nederlandsehe Muziek hem geboeid heeft, vertolkt- op eene wijze, die meestal aan de hoog ste eisehen voldeed. Hulde zoo eindigde de Minister aan Mengel berg en in hem aan alle medewerkers, de nederigste en de grootste. Mengelberg leeft in duizenden muzi kale scheppingen, bezielt zijn orkest en zijne koren en bcheerscht- ze, zoodat zij optreden in een eenheid, een harmonie, waarop de veldheer en de staatsman ja- lo-ersch moeten zijn. Hij heerseht misschien gaarne en zeker nadrukkelijk; maar staat dienen niet hoo- ger dan heerschen? Heers-cliende dient hij de kunst in het edelste van haar wezen e-n het vaderland, dat zich verblijdt hem onder zijn zonen te tellen. Daaróm: Mengelberg heil! Het zij hem gegeven nog lang zijn stad en zijn land te verblijden door de voortzetting- van zijn werk." DIRECTEUR GASFABRIEK ENKHUIZEN. Ter benoeming tot directeur aan de gemeente-gasfa briek te Enkhuizen bevelen B. en IV. aan de lieeren J. H. Blaauw, directeur van de gasfabriek te Franeker; J. II. Boezelman, idem te Edam; J. Gouda, hoofdop zichter van de gasfabriek te Gouda; G. J. vau Goor, directeur van de gasfabriek te Dokkuin; G. J. van der Manten, idem te Schagen, en D. N. de Rijke, idem te Purmei'end. WEST-ERIE'SCHE CENTRALE. Gisteren is te Hoorn een vergadering gehouden van de commissie van voorbereiding tot oprichting van een eleet.rische centrale voor West-Friesland! en de burge meesters van de gemeenten, welke tot toetreding heb ben besloten. In deze vergadering werden de statuten behandeld. Men hoopt de centrale over 3% jaar in' werking te kunnen stellen. EEN JUBILARIS. De gemeente-archivaris van Haarlem, de heer C. J. Gonnet, vierde gisteren zijn 70sten verjaardag. Behal ve voor de vereeniging „Haarlem" hield de heer Gon net 's winters kijkavonden, waarin hij teekeningen en prenten uit den St-edelijken Atlas voor een kring be langstellenden ter bezichtiging stelde. Namens deze belangstellenden is den heer Gonnet gister een album met 50 foto's uit den Stedelijken Atlas aangeboden. Namens het comité werd daarbij het woord gevoerd door A. J. H. baron van Lynde-n. HET STUIVERTJE, DAT NIET ROLLEN KAN. Het „Handelsblad" heeft het nog eens over den door de regeering voorgestelden vierkanten stuiver met afgeronde hoeken. Alleen in Ceylon kent men dergelijke muntstukken, gelijk de minister opmerkte, die er verder op wees, dat vierkante stukken niet- ver weg kunnen rollen. De vrees voor afsluiting, waar door de munten geheel onbruikbaar zouden worden, noemde hij ongegrond. Wat het uiterlijk betreft, meende de minister dat niet- uit het oog mag worden verloren, „dat het hier in de eerste plaats betreft een gebruiks- en geen kunstvoorwerp, zoodat bij de beoor- de-eling van het uiterlijk ook in de eerste plaats moet worden overwogen of dat uiterlijk wellicht het vervul len der van het voorwerp toegedachte taak zal belem meren." Het „Handelsblad" meent, dat een vierkant munt stuk evengoed mooi gemaakt kan worden ais een rond. En onze laatste ronde muntstukken zijn waarlijk niet zoo mooi geweest, dat wij met alle geweid weer een rond moeten willen hebben. Wij kunnen dan ook voor de bezwaren die tegen een vierkanten stuiver in het- algemeen worden inge bracht, nog niet veel voelen, zoo besluit het blad. UIT OOST-GRAFTDIJK. Mej. A. Kreijger, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier heeft, wegens redenen van ge zondheid, eervol ontslag uit hare betrekking gevraagd. KORTE BERICHTEN. Te Spanbroek plaagden twee broers elkaar. Toen de jongste zich uit de voeten wilde maken en over een hek wilde springen, kwam hij te vallen, waar door hij het rechtersleutelbeen brak. Het O. M. bij de Rechtbank te Amsterdam eischte voor een vijftiger een maand gevangenisstraf, cmdat hij een 88-jarigen grijsaard, waarmee hij steeds wilde omgaan, doch die van zijn oonversatie niets moest hebben, een stok tegen het hoofd sloeg en bloedend verwondde. Een arbeider te Zandvoort, bezig aan de rioloe- ring, werd plotseling onder den neerstortenden grond bedolven. Men slaagde erin, den brjna levend begra- vene, die een paai' lichte verwondingen gekregen had, uit te graven. - Te Gemonde (N.-Br-) hebben baldadige handen een heelen akker aardappelstruiken uitgetrokken. Te Rotterdam is een 41-jarige winsman door een losgelaten staaldraad getroffen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds overleden. Te Rotterdam is gistermiddag een 14-jarige jon gen van den bok van een groentenwagen gevallen. Een voorwiel ging over de borst van den knaap, die naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Te Stompwijk is een 7-jarig jongetje spelend te water geraakt en verdronken. Gistermiddag is te Amsterdam een 8-jarig meisje door de tram overreden en gedood. De te Amsterdam aangehouden personen, ver dacht valsche munters te zijn, zijn geconfronteerd met de winkeliers te Zaandam, die valsch geld hadden ont vangen. Zij werden herkend als de uitgevers daarvan. Te Ylissingen is een schildersjongen van een ladder gevallen en dood opgenomen. Een onbekend ingezetene van Rotterdam heeft een mooi voorbeeld van burgerzin gegeven, door tien duizend gulden aan te bieden voor verfraaiing van het nieuwe stadhuis. Te Den Haag is voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten de lijst, bevattende den naam van den heer C. van der Voort van Zijp (candidaat der anti-rev. en k ,th.) te laat aangeboden, zoodat zij niet meer kon worden aangenomen. In het Tijdschr. voor Sociale Hygiëne wordt de wenscheiijkheid betoogd, om het gebruik van faecaliën als bemesting voor groentenkweekerijen te verbieden daar hierdoor besmetting ontstaat (0. a. typhus). Een 14jarige jongen uit Watergraafsmeer stal van zijn moeder f 1, huurde hiervoor te Amsterdam een rijwiel, verkocht dit te Beverwijk voor f 5, be taalde met dit geld een spoorreis naar Leeuwarden, bezocht de weekmarkt te Sneek, kocht en verkocht er een paar bokken en werd eindelijk te Workum gevat. Door den bliksem werd gisteren te Blinde bij Maastricht een knaapje van den landbouwer R. uit Rotterdam gedood. Laatste Berichten. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Do Tweede Kamer heeft niet 54 tegen 41 stemmen aangenomen de Ra- denwet, na een verklaring vau den heer Troelstra, dat zijn partij zou tegenstemmen, wegens het bureaucra tisch karakter der Arbeidsraden en met het oog op het valsch politieke spel, waaraan de regeering en de Ka mer-meerderheid! zich schuldig! maakt door den toeleg, de ziektewet van de baan te schuiven. DE KONINGIN NAAR IIET NOORDEN. ASSEN, 5 Juli. Te 8 uur 29 arriveerde de Konink lijke trein. De entkusiaste toejuichingen der menigte werden door II. M. door vriendelijke neigingen beant woord. Nadat van locomotief verwisseld was, werd' de reis voortgezet, zonder dat H. M. de trein had verla ten. Hoewel de autoriteiten op het station aanwezig- waren, had geen begroeting plaats. POGING TOT DIEFSTAL. AMSTERDAM, 5 Juli. Het Gerechtshof alhier heeft heden in hooger beroep onder bevestiging van het vonnis der Rechtbank te Alkmaar van 7 Mei j.l. ver oordeeld tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf den reizenden koopman J. H. W., recidivist, wegens po ging tot diefstal uit de offerbussen der B. K. kerk te Bovenkarspel. GESLAAGD. De heer R. O. van der Veen alhier, is heden ge slaagd voor het eindexamen der middelbare koloniale landbouwschool te Wageningen, met extra diploma voor scheikunde. GEARRESTEERD. De Haarlemsche politie heeft gisteren aangehouden den ontslagen reiziger E. B. te Rotterdam, die een dozjjn rijwielen verduisterde, o. m. de vorige week ten nadeele van den lieer Korenhoven, Luttik-Oudorp, alhier. EEN JUBILé. De „Oprechte Haarlemsche Courant" van 8 Juli bericht het volgende uit Halfweg „De Groote IJpolder en omgeving was gisteren in vlaggentooi gestoken ter eere van het 25ja-ig jubilé van den heer S. N. du Croix, die op een voorbeeldige wijze de technische belangen der polders behartigt. Hadden ingelanden besloten hun opzichter een blijk van waardeering te geven, door hem het recht toe 'te kennen, zoodra hij zulks verlangt, aanspraak te maken op een pensioen, dat bijna gelijk is aan de jaarwedde, het bestuur zelf voegde daaraan een geschenk toe terwijl de bewoners van den IJpolder eveneens een geschenk aanboden." Genoemde heer du Croix is een zoon van ouzeu voi'igen gemeente-architect en alhier geboren. STEDELIJK MUSEUM. Mevrouw A. L. G. van den Broek, geb. Bosboom, te Middelharnis, heeft aan het Stedelijk Museum al hier geschonken eene belangrijke verzameling betref fende hare taDte en naamgenoote, onze eereburgeres, voor wie den 16 September a.s. een gedenkteeken zal worden ingewijd. Deze verzameling bestaat uit het volgendeacte van sclioolhouderes 16 April 1833 contract 11 met P. R. Otto voor de uitgaaf van„De graaf van Devórshire" en „Engelschen te Rome", 1835 en 37; geteekend portret door N. Pieneman; gouden medailles door Koning Oscar van Zweden in 1845 en door de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen in 1873/4 vereerd; een gouden me daillon waarin photografisch portret van Koningin Sophie door deze in 1876, een geschilderd miniatuur portret van dezelfde door prins Alexander in 1887, en een photografisch portret (met handschrift) door G. Garibaldi in 1862 geschonkenhandschrift van ds. J. J. van Oosterzee der huwelijkstoespraak in 1851brief van dr. J. ten Brink en A. A. Yorsterman van Oyen ter kennisgeving der tegen 16 September 1882 voor genomen feestviering; diploma's van het eerelidmaat schap van de Rederijkerskamer te Amsterdam 1846; het Archeologisch Genootschap te Athene 1848, het Bataviaansch Genootschap van Kunsten en Weten schappen 1849, het genootschap Pulchri Studio te 's-Gravenhage 1852, het genootschap Arti et Amict- tiae te Amsterdam 1860, het 10e (te 's-Gravenhage te houden) Nederl. Taal- en Letterkundig Congres 1868, de Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet 1868, de Maatschappij der Nederl. Letterkunde te Leiden J870, het genootschap „Oefening kweekt kennis" te 's-Gravenhage 1872, het genootschap Pictura te Dordrecht 1882, de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen te Dordrecht 1882 en de Kon. Letterlievende Vereeniging „Hooger zij ons Doel" te Amsterdam 1882. Men mag verwachten, dat van dit alles, vereenigd met hetgeen reeds in de gemeentelijke verzamelingen van en over mevr. Bosboom—Toussaint voorhanden is, tegen den 16 September a.s. eene bezienswaardige tentoonstelling zal worden aangericht. Onlangs werd het Museum door den heer Mr. P. Ma- claine Pont te 's-Gravenhage verrijkt met een zilveren inktkoker, Z.Ed. vader, ter gelegenheid van diens 25- jarig burgemeesterschap van Alkmaar, 15 Februari 1883, door het corps kaasdragers aangeboden. BEVROREN YLEESCH. Een stadgenoot verzoekt org te melden, dat hij een poging' wil doen, om hier ter stede te geraken tot den invoer van bevroren vleesch uit Argentinië. In het begin van dit jaar Ueeft de heer C. G. Vat- tier Kroone, directeur der N.V. Vriesseveem te Am sterdam, een brochure geschreven, waarin wordt uit eengezet, dat in hygiënisch opzicht de behandeling van het bevroren vleesch niets te wenschen overlaat, dat dit vleesch een groote voedingswaarde heeft en tegen veel la geren prijs beschikbaar kan worden ge steld dan het inlandsch versch geslachte. Derde kwa liteit inlandsch vleesch is volgens deze brochure nog c a. 15 cents per kilo duurder dan het le kwaliteit bevroren Argentijnsch vleesch. STOOMTRAMWEG-MIJ. EGMOND ALKMAARBERGEN. Aan het verslag over 1911. ontleenen wij het vol gende Het aantal reizigers is wederom hooger dan in het vorige jaar, waartoe de gunstige zomer heeft; bijge dragen; het steeg van 356.341 in 1910 tot 385.685- in 1911. De totale opbrengst bedroeg 70.237.191/?. De opbrengst per dag-kilometer bedroeg 13.094 tegen 11.988 in 1910. Het totaal aantal afgelegde treinkilometers bedroeg 112.002 tegen 112,246 in 1910. In overleg met de exploitante van den spoorweg is aan den Rijkscommissaris voor spoorwegen met be perkte snelheid te 's-Gravenhage medegedeeld, dat prijs gesteld wordt op wijzigingen van de bepalingen der overeenkomst van 28 April 1905 omtrent liet post vervoer, teneinde tegemoet te komen aan van meerde re zijden geopperde bezwaren tegen de daarvoor be staande voorschriften. Door den Minister van Wa terstaat is nog geen beslissing genomen. I11 het bestuur werd! de heer G. Ripping tot voor zitter gekozen en in diens plaats de heer J. van Ree- non tot. vice-voorzitter. De winst- en verliesrekening toont een voordeelig' saldo van 13.397.15%. De exploitante heeft ter be schikking van de. maatschappij gesteld, ingevolge art. 14 van het exploitatie-contract, een bedrag' van 11.320.80. Daarenboven wordt door de H. IJ. S. M. ingevolge hetzelfde artikel van heti exploitatie-con tract aan de maatschappij uitgekeerd! 3 pCt. van het aandeelenkapitaal groot 120.000, alzoo een bedrag van 3600, en is door haar aan de Mpij. betaald voor de aflossing van één obligatie 1000, maakt te. zamen liet totaal der nitkeering op de winst- en verliesreke ning voorkomende ad! 15.920.80. Een bedrag van 3100 is voor restitutie an 11 den Staat bij de winst- en verliesrekening gereserveerd. Yoorgesteld' word't het dividend te bepalen op 4 GEYONDEN VOORWERPEN. Aan het bureau van politie zijn aangebracht, als ge vonden gedurende het schoolfeest te Sclioorl op 3 Ju li 1912: een zilveren armbandje, een kleine portenionnaie met eenige centen, een parnpluie, een bruine ceintuur met ronden gesp, een gele ceintuur met vierkanten gesp, een bruin glacé handschoen. UIT HET GEMEENTEVERSLAG. (Vervolg). 302 hoofden van gezinnen, 70 eenloopende personen en 1 ander gezinslid konden in het afgeioopen jaar over geneeskundige hulp beschikken. Voor rekening der gemeente werden 42 krnnkzinni gen verpleegd. Door het Burgerlijk Armbestuur werd aan 280 hoof den van gezinnen, 42 eenloopende- personen en 16 an dere gezinsleden gedurende het geheele jaar onafge broken onderstand verleend; aan 160 hoofden van ge zinnen en 32 eenloopende personen alleen gedurende den winter of sle'chts nu en clan eens of meermalen, alzoo samen 530 personen. Het getal verpleegden in het Burgerweeshuis be droeg 27, terwijl voor 16 verpleegden in liet R. K. Weeshuis aan het bestuur dezer inrichting een subsi die van 40 per kind en per jaar wordt' betaald.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2