STADSNIEUWS. AGENDA. MAANDAG. BUITENLAND. Naar aanleiding daarvan en ter voorbereiding te vens der gehouden conferentie zijn, naar de „Maas1 bode" verneemt, door den commissaris der Koningin in deze provincie, mr. dt\ W. F. van Leeuwen, reeds?' onderscheidene malen besprekingen met de burge meesters der juist genoemde gemeenten gevoerd. Tor conferentie van Donderdag' is, naar het blad meldt, gebleken, dat bij Gedeputeerde Staten in begin sel geen bezwaar tegen deze annexatieplannen bestaat. Volkomen wordt door Gedeputeerde Staten ingezien dot- de bestaande toestand voor Amsterdam onhoud baar is en niet bestendigd mag blijven, waarom zij zich dan ook bereid verklaarden mede te werken om de plannen van het college van B. en W. van Am sterdam zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Ge zien de huidige samenstelling van het college van Ge deputeerde Staten, is de sympathie, waarmede de Am- sterdamsehe annexatieplannen door hen zijn ontvan gen. volkomen verklaarbaar. HEIDEBLOEMPJE. Te Zaandam heeft de verkoop van het heide bloempje, waarvan de opbrengst strekt tot leniging- van den nood op de West-Indische eilanden, ruim 250 opgebarcht. Het stukje vervaardigd van heidebloempjes door Prinses Juliana zelve in een tuiltje gerangschikt, werd Zaterdag te Utrecht na afloop der parade door den voorzitter van den Padvinders-bond bij opbod voor tachtig gulden verkocht. ZUID-AERIKA. Schrijvende over het Taal- en Letterkundig Con gres te Antwerpen merkt de Arnsterdamsche medewer ker van het Utr. Dagblad o. m. op: „Wat de Afrikaners aangaat; nimmer heeft men dieper indruk ontvangen van de heiligheid' dier verre worsteling om te kunnen blijven zeggen: Ons spreek as pa en oüpapa Di sprake van Zuid Afrika dan door de voordracht, welke als Van Broekhuizen uit Pretoria nu te Antwerpen gehouden heeft. Hij toekende den ouden voortrekker in het veld, en rond om niets dan leegte en wildernis, en aan aller kant de dreiging der zwarte 'barbaren. Boven een walmend houtvuur hangt zijn avondmaal. En vóór de zon zinkt, want kaarsen, zelfs vetkaarsen heeft hij niet, haalt hij zijn bijbel voor den dag om te lezen. Die bijbel was het eenige boek der Boeren, toen an dere boeken en kranten nog niet werden aangevoerd met de schaartch-e schepen, die drie, misschien vier maal 'sjaars de Kaap bezochten. De bijlbei heeft het Hollandsch bewaard, de eeuwen door. De bijbel, d:e Hollandsche bijbel, behoedd'e den trekker voor vermen ging met de Kaffers. Na den strijd met de wildernis en de wilden, is de lange, taaie kamp met de Engel sehen gekomen en beslecht. tot tevredenheid' van de Boeren. Want op hun scholen wordt nu het En- gelsch en het Hollandsch geleerd; ieder kind leert in de voertaal die hem het best afgaat. En -men reikt naar een Ho'llandsche hoogeschool, om onderwijsperso neel, dokters, advokaten zélf te kunnen opleiden. Heel uit het verre Kaapland komen ze van hun strijd, hun volharding, hun resultaten getuigen. „Ge raoet een beetje aan ons denk-" toen ds. Van Broek huizen dat zei, kregen mannen tranen in de oogen. Reitz, de voorzitter van den Senaat der Z. A. Unie, was gekomen om hetzelfde getuigen: dat de Britsche regeeringsmannen, Bann-emiann, Asquith, Lloyd Geor ge, de Boeren bijna volkomen onafhankelijk laten, en de strijd alleen nog- gaat tegen de lakschen en lamlen- digen, tegen de „papbroeken," zooals ds. Yan Broek huizen hen genoemd had. Voor deze menschen is het Nederlandisch Taal- en Letterkundig congres een reikhalzend verlangd feest. Daar ontmoeten zij oude vrienden, daar kunnen ze vertellen hoe ver ze nu zijn, daar hooren ze het goede Nederlandsch, dat zij zoo graag op hun scholen willen onderwezen zien. Ze voelen zich niet afgezonderd meer in hun uithoek. Want daar is, met het ietwat on bewogen moedervolk, de Vlaming, die zijn tijd heeft evenals zij. Doet het niet goed te kunnen overbrengen van pre sident Steijn: „dat- hij de Hollandsche Belgen de hand reiken wil over de Congo? Wie durft er scep tisch hij meesmuilen?" UIT KOEDIJK. Door het onweer van hedenmiddag werden alhier 12 telegraafpalen getroffen, waarvan 1 geheel gespleten werd. KORTE BERICHTEN. Te Termunterzijl (Gr.) is een 3-jarig jongetje voorover in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. De burgemeester van Amsterdam heeP ter open bare kennis gebracht, dat de besmettelijke ziekte rood vonk iu deze gemeente epidemisch voorkomt. Terwijl Woensdag te Terheijden (N.-Br.) de be woner afwezig was, hebben dieven zich toegang ver schaft tot zijne woning aldaar en door openbreken eener kast een bedrag van f 1450 ontvreemd. De politie zoekt naar de daders. In het bosch te Veenklooster (Fr.) heeft zich een naaktlooper vertoond. De politie heeft hem nog niet opgespoord. Door de sleepboot „IJmuiden" is te IJmuiden aangebracht het lijk van een naar schatting 40 jarig man, voorzien van nette schoenen en onderkleeding en een zwemgordel, welk lijk in de Noordzee tusschen Scheveningen en Zandvoort werd drijvende gevonden en vermoedelijk nog niet lang in het water had ge legen. Tijdens de viering van het Koninginnefeest, braken branden uit aan den Binnenweg en de Nieuwe Markt te Rotterdam, welke zich ernstig deden aanzien, doch in een uur tijds werden gebluscht. De betrokken woningen brandden uit. Bij den brand aan den Binnen weg werd door de brandweer een burger betrapt, die onder voorwendsel van te helpen, zich aan diefstal schuldig maakte van verschillende voorwerpen en geld. Gistermorgen had op den Groenburgwal hoek RotterdamDen HaagAmsterdam op de spoorbrug bij de Houtmankade de 50-jarige brugwachter Mattino overreden en gedood. De brugwachter, die al gerui- men tijd in dienst der H. IJ. 8. M. stond, was gehuwd. Tijdens de feestelijkheden, door de Oranjevereeni- ging „Het Zuiden" op het Afrikaanderplein te Rotter dam georganiseerd, een tribune, waarop een groot aan tal kinderen zat, ingestort. Daar de tribune nog al laag bij den grond was, zijn er geen ongevallen te be treuren. De oudste ingezetene van Nieuw-Amsterdam (Dr). kon gisteren zijn 62-jarige echtvereeniging met Anna Hannama herdenken. Het echtpaar heeft juist100 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. In de afgeloopen week zijn in Friesland meer dan 200 koeien van de beste qualiteit voor export naar Oostenrijk verkocht en via Nieuweschans ver zonden. „Een gevolg van de tentoonstelling", zeggen sommige veehouders. Zaterdagavond reed de electrische tram van Velp naar Arnhem van het station der Geldersche Stoom tram te Velp af en wilde in de Hoofdstraat te Velp iemand, die in beschonken toestand verkeerde, op de in volle vaart zjjnde tram springen. Hij viel en ge raakte onder den volgwagen, door welk voertuig hjj werd overreden toet het gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Gistermiddag reed auto G 2119 van den heer Van Aalst uit Beverwijk op den Schoterweg bij Haar lem toen plotseling achter een boerenwagen vandaan kwam het 5-jarig dochtertje van den heer Planjer te Schoten. Gestopt kon niet meer worden, zoodat de auto over de kleine heenging. Bij onderzoek bleek een dijbeen gebroken, terwijl het kind verscheidene ont vellingen had opgeloopen. De autobestuurder had aan het ongeluk geen schuld. Gistermiddag 12 uur, is het lijk van 't kind, dat deze week in de Lauriergracht te Amsterdam sprong, opgehaald. Te Bussum zijn op Koninginnedag 's avonds ver schillende ongeregeldheden voorgekomen. Iemand uit Hilversum werd met een mes toegetakeld, terwijl ook een soldaat uit Naarden een verwonding met een mes opliep. Aan den overweg van de H. IJ. S. M. heeft men de signaal-lantaarn weggehaald. Een schipper te Delft, die ,door overmatig drank gebruik zijn leven moe was, wilde zich nabij de Schoolpoortbrug verdrinken een agent van politie be duidde hem dat het beter] was aan het bureau zijn roes uit te slapen, en bracht hem daartoe op. Te Midwolda zijn in den laatsten tijd kippen diefstallen aan de orde van den dag. Werd voor een! gen tijd van verschillende eigenaars een 40-tal jonge kippen ontvreemd, nu weer zijn 10 kuikens gestolen van een arbeider en 19 halfwassen kiekens van een landbouwer. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 4e Klasse, le Lijst. No. 5965 f 25000. No. 6829 f 1500. Nos. 7249 en 15807 f 400. Nos 6388 7470 en 16997 elk f 200. Nos. 4296 6978 7276 9086 10965 14881 en 19457 elk f 100. Laatste Berichten. ONDER DEN TREIN. 's BOSCH, 2 September. Onder Woensel is een on bekend net gekleed heer door den trein overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden. De man heeft zich vermoedelijk voor den trein geworpen. MOORD. 's-HERTOGENBOSCH, 2 Sept. Gisterenavond is te Best zonder voorafgaande ruzie van beteekenis Adri aan Vervoort door een messteek in de borst gedood. Als daders worden verdacht drie gebroeders K. uit Oirschot. Een van hen werd door een steek doodelijk gewond, de beide anderen zijn gevankelijk naar Oir schot overgebracht. SCHIP GEZONKEN. BUENOS AIRES, 1 September. De regeering heeft bericht ontvangen, dat het Argentijnsche stoomschip „Colastine" gezonken is bij Rio Grande. De geheele bemanning is verdronken. EEN ONGELUK. ELST, 2 September. De wethouder J. en zijn zoon, priester aan het seminarium te Rijsenburg, sprongen in de meening, dat een aanrijding met de tram niet was te vermijden, uit hun rijtuig. De vader ont wrichtte eener zijner schouders, terwijl de zoon weg gedragen werd met een ernstige hoofdwonde. De toe stand is niet zonder zorg. UITVAART VAN WIJLEN DEN HEER A. DE VRIES. Op het Ste. Barbara-kerkhof werd hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. de Vries, o.a. penningm. van Alcmaria, vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer, dezer da gen alhier op 63-jarigen leeftijd overleden. Onder de aanwezigen merkten we behalve familieleden en vrien den van den overledene o.m. op het bestuur der kegel- club „Unie," het bestuur van den Alkmaarschen Ke gelbond en dat der vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer „Alcmaria." Een 7-tal kransen, waaronder van elk der bovengenoemde vereéni gingen, dekten de baar. EEN ONGELUK. De 16-jarige K. Ilillenius brak gisteravond in het vliegend rad, doordat een man met een vaart tegen hem aankwam, zijn enkel. Na in het ziekenhuis ver bonden te zijn, werd hij naar zijn woning gebracht. PAARDENMARKT. Ter paardenmarkt waren heden aangevoerd 821 paarden tegen 840 het vorige jaar 981 in 1910. De handel was vlug, de prijzen waren hoog. DE PAARDENVERLOTING. De Vereeniging tot bevordering van den bloei der jaarlijksclie paardenmarkten kocht heden voor hare ver loting op de paardenmarkt 37 paarden en veulens een tot nu toe nooit bereikt aantal, voor een bedrag van bijna f 7000. HET HEIDEBLOEMPJE. De heide-bouquetjes, welke Zaterdag alhier door de padvinders en eenige jongedames verkocht werden ten bate van de West-Indische eilanden, hebben opge bracht f 325. Het bloemstukje, dat Prinses Juliana eigenhandig vervaardigd had, werd voor f20 gekocht door een warm bewonderaar van de Prinses. PRIJZEN BEHAALD. Bij den internationalen wedstrijd van de Koninklij ke Nederlandsphe Zeil- en Roeivereeniging, op de Zui derzee gehouden, behaalde de heer W. F. Stoel met de motorboot „Jota in de klasse kajuitbooten den eer sten prijs, terwijl de heer W. M. H. Pels met de „Dol fijn in de klasse ronde- en platbodem jachten als tjot ters, enz. den tweeden prijs verwierf. „KRACHT EN VLUGHEID". Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat bovengenoemde gy mn astiekvereenigingdie hare oefe ningen zal aanvangen onder haar nieuwen directeur, den heer L. Wouters, de oefeningsuren voor het nieu we seizoen als volgt heeft samengesteld voor den cur sus: mei s j es a f deel in g Woensdagmiddag-s van 2 tot 3 uur; jongensafdeeling (kleinen) Vrijdags van 5.45 tot 6.45; jongensaf dCeling' (grooten) van 6.45 tot 7.45. HET ALKMAARSCH BIOSCOOP-THEATER, in de Langestraat was Zaterdagavond telkens zoo ei vol, dat we eerst den derden keer, dat we dien avond aan de zaal kwamen, een plaatsje konden vinden om het nieuwe programma te zien. Dientengevolge kon den we het maar ten deele bijwonen. De nummers, die we zagen, muntten echter uit door duidelijkheid en scherpte. Interessant was het kiekje in het Oeralge- berg-te met zijn uitgestrekte sneeuwvlakten en woud reuzen, evenals de projectie, die ons de oestervangst, en het sorteeren en het bereiden dezer schelpdieren toonde. Voor het komische werd' eveneens weer zorg' gedra gen, de dwaze lotgevallen van „een huurder, die te veel kinderen heeft" en „het levende harnas" deden de aanwezigen schaterlachen. Alleraardigst was de film „z'n vriend de olifant", di» d» hechte vriendschap tus schen een circuskind en een olifant in beeld bracht. Het was wederom eeü afwisselend programma, sa mengesteld uit zeer goede films. Geen wonder, da t de zaal, die ieder een gezellig zitje biedt, den gehee len avond! gevuld! was! DË DETROIT. Gisteren lag aan de Bierkade voor de bierbrouwerij van de firma Witte alhier gemeerd |het kleinste Ame- rikaansche jacht „Detroit", dat tot dusverre van uit Amerika naar Europa is overgestoken. Dit scheepje, dat bij zjjn vertrek uit Amerika door een ware vloot van jachten uitgeleide is gedaan, waarvan één 'n toe stel voor cinematografische opnamen aan boord had, is van zeer kleine afmetingen. Daar 4 man aan boord moeten leven is het zoo practisch mogelijk ingericht. Van hier vertrok het scheepje naarjden Helder om van daar naar St. Petersbrug te vertrekken. DE KERMIS. De kermis behoort weer tot het verleden. Er is de beide laatste dagen nog veel gebruik gemaakt van de gelegenheid tot uitgaan. De gezelschappen in de Harmonie en in de Schouwburgloge op het Kerkplein trokken goed bezette zalen. Het circus was Zaterdag avond bijna uitverkocht en de voorstelling weer zeer mooi. Gisteravond echter, toen het circus ongeveer half vol was, werd er een zeer slecht verzorgde voor stelling gegeven. Het was zeer goed te merken, dat een deel van het personeel en een deel der paarden en andere dieren reeds vertrokken was. DE' TOONEELVEREENIGING trad! den laatsten kermisavond voor het voetlicht met „Gliick Auf," mijnwerkersdraina in vier bedrijven van Herman Heijermans. De scliouwburgtent was uitver kocht. In dit „spel van de mijnen" wonen we bij het opgaan van het doek een vergadering' 'bij van aandeelhouders, welke besluit tot het verwerpen van een door de ge organiseerde mijnwerkers gesteld ultimatum. Er heer schen ernstige strubbelingen in het bedrijf, heethoofdi ge arbeiders hebben in hun kwaadaardigheid een op zichter bijna doodelijk mishandeld. Deze vergadering vindt plaats op den verjaardag van den directeur, die, gehuwd met de dochter van den president-commissaris, zich van opzichter tot zijn tegenwoordige positie heeft opgewerkt. Hij heeft liefdesbetrekkingen aangeknoopt met zijn typiste, die wegens ziekte van den onder-d'i- recteui' tijdelijk haar werk op de directie vervult. De directeur, vergezeld' van zijn zwager, een wijs geerigen juridischen student, ondernemen een tocht doo? de mijn in verband met de mishandeling van den opzichter en komen in de derde mijnlaag, waar de voorzitter der georganiseerde arbeidters die reeds tot staking tegen den volgenden Maandag besloten hebben en eenige anderen wachtende zijn op dyna miet, waarom één hunner is uitgezonden, teneinde het werk verderen voortgang te doen hebben. Terwijl ver schillende eischen en tekortkomingen van de zijde dei- directie hier door de mijnwerkers nog eens naar voren worden gebracht, heeft een vreeselijke ontploffing plaats, waardoor in verschillende deel en der mijn tal van mijnwerkers om het leven komen, anderen geheel van de schacht worden afgesloten. Tot deze ongeluk- kigen belmoren ook de directeur en diens zwager. Hartroerende tooneelen spelen zich af voor den mijningang, waar schreiende, door angst en verdriet bijna krankzinnige vrouwen en kinderen tevergeefs verzoeken tot de mijn te worden toegelaten. In het laatste bedtrijf, dat uit drie tafereelen is sa mengesteld, vertoeven we eerst op het kantoor der di rectie, waar de typiste den rouw heeft aangenomen over den dood van den directeur eu waar een deputatie van vier mijnwerkersvrouwen wordt toegelaten, die onder smartkreten de officieel© sterftecijfers vernemen en opnieuw verzoeken tot de mijn te worden toegela ten. Ernstige verwijten over het wèl toelaten der ty piste en haar verhouding tegenover den directeur, lei den tot een heftige scène tusschen diens vrouw en de employee. Het tweede tafereel' speelt zich af in de mijnlaag, waar de directeur, diens zwager en 10 mijnwerkers vergeefs door kloppen hun aanwezigheid! te kennen trachten te geven en het zoontje van Schulz, den voor zitter der mijnwerkers-organisatie, getuigt van zijn sterk geloof in Jezus tegenover de oproerige vloek woorden van enkele der andere opgeslotenen. Het laatste tafereel, de vergadering der aandeel houders, stelt hun hartelooze hebzuchtigheid aan den kaak. Na eenige zeer weinig van gevoel getui gende woorden stelt de voorzitter voor over te gaan tot de benoeming van een nieuwen directeur, waarop een der aandeelhouders, hoofdschuddend aangehoord door den voorzitter, herinnert aan het door hem ge houden pleidooi voor de belangen der kleine aandeel houders. Doek! De toejuichingen waren na dit laatste tafereel vrij gering'. Er waren verscheidenen, die pas toen tal van aanwezigen zich voor het verlaten der tent gereed maakten, wilden gelooven, dat het „gedaan" was, het geen wees op een gevoel van onvoldaanheid, dat zeker zeer velen hebben gehad. Er is zeer veel moois in het drama, vele tooneelen zijn van aangrijpenden aard de ellende in de mijn en de jammerkreten der vrouwen voor de schacht, ze treffen tot in de ziel. De blik in de huishouding van Schulz, het verdriet der moeder over de komende zor gen als gevolg van de staking, men kan er zich zoo indenken. Zeer verdiend was de corbeille, welke Tilly Lus ontving voor de vertolking van de rol van Rudolf, bet bleeke, godsdienstige,ventje in de ruwe omgeving. Ongetwijfeld zijn tal1 van scènes uit andere stukken van den schrijver beter en staat Clück Auf beneden Heijerman's werk. Weinig onder den indruk verliet men dan ook, zooals1 reeds werd opgemerkt, de schouw- burgtent. Het spel was weer geheel itf. HANDELSAVONDCURSUS. Van de afdeeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" ont vingen we het volgende ingezonden stuk, dat we gaarne hier een plaatsje verleenen. De Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" stelt zich o. m. ten doel, de bevordering van het handelsonderwijs. De strijd om een plaats op het kantoor te kunnen veroveren, wordt steeds moei lijker, aangezien de eischen van bekwaamheid steeds hooger worden gesteld. Het is alzoo een eisch, om zich zooveel mogelijk te ontwikkelen. Er zijn jongelieden, die, alvorens zij het kantoor betreden, in de gelegen heid waren om eerst de Handelsdagschool of de Hoo- gere Burgerschool te bezoeken. Dezulken zijn uit den aard van hun studie goed onderlegd. Er is echter ook een groot aantal jongelieden, die van de lagere school komende, dadelijk het kantoorleven ingaan en die, willen zij ook vooruit komen in de maatschappij, zich op andere wijze moeten bekwamen. Voor hen bezit onze stad een handelsavondschoel, een inrichting welke door ons op hoogen prijs wordt gesteld, te meer nu zij aan de Handelsdagschool is verbonden. Door het be zoeken van deze school, kunnen de door ons bedoelde jongelieden een grondslag van algemeens handelsken nis opdoen, 't Hangt er nu maar van af, of zij in de gelegenheid worden gesteld, dit onderwjjs te kunnen volgen. Er zijn ons gevallen medegedeeld, waaraan de jongere bedienden, die gelegenheid niet werd gegeven. Aangezien 't bezoeken van de II. A. S. een zeer be langrijke zaak is, richten wij ons tot de patroons in 't algemeen, met het verzoek om aan hunne jongere be dienden de gelegenheid te geven om bedoelde inrich ting te kunnen bezoeken. Hetgeen zij daar leeren heb ben zij zoo dringend noodig om goede werkkrachten te kunnen worden. Door goed onderlegd te zijn, zullen zij niet alleen voor zich zelf goede vorderingen'maken, doch zullen zij ook goede werkkrachten zijn voor de zaak waarin zjj arbeiden. Wij hopen door dit schrijven, in 't algemeen te be vorderen, dat de patroons hunne jongere bedienden in de gelegenheid zullen stellen de H. A. S. te bezoeken 611 t bijzonder, dat die patroons, die tot nu toe moeilijk daaraan konden voldoen, thans maatregelen zullen willen treffen om hunne bedienden ook aan het handelsavondonderwjjs te laten deelnemen. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus", repetitie voor heerèn, 8x/2 uur, lokaal Mooij, Koorstraat. Gemengde mededeelingen. ADELLIJKE MISDADIGERS. De aanhouding- van 3 aristocraten uit Rome wegens rervalsching' van geldswaardige papieren, baart, iu ge heel Italië veel opzien. Naar gemeld wordt, heeft graaf Falzacappa, een van de aangehoudenen, zelf zijn bondgenooten verraden. De bende schijnt goed ge organiseerd geweest te zijn, maar het vervalschen van bank- en ander papier leverde ihf hoeren niet genoeg1 meer op naar hun zin. Er werd' nu aan een groot plan gewerkt om ineens een kwart mihioen binnen te krijgen. Men wilde een schip met olie, voor Sardinië bestemd hoog verzekeren en het schip dan laten vér- ^e8ei1 P'lan, dat de bemanning het leven zou nebben gekost, had de graaf niets in te brengen. Wel was dit het geval, toen men besloot kerkroof te ple gen. Daarvoor was de oeroude dom van Corneto, die tal van kerkschatten bevat, uitgekozen. Dit stuitte den graaf tegen de borst en hij bracht de politie op het spoor van zijn bondgenooten. Waarschijnlijk hoopte hij er zelf ongestraft af te komen. GEEN VERBODEN LIEFDE P. R. MEER. De Amerikaansehe postbeambten zullen ook over de deugd van de Amerikaansche jonge meisjes moeten waken. Aan alle meisjes, die brieven poste restante komen afhalen, zal eerst een keer examen worden af genomen, voldoen zij daaraan naar den zin van den ondervrager, dan worden haar de gevraagde brieven overhandigd. Bevredigen de antwoorden den postbe ambte niet, dan worden d'e brieven direct naar de ouders gezonden. De post wil daarmede verhinderen dat jonge meisjes achter den rug van hare ouders om met h-eeren briefwisseling houden. DOOR EEN ONBESTUURDE STOOMBOOT IN DEN GROND GEBOORD. Toen de stoomboot „Retriever" yap het Garaton-dok te Mersey uitvoer, viel plotseling dé kapitein dood neer. Niemand! bemerkte dit en de stoomboot, die verder voer, boorde de Spaansche boot „Lista" in den grond. De tweede stuurman begaf zich onmiddellijk naar de commando-brug en vond! daar den kapitein dood. De bemanning van de „Lista" werd gered; de „Re triever" werd ernstig beschadigd. SPOORWEGDIEFSTALLEN. De sinds 1909 aanhangige zaak van de Lemberger spoorwegdiefstallen heeft plotseling een verrassende wending genomen. Een dier hoogere ambtenaren van het Oostenrijkse!; ministerie van spoorwegen, die ter onderzoeking van de zaak naar Lemberg overgekomen was, ontdekte in de kamer van een beambte, die met verlof afwezig1 was een porceleinen schaal, welke af komstig was van een spoorwegdiefstal, die kort gele den gepleegd is. Deze beambte is een schoonzoon van den plaatsvervangenden directeur van de staatsspoor wegdirectie in Lemberg, die eveneens met verlof af wezig is. Op grond van een en ander is tegen den plaatsvervangenden directeur rechtsingang' verleend HET HOOFD VAN DE SPAANSCHE SCHAT GRAVERS AANGEHOUDEN. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het hoofd van de Spaansche schatgraversbende, een Duitscher, in Frankrijk is aangehouden. In zijn huisi vond mén 35 adresboeken van Duitsche steden en verschillende schriften met namen. Verder werden nog' verscheidene valsche papieren in beslag genomen, die dienden om de slachtoffers naar Spanje te lokken. Ingezonden Stukken. OVER EEN MEENINGSVERSCHIL. „Die Erfahruny beweist, das unser Urteil aber schone Gegenstande mnachst und zuerst sich auf dm unmittelbaren Eindrück sliitzt, den Sie auf uns ma- chen es ist aber ebenso erfahrungsgemass, das urir bet nachf olgenden Denken iïber die Grunde d s Ge- fallens oder Missfaliens, und Tiber den Inhalt und die Erscheinungsweise der schone Dinge das erste Urteil oft wiederrufen oder w enig stens korrigiren." (Albert P. Kuhn, Allgemeine Kunstgeschichte). In „Dr. P. Albert Kuhn Allgemeine Kunstgeschich te lees ik in het 1ste deel „Lehrsatze a us der philo sophischeri Aestetik" in het VIII hoofdstuk: „Der Ge- scnrmick und das' esthetisch Urteil," dat wij van na ture gerechtigd zijn tot erkenning en genot van het schoone, maar dat deze natuurlijke aanleg, wanneer zij niet geschoold en ontwikkeld is, evenmin tot een zeker en waar aesthetisch oordeel kan geraken, als het onontwikkeld verstand tot wetenschappelijke scherpte of het ongevormde zedelijk gevoel tot een onbedriege- 1 ijk begrip van hetgeen goed of kwaad' is. Het is derhalve juist, dat wij, wanneer wij over het schoone hebben te oordeelen, en den smaak die wij van nature bezitten niet hebben ontwikkeld of ge schoold, raad vragen aan. hen van wie wij met reden mogen verwachten dat dit wel liet geval is. Zoo was het goed gezien van de Commissie tot huldiging' van de nagedachtenis van Alkmaar's Eereburgeres, Me vrouw Bosboom-Toussaint, als zoodanig, dat zij voor de plaatsing van het gedenkteeken, dat door haar zal worden gesticht, op de eers-te plaats het oordeel vroeg van den ontwerper. Nu deze daarvoor echter twee plaatsen aanwees, die beiden, volgens hem, van aesthetisch oogpunt gezien, geschikt waren, ofschoon hij persoonlijk aan de een de voorkeur gaf boven de andere, komt het mij voor, dat, nu anderer oordeel werd gevraagd' over het meer of meer geschikte der beide plaatsen, met reden daarover mocht worden geoordeeld en dlat men met den deskun dige, mits op redelijke gronden, van opinie mocht ver schillen, zonder van eigenwijsheid te worden beschul digd, wat volgens mijne bescheiden opvatting de schrijver van „Uit den Raad1" in de Alkmaarsch-e Cou rant van Zaterdag 1.1. indirect deed, toen hij te ken nen gaf, dat zij, die de plaatsing van het monument in het „Kennemerpark" verdedigden, feitelijk aesthe- tischer wilden zijn dan de aestheticus. Immers, wat dr. Kuhn in dat zelfde Hoofdstuk Zegt over het verschil van opinie, dat bestaat en bestaan mag, over verschillende stijlen, over verschillende vor men, waarin de kunst zich uit, mag dunkt mij tot op zekere hoogte, zooal niet geheel, ook gelden voor ons meeningsverschil met den heer Falise, waar het geldt het milieu, waarin het monument' behoort te verrijzen. Dat milieu toch zal met het monument, zelf een een heid vormen en er dus mede het karakter van bepalen •n hierop meen ik te mogen toepasten, wat ik in het

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2