NKEY BRAND 'riy)xj Dit zijn enkele doeleinden waarvoor BUITENLA ND STADSNIEUWS. UIT URSEM. De raad vergaderde gistermiddag' in voltallige zitting. De voorzitter heette de leden welkom, waarna de heer A. Tessel de vereischte eeden aflegde en zit ting nam. Hierna las de secretaris, de heer J. Ilille, die na een langdurige ongesteldheid voor 't eerst weer de raads vergadering bi,j woonde, de notulen der vorige vergade ring. Naar aanleiding der notulen merkte de heer Oudt op, dat in verband met de dokterswoning' de daarvoor benoemde commissie opdracht gekregen had de wo ning in haar geheel te laten schilderen en behangen, zoowel van buiten als: van binnen. De voorzitter deelde dit gevoelen niet; het idee was wel, dat de commissie het huis zou dicht maken. In de laatste vergadering is ook besloten de woning van binnen te beschilderen en te behangen. Verder merkte de heer Oudt nog op, dat een jaar terug door den raad reeds is aangedrongen op verbe tering van de brandspuit. Steeds is dit uitgesteld. Met het laatste pr.obeeren van de spuit moest er een nieuwe slang komen. De voorzitter zeide, dat alle leden gezegd hadden, dat er een nieuwe slang moest zijn. Nu ging het niet aan, daar ieder timmerman bericht van te sturen. Dat zou te lang duren. De slang moest er vlug zijn. De heer Oudt zeide, dat men een jaar terug wel al een slang had kunnen koopen, waarop de voorzitter zeide, dat de slang toen goed1 bleek, maar bij het p-ro- beeren niet. De heer Oudt wenschte nog in de notulen opgeno men te zien, dat de voorzitter in de vorige vergade ring had medegedeeld1, dat de slang 80 ets. per meter kostte en dat er bij het probeeren van de spuit over de aanschaffing van een nieuwe slang gestemd is. De heer de Geus merkte in verband met. het schil derwerk van de dokterswoning" op, dat het het plan was aan de commissie op te dragen de woning in haar geheel in orde te maken. Dus zoowel van binnen als van buiten. Het raadsbesluit dient gehandhaafd1 te worden. De voorzitter zette het gevoelen van B. en W. uit een. De heer de Geus zeide alleen te vragen naar besluit van den raad en niet naar het gevoelen B. en W. De voorzitter zeide, dat het besluit van den raad was de woning* dicht te maken. In de vorige vergade ring is besloten de woning ook van binnen en van bui ten te beschilderen en deze te behangen. De heer de Geus zeide dat van binnen en buiten niet gesproken 19. Wanneer het geheel in orde zal worden gebracht, dan wordt zoowel binnen als buiten bedoeld. Het beste is dan zich te houden aan het besluit der vorige vergadering. Spr. wenschte in stemming ge bracht te zien, wat het gevoelen van den raad is. Spr.'s bedoeling was het geheel in orde te brengen. De voorzitter zeide, dat toch bekend1 was dat een deel van het schilderwerk was opgedragen. De heer de Geus herhaalde, dat zijn voorstel luidde het geheel in orde te brengen. De heer KoppesU heeft gevraagd of het van bin nen behangen en beschilderd moest worden. De heer de Geus: Bewijs dat! De heer Koppes: 't Is zoo. De heer de Geus: Dan hadt u dit moeten opmerken toen u gevraagd werd, of u iets op de notulen aan te meiken hadt en er niet uw goedkeuring aan moeten hechten. Da heer Schaap was van meening dat hier een mis verstand in t spel was en 'Stelde voor de zaak maar zoo te laten blijven. De voorzitter vroeg, of.de heer de Geus er het hoofd ook bij kon neerleggen. De heer de Geus zei, dat dit niet zijn bedoeling was, spr. wist niet, dat er al schilderwerk was opgedragen. De heer Oudt wist te dezen ook van niets. Hij heeft schilder Ilinte gesproken en deze zei, opdracht te heb ben van B. en Wte zeggen, wat het schilderen kostte. Maar bij het nemen van het raadsbesluit wist spr. het van de hputbooten voor de firma Smidt van Gelder te I'Velzen. Daar geen overeenstemming tot oplossing van 't geschil kon verkregen worden, heeft thans dc lieer Reijgersberg' de booten, zonder zelf de lossing ter hand te nemen, aan de firma Smidt van Gelder over gedragen, welke deze nu door eigen personeel doet los sen. Politie bewaakt dag en nacht het terrein. MILTVUUR. Bijna vier jaren geleden werd eene koe van Jac. Hendriks te Peize dood gevonden in een stuk weide land in 't Broek, dat hij in huur heeft van mej. de wed. Hansen te RolderwoMe. Op een hoek van het weiland werd het cadaver begraven. Wat later stierf een schaap van denzelfden eigenaar, dat daar ook had geweid en nog iets later eene koe. Van dit laatste geval werd aangifte gedaan en nu bleek, dat miltvuur de doodsoorzaak was. Zorgvuldig werd nu het lijk to taal verbrand en alles met ereoline ontsmet. Nog iets later had1 H. Talens een paard in dezelfde weide laten loopen, meenende, dat een paard niet door miltvuur zou worden aangetast. Op eens viel dit dier echter voor den wagen dood! neer en weer was miltvuur de oorzaak van den dood en werdl het doode dier ver brand. Dr. Ubbelsv destijds veearts te Roden, verklaar de dan ook, dat niet alleen runderen, maar ook andere dieren wel miltvuur konden krijgen. De hoek van genoemde weide, waar de eerste koe was begraven, is toen op zijn last met prikkeldraad afgerasterd en op dat stukje grond worden sedert aardappels verbouwd. Dezer dagen liepen in diezelfde weide twee jong- beesten van genoemden Hendriks en eene koe van den arbeider Spekman alhier. De laatste werd nu weer dood op het land gevonden. En wat bleek nu? De koeien hadden de afrastering verbroken, de aardappels uitgetrokken en er van gegeten en daarmede natuur lijk van den besmetten grond, die om de aardappels zat, mede naar binnen gewerkt. Het cadaver is vol gens de voorschriften verbranS en de afrastering her steld. De beide jo-ngbeesten zijn ingeënt en mogen in den eersten tijd niet worden verweid. Deze gevallen mogen andere veehouders tot leering strekken. kan gebruikt worden— (apen-zeep) Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helder en glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken, Voor messen en vorken, aardewerk, porceiein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te veel om op te noemen. 1563 het van met de den zaak op- al de begroeting on- niet. Nadat de heer Oudt nog enkele woorden heer de Geus gewisseld had, werd besloten maar te laten zooals ze is. Bij monde van de commissie van kasnaziening deel de de heer Oudt mede, dat de rekening in orde bevon den was. 1 en opzichte van eenige punten werd heldering verzocht en verkregen. Hierna werd door B. en W. de begrooting aangebo den. Een commissie, bestaande uit de heeren de Geus, Oudt, Schaap en Tessel za derzoeken. De heer Oudt vroeg of bij hot opmaken van de be- g-rooting eenigszins rekening is gehouden met een be tere regeling van de salarissen van de onderwijzers. Het antwoord van den voorzitter luidcte ontkennend. Verder vroeg de heer Oudt of er rekening gehouden was met een eventueele verzekering van den veldwach ter togen ongelukken 011 ziekte. Hierop werd bevestigend' geantwoord. Een drietal circulaires, van de „Ocean," de „Victoria" en van .„latum zullen in verband) hiermee bij de leden clr- euleeren. De heer Oudt vroeg nog, hoe de kosten voor de dok terswoning zullen worden betaald. De voorzitter zeide, dat daar beter over gesproken kon worden, wanneer de leden de begrooting ingezien hadden. De secretaris deelde mede, dat voor 1912 800 voor de verschillende gebouwen was uitgetrokken. De heer Oudt meende, dat men dit, jaar hier wel niet mee zou toe kunnen. liet algemeene stemmen werd gunstig- beschikt op een verzoek van de commissie tot feestviering bij gele genheid van den verjaardag van II. M. de Koningin om j 7.1 subsidie uit de gemeentekas, 0111 de schoolkin deren een aangenamen dag te kunnen bezorgen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een desbe treffende vraag* van den heer Schaap mede, dat het stulc land, waarvan in de vorige vergadering sprake was, ten name stond' van de diaconie en den. KORTE BERICHTEN. Ie Veghel werd1 een 45-jarigen schippersknecht van Amsterdam, door een staaldraad het linkerheen onder de knie geheel afgeknepen. De toestand van den lijder is bevredigend. Een 64-jarige heer te Ophamert was Maandag- bij het verpalen van een geit op een paal gevallen, die hem daarbij in het onderlijf was gedrongen. Tengevol ge van de bekomen wonden is hij thans1 overleden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat een vis-scher te Weesp, in de Vecht aldaar, Woensdag 'n edelkarper ving. 't Vischje had een gewicht van ruim 7 pond en een lengte van 58 cM. - Tusschen Enkhuizen en Stavoren is een derde stoompont in dienst, gesteld. Te Nijmegen wordt sinds Dinsdagmorgen een 11- jarige jongen vermist. Hij moest een boodschap gaan doen en is niet teruggekeerd. Gisternamiddag was een arbeider in 't Schot, te Ter Apel, bezig met „golf" vleien, waarbij hij het on geluk had er af te vallen. Bewusteloos bleef de man liggen, terwijl het bloed uit ooren en neus vloeide. In allerijl werd' een dokter ontboden, die een armbreuk en zware inwendige kneuzingen in 't hoofd' constateerde. De toestand' van den ongelukkige is hopeloos. Gisteren is te Winschoten door de bereden poli tie gearresteerd een gehuwde man. Maandagavond kwam hij tehuis, schepte den boel op, zoodat zijn vrouw de woning ontvluchtte. Kort erop sloeg rook uit het dak en begonnen buren brand te roepen. Het gelukte den brand! in 't begin te blusschen. Uit een d'oor de bereden politie ingesteld onderzoek moet gebleken zijn, dat de gearresteerde dezen brand heeft gesticht. Hij is gearresteerd en wordt morgenvroeg naar 't Huis van Bewaring overgebracht. Aan het Verbindingskanaal tegenover het Zui- derpark te Groningen is gisterenavond een ongeluk gebeurd. Ruim 7 uur reed daar een 41-jarige dame op de fiets. Van den straatweg kwam een melkwagen, bespannen met een paard. De' dame maakte een weifelende beweging, terwijl ook de bestuurder van den wagen, door de vreemde bewegingen van de dame, niet meer wist in welke richting hij sturen moest. Het gevolg' was, dat de dame van de fiets viel, en dooi den wagen aangereden werd. Haar toestand bleek zoo ernstig te zijn, dat zij onmiddellijk per politiebrancard naar huis vervoerd moest worden. Bij het vervoer van vlas kreeg een landbouwer te Baflo gisteravond een slag tegen 't hoofd van een der paarden. Bij den val geraakte de man onder den wa gen. De ontboden geneesheer constateerde sleutel been,brenk. Opname in het ziekenhuis te Groningen bleek noodzakelijk. Aan de „N. Veend. Ot." wordt, medegedeeld', dat het Dinsdagnacht te Veendam gevroren heeft. Correct in de begeleiding der zangsoli was hij ook als altijd in zijn solostukken de kunstenaar op zijn in strument. Die solostukken waren Toccata in F groote terts van Bach„Suite Gothique" van Boëllmann, „Pastorale" van Franck en „Grand Choeur" van Guil- mant. Het werk van Boëllmann bestaat uit vier deelen, n,m. Introductie en Koraal, Menuet, Gebed en Toccata! No. 1 begint in kleine terts met forsche, breede, in drukwekkende accoorden, 'n prachtig begin. Het daar opvolgende is alleraardigst en typisch, en vormt een groot contrast met het voorafgaande, en met het ge bed dat vol eigenaardige harmonieën is en fijn gere gistreerd werd. Een levendige „Toccata" besluit het interessante werk. De uitvoering van alle orgelnummers was voortref felijk en zangeres en organist hebben het publiek een ge- van veroveraars verheven kunstgenot bereid. A. K. AGENDA. VRIJDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven' „Orpheus", repetitie voor heeren, Mooij, Kooratraat. Liedertafel „De Vereenigde Zangers," slot-repetitie met 8Vi mannenkoor uur, lokaal (concours Rotterdam), monie. avonds 73/4 uur, lokaal Har- Laatste berichten. FABRIEK AFGEBRAND. MIDDELBURG, 15 Augustus. Door onbekende oorzaak is hedennacht alhier totaal afgebrand] de ver verij en chemische wasscherij van den heer W. Krapels. De brandweer heeft zich slechte er toe moeten beper ken de belendende perceelen te bewaren, welke veel waterschade bekwamen. De fabriek was verzekerd. ENGELAND. Er is weer een staking onder de mijnwerkers van ZuidhWales, n.l. in E'bbw Valei, dit maal als gevolg" van een twist tusschen twee vakveree- nigingen, het Mijn werk eTsverbo-n dl van Zuid-Wales en de Vereeniging van Machinisten en Stokers. Twee lampenisten bleken al een paar jaar hun contributie aan liet erbond niet betaald' te hebben en toen naar de Vereeniging overgeloopen te zijn. Dit was de aan leiding van bet geschil. Vijfduizend! mijnwerkers staakten, waarna de staalfabriek, die er ook vijfdui zend in dienst had, werd gesloten. Er gaan hierdoor 20.000 dollar aan loon in de week voor de arbeiders verloren. GESLAAGD. Albarda, leerling van de 4e klasse R. jilhier, slaagde voor het toelatingsexamen voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De H. B. heer S. armenvoog- De heer de Geus zeide graag te willen, dat het inge komen stuk der afd. Alkmaar-buiten van 'tNed. Onder wijzersgenootschap, dat indertijd is aangehouden tot de begrooting, met de begrooting in behandeling werd genomen. De secretaris merkte op dat daar niets van stond in het nieuwe notulenboek. De heer de Geus: Nu, dan staat, het, in het oude, dat is toch niet weg. De secretaris: Dan heb ik e<r niets op tegen. Niemand meer iets te vragen hebbende, sloot de voorzitter hierna de vergadering. De Commissaris der Koningin brengt Vrijdag a.s„ namiddags 3 uur, een bezoek aan deze gemeente. UIT HOORN. Op de gisteren gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 171 paarden. Prijzen waren als volgt: Luxe paarden 500 a 600, werkpaarden 150 a 300, slachtpaarden 60 a 150, hitten J 60 a 300, 3 veulens- 100 a 150. Handel matig, prijzen hoog. STAKING TE VELSEN. Sinds eenige dagen staken de bootwerkers in dienst Van detj heer Reijgersberg en belast met de lossing EEN JUBILEUM. Dinsdag 3 September herdenkt de heer G. D. L. Graafland, hypotheek-bewaarder alhier, den dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de registratie en domeinen als surnumerair bij dat dienstvak. De heer Graafland was als ontvanger der registratie achter eenvolgens werkzaam te Kortgene, Groenlo, Kampen en Loenen a/d Vecht, als ontvanger der registratie en hypotheekbewaarder te Brielle, als ontvanger der re gistratie te Schiedam. Sinds 1 Juli 1902 heeft de heer Graafland Alkmaar als standplaats. KERKCONCERT. Op hiar jaarlijksche tournee door ons land vergat mej. Tilly Koenen, all-zangeres, ook nu Alkmaar niet, zij trad gisteravond wederom met den organist Louis Robert voor een talrijk publiek, waaronder heel wat vreemdelingen, in de groote kerk op. In een aria en in een aantal liederen, zeer verschil lend van muzikale bewerking, heeft onze beroemde zangeres het publiek ongetwijfeld in verrukking ge bracht en met haar machtige stem en innige diep gevoelde voordracht wijdingsvolle oogenblikken ver schaft. Onder haar liederen waron er van groote eenvoud o.a. het gebed van Tosti en „Gieb mir deine milde Hand van Heinrich van Eyken, en juist die brach ten zulk een verheven uitwerking. Ook mogen in dit opzicht niet vergeten worden „Ueber allen Gipfeln 1st Ruh" van Liszt, en „Lof der Godheid" van Zweers, gedicht van Vondel. ^arn Zon8 meJ- n°g „Ueber Nacht" van Hugo Won, „Le printemps" van Grieg, dat ook voor strijk orkest gezet is, en in die instrumentatie groote bekend heid heeftjverworven, „Biblisches lied" van Dvorak, en een aria uit het requiem van Verdi. Een uitgebreid en veelzijdig tesamen gesteld pro gramma werd door de zangeres op superieure wijze uitgevoerd. Ja, wanneer het nog niet van algemeene bekendheid ware, dan had men gisteravond kunnen gevoelen welk een groote kunstenares mej. K. is. Haar getrouwe begeleider, de heer Louis Robert, stond haar nu ook weer waardig ter zijde. FRANKRIJK. Generaal Moinier, die zijn taak Marokko heeft volbracht en te Marseille is aangeko men, heeft eenigen dagbladcorrespondenten een tame lijk somher tafereel opgehangen over den toestand in Marokko. Vooral van de toekomst te Marakesj en in het Soesgebied, verwachtte hij niet veel goeds. De generaal schijnt van meening te zijn, dat in Marokko nog- meer troepen noodig' zijn. D' correspondent van de Matiin in Marokko, die sprakken heelt gevoerd! met officieren van generaal Moinier, zegt dat- de tochten, die Gourand ten Noor den en ten Oosten van Fez heeft ondernomen, geen uitwerking hebben gehad. Zij hadden den toestand niet veranderd. De officieren wezen ook op de moeilijkheid van het verzorgen der troepen te Fez. Als de spoorweg v Rabat- naar Fez niet spoedig g-ereedl ivas. zou men spoedig' genoodzaakt zijn om Fez te ontruimen. Daar tengevolge van het slechte weer de dradelooze verbin ding- met Marokko slecht is-, zit men op het departe ment van bui tenia ndsche zaken te Pa rij s zonde nieuws uit Marakesj. De correspondent van de Times te Tandizjer schrijft d.d. 11 Augustusi: Vandaag heeft men den ïnlandsehen ambtenaren vertrouwelijk medegedeeld, dat Sultan Moelai Ha fid formeel heeft afgedankt, en dat hij, zoodra hij Rabat- verlaat, zijn afstand van den troon en de opvolging' van zijn broeder Joessoef open baar zal maken. jj'jp jpl'g Nu vier jaren geleden, juist als nu op een Zondag middag' in Augustus, was ik als eenig Europeaan aan wezig bij een groote vergadering van inlandfeche amb tenaren en aanzienlijken te Tandzjer, waar met half godsdienstige formaliteiten en onder groote geestdrift werd besloten, om Moelai Hafid tot Sultan uit- te roe pen. Men beschouwde hem als den redder des lands, wiens krachtig karakter, geloofsijver en bezonken oor deel den gezonken roem van het Moorenrijk weer zou opheffen. Toen werd dan met waarlijk overweldigende geestdrift, die dagen lang aanhield, Moelai Hafid tot Sultan uitgeroepen en met kanongebulder welkom geheeten. Thans ben ik wederom op een Zondagmiddag in Au gustus als eenig Europeaan bij een vergadering van aanzienlijken van Tandzjer tegenwoordig geweest, el en van hen had ik ook op de vergadering van vier jaren geleden ontmoet. Men maakte eenige bitter spottende opmerkingen over het verleden en men liet zich uit. dat men hoopte dat het in de toekomst beter zou worden. Voor het overige nam, men het bericht van den afstand en van Joessoefs opvolging met de grootste onverschilligheid1 op. Hubert .Jacques, de speciale correspondent van de „Matin" in Marokko, die tal van gesprekken met Moeley Ilafidi heeft gevoerd, weet weinig bijzonderhe den over Moeley Yoessoef, zijn opvolger, mede te dee len. Hij beschouwt hem als een minus habens: weinig verleden en geen geschiedenis. Hij was het, die na den val van Abd'.-el-Azis te Casablanca bij een apotheker allerlei roode en groene potjes kocht, om zijn teint te verfraaien. Tn den loop van zijn reis naar Casablanca en Rabat, liet hij onder zijn tent een' pomp installee- ren, die hij te Casablanca had gekocht, omdat zij, toen men haar in 'n waterput plaatste en in werking stel- Lde, zich met water vulde. Toen hij de pomp in den dorren en drogen zandgrond in werking wilde stellen, stond hij er ten zeerste over verbaasd, dat zij geen' droppel water te voorschijn bracht. En hij putte zich uit in verwenschingen aan het adres van den koop man, die hem een instrument had verkocht,, dat wei to Casablanca werkte, doch in zijn tent nieL het wenschte resultaat opleverde. RUSLAND. Het honderdjarig feest- ter herinne ring aan de nederlaag der Franschen in 1812 zal waarschijnlijk in geheel Rusland, zelfs in de verst af gelegen hoeken van het rijk gevierd worden. Het glanspunt der feestelijkheden zal echter de herdenking- van den honderdsten verjaardag van de bevrijding Moskou uit do handen der Fransehe op 26 Augustus vormen. Moskou zag Napoleon tusschen haar muren, en hier vond zijn roem een graf. Te Moskou is thans nog de herinnering aan den overval der tallooze volksstam men levendig. In de buurt van de stad ligt ook het beroemde Borodino-veld, waar de beide legers op el kander botsten: de Russen onder Kutosoff, en de Franschen onder Napoleon, en waar aan beide zijden zooveien sneuvelden als; in -geen veldslag voor dien. De feesten zullen een geheele week duren, gedurende welken tijd de tsaar met zijn gezin te Moskou zal ven- toeven. Dit is dan het tweede bezoek van den tsaar in dezen zomer. Moskou heeft reeds lang voorbereidselen ter ontvangst van den keizerlijken gast getroffen, maar ditmaal zijn de feestelijkheden niet in Moskou zelve, maar bij Borodino geconcentreerd. Reeds maan den achtereen duren de militaire oefeningen tot voor stelling van den geweldigen veldslag, die daar in Sep- teinber 1912 plaats had, in den vorm eener manoeuvre. Aan deze manoeuvre nemen verscheidene duizenden manschappen deel; gekleed in de uniformen van een eeuw geleden, om de illusie meer volkomen te maken. De indruk dór voorbereidende oefeningen moet giootsch zijn. Zeer interessant is die wederopbouw der schansen. Het gedenkteeken wordt gerestaureerd. De. Chevardmschans, van waaruit Napoleon het verloop van den slag volgde en de vestingwerken van Seme- nowskoje zijn opnieuw opgeworpen. Door de verschillende regimenten worden obelisken opgericht, ter nagedachtenis aan hen, die in den strijd zijn gebleven; waarbij de gedenknaalden dezelfde po sitie innemen als de regimenten in den gedenkwaardi ge n veldslag. In de buurt dezer obelisken nemen dan "J ..t vcjorstelIen van den slag de regimenten, waar toe zij behooren, hunne postitie in. lusschen Moskou en Borodino is een hulpspoor aan gelegd benevens groote telegraaf- en telefoonkanto ren. Men rekent blijkbaar op een ontzaglijken toevloed van bezoekers. Er is ook veel belangstelling voor de jubileumsten- toonstelling te Moskou. Onder de tentoongestelde voorwerpen bevindt zich ook de degen van Napoleon en een met briljanten bezette sabel van Jekaterina van onschatbare waarde. De tentoonstelling is in ne gen zalen ondergebracht, waaronder de Napoleon-zaal en do Alexander-zaal de opmerkelijkste zijn, en een menigte belangwekkende souvenirs aan de beide kei zers kunnen aanwijzen. Daarop volgt de zaal van het- Kussische leger en die van den terugtocht van het Fransche leger. Alleen de inrichting van dit museum heeft 2o0.000 roebel geko-st. Van de deelnemers aan den grooten slag van 1812 zijn in Rusland nog 25 man in leven, die allen op de feesten zullen verschijnen. De jongste van hen, zekere ohuk, is 110 jaar, de oudste, Wintorigu, is 122. Als eeregasten zullen ook de nakomelingen van de offi cieren, die aan den Fransch-Russischen oorlog deelna men, de feesten bijwonen. Er zal een jubileumsmedal- je worden uitgegeven, en de Russische semstwos zijn voornemens, een krans te schenken, wier waard'e op 30.000 roebel wordt geschat. Te Moskou zullen gedurende de feestweek toepasse lijke toon eetstukken in het keizerlijke theater worden opgevoerd; in het Kremlin wordt een plechtige gods dienstoefening gehouden en de universiteit houdt ju- bileumszittingen. TURKIJE. Het aftreden van Zia pasja, de Turk- sché minister van buitenlandsche zaken, schrijft men daaraan toe, dat hij voor het volgen van een forsche politiek is, terwijl de andere leden van het kabinet de voorkeur geven aan een politiek van verzoening. Ivia- rnil en Nazim deelen echter het standpunt van Zia. Men verwacht te Konstantinopel dat nu ook Kinrnil zal aftreden en beschouwt een ministerie met dezen als grootvizier slechts als een kwestie met van tijd. AMERIKA. Een vergadering van vertegenwoor digers \nn den Senaat heeft een overeenkomst getrof fen betreffende _de wet- nopens het Panamakanaal. De bepaling, waarbij Amerikaansche schepen die buiten- andsehen handel drijven vrijen doortocht, hebben ver valt. De bepalingen waarbij onderscheidenlijk sche pen, gecontroleerd door de trusts het gebruikmaken van het kanaal wordt verboden en vrijen doortocht wordt verleend aan Amerikaansche schepen, die kust handel drijven, zullen worden gehandhaafd. Gemengde mededeelingen. DE CONSCIENCEFEESTEN. De Antwerpsche bladen zijn vol bijzonderheden over den intocht van het Belgische koninklijke echtpaar te Antwerpen, dat de kroon zet op de feestelijkheden en de blijde stemming, wel'ke dezer dagen heerschte, ten top deed stijgen. De geestdrift was weder onbesehrij- ielijk en een aardig staaltje was, dat bij' den rit naar bet paleis op de St. Jacobsmarkt met trompetten uit de vensters van het conservatorium de Koninklijke fa milie werd begroet. Ook werden op den geheelen tocht uit de ramen bloemen geworpen. In de nauwe straten werd het koninklijke rijtuig bedolven onder een bloe menregen. Vier adressen werden* onderweg dóór den Koning aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2