GOED KGOPERE SCHOOLK AARTEN. Trekking van heden. 3e Klasse, le Lijst. No. 6635 f 5000, No. 1858 f 1500, No. 9820 f1000, Nos. 16839 en 20410 elk f 400, Nos. 5542 en 17202 elk f 200, Nos. 2429, 7313, 8525 en 14460 elk f 100. STADSNIEUWS. «Va BUITENLAND. het nu voor cle vierde maal gaan maaien, was de opbrengst heel flink. Alle keeren Ook Oud-Egmond trok bezoek dan andere dagen. gisteren een veel grooter INBREKER GESNAPT. Een bewoner van een benedenhuis in de Nieuwe Molstraat te 's-Gravenhage hoorde Vrijdagavond laat onraad in het bovenhuis. Daar hij den sleutel van de straatdeur der bovenwoning had, ging hij met een fa milielid zien, wat er gaande was. Zij vonden er een man, die zeide de bedoeling te hebben, lood van het dak te stelen. Zooals later bleek, had hij zich met een valschen sleutel toegang verschaft- Door de inmiddels ontboden politie werd hij gear resteerd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld -en naar het Huis van Bewaring overgebracht. HE BURGEMEESTER EN DE AMSTERDAM SCHE POLITIEBOND. Naar het Hbld. verneemt zullen, op verzoek van een groot aantal leden van den Amsterdamscben Politie bond, Woensdag a.s. tweo buitengewone vergaderin gen van den Bond worden gehouden ter bespreking van de bestraffing van den agent van politie B. Win ters, voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond, door den burgemeester. In beide verga de ringen, zoowel de middag-, als de avondvergadering, zal de agent Winters het woord voe ren. Verder verneemt het blad, dat de gestrafte een zeer groot aantal sympathiebetuigingen ontvangen heeft van leden van den Bond. ZEILWEDSTRIJDEN OP IIET ALKMAARDER MEER. Gisteren herdacht de Zaanlandsche Zeilvereeniging lui ar 30-jarig bestaan met een internationalen zeil wedstrijd op het Alkmaarder Meer. Het prachtige weer in den morgen werkte er natuurlijk toe mee, dat de belangstelling van de liefhebbers groot was; volgboot vertrok dan ook reeds uit Amsterdam met zeer vele belangstellenden en hun getal vermeerderde steeds, want in alle Za-ansche gemeenten kwamen meer gasten aan boord, zoodat de boot dan ook spoedig bijna te klein was. De deelneming aan den wedstrijd was zeer goed. 52 vaartuigen kwamen uit en de sleep-vaartuigen, welke 's morgens door de Zaan gingen, beschenen door een helder zonnetje, leverden een schitterend' gezicht op. Verschillende schippers vonden, dat er een prachtige koele wind stond, welke alleen wat onregelmatig woei, zoodat het dubbel jam mer was, dat na 12 uur enkele buien neervielen, na tuurlijk tot groote teleurstelling van vele dames. Onder de aanwezige jachten ter opluistering waren er die de aandacht trokken. Tal van eigenaars van motorbooten luisterden bovendien het feest op, zoodat het Alkmaarder Meer met zijn tal van gepavoiseerde vaartuigen een eenig gezicht opleverde. Voorts dient nog vermeld, dat de Roeivereeniging ..Het Spaarne" van Haarlem met een paar vaartuigen present was. Zij had bovendien de vriendelijkheid de Z. Z. V. een prachtkrans aan te bieden als een blijk van hulde bij haar 30-jarig bestaan. Sommige vaartuigen maakten een prachtigen tijd •n de uitgeloofde prijs voor den besten starttijd spoor- <U velen aan, zich bij het starten nog meer te haasten, dan uit den aard' der zaak reeds het geval is. De eigenaar van het eilandje in het Alkmaarder Meer had het de Zaanlandsche Zeilvereeniging dezen keer niet gemakkelijk gemaakt en daarom werd dit jaar niet gestart in het Noordwestelijk deel van het meer, doch in het Zuidwestelijk. De haan liep dien tengevolge dan ook anders dan gewoonlijk. Zij was Eng. zeemijlen lang en moest door de groote vaartui gen tweemaal afgelegd worden. Alleen de sloepen en cl» gondels zeilden eenmaal de baan. Naar de Zw. Ct. verneemt, zullen op de spoorwegen de prijzen der achooLkaarten voor leerlingen van am- bachts-, industrie- en huishoudscholen van 1 Septern- b#r af aanmerkelijk worden verminderd, zoodat onge veer hetzelfde zal moeten worden betaald als voor twee jaar. een van den I )r. UIT AKERSLOOT. Vrijdagmiddag heeft de Rnadl dezer gemeente spoedvergadering gehtfuden, inzake een verzoek een 40-t-al ingezetenen. In dit verzoek werd bij Raad aangedrongen op een onderhandeling met Schröder, aangezien deze benoemd is te Renswoude. Deze ingezetenen zou het. zeer spijten indien de dokter de gemeente verlaat. De voorzitter deelde mede, dat hij een onderhoud met dr. Schroder heeft gehad, en dat deze reeds voor de benoeming te Renswoude heeft bedankt. Daarna stelde de voorzitter voor uit sympathie dr, Schroder aan te bieden de groote verandering aan zijn woning, welke reeds eenige jaren loopend is, te doen uitvoeren. Vroeger bestonden er twee plannen, een groot en ©en klein plan, de Raad besloot toen het kleine plan uit te voeren, doch dr. Schröder kon zich daar niet mee vereenigen, zoodat er tot heden niets van gekomen was. De Raad kon zich met het voorstel vereenigen, zoo dat met algemeene stemmen werd aangenomen het groote plan uit. te voeren. Ingekomen was verder een schrijven van den heer •I. Verduin, ontvanger dezer gemeente, waarin hij den Raad bedankte voor de salarisverhooging. Voor ken nisgeving aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer S. Helder of B. en eens den toestand van de wegen in den Westwou- derpolder wilden opnemen. De voorzitter deelde me de, dat aan de wegen en bruggen in de Woude subsi die werd gegeven, zoodat de polder en voor moet zor gen. De heer Helder zei dat de polder er geen cent aan betaalt, zoodat besloten werd1 de zaak te onderzoe ken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter daarna de vergadering. UIT BERGEN. Gisteren hield de afd. Bergen van den Volksbond tegen Drankmisbruik in de kolfbaan van het Hotel „de Rustende Jager," alhier wederom eene Floralia- tentoonstelling van bloemen en planten. Een paar maanden geleden werden vanwege Floralia bloemstek- ken in potten verkrijgbaar gesteld. Door velen werd hiervan gebruik gemaakt. De kosten konden dan ook geen bezwaar zijn; 4 stekken a 10 cent. Wij verna men dat Floria de stekken voor het dubbele van dezen prijs moet aanknopen en zich derhalve voor deze ten toonstelling een geldelijk offertje moest getroosten. Doch het verstrekken van deze stekken met uitzicht op eene tentoonstelling- en- bekroning van de best verzorg de en opgekweekte bloemen is voorzeker een voor Flo ralia dankbaar werk. Aan de jonge plantjes wordt allerwege de meeste zorg besteed; men wedijvert om de mooiste planten. Aardig was het. gistermiddag alle planten bijeen te zien. Hieronder volgt de lijst der bekroningen. Coleus. Ie pr. Bertha Bult, 2e prijs Grietje Mulder 3e pr. Fenna Rensing. Geranium. Ie pr. Arendje Bak, 2e pr. Din-a Jansen, 3e pr. Jan Slikker. Fuchsia. Ie pr. Maartje de Waard)Vrasdonk, 2e pi'. Trijntje Groet, 3e pr. Cornelis Blokker. Begonia, te pr. Bertha Beeldman, 2e pr. Trijntje Groet, 3 e pr. Mevr. G. HuizingaSluiter. De groepsprijzen wei-den behaald! door: le pr. Maar tje Prins, 2e pr. Wed. HopmanSlikker. Door meerdere personen waren planten en bloemen ter opluistering ingezonden. Ook dit vormde een af- deeling waarvoor prijzen werden toegekend'. Planten le pr. Mevr. B. Huizinga-Sluiter met een prachtige achapantus; 2e pr. Mevr. Kuijpers— Dijken met auracaria exelsa, 3e prijs Kobus Beeldinan met begonia-breggie. Bouquetten: le pr. Jo Scholten, 2e pr. J. M. Graad't van Roggen, 3e pr. Jannetje Ivangh. De inzending van den heer Siebert. Cos-ter met 2 rijk bloeiende hortensia's viel bijzonder in 't- oog. Voorts wei-den bijzondere vermeldingen toegekend aan Mevr. Ba rnaart, Mevr. Siebert Coster, C. Blokker en A. Stam. Des avonds had de uitreiking der prijzen, bestaande in mooie planten, plaats. Ds. van den- Kieboom, voorzitter der Afd., hield in welgekozen woorden eene toespraak en bracht daarbij dank aan inzenders(stei-s) en aan allen die tot liet welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt. Hierna werden de prijzen, onder muziek van Bergen's Harmonie en in tegen woordigheid van een groot aantal belangstellenden uitgereikt. De afd. Bergen heeft wederom veel succes van haar werken en streven gehad. Mogen velen nog hun steun en. medewerking aan de afd., die op zoo verdienstelijke wijze on haar wakker bestuur werkzaam is, verleenen In tegenwoordigheid van den raadi der gemeente had hedenmorgen ten 11% ure de aanbesteding plaats van het maken van een straatweg van Alkmaar n Bergen, lang 3036 M„ breed 3.20 M. Ingekomen waren 18 biljetten, waarvan een biljet ongeldig verklaard werd. Ingeschreven werd door de heeren J. Viens Kz., Zaandam, 22275. A. Groot, Akersloot, 221S0. S. J. Bakker en W. Bakker, Avenhorn, 21990. Spruit en Wils, Alkmaar, 21830. J. dé Vries, Purmerend, 20550. K. Ootes, Amsterdam, 20200. Bruin en Burgering, Alkmaar, 19700. B. Huizinga, Bergen, J 19518. J. Obdam, Heilo, 19290. G. de Groot, Alk maar, (steenen volgens monster de heer Metselaar) 19000. Dezelfde (steenen volgens monster de heer Stoel) 18000. J. Houtenbosch Jbz., Bergen, 18750. W. Stroomer, Bergen, (steenen niet- volgens voorge schreven fabrikaat) 18490. Jb. N. Oldenburg, Ber gen (steenen volgens monster de Rooij) 18438. De zelfde (steenen volgens' monster van don heer Stoel) 17800. P. Brakenhof, Bergen, 18400. Joh. Henne- man, Heemskerk, 17999. De heer Huizinga vroeg, of het in de bedoeling van den raad ligt, om de biljetten die afwijken van de voorwaarden geldig te verklaren, z. i. is dit tegenover de andere inschrijvers niet billijk. Wanneer het be kend geweest was-, dat men van het monster kon af wijken, dan kon ook spreker den weg, met een andere steensoort, dan dé gevraagde, welke steenen ook aan de hoogste eischen voldoen, wel 1200 goedkooper leveren. Op de 'aanwijzing "was echter gezegd dat de steenen volgens monster-de Rooij moesten zijn, spreker had dit al vreemd gevonden, daar dieze firnm van de milli- oenen straatsteenen welke jaarlijks i'n ons land noodig zijn, maar een klein deel' levert, terwijl men niet kan aannemen dat de wegen welke niet. belegd zijn met de steenen van genoemde firma, alle slécht zijn. De heer Maschmeijer wees er op dat het niet in de bedoeling van den raadl lag om één fabrikaat toe te laten en verwees in dit verband naar liet bestek, waar in van lste soort gesproken wordt. De voorzitter gaf ook als zijn meening te kennen, dat de inschrijvers niet aan een bepaalden leverancier gebonden waren, maar wel aqn de eischen van het monster. De heer Oldenburg merkte op dat het steeds de be doeling van den raad is geweest om het beste te krij gen, wees er op dat tussehen 1ste.soort en 1ste soort nogal verschil is en was er voor om in raadsvergade ring' de opmerking van den heer Huizinga in overwe ging te nemen. De heer Balt-us gaf nog als zijn meening te kennen dat de steenen aan de hoogste eischen moeten voldoen, maar een bepaald fabrikaat achtte hij overbodig. Volgens bestek werd' de gunning een veertien da gen aangehouden. Wegens onzedelijke handelingen met zijn 15-ja- i'ige stiefdochter is de Huarlemsche behanger K. naar het huis van bewaring overgebracht. Blijkens het Amsterdamsche politierapport is gisteravond aangehouden een man, verdacht van ver duistering van.... papiersnippers, ten nadeele een bewoner van den Amstel. Zaterdagavond ontstond te Haarlem bij den boek handelaar Van Brederode op dé Groote Markt brand, doordat een gasslang vlam vatte en het vuur een gor dijn aantastte. In korten tijd greep het vuur snel om zich heen zoodat de bovenverdieping- groote schade bekwam. In deze en de vorige week heerschte te Koewacht aan het Belgische krenskantoor een buitengewone drukte en levendigheid. Lange rijen wagens beladen met vlas* en haver reden van 's morgens vroeg tot 's avonds naar België. Aan het grenskantoor werd elke wagen onderzocht en het gewicht van de in te voeren hoeveelheid! bepaald. De invoer in België was dit jaar, zoowel van haver als van vlas, zeer groot. De haver gaat ongedorscht, het vlas onbewerkt naar onze zuidelijke naburen tot: groote schade van onze veldar- beiders. De beer Saeijs, zoon van den hoofdonderwijzer te Haarlem, die eenige jaren geleden begon een reis om de wereld te maken, is in Indië ernstig ongesteld ge worden en aldaar wedergekeerd. Hoewel een weinig beterend, kon hij zijn reis niet vervolgen en zijn toe stand is op beden nog ver van gunstig. Een landbouwer te Holten is sedert eenige da gen spoorloos verdwenen. Te Kootwijkerbroek, gem. Barneveld, isi de om loop van een windmolen plotseling naar beneden ge stort. Van de zich daarop bevindëndé vijf personen zijn de eigenaar en een timmerman ernstig gewond. Aan het Westerstrand (het rif) te Schiermonnik oog, is het lijk van een jongeman gevonden, reeds in verren staat van ontbinding. Op het lijk wa-ren papie ren aanwezig, waaruit bleek, dat de persoon 22 jaar oud was, Wilhelm Schnijder heette en afkomstig was uit Miinchen. De drenkeling is begraven. In Bommel wordt zeer geklaagd, dat aldaar de velden door dieven worden onveilig gemaakt. Bij ver schillende landbouwers werden belangrijke hoeveelhe den aardappelen en groenten gestolen. De polith verdubbelt hare waakzaamheid. Li de Oudwijkerdwa rsstraat te Utrecht is een 3-jarig jongetje al spelende onder een met een hond bespannen bakkerswagen geraakt, welk voertuig bet kind over liet lijf ging. Het jongentje is kort daarop aan de bekomen verwondingen overledten. Te Middelburg heeft een 20-jarige fabrieksarbei der een 15-jarigen bakkersknecht, vermoedelijk met een sleutel, een slag toegebracht, waardoor laatstge noemde bewusteloos neerviel en in hoogst ernstigen toestand naar het gasthuis moest vervoerd worden. De dader heeft zich zelf bij de politie aangemeld en is aangehouden. Te Bunschoten is naar het „Arnh. Dbl. meldt, het volgende gebeurd1: Bij het opgraven van een kel der kwamen doodsbeenderen bloot. De straatjongens bemachtigden ze, en wierpen er elkander mee. 't Was verregaand stuitend. Ook dit Ja au- heeft de Friesche Maatschappij vau Landbouw Lincolnrammen ingevoerd. De 18 inge voerde anderhalf jarige rammen zullen denkelijk 20 de zer worden verkocht, zen de heer jhr. eandidaat ror. Pvan Forcest te Heiloo, en tot ,T voor een lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland in de plaats van den heer jhr. mr. P. van horeest, die met 31 December 1912 moet aftreden de heer H. W. Kiihn te en ook niet herkiesbaar is, Na arden. LOTING MILITIE. De loting der in dit jaar voor de militie ingeschre venen zal voor zooveel Alkmaar betreft worden ge houden op Dinsdag 3 September a.s., des voorm. ten 10 ure, ten stadhuize. STAATSLOTERIJ. Laatste berichten. DE SCHIEDAMSCHE VERORDENING. 9 yTNHAGE, 19 Aug. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de veelbesproken Schiedam- I sche verordening niet voor vernietiging voorgedragen en dus goedgekeurd. EEN DRAMA. LONDEN, 19 Aug. Te Eastborne, een druk bezochte badplaats, heeft zich hedenmorgen een opzienbarend diama afgespeeld. Kapitein Murray, die vroeger in het Engelsehe leger diende, heeft hedenmorgen zijn beide kinderen door revolverschoten gedood, waarna hij het wapen tegen zichzelf richtte. Alvorens dit gedaan te hebben, had hij het huis, waarin hjj vertoefde, in brand gestoken. Vijf personen kwamen in de vlammen om. Twee lijken zijn reeds gevonden, waarvan de iden titeit nog niet is vastgesteld. Ter t UIT EGMOND AAN ZEE. Voor den laatsten dag van d'e tentoonstelling was het gister zeer zeker te betreuren dat het weer niet gunstiger was. Het gemaskerde kinderbal mocht zich echter desondanks in een groote deelname verheugen, terwijl het aantal bezoekers ook niet- gering genoemd kon worden. De in bonte costuums gestoken jeugd vermaakte zich dan ook uitstekend, wat voor de onde ren een genoegelijk gezicht opleverde. Voor de bewoners van het Prins-Hendrikgesticht was het een aangename verrassing na afloop een be zoek van de gemaskerden te mogen ontvangen. Een fotograaf haastte zich dan ook een kiekje van dit bezoek te nemen. De tram van 8 uur bracht voor het avondbal een flink aantal bezoekers, terwijl ook nagenoeg alle bad gasten aanwezig waren. Velen woonden dé bioscoop voorstelling bij en maakten van de gelegenheid tot dansen gebruik. Het vuurwerk dat te ongeveer 11 uur afgestoken Werd, kon waarlijk schitterend genoemd worden; van harte stemden de aanwezigen met het slotnummer „Leve Egmond" in. Te half twaalf bracht een extra-team de laatste be zoekers van deze thans tot- bet verleden behoorende tentoonstelling huiswaarts. GEVAARLIJK SPEELGOED. In de woning Ozaar Peterstraat 26 te Amsterdam nam gister iemand een revolver op en haalde de trek ker over, meenende dat het wapen niet geladen was. De revolver was echter wèl geladen. Een schot ging af en de kogel trof een 19-jarige juffrouw in de zijde. Gelukkig sprong die af op het corset, waardoor het meisje slechts licht gewond werd. AL TE VROEG. De zoo vreeselijk mishandelde vehvachter Overdijk te Schoonoord (Dr.) blijkt in tegenstelling met de be richten niet te zijn overleden. Ofschoon hij zeer ernstig getroffen is, mag de toestand bevredigend worden genoemd. In een blad in het Noorden des land's stond reeds zijn begrafenis beschreven met do gehouden lijkrede! Do twee daders zijn nog niet aangehouden. KORTE BERICHTEN. Zaterdagnamiddag is de tc Winschoten gedeti neerde veedrijver K, verdacht geweest van brandstich ting in zijn eigen woning, ontslagen. k' meesterknecht van do firma De Bruin, ijzer gieterij, te Oosterhout, kreeg een ijzeren plaat van circa loO K.G. op zijn lichaam, waardoor hij zoo ern stig verwond werd, dat onmiddellijk geneeskundige en geestelijke hulp moest worden ingeroepen. De dokter verbood zelfs zijn vervoer; de toestand van den onge lukkige is hopeloos. De „VEREENIGDE ZANGERS." gelegenheid van liaar 15-jarig bestaan heeft de Rotterdamsche Mannenzangvereeniging „Nut en Genoegen" een Nationalen Zangwedstrijd voor Man nen- en Gemengde Koren gehouden op 11, 18 en 25 Augustus. In den wedstrijd voor de 2e afdéeling Mannenkoren, I welke gistermiddag plaats had, en waarin de volgende j vereenigingen uitkwamen„Zang en Vriendschap", Rotterdam, „Orphéon", Rotterdam, „Zanglust", Rot terdam, „De Vereeriigde Zangers", Alkmaar, „Kunst na Arbeid", Tiel, „Zanglust", Dordrecht. „Tielsche Mannenzangvereeniging", Tiel, „Oefening en Ver maak Waalwijk-Beseijen, en „Haarlem's Zanggenot" j Haarlem, werd de 2e prijs, een verguld zilveren me daille en 100, toegekend aan de liedertafel „De Ver-1 eenigde Zangers", alhier, directeur de heer Willem Hespe. „De Vereenigde Zangers" nam in haar 31, jarig- bestaan 4 maal aan een wedstrijd deel en is iede- ren keer bekroond geworden. Vooral deze laatste be kroning is voor directeur en leden een waar succes. De jury voor bovengenoemden wedstrijd bestond uit de volgende Toonkunstenaren: L. C. Keereweer, II. W. G. van Nieuwenhoven, Bart Yerhallen, Ant, B. II. Vorheij, Alph. Vranken. Door de vereeniging werden gezongen: het ver plichte koor „Goeden Nacht", van Bart Verhallen, en als nummer naar keuze: „Psalm 84", van N. TL An- driessen. GESLAAGD. Zaterdag slaagde te Utrecht voor het examen Mid delbaar Onderwijs Gymnastiek de heer J. J. Poll, al hier. - Mej. Th. AI. Beun, vroeger alhier, slaagde heden te 's-Gravenhage voor de acte Fransch, L. O. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de heden in 't café Central alhier gehouden alge meene vergadering van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden de heeren G. Bos Wz. en A. J. Peeck verkozen tot be stuursleden, in de plaats van de heeren jhr. N. van Foreest en J. Swaag, die met ingang van 1 Januari 1913 aftreden en niet herkiesbaar zijn. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering- te Medemblik op 5 September a.s. werd' verkozen de heer Jb. Halff, tot diens plaatsvervanger de heer G. H. Krak. Tot eandidaat voor voorzitter der maatschappij uit Noord-Holland' in de plaats van den heer Air. C. P. Zaaijer te 's-Gravenhage, die met 31 December 1932 moet aftroden en niet herkiesbaar is, werd geko- DE BIOSCOPE IN DE LANGESTRAAT, Velen hebben met belangstelling den bouw van het nieuwe bioscope-theater in onze hoofdstraat gadege slagen dikwijls kon men iemand nieuwsgierig om eeu hoekje van de schutting zien gluren, om een blik te werpen op het front, waaraan veel zorg werd besteed. Die nieuwsgierigheid zal spoedig g,ekeel kunnen wor den bevredigd, morgen zal de schutting worden ver wijderd en men zal dan werkelijk iets zeer moois kun nen bewonderen. Er is een prachtig geheel verkregen, dat het oog aangenaam aandoet. Het bureau en de omlijstingen, waarin de spiegelruitjes gevat zijn, zijn van teakhout gemaakt. In alle kruispunten van het lijstwerk zijn electrische lampjes aangebracht. De vloer bestaat uit graniet, terwijl de wanden bekleed zijn met kleine, groene langwerpige tegeltjes. Onder de vriendelijke voorlichting van den direc teur, den heer IJ. Jelsma, hebben we vanmorgen de nieuwe inrichting bezichtigd en zoo ooit, dan zijn hier, om een gemeenplaats te gebruiken, kosten noch moeite gespaard, om alles zoo luxueus en gezellig mogelijk te maken. De zeer ruime zaal ziet er in één woord keurig uit. De wanden zijn donkerblauw, met goud afgezet, de lambnzeering is lichtblauw met bruine teekening. De loge is uiterst comfortabel ingericht. De wanden zijn hier in het lichtbruin gehouden, een kostbare electrische kroon is er aangebracht, groote spiegels sieren den linker wand. Een schilderij, voor stellende H. M. de Koningin en ééne van Z. K. H. den Prins completeeren het geheel. De geheele loge, welke plaats biedt voor 46 bezoekers is in massief eikenhout uitgevoerd en doet den heer J. Schoonhoven, meubelmaker alhier, alle eer aan. Ook de zitplaatsen op den len en 2en rang- zijn ruim en gemakkelijk en resp. van geolied en gelakt- eiken hout en vurenhout vervaardigd'. De eerste vang biedt plaats voor 144, de tweede voor 134 bezoekers. Aan de wanden hangen mooie electrische lampen, terwijl ook getemperd voetlicht is aangebracht. Een electrische ventilator zorgt voor luchtverver- sching, welke bovendien nog plaats heeft door vier ra men, welke rechtstreeks met de buitenlucht in verbin ding staan. Daar de zaal bovendien nog hoog onder de verdieping is, beantwoordt ze ook te dezen aan de hoogste eischen, welke kunnen yorden gesteld. Achter de zaal bevindt zich de machinekamer, waai' een le klas Deutz gasmotor op een fundeering van 2 M. beton rust. De erstklassige dynamo is van de be kende firma Siemens- en Schuckert. Daarnaast is een ruime, overdekte rijwielenbergplaats aangebracht. Boven de zaal bevindt zich de woning van den di recteur, terwijl daar ook de cabin, de geheel brand vrije projectiekamer is, welke door: een electrische ge leiding in verbinding staat met de machinekamer en vanwaar de beelden op het dbek, 3 bij' 4 M., worden geprojecteerd. Om brandgevaar volkomen uit te slui ten bevindt zich boven in de cabin een sproeiïnrich- ting-, in en buiten de cabin is een waterleidingkraan aangebracht, terwijl de deur van binnen met asbest- platen bekleed' is. De aannemer, de heer van Straten, mag op zijn eer ste werk in onze stad, dat onder architectuur van den heer Leg'uit werd uitgevoerd, met tevredenheid neer zien. Alorgenavond zal een invitatie-voorstelling worden gegeven, waarvoor tal van uitnoodigingen zijn verzon den, terwijl' Woensdagavond de bioscoop voor het pu blick geopend wordt. De heer Jelsma, die ook te Leeuwarden een bios coop exploiteert, is van plan ook opnamen te maken van belangwekkende gebeurtenissen in onze stad en omgeving, waardoor de programma's zeer zeker aan aantrekkelijkheid zullen winnen. PRIJS BEHAALD. De heer W. AI. II. Pels alhier behaalde gister bij de zeilwedstrijden, welke op het- Alkmaarder Meer ge houden werden, in Klasse XIII (ronde en platbodem- jachten, zooals tjotters, enz. groot tot en met 5 W.M.) den tweeden prijs met „Dolfijn." Dé prijs bestond in een zilveren vruchten-lepel. POSTDUIVEN. Bij het gehouden Nationaal Concours van uit Bor deaux, uitgeschreven door de Postdhiveu-Vereeuiging „de Nieuwe Maas," te Rotterdam, behaalde de heer J. Huiberts alhier den 7en prijs. Aan het concours werd door 740 duiven deelgenomen. CINEMA AMERICAIN. De bioscoop aan den Koningsweg welke Zaterdag avond voor het eerst weer een voorstelling gaf, mocht zich, evenals gisteravond, in een groote belangstelling verheugen. Beide avonden genoot een dankbaar ge stemd publiek van het met zorg samengestelde pro gramma. AGENDA. DINSDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" ,Orpheu3", repetitie voor heeren, Mooij, Koorstraat. met mannenkoor uur, lokaal DE 1 TALI AAN SCH-TURKSCHE OORLOG. Alen verzekert te Konstant-inopel dat tussehen da nieuwe afgevaardigden van Turkije eu de vertegen woordigers van Italië niet-officieele besprekingen zijn begonnen om een grondslag voor dén vrede te vinden. TURKIJE. In diplomatieke kringen wordt in ver band met dé Turksch-AIontenegrijnsche grenskwestie verklaard, dat alle groote mogendheden aan de regee ringen te. Constantinopel en te Cettinje aanraden haar kalmte te bewaren en een bemiddeling te aanvaarden, zonder dat deze raadgevingen het karakter van een interventie dragen. In diplomatieke kringen wordt betwijfeld, of de mo gendheden Bulgarije zullen ondersteunen in zijn eischen betreffende het instellen van -een onderzoek naar het gebeurde te Kotchana. - In de kasa Berane zijn de christenen opgestaan. Zij hébben t-wee plaatsen in den omtrek van Berane geplunderd. De Turksche soldaten hebben daarop alle door christenen -bewoonde dorpen in de vlakte van Berane met kanonnen platgeschoten. De opstandelingen hebben twee Turksche blokhuizen op de g-reus van Alontenegro aangevallen en met den grond gelijk gemaakt. Gisteren is voor de poorten van Berane een gevecht geleverd; dlat van den ochtend tot den avond duurde. Veel gewonden werden naar de grens van Alontenegro gebracht. De Turksche over heid) dreigt de heele christelijke bevolking in de stre ken, die aan Montenegro grenzen, uit te roeien.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2