DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hebt gij een jeukende huidziekte? No. 194. Honderd en veertiende Jaargang. 1912. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. te Alkmaar, SPROKKELINGEN. bTnn¥nla~nd. opdMaandag]2 September 1912. Nar de toonstelling te Dordt. (Slot). STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT i LEVENSVERZEKERINGEN VAN VORSTEN. Wat misschien door velen niet waarschijnlijk ge acht wordt, is toch het g-evalregeerende personen sluiten ook dikwijls levensverzekeringen. Toen Koning Eduard stierf, moest een Engelsche maatschappij den erfgenamen voor een pas een paar jaren tevoren ge sloten verzekering' achttien millioen betalen. In Oos tenrijk was het eenige lid! der keizerlijke familie, dat zijn leven had laten verzekeren, de onder den naam Johann Orth bekend geworden aartshertog Johann Nepomuk Salvator. Hij had in het jaar 1887 zijn le ven voor 720.000 kronen laten verzekeren, de betaling van de verzekeringssom werd) echter uitgesteld, tot of ficieel verklaard dat de aartshertog in den zomer van 1890 met zijn zeilschip „St. Margaret-lia" bij het omzeilen van Zuid-Amerika verongelukt was. De ver zekeringsmaatschappij moest na deze ambtelijke ver klaring niet sléchts het bedrag der verzekering!, maar ook de interest' tot den vermoedelijken sterfdag van den aartshertog betalen. De: Tsaar is bij een EugeL- sehe maatschappij voor meer dan negentien millioen roebel verzekerd. De verzekering' werd afgesloten, toen hij nog oen jongen was en hij heeft van dien tijd af ieder jaar een premie van 192000 moeten betalen. Koning Humbert van Italië was voor een millioen pond sterling verzekerd en zijn vroege dood: berokken de-de verzekeringsmaatschappij een reusachtige scha de. Koning Victor Emanuel is voor „slechts" 500.000 pond sterling' verzekerd. Over 't- algemeen gaat het voor een koning maar niet zoo gemakkelijk een verze kering af te sluiten. To-en koning Alexander van Servië met Drnga Maschin in het huwelijk trad, wilde hij zich bij verschillende maatschappijen voor hooge sommen laten verzekeren; alle maatschappijen ver langden echter zeer buitengewone garantiën en daar deze niet gesteld konden worden, bleef het leven van den koning onverzekerd. Zooals men weet. werd hij met zijn echtgenoote in het paleis te Belgrado door samenzwerende officieren vermoord. EEN NIEFWE STAD. Een eigenaardig plan heeft de Australische bonds- regeering zich voor pogen gestéld. Ze wil in een vroeger onbebouwde streek naar een vast plan een mo derne groote stad doen ontstaan, die in de toekomst de hoofdstad! van den Australischen statenbond moet worden. Men wil dus hetzelfde doen, wat de Ameri kanen met de stichting van de hoofd'stad Washington gedaan hebben, namelijk naar een vooraf opgemaakt plan een nieuwe stad bouwen. De Australische regee- riug had een internationale prijsvraag' uitgeschreven en de jury heeft! nu het ontwerp van den architect Walter Rurley Griffin te Chicago uitgekozen. Het plan bedoelt den aanleg van een volkomen nieuwe stad Ge wit nie, wagge hier al nie hurt en ziet. Hoe kom- me de minse toch op 't adee, war, hier 'n heel hueske van klaor tauw, daor 'n heele pieremi-et van dik tauw: dan wer 'n iezend groote ruit krek zoo krom -geboge of tie van pampier is. Groote brandkaste, een mid 'n stuk muur d'r nog aon. 'tZee tege meseui: kek, zu'n ding moeste wij nog hebbe, mid' ons baije haw-we d'r non een zat. Gij bewaorde daor ouw traktement en de auwe schriften in en ik kon 'm gebruike vur de eente, die k van de keujes en de besse en zoo maok. Nou, wa gij Nu vriend zeetie als we. 't nog- eens z o over brengen, dat we er een noodig hebben, dan zullen we er hier in Dord't bij Lips een gaan koopen, hoor maar 't kan nog- wel 'n tijdje duren. Nou, om oe de waorhed te zegge, ik kan 't mijne nog bes barege in 't laotje van 't kamm-enet, heur! Mar ge kon nie wete! Daor bedde wer wad' anders: fietse en naimesienes nou, die hê mijn vrouw allebai en daor: 'n heele schol; nou gaodet hart van meseui ope, pas op heur! Keuerege benkskess, mooie borde, en zoo meer. 'k Zeg agge zukke meubels in oew schol ha', meseui, dan dorste de jonges d'r mit t'r smerrege pieloosehe bokse nie op te gaon zitte, gleufde wel? Hij zeer niks, nrar *k kon bes mareke aon m, dattie ze op tie koop wel zou wille hebbe; ik zeg': ze zijn vuls te mooi vur ons- soort minse Daor hedde 'n heele kas vol mooie gewère en visch- tuige en zoozu'n gewèr zou me nog- wel lijke, want ik kos meraokels schiete, toe 'k nog' schutter weur, rnaor visehnette vort nrins, die hew-ive hils niet noo- deg; d'r is nou wer zoo weineg waoter in 't veld, da we de visch haos' mit te hand kunne grijpe, krek zoo. goed as hier as t'r mar gin dikke rui te veur zaote. Gos- jemijne, da's aoreg war, daor ziede de: vischkes alle maol zwemme, krek as1 in da kwaorium te Amsterdam, witte nog- wel? Kerl, wa'n aol kek is, mar hij ziet n bietje pipseg-, hij vuul z'n eige zekers nie als te bes in zu'n klein bekske, 'k kan 't geleuve. Die baos taor hauw z'n eige béter; 't- is aoreghed! om te zien vur de minse mar 'k hauw t'r veur, dattie vischkes denke bij d'r eige: ik wou da geil ie allemaol nar de wêrlich weur mid oew gekijk, en wij in 't vrije waoter, gleufd' ók nie? Kom, meseui, zo 'k ik krijg zin in 'n bekske kof fie, en do maog begin me ok te jeuke. Lav-ve ers mar 's wa gaon gebruike, dan kun-ve sommedeen wijjer gaon. Nou, da von-ie bes. Wij nar die groote rigge- straosie restauratie zeete mester en daor aon 't. lunse zooas meseui da nuunade. Nou, da's mijn bes af, al zegge wij d'r koffiedrink© tege mar lek ker-weur 't. heur: 'n fijn kuepke koffie en toe van an- derhande dinge, en lang niet zoo-veul brood as thuis: duuretn hlet ta nou zekers lunse, ze 'k denke! Affijn, ze 'k, as we zoo af en toe mar 's wad ête en drinke. van voorloopig 75000 inwoners op een oppervlakte van meer dan' 25 vierkante mijlen. Met de mogelijkheid van groei der stad is goed rekening gehouden. Grif fin's plan voert alle hoofdstraten van de toekomstige bondshoofdstad straalsgewijze naar een centraal punt, waar de voornaamste regeeringsgebouwen zullen wor den geplaatst. De voorsteden vormen weer kleine centra, vanwaar de straten straalsgewijze uitgaan. De ontwerpen van toekomstige straat- en spoorwegen zijn op zeer bekwame wijze in het plan opgenomen. Het ontwerp bevat verder de plannen voor de regeerings gebouwen, het parlement, de ministerie's, de gerechts gebouwen, kerken, hoogesehool, voor het stadhuis, de stations, de markthallen, kortom voor alle noodzakelij ke bouwwerken. Gemengd nieuws. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE MEDEMBLIK. Hieronder laten we de namen der heeren juryleden en hunne plaatsvervangers in de daarbij genoemde Afdeelingen volgen. Afd. Paarden. Leden. P. Oly, Amsterdam (Am- stel 82), B. Ridder, Harkstede (Gr.), W. H. C. Geer- ling, Purmerend. Plaatsvervangers: K. Breebaart, Winkel, C. J. Hoogland, Utrecht (Biltstr. 5). Rundvee, Nos. 1 5. Leden. D. de Jong, Idaard, C. Stapel Gz., Berkhout, Schuurmans, 's-Gravenhage (Kanonstr. 4). Plaatsverv. W. Bakker, Beemster, C. Posch, Binnenwijzend. Rundvee, Nos. 6 12. Leden. P. Schenk, Wierin- gerwaard, Nysingh, Ruinerwold, Hylkema, Utrecht. Plaatsverv. J. Oostwoud Wijdenes, Lambertschaag, E. Huynink, Twisk. Rundvee, Nos. 14 22. Leden. W. Palenstein Hoogcarspel, K. de Moor, Schagen, H. Schaap, Deer- sum. Plaatsverv. G. PalensteinSchellnkhout, H. Noome, Marken Binnen, J. Stammes, Nieuwe Niedorp. Rundvee. Nos. 23—26. Leden. H. Voorspui, Groot Ammers, C. Hasinghuizen, Wijdenes. M. Zijp Jz., Twisk. Plaatsverv. S. N. Zuurbier, Ursem, M. D. Snoek, Bergen. Rundvee, Nos. 2729. Leden. M. van der Velde, Medemblik, P. Eeltjes, Hoorn, D. Govers, Alkmaar. Plaatsverv. L. KosterHoorn C. Haringhuizen Oostwoud. Wolvee. Nos. 3042. Leden. E. D. Govers, Alk maar, P. Schenk, Wieringerwaard, D. de Boer, Stom- petoren. Plaatsverv. J. Kcster KzMidwoudD. Appel, Twisk. Wolvee, Nos. 43—55. Leden. Jb. Zuurbier, Alk maar, G. Palenstein, Schellinkhout, R Joli. Keyzer Jz., Texel. Plaatsverv. C. Haringbuizen, Oostwoud, C. Keyzer Sz., Texel. Varkens, Ns. 5662. Leden: C. Gootjes, Oostwoud, J. Kamp, Berkhout, Joh. Spaander, Midwoud. Plaats verv. N. Dekker, Spierdijk, J. Koster Kz., Midwoud. Varkens, Ns. 6366. Leden: S. Zijp Jz., Abbekerk, P. Donker Jz., Hoogwoud, K. Leguit, Oostwoud. Plaatsv.W. Peereboom, Midwoud, C. Gootjes, Oost woud. Kaas, Ns. 1—6 en 1016. Leden: J. C. Utermöhlen, Hoorn, J. Best, Baarsdorpermeer, J. Bakker Cz., Oostwoud. Plaatsv.: Ooyman, Hoorn, J. Wonder, dan zuv-ve 't. wel haiiwe en gaon we strakjes wij er; war, want 't inoiste mo nog' komme, he 'k heme zegge! Toe we daor in die groote zaol vur 't ope raom nou zoo fijn zeute te „lunse"; za 'k mar zegge begos op ins de meziek te speule in die tent. De muzekante weure zekers vremde, want ze hadde allemaol 'n rooije pet op en 'n rood jeske aon, mar ze spule goed, heur nog- vul béter' as' „Crescendo" ze'k tege meseui, die 's efkes lachte. Hij ha' schik, dattie ok is 'n keer me ziek over taofel1 ha', wi'k geleuve en om oe de waar- heel; te zegge: 't is net of 't: ète nog lekkerder smak en of 't nog béter van de hand gaot, as1 t'r zu'n muepke meziek bij wor gemak. Daor gintenvijd' bij da groote hekke aon d'n ingang- zijn d'r ok al aon 't: blaoze. O, kek is daor hedde 'n trop boere-muzekante; ze hebbe- allemaol 'n blauwe keel aon krek as' te varekeskoopers op de keujes- mark 'n hooge: zijje pet op en 't rooije zakdoek om d'r nek. Vlak achter hullie komd 'n karreke mid 'n os t'r veur en 'n hoop volk d'r achter, kek is „O, wacht eens even zeete meester nu ben ik er achter: dat is de Harmonie van Boerendonck „Be ter hard geblazen dan den mond: gebrand" die den Burgemeester met de dorpsequipage heeft afgehaald. Zie daar op die kar zit Burgemeester Schmier met den hoogen hoed op." „Gao 's weg! lao m'ok is zien! Mak verzinke, man, en hij hed 'n paor aorege boerinnekes bij 'm; nou heur, zoo zo'k ok wel 's ingehaold1 wille1 worre, en wa gij Hij ziet 'r goed1 ut vur 'n burgemesterrond1 en dik en 'n aoreg biiekske hettie o kal. Ikke-nen de mester loope gauw nar 't begin van darp en we stonte d'r net veuraon bij toe de Burgemester op te-n osse- kar en de dernjes naost 'm utgepottereteerd wire, en d'n os ok. Mesehiens staon wij d'r ok wel op, meseui, ze'k." „Nu, ik hoop van niet zeetie want dan had ik toch eerst mijn hoed afgezet, en de kuif eens wat op gestreken." Hij is gleuf 'k gruts op z'n kuif, en denk zekers dat tie net zoo mooi is as tie van menist-er Heemskerk. D'r zou net 'n trouwpartij zijn op 't raodhuis. Wij d'r ok op! 'n Jong paor van 't darp, wou gaon trouwe. Nou da kon gebeure vur 'n kwartje kwaome ze klaor. De jong had 't kwartje al in de hand en zeug t'r niks piender ut, maar 't dernje moch t'r zijn heur 'n flinke frissche, gellepe boeredern, die ge vur gin vlooi in 't bedi zou verlieze, pas op. De Bur gemester keek t'r ok mi schik nao, en doch zekers Hij vroeg aon d'r -toe alles opgeschreve weur of ul- lie auwers d'r mee inge.nome weure, de jong zeei van bes, mar 't dernje kos t.'r nou niet zoo areg op ruume, op tie schik van d'r auwers mit t'r plan, witte, maor zeese ik het 'r mert, aon! Vaoder en moeder zijn eiges ook getrouwd dus kunne ze mijn niks verwijt© is t nou waor of niet? De Burgemester kos t'r nie veul van zeggo, in z'n eige doeh-ie zekers, da ze gruts gelijk ha, en daddet. nog zund zou zijn van zu'n gellep Berkhout, M. Veen, Medemblik. Kaas. Ns. 7—9 en 1719. Leden: Gebr. v. Rossem, Rotterdam., A. J. Schild, Gouda, With of Keus, Gou da. Plaatsv.: Prins, Nieuwerbrug, Goebel, Bodegraven. Boter. Ns. 23—24. Leden: K. Eriks, Leeuwarden, II. Th. de Bruyn, St. Maartensbrug, D. Wit Cz., Berk hout. Plaatsv.: J. Best, Baarsdorpermeer, F. de Groot, Medemblik, J. Nierop-, Berkhout. Groententeelt en Verpakkingsmiddelen. Leden: J. G. Hazeloop, Alkmaar, II. M. Velders, dén ITaag, D. I Visser, Beemster. Plaatsv.: G. J. v. Marrewijk, Loos- duinen, Van Wijk, Benningbroek. Vruchtenteelt en Verpakkingsmiddelen. LedenK. Admiraal, de Rijp, D. J. v. d. Havei, Kapelle bij Goes, J. P. M. Camman, Breda. Plaatsv.: E. Th. v. d. Stok, de Rijp, E. Ivakebeeke, Goes. Bloemisterij en Bloembollen. Leden: J. Uitentuis, Kwadijk, K. Volkers, Lisse, K. Ruyterman, Hauwert. Plaatsv.: Jb. Kram, Benningbroek, II. Zijp, Lisse, D. de Vries, Oostwoud. Akkerbouw, A. en B. LedenB. Koolhaas, Twisk, 1'. Sehoutseri, Medemblik, J. Smit, Oostwoud. Plaatsv. 1'. Visser Jz., Opperdoes, H. Waiboer, Winkel. Akkerbouw, O. Lid: O. Nobel, Schagen. Plaatsv.: 11. Visser. Schagen. Concours Hippique. Leden: H. de Bruyn Tinbergen, Velp, J. Jurjaus, 's-Gravenhage, II. E. Bultman, 11 aarlemmermeer. Ringrijden. Leden: Chr. Oortman Gerlings, Hoorn, J. Metselaar, Twisk, C. Haringhuizen, Oostwoud. Plaatsv.: W. Rol, Medemblik, S. Zijp Jz., Abbekerk. Melkstaten. E. Huynink, Twisk, K. Kool, Lutje broek. Ingezonden mededeelingen. Vele mannen zoowel als vrouwen, die jaar in, jaar uit aan die ellendige aambeien, of aan eczeem of jeu kende huidziekten lijden, zijn er toe geneigd om te denken, dat er voor hen geen beterschap meer moge- lijk-is en dat het beste, waar zij nog op hopen kunnen, een weinig verlichting- in hun lijden is. Doch aambeien, eczeem en alle jeukende huidziek ten kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf, de uitstekende verzachtende en heelende huid- zalf. Foster's Zalf doet spoedig de prikkeling en ont steking bedaren, en slechts zelden blijkt een doos on voldoende om den patiënt geheel te -genezen, mits de gebruiksaanwijzing goed wordt opgevolgd. Foster's Zalf wordt aanbevolen voor jeukende, bloe dende, in- en uitwendige aambeien, eczeem, gordel roos, huiduitslag en alle jeukende huidziekten. Zij •brandt of prikkelt niet en droogt -ook niet te spoedig op. Let op den juisten naam: Foster's Zalf. Zij is te Alkmaar verkrijgbaar bij de heeren Nierop Slohou- ber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10. voor zes doozen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Woensdag vergaderde de Kamér van Koophandel en fabrieken. Alle leden waren tegenwoordig behalve de kijnd as ze nie trouwde. Ze moesten 't maor 's pram- beere, gonk 't nie, dan koste z't- vur 'n kwartje de man werom doen, dan zou tie de heele boet wer utvège! Kek zu'n Burgemester is geld werd, heur, en die zou op veul steije wark zat hebbe en geld zat verdiene, gleuf mar! De trouwerij was- pas afgeloope of we hurde heel mooi zinge daor in die danstent! op 't, d'arp. 't- Weur 't Mannekoor van Rijje - en kazjeweel zong et krek 'n stuk da w'op; Harrevelds Mannekoor ok gezonge hadde: „Neerlands Taal" hiette-n-'t. Ze zongen 't heel mooi, da mo'k zegge en de mester haij d'r ok '-schik van, da kos 'k wel aon 'm mareke, hij stond zoo mil aondacht te lustere, d'r ontgong 'm gin noot! Nou 't was ekfetief mooi en zooi motte d'r nou haos iel- ■kc-n dag- zukke gezelschappe komme, 't is aoreghed, war? We gonke toe is1 efkes bij d'n auwe wêver kijke; die ha' net nog zu'n auwerwetsche wêfstoel staon, as d'n auwe Aberam Knuivers, witte nog' wel. In m'n jeug he'k t'r wel honderd maol naor staon kijke astie aon 't wêve weur; mar da wêve is ok al wer veul de wereld ut. Daor geet- 't ossekar wer hér. Wir-ve is meei-ljje? Vur 5 cente makte 'n heele toer over de toonstelling', 't Is zooveul as te spoorwaoge, de trein, de dielezjans of te janplezier van Boerendonk. 't Geei nie hard mar sekuur, ge zul 't- nie mee op t'n hol gaon. Die meule daor ïnidde op ta plein, daor zo'k wel 's in .wille kijke. „Ja, vriend, maar dat zal niet gaan; de toegang is alleen voor vrouwen en meisjes", zeete mester. Juustement daorum, zo'k t'r zoo gerri is wille gaoö kijke, witte, d'r zal wel wad aoregs gemaole worre zo'd ok nie denke, meseui?" De mester deei net. of ie d'r niks nijschiereg nar weur, mar pas op heur ik ken 'm vuls te goed, wablief! 't Aoregste van, 't heele darp was de kemelie - numde n'm hier: hacsje-poesjenel 1 eka-omcrgleuf mar t was vul aoreget' as te reejerijkerskaomer, wij vroeger b'ons op 't- darp hadde, en waor 'k ok in mee hè gespuid. We zijn d'r ok in gewes, en hebbe ons eige half slap gelache, dn kan 'k oe eerlek zegge! Nog 'n heele boel andere dinge weure d'r te zien, mar ik kan de alles belange nao nie vertelle, d'r is menneg darp, waor g-e nie zooveul schik kun maoke as hier in Boerendonk, da wi'k oe wel zegge; te minste bons hedde niks van al' die aorege dinge; wel 'n raod huis mar daor hoefde vur oew plezier nie nar toe to gaon en, dan hebbe wij 'n kerk, die 'k hier nie ha ge zien. Toe w'in 't Lunapark kwaome, stonte we beduusd van al 't moi's, krek 'n groote karemes- mid 't spul van Vineken op t'n achtergrond, 't, Tentje waor ge mê rin ge op püpkes en zoo kos gooie gonke we vurbij, d's meer vur jonk volk. 't Schiettentje ok zoo, mar die hooge stellaozie daor mit tie outoo'si da's wad ündcis. We hadde-n-al 'n poske d'r nao gekeke as t'r zu'n pao-r nar bove of beneeje gonke, to 'k tege de mester zeei: kövort, law-we d'r is in gaon: 'n paor trapkes op, en daor hedde zu'n paor outoo's. Ik dors t'r nie in, mar - ze 'k, die nog we heer C. Bosman Gzn. met kennisgeving. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige verga dering gelezen en g'oedgekeurd. Daarop werden de uit gegane en ingekomen stukken behandeld, waarbij de navolgende correspondentie to. Epne missive aan de directie der- H. S. Mij. luidende als volgt: „Nu met, de demping van de zoogenaamde Spoor- „liaven alhier ook de gelegenheid e-n inrichting is ver- vallen om handelsiwarën rechtstreeks uit booten en „schuiten in de waggons en omgekeerd te laden en te „lossen, meenen wij Uwe directie te mogen wijzen op „het groote ongerief, dat hierdoor voor den handel is „ontstaan en dat zich vooral doet gevoelen ten aanzien „van het laden en lossen van groote stukken handels- „waren, kolen, enz." „Wij hebben daarom de eer Uwe- Directie beleefd te „verzoeken- ons wel eenige inlichtingen te willen ver schaffen omtrent de wijze waarop en den tijd wan- „neer er van de zijde Uwer Spoorwegmaatschappij zal „kunnen worden voorz.ien in de groote ongelegenheid, „waarin de handel is gebracht door de bovengemelde „demping en hetgeen daarvan het gevolg is geweest „en welke plannen er dienaangaande bij Uwe Maat- „schappij mochten bestaan." De Kamer enz. Hierop is ingekomen het navolgende antwoord: „lil antwoord op Uw schrijven hebben wij de eer Uw „.College mede te deelen, dat tot demping van de „Spoorweghaven kon worden overgegaan, omdat daar- „vnn nagenoeg geen gebruik werd gemaakt." „Eene betere gelegenheid! tot laden en lossen van „schip in spoorwegwagen zal door de Gemeente worden „gemankt langs het zoogenaamde spoor-Pot, dat bij onze Maatschappij in exploitatie zal komen. De Secretaris De Raad' van Administratie (get.) II. Mann (get.) J. IJse Goedt. 2o. Eene missive aan burgemeester en wethouders der gemeente Alkmaar, luidende als volgt: „De verandering en uitbreiding van het emplace- „ment der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij alhier „bracht mede, dat de zoogenaamde Spoorhaven voor „eenigen tijd werd gedempt. Dit had ten gevolge, dat „ook de gelegenheid, en inrichting, die aldaar bestond „om handelswaren rechtstreeks uit de booten en schui- „ten in de waggons en omgekeerd te. lossen en te la- „den kwam te vervallen. Nu van wege de gemelde „Spoorwegmaatschappij er niet voor gezorg-d was, dat „eene andere gelegenheid was in orde ge-bracht, vóór- „dat de vroeger bestaande werd weggeruimd en ook „na (lie wegruiming nog niets bekend werd van plan- „nen om daarin te voorzien, hebben wij ons tot de di- „rectie der gemelde maatschappij gewend' en gewezen „op het groote ongerief, dat de handel door gemelde „omstandigheid ondervindt, voornamelijk ten aanzien „van het lossen en laden van groote stukken handels varen, kolen enz. enz. „Wij verzochten aan die directie ons wel te willen „mededeelen op welke wijze en wanneer door de ge- noemde maatschappij in dit ongerief zou kunnen wor- „den voorzien of welke plannen daaromtrent beston den." „Daarop hebben wij vernomen, dat er van de zijde „van genoemde maatschappij niets te wachten is ter „voorziening in het boven omschreven ongerief, doch „verwacht wc-rd dit vanwege de gemeente Alkmaar zou „geschieden." de mester zeut al heel parremandeg mit te stok tusse de been op zu'n benkske kek, die gif nareges om. „Kom, vriend zeetie wees niet bang, zulke in richtingen voor publiek vermaak worden zoo suffisant gebouwd en alles is volgens zulke nauwkeurige bere keningen gemaakt, dat eenig gevaar zoo goed als bui tengesloten is." Nou. veurut tan mar mitte geit zee'k mar 't is vur ouw rekening, heur. Ikke d'r ok in! Ers gonkte steil nar bove, heel zuutjes aon, mar daor schoot t-op ins zoo schuins nar omlêg, daddoe de haore steil! over end op te kop gonke staon, en agge d'n hoed nie goed vashiew, dan vloog-ie oe sekuur af en kreeg d'n z'n léve nie werom. Da' gonk zoo mar hugte af en hugte op en ielke keer om 'n draij deggo zekers meinde d'r ut te vliege mid-outoo en al, mar we kwaome goed en wel wer beneeje. Toe 'k mar ins do rondte ha' gedaon, was al de bangighed over en gonke we nog 's n' keer. Hoe -prakkezeere de minse toch zoowu, war. Wilde wel geleuve, as t'r zu'n ding b'ons op 't darp kwaom, datte minse d'r nie ut te slaon weu re, as ze ins de kneep t'r van beet hadde. En dan hedde daor aon d'overkant- nog- zu'n aoreg- ding, ze nuume-n-'t Wonderrad. Agge dad in z'n wark ziet, dan rolde om van de laches, en ge kun mar nie begrijpe, da ze daor nie op kunne blijve zitte. Ik zeei tege de mester: da zou me toch de duvel doen, dagge daor zoo af moes' glijje, of 't moes komme van de gladdeghed. „Nee, vriend! zeetie niet door do gladdigheid, maar door de middelpuntvliedende kracht wordt ge er afgeslingerd, en 't is maar goed dat die ring aan den kant goed voorzien is van zachte matras sen, anders zou men zich wel eens kunnen bezeeren." 'k Zeg, o zoo, dus die jonges en die derns, die glijje d'r bij da rond draij e van die planke vloer zoo af d'n een nao d'n ander clur de krach van da punt dat in de inid.de zoo drait en vliegt, ge zo'd toch zegge wqr? Mar nou denk "k in ins aon 'n vcrhaol van die Sjc-rb k Holmes, toe z'm in 'n kaomer brochte, waarvan de vloer ok in de rondte gonk draije, en waor-ie net boteds nog af wies te springe anders hadde z'm dood laote draije, haddet nie gelèze? „Welzeker zoete mester die inrichting werkte op soortgelijke wijze." Nou. mar hier is 't aoreg, ze'k, en benaome vur die jonge jonges en derns. vur auwere is 't meer aoreghed um d'r nao te kijke, is 't nie zoo? Wilde wel geleuve, da 'k 't hier op tie karemes nog wel zoo aoreg vijn, is vleejaor op te Nimwêgsche? Kek nou daór is weer, die dolmeulc: gin perdjes, gin sehu êtjes, gin leuwe, mar benkskes, die aon 'n paor ket- tings liaiige, en daor slungerde bij 't ronddraije mar op hen en weer! Daor wor toch wa geprnkezeerd in de wereld, war, om de minse zu'n bietje, te verammezeeve En 't i> nog lang- nie alles, wa 'k oe vertel, mar 'k schni d'r ut, ik zou nog wel vertien daog deur kunne gaon, naar 't is béter, dagge d'r eiges is her gaot. 't ls wezel ik de muijte werd. Ikke en de mester hebbe d'r gin spijt van gehad, daw-we d'r gewes zijn, da' kan 'k oe mid 'n woord van waorbeid verklaore, heur!

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 9