STADSNIEUWS. BÜ I T E N L A N D. No. 17729 1500. Nos. 13874, 14408 en 17288, elk 1000. No. 19436, 200. Nos. 10231. 14807, 14873, 15102, 18043 en 19203, elk 100. De paardentram vertrekt elk uur van Overschie naar Rotterdam. De laatste tram gaat 10.30 uit Rot terdam, te vroeg dus om opera's of concerten te kun nen bezoeken.' Er is 1 O. L. S., 1 Chr. L. S., 1 R. C. L. School. Alle drie slecht onder-wijs. De lagere scholen te Rotterdam kunnen moeilijk worden bezocht wegens plaatsgebrek. De H. B. S. te Rotterdam en Schiedam zijn te bezoe ken (dubbel schoolgeld). Totaal geen conversatie. Geen sociëteit, g-een mu ziekgezelschappen. Bijna alle families' hebben een or gel in huis. Geen wandelwegen, geen omstreken. De Schio stinkt altijd. Levensmiddelen duur en slecht, voor 3e kwaliteit waren moet men le prijzen betalen. Alles moet uit Rotterdam betrokken worden. Wegen naar Rotter dam en Delft zonnig'. Gezondheidstoestand redelijk. Veel malaria. De bevolking, uitsluitend! boerenstand, is zeer on verdraagzaam. UIT HEILOO. Begunstigd d-oor heerlijk weer brachten de leerlin gen van de twee hoogste klassen der beide gemeente scholen alhièr, onder geleide van hun onderwijzers gisteren een bezoek aan „Artis." Geschiedde de heenreis per rijtuig en boot, de terugkomst had plaats per trein. Een zeer aangename dag werd in Amster dam doorgebracht. UIT KOEDIJK. Bij de gisteren gehouden verkiezing van candidaten voor één lid van den Gemeenteraad (vacature J. Jon ker) werden candidaat gesteld de heeren Jn. Dekker Garmenz en D. van der Woude. KORTE BERICHTEN. De gevolgen van het gebruiken van ongezond paardenvleesch, in Eindhoven en omliggende gemeen ten, schijnen van verdere strekking te zijn, dan men oorspronkelijk verwacht had. Thans wordt weder ge meld uit de aangrenzende gemeenten Valbenawfiard en Soerendonck, van families, welke ongesteld werden na het gebruik van dit vleesch. Hoe ernstig het geval beschouwd moet worden, blijkt wel hieruit, dat een der lijders in een toestand verkeert, dat medisch ingrijpen rnichteloos geacht wordt. Gisteravond heeft te Mierlo bij Helmond eene vrouw haar buurvrouw met een revolver in de borst ge schoten. De oorzaak is een ruzie tusschen de respec tievelijke kinderen. De toestand van de gewonde is levensgevaarlijk. De daderes is door de marechaussee gearresteerd. De dader van den te Stramproij gepleegden moordaanslag op de echtgenoote van een landbouwer, heeft zich gisteren vrijwillig hij de politie aangemeld. Hij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Een 28-jarige brievenbesteller, onlangs Uit Am sterdam naar Rotterdam overgeplaatst en sindsdien gehuwd, heeft de vorige week door het openkrabben van een puistje op het gezicht, bloedvergiftiging ge kregen, waaraan hij thans is overleden. - Een inwoner van Gouda is- in het bezit van een zestal kerkuileneen mannetje en een wijfje met hun yier jongen. De jongen, die nog' niet behoorlijk kon den vliegen, waren op de een of andere manier uit het nest geraakt en konden (of wilden) daar niet weer heen terug. Om ze voor mogelijke ongelukken te be waren heeft een heer ze toen in een kooi voor het openstaande raam op den zolde.r geplaatst en weldra kwamen de ouden ze daar voeren, als vroeger in het nest. De ouden zijn thans ook in zijn bezit. Doordat bij een brand te Assen zijn kamers ge heel uitbrandden, is een tweede luitenant aldaar thans zonder uniform, wapenen en uitrustingsstukken. Voor- loopig is hem veertien dagen verlof verleend. VERKIEZING NED. HERV. GEMEENTE. De uitslag van de verkiezing van 18 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, is, dat gekozen zijn de candidaten van de Vereenigiug- van Vrijzinnig Hervormden i,Evangelische Unie," 'n.I. de heeren: F. J. Aukes, J. Dorregeest, Th. de Jong', P. Kuyper, Jhr. Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude, L. Molijn, J. Mosselman, M. L. C. Pool, J. Post, A. Schaar, 1). Visser, J. van Woerkum, J. A. Zwnrteveen, F. Wigman, W. Bok, O. A. Ruygrok, J. Kommer, Mr. van Heijnsbergen. Uitgebracht zijn 1125 stemmen, waarvan 804 op de Vrijzinnig Hervormden en 614 op de candidaten der Kerkelijke Kiesvereeniging. 3 stemmen waren blanco en 1 ongeldig. Bij de verkiezing in Januari werden uitgebracht: 1498 stemmen, waarvan de Vf ij zinnig Hervormden 778 stemmen behaalden en de candidaten van de Ker kelijke Kiesvereeniging 706 stemmen. GESLAAGD. Voor 't examen Fransch L. O. slaagde gisteren te VGravenhage onze vroegere stadgenoote, Mej. A. J. van Woerkum, thans te West-Graftdijk. De heer G. A. D. Wieringa, vroeger alhier, thans te Utrecht, slaagde aldaar voor het aete-examen gymnastiek M. O. CORTY-ALTHOEF. Het circus -Corty-Althoff zal Dinsdag a.s. de reeks van voorstellingen, welke het gedurende de kermis al hier zal geven, openen met een gu-oote gala-première. Kosten noch moeiten zijn er gespaard om ook dit sei zoen de voorstellingen weer aantrekkelijk te maken en dat dit den directeur, den heer Pierre Althoff, gelukt is, blijkt wel hieruit, dat in Utrecht, waar het circus thans is, lederen avond alle rangen (er kunnen 4000 personen in de tent) uitverkocht zijn. Ongetwijfeld zal het circus ook hier ter stede, waar het zoo góed bekend is, weer een der grootste aantrekkelijkheden van de kermis zijn. DE TOONEELVEREENIGING. Een deel der Nederlandsche Tooneelvereeniging, thans optredende onder den naam „De Tooneelveree niging' zal tijdens de kennis voorstellingen geven in den Schouwburg, die zijn standplaats op de Laat heeft. Al is het de oude Tooneelvereeniging niet meer, na men als Louis de Vries, mevrouw De BoerVanRijk, mej. Tilly Lus, Schwab, Van Praag, Gilbuys, staan er borg voor, dat er wat goeds te zien zal zijn. De voorstellingen zullen geopend' worden met „de familie Lehmann," Joodsch drama in 4 bedrijven uit het Duitsch van Hermann Reichenbach. „Na den roep, die van dit stuk is uitgegaan," schrijft de Hoornsche Courant, „was het te verwachten, dat de opkomst groot zou zijn. Die verwachting is uitgekomen, de schouwburg was gevuld." En even verder: „De fa milie Lehmann is niet wat men zou kunnen noemen een kermigstuk, maar een drama, dat de toeschouwers ernstig bezighoudt en dat een in den laatsten tijd' meer ten tooneel gevoerde sociale kwestie behandelt, n.ï. den strijd, waarin iemand van den Joodschen gods dienst kan geplaatst worden als hij het geloof zijner vaderen vaarwel zegt en Christen wordt. Een strijd, die in het onderhavige geval tot den ondergang leidt van hem, die genoiodzaak is hem te voeren. In dit ge geven heeft de schrijver gelegenheid gevonden tot het scheppen van eenige dramatische tooneelen, waarin vooral dat waarin de zoon aan zijn vader bekent, reeds twee jaar geleden gedoopt te zijn, van zeer aangrijpen den aard is." De Nieuwe Hoornsche Courant schrijft o.a.: „Schit terend is er gespeeld Dinsdagavond. De auteur heeft een moeilijken greep gedaan, doch blijkt tegen zijn on derwerp opgewassen." ALKMAARSCII BIOSCOOP THEATER. Een groote schare had' gisteravond' gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Alkmaarsch Bioscoop theater in de Langestraat om de openings-voorstelling bij te wonen. Tegen achten stroomde het dan ook het nieuwe gebouw binnen, dat in een zee van licht baad de, wat reeds huiten vele kijkers trok. Toén de voor stelling begon waren dan ook nagenoeg alle plaatsen uitgezonderd een paar rijen vooraan bezet. Een met zorg samengesteld' programma werd er „afgedraaid." Niet vormden wat zoo dikwijls bij bioscope-voorstellingen het geval is aangrijpende drama's de hoofdschotel, ook werden er niet uitslui tend1 dwaze voorstellingen gegeven. Ernst en luim wisselden elkaar af en dat die meeste films een goed onthaal bij het publiek vonden, bleek wel uit liet ap plaus dat telkens in de zaal weerklonk. Hartelijk ge lachen werd meermalen om de koddige nummers, waarin Zigoto de hoofdrol vervulde. Bijzonder in den smaak van het publiek vielen echter de natuurtaferee- len met schitterende lichteffecten, die vooral te be wonderen vielen in „De spoorweg van den dood of de gouddorst" en „Het paleis van Versailles," een ge kleurde natuuropname. Schilderachtig was de film, die ons Tripoli* voor oogen tooverde, evenals de opna me van Trianon, het lusthof van Lodewijk XIV. Do genoodigden hebben zich uitstekend geamuseerd, het is dan ook een bijzonder gezellig' zitje in dit thea ter, dat er zoo keurig uitziet. De voorstelling werd opgeluisterd door piano-muziek, wat veel tot de gezel ligheid bijdroeg. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Het Bestuur der afdeeling Alkmaar zal de vrijheid nemen, dezer dagen aan de ingezetenen eene inteeken- lijst aan te bieden, waarop van belangstellenden eene bijdrage wordt gevraagd voor hare. actie op de a.s. lotingsdagen der Nationale Militie, 3 September en volgende dagen en die in de bizond'ere welwillendheid wordt aanbevolen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Zitting van Dinsdag 20 Augustus. BEDELARIJ. Johannes B„ los werkman, zwervende, thans gedeti neerd in bet Huis van Bewaring' alhier, heeft den 27en Juni in de gemeente Uitgeest zonder middelen van bestaan rondgezworven, waarom door Dirk Schou ten, gem. veldwachter aldaar, proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Bekl. was den 31en Mei pas uit Veenhuizen ontslagen. Het O. M. eischte 3 dagen hechtenis en 3 jaar op zending naar de Rijkswerkinrichting. EEN VERZETZAAK. Joh. Kasper H. is niet verschenen. Hij is 9 Juni tot een maand gev. str. veroordeeld. Het aangeteekende verzet wordt vervallen verklaard. MISHANDELING. Jacob F., visscher te Wijdenes, wordt ten laste ge legd, dat hij in den avond van 10 Juni op de kermis in Oosterleek Dirk Hauwert, landbouwer te Bovenkar- spel, mishandeld heeft door dezen opzettelijk op het hoofd te slaan. Maartje Visser, vrouw van C. Molenaar, verklaarde dat op den, bewusten avond' ruzie ontstond! in de her berg van Hauwert. Bekl. werd handgemeen met. haar man, waarop ze de vechtenden scheidde. Johannes II. Steg'gerda, hoofd der school te Ooster leek, gem. Wijdenes, zag op den kermisavond' tusschen tien en elf oen veehtpnrtij voor <4e>- lierberg VftU Hau wert'. Get. zag dat bekl. Hauwert' meermalen op bet hoofd sloeg. Cornells Roos, timmerman te Wijdenes, heeft ook de kloppartij gezien, waarbij Hauwert en bekl. betrok ken waren. Hauwert kreeg eenige klappen. Dirk Hauwert, de mishandelde, als getuige gedag vaard, was niet aanwezig. Bekl. bekende en hoorde door het O. M. 15 boete of 15 dagen hechtenis tegen zicli eischen, terwijl de Officier een vervolging in uitzicht stelde tegen get. Hauwert, die niet ter terechtzitting aanwezig was. WEDERSPANNIGHEID. Albertus W. en Pieter R., beiden los werkman alhier, zijn niet verschenen. Er wordt verstek tegen hen ver leend. Don 15den Juni verzette de eerste bekl. zich ernstig, toen hij door den agent van politie Hendr. J. Lebbink zou worden overgebracht naar het bureau van politie, terwijl de tweede bekl. het transport bemoeilijkte. De Offcier eischte wegens wederspannigheid in ver- eeniging tegen bekl. W., die zeer ongunstig bekend staat, een maand gev. str. en tegen R. een week gevan genisstraf. WEDERSPANNIGHEID. Gerardus B., Cornelis K. en Jan Barth. v. d. M. te Alkmaar, waarvan de laatste niet verschenen, hebben den 21en Juni op den Schermerweg den agent van po litie. Feijen bemoeilijkt bij de arrestatie van een dron ken schippersknecht. De tweede bekl., evenals tie eerste sigarenmaker, is stokstoof en verklaart z.icb, nadat met veel moeite ver schillende vragen tot hem zijn gericht, onschuldig aan het ten laste gelegde. Get. Eeijen volhardde bij het door hem opgemaakte proces-verbaal. Met geweld hebben de beklaagden aan den arrestant getrokken. De eerste bekl. heeft bo vendien den agent beleedigd. De Officier achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde tegen elk der beklaagden 14 dagen gev. str. De bekl. wilden graag een geldboete, wat de wet ech ter niet toelaat. BELEEDIGING. Nicolaas II., arbeider te Heer-IIugowaard, niet ver schenen, heeft 21 Juli den gemeente-veldwachter P. Master aldaar bij de localiteit van de familie Appel man toegevoegd de woorden: „Je bent een schoft van een kerel." De Officier van Justitie eischte 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL. De beklaagden schijnen den mooien dag te waardee- ren, ook in de volgende zaak zijn ze weer niet versche nen. Het zijn Corn. B. en Willem S., werklieden te Bergen. Hun wordt ten laste gelegd, dat ze den lOden Juni in de gemeente' Schoorl eenige fleschjes bier heb ben weggenomen. Het was kermis in bet dorp. Dirk Rus, caféhouder te Schoorl, had 4 kisten met Lager bier boven elkaar staan, waarboven op een leege kist. s Avonds om elf uur stond de leege kist niet meer boven op de andere. In een der kisten, waarin zich 50 fleschjes bevonden, waren er nog maar 3 aan wezig. Om half acht toen de kist er neergezet werd, was deze vol. Jb. Kokkes, koopman te Bergen, was 10 Juni in het café van Rus, waar ook beklaagden waren. Dezen gin gen uit het café en getuige zag ze niet terugkomen. Hem is later gevraagd of hij een potje bier wou heb ben. 't Was voor tienen. Get. accepteerde. Het bier werd van een ongewone plaats te voorschijn gehaald, n.I. uit een haag' langs den weg. Op advies van get, zijn de bierfleschjes toen achter den kerkhofmuur ge- tra nsporteerd. Hendrik Stenneberg, werkman te Schoorl, was op den kermisavond ook in de herberg van Rus. Toen hij deze verliet, zei Kokkes tot hem: Hier ligt bier en get. heeft het toen ook mee achter den kerkhofmuur ge bracht, Veldwachter van den Bufg nam bij g-et, 8 halve fleschjes bier in beslag. De 71-jarige getuige komt slechts dralend met de waarheid voor den dag, wat hem een reprimande van den president bezorgti Grietje Oud, vrouw van get, Rus, stond' deti bewus ten kermisavond alleen in het eene buffet, Get. weet niet of beide beklaagden in het café aanwezig waren. Get, heeft niet gezien, dat iemand zgn. biljartkaarten inwisselde tegen bier en hiermee de zaal verliet. Ach ter het tweede buffet stond haar man. Jan Smit, palingkoopman te Alkmaar, heeft gezien, dat een d'rietal mannen, waarvan hij een der beklaag den* en get. Stenneberg, herkende, bierfleschjes droe- gen. Volgens den eersten getuige was de richting, waarin het drietal volgens Smit ging, die naar den kerkhof muur. De Officier, er op wijzende dat get, Kokkes en Sten neberg zeer goed hebben moeten weten, dat ze met ge stolen goed te doen hadden, eischte tegen elk der be klaagden, die volgens spr. een brutaal stukje uithaal den, drie weken gev. str. Hendr. Jan B., arbeider te Texel, is ook niet ver schenen. Hem wordt ten laste gelegd den 28sten Juni een 6-tal jonge eenden te hebben gestolen. Getuige Dirk Ooms te Texel, verklaarde in het be zit te zijn geweest van een toom zeer mooie makke eenden, waarvan hij 28 Juni een 6-tal vermiste. Eén er van werd dood teruggevonden. Bekl. bood' later een schadevergoeding van 9 aan. Joannes Kager, veeverloskundige te Texel, heeft bekl. met een stok naar den g'rond' zien slaan, doch zag' geen eenden wegvliegen. Dit geschiedde op liet land naast: dat van eersten getuige. Eimke Tuinstra, rijksveldwachter te Oudeschild, deelde een en ander mede omtrent het verschil in doen en laten van tamme en wilde eenden, waaruit bleek, dat bekl. had moeten weten met tamme eenden te doen te hebben. De Officier, geen waarde hechtend aan de bewering van bekl., dat hij niet geweten had, met tamme eenden te doen te hebben, eischte, het feit der schadevergoe ding' in aanmerking nemend, 15 boete subs. 12 da g-en hechtenis. Uitspraak in deze zaken heden over 14 dagen. AGENDA. WOENSDAG. Liedertafel „De Vereenigde Zangers", repetitie 78/4 uurHarmonie. VRIJDAG. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie voor heeren, 8% uur precies, lo kaal Mooij, Koorstraat. DE ITALIAANSCH-TURKSCHE OORLOG. In oiïicieele kringen te Konstantinopel bevestigt men, dat de Italiaanscbe vloot zich voor de Dardanel- len bevindt, en men legt er vrees voor een nieuwen aanval aan den dag. Eenige oorlogsschepen kruisen voor den ingang van de golf van Smirna. ENGELAND. Bij de bijlegging van de staking in de Londensche haven, is het in de Tilbury-dokken her haaldelijk tot kloppartijen, gekomen tusschen leden van vakvereenigingen en ongeorganiseerde arbeiders. Terwyl Maandag zulk een vechtpartij plaats had, waarbij ook van revolvers werd gebruik gemaakt, brak op tot nu toe onverklaarbare wijze in een jutepakhuis een brand uit, welke groote schade aanrichtte. Maan dag werd op verzoek van de overheid van het graaf schap Essex een sterke afdeeling Londensche politie naar Tilbury gezonden en een andere afdeeling heeft bevel gekregen zich gereed te houden om ingeval van nood zich naar Tilbury te begeven. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan het „Berli ner Tageblatt" gemeld, dat bij het proces, hetwelk te Taschkent tegen de pontonniers, die onlangs in op stand kwamen, gevoerd werd, gebleken is, dat zich te Moseou het centrum bevindt van een wijdvertakte or ganisatie, die ten doel heeft zoowel onder het leger als onder de vloot een revolutie te doen uitbreken, om daardoor een nieuwe kies- en een nieuwe grondwet te verkrijgen. TURKIJE. In het Turksche kabinet heerscht nog groote oneenigheid. Het aftreden van Damad Sjerif, is een gevolg van een meeningsverschil, ontstaan door het vervangen van eenige Jong-Turksche wali's. Hoes sein Ililmi, de minister van justitie, had zich tegen deze vervanging verklaard. Leden van de liberale ver- eenig-ing' verwijten Ililmi, dat hij zich mengt in zaken, die niet tot zijn departement behooren en onderhande lingen voert over een overeenkomst tusschen de re geering en de Jong-Turkscbe partij. Het blad Alendar zegt, dat de openbar© meening' door Hilmi geprikkeld is, omdat hij de, Jong-Turken van alle besluiten van den ministerraad op de hoogte brengt en door bemid deling van Dzjavid pasja opdrachten van het Comité in ontvangst neemt. Men verwacht dat de Albanees Riza bei, de gewezen wali van Janina, Damad Sjerif als minister van bin- nenlandsche zaken zal opvolgen. Gemengde mededeelingen. J APANSOH HUWELIJKSAANZOEK. De Japansche jonge dames zijn tegenwoordig reeds zoo geëmancipeerd, dat zij huwelijksadvertentiën plaat sen. Zij hebben echter nog niet geheel haar traditiën vergeten en in den vorm van de annonce toont zich ook de sierlijke Oostersche stijl, gelijk o. a. blijkt uit het volgende aanzoek in een groot blad te Tokio: „Ik ben een jong, zeer schoon meisje, mijne haren toonen de golflijn der wolken, mijn teint heeft den glans en de fluweelige zachtheid) van de bloem, mijn gelaat is bewegelijk als het blad van den treurwilg, mijn bruine oogen gelijken den beiden-sikkels van- de wassende maan, ik heb genoeg geld en goed om met mijn echtgenoot gelukkig hand in hand! door het leven te gaan en mij met hem dag en nacht te verheugen in den aanblik der bloemen. Wanneer deze annonce een jongen, intelligenten, beminnelijken man met een knap figuur onder de oogen komt, wet-e hij, dat ik mij met hem wil vereenigen en eens met hem in een graf van rood marmer wil rusten." GENERAAL BOOTH. Generaal Booth, de stichter en leider van het Leger des Ileils, is gisteravond' omstreeks half elf te Londen overleden op 83-jarigen leeftijd. Steeds was de eeuwig-jonge man vooraan in de gelederen van den thans over de geheele wereld bekenden strijd. Na zijn 80en geboortedag, toen deputaties uit alle landen hem kwamen huldigen is hij gaan sukkelen met zijn oogen, en hoewel aanvankelijk genezing werd verwacht en hij zelfs nog meer dan ééne buitenland- sche reis kon doen, de krachten begonnen hem toch blijkbaar te begeven. Operatie op operatie volgde te vergeefs en het slot is geweest dat de grijze wer ker het licht zijner oogen geheel moest missen en de nacht, voor hem gekomen was Doch ook toen nog kende hij geen rust, totdat het afnemen zijner krach ten hem tot niets-doen dwong en thans is hij voor goed heengegaan. Den lOden April 1829 aanschouwde William Booth het levenslicht. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd, vijf tien jaren oud slechts, kwam hij onder den indruk der Wesleyaansche Methodisten en trad onder hen als spreker op. Vijf jaren later kwam hij naar Londen, waar hij als straat-prediker optrad, waardoor hij ge noodzaakt was van de Wesleyanen zich af te scheiden, en hij bleef, terzijde gestaan door zijn echtgenoote, Miss Catherine Mumford, prediken in stad en land. In 1864 van zijn zwerftochten te Londen terugge keerd, begonnen Booth en zijn vrouw ernstig hun ar beid in bet Londensche East End, in Whitechapel en de buurten daarom heen, waar de diepste ellende heerschte; waar de duizenden leefden in krotten en sloppen, waar de ondeugden zich toonden in elke straat en steeg; waar het drankmisbruik vooral zoo veel onheilen stichtte. Daar richtten zij aanvankelijk de East London Mission op en veranderden den naam daarvan in. 1878 in dien van „Salvation Army." Velen toonden zich vijandig tegenover zijn werk, waaraan hij zich met. waren geestdrift, geheel gaf, aan hoon en spot waren de prediker en zijn vrouw blootge steld. Doch de volhouder won. Al spoedig kreeg hij volgelingen en door zijn onvermoeid prediken in de straten, door het volk te trekken door uiterlijk ver toon; door populaire zangwijzen; door door te dringen tot kroegen en holen; door te spreken in zalen, schouwburgen, overal waar sleehts gelegenheid was, bovenal door te eischen blinde gehoorzaamheid van zijn volgelingen en door buitengewoon organiseerend talent, heeft hij het Leger des Heils gemaakt tot het geen het thans is. In 1878 telde, het leger in Engeland 75 corpsen en 120 officieren en droeg het publiek voor Booth's werk 1925 pond! sterling bijin 1910 toen het Heilsleger reeds lang zijn vertakkingen had over geheel de we reld, telde het. op de Britsche Eilanden 1447 corpsen en 3191 officieren; in de Vereenigde Staten 871 en 2983; Zuid-Amerika en West-Indië 128 en 188; Cana da en New Foundland 465 en 950; Australië en Java 1283 en 1721; Indië, Ceylon, Japan en Korea 2584 en 1626; Zuid-Afrika en St. Helena 113 en 278; Frank rijk, België, Zwitserland en Italië 374 en 499; Duitsch- land en Nederland 248 en 772; Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken, IJslandi 1067 en 1573; Gibral tar en Malta 2 en 5, totaal 8582 corpsen en 13.726 of ficieren. De generaal met zijn helderen blik zag dra in wat de pers voor zijn zaak kon doen. De „War Cry," al spoedig in Engeland uitgegeven, werd nagevolgd' door dergelijke bladen in den lande, waar het leger voet kreeg. Eenmaal bekend door zijn stichting als uiting van godsdienstige kracht, ging William Booth zich in 1890 krachtig wijden aan het sociale werk. Zijn boek „In donker Engeland en de weg tot verbetering", in dat jaar uitgegeven, maakte buitengewone sensatie en werd in schier alle talen dfer wereldi vertaald. Daarin zette hij uiteen hoe de verschoppelingen en ellendigen der maatschappij gered konden worden door het op richten van landibouw-kolonies; van reddingshuizen van tehuizen voor ontslagen gevangenen en landloo- pers; door nachtverblijven en voedings-stichtingen, kortom door sociaal werk op de meest uitgebreide schaal. Een ieder weet, hoe „Het Leger" thans zijn „garni zoenen" heeft over de geheele wereld) en heeft gelezen van of kent van nabij het vele goede, dat. er van is uitgegaan op maatschappelijk en godsdienstig gebied. De naam van generaal Booth zal blijven voortleven, zijn naam behoort niet alleen aan zijn vaderland, doch aan de geheele wereld, met, hem is heengegaan iemand van hoogen ziele-adel, onvergelijkelijke werkkracht en machtig organisatietalent. De oudste zoon van den overledene, Bramwell Booth, zal waarschijnlijk de leiding van het groote werk, wel ke zoo lang bij zijn vader in uitstekende handen rust te, overnemen. KORTE BERICHTEN. Opnieuw heeft de messensteker te Berlijn van zich doen hooren. Thans is een meisje van vijf jaar het slachtoffer geworden. Hij bracht haar in de wang een wonde toe van 5 cM. Het meisje speelde voor de deur toen een o.nbekend man haar plotseling met een dolkmes een steek in de, wang toebracht.. Een militaire luchtballon met drie officieren werd door den wind naar de zee gedreven, aldus wordt uit, R eb as topoi gemeld. Toen den ballon een torpedo- boot voor hulp werd nagezonden, daalde hij en viel de luchtschipper in zee en verdronk. Een matroos, die hem wilde redden, verdronk eveneens. De andere pas sagiers werden door de torpedoboot gered. In de mijn „Neu MühT', in de nabijheid van Duisburg, heeft een mijngasont-ploffing plaats gehad. Drie mijnwerkers werden gedood en twee zwaar ge wond. De groote jury heeft den politie-luitenant Bec ker te Nieuw-York en vier anderen schuldig verklaard aan den moord op Rosenthal. Laatste berichten. UIT DEN TREIN GEVALLEN. ROTTERDAM, 21 Aug. Gisteravond om 11.20 werd bij aankomst van -een, trein uit Amsterdam aan het Maasstation alhier de hoofdconducteur D. vermist. Deze was bij de Oudeplantage uit den trein gevallen en lag korten tijd bewusteloos. Hij wist, toen hij bij gekomen was, bet seinhuis te bereiken, waar een ge neeskundige bloeduitstorting in de hersenen consta teerde. Daarna werd hij naar zijn woning te Kralin gen gebracht. HET ONWEER. BEVERWIJK, 21 Aug. Hedenmorgen omstreeks 5 uur sloeg de bliksem in den toren der Hervormde Kerk alhier. De spits stond spoedig in vuur. De vlammen laaiden zoo boog op, dat men de brandweer te Amster dam verzocht hulp te bieden, daar de beschikbare mid delen niets konden uitrichten tegen den brand, die op een hoogte van 62 meter woedde. De ingeroepen hulp bleek echter onnoodig. Te ruim 7 uur is de spits in elkaar gezakt. De toren, die ge meentelijk eigendom is, is verzekerd bij de firma Da Jong en Co. te Amsterdam. Hij dateert van ongeveer 1500 en werd in de 17de eeuw gerestaureerd. De toren is verzekerd voor 35.000. Te half elf brandde de toren alleen van binnen. De plaatselijke brandweer hield de kerk nat. Het orgel dat vlak onder den toren staat, is beschadigd. Te Uitgeest is hedennacht tengevolge van den bliksem een boerenplaats afgebrand. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 21 Augustus. 3e Klasse. 3e Lijst.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2