DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houten s De beste voor den prijs! Hef Circuskind. No, 201, Honderd en veertiende Jaargang. 1912. MAANDAG 26 AUGUSTUS. Honderd tegen een] FEUILLETON. ONDERWIJZERES, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. jdat men na een proefj met daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. GOED en GOEDKOOP 1 Kg. 1.50 "0.80 %Kg. f 0.42| i %0„ -0.18 Telefoonnummer 3. I BINNENLAND. AARSC RANT K EM" WIS GE VING. Cacao HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeen© kennis, Hat zij bij be sluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan A. J. STIKKER, F. OLIJ en P. TEN ZULT)AM, aldaar, tot het oprichten van een auto-ga rage met werkplaats en gasmotor van 12 P.K., bene vens van een benzine-bewaarplaats op het perceel Ken- nemerstraatweg, ten kadaster bekend) gemeente Alk maar. in Sectie E No. 2640. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT. Lo.-Secret. Alkmaar, 24 Aug. 1912. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, No. 378. is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 31 Juli 1912, waarbij is vastgesteld1 eene VERORDENING VOOR DE HANDELSDAG- SCHOOL TE ALKMAAR, welke verordening, lieden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van J 0.25 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 22 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Roman van PAULA BITSCH. 13) -o- Dan zat zij een poos bewegingloos, beide handen in de lucht houdend. Zij beefde en wankelde, verloor Let evenwicht en in' het volgende oogenblik reeds trappelde zij in de lucht, kreeg een kaakslag en werd weer op de plaats gezet. Dat herhaalde zich nu twintig- tot dertigmaal op dezelfde wijze, alleen met het onderscheid, dat Le- wandowsky van minuut tot minuut heftiger werd. „Zoo. sta nu maar op. Snel, snel, niet als een slak", brulde hij. Bevend trachtte het kind zich op te richten. Ach, zij was reeds zoo moede en wat kneep haar maag! Zij beet zich op de lippen en stond' kaarsrecht in de tra peze. De man zou niet meer zeggen, dat zij een laf- aaid en een domkop was en zij het in haar leven nooit tot een kunstenares zou brengen. „Laat nu de handen los", beval hij weer. i n''1' ^aar°P Mira met angst gewacht! Zij wan kelde, haar hoofd duizelde ineens zoo hevig, het werd do nicer voor liaar oogen en dan wist zij plotseling niet meer waar zij was. Toen zij wakker werd, lag zij in de keuken in haar kofferbak en madame Lewandowsky zat daarnaast op een stoel en schilde, aardappelen. „Nu, uitgeslapen?" vroeg zij, kwaadaardig lachend. „Hier!" Èn daarbij schoof zij het kind een kop melk toe. Mira viel erop aan en ledigde in één teug den karigen inhoud. „He den hebt gij niet veel gedaan, luilak. Ilier, schil al thans de aardappelen," sprak zij het kind ruw toe. De kleine voelde nog altijd een hevigen druk op dó maag en zwakte, maar toch uam zij den haar aange wezen arbeid gewillig op. Zij wilde geen luilak zijn. Intusschen maakte madame Lewandowsky een slap Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is ovetrgegeven het kohier der Bedrijfsbelasting No. 9, voor het dienstjaar "1912/13 executoir verklaard door den Direc teur der directe belastingen in Noordholland te Am sterdam den 21 Augustusi 1912; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 24 'Augustus 1912. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Aau de 10-klassige Meisjesschool te Alkmaar (Hoofd Mej. J. H. PRUIM) wordt gevraagd eene in het bezit der hoofdakte en der akten voor de Fran- sche en Duitsche taal, bij voorkeur M. O., benevens van die voor vak k. Aanvangsjaarwedde f 1125 en voor elk der beide taaiakten M. O. f 50 meer. Zes periodieke verhoogingen van f 50. Stukken, met inlichtingen omtrent werkkring en diensttijd in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 10 September a.s. Bezoeken worden voorloopig niet afgewacht. ALKMAAR, 26 Augustus. Regen, regen, regen., Met Koning' Lear is men geneigd te zeggen: „de regen, die regent eiken dag." Het aloude Post nubila Phoebus schijnt thans ook al niet meer te worden bewaarheid. Gis ter an volgde op den regen e/én mooi weer, maar nu kletteren de drup pels al weer tegen de ruiten en ziet het er uit, alsof er geen zo® aan den hemel staat. Wij hebben blijk baar den matten moesson het is niet aangenaam dit te moeten constateeren na een vaeantie, welke zich vooral heeft gekenmerkt door wolleen en regen, wind en omveer. tMen kan gehard zijn tegen, weer en wind en toch doorf zulk een barre weersgesteldheid zijn ge not van het buiten-zijn, van het vrij-af-hebben zien bederven. Wat blijft er onder dergelijke koude, natte omstandigheden voor den wij durven nauwelijks zeggen; gelukkigen bezitter van vaeantie anders over dan den tijd luierende zoek te brengen, daardoor de vaeantie makend tot een periode van rust, en van rust alleen, niet van uitspanning, maar van ontspan ning? De psychologen zullen later ongetwijfeld vor- schen naar den invloed van het weer op menschen en din g'en en misschien vimden, dat regen, dagen, weken achtereen regen, gelaten, passie-loos mallet en lang- aanhoudende zonnebrand, hartstochten opwekt, prik kelbaarheid! teweeg' brengt. Vergelijkt men bijv. dezen tijd van 1912 met dien van 1911 op het gebied van in ternationale politiek met elkaar de vriendelijke le zer merkt, dat we naar oud-Hollandtecben trant met een weerpnaatje wederom aanraking met hem hebben koord in de keuken van het eene eind tot het andere ter voethoog'te vast. „Heden, dadelijk na het middageten probeert gij daarop te loopen. Dat kilnt gij alleen, dat is zoo laag. Daar behoeft niemand naast te loopen. Ik kom zoo nu en dan kijken of gij het, ook doet," voegde zij er dreigend aan toe. „Mon Diau, gij leunt niet eens aardappelen schillen!"' stoof zij op tegen het kind', dat zich van schrik in den. vinger sneed. „Geef hier!" En daarbij trok zij den nap, waarin dte> 'aardappels lagen, haar uit de hand. „Zoo dik schilt men niet, clan blijft er van den' aardappel, die toch al zoo klein is, niets over. Loop naar dien slager om den hoek en haal an derhalf pond braadworst. Hier is het gelcli!" Mira nam dit bevend in ontvangst. Zij had' voor geld zulk een respect, zulk een angst' fiit't te verliezen. „Gauw een beetje!" riep de vrouw en' gaf Mira een harden slag op dfen schouder. Ach, daaraan was cle kleine reed» gewoon, dat deed haar geen pijn meer, dat krenkte lia'ar nipt meer. Zij liep de trappen haastig af, het gebijt met be.ide handen vasit omklemmend en bij elke trede, welke zij afging, fluisterend: „geef mij alsjeblieft anclerhVüf pond braadworst!" Nu stond zij reeds op den hoek voor den slagerswin kel en telde nogmaals haar g-elcl over. Maar daar ont braken 50 pfennig. Waar had zij; die verloren? Van schrik verbleekte zij en de tranen, die .zij met moeite had' ingehouden, vloeiden in grootte stroiomen. Zij liep de geheele straat' op en af, zocht en zodht. Eindelijk bleef zij voor de huisdeur staan, besloten om madame Lewandowsky haar ongeluk mede te dteelen. O, zij vermoedde wel, wat haar thans te wachten stond. Maar wat zou zij doen, waar zou zij heen vluchten? Zou zij nu misschien Frtan§ois een kus geven, wanneer hij haar 50 pfennig gaf? Hij had linfiners veel meer in zijn spaarpot, welken hij haar onlangs liet zien. Maar Fra.ncois was nog in het circus. Wan'hwpig leun de zij tegen de huisdeur, besluiteloos of zij1 zou bin nengaan of niet, e;n in hare hulpeloosheid wist zij g§en anderep raad jlan te sphrpien, al maar tö> scluei- gezocht dan ziet men dat verschil. De Marok- kaansehe kwestie was toen een bron van internationa le verwikkelingen en ook overigens was er volop stof, om de gemoederen alom in beweging te brengen. In Frankrijk had men de .economische protesten alles werd duur, door de droogte, zooals 'het toen heette, terwijl men thans duurte voorspelt omdat het zoo nat is! jn Italië heerschteu ernstige onlusten, in En geland deed' de Hoogerhuis-crisis zich gelden, groote zeeliedenstaking, Engelsclie spoorwegstaking, uitslui ting in Noorwegen. dat alles en veel meer ver ried onrust en prikkelbaarheid. Op het oogenblilc is het in de internationale politiek echter een en al gemoedelijkheid. Er zijn geen bran dende kwesties, er lieerscht nergens een prikkelbare stemming in ministerieele kabinetten, er zijn derhalve ook geen prikkelende artikelen in de bladen. De meest volslagen rust valt slechts waar te nemen. Zelfs de Oostersche kwestie wordt met een gemoede lijkheid besproken, welke alleen aan cle weersgesteld heid lean worden toegeschreven. Toch staan de Turk- sche zaken er niet zeer gunstig voor de oorlog duurt nog steeds voor, binnenlandse he onlusten zijn aan de orde van den dag, er is een hevige strijd tus- seben de nationaliteiten en belijdenissen onderling, er dreigt een conflict met Montenegro, er bestaat een gespannen verhouding met Bulgarije. en Europa denkt aan een internationaal-politieke „ge zellige kout." Is er gemoedelijker woord denkbaar voor het voorstel door de Oóstenrijksche regeering, ol liever door den minister van buitenland§che zaken der Doirau-monarchie, graaf Berehtok! gedaan, om eens gezamenlijk de Balkanaangelegenheden te bespreken? En is het niet zeer, zeer teekenend, dat ér over dit voorstel nog geen kwaad woord is'gezegd? Nu moet men echter niet denken, dat dit voorstel overal met beide handen zal worden aangenomen. De Oostenrijk sche roover wordt natuurlijk niet vertrouwd, de Turlc- sche zieke man wil van een opgepaste inmenging in zijn interne zaken niet weten, en de strijdleuze van de zen tijd blijft: Drievoudig verbond tegenover de drie voudige entente. Alleen allen zijn bezadigd, ma ken niet het misbaar, waartoe, in een prikkelbare pe riode het Oóstenrijksche voorstel, om, nu in Turkije de proef met centralisatie isi mislukt het van buiten-af eens met decentralisatie te probeeren, stellig het sein zo.u hebben gegeven. Zelfs de altijd lastige Albaniër» schijnen zich ge kalmeerd te hebben zij zijn naar hun haardsteden teruggekeerd, zoo'als1 het met een deftige uitdrukking heet. En de Turken en Italianen moeten vredelie vend gestemd raken op Zwitsersich grondgebied hebben vertegenwoordigers van beide landen allerlei conferenties en optimisten gélooven zelfs, dat de oor log zijn eersten verjaardag' die overigens op den 29sten September zou vallen, niet zal beleven. Maar men moet niet vergeten, dat deze personen hoegenaamd geen speciaal mandaat hebben en enkel moeten zoe ken p.aa,r een basis voor onderhandelingen. Zelfs in Frankrijk is men buitengewoon vredelievend. De mi- en. nister van bui tenia ndsche zaken heeft eerst met den Turkscken, daarna met den Italiaansehen gezant een onderhoud gehad. Na zijn bezoek aan Rusland is dit initiatief nogal opvallend. Trouwens is het ook niet merkwaardig, dat- aan den vooravond van de blijkbaar zeer gewichtige Fransch-Russische bespre kingen te St.-Petersburg, keizer en tsaar elkaar heb- ken ontmoet? En in Duitschlandl schrijven de bladen in deze dagen meer dan anders over „de zegeningen van den vrede," over „de groote vredestaak welke op Duitschland rust" enz. enz. Het is alsof de regen der laatste weken in heel Europa een vredelievende stemming heeft veroorzaakt. Of zouden de staten bij al deze natte nattigheid er niet in geslaagd zijn het kruit droog' en de sabel blank te houden? DE' VERGUNNING VOOR DEN KIESRECHT OPTOCHT DER S. D. A. P. GEWEIGERD. Het Volk van Zaterdagavond bevat een manifest van het partijbestuur der S. D. A. P., waarin geprotes teerd wordt tegen het besluit va.n den burgemeester van 's-Gravenhage. „Kunnen wij," zoo schrijft het partijbestuur, „zon der in openlijk verzet te komen met de overheid en hare geweldmiddélen, dan geen optocht houden, men kan ons niet verhinderen, op andere wettige wijze te demonstreeren. De publieke straat is, ook zondter weigering, nu een maal vrij, ook voor ons, óók op den Dinsdag' der Ka mer-opening, en van die vrijheid' zullen wij dan ook gebruik maken e;n wel, nadat de Koninklijke optocht is geëindigd." Daarom worden partijgeneoten opgeroepen om na d« betooging naar het Binnenhof te trekken om daar te gen liet uur, dat de Tweede Kamer haar werkzaamhe- I den begint, te. betoogen voor algemeen kiesrecht. DE MI DDEN STAND-SENQUETE. De Staatscommissie voor de Middtenstandsenq.uête (ingesteld bij K. B. van 15 September 1908) is in don laasten tijd een belangrijk eind met haar werkzaamhe den gevorderd. Eerst is vanwege de. commissie in een groot aantal gemeenten een schriftelijke enquête gehouden. Daar toe aangestelde enquêteurs hebben aan de hand van door de vakgenooten ingevulde vragenlijsten en van persoonlijk onderzoek een beschrijving opgesteld van den toestand van de1 ter plaatse bestaande midden- standsbedrijven. Vele verslagen kwamen op deze wijze gereed. Dit zeer uitgebreide materiaal werd vervolgens door de commissie verwerkt. De gegevens, omtrent de ver schillende bedrijven verkregen, moesten verzameld, g'e- controleerd en soms belangrijk aangevuld, daar bij do schriftelijke enquête niet ieder bedrijf geheel tot zijn recht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak voor- loopige resumties opgemaakt, waarin de aard van het bedrijf en cle toestand der ondernemers behandeld j worden. Op vergaderingen van de commissie werden J deze resumties voor het meerendeel reeds behandeld en j besproken met bestuurders van patroonsvereeniigingen en andere vakkundigen, ten einde nadere inlichting-en en zoo nood'ig' een vingerwijzing voor een aanvullend onderzoek te verkrijgen. Het ligt in het voornemen van de commissie om na omwerking' deze resumties als vertrouwelijk stuk aan verschillende patroonsvereeingiugen en vakkundigen Plotseling- werd zij door een duw van de huisdeur, die van binnen geopend werd, op zijde geschoven" en een oude dame kwam naar buiten. Mira kende haar wel van gezicht. Zij woondie een ét'age lager dan de Lewandowsky's en heette juffrouw Kolbe. De dame bleef voor de kleine staan en beschouwde haar vol medelijden. Uit hare goede, grijze oogen straalde zooveel menschenliefde en goedheid, dat Mi ra haar vol vertrouwen aanzag. „Waarom schreit gij toch, kleintje?" vroeg zij zacht. Mira schaamde zich, sloeg de o-ogen neer en trok aan haar zwart schortje. Mocht zij wel aan een vreem de zeggen, dat zij zoo onhandig was en zooveel geld, dat men haar had toevertrouwd, verloren had? Einde lijk biechtte, zij onder het aanhoudend vragen van de oude juffrouw onder vele tranen haar ongeluk op. Uit. de groote, zwarte reticule, waarop Mira onder baar verhaal steeds had gestaard zij wist zelf niet waarom nam de dame een fonkelnieuw 50-pfeuuig- stuk en drukte het in Mira's kleine hand. Het kind wist niet, wat het overkwam en half droomend hoorde zij nog- dat de oud'e juffrouw zeide: „ja, ik ken je wel. kleine Mira, kom maar steeds bij mij, als gij treurig zijt en schrei niet zoo in stilte." Daarbij gaf zij de kleine een kus op het voorhoofd' en voordat Mira woor den vond haar vreugde en haar dank uit te spreken, was juffrouw Kolbe reeds heengegaan en in een zij straat aan hare blikken verdwenen. Lang- nog stond liet kind daar als versuft. Dan trad zij den slagerswinkel binnen en vroeg, nadat zij zich eens versproken had, anderhalf pond braadworst. Hoe rook het hier heerlijk naar worst e,n vleesch, en hoe zelden was er vleesch bij de Lewandowsky's! Een dikke vrouw met rood! haar en nog roodere gezwollen handen was in den winkel bezig; „Die kan altijd naar genoegen eten!" dacht Mira en een afgunstige blik trof de dikke. Nu was de inkoop afgeloopèn en Mira liep de straat in grooteü haast terug. Hoe zovi men haar beknorren om het lange uitblijven. Steeds *n,aller en sneller liep zijAch, zij was reeds op baar portie slaag voorbe reid! Zij opende, de op een kier staande corfidiordeur en trad binnen. Uit Lewandowsky's kamer drong luid gelach. Mira sloop in de keuken en toen zij madame Lewandowsky daar niet meer zag-, haalde zij verlicht adem. Zou zij hier blijven zitten en aardappels, schillen of madame Lewandowsky opzoeken en haar vragen, wat zij doen moest? Zij ging weer met kloppend hart naar de.n corridor. Binnen lachte madame Lewandows ky zoo luide en een mannenstem antwoordde haar zacht op opgewekten toon. Neen, dat was niet de stem van den ouden Lewandowsky; zoo vriendelijk sprak die nooit en zoo vro-eg' kon hij ook nog niet te rug' zijn. Wie het zijn zou?" Een zekere beschroomdheid dreef liet kind in de keuken terug en volkomen hulpeloos zat het daar op zijn kofferbak en wachtte af. Zoo was een poosje voorbijgegaan, toen buiten deuren geslagen werden en een gefluister tot Mira doordrong, gevolgd door een geruiseh, alsof twee menschen elkaar kusten. De kleine luisterde. Wat was dat? Maar voordat zij nog een verklaring gevonden had, werd buiten de huis deur gesloten en kort daarop trad madame Lewan dowsky in de keuken. ..Nu, dacht ik het niet! Daar zit gij nu, droomster en hebt noch de aardappels opgezet noch de worst in de pan gelegd. Ziet gij dan niet, hoe laat het reeds is? Binnen tien minuten komt mijn man terug en dan is er g-root spektakel, als niet alles gereed is!" En woedend sloeg de vrouw, die in haar vuurroode zijden kimono en met haar los haar als een furie er uitzag, op het ontstelde kind los. ..Ik heb .toch van niets, in het geheel niets geweten!" liep Mira luid schreiend. ..Gij weet nooit iels; houd toch je mond!" De vrouw wierp in haar opgewondenheid de kom met da aardappels om, zoodat die brak en ook dit maakte zij Mira tot een verwijt. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1