DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houten *s De beste voor den prijs !- 60 311 InleYering zakboekjes. No 183. Honderd en veertiende Jaargang. 1912. MAANDAG 5 AUGUSTUS. vóór 7 Augustus a.s. Stedelijk Museum. De Kerk te Driehuizen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ieder die een proef neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao is 1 Kg. 1.50 M - 0.80 y^Kff. f 0.421- /4o m -0.18. Wegens verbouwing zal het Mu seum tot en met 22 Augustus a.s. GESLOTEN zijn. B I N N E NL A N D. EEN DEPARTEMENT VAN LANDSVER DEDIGING. COURANT MWW—W—M—M—MWÜ—I—M—I f T llfl Cacao Aan de Handelsdag- en avondschool te ALKMAAR is te vervullen de betrekking van LEEltliB, in het bezit der hoofdakte en der akte Middelbaar Fransch A., die aan de dagschool onderwijs zal moeten geven in Fransch, geschiedenis, schrij ven en stenografie en aan de avondschool in rekenen, schry ven enkandelsaardrykskuntfe, op eene aanvangsjaarwedde aan de dagschool van f1795.— en aan de avondschool van f392.Boven dien zal aan den benoemde het onderdirectenr- schap der Handelsavondschool worden opgedragen, waaraan eene belooning van f 100.'sjaars is ver bonden. Aan de Handelsavondschool is te vervullen de be trekking van LEERAAR, bevoegd tot het g-ven van onderwijs in boekhouden en liande'sreke- iien, op eene aanvangsjaarwedde van f 616.—. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan liet Ge meentebestuur vóór 15 Augustus'a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR Overwegende dat, ingevolge artikel 3 van de Ver ordening op het Gemeentelijk Werkloozenfondshet fondsbestuur zal bestaan uit vijf leden en twee plaats vervangende leden, van wie één lid, tevens Voorzitter, zal zijn te benoemen door den Raad en de andere leden door hun college dat twee leden en één plaatsvervangend lid op het tijdstip hunner benoeming deel moeten uitmaken van het bestuur van eene vereeniging, «iie rechtsper soonlijkheid bezit en a»n hare te Alkmaar wonende werklooze leden nitkeeringen doet uit eene daarvoor aanwezige afzonderlijke kas, waarin alle leden gelijke wekelijksche hydragen van minstens 10 centen storten (artt. 7 en 8 der Verordening); dat voor de eerste maal voor de door Burgemeester en Wethouders te benoemen leden en hunne plaats vervangers van iedere der bovenbedoelde vereeni- gingen eene aanbeveling wordt ingewacht van één werknemer (art. 17 der verordening); NOODIGT elk bestuur van eene Vereeniging, waarop het Gemeentelijk Werkloozenfonds betrekking heeft UIT tot het inzenden vóór 21 Augustus a.s. van eene aanbeveling van één werknemer, onder bijvoeging van een exemplaar van de statuten of het reglement der Vereeniging, ten blijke dat door haar aan de eischen van de V erordening op het Gemeentelijke Werkloozen fonds wordt voldaan Alkmaar, 1 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATIISecretaris. Alle verlofgangers der militie, met uitzon dering van die, welke in dit jaar voor her halingsoefeningen onder de wapenen komen, worden nitgenoodigd hun militair zakboekje ter Geuieenle-Secre» larie in te leveren. R ES JT I S G E V IK G. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: een kohier der Bedrijfsbelasting No. 1, voor het dienstjaar 1912/13, executoir verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord- Holland te Amsterdam, den Sisten Juli 1912; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. ALKMAAR, den 3den Augustus 1912. liet Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. BEGROETING UIT NAAM VAN 11.M. I)E KONINGIN. Het „Handelsblad van Antwerpen" bericht, dat bij hot bezoek van Koning Albert en Koningin Elisabeth aan Antwerpen, Koningin Wil'hehnina een afvaardi ging- derwaarts zal zenden, om den Koning- en de Ko ningin der Belgen in de grensprovincie uit Haar naam te begroeten. Men zal zich herinneren, d-at we, den 15en Mei 1.1. er op konden wijzen dat na het aftreden van minister Wentholt 'het denkbeeld had! postgevat, een samen smelting tot stand te brengen tusschen de departe menten van Oorlog- en van Marine, schrijft de „N. Ct." Later hebben we, dit voornemen als feit kunnen bevestigen. Berichten, van later datum in andere or- gannen, waarin personen werden genoemd als moge lijke definitieve opvolgers van minister Wentholt, hebben we dan ook niet overgenomen, wetende dat in die richting geen enkele handeling" werd verricht. Nu dezer dagen door het Haagsclhe; Corresponden tiebureau een berichtje werd verspreid, behelzend dat in de toelichting- der St-aatsbegróoting' voor 1913 een metjedeeling zou zijn te verwachten omtrent de in zichten en voornemens der regeering aangaande het vraagstu/k eener eventueel© vereeniging- der departe menten van Marine èn van Oorlog" tot één ministerie, willen wij onzen lezers niet onthouden dat bedoelde plannen reeds vaMen vorm hebben gekregen niet al leen, maar ook reeds de departementen van Oorlog en Marine hebben verlaten. (Men zal zich herinneren, dat de heer Colijn, thans het hoofd der beide departemen ten, in het begin van deee week door H. M. de Ko ning-in op het paleis Soes-t-dijk in conferentie is ont vangen). Waarschijnlijk gisteren zijn de voorstellen doorgezonden aan den Raad' van Sate. Indien die plannen tot uitvoering- mochten komen, zullen beide departementen worden opgeheven en zal één departement van Landsverdediging worden inge steld. Binnen dat nieuwe departement zouden voors- sands de tegenwoordige departementen van Oorlog en van Marine als zelfstandige afdeeling-en nagenoeg- ongewijzigd blijven voortbestaan. INT. CONGRES VOOR VOLKSSCUOOLBADEN. Aan de tentoonstelling- in den Haag, verbonden aan de intern, conferentie voor volksschoölbaden, werd deelgenomen door 18 gemeentebesturen uit Duitsch- land en door de gemeentebesturen van Antwerpen en Nieuw-York. Inzendingen zijn ook verkregen van corporatiën uit Noord-Amerika en van 4 groote Fran- sche steden. De voornaamste gemeentebesturen uit Nederland ,cn verscheidene particuliere badL en zvfeminrichtin5- g-en zullen er mede aan deelnemen. Leiders der tentoonstelling zij-n de heeren W. van Boven en B. J. Paardekoo-per. De Za.nderzaa'l in het Kurha.us is bestemd' tot tentoonstelling-slokaal. KATHOLIEK CONGRES TEGEN HET BIER-ALCOHOLISME. Goor den minister van binnenland'sche zaken is tot zij-u vertegenwoordiger op het te Roermond op 6, 7 en 8 Augustus a.s. pla'ats hebbend- Congres- tegen 't bier alcoholisme, dat gehouden wordt) bij gelegenheid van het J21/2jar.ig bestaan van het Limburgsoh Kruisver- bond, aangewezen mr. Lietaert Peerbolte, referenda ris, chef der aftleeiing Volksgezondheid aan 'het mi nisterie van binnenlandsche zaken. De minister van justitie, mr. Regout, za! Woensdag 7 Augustus het congres bezoeken. ASSOCIATION INTERNATIONALE POUR LA PROTECTION LITTéRAIRE ET AETISTIQUE. De bijeenkomst der Association, die in September in den Haag zou plaats hebben en waarvoor zich reeds een regelingscommissie had gevormd, is uitgesteld tot den volgenden zomer. De rc-geiings-commissie blijft, met het oog daarop, voortbestaan. DE VEILIGHEID TER ZEE. De „Vossische Ztg." verneemt, dat de Nederland- sche regeering de mogendheden zal uitnoodigen tot een conferentie .te 's-Qravenhage ter internationale re geling- van de veiligheid ter zee. (Ingezonden). De nu verbrande kerk te Driehuizen bezat voorheen geschilderde glazen, die misschien reeds vóór de ver- houwing in 1885 verloren waren gegaan. Op deze gla zen las men: Om haringh te vangen, is mijn verlangen. Jan Corns, te Driehuysen 1688. De ges-egende baringvaert, is prysenswaert. Jan Sijmonsz. Stierman te Dri'ehuysan 1688. Tot Godt en Kerk zijn wij genegen, God wil zijn zegen daer toe -geven. Corns. Jansz. Eeres 1688. De Hr. en Mr. G-erardus Moeskoper Equipagiemr. van 't Ed. Mog. Collegie ter Admiraliteit van West- vrieslandt en 't Noorderquartier, Schepen en Bur gerhopman der Stad Enchuysen 1690. Salomons- wijsheyt groot, Die vinden wij beschreven Al in Gods heyligh'woordt. Daer wij na moeten leven, Die door genaedl en geest lust Ontfangt van God groote rust, Die 't, aerdsche water put Uyt eene aerdsche grondt, Geniet nu 's levens nat Uyt Christi waerdei mondt, Welsalig die het aerdsche vliet En 't euwig'h weer in God geniet. Al door geloof uyt liefdé verheven Zo hebben wij P. Pieterse en P. Corns, dit [glas gegeven'. 1686. De beschreven 3 ramen kunnen gerekend worden tot de dagen van den kerkbouw te be'hooren. Een vier de, waarschijnlijk uit een ander gebouw overgebracht, was van oudeÖ datum. Daarop stond: Het landt te bouwen is mijn sin. I)#\vefc Miessé 1666 De zee te bouwen ik bemin. Jacob Chilis 1666. De torenklok moet vroeger ook elders' gediend heb ben. Deze droeg het opschrift: Everardus Splinter me fecit Enchusae anno 1638. Een jaar eerder was door hem de klok voor llensbroek gegoten. C. W. B. Gemengd nieuws. BEGRAFENIS Ds. A. J. ADRIANI. In het kort konden we Zaterdag nog het verloop van de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van ds. A. J. Adriani te Warmenhuizen mc- dedeelen. We komen er thans uitvoeriger op terug. Ds. V. E. Yethaike, van Koedijk, consulent der ge meente Warmenhuizen, zeide, als jonge man het eerst het woord' voerend, dit niet te doen 'om uiting te ge- veu aan wat er omging in zijn eigen hart, nmnr aan wat er moet leven in het hart der kerkelijke gemeente. Als wij ds. Adriani de laatste eer komen bewijzen, ver volgde spreker, dan maken groote gevoelens van droef heid zich van ons meester. Gedurende 30 jaar was de overledene met liefde en toewijding in den grootsten zin herder en leeraar. Ook vergat de overledene niet, dat de mensch noodig heeft het aard'sche brood, hij zorgde voor de geestelijke en stoffelijke belangen. Thans, nu we hem missen, voelen we, hoe hij ons heeft liefgehad'; terugdenkend aan wat 'hij heeft ge daan, worden we bezield door gevoelens van groote dankbaarheid. Tijd' noch iets 'heeft hij gespaard om de gemeente op te voerenzijn geest zal in deze ge meente voortwerken, zijn werk zal voortleven. Dank baar zijii we. voor zijn werk, voor het evangelie, dat hij ons heeft gepredikt.. W'e zien hem g-aïan met vertrou wen. Veel is heengegaan in den overledene; één ding blijft. God, en dat is- onze 'blijdschap. God geve, dat we werkelijk blijde mogen zijn. Ds. N. J. C. Schermerhorn, van Nieuwe .Niedorp, sprak namens- den ring Scharwoude, waarvan de over ledene een ijverig lid en d'e trouwe voorzitter was. Spr. zeide te weten, dat hij sprak namens dé collega's in den ring, wanneer hij zeide dat met 'het overlijden van <ls. Adriani er ontstaan was een g-evoel, alsof de veiligheid weg was-. Met zijn rijke ervaring lichtte 'hij de jonge collega's steeds voor op aangename, beschei den en humane wijze. We spreken het nu uit, dat we hem om zijn persoonlijkheid, karakter en arlbeid' heb ben liefgehad. Dinsdag, toen spr. aan het ziekbed van ds. Adriani stond, zeide deze: Zeg mijn ringbroe ders, dat ik met vriendelijke en aangename gedachten van hen afscheid, negm, want ik zal wel niet; meer in hun midden zijn. Broeder Adriani, aldus eindigde spreker, we nemen afscheid van u met gevoelens van g-roote dankbaarheid) en groote liefde. Ds. C. J. A. Bos, van Lirnmen, die 'het woord voerde namens de classis Alkmaar, zeide, dat. er wel velen om het graf geschaard waren, maar dezen vertegen woordigden een nog- grooter aantal, die in den geest hier tegenwoordig waren, om 'hulde te brengen aan een goed1 mensch, een braaf Christen. Ds. Adriani was een der oudste leden Van de classis Alkmaar en heeft jarenlang haar belangen behartigd) en zaken be stuurd, trouw en strikt rechtvaardig en met open blik. De nieuwe richting inzake diaconale armenzorg door hem aangewezen, blijft daarvan getuigen. We voelen, vervolgde spr., hoe vooral bij dien arbeid bo venal de liefde eii goedheid1 van zijn hart aan liet woord was. Altijd oordeelde hij met groote belangstel ling over zaken en zijn oord'eel over menschen getuig de van warm medegevoel. Zijn heengaan laat een groote, ledige plaats achter, het gemis zal gedurig worden gevoeld. Zijn voorbeeld van belangelooze toe wijding blijft aansporend werken. Onder Gods zegen blijft zijn arbeid voortwerken tot in eeuwigheid. Ds. 1). A. Brinkerink, van Bovenkarspel, sprekend namens liet Provinciaal Kerkbestuur, zeide, dat de herinnering- aan ds. Adriani in dankbare nagedachte nis zal blijven voortleven. Op hem is van toepassing: De braven, zij sterven niet. Met Adriani is heenge gaan iemand, die ten allen tijde heeft gestreden voor de beginselen, welke hem heilig waren, iemand, die zeer lief had de Ned. Herv. Kerk. In het hoogste Kerkbestuur, de Synode, had hij zitting en hij was er de rechte man op de rechte plaats. Hen laatsten tijd was hij alleen lid van 't Provinciaal Kerkbestuur, eerst gewoon lid en de laatste jaren president. Bewon derd werd steeds zijn ongeëvenaarde werkkracht, ge waardeerd zijn onpartijdigheid en warme waardeering van de gevoelens van niet-geestverwanten. Waarheid en eerlijkheid ging hem boven alles. Hij had een rui me opvatting en hélderen blik in de meest ingewik kelde aangelegenheden onzer Kerk. Hierdoor spreekt hij tot ons, nadat hij is heengegaan. Namens het Prov. Kerkbestuur bracht spr. den overledene dank voor al zijn werk en ook voor de. vriendschap. De bes te hulde, aldus eindigde spr., is, dat ook wij trachten iets in ons op te nemen van het goede, waarin hij ons- is voorgegaan. Ds. J. van Calcar, van Beverwijk, sprak namens de maatschappij tot opvoeding van weezen in 'het huisge zin te Zandbergen, aan we'lk practiseh Christenwerk ds. Adriani zich gaf met heel zijn hart Zijn ruime blik en groote waardeerkig van andersdenkenden was zijn kracht, toen de maatschappij tot opvoeding' van weezen hem noodig- had1.* Ds. Adriani zal niet verge len worden, vaak zal. zijn naam worden genoemd en zijn invloed zal blijven voortleven. Trouwe, ridderlijke vriend, edele strijder voor ons heerlijk werk, aldus ein digde, spr., God .lei dé u in honger leven verdér tot Zijn vrede voort. Namens genoemde maatschappij legde spr. een krans op het graf. Ds. J. W. E. van Loon, van Barsingerhorn, voerde het woord als mede-redacteur en administrateur der West-Friesehe Kerkbode en annexe bladen, waarvan ds. Adriani hoofdredacteur was. Spr. noemde voor zich persoonlijk het overlijden van ds. Adriani een groot en zwaar verlies. Na den droëven dood' van ds. lierman, van Behagen, was ds. Adriani een steun, een hulp. Spr. sprak daarna een woord als vriend. Do samenwerking bracht vriendschapsbanden, welke slechts door den dood) konden worden verbroken. Spr. noemde ds. Adriani een vaderlijke vriend, aan wlen hij veel te danken heeft „Dat hét. stoffelijk overschot moge rusten in vrede, dat God sterke zijn zwaarbe proefde, weduwe." De oudste broeder van den overledene, emeritus- ■predikant te 's-Gravenhage, het laatst predikant te Almeloo, vóór ds. A. ,1. Adriani predikant te Warmen huizen, dankte daarna voor de bewezen eer. EEN HOLLANDSCHE BARONES GE SCHAAKT. Sommige Belgische bladen brengen thans r.og ver halen omtrent de schaking der barones van Coehoorn op Belgisch grondgebied. Daaruit blijkt, dat de commissaris van politie te Ostende verklaart, dat de barones niet geheel toere kenbaar is, hetgeen met den meesten nadruk wordt tegengesproken door haar advocaat mr. Dejardin. Aan „De Nieuwe Gazet'' verklaarde mr. Dejardin o. a. Mejuffer van Coehoorn is het slachtoffer gewor den van een hatelijke kuiperij. Het is meer op haar fortuin dan om 'haar persoon dat men het gemunt heeft. Ware zij arm geweest, dan zou men 'haar heb ben laten handelen volgens haar goeddunken. Tel kens als ik de gelegenheid gehad' heb mij met mej. de Girard van Coehoorn te onderhouden, heb ik niets aan haar bemerkt, dat kon doen veronderstellen, dat zij niet geheel bij haar verstand was. Met welk doel achtervolgde men haar dan en waarom zocht men,zoo veel getuigen mogelijk te winnen om haar als zinne loos te doen doorgaan? Ik zelf werd' er over onder vraagd. Zekeren avond keerde ik terug- van Brugge, waar ik een zaak had gepleit en werd aangesproken door dokter van M. van Ostende, die mij zeide dat mijn klante een hysterieke was en mij aanraadde mij niet verder met haar op te houden. De dokter moest natuurlijk met dit werk belast zijn. want ziende, dat hij niet op mijn hulp kon rekenen, wilde hij alleen handelen. Hij schreef dus naar mijn klanten, hem te komen bezoeken, doch alvorens er naar toe- te gaan, kwam het meisje mij raadplegen en ik belette haar er gevolg aan te geven. Indien zij den dokter was gaan bezoeken, dan kon deze op zijn ge mak een geneeskundig certificaat afleveren en ha-m in een gesticht, doen opsluiten. Haar vertrek met den koetsier was een voorwendsel, want de jonge barones was in briefwisseling met een notaris van Den Haag, gelast de erfenis van haar vader te vereffenen." Haar geliefde, de koetsier Bezemer, trouwde 8 No vember j.l. met een kamermeisje, Jncoba Derries, die hem echter verliet, zoodra zij iets bemerkte van de verhouding tusschen do barones en haar man. De koetsier vertélde aan de „Nieuwe Gazet": Doch den dag zelf, dat ze mij verliet, smeekte Ja- eoba mij te mogen terugkomen. Ik wilde haar .niet vergeven te meer. daar liet reeds te laat was, de baro nes had mij haar liefde verklaard en ik had er in toe gestemd. vermits zij het wilde, haar leven met het mij ne te verbinden. Denk c-chter niet, dat ik gepoogd heb haar te verleiden. Mej. Charlotte van Coehoorn kwam mij altijd bezoeken in liet hotel van haar vader, 36, Koninginnegracht, in den Haag, en vond er behagen in met mij te spreken. Zoolang de baron, haar vader,

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1