buitenland. GEEN KERKELIJK STEMRECHT VOOR VROUW. Trekking van heden. 2e Klasse, le Lijst. No. 6989 f 2000; No. 20193 f 1500; No. 514 f 1000; No. 12312 f 400; No. 16658 f 200; Nos. 2115, 2827, 2846, 3791, 9097, 12547, 16956, en 19810 elk f 100. STADSNIEUWS. iu leven was, weerstond' ik, doch in December laatstle den stierf bij. Daar mijn vrouw mij toen juist verla ten had, gaf ik toe. Toen mejuffrouw Charlotte naar Brussel vertrok met haar zuster, wilde ik naar Amerika vertrekken, daar ik wist' dat zij om mij door ganseh haar familie gehaat werd. Doch zij schreef mij uit Brussel, dat ik een lafaard zou zijn als ik haar verliet, nu dat elkeen wist, dat zij mij beminde. Ik ging haar dan te Brus sel zoeken en kwam met haar naar Ostende. Verscheiden keeren had' men mij geld' aangeboden om het meisje over te leveren, doch ik weigerde en antwoordde, dat ik mej. Charlotte niet weerhield, dat zij mocht doen wat ze wilde, dodh dat ik liever had dat ze bleef. Dan gebruikte men geweld. De politiecommissaris hield mij aan onder voorwendsel, dat ik vergeten had mijn aangifte als vreemdeling te doen. Waarom moet ik zulks doen, aangezien al de personen, welke tijde lijk te Ostende verblijven, er van ontslagen zijn? Ver leden Zondag werd ik aangehouden voor opstand te gen de politie, terwijl men mej van Coehoorn oplicht te. Indien onze advocaat mij niet was komen verlos sen, dan zou ik nu nog in de gevangenis zitten. A. D. ZUR MüIILEN. f Te Haarlem is na een zeer kortstondige ongesteld heid, op den leeftijd van G8 jaar overleden de lieer A. I). Zur Midden, directeur van verschillende stoom boot-maatschappijen, ridder in de orde van den Neder- landscheu Leeuw. is een begin gemaakt. In de gemeenten Anloo, Koe- loop dezer maand zal worden beproefd vorden Dalen, Norg.Peize, Schoonebeek, Sleen. Smilde wuste kade zal worden nagezien en d< An XlllH InVAr» UrnrH f A O Trafvrnninrr f\-r\ Irlninn bctC2*<l vorden, Dalen, Norg, Peize, Schoonebeek, Sleen, Smilde en Zuidlaren wordt de vervening op kleine schaal uit geoefend, terwijl in de gemeenten Assen, Eelde, Vries en Zuidwolde uitsluitend turf voor eigen gebruik wordt gegraven. Te Hoogeveen, dat zijn ontstaan aan de vergraving der venen heeft te danken, wordt thans geen turf meer gegraven. De aldaar wonende verve- ners hebben hun veenderijen in andere gemeenten. DE MALVERSATIES TE DOORNSPIJK. De raadscommissie, dierapport heeft uitgebracht over de onregelmatigheden in de financiëele aange legenheden van Doornspijk, heeft voor de rechtbank te Zwolle dit verslag mondeling toegelicht. De president der Rechtbank heeft de commissie toe gezegd, dat haar in het begin van September zal wor den medegedeeld, of de rechtbank de klacht al of niet strafrechtelijk vervolgbaar acht. en dat de be- noodig. vei VERDACHT VAN BIGAMIE. Iu een logement te Katendïecht is aangehouden een 40-jarige monteur, wiens aanhouding verzocht was door de justitie te Bielefeld, als zijnde hij ver dacht' van bigamie en verduistering. Hij was inder tijd naar Amerika gevlucht en dezer dagen met het stoomschip „Volturno" vandaar teruggekeerd. In af wachting van zijne uitlevering is hij naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Wegens ongunstig advies1 der kerkelijke ring is Zaterdag het 'kerkelijke stemrecht vrouw door de synode der Ned. Herv. Kerk pen. DE vergade- 'voor de verwor- BRAND TE ZAANDAM. Na den grooten brand van den molen „de Haan" met de da9i'bij behoorende gebouwen en de huizen in de omgeving' op Vrijdagavond, volgde Zondagavond een groote fabrieksbrand in het Westzijderveld, be westen de spoorlijn ZaandamUitgeest. 'tWas even vóór half zeven toen wandelaars inde verte rook zagen opstijgen uit het dak van den stoom- houtzaagmolen „de Zwarte Bruinvisch" van de firma G. Kamphuijs en Zonen in het Westzijderveld aan het einde van het Papenpad. Toen half zeven de klokken werden geluid om de hulp van de brandweer in te roepen, stond de fabriek, die geheel van hout gebouwd was, in lichten laaie. Aan redden viel toen al niet meer te denken. Had men in den aanvang hoop de machinekamer, die voor twee jaar geleden geheel nieuw van steen was opgetrokken en van nieuwe machines is voorzien, te kunnen behouden, spoedig' bleek, dat dit, niettegen staande de brandweer al haar krachten hierop ver- eenigde, niet mogelijk. De kap van het gebouw vatte vlam en brandde geheel af, zoodat alleen de vier muren bleven staan. De machines, die wel veel van het water geleden hebben, zijn, naar men aanneemt, niet geheel verloren. Van het ketelhuis bleef zoo goed als niets staan. MOORDAANSLAG. Zaterdagnacht is te Bedum door een viertal dron ken lui een moordaanslag gepleegd op een jongen man. De dronkaards hadden eerst herrie gemaakt in een café, zoodat zij ten slotte door de politie op straat moesten worden gezet. Daar loste een van hen on verwachts een revolverschot op een passeerenden jon gen man. Het slachtoffer werd' in de hartstreek ge- tioffen. Zijn toestand' is ernstig, doch niet levensge vaarlijk. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. De dader, een zekere Zuidema, naar Groningen getransporteerd. Zaterdagnacht 1 uur heeft- in de Zandstraat te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad, gepleegd door een Rus op een vrouw. Hij hadl haar 5 gegeven, doch wilde die terug hebben. Daar de vrouw weiger de, stak hij haar een mes in den rug. De vrouw werd ernstig verwond' naar het ziekenhuis gebracht en de- dader gegrepen. is gearresteerd en EEN WAARSCHUWING. Blijkens bekendmaking van den waarnemend' burge meester van Veisen, gaat de firma Glas Co., op wier handelingen door hem vroeger reeds de aandacht is gevestigd, nog- steeds voort met goederen van al lerlei aard te bestellen. Met haar in connectie staan de personen, Zoontjes, A. I. Maas (thans verhuisd naai Breda), S. Zwaan, J. van Kruistum (Beverwijk) O. F. Bakker, P. Bogaart. (te Tolland o. z. Smalst) en a rule real, die zaken drijven onder allerlei firmanamen, beurtelings adres 'hebben te Yelsen, Schaten, Wijlcer- °°S'. Sandpoort-, eiseroord enz., zelfs goederen aan 't station Utrecht laten bezorgen eu ook wel gebruik maken van een Duits-ch brievenhoofd. Men wordt aangeraden: inlichtingen in te winnen alvorens door hen gedane bestellingen uit te voeren. ONTSLAG AAN DE LEIDSCHE BROODFA BRIEK. Men meldt uit Leiden: De directie van de Leidsche broodfabriek, die in I860 werd opgericht en- dus de oudste inrichting- va'n dien aard hier ter stede is, heeft een zevental oude gezellen ontslagen tusschen de 60 en Y0 jaar, waar van slechts twee, die 70 jaar zijn, werden gepension- neerd, terwijl de overigen slechts de eerste 6 maanden en de volgende 7„ van het loon ontvangen. De bakkersgezellen-vereenigimg „St. Hubrecht" heeft, in samenwerking- met andere vereenigingen en depothouders getracht ook voor de vijf niet met. pen sioen ontslagenen, een pensioen te verkrijgen, wat niet, gelukt is. Men meende dat daartoe alle reden bestond, wijl de aandeelhouders vroeger wel 20 pet. dividend ontvingen en thans nog 10 pet. De directie beroept er zich op, dat de directie vroe ger een pensioenfonds heeft willen stichten, maar dat toen de gezellen weigerden hen finantieble medewer king- te verleenen. vermoedt dat vam de zijde der gezellen een ac tie tegen de directie op touw zal worden gezet. UIT GRAFT. Door burg. en weth. dezer gemeente is opnieuw aanbesteed het bouwen van een veldwachterswoning naar het gewijzigd bestek. Er werden 4 inschrijvings biljetten ingeleverdC. Besse voor f 3650, C. Slooten voor f 3550, C. de Jongh Dz. voor f3494 en K. Humer voer f 3435. Daar alle inschrijvers boven de begrooting waren, is het werk niet gegund, doch opgedragen aan den gemeente-opzichter, den heer J. Messchaert, voor de door dezen gemaakte begrooting. UIT BERKHOUT. De Westfriesche Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen hield Zondag te Berkhout zijn eerste muziek feest, dat in afwijking van de tot dusverre gevolgde gewoonte, niet uitsluitend een concours of festival was, maar dat beide in zich vereenigde. Reeds Zaterdagavond begonnen de feesten met een zeer goed geslaagde uitvoering van het fanfarekorps „Volharding" te Berkhout, dat tegelijk met dit eerste muziekfeest van den Bond zijn 20-jarig bestaan vierde. Ter eere van dit feit werd het korps vanwege den Bond een groote zilveren medaille aangeboden. Zondagmorgen 11 uur had ten Raadhuize de offici- eele ontvangst plaats van voorzitters en directeuren der aangesloten vereenigingen, de jury-leden en het eere-comité. De heer D. Slagter, burgemeester van Berkhout, hield een berijmde feestrede. Hierna begaf men zi -h in optocht naar het terrein, waar de marscljwedstrijd een aanvang nam. De avondfeesten werden verdaagd. De regen, die den geheelen namiddag en avond viel, maakte een voortgang der feesten onmogelijk. VAN DEN LANGENDIJK. 'Gedurende de week van 29 Juli tot 3 Augustus werd aan de veiling te Broek op Langendijk aange voerd 7476 zak aardappelen 230900 bos wortelen 83100 bloemkool, 180100 roode kool, 12400 gele kool, 10800 witte kool, 8860 pond slaboonen, 677 baal zil veruien en 48500 pond augurken. KORTE BERICHTEN. De jongste van de twee vrouwen, die Donderdag ™-jI6ïvand met den diefstal van gouden tientjes te Middelburg aangehouden werden, is, na verhoor door den rechter-commissaris, op vrije voeten gesteld; de oudste is naar het huis van bewaring overgebracht. Gisteren is op Twickel een mooie valk, een zoo genaamde „roode millan" gevangen, die in die streken nog nimmer was waargenomen. Het dier is l/2 meter hoog en heeft een vlucht van 1.75 meter. -- Zaterdag toen een heer uit Hilversum, van Loos- drecht huiswaarts reed in zijn met twee paarden be spannen rijtuig, kwam hij in aanrijding met een melk wagen. Tengevolge daarvan brak de boom van het rijtuig en sloeg de heer, die zelf mende, van den bok. Door den val brak hij zijn linkerbeen. De patient werd per automobiel naar zijn woning vervoerd. Te Eist, gem. Rhenen, is, Donderdagavond een dame uit 's-Gravenhage door het v. rkeerd uitstappen dei in beweging zijnde tram door den volgenden wagen gekregen. Korten tijd daarna is z\j aan de gevolgen overleden. ^en 25-jarige matroos van den stoomtrawler „owitt" u t IJmuiden, die eerst voor eenige maanden gehuwd was, is op de Noordzee door een stortzee over boord gevallen en verdronken. 1>B< Vrijdag te 's Gravenhage gehouden verkoop van bloemen ten bate van de 's Gravenhaagsche Stads gezondheidskolonie heeft f 2000 opgebracht. %e a-fdeeling Nijemirdum (Fr.) van Patrimonium heeit zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek des Zondagsavonds 7 uur de herbergen te doen sluiten. Een minderjarig meisje, dat te Arnhem de ouder lijke woning had verlaten om de kermis te Gouda te bezoeken, werd door de politie aldaar aangehouden en naar Arnhem teruggebracht. Haar vrijer, die eveneens nog minderjarig was, werd ook aangehouden en naai de ouderlijke woning te Zutphen gevoerd. Te Goes worden pogingen gedaan oa te geraken tot oprichting van een coöperatieve melkfabriek. Het besluit der melkverkoopers om den melkprijs te ver- hoogen, heeft tot dit besluit aanleiding gegeven. STAATSLOTERIJ. DE ETNA. RIPOSTO, 4 Aug. De aschregen is opgehouden de rookpluim ïs verdwenen. Men verzekert dat ten Noord- x,°!l TnnVai\ centralei1 frater over een lengte van 100 meters een verzakking heeft plaats gehad. HORrAvt{i1^9NKE-N'' 2 MAiV VERMIST. HOEK VAN HOLLAND, 5 Aug. Hedenmorgen strandde op de Maasvlakte de logger M. A. 21 (Maas sluis). De stoomreddiugboot vertrok spoedig- ter red ding en slaagde er in 10 man van de equipage te red den. twee man 'hadden zich tevoren venover hun 'lot verkeert men nog Een man van de equipage is verdronken. De gered den zijn in het hot-el „Amerika" ondergebracht Nader seint men ons: De naam van den verdronkene is J. Smit van Zwartewaal, de vermisten zijn Piet Spits en Douwe Dijkei, van Terschelling. Burgerlijke Stand. z. van Dirk Kiewitt en Antje Nierop. in een jol bege- in het onzekere. GEBOREN: 5 Aug. Jan, DLITSCHLAND, De „Braunsweichische Landes- zeitung zou uit authentieke bron vernomen hebben dat de Duitsche regeering- over de Russisch-Fransche vlootconventie van Rusland een officieele verklaring ontvangen heelt, waarin er op gewezen wordt, dat de tendenz van deze overeenkomst niet tegen Duitec'h- and gericht is. Deze Russische nota zou reeds aan 't einde van Juli aan die Duitsche hand gesteld. regeenng zijn ter CADETTENSCHOOL. s-GRA\ ENIIAGE, 5 Aug. Voor plaatsing- als ca det aan de Cadettenschool te Alkmaar komen in aan merking: voor dbn dienst hier te lande: G. A. van An- g>elbeek, JE. Vemer, O. Tersteege Dey-kerhoff, E. R. G. Ver spy ck, J. A. E. van der Horst; voor den dienst in Ned. Indië: A. Weeda, P. A. G. Hubeler, M. Lips, W. van Kuilenburg, C. van den Hoogenband, C. H. Statius Muller. I I RK1JE. A olgens officieele berichten had Zater dag te Kalatme een bloedig gevecht plaats. In weer wil der herhaalde vertoogen der Montenegrijnsche re geenng, wilden de Turken een verschansing nemen en In M zonder..reden een Montenegrijnsche post aan. 10 Montenegrjjnen werden gedood en 15 gewond. De I urkén lieten 60 dooden achter. Een bom ontplofte te Katachana en doodde 34 Bulgaren, 3 Mohamedanen en 2 Israëlieten; 42 Bu'l- garen en 4 jVtohamedanen werden gewond. Men verzekert, dat de ministerraad de aaneen-, keurde8 V£m Turksidll'Buli?aarsche spoorwegen goed 77 ,Beve' is Sneven de officieren, die op den Vrij- neidsh-euvel manifesteerden, te arresteeren. Gemeld wordt, dat zij 150 in aantal zouden zijn, en dat zij na mens o00 gelijkgezinde officieren handelden. Reeds hadden twintig arrestaties plaats. Gemengde mededeellngen. ELF PADVINDERS VERDRONKEN. Een zeilboot met 5 man eu 23 boy-scouts aan boord 119 j eiland Sheppey om. De kustwachters redden 5 man en 16 boy-scouts, waarvan er echter nog 1 stierf. Zeven jongens verdronken. Van een gezelschap boy-scouts, die nabij dean aan liet baden waren, verdronk er een. meraden gingen hem helpen met het' gevolg, 3 hunner verdronken. Rotting- Zijn ka- dat nog ONGELUKKEN. Gisteravond geraakte aan het Kanaal nabij Huis waard door het schrikken van liet paard voor de stoom van een pleizierboot, het rijtuig van den heer W. de Geus Pz. uit Warmenhuizen bij den dijk neer, waar door liet rijtuig zeer beschadigd werd. De inzittende, de eigenaar en zijn meisje, kwamen er, behoudens eenige kwetsuren, met den schrik af. Het paard bekwam een verwonding. Toen heden morgen C. L. aan den Bergerweg bezig was met het lossen van gasbuizen, kreeg hij een gasbuis op zijn borst. Hij werd per rijtuig naar het Stadsziekenhuis gebracht, vanwaar hij naar zijn woning aan de Lindelaan werd vervoerd. GESLAAGD. De heer A. P. Koster, alhier, slaagde te Rotterdam voor het examen teekenen, acte M. d. Het UIT OUDKARSPEL. *Bij kon. besluit van 29 Juli is toestemming ver leend aan den lieer M. J. Kroon, burgemeester dezer gemeente, om tot 15 Januari 1913 te Bergen te wonen. ONZE TAAL. Een_ firma te Rotterdam deelt het volgende merk waardige en droevige staaltje mede van hoe in ons eigen land, onze eigen taal door groote lichamen als asschepoester wordt behandeld. „Bjj verzendingen naar België, schrijft zij, hebben wjj de vaste gewoonte de vrachtbrieven enz. in het Nederlandsch uit te schrijven, zonder dat dit tot nog toe tot eenig bezwaar aanleiding had gegeven. Heden Zaterdag weigerde echter de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij onze goederen naar België te vervoeren, omdat de vrachtbrieven in het Nederlandsch waren uitgeschrevenhet moest in het Duitsch of Fransch zijn." UIT EGMOND AAN ZEE. '"Gisteren had op het terrein der tentoonstelling liet gymnastiekfeest plaats, door de gymnastiekvereeni- ging „de Halter" te Alkmaar, en de d'ames- en heeren gymnastiekvereenig-ing- te Egmond aan Zee, de -eerste met 40 leden, de tweedie met ruim 60 leden. Veel pu bliek was aanwezig. Het geheel stond' onder leiding van den heer C. van Sluis. Het programma bestaande uit 13 nummers, werd keurig uitgevoerd en getuigd» van degelijke voorbereiding. Reeds het eerste nummer, de halteroefeningen, be geleid door het mooie Turnlied, wekte terstond groote belangstelling voor de prestaties der gymnasten. Heeft, „de Halter" haar sporen reeds verdiend, ook de Egmondsche gymnastiekvereeniging gaf goed werk te zien onder leiding van den heer Stammes. Ruim zeven uur werd het sl-otnummer, drie prachti ge groepen, gegeven. Boesnac, de vliegende man, bracht gistermiddag de aanwezigen weer in verbazing door zijn eyoïutiën in de lucht, eerst „oefeningen op de jda-ats" en daarna oen vlucht vanaf het Kurhaus, welke weer uitstekend gelukte. De kunstgebitten zijn voor dezen man niet uitgevonden. VEENDERIJEN IN DRENTE. Men schrijft uit Assen: De provincie Drente levert nog steeds een groote hoeveelheid turf op. Vooral in de gemeenten Emmen en Odoorn wordt nog een massa onafgegraven veen gevonden. Het getal arbeiders dat in de gemeente Emmen in de veenderijen hun bestaan vindt wordt geschat op 8000. De dagloonen varieeren van f 0.50 tot f 3.50 De hier gegraven turf wordt onderschei den in steekturf, baggerturf, sponturf, getrokken turf en machinale turf. Voor de bewerking van machinale turf worden stoombaggermachines gebruikt. In de gemeente Odoorn is het aantal veenarbeiders zoo groot, dat zelfs niet bij benadering is op te geven. De dag loonen varieeren hier van f 0.75 tot f 2.50. Er wordt lange- en baggerturf uitgegraven. Voor de fabricage van baggerturf worden vele stoombaggermachines ge bruikt. De gemeente Oosterhesselen levert bijna uit sluitend lange turf. Het werkloon is hier f 0.80 tot f 2.50 per dag. Voor kunstmatige bewerking in het Geeserveld worden locomobielen gebruikt. Met het vervenen van gronden te Wapserveen (gem. Havelte) UIT OUDÜRP. De Raad dezer gemeente vergaderde Zaterdag. Te genwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na de opening dezer vergadering werden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken, n.l. het proces-verbaal der gehouden kasverificatie op 22 Juni, de mededeeling dat Ged. Staten het bedrag der Rijks uitkeering aan deze gemeente over 1912 hebben vastgesteld op 1948,97; en de goedgekeurde verordening regelende het onderwijs aan de Openbare Lagere: School alhier, werden voor kennisgeving aangenomen. De gemeente- rekening over 1911 werd zonder op- of aanmerkingen vastgesteld' tot een bedrag in ontvang- ad 8328,26%, in uitgaaf van 7411,89% en alzoo 'met een voordee- lig' saldo vfln 916,37. De rekening van, het Burger- Armbestuur over 1911 werd eveneens goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag in ontvang van 1945,95, in uitgaaf van 1840,26 en met een voordeelig saldo van J 10.>,69. Aan d'en Commissaris der Koningin werden als zetters voor 's Rijks directe belastingen in de plaats van d'e aftredende heeren G. Admiraal en D. Rood, voorgedragen de heeren G. Admiraal en J. Buis en D. Rood en O. J. Butter. Bij de gehouden rondvraag vroeg de heer de Jongh of de brandbluschmiddelen in orde waren, en of de toestand van het Kaaitje om het stuk land „het Leed- je eeno voldoende waterkeering waarborgde. De voorzitter antwoordde, dat de brandspuit in den DE DAGERAAD, hoofdbestuur van „De Dageraad' in samen werking met de afdeelingen Alkmaar, Helder, Haar lem, IJmuiden en Amsterdam, hield gistermiddag op het landgoed „Nijenburgh" van Jhr. van Foreest te Heiloo een meeting voor de propaganda van de vrije gedachte. De muziekvereeniging „Ensemble" en de Zangvereniging uit Amsterdam „Door onthouding vereenigd', dir. de heer Anderson uit Alkmaar, luis terde deze door 1600 bezoekers bezochte meeting, op verdienstelijke wijze op. Als sprekers voerden de hee ren A. H. Gerhard uit Amsterdam, met het onder werp „de Religie van den Vrijdenker'F. Domela Nieuwenhuis uit Hilversum met het onderwerp „De godsdienst een maatschappelijk kwaad", Ds. N. J. C. Schermerhorn uit Nieuwe Ni'edorp met het onderwerp „Vrij en Vroom" en Mevr. W. Drucker uit Amster dam met het onderwerp „Werp weg uw krukken en leert loopen", het woord. De muziek- en zangvereeniging deden zich na af loop der redevoeringen andermaal hooren, waarna de heer Havers in zijn slotwoord Jhr. v. Foreest dank 1 bracht voor de welwillende wijze, waarop het terrein was beschikbaar gesteld en alien die tot het welslagen van de meeting hadden medegewerkt, bedankte. Spre- i ker hoopte nog eens op dezelfde plaats, met zooveel duizenden als er thans honderden waren, voor het- te komen en riep daartoe allen een j zelfde doel samen tot weerziens toe. POSTDUIVEN. Gisteren hield de Postduiven-Vereeniging „Alcma- ria-Victrix" haar tweede wedvlucht met jonge duiven van uit Maastricht. Afstand 205 K.M. De duiven bereikten hare hokken als volgt le prijs P. L. Volkers Jr. 10 u. 03 m. 17 sec., 2e pr. J. Huiberts 10 u. 05 m. 47 sec., 3e pr. N. Dek ker Jr. 10 u. 06 m. 47 sec., 4e pr. G. Waijboer 10 u. 09 m. 07 sec., 5e pr. A. J. v. d. Kamer 10 u. 16 m. 34 sec., 6e pr. J. Portegijs 10 u. 18 m. 17 sec., 7e pr. N. N. 10 u. 18 m. 11 sec., 8e pr. L. v. Vuure 10 u. 38 m. 45 sec., 9e pr. F. Feijen 10 u. 40 m. 40 sec., 10e pr. H. Porck 11 u. 45 min. De duiven vlogen met een snelheid van 1100 M. per minuut. DE ETNA IN WERKING. Zaterdagnamiddag- werd de hoven de Et-na een roek- kolom waargenomen; men beschouwt dit als het voor- teeken van een uitbarsting. HET 100-JARIG BEiSTAAN DER KRUPP- F ABRIEKEN. Het feest van het honderjarig bestaan der firma lva-upp, te Essen, waaraan ook de Keizer, de rijkskan selier en andere regeeringsleden deelnemen, begon Za terdagavond met de huldiging van 821 jubilarissen (beambten en werklieden), die 25 jaar eu langer in dienst zijn van de firma. De directeur der firma, de heer Krupp von Bolden, hield een aanspraak tot de jubilarissen, waarin liij op de aanstaande komst des Keizers wees en den Keizer als eerste arbeider van Dmtschland en beschermer van den nationalen arbeid huldigde. Een dter jubilarissen dankte in een toe spraak. De feestelijkheden duren tot 8 Augustus OPROER IN EEN GEVANGENIS. Iu een drijvende gevangenis te Sebastopol brak een oproer uit. Zes gevangenen wierpen een bewaarder in zee en vluchtten. Vier van hen werden wederom gearresteerd. EEN AVIATEUR DOODGEVALLEN. De aviateur Lindsay Campbell is bij Brooklauds ;;-"jn m°noplnn gevallen. Llij was onmiddellijk PRIKKEL-LITTERATUUR. De omzet der prikkel-litteratuur in Duitschland is aanmerkelijk achteruitgegaan. In 1908/1909 bedroeg de omzet nog 60 millioen mark, in 1909/1910 was die omzet gedaald tot 55 millioen mark en in 1910/1911 valt er weer een teruggang- vau 10 millioen mark te eoustateeren. Overal waar die prikkel-litteratuur uooi bestrijding of door behoorlijke maatregelen tegen gewerkt wordt, blijkt duidelijk, dat de omzet minder wordt. In plaats van de fabelachtige oplagen die de pukkel-romans vroeger hadden, is de gemiddelde op lage dier geschriften in het laatste jaar (o( tiendui zend geslonken. DE GIOCONDA. Uit Parijs komt het gerucht, dat aan het Engelscbe gezantschap zich een man had aangemeld, die een schilderij uitpakte, waarin de beambten aan het ge zantschap tot hun verbazing de Gioconda herkenden. De man vertelde, dat hij een Engelschman was. Een onbekende had hem de schilderjj gegeven. Men moest hem zeggen, waar hij de premie kon krijgen. De Britsche gezant besloot de schilderij te bewaren en mededeeling te doen aan het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken. Hij zeide tot den Engelschman, dat deze den volgenden dag moest terugkeeren, dan zou men hem intusschen de- premie laten bezorgen. Maar vergeefs wachtte den volgenden dag een ge- heele schare politieagenten. De man kwam niet. 's Avonds kwam hij terug en verlangde zijn schilderij terug. Men gaf ze hem. Nauwelijks was hij ermee op straat, toen de politieagenten hem inrekenden. De directeur van het Louvre heeft gezegd, dat de schilderij een copie is. Men acht waarschijnlijk, dat handige lieden reclame voor een copie hebben willen maken. AGENDA. MAANDAG. Zangvereeniging- „Nieuw Leven" met, „Orpheus", repetitie 8V2 uur, voor heeren lokaal Mooij. WOENSDAG. Liedertafel „De Vereenigde Zangers", repetitie 73/^ uur Haimonie. mannenkoor (ténoren), Ingezonden Stukken. Laatste berichten STAKING. SCHIEDAM, 5 Aug. Aa.n de glasfabriek „Scliie'' is vaninorgen staking uitgebroken. De dagploeg is 0111 6 uur niet opgekomen, waarschijnlijk zal vanavond de nachtploeg ook niet opkomen. Van een kleine 600 werklieden is slechts eem hut, dat is 5 steeen met 40 arbeiders aan het werk. Alkmaar, 3 Augustus 1912. Mijnbeer de Redacteur. Beleefd vragen ondergeteekenden nog eenige plaats ruimte in uw blad naar aanleiding van het antwoord des heeren Kuiper van den lsten Augustus. Vooraf eenige opmerkingen: Bij voorbaat- onzen dank voor uwe bereidwilligheid. lo. Wij hebben ons niet in de zaak der Hervormden „gemengd'. Neen de Gereformeerden zijn er met do oorén bijgehaald, doordat ds, de Pree in zijn rede (onnoodig) de kerkelijke beweging van '34 en '86 be spreekt. Wij geven u de Verzekering, dat, indien dit niet was geschied, wij nooit ons stukske zouden heb ben geschreven. 2o. Spijt het ons, dat ds. de Pree o-ns niet antwoordt; dan hadden we inderdaad iets1 beters verwacht. 3o. Weet de geachte inzender wel, dat men van mo derne zijde heel anders spreekt dan wij deden, daar wij in 't kort beweerden, dat Christus Koning is Zij ner Kerk: dat zegt geen moderne. 4o. Dr. Kromsigt heeft zijn beschuldiging in zake

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2