w; VrVx-r STADSNIEUWS. Dit zijn enkele doeleinden waarvoor BUITENLAND. gesloten, werd en de rand in besloten zitting liet uit breidingsplan der' gemeente besprak. UIT HEILOO. Uit het onderzoek inzake de verwonding van S. is gebleken, dat de vrijer van het meisje, waarmee S. danste, niet aan het feit sohuldig is. De dader is tot op heden onbekend. Ds. ADRIAN! t Gisteren overleed in den ouderdom van 62 jaar te Warmenhuizen ds. A. J. Adrian!. De overledene was een alom bekend predikant van vrijzinnige richting, en was o.a. voorzitter van het provinciaal kerkbestuur in Noord-Holland, voorzitter van de Vereeniging- van Vrijzinnig Hervormden in Noord-Holland, secretaris van het Centraal comité van Vrijzinnig Hei-vormden in Nederland, lid: van de algemeene synodale commis sie van de Ned. Hervormde Kerk en tot voor kort voorzitter van de maatschappij tot opvoeding van wee- ren in het huisgezin te S andher gen bij Amersfoort. UIT GRAFT. Woensdagmorgen 1.1. vergaderde alhier de Raad de zer gemeente. Afwezig was de heer Konijn, terwijl de heer W. Koppen, lo.-burgemeester, als voorzitter fun geerde. De notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen was de mededeeling van 't Pr. Best. dat de Burg. van 20 Juli14 Aug. uitstedig zal zijn. Voor kennisgeving- aangenomen. Thans was de benoeming eener onderwijzeres te Oost-Graftdijk aan de orde. Voorgelezen werden lo. het verslag van het II. d. S. aldaar, waarin vervat de mededeeling, dat door hem uit 25 sollicitan ten de volgende voordracht is opgemaakt: 1. Mej. Z. Siefers, 2. mej. D. v. d. Gracht en 3. mej. A. J. v. d. Berg 2o. het verslag van den schoolopziener, waarin deze mededeelt zich niet geheel met de voordracht te kun nen vereenigen. Z. i. behoorde beslist één dëi' sollici- teerende ©x-kweekschoolleërlingen op de voordracht te zijn geplaatst. Het komt hem gewenseht voor, proef lessen te laten geven, om na afloop daarvan een nieu we voordracht op te maken. De voorzitter deelde mede, dat door B. en W. bo venstaand schrijven onder dankbetuiging, maar voor kennisgeving is aangenomen. B. en W. hebben de voordracht ongewijzigd gehandhaafd. Nadat h.h. raadsleden de stukken der op de voor dracht voorkomende dames hadden nagezien, werd no. 1 der voordracht, mej. Z. Siefers met- algemeene stem men benoemd. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. BEROOVING. Te Katwijk aau, Zee is gelogeerd de heer Captain Ij. J. Sands uit New-York. Deze had zich naar Den Haag begeven om 50 pd. st. tegen1 Nederlanckoh geld te gaan wisselen. Met zijn 600 was genoemde heer huiswaarts gekeerd, doch kwam toen tot de> ontdek king, dat men op liet perron van het I! S. M.-station hem het geld had ontrold. Van een pn ander i» aan gifte hij de politie gedaan. EEN NIEUWE AARDBEZIE. De tuinbouwkundige medewerker van het U. D. schrijft Het heeft in alle bladen gestaan: de aardbeienoogst is ai'geloopen enl niemand hoort meer het bekende .aardbeien aardbeien!.6 centen een glas vol Daarom werden wij gistermorgen getroffen op de kweekerij van de heeren Groene wegen en Zoon te De Bilt, waar wij kennis maakten met een mouwen aard bei, die nu beladen was met heerlijke, sappige vruch ten, die donkerrood' gekleurd) waren. Wij snoepten er eentje van en vo-nden haar delicieus. „Mad ame Louis Bothers'' is haar naam en men denkt dat zij het resultaat is eener kruising van een groot vruchiige met de muskus-aardbezie. De vruchten :zijn middelmatig groot, donkerrood) gekleurd^ kegel vormig en doordragend. Wij weten niet hoeveel aardbeien men al geoogst had, maar wat er nu nog te plukken viel, was zeer (li- moeite waard. De heer B. Groenewegen, die ons over de kweekerij- en leidde en onze aandacht op déze nieuwigheid ves- tigde, was er zeer over tevreden en kon deze „mada me" gerust, aanbevelen. EEN MOEDIG MEISJE. Dinsdagavond riepen eenige kinderen, die aan den hoek der Wolwevershaven te Dordrecht aan het spelen waren, dat er een te water was gevallen. Gelukkig kwam juist de dertienjarige Jaasje Bouauui nanfiet- sen. Zij zette haar rijwiel tegen een bank, trok liaai- mantel uit en zag, dat het ongeveer zesjarige zoontje van P. in de haven lag. Het was hoog- water en dus zeer diep. Het knaapje spartelde nog, doch draaide zich al spoedig op zijn rug en 'zonk: weg. Jansje Bon man was direct te water gesprongen en slaagde er in liet. kind te grijpen. Zij bracht het al zwemmende to gen den kant aan; er waren mensehen te hulp gescho ten en de drenkeling werd voorzichtig met een haak opgehaald en naar huis gedragen. Ook de flinke zwemster werd op den kant geholpen en ging naar huis. Het eigenaardige is, dat het moedige kind de dochter is van iemand, die zich ook reeds vele malen verdienstelijk heeft gemaakt met het redden van dren kelingen, den heer G. Bouman, „P. Ct." -nq op opMnqaejuuAi uo jbaoSuo paq fsroo foq otqjom ren, die ijlings toeschoten, doch helaas, te laat, de dood was reeds ingetreden. Gisternacht is ten nadeele van een knecht van den poffei'tjesbakker Bongers, uit de aan de Koorn markt te Deilft liggende schuit, een gëheel stel onder en bovenkleed!ng en een paar nieuwe schoenen gesto len; en uit de schuit van, Gez, V. aan de Brabantsche Turfmarkt, werden eenige huishoud-voorwerpen ge stolen. Ten nadeele van den boerenarbeider O. wo nende te Klein Delfgauw onder deze gemeente» is gis teren een zilveren horloge met gouden ketting ont vreemd. Naar de N. Ct. verneemt, ligt het in de bedoe ling, binnenkort de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te beleggen met afdeelingen marechaussees. Deze afdeelingen zullen voornamelijk bestemd' zijn tot het verrichten van politiedienst langs de grenzen en buitenwegen van de gemeenten. Te Sint-Oedenrode is gisteren een 2-jarig jongetje in den Dommel te water geraakt en verdronken. De vrouw van een schoenmaker te Almelo fietste op den weg van Vriezenveen naar Almelo. Zij viel van de fiets met het noodlottig gevolg, dat zij onder een juist passeerenden vrachtwagen geraakte. Zwaar gekneusd en met een tweetal gebroken ribben werd zij per rijtuig naar het Ziekenhuis te Almelo vervoerd. In de Boekhorststraat te 's-Gravenhage is gis terochtend een aldaar wonend spekslager onder de tram geraakt en dientengevolge ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond. Hij kwam uit zijn winkel en sprong op de fiets, Daar een tram, komende uit de richting Koningstraat hem vlak op de hielen zat, stak hij de straat over, om op het andere spoor te komen, doch lette er niet op, dftt van de tegenovergestelde richting eveneens een tram aankwam. Poor deze tram werd hij aange reden met het gevolg, dat hij onder den motorwagen geraakte. HET CONFLICT AAN DE ALKMAARSCHE IJZER- EN METAALGIETERIJ. Namens de samenwerkende met a albe werkersbonden is aap dé Nederlandsche Vereenig-iing van werkgevers in de pret a a lip d pst rie het volgende schrijven verzon den: Toen wij bij ons antwoord op Uy schrijven van 11 Juli een machtiging voegden van de werklieden der Aïkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij om namens hen met IJ te onderhandelen over het hangende geschil, deden wij dat in de verwachting, dat Uw bestuur ons in de gelegenheid zou stellen van deze machtiging- ge bruik te kunnen maken en zoodoende bet conflict te beëiiidigen. Nu dit piet geschied is, voelen wij ons verplicht, om de uitsluiting fti^t noodeloos te rekken, er bij Uw bestuur op aau te dringen de gelegenheid te openen voor een bespreking. Wij hebben tot nu toe die arbeiders verboden ander werk te zoeken of te aanvaarden ,otn daardoor oplos sing van het geschil te bespoedigen. Aangezien echter van verschillende zijden den betrokken arbeiders aan biedingen zijn gedaan, is het ons niet mogelijk, indien geen spoedige beëindiging in uitzicht wordt gesteld, dat besluit te handhaven. Waar nU dooi' Fw bestuur volgens Uw schrijven van 11 Juli en1 door den heer van Spall volgens een verslag in de Aïkmaarsche Courant van 16 Juli j.l. wel aan eenige onzer wenschen is tegemoet te komen, mag er o. i. niet langer gewacht worden om een op lossing te vinden. Volgens Fw schrijven en de verklaring van dén heer van Spall is er tegen invoering- van den' vrijen Zater dagmiddag- geen bezwaar meer en is ook deze laatste bereid de uurlooneni met 1 a 2 cent te verhoogen. Tevens schrijft U dat, vrije dag,en verdiend kunnen worden, wat o»s aanleiding geeft dat ook ten opzichte van vacnntiedagen wel overeenstemming is te verkrij gen. Wij stellen ons voor, dat, gezien deze tegemoetko mende houding in een bespreking een en ander tot zijn recht kan komen en er ook ten opzichte van ande re in het reglement voorkomende bepalingen overeen stemming is to verkrijgen. W0* MONKEY BRAND kan gebruikt worden— (apen-zeep» Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken. Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. 1663 VERDUISTERING. Heden is J. K. alhier overgebracht naar den Offi cier van justitie, verdacht van verduistering in dienst betrekking. CADETTENSCHOOL, VGRAVENHAGE, 1 Aug. Na afgelegd- overgangs examen door cadetten der Cadettenschool, komen voor plaatsing bij de Militaire Academie in aanmerking: Infanterie hier te' lande: C. M. Olifiers, G. G. van der Kop. P. C. Gout, N. 11. Westeranen van Mee toren, B. L. van Driel, B. P. T. van Driel, J. II. J. Kalt, H. P. Diephuis, E. G. Kanter. Cavalerie bier te lande: W. C. Hooft, jhr. A. W. F. J. C. van Spengler. Artillerie hier te lande: N. J. C. Tierie, G. W. J. Brouwers, M. G. van Kesteren, A. Specht Grijp, J. van der Wiel,, J. S. de Bruyn. Genie hier te lande: E. C. W. A. Geuze, H. S. SchumacherInfanterie in Ne- derlandseh Indië: J. G. Gout, R. F. H. Goedhart, W. C. A. Sol, jhr. W. Boreel, J. C. M. Chabo.t. Cavalerie Ned. Indië: P. van Leeuwen. Artillerie Ned. Indië: A. P. van Katwijk, S. de Ruijter, W. Th. Spi er. Genie Ned. Indië: J. B. A. Bruming, F. van Suchtelen. KORTE BERICHTEN. Toen een molenaar te Colijnsplaat bij bet rond brengen van meel zich met paard en kar in de Ooste lijke achterstraat, bevond, schrok plotseling zijn paard. Het dier sprong door een raam bij een arbeider, die juist, bezig was met de zijnen het avondmaal te ge bruiken. Natuurlijk schrokken de bewoners toen zij zoo onverwacht ko_p en voorpooten van een paard aan hun discli zagen. Het raam was geheel en al verbrij zeld en de arbeidersvrouw viel bewusteloos. Te Zutfeni werd gistermiddag- een 55-jarig-e man door een juffrouw op de fiets omvergereden. De man kreeg bloedende wonden aan wang en neus; de mand ■welke hij aan den arm droeg- viel op straat, en het daarin zittende glaswerk was gebroken. Dc juffrouw op de fiets reed' door zonder naar haar kermend slacht offer om te zien. Hoe uiterst brutaal soms wordt opgetreden bleek gisteravond weer eens te Haarlem toen een zeer net gekleed heer bij een melkboer, wonende Korte Hout straat binnenkwam en dadelijk maar aan. de juffrouw vroeg om geld' te leen. Hij moest zijn koffers van liet spoor halen. Het antwoord van de juffrouw luidde natuurlijk afwijzend, maar de man wilde geld, anders ging hij niet weg. Een zoon, die de woordenwisseling hoorde, snelde toe en toen koos de g'-eldwil lende mijn heer maar wijselijk het hazenpad. Onder de winkeliers te Vlaardingen circuleert, een adres, dat men wil richten tot, het Bestuur van de vereeniging Flardinga, verzoekende de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin niet op Zater dag 31 Augustus te doen plaats hebben Maandag 2 September. Een 2-jarig jongetje te St.. Oedenrode geraakte gisterenmiddag al spelende te water in de Dommel ter plaatse op de Molenwiek Zijn klein broertje be- maar op ENGELAND. Gistermorgen kwam het in de Lon- densche haven op verschillende plaatsen tot ernstige ongeregeldheden. Drie personen werden door revol- verschoten zwaar gewond. S De onlusten in de haven waren het gevolg- van aan vallen van gewezen stakers op werkwilligen. Steenen. keien, ploertendooders en revolvers werden gebruikt. Verscheidene personen werden door steenworpen ge- wond. De politie moest met deii wapenstok v er schei- j done charges maken.^ De aanvallen hadden ten doel, j de werkwilligen te tuchtigen. I Een groote openluchtvergadering van lichter- schippers te Londen heeft, besloten het werk te her- vatten. Men las daar een brief voor van Lord Devon- i port, waarin hij verzekerde, dat de werklieden recht- vaardig en edelmoedig zouden worden behandeld, i Vreedzame arbeid was van het hoogste belang- voor dc haven. Hij hoopte dat, de langdurige worsteling zou eindigen door een tegemoetkomende houding van weerszijden. Een dei-gelijken raad' gaf Gosling. Met. nadruk ver- klaarde hij overtuigd te zijn, dat, Lord Devonport woord zou houden. Gisteren zijn in Oost-Londen twee vechtpartijen ge leverd. 's Ochtends een tusschen' stakers en werkwil ligen en s middags een tusschen stakers en politie. Het blijkt, niet, wie tot- de eerste kloppartij de aan leiding hebben gegeven. Er is hard gevochten met re volvers, messen en andere wapenen. Naar het heet, bedroeg het aantal vechtersbazen) 2000. Veertig tot 1 vijftig revolverschoten moeten zijn gelost, waarvan i verscheiden raak waren. Gelukkig blijkt het gerucht, 1 dat een gewonde staker in het gasthuis zou zijn over- leden, onjuist. Velen, die door steenworpen of mes steken zijn gekwetst, worden daar echter verpleegd. 3ij dé vechtpartij van) gisterochtend waren slechts 25 man politie aanwezig, die natuurlijk niet. veel konden uitrichten. Gistermiddag, toen de stakers haar bij de Victoria haven aanviel, was de politiemacht sterker. De here den politie dreef de stakers spoedig uiteen. Een twin tigtal werd er opgebracht. In den brief van Lord1 Devonport, voorgelezen aan dp liclitei-jchippers', zeg-t deze, behalve dat dc patroons de arbeiders, die het werk hervatten, edelmoedig zul len behandelen, ook, dat zij de vroegere overeenkom sten stipt zullen houden. De hoofdzaak bleef evenwel dat de aangesloten werklui vreedzaam met de niet- aangeslotenen moesten samenwerken. Het bestuur van de haven van Londen heeft gi termiddag een gedrukte verklaring verspreid van vrij wel denzelfden inhoud als de brief. Orbell heeft gistermiddag in een onderhoud met een journalist verklaard, dat in Dost-Londen de toe stand onbevredigend zou blijven, zoolang de patroons de, tusschpntij'ds aangenomen u erk'.ui niet jipenzepdpn. Willen ze daj niét tprstopd dpen, dag mppst het sta kingcomité overwegen, of het niet alle lieden, die het werk hadden hervat, weer van het we-rk af terug moe ten roepen, i FRANKRIJK. De afgevaardigden van de inge schrevenen bij de marine te Bordeaux, Duinkerken, Havre, Marseille en St. Nazaire, die gisteren op het ministerie van binnenlandsche zaken in gehoor ont vangen zijn, hebben den wensch te kennen gegeven, nat de regeering een eindp zal makgn aan 't conflict. Zij overhandigden teyens epnp memorie voor den mi nister, waarin al de eischen opgesomd zijn, RUSLAND. Te Petersburg is met gesloten deu ren het proces begonnen tegteu 67 matrozen, beschul digd een complot te hebben gevormd, dat ten doel had, de officieren te dooden of gevangen te nemen, Kroonstad en Petersburg te vermeesteren en de re- geering omver te werpen. De samenzwering werd reeds in 1910 op touw gezet ■ei} zou in de lente van 1911 ten uitvoer gebracht wor den, maar het complot werd ontdekt. Op ellf schepen werden samenzweerders aangetroffen, De leden van het bestuur bevonden zich aan boord van den kruiser „Rurik" en op de „Slava". Daar de Russische revohitiormairen te Parijs be gonnen te agiteeren, toen liet Russische eskader een bezoek aan J o ulo n bracht, werden alle geaTTesteerde matrozen beschuldigd' in betrekking te staan met het revolutionnaire comité, te Parijs. fURKlJE. Aan de Kamer heeft de regeering een amendement voorgelegd op art. 7 van de Grondwet, waardoor den Sultan het, recht wordt verleendl om In buitengewone omstandigheden de Kamer te ontbin den na voorafgaande goedkeuring van den Senaat. Binnen 6 maanden moet er dam een nieuwe Kamer zijn. De regeering verklaarde voorts de voorstellen van liet ministerie Saidi, tot wijziging van artt. 35 en 43 van de Grondwet, over te nemen. Zij stelde voor, ver scheiden-militaire wetten in te trekken, met. name die, welke het leger verbiedt zich met politiek in te laten. De regeering stelde voor, de beraadslaging over deze voorstellen dringend te verklaren. Aan een aantal personen is amnestie of gratie ver leend, met name aan Munir, den gewezen gezant te Parijs, en aan de gewezen ministers Memdock, Zek! en Ka gib. Tn He Kamer heeft de- voorzitter van liet comité „Eenheid en Vooruitgang" het recht, van de regee ring bestreden om thans een voorstel tot wijziging van He Grondwet te Hoen. Over deze kwestie ontspon zicli een herhaaldelijk door Silmi onderbroken beraad slaging van 2 uren. De beraadslaging zal lieden worden voortgezet. De regeering heeft besloten de militaire gouver neurs door burgerlijke te yervangen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een ordonnantie uitgevaardigd, waarin hij de politie-amh- tenaren verbiedt, zich met de politiek in te laten. Gemengde mededeelingeu. EEN ZONDERLING. Den 27sten de-zer, aldus wordt uit, München geschre ven, werd bij Reiebenhall, in Opperhele ren de 63-jarige dichter Eranz Wisbacher door een tireim overreden en gedood. 1 hans blijkt welk een eigenaardig leven deze man den la at sten tijd geleid 'heeft. In een vervallen hutje bij liet dorp Ainring-, leefde 'hij nu reeds 32 jaren in absolute eenzaamheid. Geen sterveling/heeft hem bezocht, met niemand' ging* hij om en de boeren van het dorp ontweken schuw den overigens zeer religieu- sen man, omdat hij niet in de kerk 'kwam en dus een „Ereigeist" was. Bij zijn hut vond men onveranderd de timmermans werkplaats van zijn vader, die in 1893 stierf. De door den dichter meermalen bezongen kleederen zijner moe- Her, hingen vanaf haar sterfjaar, 1885,"onveranderlijk in een kast, het woonvertrek was een zwartgerookt lu k, niet eenige kapotte meubelstukken en hoopen boe ken er in. benevens de portretten zijner ouders. An ders wees alles op een buitengewone soberheid. Nu jiyas Wisbacher arm, kon dus weinig behoeften bevre digen, ook al had hij ze; maar dat scheen bij hem niet het geval te zijn. Door zijn lyrische gedichten heeft hij zich veel vrienden verworven en een vereeniging zond' hem dan' ook vóór 15 jaar 'n nieuwe piano, daar Wisbacher, die vroegen- onderwijzer was, bekend was als uitstekend musicus. Die piano werd thans echter nog in de gang- van zijn huisje gevonden zooals ze Haar, voor 15 jaren in de kist was neergezet. De laat ste was niet eens opengebroken. DE SCHAT VAN POLTAWA. Dezer dagen is er bij Poltawa in Zuid-Rusland, een schat van gouden en zilveren voorwerpen gevonden, die de Archeologische kringen te Petersburg groot be lang inboezemt, daar het een der merkwaardigste vondsten geldt, die ooit, in Europa gedaan zijn. De schat werd door twee twaalfjarige boerenjongens op het weiland) van het dorp Malaja Ppreshtsehepina in het gouvernement Poltawa, dicht opdev de aardopper vlakte ontdekt en uitgegraven, Klaarblijkelijk is dat zeer voorzichtig gebevird, want beide jongens hebben weken lang- gewerkt, tot alles blootgelegd was. De meeste voorwerpen waren toen nog ongeschonden. Langzamerhand kregen ook de dorpsbewoners kennis van de vondst der jongens. De plaatselijke politie legde beslag op den schat en stelde de betrokken auto riteiten daarvan op de hoogte. Dit geschiedde echter niet onmiddellijk en in den tusschentijd wprd de vondst door de dorpsbewoners, die haar nipt onge stoord zien kon, zeer beschadigd. Een geluk was bef dat de onwetende boeren het goud voo.r k°Pë¥ en het zilver voor tin, aanzagen, anders zou alles wel spoor loos verdwenen zijn. Ook thans ontbreekt waarschijn lijk een belangrijk depl. De schat, die uit eenige hon derden stukken bestaat, is naar de Rijksbank te Pe tersburg overgebracht» waar een correspondent van de „Frankfurter Zeituiig-" de gelegenheid had', hem te zien. Het schoonste stuk noemt déze correspondent een rond zilveren bekken, welks randi met een prachtig bewerkt wijnrank-ornament, dieren en edelgesteenten versierd is. Het ornament en het Christusmonogram, dat zich binnen in het bekken bevindt, zijn zw«^ï YD' gukl. Onder aan het bekken geeft eeg Griékseh in schrift nauwkeurig het gewicjif en h-et gehalte van het metaal aan. Aan dit "Ryzontijnsche stuk, dat wellicht zelfs uit Iiidip afkomstig- is, sluit zich een tweede prachtstuk aan, een zilveren amphora, die bijna een halven meter hoog- en dik met goud geplatteerd is. Om den buik van de kruik loopt een acanthus-ornament. De amphora schijnt een deksel gehad' te hebben. Aan de hengsels bevinden zich toestellen, die waarschijnlijk tot ophangen gediend zullen hebben. Ook epnige schoone zilveren kannen en een gouden kan, schijnen Byzantijnsch werk te zijn. Een 'halsband, uit gouden munten en edelsteenen bestaande, geeft de niogeiyk- heid de vondst te dateeren. De munten' toonen het beeld van keizer Heracius en van zijn beide zonen Constantinos en Hprakleonas; zij behooren dus tot de laatste regperingsjaren van den keizer, 639 tot 641. Buiten een paar kleine sieraden en een munt, die nog- niet geheel onderzocht geworden is. schijnt bijna de geheele rest van den schat van Ooster-schen waar schijnlijk voor het grootste gedeelte van Perzisch-Sas sanidisehen oorsprong te zijn. Een fraaie Sassanidi- sohe zilveren schaal, waarop de koning te paard en onder hem liggende steenblokken staat afgebeeld» is rijk verguld'; zij is echter jammer genoeg, pyenab hét groote bekken, slechts in scherven gered geworden; er schijnt evenwel gelukkig niet veel aan te ontbreken. Een kleine Sassanidische zilveren schaal' met dieror- nament is voortreffelijk bewaard. Verder bestaat de schat, nog uit, talrijke gouden bekers, gouden lepels en armbanden, alle van Perzischen oorsprong. Ook een liooge gouden kan met deksel verloochent niet haar Oostersche afkomst, evenmin als een zwaard in gou den scheede en met gouden greep en een praclitigen gouden drinkhoorn. _De schat stamt uit de 7de eeuw, al is misschien me nig stuk een tot twee, zelfs drie eeuwen ouder, toch moet de schat eerst in de tweede helft van de 7de eeuw begraven zijn. En dit moet wel in de grootste haast en zeer oppervlakkig geschied zijn, waarschijn lijk bij het nacjeren van een gevaar, dat de plaats, waar de schat begraven werd,, dreigde. Het was in den woes te ii tijd, na de groote stormen der volksverhui zing, toen groote en kleine scharen' van de mpest ver schillende volkeren van Slavische en Fiusche afkomst in de uitgestrekte steppen van Zuid-Rusland nomadi- seerdén, nu eens de grenzen van' Perzië, dan weer die van het Byzantijnsche rijk overtrekkend', plunderend overal waar zij kwamen. Met hun buit keerden zij in dc ei ndelooze steppe terug, waar vaak andere stammen klaar stonden hun den bult te ontnemen. Het was in het, midden van de 7de eeuw, toen met wisselend ge luk Heraklius en den grooten sjah der Perzen Ghos- roes II tegen elkander streden. In dezë groote wor steling hebben beide tegenstanders zich vaak de hulp der barbaren uit het Noorden verzekerd. Het is best mogelijks, dat de schat aan een vorst van een dezer stammen behoord heeft, die hem als geschenk van den sjah gekregen had. Zwaard, beker, tafelgereedschap, versierselen en zilverschalen met het beeld van den koning alles Perzisch werk, dat lijkt niet zoozeer op geroofd goed, dan wei op een welberekend ge schenk. HUIS INGESTORT. Van een in aanbouw zijnd huis in de Ligowostraat te Sint Petersburg stortten gisternacht de ijzeren draagbalken van den betonzolder in. De in het huis overnachtende arbeiders worden vermisthun aantal is nog niet vastgesteld. Het reddingswerk is in vol len gang. ERNSTIG BOUWONGELUK. In het dorp Gierga in Russisch Polen, is de stelling van een in aanbouw zijnd huis ingevallen. 25 arbei ders werden gedood en 37 min of meer gewond. AANSLAG OP EEN KRUITMAGAZIJN. In liet, plaatsje Kaschau, in Hongarije, is weer een poging gedaan om een kruitmagazijn in de lucht te doen vliegen. De dader werd echter door den dienstdoende.n schildwacht op de vlucht gedreven. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IX BRAZILIë. In de nabijheid van de stad Sao Paulo in Brazilië, kwamen 2 treinen met, elkaar in botsing. Acht en twintig lijken werden onder de puinhoopen uitge haald. Alle wagens werden vernield. De wagens ach ter de locomotieven g-ingen in vlammen op. Verkool de lijken werden tusschen de overblijfselen ervan ge vonden. NOODLOTTIG ONWEER. Een noodlottig onweder heeft gisteren gewoed boven Linz (Beneden-Oostenrijk). De nacht was reeds in gevallen, toen de bliksem insloeg in een boerenhoeve, onder Goldegg. De geheele bezitting werd in aseh

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2