DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 180. Honderd en veertiende Jaargang. 1912. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Gemeenteraad van Alkmaar Telefoonnummer 3. BINNENLAND. i AL&MAARSGHE COORAN «*ÉHI irifitrf VERGADERING van <len op Woensdag 31 .lalt 1912 des namiddags 1 nur. INRICHTEN VAN EEN GEMEENTELIJK VOETBALTERREIN. Het wil B. eu W. wenschelijk voorkomen om, ter be vordering van de voetbalsport eu de in verband daar mede staande physieke ontwikkeling der jeugd, van gemeentewege een terrein voor dit spel, hetwelk in steeds meerdere mate zijne beoefenaars in alle rangen en standen der maatschappij aantreft, beschikbaar te stellen en te. doen inrichten. Zij meenen een geschikte plaats daarvoor gevonden te hebben in een gemeente-terrein aan het Zeglis, ter grootte van 08V2 X 60 M. De kosten van inrichting van dit terrein, bestaande in het maken eener afschei ding', van een ingang aan den weg naar Akersloot, de beplanting van een strook langs den weg ter breedte van 10 M. en het verplaatsen van een dam met land bek, worden geraamd op 565. Kan de Raad zich met ons denkbeeld vereenigen, dan hebben B. en W. de eer haar voor te stellen te beslui ten A. Burgemeester en wethouders te machtigen een stuk gemeentegrond aan het Zeglis, deel uitma kende van het kadastrale perceel dezer gemeente, Sectie F No. 378, ter grootte van 68Va X 60 M., te doen inrichten als voetbalveld, waarvan de kos ten worden geraamd op 565. B. Bedoeld college uit te noodigen te zijner tijd d< noodige voorstellen te doen tot. vinding der sub A bedoelde gelden. De voorzitter zegt ter toelichting dat door jongelui in de buurt van het Zeglis gebruik werd ge maakt van een terrein der gemeente. Dat kan niet worden getolereerd, waarom B. en W. meenden goe.d te doen een gemeentelijk terrein daar voor die kinde ren in orde te maken, hopende, dat. men zal waardee ren, wat de raad in' deze doet, en er een passend ge bruik van zal worden gemaakt. De heer de G r o o t gaat met het. voorstel mee, maar vraagt eenige inlichting omtrent de kostenbere kening; hij vindt die afscheiding wat te duur. De voorzitter antwoordt daarop, dat, indien de kosten lager kunnen worden, dan het volle bedrag niet zal worden gebruikt. De heen' Ringers merkt op dat het wel noodig- aal zijn, dat er dan eenige bepalingen moeten worden gemaakt voor het gebruik, opdat het geen aan leiding geeft tot ongewenschte toestanden. Vóórts zegt hij dat het wenschelijk zal zijn ook de Krocht in orde te maken. De lieer Van den B o s c h beklaagt er zich weer over, dat dit voorstel zoo kort voor de zitting is ingediend. Allerlei vragen, o.a. wat het toezicht enz. betreft doen zich hierbij voor. Ook betreffende het terrein achter de gevangenis maakt spreker eenige opmerkingen, de toestand daar zou men misschien wel wat kunnen verbeteren. Voorts is hij het ee-nsi met den heer Ringers dat het wenschelijk is een verorde ning te maken) inzake het gebruik van het voetbalter- mn. Daarom zou hij de zaak willen uitstellen. Haast is er niet. bij, de jeugd voetbalt toch; heel Alkmaar is zoo ongeveer voetbalveld, 't Zou mogelijk overweging verdienen, om ook in dit opzicht de veiligheid' der be woners wat te beschermen, speciaal noemt spreker hier de Laat. Om al deze redenen zou hij de zaak willen aanhouden, De voorzitte r zegt naar aanleiding van de opmerking, dat de bijlage den raadsleden zoo laat heeft bereikt, dat hij meent, dat dit volstrekt geen wijziging zou hebben gebracht in de zienswijze van de hoeren. De heer de Groot beveelt met den heer Ringers aan om ook het terrein achter de gevangenis in orde te maken. De heer Boel mans ter Spill verdedigt het voorstel van B. en W. en dringt er niet het oog op het a.s. voetbalseizoen op aan, dat men met de inrichting van het terrein wat spoed! maakt. Dan kan men later de verordening maken. De heer v. d. Feeo de, L i 11 e meent, dat men de twee dingen tegelijk kan doen en het terrein niet in g-ebruik moet geven, voordat de verordening is ge maakt. De heer Boel m a n S' ter Spill zegt, dat het maken van die verordening niet. zoo gemakkelijk gaat, daarbij komen allerlei kwesties ter sprake. Na nog eenige discussie stelt de Voorzitter voor om het voorstel van B. en W. aan te nemen in afwachting van een te maken verordening. De heer L e guit is van gevoelen dat het terrein te klein is. De heer Boelmans ter Spill betwist dit. Het is geen terrein, dat voor een volledige match in ge bruik kan worden genomen, maar voor eenvoudige oe fening. De heer va n den Bosch zegt een groot voor stander te zijn van de zaak. Hij kan er echter niet ge heel over oordeeten, of dit terrein het meest gewensch- te is, 't is eenvoudig een terrein, dat de jeugd daar zoo wat in bezit, hieeft genomen. Daarom komt het hem voor, dat het meer gewensteht was geweest, dat men deze zaak eens wat beter had voorbereid de Raad had dan misschien wat verder kunnen gaan en een beter terrein kunnen maken. Evenwel thans zal spreker niet tegenstemmen. De Voorzitte r^zegt, dat het B. en W. voor kwam, dat dit veld zeer geschikt was voor het doel waarvoor het wordt aangewend1: de eenvoudige be oefening van het voethalspel of andere sport. Daarna wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Gemengd nieuws. DE NIEUWE XEDEELANDSCI IE TOONEEL- VEREEN1GING. De Amsterdamsche correspondent van de N. Ut. schrijft: De taak, die de heer Heijiermans, nu hij het zoo lang gekoesterd plan, zich te Amsterdam als tooneeldirec- teur te vestigen, heeft, ten uitvoer gelegd, op de schou ders nam, blijkt een niet alleen veelomvattende, doch ook een uiterst zware. Het weder oprichten van de Nederlandschó Tooneelvereeniging uit den staat van verval waarin ze verkeerde is een arbeid, die zooveel eischen stelt aan de persoon van den leider, dat voor het oogemblik nog geen zekerheid bestaat dat men reeds bij den aanvang van het eerstvolgend toöneelsei- zoen gereed zal zijn. Uitgesloten is het dus niet dat de nieuwe stichting eerst het volgend jaar van zijn practische werkzaamheden zal doen blijken. Voor het welslagen ware dit wellicht) gewensc'ht! Mag aangenomen woerden dat financieel, dank zij het energiek optreden van den heer Heijermans, het nieuwe gezelschap zonder m omen teel e zorgen d,e toe komst kou ingaan, in ander opzicht kan dat nog niet worden gezegd. De samenstelling' van het gezelschap en vooral het aanwerven van eerste krachten stuit n.in. nog op moeilijkheden. Aanvankelijk zijn pogingen gedaan Louis Bouw meester aan het gezelschap te verbinden, doch deze slaagden niet. Ook een poging; om Louis de Vries alsnog vrij te krijgen van heb Nederlandsch Tooneel moest mislukken, daar genoemde acteur, ofschoon door den 'heer Heijermans in de gelegenheid gesteld, zonder persoonlijk nadeel de juridische banden met het Leidscheplein te verbreken, zich moreel door an dere motieven te zeer gebonden achtte om op de voor- stellen in te gaan. Ofschoon! de commercieel© eigenschappen van den heeij Heijermans reden geven alsnog het beste te ho pen, valt dus bezwaarlijk aam te nemen dat vóór Sep tember a.s. het nieuwe gezelschap bijeen zal zijn. De zorgen voor het repertoire vlotten daarentegen beter. DE STRAFFEN BIJ DE POLITIE TE AMSTERDAM. Op last van den burgemeester van Amsterdam is de voorzitter van den Amsterdamschen Politiebond, de heer B. Winters, door den heer II. J. Versteeg, inspec teur aan het bureau Singel, gehoord, in verband met zijn uitlatingen in de laatste vergadering 'betreffende straffen bij het politiekorps. De heer Winters had ter vergadering van den Bond vpns Gemeente Politiebeambten in Nederland! gezegd, dat zich een statistiek aangaande straffen in zijn bezit bevond. Blijkbaar vermoedde de burgemeester, xdat de heer W. d'eze statistiek verkregen had op onge oorloofde wijze, door n.l. te putten uit een dagelijksch rapport, dat de agenten van politie „voor gezien" die nen te teekenen. Het bleek echter, dat. de spreker de gegevensva.ni verschillende leden persoonlijk had ge kregen. Desgevraagd zeide de heer Winters, dat hij zonder medeweten der andere bestuursleden een en ander niet uit; handen kan geven. Van het onderhoud' heeft inspecteur Versteeg een administratief proces-verbaal opgemaakt. Vermoede lijk zal de heer Winters dit hij den burgemeester moe ten komen toelichten. EEN „OPENBARE" LEESZAAL. Door den raad van Zeist is een jaarlijksche subsidie van J 300 verleend aan de aldaar gevestigde vereeni- ging „Openbare Leeszaal," op voorwaarde, dat, in deze leeszaal geen lectuur ter lezing zal gelegd worden van socialistische, omzedelijkei, of anti-religieuze strekking'. VALSCHE REISPAS. De beschikking der Haarlemsche Rechtbank, waarbij mi. Elias ter zake van liet maken van een valse he reispas is verwezen naar de openbare terechtzitting, is in hooger beroep bekrachtigd. UIT SINT-PANCRAS. Uitslag van de verkooping op 31 Juli, gehouden door Not.. J. v. d. Veen, ten huize van den heer Jn. 1 Ru-ijs. a. 2 huizen en erven, onder Koedijk, groot 4 A. 30 Behalve natuurlijk de bekende successtukken cA., gekocht door A. Oudesi voor 956; van de Ned. Tooneelvereenigingen zullen oorspro-nke- b. 1 perceel bouwland, onder Koedijk, groot 50 A. lijke en vertaalde stukken! worden opgevoerd'. Teneinde 40 cA., gekocht door A. Bakker voor 777; de literaire kwaliteiten! dezen stukken te waarborgen j zal de heer Is. Qnerido als letterkundig adviseur aan het gezelschap verbonden worden, terwijl vrijwel zeker heid bestaat dat de serie voorstellingen zal1 geopend c. 8 huizen en erven, onder St.-Panbras, groot 26 A. 16 cA., gelegen aan den Bovenweg, opgehouden op 6-150. worden met een stuk speciaal door dezen) auteur voor het gezelschap geschreven. Lu verband met de ver maardheid die hij onder het Amsterdamsche publiek geniet, mag deze eerste geste van Heijermans' beheer reeds een zeer bevredigend succes worden voorspeld. DE SCIIIEDAMSCIIE VERORDENING. UIT BERGEN. Gistermorgen vergaderde de raad dezer gemeente Afwezig was met kennisgeving de heer Maschmeijer. Na opening werden! de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd' vastgesteld. De in de vorige vergadering benoemde commissie heeft de gemeente-rekening nagezien. Bij monde van Dc „Eed. ontving uit Schiedam van alleszins he- den heer Voenhuijsem adviseerde de commissie tot voegde zijde een schrijven, waarin leedwezen wordt be- goedkeuring. "De rekening tuigdi over de in de rubriek „Gemengd Nieuws" ge- J plaatste schetsjes: „We gaan nog niet naar huis" en „We gaan wèl naar huis." „Men heeft ter plaatse," aldus het blad, „waar met grooten ernst een uiteraard zeer moeilijk te vinden oplossing' is .gezocht voor het g. -Ue rekening werd daarop vastgesteld op een' bedrag van 24888.93V2 aan inkomsten en J 21607.22 aan uitgaven, dus een v-oordeelig saldo van 3281.71%, waarover voor dlit dienstjaar reeds tot een bedrag van 2000 is beschikt. Van) de nieuwbenoemde onderwijzeres', mej. Koopman daar heerscben.de probleem van publieke eerbaarheid, te Egmond aan Zee, is1 bericht ingekomen, dat ze 12 iin onze stukje» „hoon en spot" gelezen en bovendien Augustus, dus na de vacantie, in functie kan treden er in gemist de locale bekendheid, rioodig om een juist j De voorzitter deed! daarna mededeeling van een in- oordeel te vellen. gekomen, offerte van de Kennemer Eleetriciteitsmaat- Iloewel wij meenden, dat.de plaats en' de vorm d'ier schappij, waarin1 deze zich onder de navolgende hoofd.'- stukjes hun waarde schetsjes zonder meer ge- voorwaarden bereid verklaarde tot. electriciteitsleve- noegzaam aanwees, willen wij er hier, mede om de ring over te gaan „Schadenfreude," welke er in sommige bladen' aam a. De vergunning van het Rijk voor kabellegging verbonden is, melding van maken, dat in geen enkel opzicht bedoeld! werd, de ontwerpers en voorstemmers dier verordening- onaangenaam te zijn, doch louter ge tracht. is, in eenigs'zins rail'leerenden vorm to wijzen op het gevaar van verplaatsing van het bestreden euvel. Daarbij was het oog gericht op jong' Schiedam en niet zooals ons nu is gebleken, dat men bestreed op intern, zeevolk, en Rotterdamsch vrouwvolk, welks in den Rijksweg tot aan Alkmaar moet kunnen worden verkregen. b. De 'kabelverbinding AlkmaarBergen worde voor de helft: bekostigd) door de gemeente Bergen en voor dc andere helft door de Maatschappij tot exploitatie van Waterleidingsstationa in Nederland. De kabelver'binding BergenBergen aan Zee worde geheel bekostigd! door de gemeentel Bergen. oi-i'i ïw ---o— ---.v-De ka- bezoeken voor Schiedam in hooge mate eerbedervend belverbinddng BergenPompstation waterl-eidin zijn. Wie in de stukjes een prime ip ie el e aantijging worde geheel bekostig zag' van heb streven der ReChtsche Schiedamsche raadsleden, heeft de waarde er van overschat en de be doeling' miskend." gdi door de "Maatschappij tot ex ploitatie van Waterleidingsstation.s in Nederland. Het onderhoud eu de reparatie dezeir kabels, alsmede liet recht van aansluiting op deze kabels blijve aan de K. E. M. DE NAL AI EN SCHAP "VAN ALMA TADEMA. Wat de kabel'verbinding betreft, is de K. E. M. ook Sir Laurence Alma Tadema heeft ^een vermogen genegen eventueel de kabels te koopeo, mits de ge- j meen te en de maatschappij tot exploitatie van water leidingsstations in Nederland een jaarl.ijkseh bedrag- uitbetalen aan! de K. E. Movereenkomende met ren te en aflossing van) het bedrag, in de kabels vastge- leg'd. e. Alle kosten voor eventueele hoogspanningsaftak- kabels, trausformatovzuilen. en laagspanningsnetten zullen komen ten laste van de gemeente Bergen. d. De K. E. M. is bereid tegen nader overeen te komen conditiën de netten te- bouwen en. bedrijfsklaar tc leveren. e. De duur van de overeenkmost zal 25 jaar bedra gen, vanaf den datum van aanvang van stroomleve- ring. f. De stroom zal betaald worden per 'netto-eenheid tegen 2.5 cent per K. W. U„ terwijl' bovendien door de gemeente aan de K. E. M. verschuldigd zal zija een betaling- volgens onderstaande .schaal' per jaar en per maximum K. W. belasting: oor de eerste K. W. J 80 per K. W. en per jaar. "V oor de tweede 50 K. W. 70 per K. W. en per jaar. Voor de dorde 50 K. W. J 60 per K. W. en per jaar. Voor de meerdere K. W. 50 per K. W. en per jaar. Het bruto verbruik, door dei hoofdmeters op de plaats der aflevering aangegeven zal worden) verminderd met le. 5 van bel weeirst a nd-sverltes in het geineen- van 58.834 pond sterling nagelaten. Zijn beide doch ters erven dit geheele vermogen. Mo.chten zij echter overlijden, zonder kinderen na te laten, clan vervalt het aan de Royal Academy tot stichting van een Alma T a dem a -s t udrëbeur s. I adema heett aan het Rijksmuseum te Amsterdam 1 zijn schilderij „De dood: der eerstgeborenen" vermaakt en aan het museum te Leeuwarden, behalve ander oud zilver, een groot aantal antieke Fr'tesche lepels, zooals ze aian kinderen' bij hun geboorte werden geschonken, toebehoord hebbende aan verschillende leden van zijn familie en verder aan het Musée du Luxembourg te Parijs zijn schilderij „De slaaf." I VOOR VERWAARLOOSDE MEISJES. Het kasteel Severen te Amby, bij Maastricht, met parken en uitgestrekte landerijen, is voor 33.000 aangekocht voor de verpleging van verwaarloosde meisjes. Het gesticht van den H. Vincentius a Paulo te Maastricht, voor verwaarloosde kinderen, speciaal voor voogdij- en regeeringskiaderen, en bestuurd' door de zusters „de la miséricorde," werd te klein op den duur. Een deel der kinderen zal nu gehuisvest worden op Severen, dat weldra bevolkt zal worden; er zal o.a. nog een school bijgebouwd' worden. (Tijd.) telijk leiding-stiet en 2e l1/* der geïnstalleerde ca- 1 paeiteit in K. W. der transformatoren in de gemeente Bergen, vermenigvuldigd met 8760 uur. Van het bruto energieverbruik, door de hoofdmeters aaugewe- zen, worden de hierboven onder le en 2e genoemde be- rekende verliesbedragen afgetrokken. Het resteerend j bedrag, zijnde de netto stroomlevering, wordt tegen i 2.5 ets. per eenheid berekend, terwijl het verlies tegen I1/* cent per eenheid! berekend! wordt, i De K. E. M. zou gaarne, zien, dat de gemeente Ber gen c-en adviseur benoemde, teneinde deze aangelegen heid' verder te behandelen. Deze aanbieding ging vergezeld1 van een uitvoerig' 9chrijy?n, gevende een beeld' van de vermoedelijke ex ploitatie. De voorzitter zeide naar aanleiding van deze inge komen offerte, dat in verband' met de verlichtings kwestie in 1908 het eerste advies is ingewonnen. Vier jaar zijn nu over de onderhandelingen omtrent een gasfabriek heengeloopen. Voor een gemeente met 2500 zielen gaat het echter niet aan 75000 voor een gasfabriek te besteden. Weliswaar is er op gewezen, dat men in Egmond aan Zee ook een gasfabriek heeft, doch men dient, met omzichtigheid! te werk te gaan. Het is voordeeliger zich aan te sluiten bij een bestaan de soliede zaak. Er kwam te d'eze geen offerte van Alkmaar, waar de fabriek te klein is. Toen kwam de idee tot aansluiting bij een centrale. Spr. meende,, dat dit de weg- is, welke de gemeente moet betreden. In Assendclft is een half jaar na de invoering al uit breiding van de centrale noodig gebleken. Wenscht men zich aan te sluiten bij de centrale, clan kan met Vei al aansluiting worden verkregen. Spr. heeft te dezen lang geaarzeld, maar wemsCht nu ronduit te zeg gen, dat zijn advies beslist luidt: Sluit aan bij de Kennemer Electriciteit» Maatschappij. Wel dient na tuurlijk eerst het .advies te worden ingewonnen van een deskundige, die een plan opmaakt voor de stroom- verdeeling in de gemeente. De heer Baltus wilde, wanneer de raad) zich eerst definitief uitsprak ten opzichte van de invoering van electriciteit, pas overgaan tot de benoeming van een adviseur, omdat anders misschien weer veel werk voor niets wordt verricht, Spr. verklaarde zich voor aan sluiting. De heer Veenhuysen was van meening, dat gas te pref'ereeren is boven electriciteit. De kleine burger man kan het eerste beter betrekken. Weliswaar is het electrisch licht mooi, maar spr. kan er toch nog niet zijn goedkeuring aam hechten. Bovendien had' spreker gehoord, dat Koedijk eventueel nog' wel gas van Ber gen zou willen betrekken. De voorzitter meende, dat Bergen zich op den dum best zou kunnen bedruipen. De eerste jaren gaat het natuurlijk dadelijk zoo vlot niet. Bovendien wordt er weinig- kapitaal ingestoken. De heer Swaan wist niet, welk standpunt het beste was, spr. weifelde zich te dezen uit te spreken. De voorzitter merkte op, dat electriciteit weinig duurder is dan gas. Men betaalt 1 cent per uur voor een lampje met een lichtsterkte van 32 'kaarsen. On gelukken als ga-sverstikkimg' komen bij eleetrisch licht niet voor. Ook moet «er rekening worden gehouden met het drukke vreemdelingenverkeer. De heer Veenhuysen vroeg of er bij eleetrisch licht heelemaal geen kans bestaat op ongelukken. De voorzitter achtte het gevaar van kortsluiting zeer gering. De heer Oldenburg merkte op, dat Bergen geen eigen gasfabriek kan oprichten. Men heeft nu een gunstige aanbieding ern spr. stelde daarom ook voor zich bij de Kennemer aan te sluiten. De voorzitter zeide te gevoelen, dat het moeilijk kie zen is. Men kan zich echter ook spiegelen aan Alk maar. Alkmaar sluit zich' aan bij IJknuiden. De heer Veenhuysen merkte op, dat men in Alk maar de gasfabriek er maast heeft. Do voorzitter zeide, dat men in Unvuiden ook nog een gasfabriek heeft. Gas wordt er echter alleen voor de fornuizen gebruikt, voor de verlichting neemt men eleetrisch licht. De heer VeenhuysenJ zeide, als er toch licht moet zijn, net zoo liet een gasfabriek te bouwen. De voorzitter zeide 'het onverantwoordelijk te vin den, den vooruitgang der gemeente in aanmerking ne mende, niet tot electriciteit- over te gaaai. De heer Ley en verklaarde zich voor eleetrisch licht. De heer Swaan bleef bij zijn weifelende houding'. In principe verklaarde de meerderheid van den raad zich dus voor aansluiting bij de Kennemer Eleetrici teits Maatschappij. Besloten werd! den heer Nachtglas or.stecg'h, die. voor verschillende g-emeenten reeds plannen maakte, dit ook voor dc gemeente Bergen te luti n doen. Aan B. en W. werd) overgelaten de over- onkomst ten opzichte van' de kosten voor het opmaken 'der plannen met den benoemden adviseur aam te gaan. l)e voorzitter stelde in verband met het opwaaien van stof door automobielen voor, een verordening te maken, houdende de bepaling dat in. de kom van het dorp niet met groot-er snelheid dan 15 K.M. mag wor den gereden, en deze verordening' ter goedkeuring aan God. Staten op te zenden. De heer Baltus drukte er zijn verwondering over uit, lat de voorzitter zoo gauw van meening was veran derd. Spr. stelde het vorige jaar voor een verordening re maken en toen was de voorzitter er tegen. Spr. A-as voor de verbodsbepaling, maar wenscht© de maxi- :mum-snelheid op 10. K.M. te zien bepaald. De voorzitter achtte deze grens te laag gesteld, een fiets rijdt harder. De lieer Oldenburg meende dat een verordening wel noodig was, niet echter met het oog op het stof, maar met het oog op de veiligheid. Na eenige discussie werd het voorstel van de,n voor zitter aangenomen, waarna de openbare vergadering

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1