W mW'U Belangrijk Boelhuis Meubelen, Huisraad en Inboedel, ISchaakrubriek. Bi llP Damrubriek. P HL SPAART TIJD, ARBEID EN GELD. Éi jm Jo en Josephine. Vraag en aanbod. VERLAAT U OP mm mm j» ill Éül m M iH! WÊ'~ m. Wfo Wfa P ip A D V E R T E N T TË N. van den onthoofde staan. Zulk een „grap" moest hem toch zeker bevallen. Maar ziet.ten laatste had hij zijn keus be paald Een prentkaart met in vierkleurendruk en een goud randje de voorstelling van.... de drie ge vleugelde engeltjes van Rafael's Sixtijnsche madonna Mijn verbazing was grenzeloos. En, hoewel niet gaarne door onbescheiden v-ragen andere mensehen in hun fijn gevoel' beleedigend, merkte ik ditmaal toch bescheiden op: „Ik verwachtte mr. Cars, dat u toch een andere kaart zou gekozen hebben. „Mijnheer, mijn vriendin is wel een bar-maid. Maar zij is hoogst fatsoenlijk", zei hij wat geërgerd. En de uitdrukking van zijn gelaat was zoodanig, dat ik weder onmiddellijk aan de „Wax Works'" werdl her innerd. „Ik zou daaraan nooit hebben durven twijfelen. Maar ik meen. nu ja. ziet eens deze gevleu gelde onschuldige kindertjes met hun mollige armpjes rustend op rozige wolkjes.ziet u. van een man van uw hoedanigheden had) ik een andere keuze ver wacht. „Ik begrijp u niet, mijnheer. Hoe kunt u zich daar over verwonderen. U bent onschuldigu bent nooit in het tuchthuis geweest. en u gaat naar de moordenaars in het wassenbeeldenspel kijken. Dat is voor u aantrekkelijk. en dat begrijp ik. Maar ik, die zooveel jaren onder moordenaars heb doorge bracht. ik vind daar niets interessants aan.... Ik bewonder de onschuld. ik geniet nu weer, als ik de afbeelding van zulke onschuldige engeltjes zie:. Ik bloosde van schaamte. „Neem mij mijn vraag niet kwalijk. Ik had] u moe ten begrijpen. Mijn respects aan uw vriendin. Ik ben verheugd kennis met u gemaakt te hebben. Good bye En wij drukten elkaar hartelijk en vriendschappelijk de hand ten afscheid1. Redacteur A. VAN EELDE, Bloemendaal. No. 353. T. T av emer. lste prijs „Sheffield Independent" 1889. Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 350 (A. Papót). Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttiger en O. Visser te Alkmaar; G. v. Dort te Leusden, Mr. Ch. Enschedé en P. Fa briek te Haarlem, P. Bakker, Jos. de Koning en H. Weenink te Amsterdam, J. W. Le Comte en J. Vijze laar te 's-Gravenhage, J. Deuzeman te Frederiksoord, J. Reeser te Voorburg, G. II. B. Hogewind te Utrecht, S. te S., Mr. A. v. d. Ven te Arnhem, W. Korteling te Deventer, H. Strick van Linschoten te Rijswijk en O. Boomsma te Kampen. Ad. No. 353. Deze maal bieden wij onzen lezers een tweezet aam, meer dan twintig jaar oud, dien wij ook bij onze ver huizing opdiepten* Het schijnt ons wel leerzaam toe deze opgave eens goed door te kijken waarbij de lezer wellicht, met ons, opnieuw de waarde leert inzien van het gezegde „Er is niets nieuws onder de zon." Hoe menig onzer heeft bijv. niet in een zijner opga ven de matvoeringen toegepast na de evoluties van den h toren, zonder te vermoeden dat de ouderdom dien van den weg naar Rome evenaarde! Aan de Dammers! Met dank vioor de ontvangen oplossingen van pro bleem 191, van A. Admiraal. Stand: Zwart: 7, 8, 9, 12, 14, 17, 18, 19, 23, 24, 30, 31. Wit: 21, 32, 35, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 47, 49. Oplossing 1. 39—33 1. 17 26 2. 42—37 2. 31 42 3. 33—29 3. 23 45 4. 32—27 4. 42 33 5. 27—21 5. 26 17 6. 44-40 6. 45 34 7. 43—39 7. 33 44 of 34 43 8. 49 20 8. 14 25 9. 35 4!! (7 sch.) en wint. Goede oplossingen ontvingen wij van de- heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, S. de Jong, J. K., G. van Nieuwkuijk, H. J. Toepoel te Alkmaar, P. Bakker, Schagerwaard, S. Homan, Wijde Wormer en H. E. Lantinga, Haarlem. MATCH MO LI M ARDDE 1IAAS. Aardig is het, wat De Haas schrijft over de 18de partij, waarin heide spelers een blunder maakten. Toen de volgende stand was bereikt: was De Haas met wit aan zet. Hij dacht 20 minuten na en speelde toen 4540, wat een groote vergissing was, want zwart kon door 2429 en 1721, 11 42 de partij winnen, Molimardl dacht echter 25 minuten na over zijn zet, nadat wit 4540 had gespeeld, en schoof toen 1014. Ook Molimard zag dus deze eenvoudige winst niet. De toeschouwers, die al dien tijd in groote spanning hadden verkeerd, applaudisseerden luid, teen Molimard' 1014 speelde. (Beide spelers keken vreemd op). Men meende, dat Molimard uit ridderlijkheid geen gebruik maakte van de fout zijns tegenstanders, doch toen men de spelers op d'e zet attent' maakte-, verklaarden beiden eerlijk, het niet gezien te hebben, 't Was te eenvoudig. Uit de 10de partij. Toen in de 10de partij de volgende stand was ont staan: was wit aan zet. Zwart had! als laatste zet 1318 ge speeld, hopende op 3328 van wit. Wat zou er dan gebeurd! zijn? Wel:: 1. 33—28? 1. 24—29 2. 28 19 2. 18—23 3. 19 28 3. 7—11 4. 16 18 4. 17—21 5. 26 17 5. 8—12 6. 13 7 6. 2 :42M Wit doorzag echter dén valstrik en speelde 3328 niet. Ter oplossing voor deze week: Probleem 192 van J. NOOME Mzn., Purmerend. (Een der problemen waarmede de auteur een derden prijs behaalde in den Aris de Heer-wedstrijd). Zwart: 7/10, 12, 14/19, 23, 24, 29. Wit: 21, 25, 27, 28, 32, 34/38, 40, 43, 45, 49. Oplossingen vóór of op 25 Juli bureau van dit blad. Zij was ongeveer veertien jaar oud toen Arnold d'e Kuiper de uitnoodiging aannam van den heer Van Akenstein om een maandl te komen jagen op zijn landgoed „Elersma". Ze was- eeni lang opgeschoten, ongegeneerd schoolmeisje, door de zon verbrand, met sproeten in het gezicht en een rossige massa haar, die slordig gevlochten öp haar rug hing. Dat is mijn nichtje Jo:, iof eigenlijk Josephine wij zeggen maar voor het gemak Jo; zeide de oude heer Van Akenstein tot Arnold de Kuiper. Ilet is nog een echte wildzang, die naar geen rede wil! 'luiste ren. Zorg maar, dat zij het u niet lastig maakt. Arnold trachtte haar dan ook zooveel mogelijk te ontwijken. Dat baatte hem echter bitter weinig, want het meisje was1 steeds om of bij hem, zoodat hij zelden kans zag om te ontsnappen. Zij ging overal met hem mee, op de jacht, bij het viss^ien, paardrijden, wande len; ze volgde hem als zijn schaduw en noemde hem familiaar Arnold, In het eerst vond de jonge man het allergrappigst, 't Jonge meisje had intensem afschuw van al wat tot het vrouwelijk geslacht behoorde. Zij klom in een boom als een aap, zij schoot en reed nog beter dan hij zelf en zij was voor haar leeftijd zeer ontwikkeld, Wat haar uiterlijk betrof, was zij nog een echt schoolkind. Hare jurken waren! voortdurend gescheurd en vuil. Zij had altijd gaten in haar .schoenen, een rood© muts bedekte haar rossig hoofdhaar en 'ru losse ca|pe, slechts door een haak vastgehouden, hing gewoonlijk over haar schouders. Eenigen tijd later evenwel' knoopte Arnold kennis aan met verschillende families in den omtrek en toen ■begon Jo's gezelschap hem te vervelen, t Vanmiddeg kun je nieit met mij mete 'gaan, zei hij tot. haar op een kepr, dat hij zich met bijzondere zorg had gekleed. Hef is werkelijk onmogelijk. Waarom niet? vroeg Jo, onverstoorbaar. Omdat.omdat.nu, ik heb een afspraak gemaakt met een mijner kennissen. Dat is zeker die afschuwelijke juffrouw Baeder, geide Jo achterdochtig. Een malle opgeprikte kapel. Oom zegt, dat zij veel ouder is dan zij voorgeeft; zij moet wel reeds vijfendertig zijn. Stt Jo, zooi mag je niet over een dame spreken.. Ik doe het toch. Want wat ik zeg is de waar heid. Oom zegt, dat zij aan, niets anders denkt dan trouwen en Nu mag je niet verder met -mij meegaan, Jo, zei Arnold, plotseling ,ee.n zijweg inslaande en haastig voortstappende- Hij begaf zich werkelijk na.ar de woning van de be koorlijke jonge dame, van wie Jo zooveel leelijks had verteld. Mejuffrouw Baeder was niet in huis,, zeide het dienstmeisje. Zij was den tuin ingegaan; zou de heer De Kuiper misschien zoo- vriendelijk willen zijn haar daar te zoeken? De heer De Kuiper wilde niets liever en vond de jonge dame weldra in het priëel, druk bezig met haar tuinhoed te versieren met eenige pas geplukte bloe men. Mejuffrouw Baeder was zoo natuurlijk verrast en deed zooveel moeite om het hem medé te deelen, dat er verscheidene minuten mede heen gingen. Daarop ontspon zich een vertrouwelijk gesprek tussehen hen ien Arnold1 was juist op het punt haar een huwelijks- voorsitel te doen, toen er plotseling een groote massa kiezel in het priëel ward geworpen) en er een uitbun dig gelach weerklonk, waardoor het .opeens gedaan was met Arnold's welsprekendheid'. Dat is Jol zeide hij woedend. En op hetzelfde oogenblik kwam da jonge dame ademloos binnenstuiven. Ha, wat heb ik ja gezegd! Ik wist wel, dat ik je hier zou vinden. Hoe durf je hier te komen? riep Arnold) veront waardigd uit. Ga dadelijk naar huis-. -- Ik denk ar niet aan, -zei Jo, op een stoel neerval lende. Bekommer u toch niet om zulk een kind, zeide mejuffrouw Baeder. I'k begrijp niet, dat de heer Van Akenstein haar niet wegzendt,, want ze is een schande voor het dorp. Weizooi, hernam Jo, en w.at ben jij? Mijn ooin zegt. Eenigszina verschrikt legde hij zijn hanid op haar mond' ,en haastig afscheid nemend© van zijn diep ver ontwaardigde aangebedene, dwong hij Jo met hem mee te gaan. Hoe durf je jet zoo. te gedragen? zeide hij einde lijk. Zoodra wij tkuisi komen, zal ik het aan je oom vertellen. Bij die woorden scheen Jo, zich opeens ietsi te her inneren. Arnold, zeide zij onderdanig, ik heb vergeten je te zeggen, dat er een telegram voor je gekomen is. Vanwaar? -Van je ouders. Zij verzoeken je onmiddellijk thuis te komen. En nu zal ik je noioit weerzien, ver volgde zij, eensklaps in tranen uitbarstende. O, Ar nold, zeg toch, dat je me, lief hebt! Jou liefhebben? Je bent niets meer of minder dan een kwelduivel. Arnold! Arnold! Zeg toch, dat je me liefhebt, riep Jo zoo wanhopig uit, dat Arnold ,er verlegen mee werd. Kom, kom, mijn beste Jo, zeide hij, zijn hand op haar schouder leggende, natuurlijk houd! ik van je. Geloof dat maar zeker. Meen je het werkelijk, zei Jo, door haar tranen heen naar hem opziende. Meer dan van die vreese- lijke juffrouw Baeder? O ja, veel mdhr, zeide Arnold, in zijn verlangen om van haar ontslagen te zijn. En zul j,e later terug komen om met mij te trou wen? Ja zeker. Daarop veegde Jo. haar tranen met haat mouw af, en een paar krachtige, jonge armen om zijn hals slaande, worgde zij hem bijna in bare heftige genegen heid. - Mijnheer De Kuiper,, mag ik u voorstellen aan mejuffrouw.... De naam was onverstaanbaar en de gastvrouw wendde zich tot een anderen bezoeker, zoodat Arnold plotseling alleen was met het mooie, meisje tegenover hem. Waar had hij ha,ar vroeger "reieds gezien ze kwam hem zoo bekend voor, met die vriendelijke brui ne oogen,, dat matte van teint en dat kastanjebruine haair. Neem het me niet kwalijk, maar ik heb uw naam niet verstaan, zeide: hij, tot haar neerbuigende. Ik heet van ArkeJ, ,en hoe is uw naam? Arnold de Kuiper, zeide de jonge man, blijkbaar teleurgesteld, dat haar naam hem onbekend was, Ma,a,r weet u wel, d'at ik bijna overtuigd was dat ik u reeds vroeger had ontmoet? Och, werkelijk, dat is al heel zonderling. Het mooie meisje intereseeerde hem bijzonder, zoo zelfs, dat hij voor niemand oogen had dan voor haar. Hij maakte haar een visite in ha.ar woning in de Sar- phatistraat, waar zij samen woonde met 'n onge trouwde tante. Hij zond haar bloemen, boeken en be wees haar alle mogelijke attenties- En zij zij scheen zijne avances aan te moedigen, zoodat Arnold op een keer besloot tot haar te gaan en haar ten hu welijk te vragen. Zij zaten in den salon, tante Anna was in slaap ge vallen het was dus juist een geschikt oogenblik. Arnold zeide haair, dat hij nooit een andere vrouw had liefgehad en dat hij haar aanbad1. Mejuffrouw Van Arkel luisterde aandachtig en toen hij ophield met spreken, keek zij hem aan met een paar ondeugende, guitige oogen. Hebt gij nooit op die wijze met een andeir meisje gesproken Nooit. Mejuffrouw Van Arkel stond vlug en blozende op. Wacbt ©en oogenblik, zeide zij, ik kom dadelijk terug. Vol ongeduld wachtende op haar terugkomst, liep hij het vertrek op en neer, toen zijn blik op een foto^ grafie viel, die op den schoorsteenmantel stond'. Het was het portret van een kind en hij wilde het juist opnemen om het beter te bunnen bekijken, toen hij achter zich hoorde lachen. Zich omkeerend© zag hij een gestalte, die hem her innerde aan een lang vervlogen tijd; het was een on behaaglijke gestalte, gehuld in 'n wijde cape, met een Tood'e muts op het slordige, kastanjebruine haar. Jol.riep Arnold vol verbazing uit. Thans Josephine, of voor u mejuffrouw Van Ar kel. Schaamt gij u niet voor mij Het is haast nie't mogelijk! riep de jonge man uit. En toch heb ik altijd geweten, d'at ik u reed® vroeger gezien had. Jo, mijn lieve, beste Jo! Dat is alles goed en wel, hernam juffrouw Van Arkel achteruitgaande. Maar herinnert gij u niet I meer dat tooneeltfje in het priëel? 1 Ui heb u al mijn verdere levensdagen gezegend, pmdat gij mij voor dat treurspel hebt behoed, hernam Arnold. En wat is er van uw belofte gekomen? Hebt gij mij niet gezegd)» dat ge terug zoud't komen om met mij te trouwen? Hier ben ik immers. Dat is niet voldoende. Gij hebt mij gevraagd als Josephine en als zoodanig sla ik uw aanzoek af, maar. als Jo zou het misschien een ander geval geweest zijn. Dus was Arnold wel verplicht onmiddellijk 'n twee de aanzoek te doen, en wol tot groote verbazing van tante Anna, die juist bijtijds wakker werd om een in drukwekkend tooneel te kunnen aanschouwen. Burgerlijke Stuud. HEILOO. Juni 1912. Ondertrouwd: Trijs La-ssohe, weduwnaar van Jan tje Jager, en Eemmigje Bekhof, beiden te Giethoorn, laatstgen. onlangs alhier. Karei Blankestijn, we duwnaar van Jannetje Slok alhier, en Geertrui Knip- seheer te Doesburg, laatstelijk te Beverwijk. Getrouwd: Jan Krom en Hendrica Kieft, beiden al hier. Johannes Wit en Anna Briefjes, beiden al hier, laatstgenoemde onlangs te Alkmaar. Geboren: Nieolaas, z. van Pieter Bakker en Cor- j nelia Knijn. j Overleden: Willibrordus Henricus, z. van Pieter Haanraads en Antje Kamper, ruim 17 maanden. Willem' Roskam, 21 j. Agatha, Zeeger, weduwe van i Lourens Stet, 84 j. HARENKARSPEL. Juni 1912. Geboren: Pieter, z. van Dirk Groenhart en Louisa Maria van hiel. - Cornelia Wilhelmina, d. van Si- t mon Hoek en Catharina Bakker. Cornelia Marga- retha, d. van Cornells Bijman en Margaretha Jo'hanna - Alida Kraakman. Johanna Alid'a Cornelia, d. van ,j Jan Spaans en Antje Dekker. Marinus, z. van Jan Jacob Kuiper en Wilhelmina die Graaf. Wilhelmina Christina, d;. van Johannes Jacohus, van der' Me ij den en Wilhelmina Christina de Graaf. Getrouwd: Hendrik Swager en Maartje Schager. Overleden: Trijntje Maria Kleijer, 2 maanden, over leden te Alkmaar. Willem Wester, 49 j., echtgenoot van Anna Verduin. ST. PANCRAS. Juni 1912. Geboren: Willem, z. van Klaasi Roos en Marijtje Wagenaar. Teunis, z. van Jan Bakker en Maartje Kloosterboer. Overleden: Wilhelmina Sagenkuele J.H.dr., 43 j. Adriana. Vennik, 60 j., echtgenoot© van Pieter Kok. KOEDIJK. Juni 1912. Geboren: Johannes Gerardus, z. van Willem Dek ker en Anna Maria Groen. Margaretha Petronella, d. van Jan vain Baar en Neeltje Groot. Anna, d. van Pieter Schouten en Jacoba Dekker. Reinouw- tje, d. van Jacob Hart Janszoon en Antje Koopman. Adrianus, z. van Adrianus Verduin en Anna Bak. Cornells Nieolaas, z. van Pieter Kassen en Corne lia Quak. ZUID- EN NOORDSCHERMER Juni 1912. Geboren: Johannes, z. van Cornells Johannes Bij voet en Grietje Wester. Jantje Marie, d. van Her- bertus van Beusekom en Wilhelmina Stekelbos. Pieter, z. van Cornells Schuitemaker en Marijtje Wie- dijk. Van 15 regels 85 Cents, bij vooruitbetaling. ipE KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stjjlen, Kamermeubelen, ook solied Stof feerwerk te leveren. Aanbevelend, Firma P. J. C. NIEROP. Alkmaar. Fnidsen 113. Langestraat 58. T B. L. SIMONAlkmaar. Steenhouwerij K o- ningsweg 46. Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. Tï andel in nieuwe en gebruikte Machineries n, Ge reedschappen, enz. Motoren ten alle tijde in wer king te zien. Werkplaats Koningsweg 65, Magazijn Kanaalkade 41. G. DOESCHOT en ZOON, Alkmaar. |lj.een heerlijker, zuiverder en smakelijker glas bier dan het beroemde TRAPPISTENBIER. Ook per halve flesch verkrijgbaar bij J. H. ALBERS, in den Bierkelder Verdronkenoord, ingang Kapelplein. |J< rafteekenen, Schoorsteenmantels enz., worden net en billijk geleverd door A. KALLANSEE, Steen houwerij, Korte Nieuwesloot BI. Aan de WASSCHERIJ „de Nijverheid", Rijksstraat- weg 55, Heiloo, kan een flinke LOOPJONGEN geplaatst worden. BECLAME VAKKEN disponibel op het scherm in „de Harmonie." Te bevr. bij Gebrs. MOLENAAR, Reclameschilders. T"E HUUR Een flink gevelbreed WINKELHUIS C 10, Hekelstraat, met open ACHTER-ERF. Te be vragen bureau dezer courant. 'T' E KOOP Meubelen Tafels StoelenSpiegels, Bloemtafeltjes, eiken en noten Kolfers, Portretlijs- ten, prima Koffiebladen, Fauteuils, enz., enz., alles voor bijna niets, dus koopt nu'in het „Meubelhuis", KOOLTUIN 9. Zondags gesloten. op Donderdag 1 Angn dns 1918, 's morgens to ÏO nren, in het lokaal „Harmonie" te Alkmaar, van bestaande uit een eiken Salonameublement, noten Ci linderbureau op Kasten en Stoel, dito Stoelen, Canapé en Crapeaux, mahonie Linnenkasten, dito Secretaire, Penantkasten dito Salon-, Huis-, Kamer- en Speelta fels, dito Ledikanten en Waschtafels met en zonder garnituren, dito Nachtkasten, Stoven, groote en kleine Spiegels, 5 pits en andere Gaskronen, solide Brand kast geëmailleerde Vulhaard met zijverwarming groot FornuisOlieverf- en andere Schilderijen en Gravuren, donzen-, veeren- en kapokken Bedden, De kens en Matrassen, Glas- en Overgordijnen, Tapijten, Karpetten, Loopers en Vloerzeilen, Muziekdoes, Pen dule met coupes, linnen Tafelgoed, eenig Goud en Zilver, Kristal-, Glas-, Aarde-, Koper-, Tin- en Blik- werk, enz. Een en ander afkomstig van den heer H. KRIJNS Sr. en nette boedels en nalatenscnappen in deze stad, en op 31 Juli van 12—3 uur te zien, Vooraf verkoop ing op het HOF vanTuinmen- beien en Keukengoederen. Deurw. KLEIN.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 6