Alkmaarsche Courant. Noordholiandsch -i Landbouwcrediet. Buitenl. Geldswaarden Bouwterrein 611 Soyaboonenkoeken merk W. L. LIJNZAADKOEKEN, In 15 lessen goed loopend schrift. Alles met mate. WESSANEN LAAN, Slechte Schrijvers. De zwaarmoedigheid van den Poppenkast-man. „Zonderling. allerzonderlingst. BINNENLAN D~ ADVERTENTIE N. WORMERVEE R. Koninklijke Fabrieken. S. BAKKER Dz^ Leeraar In het ■ehoonachryveo, TIOF ÜNTo- Q. «an den Wc ster weg, NasMulaan, NassanpleinEgmonderstraat Lamoraaistraat en Lindelaan. A. Q. DEN BOEiTERD Nassaupiein 41. Mo. 306. Honderd^en'veartiendeHaargang. 1912. ZATERDAG 81 AUGUSTUS. door BERNARD CANTER. Een uiterst gesoigneerd heer, zoo ongeveer van zes tig jaar, de grijze bakkebaarden, echt Schotscshe ..whiskers", naar de motde van Albert, wijlen) Koningin •Victoria's liooggeschatten gemaal, had! «1 .eenige avon den mijn aandacht getrokken', als hij i.n „Y© oïds Black Horse", «tliT en in gepeinzen zijn whiskey dtronk. Hij bemoeidè' zifclï met geen van. de vele gasten en tóéhTJiérkte ik óp, dat: hij zó beschouwde. Iets in dón man'ïfiaaktë mijn Belangstelling- gaanlcle, «naar ik slaagde er niet in, met- 'hem in gésiprek te komen. De eigenaar van. den bar, mijn) hooggeschatte vriend John Whitelóck en mrs. Whitelook-Bryan, konden mij al leen zeggen, dat hij een „Scotchman" was van den ou den stempel, een goed' glas pure dronk, maaa' nooit zelfs lichtelijk aangeschoten was gezien. Meer wisten zij niet vau hem. Laat ik er dadelijk bijvoegen, dat zij, zoo zij ook méér van hem .geweten hadden, dit toch niet hadden verteld, indien' het ongunstig voor hem zoude geweest zijn. Mr. en Mrs. Whitelóck, die be halve dezen har nog drie andere gerenommeerde bars te Leeds en te Huil ini eigendom hebben en die, vrucht van hun echt Epgelsche vlijt, de mooiste auto bezit ten, die ik ooit gestien) heb en waarmede wij vaak als gast verrukkelijke tochten door Yorkshire hebben ge maakt, konden zich beroemen op twee deugden, te stellen boven vele andaren: zij «pi-aken nooit een woord kwaad van hun evenmenscli en klant; en wat zij schokken was duur maar puur. Deze laatste deugd schatte men1 niet te licht sedert die moderne economi sche politiek der beschaafde niatiiën zich hoofdzakelijk bepaalt tot het duurder maken van, den sterken drank. Elke nieuwe richting, d'ie aan de rogeering komt, welk haar program te voren ook geweest moge zijn, eindigt onveranderlijk met- eén verhooging van den accijns op het gedistilleerd'. De distillateur beantwoordt deize politiële met een aanlenging van zijn product met. wa ter; de verkooper in 't klein herhaalt dezelfde bewer king en onderstreept ze door het kleünër maken van het glas en het tevens duurder maken van den reedis verslapten en ver-minderden inhoud. Deze economie in den dubbelen zin des woords schijnt zoo rekbaar, dn.t vijf-en-twintig jaar geleden één enkele borrel ze- ked quantafiatief en quailitatiof voldoendfe zou geweest zijn om heden ten dage, een gelieele fleseh te vullen. Toch zal deze moderne staathuishoudkunde eens een grens moeten bereiken, n.l. wanneer dé sterke drank gelieel uit water bestaan zal. Wellicht begint dan de economie van de voirmindermg van den accijns op het gedistilleerd en zoo znlll en onze kleinkinderen, juist als onze grootvaders, weder als zij voor sterken drank betalen, ook sterken drank krijgen en niet, zooals1 wij thans, als zij sterken dlrank kotfpen, aangelengd' water ontvangen en betalen voor de subsidie dér tehuizen voor drankzuchtigendoch ons beklag zal wel yoor- loopig de tstern eens roependen in de woestijn, blijven. En welk een woestijn. In geen woestijn was de dorst groot© rEc-hter, in „Ye old© black Horse" kreeg inen al het gedistilleerd1 ouvervalscht en dors't was daar deugd. lik was ©enigszins verheugd toen ik, kort daarna op een weldadigheidsfeest, dat. de heer Beecham, de be kende fabrikant der pillen, die alle ziekten van de maag, het ruggemerg, de zenuwen, den haargroei en de milt binnen bet etma,al! genezen, ojp zijni heerlijk lanidigoed! nabij Leeds, gaf, den dèftigen Sehotschen heer een Engelsche poppenkast zag vertoone.ni „Punch, Judy and Tommy", .de Engelsche poppen kast is iets edelers ,eni fijnei's, dan onze Ncderlandlsche poppenkast. Ik ken ook het Duitscbe Kasperle-The- ater; don Eranschen Poli'chinelle en den Italiaan- schen Pdllicinello. De Engelisch© wint het ver van al deze. Zij is1 een fijn-geestige clownerie, laatste na leving- van) dien humor-vollen clownlsi-tijd' van de oude Engelsche dramatisten. In het regenachtige, vaak zoo sombere Engeland', op het afgelegen eiland, ont stónden drie speciaal1 Engels'che' zaken: het spleen; het puritanisme en dé humor. Punch is Jan Klaas- sen; Judy is niet Katrijn maar de gr,oote clown, de verpersoonlijking van het vroolijke-in1-'tsdroevige, het moedgevende in het vertwijfelde, het ootlijke in 't ver- heven-deftige en het verheventdeftige in 't oolijke. De nar in King Lear, dat is Judy; en de doodgraver in Mamiet, dat ik' Judly ook; en bijna all de figuren van Bernard Shaw zijn zeer verfijnde, moderne Judy's. Tommy, dat is de hond, de levend1© hond met 'een witten stolpkraag om, de Engelsche bulT-hond' geredu ceerd tot een mops, die medespeelt in de Engelsche poppenkast. Hij bijt Jan Kiskassen Punch i'n den bochel; hij apporteert Jan Klaiassen's stok. En zijn meetet bewonderde toer is, al's hij den neus van Punch tusscfaeoi de tanden néémt en ze niet loslaat, of ook Judy op hem beukt niet den stok; of Punch zich vertwijfelend schreeuwend' rondslingert. bet helpt nietis, Tommy laat niet los. Met deze heerlijke les van het poppenkasttooneel wordt! het Engelsche kind opgevoed. En later toont de) ethische werking- van dit tooneel zijn kracht. wat John Bull een» vastpakt tusschen de tanden, dat laat hij niet meer los. Dit systeem heeft! onsi Nedérland'ers, twe© en een half we relddeel gekost. Amerika, Afrika en een deel van Azië. De oude gentleman vertoonde de poppenkast uitste kend. Wij beklaagden de shilling en'trée geenszins. en het. was soms ieen extra-genot rondom naar het jong- publiek te zién, nlaa.r dé joing-Brlt-tanje dat leerdte de wereld' te beheerischenl en daarbij lachte met glin- sterend© oogen en witte, vooruitstaande, sterke tan den. De twaalf figuren van de Engelsche poppenkast dansten, sprongen, zongen, kregen- slaag en gaven slaag, kwamen aan den galg of ontweken den galg. Maar de poppen speelden, bewogen, acteerden zoo goed', dat de illusie soms volkomen was eni men vergat poppen voor zich te zien-. De huisbaas en de diender, die de deur uit werden geranseld en de doodgraver, die in zijn eigen kist werd geduwd eau begraven, deden precies al's in 't leven. De huisbaas haalde dieml judge, den rechter, maar sloeg niet- terug. De diender arres teerde den verkeerde. De doodgraver wou met geweld weer uit de kist. Alleen de dood' aan 't slot van het stuk was om-natuurlijk. Ilij verloor in zijn gevecht met Punch het leven, waarop Punch zeido: „Zoo. nu lieve jeugd is de Dood' dood! en Punch ©n Judy kunnen eeuwig' blijven levenAlle kinderen lachten. ©en hoera ging op en ook de edele gast- heeide heer Beecham lachte. Diens optimisme acht te ik echter overdreven. immers de Beecham Pills, hoezeer zij dan ook de kwalen der menschheid) binnen het etmaal verdrijven, het eeuwigle leven behoudt men er niet, mee. zelfs niet, wanneer men geregeld twaalf pillen daags voor en na eiken maaltijd' ge bruikt. Alleen de vertooner van de poppenkast lachte miet. Hoewel zijn kas uitstekend! gevuld! was, zag ik hem mistroostig heengaan, gevolgd door zijn muzikant, die tijdens) de voorstelling' met. in de linkerhand! een stok, op een trommel sloeg en met de rechterhand! eem) sy rinx pan-fluit. aan den mond! bracht en herders liedjes pijpte, terwijl <1« melancholieke stoet gesloten Werd door Tommy, den hemd, die, ontdaan van zijn witten kraag, met den kep neer, wel scheen te peinzen over de uitspraak van dé r op het tooneel. Deze hond was n.l. ten'déze achterlijk. Bij het. wrrr..oef. van zijn grommend blaffen, zei hij de r nog steeds diep in de keel, hoewel deze thans toch voor in den mond behoort gezegd te worden. Maar '.s avonds in' de bar was ik zoo vrij oru den ouden gentleman mijn bewondering- uit te drukken over de wijze, waarop hij de poppenkast had vertoond. Het compliment, hoe gemeend! ook. werd norsch opge nomen en toen ik daarna Tommy een klontje suiker toewierp, vloog- de rakker mij meteen aan en had bijna mijn neus te pakken. Deze beweging n.l., een klontje toewerpen, volvoert zijn heer ini de poppenkast, als het. voor Tommy tijd' is om Punch in den neus te bijten. Het is toch ma.gr waar, de gedistingeerde man kan met zijn gebaren nooit sober genoeg zijn. Echter, in den strijd! om mijn ougescliouiden neus, nam toch de oude gentleman mijn partij en ik over won. Het gesprek ving opnieuw a:an em die heer Perth werd na eenige avonden mijn vriend. En op den dag van mijn afscheid aan „Ye ol'de black Ilorse", te vroeg helaas, dezen gezelligen bar, wa.ar ik mijn neus onge schonden in heb weten te bewaren, wat voor mijn nuchterheid moge blijven pleiten, op dien afscheids avond, heeft dé he,er Perth mij dei oorzaak verteld' van 'zijn echt Schotsche zwaarmoedigheid. „Mijn kunst geeft mij rijkelijk brood- Ik verheug mij in de achting en velerlei eerbewijzen van mijn pu bliek. Ook geeft mijn kunst voldoening.... ik kan er mij in uitleven. Want al® ik die poppen op den arm en do hand heb, dan voel' ik mij in die poppen verper soonlijkt en ik ben evenzeer een volkomen acteur als iemand die, in stede van te zingen, door een, instru ment been zijn gevoel uit, een volkomen1 musicus kan zijn. En toch, deze zelfde kunst, wreede gave, zij is als de liefde, de fortuin, de 'hoop, weldoenster, maar tevens beul van dengeen, die haar gunsten verkrijgt." „Ik begrijp u niet volkomen." „Ziel gij.ik heb, nadat ik zoovel© jaren de pop- ponkast vertoond heb, liet vermogen verloren om de dingen in hun ware, in bum reëele verschijning te zien. „Ik zie alle menschen om mij heen als een soort poppen.... Mijn poppen Voel ik als werkelijke, levende wezens maar de menscihpn. en dat is mij een gestadige bron van melancholie als poppen. Zij lijken mij allen Jan Klaassén's en harlekijns en columbines en pierrots. Ja mijnheer. u moogt mij werkelijk met meewnren aankijken. ik kan de wereld niet anders meer zien, dan als .een groote pop penkast, dan als een Jan KI a assen-boel, vol zot- gedoe, als een tragi-comische', lach- en traanverwékkendé vertoouing. Bij elke nieuwe generatie die ik heb 'zien komen, dacht ik, nu zullen dé metwhen' verstandiger worden, doch ach, ook in deze Jan Klaassen-wereld is de Dood dood, en Punéh, de zot en Judy, de down, hebben het eeuwige leven. „Maar Tommy. de. hond de hond is toch reëel. De hond sterft toch en dat kan u van uw droevigen waan genezen „De hond' mijnheer. o, u begrijpt mij niet. het is juist de hond, het is juisit het hondsehe in deze wereld, dat van geen sterven weef.en dat de oor zaak is van het Jan Klaasscn-spel dat ons kunste naars, die stage zwaarmoedigheid geeft, welke, ons in de eenzaamheid drijft van het hoekje in de herberg met liet glas whiskey op 't kille, marmeren tafeltje. Ik liet de beide glazen nog eens vullen. En ik heb Mrs. Whitelóck niet ingelicht, omtrent de ware oorzaak van Mr. Perth's klandizie. Deze lieftallige lady meent dat de goede kwaliteit die zij schenkt, den norschen ouden heer eiken avond in haar etablisse ment doet weerkeereu. Ik heb haar in dien waan ge laten. Waarom niet? Is er niet een waan, die boven de. waarheid gaat? Leeds-Hull, Aug. '12. Nalar het; Fransch. Simon was een trouwe dikzak van een knecht, die zich altijd eerlijk en braaf getoond! had1. Eens echter had hij zich laten verleiden van dén rechten weg af te wijken, maar hij werd! er op een) grappige wijze voor gestraft. Na een ziekte, die van niet veel beteekeaiis was ge weest, en weinig sporen had achtergelaten, kon Simon des nachts de,n slaap maar niet vatten. Eindelijk raadpleegde hij er een dokter over en deze schreef hem een slaapdrank voor. Reeds dien eerstvolgenden nacht deed! het drankje allerkostelijkst, zijn werking; de slapeloosheid' was ge weken en Siimon snorkte als1 een os, wel acht of tien uren aan één stuk. Hij droomde dien nacht van al lerlei moois; 'hij was edelman, millionair, minister, en weet ik wat al Jóngens! wat een voortreffelijke medicijn! Al lervoortreffelijkst hoorzei Simon 'hij zichzelf, terwijl hij zich den] slaap uit ide oogen wreef. Jamm'er maar, dat zoo'n fleschje vijftien stuivers kost, anders nam ik er eiken avond een. De volgendé nlaehten ging het evenwel lang zoo goed! niet. D'en tweeden, al dadelijk kon hij geen oog dicht- doen, hoewel hij toch het overschot van den m.erkwaardigen drank ingezwolgen had. Nu is het een gewoon geval, dat als e.en zieke pijn gevoelt of ziteh verveelt, een slechte spijsvertering heeft of niet goed slapen kan, hij er meestal de schuld van geeft aan dén geneesheer, die doér hem is ge.raad1- .pléegd'. Dat is wél heel onbillijk ©n ©ven gek alsof pi-en een boer de schuld! er van gaf dat door slecht weer en aanhoudende regens zijn oogst mislukte, maar 't ie nu eenmaal vrij algemeen zoo, en: of men er al tegen te keer gaat, het helpt niet, Vergeefs draaide Simon zich van de linker op de rechterzij, lag nu. eens op zijn huik, dan weer op zijn rug; Morpheus stak eenvoudig den draak met hem en gunde hem zelfs niet, dat hij, al was 't ook maar voor een paar minuutjes, ©en uiltje knapte. Zoo'n duivelsche dokter! bromde de patiënt telkens vol on geduld. Zoo'n Schobbejak van een apotheker! Die twc|3 dlutten nu stellig- dat bet een aard' 'heeft. O, o. wat een. ellende. Eindelijk kon Simon 't van verveling en ergernis niet uithouden; hij stak een kaars open ging overeind zitten. Je had't hem eens moeten zien met zijn zuur, benepen gezicht, zijn gebalde Vuisten, zijn stirakken blik; je zoudt gezegd hebben: De kerel zit stellig over een moord of andere gruweldaad' te peinzen. Toch was het. geen schelmstuk dat zijn gedachten bezighield', maar eenvoudig een dwaasheid. Ja, ik begrijp 't wel, mompelde Siimon al tanden knarsend, d© dokter heeft mie den eersten nacht- laten slapen, om me te verlekkeren, en me geduld' te laten krijgen, 'tis die kerels nergens anders om te doen, dan om de zieken maar aan het lijntje te houden. Ze spelen met. hun apothekeirs diezélfde kaart, evenals de helers met de stelers. Die schurk van ©en drankjes- knoeier heeft me enkel mijn fleschje klaargemaakt om gelegenheid te hébben er me nog meer aan te snieren, dat is zoo zeker als tweemaal twee vier. Maar wacht, imorgen zal ik die lui het gras voor de voeten weg maaien. Den volgenden dag ging Simon oolc werkelijk naar d# apotheek en' ven-zocht er opnieuw een drankje van hetzelfde. Wél vriend, héb je er goed van kunnen slapen? vroeg de apotheker met een belangstellend gezicht. O ja, zeker zeker! antwoordde de knecht en trachtte ouder een gedwongen glimlach ziju eigenlijke bedoelingen te verbergen. Het recept gat', in verbinding met ee,n kalmeerend middel ze- a acht gram morphine aan. Nu behoort piarpb! tot die geneesmiddelen, die isleéhts in kleine hoeve el'. *id gébruikt worden en waarmee men voor zichtig dient te zijn. De apotheker ging aan het afwegen, aian het meten en mengen van de verschillende voorgeschreven ingre diënten, en 'terwijl hij daar druk mee bezig- was, trad er een klant den wi'nke'l binnen, die voor een dubbeltje waszalf verlangde. Vow twee stuivers waszalf alsjeblieft, meneer; maar wat gauw, want ik heb erg veel'haast. Zoodra ik meneer hier geholpen) lielb, zal1 ik u onmiddellijk bedienen, jonguiensch. Ja, maar ik heb zooveel zoo vreeselijk veel haast De apotheker gromde wat bij ziéh zelf. Het drank je was nog- niet gekurkt en 't iis bekend, dat die heeren .daar 'heel wat omslag mee- maken; eerst een mooi glad kunkje, dan een wit papiertje en' nog eens een gekleurd dito er over heen en dan keurig geplooid, met een eindje rood bindgaren vastgestrikt, en netjes als een roset geknipt, verder e.en etiket enz. Oeh, hélip dien jongenheer maar eerst, zei Simon met een' spotnehtigen trek op zijn gezicht, doe 't maar gerust, ik helb zoo'n verbazende haast niet. 11e apotheker verwijderde zich een ©Ogenblik, om in den achterwinkel de wasizalf te gaan hajen. Met bevende hand' greep Simon haastig dé fleseh met morphine en wierp in het voor hem bestjenïde drankje ■twee-, driemaal zooveel dan de voorgeschreven dosis1. Hadacht hijde heeren denken me op sleep touw te nemen; een, apotheke.rtje, dat zal mis wezen. Heel veel hoop ik niet van je te slikken. En flap, daar ging het de fleseh in. Toen de apotheker terugkwam met zijin dubbeltje waszalf, zat Simon doodleuk op een stoel' rond te kij ken, en scheen met het meeste geduld! te wachten tot zijn drankje klaar zou zijn. Zoodra d'e waszalf afge geven' en betaald was, werd! het flaschje ween- onder handen genomen, gekurkt, enz. en eindelijk betaald en meegenomen. Dieuzelfdën avond! gebruikte de ongelukkige Si'mon het geheel op. Nu mismaakt niéts 'het gelaat van een menséh meer da,n de slaapverwekkende geneesmiddelen. Zoo'n kunstmatige slaap heeft dikwijls veel overeenkomst met dén dood. De oogen zakken weg in de kassen, de gelaatstrekken worden strak, de huid bleek ©n koud. In vele opzichten komt zoo'n kunstmatige slaap over een met de nachtmerrie; inwendig is ontwaking reeds ingetreden, terwijl voor het uiterlijk de slaap nog voortduurthet geheel© lichaam wordt er door ver doofd, en het blijft roerloos en gevoelloos liggen. Den volgendén morgen om acht uur was Simon nog niet wakker. Een kameraad van hem trad' zijn kamer binnen. Héla, Si'inon, wakker, ouwe jongen! Er volgde geen' antwoord. Wat drommel, slaap je zóó vast, kameraad'; en meteen pakte hij Simon bij den) -arm em schudde hem eens flink, maar het hielp niets; zoodra hij den arm losliet, viel die machteloos neer. Wel verdraaid, je zoudt zeggen, dat 'hij dood was! Hij betastte met zijn handl het gelaat en voind dit ijskoud. Hij ie waarachtig dood, zoo besloot hij, en Si mon's vriend' haastte ziéh naar de keuken om er liet droevig ongeval te vertellen. De nieuwsgierigen stroomden nu toe, en Simon, die alias hoofde zonder dat hij in staat was eenig teeken van leven te goven, kon zich verga-sten aan een vreemdsoortige lijkrede. 9 Hij heeft ziéh stellig vergiftigd, zei eir een; zeker de een of andere dwaasheid! begaan; 't was ook zoo'n domme lobhes van een kerel! - 't Stond) met hem niet- al te 'best, héb ik Wel eens gehoord. Naar den schijn was hij doodbedaardeigen lijk een beetje saai; maar hij moet ze aéhter dé mouw gehad hebben. -'t- Was een domkop Een uilskuiken Is er al om éen dokter gezonden? Het dient tooli ook bij d'en poli tici-oominissaris- aangegeven te worden. Juist trad nu de geneesheer binnen. Hij begreep al spoedig- dat hij enkel te doen had' met een geval van overmatig opiumgebruik. Ilij liet koffie brengen, goot die bij kleine teugjes- in Simons mond, waarop de man weldra d'e oogen opende en de omstanders nog onnoozeler aankeek dan anders. -Komaan, komaan! riep de dokter hem toe, wordt eens wakker, strek je leden eens flink uit. -O, meneer deMokter, meneer d© dokter! Je hebt te veel morphine genomen, vriend. Te veeil genomen, ja helaas! Weet u dat? Wel te duivekater, of ik dat weet! En heeft d© apotheker het ook gemerkt? Ach. zeg hem toch dat ik alles betalen wil. Laat de apotheker maar rusten, mijn jongen, die heeft er niets mee te maken. O ja wel, dokter, want ik liéb 't weggenomen zonder er hem voor te betalen. 'tWas toch van hem. Men begreep niet wat hij eigenblik bedoelde, maar Simon gaf er naderen uitleg van en bekende zijn klei nen diefstal. Ach, ik smeek u, klaag me toch niét aan, beste dokter; ik beloof u dat i'k net zoo lang uw patiënt zal blijven als u 't verkiest. Wees maar gerust, mijn goede vriend, ant woordde de dokter. Maar zorg er in het vervolg voor, dat je van eens anders goed afblijft, vooral als het de waren van een apotheker zijn. Gemcugd nieuws. UIT DE RIJP. Vergadering van den Raad' dezer gemeente op Woensdag 28 Aug., des1 avonds 7 uur. Aanwezig- alle leden. Voorzitter de heer P. A. Romeijn. De notulen werden gelezen en onveranderd goedge keurd. De gemeente-rekening werd' zonder discussie vastgesteld! met een ontvangst van 19397,181/2, uit gaaf J 18433,73, dus een batig saldo van 963,45%. Over de gemeene wees- en armenhuisrekening, die in ontvangst 5258,13, in uitgaaf J 2116,69, dus een batig saldo van 3141,44 aanwees, vroeg de heer van Vloodorp het woord, 0111 de steeds stijgende post „ge neeskundigen dienst" te behandelen. Waar regenten reeds vroeger klaagden over de hooge bedragen voor geneeskundige middelen, meent spr. thans te moetërt voorstellen een andere regeling, b.v. naar het model der Rijks Verzekeringbank, met dén gemeente-genees heer te treffen. Z. i. is een bedrag van 197.70 als thans voor één vrouw in rekening gebracht, abnormaal hoog. In ieder geval zou nadere specificatie ge- wenscht zijii. Ook den heer Verwer was d'e hooge rekening- opge vallen. In één jaar voor 8 patiënten ongeveer 600 alleen aan drankjes' was hem te bar, reden waarom spr. er sterk over denkt een motie van afkeuring voor te stellen. Nadat nog de heer Geerka het bedrag zeer hoog had genoemd, umb d» voonjtter het wóórd, nownd» de ba «prekingen wantrouwen in den gemeente-geneesheer en verklaarde de heeren onbevoegd! in deze kwestie te oordeeleu, zelfs bij specificatie dér rekening. De, 'heer van Vloodorp hield' zijn meaning staande. Aan particulieren zou een dergelijke rekening niet zijn ingeleverd. Na een vrij heftige woordenwisseling tusschen den voorzitter en den heer van Vloodorp werd! zonder stemming besloten B. en W. op te dragen -mét heeren regenten een nadere regeling- te treffen. De heer v. Vloodorp wenschte hem het recht te geven desnoods een anderen geneesheer de levering o-p te dragen, wel ke woorden wederom een scherpe discussie met den voorzitter uitlokten. De rekening werd goedgekeurd met de stemmen van de heeren van Vloodorp en Iloedemaeker tegen. De geineente-begro.oting, sluitende met een bedrag van 19799.63, werd den Raad aangeboden. Voor het college van zetters werd de volgende voor dracht opgemaaktNo. 1 P. N. M. Laféber (aftr.) met 7 stemmen; No. 2 A. Eisma (aftr.) 7 stemmen; No. 3 J. Rot met 4 stemmen en No, 4 H. T. Zurlohe met 6 stemmen. Op een request van den heer Nibbering, alhier, over onderhoud van een hek, werd gunstig beschikt. Den kerkerand der Ned. Herv. Gemeente werd toe gestaan een uur vóór de godsdienstoefening de kerkklok Ie luiden. De voorzitter verklaarde dat de praatjes, als zou de toren te zwak zijn,allen grond mis sen. De gemeente-opzichter vond absoluut geen be zwaar in inwilliging van het verzoek. In oen request van het hoofdbestuur dér vereeni- ging „Vakonderwijs" te de Beemster werd 10 subsi die verzocht.. Op voorstel van B. en IV. werd dit be drag met algemeeue stemmen toegestaan. Van de vereeniging „Huisvlijt" was eveneens een adres om subsidié ingekomen. Als blijk van sympathie stelden B. en W. voor 5 te verleen en. De heer van Vloodorp oordeelde d'it bedrag te ge ring en stelde voor 15 toe te kennen. De heer Blokdijk verklaarde zieji t.egen elke subsidie aan „Huisvlijt". De vereeniging bestaat te kort, om nu reed» over gunstige resultaten t© spreken. Aadat de heer van Vloodorp zijn voorstel nog nader .verdedigd had en de heeren Iloedemaeker en Geerka hun stem vóór gemotiveerd! hadden, werd' met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Roelofs en Blokdijk, be sloten een subsidie van 15 te verleenen. Aan mej. N. Kunst werd1 met algemeene stemmen voor het ophalen der Tilbrug een gedrag van 5 toe gekend. Thans was aan de orde het belangrijkste punt der agendaaankoop eener motorbrandspuit, reeids bespro ken in een officieuze vergadering. Lang werd nog over dit, punt gédiscusseerd. De aankoop werd' door den voorzitter met wannte verdedigd'. De heeren Roelofs en Blokdijk verklaarden tegen t» zullen stemmen. Hoofdmotief: te d'uur. De heer van Vloodorp pleitte vóór aankoop. De volgende inlichtingen werden nog verstrekt: kos ten brandspuit 3000, slangen en koppelingen 213, electrische verbinding met de brandweerlieden pl. m. 200, zoodat met nog enkele kleinigheden w. o. hel men enz. de kosten ongeveer 3500 zouden bedragen. Nadat nog verschillende heeren hun standpunt na dir- hadden toegelicht, werd' met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Roelofs en Blokdijk, tot aankoop besloten. De levering- geschiedt door de firma van der Ploeg te Grouw 'binnen 3 weken op proef ter plaatse. Daar vooral gewezen was op wijziging d'er brand spuitregeling werden naast B. en W. 2 raadsleden daarvoor benoemd. Aangewezen werden bij 2e stem ming de lieer v. Vloodorp, bij 6e stemming- dé heer Iloedemaeker. Beide heeren namen hun benoeming aan. Tn verband) met bovenstaand besluit werd anet alge meene stemmen goedgevonden een leening te sluiten groot 3500 tegen hoogstens 5 rente en een af lossing vnn 200 per jaar. De voorzitter wenschte de gemeente geluk met het genomen besluit, daar volgens) ZEcL een motorbrand spuit niet anders dan als een aanwinst voor de Rtip mag worden beschouwd. Bij de rondvraag informeerde de heer van Vloodorp naar den stand der restauratie raadhuis. Den tegen- woordigen toestand noemde spr. meer dan treurig. Na eenige discussie stelde de voorzitter zich gaarne beschikbaar voor een reis naar den Haag, teneinde op audiëntie spoedige voorziening te bepleiten. In dezen geest werd een besluit genomen, waarna de vergadering werd! gesloten. Opgericht 1765. Voedert uw VEE met de zuivere murwe merk „Ster" en W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en grootste voedingswaarde. EERE-DIPLOMA Parijs 1900. NEGEN GOUDEN MEDAILLES. ■M—MMÉËia Te bevragen bg

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 9