STADSNIEUWS. BUITENLAND. politiebureaux daar ter stede aanmelden. Van het ge stolen bedrag was slechts weinig meer over. EEN AANVARING. Nader meldt men nog uit Rotterdam: Gistermiddag te half twee arriveerde de „Frank fort,gesleept door vier sleepbooten, voor Rotterdam en lag een kwartier later aan het terrein der Holland- Amerikalijn aan de Wilhplminakade. Van de aanvaring is boven water midscheeps en aan stuurboordzijde niet veel meer te zien, dan slechts eou kleine indeuking. Onder water moet de schade echter grooter zijn, waardoor het water in de machine kamer kwam. Dit gat kon gestopt warden en het schip met pómpen droog gehouden. Uit de verkregen in lichtingen bleek, dat de kapitein vier minuten voor de aanvaring, deze ziende aankomen, liet aehteruit- stoomen, waardoor de botsing minder ernstig was. Er ontstond geen paniek. De „Frankfort" had 28 boo ten aan boord. De kapitein liet dadelijk 3 booten in laden en vieren. Een dier booten werd opgepikt door de „Juno," andere werden, daar het schip drijvende bleef, weer aan boord gehaald. De bemanning bestond uit 116 koppen, het aantal passagiers was ruim 400. Geen enkele wordt vermist. Driemaal werd appèl ge houden. De „Frankfort" heeft een extra-ketel op dek met. een electrisch© machine om in geval van nood electrisch licht aan te houden. Deze behoefde niet gebruikt te worden. ONZE WATERWERKEN. Te 's-Gravenhnge is aangekomen de heer De Mordes Regn, waterbouwkundig ingenieur uit. Brazilië. De heer Rego is door de Braziliaansche regeering afge vaardigd om in Nederland een studie te nemen van de verschillende waterwerken. Vergezeld van den waar nemenden Braziliaanschen gezant werd gistermiddag een bezoek gebracht aan het departement van Water staat, waar de heer Rego een onderhoud had met den secretaris-generaal van genoemd departement. VENTEN VAN KRANTEN TE 's-GRAVENHAGE. Kort na de interpellatie in den Haagschen gemeen teraad over het verbieden van den verkoop van dagbla den te Scheveilingen en de onwettigheid van dat ver bod, hebben twee burgers gisternamiddag op den strandboulevard te Scheveningen, „La Gazette de Hollande" en het dag-blad „Het Volk" ten verkoop aangeboden, met het doel daartegen door de politie proces-verhaal op te laten maken en zoodoende een uitspraak van den rechter uit te lokkeu. Nadat de politie den verspreider der bladen had aan gezegd, dat het venten zonder vergunning niet veroor loofd was, gingen zij hiermede voort, waarna zij uit- genoodigd werden, mede naar het. politie-bureau te gaan. Daar vond de politie aanvankelijk geen fermen pro ces-verbaal op te maken, doch op uitdrukkelijk verzoek de-r beide verkoopers werd ten slotte het feit bij pro ces-verbaal geconstateerd. ONVOORZICHTIG. Bij een bewoonster van de Trooststraat te 's-Graven- liage, vervoegde zich gisteren de zoon van den huisei genaar. Tusschen den jongeman en de juffrouw ont stond een gesprek, waarbij zij hem een revolver, aan haar man toebehoorende, te koop aanbood, omdat zij liever geen vuurwapen in huis had. Zij verzekerde, 'dat de revolver ongewapend was; hij keek het wapen na en meende eveneens, dat er geen kogel op het wa pen was. Dit was echter wel hlet geval en toen hij even. met den vinger aan den trekker raakte, ging het schot af, dat de juffrouw in het onderlijf trof. Door den gemeentelijken Pers te-hulpdienst werd haar hulp verleend, waarna zij in hoogst ernstigen toestand naar het gemeente-ziekenhuis werd vervoerd. De politie heeft tegvn den jongemun proces-verbaal opgemaakt ter zake van het schuldmisdrijf van de artt. 307 of 308 Wetboek van Strafrecht. LOODS VOOR DAKLOOZEN. Naar aanleiding der omstandigheid, die zich reeds meermalen te Bussum heeft voorgedaan, dat. n.l. aan gezinnen, die tengevolge van verschillende oorzaken dakloos waren geworden, van politiewege huisvesting moest worden verleend, achten; B. en W. aldaar het ge- wenscht-, dat men in dergelijke gevallen de beschikking heeft- over een gebouwtje, waarin daklooze gezinnen, voor zoolang zulks onvermijdelijk is, dadelijk kunnen worden ondergebracht. In verband hiermede zullen zij den Raad voorstellen hun een crediet van 1000 tc verleenen voor de oprichting van een loods, waarin aan dergelijke gezinnen voor den noodzakelijker! tijd huisvesting kan worden gegeven. ONWEER. Zaterdagmiddag is te Aalsmeer de bliksem gesla gen in het ondergrondsche kabelnet van de electrische verlichting, wat ten gevolge had, dat een groot ge deelte van de gemeente tijdelijk van. electrisch licht verstoken was. -Zondagmiddag ontlastte zich boven Kloosterbu ren een zware regen- en onweersbui. Van een landbou wer werd een koe in de weide g'cdood en ging' een vlas schelf in vlammen. Zondagavond is in een drietal perceelen aan de Heerenlaan nabij den Heerensingel te Leiden de blik sem geslagen. Van een der huizen werd het dak bijna afgerukt en in een andere woning baande de bliksem straal zich een weg door de huiskamer. De pendule en- eenige vazen werden van den schoorsteen geslagen en enkele meubelstukken beschadigvl. De bewoners kwamen gelukkig met deu schrik vrij, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Do materieele schade is echter vrij aanzienlijk. UIT SIXT-PANCRAS. Gisteravond werd alhier door den majoor der rijksveldwaeht te Alkmaar en de gemeente-veldwach ters Dekker alhier en Slooten te Koedijk aangehouden de veld-artillerist W. tie G., uit. Leiden, van Koedijk afkomstig', die Zaterdag zijn garnizoen had verlaten, om hier bennis te vieren. Hedenmorgen: werd hij van Alkmaar naar Leiden getransporteerd. KORTE BERICHTEN. Zondagmiddag half twee werd brand ontdekt in de em-aillefabriek „Gelria" van de firma A. en M. Le- vie te Hattem. In vier uren lag de geheele fabriek in puin. Met groote moeite werden machinerieën en kantoren behouden. De fabriek is eerst 3 jaren in werking. Plus minus 200 man zijn door den brand werkloos. Do fabriek is verzekerd op beurspolis. Zondag is te Utrecht in de Oroeselaan een 10- jarige jongen te water geraakt en verdronken. - Zondagochtend is op een hofstede onder de ge meente Axel, een zuster van den bewoner in een re genbak gevallen en verdronken. In de mijn Coceant te Kerkerade is de mijnwer ker Van Kan door afvallend gesteente g'dood. In de mijn Willem Sophie viel de mijnwerker Plouw in een Schacht en werd als lijk opgenomen. Al heel ongelukkig was in den vroegen ochtend van gisteren de zoon van een zandschi.pper. De jonge man was op het LT nabij den Hoornschen steiger bezig met het vastmaken van een sleepdraad, toen zijn rech terbeen in den draad verward raakte en werd afgesne den. Een auto-brancard van den geneeskundigen dienst bracht den patiënt naar het Binnengasthuis. Door de Maas- en Waalsche tram is Zondag avond bij Puiflijk de 24-jarige ongehuwde Geui'ts uit Druten overreden. Het hoofd werd hem van het li chaam gescheiden. Onder Heinkenszand op Zuid-Beveland is zwer vende aangetroffen een loopjongen uit Rotterdam, die zich ten nadeele van een winkelier aan verduistering van 15 heeft schuldig gemaakt. Het geld heeft hij verteerd. Iiij is naar het politiebureau in de Witte de Withstraat gebracht. Gistermiddag te 3 uur werd eeu werkman te Enschedé bij een gevecht in de Koningstraat aldaar door een messteek in de borst gedood. De dader werd gearresteerd. .De, 91-jarige Friesche schrijver Waling Dijkstra zal zijn prozastukken en gedichten, welke hij nog in portefeuille heeft, uitgeven. Dit laatste werk van den grijzen schrijver zal in 3 deelen verschijnen. DE AANRANDING IN HET HEILOOER BOSCH. De arrondissements-rechtbank alhier sprak heden vrij Willielmina Sophia E. en Joseph K., alhier, beschul digd van berooviDg van Bruno Piet uit Oudkarspel in het Heilooër Bosch den lOen Juni j.l. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Veroordeeld. Jan G., zwerver, wegens landlooperij en bedelarij, tot 2 maal 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting'. Hendrik S., zwerver, wegens landlooperij en bede larij, tot 2 maal 3 dagen hechtenis en 8 maanden op zending' naar een Rijkswerkinrichting. Wilhelmina Sophia E., Alkmaar, gedetineerd, vrijge sproken. Joseph K., Alkmaar, gedetineerd, vrijgesproken. ISRAELIETISCHE KERK. Aangenomen het beroep als learaar alhier door den heer A- Salomons te Rijssen. OPLICHTING. Advocaat-generaal mrt Ledeboer heeft gisteren voor den Hoogen Raad tot verwerping geconcludeerd van het cassatieberoep van A. de V., koopman, door de rechtbank te Alkmaar en het gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, wegens oplichting tweemaal gepleegd ten nadeele van firma's te Ti el en te Medemblik. Uitspraak 20 dezer. BEËEDIGD. Voor de arrondissements-rechtbank alhier werd he denmorgen als notaris beëedigd de heer Joh. B. H. Rees, benoemd notaris te Benningbroek, gemeente Sij» bekarspel. DE EGMOXDSCHE TENTOONSTELLING. Morgen zal de Egmondsche tentoonstelling een at tractie zijn voor de kinderen, 't Is dan de groote kinderdag, dien men terecht op Woensdag heeft ge steld, opdat vele kinderen er 's middags van zullen kunnen genieten. Vooral voor de meisjes is er iets, dat groote aantrekkingskracht uitoefent: de poppen- wedstrijd. Verder zal er een hoepelwedstrijd worden gehouden en een wedstrijd van versierde groepen. De jongens en meisjes kunnen dus op verschillende wijzen om een prijsje kampen. CIRCUS CORTY-ALTHOFF. Het circus Oorty-Althoff, dat hier ter stede zeer zeker g'een onbekende is, komt met de kermis onzestad weer bezoeken. Naar de directie ons meldt heeft het circus weer belangrijke uitbreidingen ondergaan en oogsten de voorstellingen nog steeds veel bijval. Op het oogenblik bevindt liet circus zich in Dord recht, waar het iederen avond zeer veel publiek trekt. In het Dordreehtsch nieuwsblad vinden we een verslag van een der voorstellingen, dat vol lof gewaagt van liet vertoonde. O. a. wordt daarin gezegd: De Vrijheidsdressuren van den directeur zijn eenig en o.a. het nummer „Cassade-Passage," waarin hij acht prachtige raspaarden op en af een kolossale hoog te laat gaan is frappant. Ook de directrice, mevrouw Adèle Althoff, is nog voortdurend in actie: zes nummers op het' gebied van dressuur met verschillende aantallen en soorten van paarden werden door haar gepresenteerd met een ele gance en zekerheid, die bewondering- afdwongen. Het nummer- dat verbazend veel indruk maakte, was de voorstelling van 't pi. m. 1000 KG. zware Bel gische trekpaard, bereden en gedresseerd door den heer Willy Manns. Verder is de origineele Russische sledenvertooning- behalve nieuw, zeldzaam mooi. Het slotnummer „Kaleidoscop" (80 paarden gelijk tijdig- in de manége voorgesteld door den heer Willy Manns) zagen we door 'vroeger het circus te verlaten niet meer. We vernamen echter, dat. het een glans- nummer is, een unicum van dressuur. In de pauze der voorstelling is er gelegenheid tot liet bezichtigen van de stallen en het dierenpark. Zoo ziet. men er acht wilde Russen en evenveel zwar te Hongaren, met welke beestjes de vrouw van den di recteur werktverder paarden uit Andalusië, Oost- Pruisen, Engelsche volbloeds, drie groote schimmels, een rasapard uit Zuid-Frankrijk, benevens een groot aantal andere viervoeters uit verschillende landen. De meer wilde dierengalerij is mede goed voorzien. herstens treft men er een kooi aan met vier leeuwen en evenveel leeuwinnen. Zij zijn nog niet gedresseerd en werken dus nog niet mede. 't. Zijn meerendeels kloeke exemplaren. Een afzonderlijk hok herbergt de kangoeroe of springhaas. Vroeger deed dit beest mede aan een par tijtje voetbal in de arena, maar sedert het een klap van den dresseur ontving, weigert bet pertinent om iets te doen. Er is niemendal meer mede te beginnen, 't Zal nog eens geprobeerd worden met een anderen dresseur, dien het beest niet kent. Twee zwarte lama's en twee herten bevolken een ander compartiment, terwijl Greta, het nijlpaard, een geheelen wagen voor zich alleen heeft. Vermelden we ten slotte nog' de vier olifanten, van welke de kleinste het jongst, maar ook het slimst is. EEN JUBILEUM. Gisteren werd in „Kinheim" een jubileum gevierd. Het was n.l. 25 jaar geleden, dat de heer J. Wehnes, als timmerman in betrekking trad bij de firma J. A. v. d. Bosch' Zonen-. Tegen 12 uur werd dte jubilaris met zijne echtgenoo- tc per rijtuig van zijne woning afgehaald en in een dei- feestelijk versierde lokalen van de fabriek binnenge leid. In tegenwoordigheid van het geheele. personeel werd hij hier, namens de firma, door den heer v. d. Bosch toegesproken, die er op wees, dat het een groot voorrecht was een werkman te mogen gelukwensche» met 'le verzekering*, dat hij een kwart -eeuw trouw en ceilijk zijn patroons heeft gediend. Wht -de toekomst brongen zal, .zeide spr., ligt in liet duister; laat ons echter hopen, dat het voor U nog veel geluk zal bron- gen. baten wij nu dankbaar het goede herdenken, dat liet verleden ons bracht. Als bewijs, dat wij onzerzijds dankbaar herdenken, Uwe trouwe plichtsvervulling, wordt U als geschenk een pendule met coupes aange boden." De jubilaris werd hierna door zijne kameraden ge complimenteerd, bij monde van den heer Telleman, die tevens een cadeau aanbood, bestaande uit een naaima chinetafeltje met twee bloemstandaards en potten. De meisjes onder leiding van Mejuffrouw Henneke zongen hierna een aardig feestlied, en schonken den feesteling een rookstel. Namens het kantoorpersoneel werd de jubilaris ge feliciteerd door den heer Soecker, die hem een cadeau toezegde. Verder ontving,de jubilaris van den fa- briefschef, den heer Kuipers, een fraaien spiegel. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, hem met zijn feest betoond. Per rijtuig werd hij weder naar huis gebracht, om den feestdag verder in den familiekring te vieren. TILLY KOENEN. Het programma, uit te voeren door Tilly Koenen en Louis Robert op het kerkconcert van Woensdagavond a.s., bevat liederen van: Tosti, Hugo Wolf, Heinr. van Eyken, Grieg, Verdi, Bern. Zweers, Liszt en Dvorak, en orgel nummers van Bach, Boëllmann, César Franck en Guilmant. In het g'eheel zullen beide solisten een serie van een 25-tal concerten geven tot, half October. Alkmaar is één van de eerste plaatsen waar het plaats vindt. Naar men ons mededeelt zal het concert half tien afgeloopen zijn, zoodat het voor hen, die van buiten komen, geen bezwaar zal opleveren, om van dit con cert te kunnen genieten. BADHUIS „IIET WITTE KRUIS. In de week van 5 tot 10 Augustus zijn in het bad huis van „Het Witte Kruis" genomen: 84 kuipbaden, 93 regenbaden le klas, 165 regenbaden 2e klas, teza men 342 baden. AGENDA. WOENSDAG. Liedertafel „De Vereenigde Zangers", repetitie 78/4 uur Harmonie. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met manpenkoor „Orpheus," repetitie .Voor heeren (tenoren) 8% uur, lokaal Mooy. Koorstraat. VRIJDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus", repetitie voor heeren, 8V2 uur, lokaal Mooij, Koorstraat. Liedertafel „De Vereenigde Zangers," slot-repetitie (concours Rotterdam), 's avonds 7s/t uur, lokaal Har monie. Laatste berichten. ANNIE PASCAL. ARNHEM, 13 Aug. Hedenmorgen stond voor de Rechtbank te Arnhem terecht Gerritje Helder, zich noemende Annie Pascal, journaliste en aviatrice, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem. De beklaagde is gedagvaard ter zake dat zij lo. in het voorjaar van 1910 te Heelsum met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen door aan de hierna te noemen personen valschelijk en in strijd met de waarheid het daarbij vermelde samenweefsel van verdichtselen mede te deelendie personen heeft bewogen om aan haar de daarbij genoemde geldelijke bedragen af te geven en welMathilda Jacoba van Vliet, huisvrouw van X. Munninghoff een bedrag van f 2.50 door aan die mevrouw mede te deelen dat zij door eenige schilders uit Laren was gestuurd, dat zij door haar man was verlaten, die er met een andere vrouw van door was gegaan en haar onverzorgd had achtergelaten, dat zjj nu een sanatorium voor zenuw lijders wilde oprichten en dat zij rondging om steun en hulp in de kosten van oprichting daarvan Elisa beth Louise Adelaide Dumans weduwe van P. J. van Vliet, een bedrag van f 5,en Jan Hendrik Maro- nier een bedrag van f 25.door aan deze personen ieder afzonderlijk mede te deelen dat zij door haar man was verlaten en in hulpbehoevende omstandigheden achtergelaten, dat zij nu voornemens was een sanatorium voor zenuwzieken en herstellenden op te richten en dat zij nu trachtte bij verschillende] personen daarvoor geldelijke bedragen te krijgen, 2e. in het voorjaar 1910 te Nijmegen met het oog merk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen door aan mejuffrouw Margaretha Agatha Mees, valschelijk en in strijd met de waarheid mede te deelen dat zij een intieme kennis van mevrouw Munninghoff was en daar vroeger veel aan huis kwam, dat zij door haar man in hulpbehoevende omstandigheden was achtergelaten dat ze nu voornemens was om een in richting voor zenuwlijders op te richten hetgeen zjj reels ook vroeger had gedaan en dat zij nu om finan- tieele hulp voor de inrichting daarvan kwam, voor noemde mejuffrouw heeft bewogen om aan haar een bedrag van f 40.af te geven. 3e. in April 1912 te Arnhem zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. De eisch tegen haar luidde: 1 jaar gevangenisstraf, 2 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. ERNSTIG ONGELUK. DORTMUND (V. D.) 13 Aug. Op een ijzer- en staalwerk alhier werd hedenmorgen een aantal arbei ders onder een gloeiende slakkenmassa bedolven. De directie deelt mede, dat 10 arbeiders geheel ver koold te voorschijn zijn gehaald, terwijl 1 werkman zwaar gewond is. EEN TREIN OVERVALLEN. MEXICO, 13 Aug. In de buurt- van Ouantla is gis-" teren door volgelingen van Zapata een trein overval len. 35 soldaten en 20 passagiers werden gedood. Bij na niemand ontkwam. ENGELAND. Er dreigt weder een nieuwe staking in de Londensche haven. Ditmaal zijn het de officie ren óp de schepen. Het gaat weder om looneischen. TURKIJE. De Sultan heeft zijn goekeuring ge hecht aan een iradé, volgens hetwelk tie anderofficie ren den eed moeten afleggen volgens de nieuwe for mule, waarbij zij zich verbinden niet te zullen behoo- reu tot eenige politieke of geheime partij. Zij, die wei geren, zullen worden gestraft. - Uit Sofia wordt gemeld, dat het comité, dat be last- is met het onderzoek naar het bloedbad te Kat.sja- na, een oproep openbaar maakt, waarin gezegd wordt, dat het volk eenstemmig' den oorlog tegen Turkije moet eischen. AMERIKA. Volgens den medewerker van de „Ti mes" te Washington heeft de geestdrift te Chicago bij de Conventie van de progressieve partij de tegen standers van Roosevelt toch vee-1 Van hun zekerheid ontnomen. Zij zien, dat Teddy's 3e partij niet heele- maal belachelijk is. Roosevelt's vrienden stellen zich reeds de overwinning voor en zijn bezig een verkie zingscampagne Voor te bereiden, waarbij Roosevelt aan alle staten van de Unie een bezoek zal brengen. Desondanks, seint dezelfde correspondent, blijkt dr. V oodrow V ilson, de democratische candidaat, een groote gunsteling. Tegen morgen is er een monsternreeting op touw gezet te New-York, waar de toestanden bij de politie zullen worden besproken. Soortgelijke vergaderingen zullen in andere groote steden plaats hebben. Gemengde mededeelingen. EEN DOODELIJK BOKSONGEVAL. Dat de groote bokspartijen tusschen beroëpsmen- menschen een groot verschil met onze 'amateur- bokssportniet zonder gevaar zijn, werd gisteren te Ost-ende weer eens bewezen. Bij een bokswedstrijd al daar kreeg de Franschman Jules Rudel een tweetal hevige opstoppers, waardoor hij den strijd moest opge ven. Na-ar het. ziekenhuis vervoerd, overleed hij kort daarna. DE AARDBEVING OP DEN BAT,KAN, 'Veel nieuwe bijzonderheden over de aardbeving aan de Zee van Marmora zijn nog niet bekend. Men schat het aantal slachtoffers op 1000 dooden, 3000 gewonden en ongeveer 5000 daklooz-en, maar de geheele omvang van de ra nip is nog niet te overzien: De ergste schade schijnt aangericht in een district, dat door 5000 Grie ken wordt bewoond. Reeds Zaterdagmiddag werden te Konst-antinopel op verschillende schepen 25 gewon den overgebracht. En verschillende booten vertrok ken oin nieuwe slachtoffers te halen en namen tegelijk levensmiddelen en tenten mede voor de dakloozen, ™eeste gewonden hebben vreeselijke brandwon den. Zij werden naar ziekenhuizen of naar familie en vrienden gebracht De Galatakade maakte Zondag den indruk van een ziekenhuis. Op vele plaatsen zijn de bronnen verstopt, zoodat de menschen niet alleen zonder brood maar ook zonder water zitten. Aandoenlijke bijzonderheden worden me degedeeld. Zoo riepen twee vrouwen, een moeder en dochter 0111 hulp, toen het dak van het huis instortte en beiden doodde. Een jonge man groef drie uren lang de aarde met de handen weg om zijn oude moe der tè redden, die tot haar hoofd toe onder de aarde lag. He Moefti van Miriofito werd met zijn geheele ge zin onder de puinhoopen begraven en zoo hebben zich vele tragedies afgespeeld terwijl naast de verloren menschenlevens veel schoone werken van eeuwen zijn vernield. Te Konstantinopel is de aangerichte schade het ge ringst. Het. garnizoen handhaaft er de orde en orga niseert het reddingwerk. Volgens een van Miriofito gekomen reiziger is daar en in de omgeving liet cijfer der dooden niet on der de 3000. Sappeurs zijn van Rodosto naar Miriofi to vertrokken om te pogen lieden te redden die sedert vier dagen onder het puin begraven zijn. De bevollnng verkeert in rampzaligen toestand, er is gebrek aan al les en de honger leidt er al toe dat gewapenderhand diefstallen werden gepleegd. TEGEN DE MALARIA. De Illinois Central Railroad (Amerika) heef-t het plan opgevat, alle stilstaande wateren langs zijn lij nen te bevolken met goudvisschen. De familie waar toe dit vischje behoort, is verzot op muggenlarven, maar alleen de goudvisch kan in stilstaand water le ven. Zóó zal de spoorwegmaatschappij de malaria be strijden. -Als de bestaande broederijen niet in staat zijn de maatschappij van een voldoend aantal vis- schen te voorzien, zal zij zelf een broederij oprichten. VALSCIIE BANKBILJETTEN. Zondag zijn te Parijs zekere Robert Dewenthal eii zijn vrienden gearresteerd, beschuldigd valsche bank biljetten van 100 roebels te hebben vervaardigd. Het aantal in omloop gebrachte valschie bankbiljetten is zoo aanzienlijk, dat niet minder dan 70 personen in Rusland wegens de uitgifte dezer biljetten zijn gear resteerd. De Russische regeering moet zelfs de tee- ken ing der bankbiljetten veranderen. BOSCHBRAND. In het gouvernement Nowgorod (Rusland) is een geweldige bosehbrand uitgebroken, die het goed van den minister-president Kokoftsof bedreigt. Verschei dene compagnieën soldaten zijn er heen vertrokken. SNEEUW IN DEN ZOMER. 1 it Spanje en Zuid-Frankrijk, als ware men in vol len winter, komen weer berichten over sneeuw, die in overvloed is gevallen. Sinds menschen heugenis, zegt een bericht uit Cerbere, is er geen sneeuw geweest in dezen tijd van bet jaar. Uit- Marseille komt bericht van een zwaren storm. Van elders komen telegram men over wervelwinden. De oogst lijdt schade, de prij zen der levensmiddelen stijgen onrustbarend. Ditmaal heeft men niet te klagen over de droogte, maar het is er niet bet-er om! DE OONSCIENOEFËESTEN. De Belgische bladen zijn vol van de Consciencefees- ten, die Zaterdag te Antwerpen begonnen met de ope ning van de tentoonstelling iu stille intimiteit. Des avonds was er taptoe waarvoor meer belangstelling was dan deze de laatste jaren wekken. Terwijl de „taptoe" de straten der stad doortrok, werden in de Beurs, op bet Conscienceplein en op de Groote Markt drie liederuitvoeringen gehouden, on- der leiding van den heer Edward Keurvels, voorname,- lij door de zorgen van „Liederavonden voor het Volk." E11 deze. eenvoudige muziekuitvoering is gegroeid in geestdrift tot- een roerende, spontane volkshulde aan Vlaanderen's grootsten .schrijver, zoo schrijft de „N. Gaz.", die hierover verder meldt: „In de Beurs had een dier betoogingen plaats vol vuur en opwinding, die de best-gelukte sporenfeesten van vóór eenige jaren in 't geheugen riepen. Noch boven, noch beneden was nog een plaatsje vrij. Tot in de donkere hoeken was het een gedrang en gestuw van belang, dat eerst ophield toen Edw. Keurvels zijn muziek. wandelstok boven de menigte uitstak en de fanfaren het- krachtige „Hoerah" van Benoit. inzet ten, dat olie wierp op het reeds blakende geestdrift- vuur. Dan werd de nieuwe „Huldegroet aan Conscien ce" van Keurvels-zelve aangeheven, en verscheiden mallen, bij donderende toejuichingen hernomen." Zondagmorgen was er optocht der Volksmaatschap pijen, om elf uur werden de „Violieren", die het zilve ren feest van hun stichting vierdën, ten stadhuize ontvangen, en den geheeleh Zondag door was er iets te doen in alle feestzalen en wijken der stad, concer ten, vuurwerk, volksvortooningonalles met de noodige geestdrift ontvangen. HET MIJNONGELUK BIJ BOCHUM. liet aantal dooden, die geborgen zijn, is nog met drie vermeerderd. Zondagmiddag stonden 109 lijken boven aarde. De lijkenloods bij de mijn „Lothringen" werd na tuurlijk Zondag druk bezocht door de bloedverwanten der slachtoffers. Mannen, vrouwen en kinderen in rouwkleed! ng, brachten bloemen en kransen, waarmee ze de kisten versierden. Tn den eenen grafkuil, die voor de slachtoffers ge dolvan ia, zullen d# Katholieken, ongeveer veertig iu

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2