SWEET MAY GEEN VERGUNNING VOOR STERKEN DRANK OP HET TENTOONSTELLINGSTERREIN. Laatste berichten. S.T A D S.N I E,U W S. Hnfcl i n6S °P P 400 Met<w raed« helpen de 1 Hollandsche kleuren te verdedigen. Trekking van heden. 3e Klasse, 2e Lijst. 12276 f25,000. 5317 f5000. 12010 f1000. 16640 f 400. 11036 en 11776 elk f 200. 704 820 9834 16303 en 20953 elk f 100. FIJN,DUURZAAM.GEURIG BUITENLAND, Ït en tf e°n?7SM het gemis aan so<?iale wetten, het orgamsatiebegrip van de arbeiders ont waakte. Het bleek dan ook juist gezien van Marx toen 1H, beweerde „dat het kapitalisme de wapens ter >e strijding van dat kapitalisme, in zich hield." tigbeid aan den diefstal bij den beer R. Polak aan den Westersingel! te Rotterdam. Hij moet met eenige juweliers te Rotterdam en 's-Gravenhage, waar hij goud en zilvei', afkomstig van dezen diefstal zou ver kocht hebben, geconfronteerd en door twee van deze pertinent herkend zijn. HET VAN LEKDEROMlSPEL VERBODEN. Door de politie te Sneek is voorloopig het aldaar op de kennis staande nieuwe „van Leddëromspel" of het „Huishouden van Jan Steen" gesloten, Zooals bekend is kan men daarin zijn vernielzucht botvieren door met ballen te gooien naar aardewerk, enz. met het doel dit aan scherven te slaan. Het gebeurde Zondagavond, dat iemand den houten bal met zulk een kracht door het achterkleed der tent sloeg, dat de eenige meters daarachter gelegen spiegel ruit van een slagerswinkel door den bal werd' getrof fen en gebroken. De houder der tent moet de gebro ken ruit betalen. GEMEENTEREKENING. De gemeenterekening is ter secretarie ter inzage nedergelegd. De gewone inkomsten bedragen J 321.218.82de buitengewone inkomsten 102.750.32, samen 623.969.14Va; de gewone uitgaven bedragen 474.364.77, de buitengewone uitgaven 105.273.66%, samen 579.638.43%. Het batig slot gewone inkom sten bedraagt 46854.05%, het nadeelig slot buitenge wone inkomsten 2523.34%, batig slot der geheel© re kening 44330.71. DE KERKELIJKE VERKIEZING. De belangstelling voor de verkiezing van achttien j gemachtigden voor het kiescollege is wederom groot, j Vanmorgen werd er reeds druk gestemd en er heerschte een ongewone drukte op het Kerkplein. Van 1605 kiesgerechtigden hadden voor twee uur reeds 911 hun stem uitgebracht, welk aantal in Janu ari, toen de 56 gemachtigden gekozen moesten worden, 875 bedroeg. „een wet om naar te raden" werd genoemd, aangezien er geen enkele wet tot stand is gekomen, waardoor de ze wet beteekenis kreeg., Bij de behandeling van de ziektewet, die bedoelde, de arbeider niet geheel aan de ellende over te geven, liet men minister Talma, toen men zag dat hij verder wilde gaan, dan de .regeering bedoelde, alleen staan. Sprake van Staatspensioen is er ook niet, daar men in de voorgestelde wet van invaliditeit spreekt, terwijl men als men 70 jaar is en geen invaliede, ook pensioen kan krijgen. Toen de heer Troelstra voorstelde om als overgangs bepaling vast te stellen, dat menschen, die reeds nu zoo oud waren, en dus geen premie voor dien tijd meer konden betalen, reeds nu liet recht op die paar guldens te verleenen, stonden de mannen van de S. D. A. P. in dezen eisch vrijwel alleen. Al die menschen met hun bijbel in de hand, laten de arbeiders aan-hun lot over en stellen tusschen de arbeiders de kwestie van geloof en ongeloof. Het was De minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens machtiging van de Koningin beschikkende op het ver zoek om B. en W. van Leeuwarden te machtigen een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein boven het. vastgestelde maximum te verlee nen aan O. Bouwman te Groningen voor de als restau rant in te richten localiteiten op het landbouwten toonstellingsterrein op de WilheLminabaan te Leeuw arden, heeft aan Gedep. Staten verzocht den gemeen teraad van Leeuwarden namens hem mede te deelen, dat de gevraagde machtiging niet kan worden verleend. De ijver van vrijzinnige zijde blijkt wel uit het feit, daarom noodig 0111 naast de afgevaardigden AGENDA. DINSDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" Orpheus repetitie voor hesren, Mooij, Koorstraat. met 8% mannenkoor uur, lokaal uur WOENSDAG. Liedertafel „De Vereenigde Zangers", repetitie 7 Harmonie. VRIJDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Oipheus, repetitie voor heeren, 8% uur precies, lo kaal Mooij, Koorstraat. OM EEN LOSLOOPENDE HUIS. Het was gisteravond niet veel weer, maar toch nog mooi weer genoeg om in de passage te Zandvoort te luisteren naar de dames-kapel. En het aantal luisterenden was groot. Opeens gaf een dame teekenen van onrust, ze staar de en ze staarde steeds op een zeker punt, gaf eindelijk eerst een gilletje en toen een gil, sprong op haar stoel en riep: „Daar loopt een muis." Dit woord had' de uitwerking alsof'er een knuppel gegooid werd in een hoenderhok. In een oogwenk waren alle dames van hare stoelen opgesprongen en stonden, de rokken bijeen, boven op tafels en zitplaat sen. De heeren snelden met stokken en parapluies, het was een formeels jachtpartij. En het diertje dat daarvan de oorzaak was? Het wist in een winkel te ontkomen. Een uur later zaten alle dames nog angstig naar de Winkeldeur te staren, waarin de muis was verdwenen. („Oprechte.") LOTERIJWET. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Den Helder is in hooger beroep gegaan van het vrijspre kend vonnis tegen M. I., Directeur der N. V. „De I Tijdgeest." dat kiezers, die hun vacnntie buiten doorbrengen, spe ciaal uit Utrecht en Scheveningen zijn overgekomen. EEN VERNIEUWDE ZAAK. De firma Haarsma van Oucoop en de Jong, die vóór twee jaar haar zaak in automobielen aan het Nas- sauplein opende, heeft zich door toeneming van het bedrijf genoodzaakt gezien, hare zaak uit te breiden, welke uitbreiding thans gereed is gekomen. Door aan koop van grond is het mogelijk geworden de garage, thans groot 12 X 3D M., voor twee derden te vergroo- ten. Met de vier aangebouwde boxen, waardoor de firma een viertal auto's van particulieren geheel brandvrij kan bergen, bedraagt het bebouwde opper vlak van deze zaak thans 510 M2. De garage, waarin de firma een 17-tal auto's bergt, maakt dan ook een grootschen indruk. De achter de garage gelegen waschplaats voor auto's is, mede door hare ruimte en door de zich overal bevindende waterkranen, voor de firma van veel waarde. Een nieuw gemetselde banden kelder stelt de firma in staat auto- en andere banden steeds in voorraad te hebben, zonder dat deze in waar de verminderen. Wat goed onderhoud op autogebied beteekent, be wees ons de firma, toen zij ons een ritje liet maken met een acht jaar in gebruik zijnde Germnin-auto en een gloednieuwe. Het werd ons duidelijk, dat ook de gebruikte nog, evenals de nieuwe, op geruischloosheid aanspraak kan maken. ng. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Hendr. Herm. Petrus N„ den Helder, mishandel! J 8^boete subs. 8 dagen hechtenis. Neeltje H., den Helder, mishandeling, 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. Johannes Wilhelmus B., Oudorp-Omval, beleedi- ging, 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Pieter K„ Hoogkarspel, diefstal, vrijgesproken. Laurentius T., Grootebroek, mishandeling, 5 1 subs. 5 dagen hechtenis. boete UIT WINKEL. Bij het vee van den veehouder P. Helder te Lim- merschovw ie vermoedelijk miltvuur geconstateerd. UIT OUDE-NIEDORP, Door de Rederijkerskamer „Molière" alhier werd Maandagavond! ter gelegenheid van de kermis in het lokaal van den heer T. de Jong voor een van voor tot achter bezette zaal, opgevoerd„Broeders vrijmetse laars, een blijspel in 3 bedrijven.»naar het Duitsch van Carl Laufs. Dit stuk, een echt kerm i se tuk, werd best. opgevoerd. Er werd hartelijk om gelachen. Ook was het werlc van den grimeur, den heer Meijer te Alkmaar, te prijzen. Een gezellig bal was het. slot. aan 3280 VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 1217 Augustus werd de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd zak aardappelen, 1939 baal zilveruien, 8040 pond sla- boonen, 30-570 pond augurken, 72900 bloemkool, 300.000 roode kool, 57900 gele kool, 41300 witte kool, 141600 bos wortelen en 50 baal wortelen. HPOORPT.AN NOORJ>SCHARWOUDE- IX) RPSTATION. In de vergadering van het bestuur der Naamlooze vennootschap Spoorlijn Noord-Scha rwoude-dorp Station, werd, na een onderhoud1 en bespreking' met den Ingenieur der H. IJ. S. M. besloten de spoorlijn te doen uitzetten. KORTE BERICHTEN. Te Valthermond (Dr.) zijn 40.000 K.G. graan in de vlammen opgegaan. Gedeeltelijk was het koren nog ongedorscht, Het behoorde aan drie eigenaren. Mede gingen in de vlammen op de dorschmachine en stroopers van den heer Bouman. Verzekering dekt de schade. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid de oor zaak van den brand is. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit den Amstel nabu hot Kalfje te Amsterdam het lijk opge haald van een dame van omstreeks 35 jaar. De identi teit, kon nog niet vastgesteld worden.' Een timmerman te Beilen is, terugkeerende van een feestje, op het z.g. Lombok door een kerel aange vallen en beestachtig mishandeld. Zijn gelaat en rug waren doorkerfd met, messm-den. De vermoedelijke dader, iemand uit Makkum, is aangehouden Gemeld wordt, dat de daders van den doodslag op den ve.dwaenter O., te Schoonoord in Duitsehland gearresteerd zijn. Een 40-jarige Marokkaan, Menahem S. Bende- lac, geboren en wonende te Tetuan, heeft naturalisatie i Irt vf' aan8evraagd. En onze Regeering heeft dit verzoek ingewilligd: Menahem is voorgedra gen om tot Nederlander te worden gemaakt 7 Zaterdagavond 11 uur kwam in volle vaart een auto het Houtplein te Haarlem oprijden van de Wa genweg af, reed een vigela.nte van den heer B. den Parklaan gedeeltelijk in elkaar en gi floor ot er niets gebeurd was. Wt 11 Sp^U7n77 do Hoofdstraat te Schiedam heeft gisteravond de 18-jarige v. d. L. een schommel tegen zijn hoofd gekregen, zoodat hij bewusteloos neer viel. Op adv.es van den ontboden geneesheer werd hij per rijtuig naar zijn woning te Delfshaven gebracht. Zaterdagavond is het vierjarig zoontje van een arbeider m do Delfgrauwsche Vaart, nabij de Stoom- ol.eslageru Hot Schaap," te Delft, te water geraakt vende «orbygangers vonden het lijkje drij- van gewoon PRLTS BEHAALD. Op de Zondag- j.l. gehouden athletische wedstrijden te /.volle, behaalde onze oud-stadgenoot, de heer D T de nes, lid van „Sparta". Almelo, die dit seizoen reeds menige overwinning boekte, in het nummer 400 Meter kampioenschap-van Nederland, den 2den pril m O' W-1/-1 4 n.1nAl„ 1 - 1 .1 - 4 den Zondag a.s., 25 Augustus, vindt de jaarlijksche Hol- 77 hnoeting plaats te Antwerpen, waar f sec., met slechts VB sec. verschil mot den beken- 41. ,1. van lieerde uit Deventer DE „ROODE DINSDAG." De Alkmaarsche Bestuurdersbond hield gisteravond een openbare vergadering in de sociëteitezaal van de „Harmonie," waar de heer Rodrigues uit Amsterdam de beteekenis van de „roode Dinsdag'' uiteen zette. Te half negen opende de voorzitter, de heer D. Berg man, de tamelijk goed! bezochte vergadering, en zeide de aanwezigen te hebben uitgenoodigd, om te hooren bespreken, wat er gedaan kan worden om de „roode Dinsdag te doen slagen. Waar het partijbestuur al les heeft gedaan om de betooging te doen slagen, was net de plicht van de arbeiders, om er voor te zorgen dat de betooging, welke verleden jaar een 20 duizend arbeiders naar den Haag lokte, grooter te doen wor den. Uit alle hoeken van het land zullen er dan ook extra treinen loopen en thans ook één uit Alkmaar. Het was noodig dat er dien dag van hier 500 personen met de zen (rein vertrokken, waaronder er een honderd uit Alkmaar moesten zijn. De heer Rodrigues noemde het spreken over de „roo de Dinsdag" een zeer aangename taak, niet omdat de strijd voor dezen dag slechts een leuze inhoudt, niet omdat zij ons warm maakt, zooals ze dat de bourgeois partijen doet, wanneer men daar over algemeen kies recht spreekt, ook niet omdat het voor ons het verkrij gen van een natuurrecht beteekent, maar omdat het voor ons machtsvorming beteekent, om te komen uit de sleur waarin de arbeidersklasse leeft. Wanneer wij, zoo zeide spreker, spreken over alge meen kiesrecht, dan komt ons de strijd voor dat kies recht voor den geest, welke strijd' geen uitvinding is van de S. I). A. 1Van de partij is alleen de beteeke nis, welke daaraan gegeven moet worden. Voor jaren had men een comité uit verschillende organisaties ge vormd, men kwam eenmaal in het. jaar hijeen en ten- ■slotte kreeg de beweging bet idee van een potvertering Het was daarom dat de S. D. A. P. een resolutie stelde, waarin werd uitgedrukt, dat het doel van alge meen kiesrecht, was machtsvorming van de arbeiders tegenover de kapitalisten. De bedoeling van deze mo tie beviel de heeren Treub en Marchant niet. wat sur. met verwonderde, daar deze heeren, bij een organisatie 'lel Proletariaat geen belang- hebben. Deze hee- ren die het meer om de macht te doen is, om evenals de Christel ijken de baantjes te kunnen begeven, weiger den dan ook deel te nemen aan den strijd en juist aan hun manier van doen, zag de S. I). A. P. dat ze in de ze op den goeden weg was, en daarom maakte ze de beweging los van de burgerlijke partijen. De bewe ging is sindsdien gaan groeien. Zonder één burgerlii- ke party namen m Amsterdam al een 12 duizend man aan de betooging deel. Op het congres te Leeuwarden besloot men het pe titionnement op touw te zetten, wat voor ons- het aan- knoopingspunt was met de arbeiders om hun de ellende van mijn, fabriek en werkplaats onder het oog te bren gen. l)e laatste mijnramp in Duitsehland get alen naar den Haag te trekken, om de bourgeois te laten zien dat de arbeiders een offer kunnen brengen. Het moest den bourgeois duidelijk gemaakt worden dat het voor hen in 1913, ook in Alkmaar gaat mis- loopen. De lauwheid van de arbeiders' in Alkmaar moest plaats maken voor geestdrift. De vakactie was, aldus spreker, een goed wapen om te verkrijgen beter loon en kortoren arbeidstijd, maar op zicli zelf niet voldoende, daar de arbeiders ook hun plaats in den politieken strijd moesten innemen, om daardoor het kapitalisme in zijn zwaartepunt aan te vatten. De arbeiders dienen zich met de arbeiders van alle landen één te gevoelen. De nederlaag van het Belgische kartel, welke neder laag spreker absoluut niet verwonderde, daar de Belgi sche liberalen voor een meerderheid, met de arbeiders begonnen te vreezen, daar deze zich dan ongetwijfeld zouden laten gelden, werd daarna door spreker in den breede besproken. De liberalen begonnen daar te be- giijpen waar ze behoorden on bozo rg'don de cloricalen de overwinning. De Belgische partij is hierdoor gaan inzien, dat men.niet te strijden had voor een leus, maar voor een inhoud, daarom bereidt ze zich aldaar voor een nog niet gekenden strijd voor en g-aat men daar ten derde male den strijd voor bet algemeen kies recht tegemoet, door de arbeiders wakker te maken voor de politieke massastaking, om daardoor de re giering duidelijk te maken dat de arbeiders in hun eischen niet terug te dringen zijn. Schitterend noemde spreker het feit, dat men in Duitsehland, de onderlinge geschillen vergetende, una niem optrad voor het algemeen kiesrecht. Nog memoreerde spreker het gebeuren van 1905 in Oostenrijk, waar het congres bij het vernemen van het instellen van een Doema in Rusland., algemeen de straat opging, om ook daar den feodalen toestand te brekentoen werden er 1200 arbeiders neergeslagen. Ook de_ Charbistenbeweging van 1830 verliep in En geland jammerlijk. Thans heeft de regeering ia Oostenrijk ook niet lan ger durven talmen en het algemeen kiesrecht inge voerd. Nog wees spreker op Zweden en Finland waar men het vrouwenkiesrecht veroverde en reeds een 16- tal vrouwen als afgevaardigden naar de Kamer gaan. Waar dezen strijd zich in alle landen openbaart, hebben de vakarbeiders, zoo zeide spreker, ook hier de taak, om te zorgen, dat de oude Hollandsche saaie geest plaats maakt voor flinkheid, fierheid en energie, opdat er op den komenden „roode Dinsdag" een veer tigduizend in den Haag zullen demonstreeren. Spreker wekte tenslotte de aanwezigen op de vak organisatie te versterken en het Volk te lezen, daar de burgerlijke pers voor de belangen van de arbeiders met strijden kan. (Applaus). De voorzitter bracht den spreker een woord- van dank voor diens betoog en verzocht- hen die bij de bestuurders-bond waren aangesloten te blijven om in huishoudelijke vergadering over te gaan. SCHOUWBURG-LOGE KERKPLEIN. In den schouwburg, die tijdens de kermis op het Kerkplein zijn standplaats zal hebben, zal het gezel schap van den heer Louis Davids voorstellingen komen geven. Wie dus van een vroolijken avondl houdt, kan daar gemeten, want een afwisselend programma zal daar avond aan avondl worden afgewerkt, lederen avond zal o.a. opgevoerd worden de revue „Alkmaar ooruil, bewerkt door den heer Louis Davids, een nummer, waaraan 30 personen medewerken en dat ein digt met een schitterende apotheose. Verder vermeldt het programma d-e klucht „Het I Wecluvvenbal die volgens het Rotterdamsch Nieuws- blad „een onbedaarlijk lachsucces behaalde." De Hoornsche Courant zegt van deze klucht: „Vlot, zeer vlot spel werd door de medewerkenden gegeven en goed was merkbaar, dat deze klucht! door de uitvoe renden met een zekere voorliefde wordt gegeven. Het goede, spel was oorzaak, dat ze insloeg en dat een groot lachsucces met de uitvoering werd behaald." Onder de voornaamste nummers van het program- CONFLICT GEËINDIGD. AMSTERDAM, 20 Augustus. Het conflict tusschen den A. N. W. B. en de firma Asscher is geëindigd. 111 groot© De uitsluiting is opgeheven. Donderdag wordt de fabriek heropend en de arbeid hervat. STAATSLOTERIJ. DE ITALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. De „Stampa" publiceert een interview met een Rus betreffende de vredesonderhandelingen. De diplomaat zou hebben geantwoord!: Ik ben er van overtuigd, dat de vrede over den weg van St. Petersburg zal worden gesloten. Wat betreft de ontmoeting te Baltischport, deze heeft tot resultaat gehad, dat de Berlijnsche in vloed is onttrokken aan de vredespogingen. Het spel door Berlijn gespeeld ia voor niemand meer een geheim. "Duitsehland wilde een soort mono polie bewaren voor de onderhandelingen, in de hoop zoo spoedig mogelijk vrede te sluiten en dus Italië buigzamer te maken voor het volgend jaar bij de her nieuwing van het Drievoudig Verbond. De „Éclair" verneemt uit Rome: Men schrijft eenige beteekenis toe aan een bijeenkomst, welke plaats had tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken Di San Giuliano en den Russisehen gezant te Rome. Deze bevindt zich te Casnaldoli en de minis ter te Vallombrosa, waarheen de Russische diplomaat zich per auto begaf. Hij bleef tot een laat uur in den middag bij den minister. Men gelooft te Rome, dat de Italiaansch-Turksche vredesvoorwaarden het voornaamste onderwerp zijn geweest van het onderhoud. Wat betreft de eilanden in de Aegeische Zee, zou Italië deze wenschen te plaatsen onder bescherming van dë mogendheden, terwijl het zelf een soort wezen lijke of schijnbare suzereinitèit zou willen uitoefenen in Rhodos. Wat betreft de inlijving van Tripoli en Cyrenaica, is het nog' slechts een.geldquaestie deze door Turkije te doen erkennen. DUITSCHLAND. De „Morgenpost" ontvangt uit Langenburg, de woonplaats van prins von Hohenlohe- Langenburg, den oom van de Keizerin, bericht, dat de gezondheid van deze haar familie en haar omgeving reden zou geven tot ernstige ongerustheid. De Duiteche oorlogsvloot krijgt op 1 October haar eerste Zeppelin-luchtschip. De stuurballon zal op het vliegveld van Johannist.hal worden gestation- neenl. AMERIKA. President laft. heeft in een bijzondere boodschap aan het Congres op amendementen in de wet nopens het Panamakanaal aangedrongen, in dezer voege, dat beide Huizen in een aanvullend besluit an dere nat:es controle betreffende de toekenning van den vrijdom van tol waarborgen. De heer Taft geeft te kennen dat hij de wet wenschl te teekenen, maar verklaart dat het van het hoogste belang is dat de buitenlandsche regeeringen van de goede trouw van de \ereenigde Staten overtuigd zijn. waarbij 113 ma behoort ook het optreden van de kleine Tilly Kalk hoven, een der jeugdigste soubrettes van Nederland I ©venter Courant schrijft over haar „Een lieve verschijning is ze nier alleen, maar ze acteert voortref felijk, hoe jong- ze ook nog is en mag zich verheugen 111 Hf. ,.z!t' van een aangename, tevens krachtige en duidelijke stem. Een daverend applaus was haar deel, nadat een tiental geheel witte duiven achtereen volgens kwamen aanvliegen om zich klapwiekend neer te zetten op heur hoofd en armen, terwijl ze haar lie deren zong." Het Deventer Nieuwsblad, dat over het gezelschap- Da vids waartoe do heer Louis en mej. Henriette Davids behooren, terwijl mej. Rika Davids tijdens de kennis alhier als gast zal optreden schrijft, zegt:' „111 den schouwburg" trad) liet gezelschap-Davids op voor een uitverkochte zaal en ook ditmaal even uitbundig gelachen en geapplaudisseerd." Je verwachten valt dus, dat hetgeen in den schouw- buig op liet Kerkplein gegeven zal worden, tal bezoekers zal trekken. weer is er j van lotgenooten van de ellende ontheven werden, dat hun leven niet langer in handen is van den winstmaker Spieker noemde het een verblijdend teeken dat, on- L-tec ,furgeo7 hobben den strijd voor het algemeen te' verf kV"00'7Ig' °n\ln verlfiezinSsdagen de arbeiders te verlokken daar ze hun stemmen noodig hebben Het is noodig ook hun 111 dit district, aan het verstand te brengen, dat het uit. is met den afgevaardigd© Van oreesf naar de Ivamer te zenden. Tiet, is noodig, wil er wat van sociale wetgeving terecht komen, om onze mannen af te vaardigen. In verkiezingsdagen beloven le burgerlijke partgen tel van dingen. Het beste maaksel van hun sociale wetgeving „de ongevallen- vet, deugde volgens spreker door het gescharrel met particuliere instellingen heelemaal niet Deze wet vtid door spreker m den breede becritiseerd. Ook d© christélijkenzeide spreker, die al 5 jaar lans? toop de" l -PJ ('l° lland gere«'fërd hebben, hebben voor de arbeiders met» kunnen brengen. In verband i hlWm*dö b^rak aP^ker de Radenwet, die dooi hem DIRECTEUR RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT Naar wij vernemen is de heer Honig, thans adjunct- dmecteur van het Rijksopvoedingsgesticht voor jonger s Veldzicht' te Avereest, aangewezen tot opvolger van den heer J. Klootsema, thans directeur van de „Kruis berg te Doetinchem, eerder directeur van het Rijks opvoedingsgesticht alhier. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 12 tot 17 Aug. zijn in het bad huis van het „Witte Kruis" genomen76 kuipbaden, Ie^®°badei? 4e klas» 166 regenbaden 2e klas, tel 88 zamen 330 baden. TOELAGE VERLEEND. Hij koninklijk besluit i6 aan Elisabeth de Vries, we- duwe van den broeder in de orde van den Nederland- schen Leeuw Th. J. Schrader, te Alkmaar, lijksche toelage van 100 verleend. eene jaar- RECTIFICATTE. Als rectificatie op ons bericht van gisteren, omtrent de bioscope in de Langestraat, zij medegedeeld, dat de neer B. J. erstraeten de aannemer was, terwijl e heer H. Schoonhoven de loge in massief eikenhout uitvoerde. CHINA. Na een stormachtige zitting nam de Na tionale Vergadering met 52 tegen 11 stemmen het be sluit tot het zenden van een petitie aan Yoean-Shi- Kaï, waarin wordt gevraagd om nadere toelichting- van het vonnis, volgens hetwelk de twee officieren j van het leger, Chang-Cheng-Wou en Feng-Wei, die, naar het heette, betrokken waren in de jongste poging' om een tegen-revolutie te verwekken, gearresteerd en op staanden voet, terechtgesteld werden. In de petitie wordt aangedro'ngen op een binnen drie dagen te zenden antwoord. Indien dit onbevre digend mocht blijken, dan zal de Nationale Verga.de- ri.ng Yoean-Shi-Kai doen ontbieden om in persoon mtleg'gingen te komen geven. Mochten ook deze onbevredigend zijn, dan zal de eigadëring oean-Shi-Kai of de gansche regeering in staat van beschuldiging stellen. De terechtstelling der officieren heeft in Hu-Peh geweldige opwinding veroorzaakt. Gemengde mede«leel!ngen. ROCKEFELLER IN GEVAAR? Zondagnacht hebben de bewakers van de villa van John D. Rockefeller, in de, Pocant.ico Hills een troep Italianen verrast, die waarschijnlijk het plan hadden een aanslag op den oliekoning te plegen. Wraakne ming- zou de opzet van dit boosaardig plan zijn. Eeni- gen tijd geleden had de rentmeester van Rockefellers buitenverblijf een Italiaansehen knecht ontslagen. Spoedig daarna ontving' de multi-uullionnair een brief van de Zwarte Hand, waarin hij met den dood be dreigd werd. Rockefeller stelde echter eenige extra bewakers aan en deze waren het, die de Iteliaansche bandieten verastten en door een salvo van schoten op de vlucht dreven. IN AUGUSTUS VAN KOUDE GESTORVEN. i®. nes> bP Valenciennes hebben werklieden, die zich m de vroegte naar hun werk begaven, het lijk van een landbouwersknecht gevonden. Uit de gerechtelij- vo lijkschouwing is gebleken, dat de ongelukkige ten gevolge van koude overleden was. DE RUSSISCHE GEVANGENISSEN. De officieele Russische gevangenisstatistieken voor het jaar 1910 geven hoogst merkwaardige bijzonderhe den over de Russische gevangenissen. In de eerste plaats de cijfers betreffende het aantal zelfmoorden. Van 4 op de 10.000 gevangenen in 1903 is het thans m 1910, ,8 op de 10.000. De gevangenbewaarders kre gen voor 1910 15 a 18 roebels per maand en hadden 18 uren daags te werken.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2