STADSNIEUWS. VERDRONKEN. AANGEHOUDEN. f! zijn, deelt men aan de Maast, mocle, dat slechts wan is dat een tweetal manschappen, tengevolge van de vermoeienis en de warmte zijn flauw gevallen en naar het militair hospitaal werden vervoerd. Een hunner kon reeds in den namiddag van denzelf den dag naar de kazerne terugkeeren: de tweede werd Zondag nog verpleegd, maar zijn toestand1 is geenszins zorgwekkend1, terwijl van overlijden van een hunner ■geen sprake is. Vermoedelijk zijn de berichtgevers ook in andere hinden troffen wij eenzelfde bericht aan in de war gebracht door de begrafenis van een onderofficier, die bij hot baden in den Rijn onder Huissen is verdron ken en wiens lijk Vrijdagavond onder Driel werd opge- viseht. TAAIE LUI. De Belgen scheen de hitte van Zondag blijkbaar niet te deren, zegt de N. Ot. Er waren een duizendtal Brusselsche wielrijders in den lande, velen vertoefden in den Haag' en gebruikten het noenmaal in een der ontspanningsplaatsen in den omtrek. Zij waren vrij warm uitgedost in hun fietscostuums met dikke sport kousen zooals de Belgen dat immer nog doen. Een en ander belette hen intusschen niet om na het maal bij wijze van digestie-amusementeen dansje te doen. Wij verhelen het niet dat een soort eerbied voor dus danige prestatie ons de oogen af deed wenden. Het suggestieve van den dans is hekend, zien dansen doet dansen, maar wij voelden ons niet zoo onafhankelijk tegenover de zengende zon dan onze luidruchtige, joli ge zuidelijke buren. VERDRONKEN BIJ HET BADEN. Te Delft is de Werkman C. v. d. B., die in de Schie was gaan baden, verdronken. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. De arbeider L. Veenstra, gehuwd en vader van een kind, is Zondag bij het zwemmen te Sehoonebeek verdronken. Te Zoetermeer is, naai' de Delftsche Ct. mee deelt, de vrachtrijder J. O. Zondag bij het zwemmen in een plas achter zijn woning Verdronken. Hij laat een weduwe met 4 kinderen na. Zondagavond is in den IJsel te Zalk bij het, ba den de ongehuwde arbeider A. Strijdveen, nvt. Westen holte, gem. Zwolleffskerspel, verdronken. Zondagnamiddag is de 23-jarige gehuwde werk man W. v. d. D. te Schildw-olde bij het baden verdron ken. DOOD AAN DE VLIEGEN. Dr. N. G. van Huffel te Utrecht schrijft aan, de Tel.: Voor ongeveer een maand vestigde ik de aandacht van de gezondheids-commissie alhier cup een dreigende vliegenplaag en kreeg tevens gelegenheid om eene proefneming te controleeren in het restaurant De Kroon. Dit restaurant, gelegen op den hoek van Vreeburg en Cathaiynekade, dus aan de grens van een met veestallen dicht bezette buurt, bevatte toen reeds veel vliegen. De strijd is op instigatie van eenige bezoekers, met kracht aangebonden, met het: gevolg, dat in den tijd van een maand, aan 36 vliegenlinten (kleeflinten), naar matige schatting, 10.000 stuks zijn gevangen. De linten werden in twee tempo's gebruikt, en behoefden niet te worden vervangen alvorens in 't geheel ruim 300 vliegen er zich. op geplaatst hadden. In de keuken werd gebruik gemaakt van 3 vliegen- glazen gevuld met: verdunde azijn, en geplaatst op een bord met een weinig versche jam van aardbeien. Op deze wijze leverden de glazen een oogst van minstens 12.000 stuks in hetzelfde tijdsverloop. Nu is het interessant hierbij te vermelden, dat de Zaterdagsche veeaanvoer eveneens enorme massa's vliegen aanbrengt, maar dat naar 't schijnt deze aan voer niet direct invloed uitoefent op het vliegental in de huizen en restaurants. Terwijl n.l. de vliegenplaag in De Kroon vrijwel be dwongen was, werd met eenige spanning- 't resultaat tegemoet gezien van 6 nieuwe breede kleeflinten op volle lengte uitgetrokken en 's morgens vroegtijdig opgehangen. De vangst bedroeg org 2 uur slechts vijftig stuks. Op andere plaatsen, n.l. in de stallen, zullen waar schijnlijk wel massa's blijven hangen en zich voort planten, maar het, komt mij toch voor, dat er a-espro ken mag worden van broedplaatsen en van met broed plaatsen geïnfecteerde gebouwen. Een fraai staaltje daarvan levert een der hotels te dezer stede, waar 't aantal vliegen verleden jaar ontzaglijk groot was, maar waar, dank zij de uitToeiïngsmaatregekn, toen genomen, het aantal dit jaiar belangrijk gedaald is. Aldaar werd de strijd lang niet zoo energiek ge voerd als mogelijk ware geweest. Van schoteltjes met formaline heb ik eveneens zeer gunstige resultaten waargenomen, maar het bezwaar is, dat, de lijken van de vliegen, die op doze wijze om komen, overal verspreid liggen. Teu slotte wil ik er nog op wijzen dat men de vlieg nioet verdelgen, niet moet verjagen mot reukmiddel tjes, waar ze niet van houden, en dat men vooral de verdelging moet aanvangen zoodra ze er zijn, en niet moet wachten dat ze door aantal hinderlijk worden. Zeer nuttig zal aldus zijn het reinigen van schuren, stallen, enz. in het voorjaar, en het teeren van alle na den in planken enz. Het interessantste geval van vliegennesten is zeker wel dat, hetwelk in de Rijks Hoog-ere. Burgerschool alhier is waargenomen geworden. Daar vertoonde zich in een der voorjaarsdagen van ecu lang vervlo gen jaar een aantal vliegen op de ruiten, en toen is, haar ik meen, dr. L. J. Honing, op den inval gekomen, om de kokers, waarin de gewichten van de schuifra men hangen, te openen, met 't gevolg, dat daaruit een halve emmer vol vliegen werd verwijderd. UIT DEN HELDER. Voor de vereeniging Volkshuisvesting te Den Hel der werd gisteren ingeschreven voor het bouwen van 38 woningen, onder beheer van den architect S. Krij- nen aldaar, als volgt J. Dorregeest, Alkmaar, in massa f70.000; J. L v. Os, den Helder, perc. II f 17.410; J. R. Vlaming, Schagen, perc. I f 18.094, perc. II f 18.004, perc. III f 19 377, perc. IV f 20.957, in massa f 76.074 J. Smit, den Helder, perc. I f 16.300, perc II f 16.250, perc. III f 16.260, perc. IV f 18.220, in massa f 66.500; A. Boerdijk, den Helder, perc. II f 14.375 H. Rie- mers, den Helder, perc. I f 16.393, perc. II f 16.353, perc. III f 16.353, perc. IV f 18.888M. Vlas Oude- schild en S. Groot, den Helder, perc. I. f 15.775, perc. II f 15.775, perc. III f 16.749. perc. IV f 17.974 H. Starrenburg, den Helder, per. I f 14.473 A. Krij- nen, den Helder, perc I f 15 600, perc. II f 15.600, perc. III. f 17.981, perc. IV. f 18.980, in massa f 68.161 H. Djjker, den Helder, in massa f 72.400. KORTE BERICHTEN. De afd. Zevenaar van den Bond voor R.-K. open bare onderwijzers heeft, besloten aan de gemeentebe sturen onder de afdeeling ressorteerende te verzoeken, op de Kath. feestdagen welke vroeger verplichtend' waren, doch thans alleen nog kerkelijk gevierd worden, vaca.ntie op de scholen te geven. De politie te Delft betrapte op heeterdaad een 15-jarigen knaap die onder den invloed van sterken drank was en roet moedwil een ruit stuk sloeg in. het hassierslcantooi' der firma Duijnstee en Wouterloot! aan de Markt. Te Scheveningen werd Zondagavond het aantal bezoekers op strand, strandmuur, Gevers Deynootplein enz. op 100,000 geschat. De trams bleven tot lang na middernacht rijden. In een mijn te Kerkrade is een mijnwerker, die een steun zijner moeder was, door een kabelzwengel tegen het hoofd getroffen. Hij kreeg een scheudel- breuk en is kort daarna overleden. Te Oud-Vroenhoeven is Zaterdag de 5-jarige B., die voor hare moeder een boodschap ging doen, door de stoomtram gegrepen en gedood. In de 1ste Spaarndammerstraat te Amsterdam is Zondagnamiddag een kind van één jaar uit een kinderwagen gevallen juist op het oogenblik dat een bespannen melkwagen voorbijreed, met het gevolg, dat het een wiel over het hoofd kreeg en kort daarna aan de bekomen verwondingen overleed. Te Herkenbosch-Meinweg (L.) is Zondag een groote uitgestrektheid dennenbosch, meest aan par ticulieren toebehoorend, afgebrand. Te Molkwerum en Koudum blijkt veel valsch kleingeld in omloop te zijn. Voor een paar dagen zijn daar een paar vreemde koopUii geweest en juist sinds dien tijd is het valsche geld daar aanwezig. Te Zielen is de 48-jarige W. van Haaften, ten gevolge van de hitte Zaterdag overleden. In het Rijks Krankzinnigengesticht te Medemblik werd bij het avondappèl een patiënt vermist. Al spoedig werd hij ontdekt op het dak van een der ge bouwen. Hij weigerde naar omlaag te komen en wierp met eenige dakpannen, totdat 't hem begon te vervelen en hij zich gevangen gaf. Zaterdag is het lijk van den voor ongeveer 21 /2 maand overleden landbouwer W., te Abbenbroek (Z.-H.), op last van de justitie opgegraven. Er wordt aan vergiftiging gedacht. Een stoet- van 30 woonwagens maakt Eries'lam onveilig. Een 20-tal rijksveldwachters werd in aller haast naar Roordahuizum ontboden. Getracht wordt de lastige gasten naar de plaats te brengen, waar ze gedomicilieerd zijn. HET CONFLICT AAN DE ALKMAARSCHE IJZER- EN METAALGIETERIJ. We vervoegden ons hedenmiddag' bij de directie der fabriek, juist op het oogenblik, dat de directeur, de heer van Spall, voornemens was1, de werklieden toe te spreken. Om te weten te komen, hoe dte directie over de kwestie denkt, nood'igde de directeur ons uit, hier bij tegenwoordig te willen zijn- De directeur begon zijn toespraak met er op te wij zen, dat gezegd was, dat niets dan oude- werklieden en wat jongéns in de fabriek waren overgebleven, maar zooals hij de werklieden daar voor zich zag staan, durfde hij niet van oude menschen te spreken. Hij vond het erg aardig van de werklieden, dat ze waren blijven werken. Spr. vroeg zich af, waa-ro-m de patroons zich niet zouden vereenigen, waar de arbeiders dit ook do-en. De fabriek zou zich nooit, aangesloten hebben, wanneer de werklieden er niet mee waren begonnen. Spr. wees er hierna op, dat aan de meeste werklieden t vorig- jaar 1 cent loonsverhooging per uur is gege ven. Men sta-at over dë geheele wereld voor het feit, dat de meerdere kennis en de meerdere behoeften de Iconen hooger doen worden. Spr. kwam hierna1 op de kwestie van derr vrijen Za terdagmiddag met uitbetaling van 'loon. Dit zou de directie per jaar 10.000 kosten. Spr. wilde echter van cadeaux geven niets weten, wèl van het geven van hooger loon. Een cadeau kan een enkelen keer worden gegeven, aan ho-oger loon weet men wat men heeft. Willen de werklieden Zaterdagsmiddags vrij, spr. vindt het goed en hij verzocht daarom de werklieden vanavond op een papiertje zonder naam te schrijven, wat te dezen hun wensch was- 5 of 1 uur. Verder zullen de Iconen van wie dat toekomt zoioveel mogelyk wor den verhoogd, hetgeen de werklieden Zaterdag zouden zien. Dit zal aldus de directeur natuurlijk meer de rniddelmenschen en oude werklieden gelden. Spr. wilde, dit wel al vast- zeggen dat, het uurloon der sjou werlieden 17 ets. zou zijn. Gemiddeld zal do loonsver hooging 1 a 2 ets. per uur bedragen. „Kan ik het doen, dan zal ik betalen, maar praat me niet over vrije dagen." De directeur bracht een woord van dank aan de werklieden voor het aan 't, werk blijven eu wees er nog op, dat, waar in alle gieterijen volop werk is, hier thans niets kon worden gegoten, zoodat nu geen con tracten waren te sluiten. SUBSIDIES. In de heden gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland is, naar men ons uit Haar lem seint, besloten hot subsidie aan de Alkmaarsché huishoud- en industrieschool met ingang van 1913 met 250 per jaar te verhoogen. Verder werd besloten aian de Mij. Alkmaar Packet ten behoeve van haren stoombootdiénst Harlingen VlielandTerschelling voor elk der jaren 1913, 1914 en 1915 een subsidie van 5000 en voor het tweede halfjaar van 1912 van 2500 toe te kennen. STOOMTRAMWEGMAATSCHAPPIJ E G M ON D—AL KM A AR—BERGEN. In de heden gehouden vergadering van aandeelhou ders dér Stoomtramwegmaatschappij Egmond— Alk maar Bergen werd het jaarverslag uitgebracht, de balans, winst- ent verliesrekening over het jaar 1911 goedgekeurd eni het bestuur gedechargeerd. liet divi dend werd bepaal-dl op 4 uit te betalen met 400 op dividendbewijs No;. 9 der aandeelen van 10.000 en met 40 op dividendbewijs1 No-, 9 -der onderaandeélen yan 1000, betaalbaar ten kantore van bet Noord- hol'landsch. Landbouwcrediet te Alkmaar. De heer G. Ripping, aftredend bestuurslid, werd als zoodanig herkezen. NOORDER STOOMTRAMWEGMAAT SCHAPPIJ. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Noorder Sfoo-mtramwegmaat- schappij te Alkmaar werd het jaarverslag uitgebracht' de balans over het jaar 1911 goedgekeurd en het be stuur gedechargeerd' voor zajn beheer. De heer II. G. Th. Mann, aan de beurt van aftre ding-, is als bestuurslid herkozen. BOND VOOR STA ATSPENSIONNEERING. Men schrijft ons Zondag 14 Juli, 's morgens elf uur werd in het café „de Graanhandel van mej. de wed. Wagenaa-r een ge combineerde vergadering gehouden van de afdeelin- g'en van den Bond', v. Staatspensionn. De vergade ring was uitgeschreven door de propaganda-commissie der afdeeling Alkmaar, welke 16 afdeelingen uitgenoo- digd had. De waarnemende voorzitter der propaganda-com missie opende de vergadering, met den wensch dat zij- mocht leiden tot het doen plaats hebben van een pro- paganda-fietstocht waaraan door zooveel mogelijk le den der afdeelingen zou worden deelgenomen. De afdeelingen Heiloo, Warmenhuizen en West- Graftdijk hadden eenige afgevaardigden ter vergade- rmS> de andere schriftelijke mededeeling gezonden. Het doel van den tocht is reclame te maken voor het nut van den Bond, het „weg met oud en arm" te be vorderen, afdeelingen op te richten en het ledental uit te breiden1. Ook wil men doen zien, da-t er nog- velen worden ge vonden die warme strijders zijn voor den Bond. De voorzitter der afdeeling Heiloo hield nog een bespreking over het nut van een fietstocht, waarna werd besloten tot het doen houden van den tocht den llden Augustus a.s. Aan de afdeelingen zal het besluit der vergadering worden bericht en zij; zullen tot deelname worden aan gespoord. De termijn van aangifte voor deelnemers is bepaald op 1 Augustus bij den secretaris der -regelings-commis- sie (welke op voorstel van den voorzitter der afdeeling Heiloo is gevormd uit de propagand'a-commissie der afdeeling Alkmaar). Nog werd besloten de kosten aan deu tocht verbon den, voor gezamenlijke rekening der afdeelingen, wel ke deelnemen, te doen' komen. De waarnemende voorzitter stelde voor bij de fede ratie Alkmaar aan te ldoppen, om een spreker van den Bond, welke te Berge-n waar nog geen afdeeling is een lezing- zal houden voor de deelnemers en de le den welke niet aan den tocht kunnen deelnemen en n i e t-leden. Ook zullen circulaires worden verzonden waarin de route enz. wordt aangegeven. Bij de_ rondvraag werd het plan geopperd de ten toonstelling te Egmond aan Zee te bezoeken, waar voor de regelings-commissie zich in verbinding zal stellen met de commissie der tentoonstelling. De w. n. voorzitter sloot de vergadering met den wensch dat- de tocht een zegen mocht zijn voor de ouden van dagen-en menigeen die nog geen lid van den bond is, zich zal doen inschrijven en medestrijder zal worden. GEEN BEREISD ROELFJE. Klaagt men tegenwoordig we! eens over, de uithui zigheid van onzen töjdl, een juffrouw, all op leeftijd, die met haar echtgenoot j.l. Zondag een uitstapje naai den Helder maakte kan dit verwijt zeker niet treffen, 't Was n.l: voor de tweede maal dat ze van den spoor trein gebruik maakte. De 52-jarige J. M., wonende Schermerweg alhier, is heden nacht, komende van een feestje, bij het nauwe bruggetje, nabij de Noord-Hollandsche tram verdronken. Gisteren is C. M„ een oude bekende der politie, wegens diefstal alhier gepleegd, aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht, GESLAAGD. De 33e jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn in het lokaal van het Genootschap „Pulchri Studio" te den Haag aan gevangen. Van de 5 candidaten zijn twee geslaagd voor solo zang, onder wie Mejuffrouw M. A. Verweij van hier, leerlinge van Mej. Mol te Utrecht en voor de theore tische vakken van Mej, Weber, alhier. EEN AARDIGE RECLAME. Ter gelegenheid van de a.s. herdenking van Neer- land's onafhankelijk volksbestaan en de opening van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, worden door de firma P. van der Want Cz. te Gouda een tweetal pijpen in den handel gebracht. De eerste pijp draagt aan den kop de afbeelding van de aankomst van den prins van Oranje te Sche veningen op 30 November 1818, benevens het Ne derlandsche wapende andere het portret van An drew Carnegie, benevens een afbeelding van het Vre despaleis. BADHUIS „WITTE KRUIS." In de week van 8 tot 13 Juli zijn in het badhuis van „het Witte Kruis" genomen109 kuipbaden, 108 regenbaden le klas en 229 regenbaden 2e klas, tezamen 446 baden. KAMER VAN NAVRAAG. Men verzoekt ons te melden, dat de „Kamer van Navraag" gesloten zal zijn van 17 Juli tot 4 Sep tember. EEN ALKMAARSCH DICHTER. Een medewerker van het; Nieuws v. d. Dag' schrijft over den Alkmaarschen predikant O. Porjeere, die truitje Toussaint. den doop toediende in de Hervorm de Kerk alhier. Hij heeft een boek van dozen predi kant, getiteld: Dichtmengelingen, door O. Porjeere, rustend- predi kant van. Alkmaar. (Tet Amsterdam, bij Martinus de Bruyn, in de Warmoesstraat, het zesde huis van de Vischsteeg, Noordzijde'. MDCOXCII). De schrijver vind dit boek, groot octavo, twee vin gers dik, karakteristiek achttiende-eeuwsch. Onze Alkmaarsché dichter bezingt het „Land- en Buitenleven," in een „zang" van niet minder dan acht afdeelingen. De eerste is gewijd' aan „dén hof van Eden," en de vermoedelijke landelijke bezigheden van Adam en Eva. In de tweede is hij in verbeelding op bezoek bii de aartsvaders en latere bewoners van Palestjnade derde handelt over land- en tuinbouw vau „Egyptena- ren, Perziaanen, Grieken en Latijnen." Maar bij het begin van de vierde komt hij op vadërlandschen bo dem: -Terug, mijn oog! Wat schoon gezicht! Giudsch staat in Neêrland'sch- groen een veM'paleis gesticht, Bjj omgeploegd» landen. En dan is het een en al verrukking over al wat 's mans „oog" ontmoet: „O, Morgenwindjes elk eendje drijft Op 't schokkend golfje voort, dat groene zoompjes wrijft. O zachtjesloopend slootje, Waarbij de klaver trilt. O Wilgenbuurtje, dat, bij 't Leeuwrikv-oedend zoodje, Het scha a ,pe nm a a gj e stilt! „Hier zijn de gunsten der Natuur. Gij, Buitenleven, schenkt een veldlied waardig uur Tk hoor reedb wildzang! fluiten Langs 't bloemrijk boterplein. O Wapperend Lindenkruintje! Op u zal j d'Echo stuiten. Spring, nette Grotfonitein!" Met aandacht ziet onze zanger den tuinarbeid aan. „O, Landvermaak 'k Zie voorjaarsspijs, Tn dunzel, kropsalade, in wortel, knolradijs En jonge pieterselie! 'k Zie hoe de tuinman spit; hij kweekt de bonte lelie. Daar ik op 't bankje zit. Gind«eh wordt da perzik opgepast, k Die'in de broeiraam als een purpren waaier wast; Daar zwellen d' abrikoozen; Hier bloeien druif en boon; Gindsch kruipt de tedre erwt, bij 't opengaan der nazooi Natuur, wat zijt schoon! O Bloeisaizoem, 'k zie kleur op Meur, Al 't vruchtgeboomte strooit een enklen nardus geur. Komt uit, stedelingen! Nooit zaagt ge een schilderstuk Zoo meesterlijk in kunst; ik moet den Schepper zingen, In 't bloeiend Landgeluk!" t Wordt zomer. Bruine dwarsfluit speel! Groei, vrooüjk Landvermaak, bij 't vriendlijk Tuinprieel O, Bosch- en Hof salet 1 Vijf zinnen gaan te gast; 'k zal nieuwen zegen smaken. De vreugd is veldbanket." En dan de levende figuren van het landschap: „Wie zwaait daar op een dubble vlerk? De deftige Ooievaar, de; vriend' van huis en kerk De landjeugd wil in 't kleppen- Daar 't veld zijn schaduw vangt, 't vermaak van 't voorjaar scheppen, En roept zijn blijdschap uit. k Zie 't meesjen, dait in zoetheên deelt, 'k Let op den tortel, die iu 't bottend! boschje 1 speelt. Het bastaardnachtegaaltje Heft in een jonge laan, Het koddenaartje en vinkje, in 't luistrend lentezaaltje, Den vroegen beurtzang aan." „De Landman viert een grasfestijn. Elk. koe wil Koningin voor gansch den zomer zijn, Van stal- en hoorngenooten; Het kalf holt los en dom; De boer loopt op en neer bij 't loeien, speelen, stooten Men wroet een molshoop om. Dees strompelt, dat de klaver trilt, Die tuimelt in de sloot en wordt weer opgetild. Hoe schrikte ons jonge geitje! 't Sprong op, vol achterdocht, Wijl 't lam, dat vroegkost scheerde in 't. ruim en vochtig weidje. Onthutst zijn hoedster zogt." „Ik heb zoo zogt de schrijver „om dezen dicht bundel altijd hooren lachen. En het zou mij ook vol strekt niet verwonderen, indien onze lezers van dit proefje allereerst de belachelijke zij in het oog kre gen." Welk een potsierlijk mengsel van pathos en proza, van verheffing en platheid, van zin voor natuurschoon en huisbakkenheid! Welk een verwarring van natuur-en menschen werk Zou dat voor een deel komen, doordien men in ons land de natuur zelden anders dan door tussehenkomst der menschenhand te zien krijgt? Onze dichter heeft in zijne drie achtereenvolgende standplaatsen, Abcoude, Delfshaven en Alkmaar, niet veel anders dan zeer makke natuur om zich hoen gehad; en dit mag mee een reden wezen dat zijne muze zelve zoo mak is ge worden En dan lette men op het jaartal der uitgave 1792. Destijds was, op enkele uitzonderingen na, onze heele literatuur tamelijk mak. Wij, levende in ruimer hori zon en vlugger verkeer, hebben mooi praten over de langzaamheid en bekrompenheid van den „pruikentijd" waaronder wij dan meer speciaal den „staartentijd" plegen te verstaan). De achttiende eeuw ten onzent heeft met recht een slechten naam maar voor hare fouten is zij zwaar genoeg gestraft door de „Fransche overlieersching" en alles wat daarbij behoorde. Het geslacht dat toen aan de orde van den dag was, miste veel, wat ons als gesneden brood wordt toegediend o.a. wat kri tiek, voorbeeld en aanmoediging betreft. Eerst, dit in aanmerking nemende, zijn wij in staat, vriend Porjeere eerlijk te beoordeelen. Het valt niet te ontkennen dat zijne poëzie veelal „rijmelarij" is, reeds in dien directen zin, dat hij mr ar al te vaak zijn gedachtengang liet leiden door de kans op een gemakkelijk zich aanbiedend rijmwoord. Op die wijs ontstonden de zotste overgangen nog veel zottere dan ik er hierboven al eenige aanhaalde En het schijnt mij toe, dat het juist deze rijmcapriolen zijn, die het meest den spotlust wekken. Maar deze zwakheid latende voor hetgeen zij ismogen wij 's mans oorspronkelijkheid eeren. Hij is zich zelf, geen naprater. Hij geeft zich eerlijk rekenschap van zijn persoonlijke gevoelens en waarnemingen en hij spreekt die uit, niet in gereed gevonden frazen, maar in zelf gekozen vorm. Moge soms die vorm potsierlijk zijn, zij is zijn eigene. Hij teekent wat hij ziet en schept soms nieuwe, teekenachtige woordenwaarlijk een zeldzaamheid voor zijne dagen 1 Daarom, indien Mevrouw Bosboom-Toussaint een doopgedicht van hem bewaarde om particuliere rede nen, zoo bewaar ik zijne „Dichtmengelingen" om de echtheid van den zomerlust, die er in zijn „Zang yan Land- en Buitenleven" tintelt AGENDA. DINSDAG. Ontzet-Vereeniging, Harmonie, 6Va uur. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor dames, 8 uur, lokaal Mooij, Koorstraat. WOENSDAG. Liedertafel „De Vereenigde Zangers", repetitie 73/., uur, tuinzaal Harmonie. „Zang en Vriendschap", repetitie 73/4 'avonds Har monie. VRIJDAG. Zaïig-vereeuiging „Nieuw Leven met mannonkoor Orpheus," repetitie voor hèeren, Mooij, Koorstraat. SVs '2 uur, lokaal Laatste Berichten. LATHAM, f PARIJS 16 Juli (V. D.) Een hier ingekomen tele gram uit Brannavil'le meldt den dood van den beken den aviateur Latham. Tijdens een buffeljacht kwam lij in Equatoriaal Afrika om het leven. GESTRAFTE MUITERIJ. SEBASTOPOL, 15 Juli. De marinekrijgsraad wees heden vonnis in zake het opruien van1 de bemanning an den pantserkruiser Iwan S'latourt om zich van dezen bodem meester te maken. Tien matrozen werden eroordeeld tot de doodstraf, vijf tot zesjarigen iwangarbeid1.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2