DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Het Circuskind. No. 209. Honderd en veertiende Jaargang. 1912. WOENSDAG 4 SEPTEMBER. Kniples van Onderkleeding. FEUILLETON. MILITIE. ENGELSCHE BRIEVEN. Aanmelding voor de Zeemilitie. tiednreude de maand September wordt aan de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool twee avouden per week van 8—10 uur les gegeven ln knippen van onderkleeding. De onkosten bedragen f 1.- voor ongeveer 8 lessen. BINNENLAND. TREKHONDEN BIJ HET LEGER EN HE' POST. COURANT, De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de lotelingen der militie,'van de lichting 1913 uit deze gemeente, dat de gelegenheid om zich voor den dienst bij de ZEEMILITIE aan te geven, voor zoover zulks niet reeds bij den keurings- raad is geschied, bestaat ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van 92 uur, vóór 10 OCTOBER a.s. Alkmaar, 4 September 1912. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Aangiften kunnen aan de school geschieden tot en met Maandag 9 Sept. De Directrice, M. W. ARBEITER. (Van onzen Londenschen medewerker). VACANT IE DER RECHTERLIJKE MACHT. Londen, 3 September 1912. Als het niet zoo bedroevend) ware, zou men zich ieder jaar kunnen amuseeren over de regelmatigheid, waarmede in den zomer klachten iu de Engelselie bla den verschijnen over de enorm lange vacantie, die hier de rechterlijke macht in den zomer neemt en die bijna 3 maanden duurt. Men krijgt wel eens den indruk alsof die klachten niet ernstig gemeend zijn, aangezien ze geregeld geuit worden in het begin of het midden van de vacantie, doch wanneer den 12en October de rechtbanken weer geopend zijn, hoort niemand er meer een woord over, hoewel juist dan de goede tijd aanbreekt om de zaak ter handl te nemen en een agitatie te beginnen, ten einde haar bij de wet anders1 geregeld te krijgen. Het maakt geheel en al den indruk alsof het Engelsche pu bliek gedurende de drie zomermaanden moppert, omdat het niet geholpen kan worden, doch na afloop van dien tijd maar weer blij is, dat het zijn processen dan kan voortzetten of beginnen en het wachten in den zomer dadelijk vergeet. Er is wel een enkele rechter, die eens in de week zit en zaken, die beslist onmiddellijke afdoening noodig hebben, behandelt, doch de gewone openbare zittingen van de gerechtshoven worden al1 dien tijd geschorst. Het Heerenhuis als hooggerechtshof en het Hof van Appèl zijn ten ©enenmale buiten functie en de rech ters, die daarin zitten, zijn wijd en zijd over de wereld verspreid voor hunne pleizierreizen. Het eenige wat men in deze omstandigheden kan be reiken is hier en daar een bevel van schorsing; en men krijgt ook wel eens gedaan, dat geld, door de rechtbank in beslag genomen, terug betaald wordt, wijl de reden tot beslag vervallen is. Doch een advocaat, die het zou durven wagen een zaak aan te brengen als urgent, terwijl' de rechter oordeelt, dat zij dit niet is, zou alleen het twijfelachtig resultaat bereiken, dat hij zijn eisch afgewezen ziet en veroordeeld wordt in de kosten van het geding. Het zijn juist de advocaten natuurlijk, die er het ergst onder lijden, want voor hen staat alles stil, ter wijl de procureurs ten minste nog zaken kunnen voor bereiden en dezer werk, voor zoover het overeenkomt met dat van de Nederlandsche notarissen, blijft door gaan. Eigenlijk is d'eze lange vacantie een van de oudste Roman van PAULA BUSCH. 21) „Waarde madame, daarvan is toch geen sprake", antwoordde de oude heer met afwerende handbewe ging. „Het doet mij toch leedj u te moeten zeggen, dat uwe praestaties aan mijn eischen niet beantwoor den, maar het is zoo. En in zulk© gevallen heeft luidens het contract de directie het recht den artist onmiddellijk te ontslaan." Madame perste zich nu een traan in het oog- en zag 'avre smeekend aan. „Ja, mijnheer de directeur, wij zijn toch geen zwendelaars; wij hebben u bij het enga gement toch niets voorgelogen over ons1 kunnen en overal was men over ons tevreden," Na lang heen en weer praten stond de directeur dan ook uitbetaling van een halve maand gage toe. „Ach, mijnheer de directeur, denk eens aan de verre reis- die wy gedaan hebben en hoe lang het nog duren kan, voordat wij een ander engagement vinden Wij zijn niet alleen, mijn man en ik wij hebben ook drie kinderen, die willen eten", zeiele zij schreiend. Mijnheer dé directeur was weliswaar aan tranen en vele verhalen gewoon, maar daar hij deze vrouw zoo spoedig mogelijk kwijt wilde zijn, riep hij dr. Schan- der toe: „Noteer dan een gage voor de geheele maandl" Madame Lewandowsky wilde nu op den weldoener los gaan, zijn hand grijpen en die kussen, maar hij onttrok haar die haastig en zeide slechts: „Het is goed;, het is goed1!" Met vele zegenwensclien ging zij van het kantoor, terwijl zij echter inwendig op den ouden kerel «ehold. De direeteur Wendde «iet |ot ir. en eerwaardigste rechts-instituten, die Engeland heeft. Ze is overgebleven uit den tijd der Romeinen, want Marcus Aurelius heeft de wet uitgevaardigd, dat nie mand zijn tegenpartij mocht dwingen tot het voeren van een proces1 gedurende den tijd) van graan- en van wijnoogst. Zij, die zich dus met den landbouw bezig hielden, mochten gedurende dien tijd niet voor eenig' gerecht gedaagd worden en een rechtsgeleerdT- auteur uit den tijd' van Eduard I (1272-1307), den ver overaar van Wales en tegenstander van Robert Bruce, heeft medegedeeld, dat de groote vacarrtie, die toen liep van Midzomer tot St. Michaelmas (24 Juni tot 29 September), moest gebruikt worden voor gebed, voor vreedzaam beslechten van twisten en voor het verza melen van de vruchten, der aarde. Onder Koningin Victoria duurde de vacantie van 10 Augustus tot 2 September en iu 1873 is bij de wet be paald, dat de koningin, zittende „in Council," dus bij koninklijk besluit, den duur der vacantie zou vaststel len volgens de aanbeveling van een comité uit de rech ters. Deze heeren verzetten zich heftig tegen liet kor ter maken van de vacantie, doch konden den strijd niet volhouden en in 1883 werden er ongeveer 14 da gen afgenomen, zoodat toen die vacantie liep van '12 Augustus tot 24 October. Deze regeling is niet zeer populair onder de rechters en advocaten, voor zoover zij er van houden op de fa- santen-jacht te gaan, die 1 October geopend wordt; ze hebben daar dus weinig tijdl meer voor. Doch het groo te publiek trekt, zich daar zeer weinig- van aan, want fasanten-jacht is natuurlijk niet precies noodig voor een goed© rechtspraak, evenmin als er rechtsgeleerden zijn die den zomer doorbrengen met aan den oogst op het veld mede te werken. Ook nu nog- bestaat een comité van rechters en ad vocaten, dat den duur der vacantie bepaalt; daarin zitten de Lord) Kanselier, de Lord' Opperrechter, de griffier van liet- Hooggerechtshof, d© president van liet Hof voor Echtscheidingen, twee bestuursleden dei- Orde van Advocaten, die de Lord Kanselier aanwijst, en twee procureurs, van wie de een bestuurslid' is van de Rechtsgeleerde Sociëteit en de ander huiten Lon- •den woont. Deze regeling is natuurlijk geheel iu strijd) met liet rechtsbeginsel, dat niemand rechter in eigen zaak mag zijn of door de rechtbank in een positie geplaatst wor den, waar zijn plicht in strijd) komt met zijn belang. Toch, het ligt voor de hand), dat elke rechter, die stemt voor verkorting der groote vacantie, zichzelf daardoor meer werk oplegt zonder dat hij eenig meer traktement, ontvangt. Ook bestaat het hoofdbestuur van de Orde van Advocaten bijna zondér uitzondering uit rechtsgeleerden met, een zeer drukke en winstge vende praktijk, zoodat ze bij het vaststellen van de groote vacantie volstrekt niet het minste gevaar loo- pen, al duurt die nog zoo lang, dat ze concurrentie van een hunner broeders te vreezen hebben, wanneer ze gedurende dien tijd! d© stad of het land uitgaan. Onder de procureurs is het verlangen naar een korte vacantie sterker, doch men ziet dadelijk, dat de heide heeren, die zitting hebben in het bovengenoemd' comi té, in een hopelooze minderheid zijn. Men krijgt natuurlijk allerlei moeilijkheden, het Kanselarijhof b.v. behandelt' zaken waarvan rechters, die in een van de gewone rechtshoven zitting hebben, absoluut niets weten. Het beheert o.a. boedels van erfgenamen, die eerst op een bepaalden datum, iu het testament genoemd, in het bezit van hun erfdeel mo gen gesteld' worden. Au^ is het gebeurd, dat voor een erfgenaam dat heuglijk oogenblik aanbrak in 't 'begin van Augustus, juist nadat de vacantie begonnen was. De rechter, die beslissing moest nemen, wist van kanselarij-zaken niets af en hij onderzocht dus of de bedoelde erfge naam geheel en al zonder middelen van bestaan was. Loen nu bleek, dat dit niet het geval was en de man genoeg had om in zijn onderhoud te voorzien, weiger-, de hij tegen alle wet en billijkheid in, last te geven tot uitbetaling van htet erfdeel. De zaak moest wach ten tot de kanselarij-rechters van hun vacantie terug waren. Omgekeerd is het voorgekomen, dat een kanselarij rechter, die een gewone rechtszaak te beslissen kreeg, den advocaten der beide partijen ronduit verklaarde, dat hij er niets van wist en er ni'ets van begreep en het dus aan hen moest overlaten hem te vertellen, welk vonnis hij moest wijzen. Het is moeilijk een oordeel in deze zaak uit te spre- Sehand'er en informeerde„Wat is er- heden dan in gekomen Reeds op 't einde dex maand had een Parijsch agent de Lewand'owsky's een engagement in een klein Hol- landsch circus, dat juist te Amsterdam speelde, be zorgd. Den vrijen tijd tot op het tijdstip van optreden bracht dö familie te Weenen door. Ook hier had Le wandowsky in zijn woning zoowel koordl als trapéze aangebracht, en met de kinderen den geheelen voor- en namiddag tot aan den laten avond bijna onafge broken geoefend. D© beide knapen kenden werkelijk goed trapeze-werk, waai'bij Mira ook al medewerkte, meestal echter slechts figurantediensten verrichtte. „^ij garneert het nummer", zeid© de oude Lewan dowsky. Madame verstelde den geheelen dag costumes, maakte uit twee oude voor Mira een nieuw en vervaar digde voor zichzelve een volgens hare begrippen 'ele gant fantasie-costuum voor cfe hoogeschool. Voor Mira was dezen tijd een lijdenstijd geweest. De over de geringere appreciatie van haar eigen kunnen booze vrouw trachtte Mira nog eiken dag verantwoor delijk te maken voor hunne werkloosheid. Zij wist haar^man tegen het kind, dat hij niet lijden mocht, dikwijls tot groote woede aan te sporen, wanneer Mira zich zoo nu en dan niet eens handig bij de oefeningen toonde. Haar geheele lichaam was vol' blauwe plek ken en de krabwonden aan armen en beenen schenen in het geheel niet meer t© willen genezen. Het eenige lichtpunt in deze treurige dagen was vOor de kleine het bezoek bij de Tompsens. Maar daar madame Le wandowsky eens over Mira met de oude juffrouw iu twist geraakte, betraden zij ten slotte niet meer het huis en de kleine zag hen nog maar zelden. Hoe blijde wm het toen de aenhoudende oeienin jjstijh ee* ken. Het lijdt geen twijfel, dat hoeveel geld beroemde advocaten verdienen en hoe lrooge traktementen de rechters bier te lande krijgen (ik geloof niet, dat er een is die minder dan 18.000 ontvangt, terwijl de hoogste rechter tot 120.000 en, meer opklimt)1 dat het werk, dat ze te verrichten hebben, ontzettend' ver moeiend en inspannend' is, zoodat ze zeker aanspraak hebben op een behoorlijken rusttijd. Doch hunne va cantie staat buiten alle verhouding tot die, welke in eenig ander beroep genomen wordt; bet achterstallige werk groeit in die maanden op een ontzettende wijze aan; men hoort aanhoudiend roepen om aanstelling van nieuwe rechters, terwijl' natuurlijk die nieuwe rechters dan ook weer van een even lange vacantie zouden genieten. Het eenige wat er op zit is, dat sterke pressie wordt uitgeoefend en een algemeene agitatie op touw gezet onder het publiek. De rechters zullen er niet licht toe overgaan zich meer werk op den hals te halen t'egen ontvangst van hetzelfde traktement en de groote ad vocaten, de ©enigen die hier kans hebben rechter te worden, zullen voor zichzelf evenmin de groote vacan tie bederven, wanneer niet de publieke opinie hen dwingt. j HET GESCHENK VOOR DE KONINGIN. Het geschenk, dat Prins Hendrik aan de Koningin op haar verjaardag schonk, bestaat uit twee groote antieke zandsteenen vazen op hardsteenen voetstuk ken. De Prins kocht deze, t© Amsterdam. Ze zijn on geveer 300 jaren oud en door kunstkenners gerestau reerd. Ze staan nu vóór het cour, eenige nieters bui ten liet hek, waar vroeger de groote lantaarns stonden. HET PRESIDENTSCHAP VAN DE NEDER LANDSCHE BANK. Naar wij vernemen hebben directeuren en commis sarissen van de Nederlandsch-e Bank Maandag verga derd tot het opmaken eener aan de Koningin aan te bieden aanbevelingslijst, ter vervulling van de vacatu re in het presidentschap der Bank, ontstaan door het, op eigeu verzoek, aftreden van mr. N. P. van den Berg als zoodanig. Naar ons uit alleszins betrouwbare bron wordt mee gedeeld, zijn op die aanbevelingslijst geplaatst die na men der heeren mr. G. J. Vissering, 1ste president der Javasche Bank te'Batavia en mr. Th. de Meester, oud vice-president van den Raad) van.Indië, oiubmi- nister van Financiën en lid van de Tweede Kamér voor het kiesdistrict Den Helder. H. M. heeft het recht van die aanbevelingslijst af te wijken, doch algemeen wordlt verwacht, dat door Haar tot president der Ned. Bank zal worden benoemd: mr. G. J. Vissering. (Tel.) Het hoofdbestuur vau den Antitrekliondenbond hCeft zich tot den minister van oorlog en tot bet hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie gewend met adres sen, waarin het verzoekt terug te komen op de in ons blad vermelde besluiten om trekhonden te bezigen voor het vervoer van mitrailleurs en van niet te zware post pakketten ten plattelande, zulks iu het belang van den mishandelden trekhond, van de opvoeding' van het volk en het kind, en ook ter wille van de eer van dén Ne- derlandsehen naam, die in het buitenland groote schade lijdt, zoolang op de openbare wegen de trekhond, zon der dat de politie daartegen iets vermag te doen, gru welijk mishandeld wordt. DE ROODE DINSDAG. De Gemeenteraad) van Den Haag' heeft gisteren den heer Ter Laan verlof verleend', den Burgemeester te interpelleeren over de weigering tot het houden van een kiesrechtoptocht op den Rooden Dinsdag. Gemengd nieuws. AVONTURIERS. Gisteren werden, door dte politie te Watergraafsmeer twee achttienjarige Duitschers aangehouden die zich onledig hielden met revolverschieten op de Oosterbe graafplaats. Uit het verboor, dat hun werd afgeno men bleek dat zij Zaterdag de ouderlijke woning te Emsdetten hadden verlaten. Zij hadden zich naar Amsterdam begeven om als vrijwilliger dienst te ne men in het Oost-Indische leger. Ten einde eenige ge- einde nam en zij naar Amsterdatn verhuisdën. Mis schien zou het daar beter worden. Dc Lewandowsky'» hadden hedenavond' iu het cir cus Vercall hun debuut achter zich. Mira straalde over haar geheele gezicht, toen zij in het circus-restau rant trad, waar de Lewandowsky's hedenavond) wilden soupeeren, daar madam© nog niets voor het huishou den had gekocht. Mira wist het zeer nauwkeurig, dat zij hedenavond goed gewerkt had, ondanks de knepen en geheime stompen van haar leermeester, waarmede hij heden geenszins spaarzamer geweest was dan vroe ger. Ilij zat reeds, gemoedelijk drinkend', in een hoek en onderhield zich naar alle kanten met zijn nieuwe collega's. Zijn vrouw smeerde aan de kleine hoektafel een paar boterhammen voor de kinderen eu deelde ze dan uit. Toen zij Mira zag, zeide zij„Gij komt eeu beetje te laat!" „Er was niemand, die mij helpen kon", antwoordde Mira zacht. „Dat laten helpen zult gij je nu moeten afwennen. Gij zijt oud genoeg je alleen weer te kunnen aanklee- den. Hier is geen kinderkleedkamer en je kinder meisje ben ik toch niet, onthoud dat!" zeide zij luid tot de kleine. Mira werd zeer verlegen; het was haar zeer onaan genaam, dat alle andere lieden hier dadelijk moesten weten, dat zij onhandig was. Madame Lewandowsky reikte haar een dun klein sneedje brood met smout. „Meer is er niet overgebleven, wie niet' op tijd' komt, die moet zien wat er over blijft." „Nu, voor mevrouw do directrice neem je in acht!" riep een spraakzame jonge danseres tot madame Le wandowsky. „Ik heb hier namelijk den post elke nieuw aankomend» op de eigenaardigheden van onze etteat te Kinken", r#r volgde de we»ldexigi oefendheid in het schieten te verkrijgen, hadden zij de begraafplaats als oefenterrein gekozen. REGEN. Men schrijft aan de N. R. Ct. In een van de grootst© dorpen van de Veluwe, waar tengevolge van d© hevige regens van den laafsten tijd, verzoeken van landbouwers tot verharding van de zandwegen op bet oogenblik aan de orde van den dag zijn, slaakte in de jongst gehouden raadsvergadering de voorzitter, waarschijnlijk in een ondoordacht oogen blik, de verzuchting: „ach, als het toch, in plaats van water, maar keisteenen regende, dan waren wij gered." Geen van de raadsleden scheen met dezen wensch in te stemmen. EEN FESTIVAL MET HINDERNISSEN. Zondag en Maandag gaf het door he( tentoonste.1- lingscomité te Bergen-op-Zoom georganiseerde festi val heel wat drukte in de geheele stad, daar de dertig deelnemende gezelschappen niet alleen in de Kiosk op het tentoonstellingsterrein, maar ook in Kiosken op de Groote Markt, iu den tuin van Tbalia eu op liet sta tionsplein een uitvoering gaven. Waar het hier geen wedstrijd) gold, konden er geen prijzen behaald worden, maar moesten de door het co mité uitgeloofde geldprijzen worden verloot. Dit laat de Wet echter tegenwoordig in ons land niet meer toe. En daarom ging Maandagmiddag genoemd comité per auto even naar het naburige Belgische Putte* waar ba- doelde verloting ongedeerd plaats had. POGING TOT MOORD. Maandagmiddag had een treurig geval te Putten plaats. De weduwe B., wier man. dit voorjaar over leed, bleef met vele kleine kinderen achteren ging om den kost te verdienen, uit werken. Ook bad ze een kostganger, zekeren W., een gegageerdl militair van liet O.-I. leger. Nu bad de vrouw weer verkeer in g en zou over eenigen tijd gaan trouwen. Dit schéén W. niet te bevallen en als bij dan drank op had, dreigde hij zijn kostvrouw. Zoo ook Maandagmorgen, toen hij met een mes dreigde en haar toevoegde: „je bent je leven niet meer zeker." De vrouw had waschdag bij de familie B. Daar schelde W. in den middag aan en vroeg of zijn kostvrouw ook te sprekten was. Niets kwaads vermoedende werd hij in den tuin gelaten, waar ze in de schuur aan 't wasschen was. Ilier loste hij a bout portant twee revolverschoten op baar, waar van een haar in de borst en een in de buik trof. Ande re huisgenooten, allen dames, werden, toen ze tus- schenbeide wilden komen, ook bedreigd. Na zijn wandaad volvoerd te liebben ging W. het Putterbosch in, waar hij spoedig door de politie werd gearresteerd. De revolver was nog in zijn bezit. Zijn slachtoffer is 's avonds nog naar Utrecht ver voerd, daar de geneesheer de kogels niet kon verwijde ren. Haar toestand' moet vrij ernstig zijn. WEDEROM EEN GEVAL VAN ANILINEVER- GIFTIGÏNG DOOR SCHOENZWARTSEL. De gevallen van a.nilinevergiftiging door schoen zwartsel worden wèl veelvuldig. Thans publiceert de heer Rodrigues Pereira in bet Ned. Tijdschrift voos Geneesk. wéér een geval. Ditmaal) 'betrof het een kind van 2^2 jaar. Volgens de mededeeling der moe der was het kind plotseling slaperig geworden, terwijl de huidskleur lijkblauw werd'. Gebraakt had het kind niet, en ook van stuipen had de moeder nitets gemerkt. Toen de heer Peireira het kind voor het eerst zag, was de huidskleur nog lividte-cyanotisch, ook de slape righeid was nog duidelijk merkbaar. Temperatuurs- verhooging bestond er niet. De pols was frequent aan de vegetatieve organen was echter geen enkele afwijking vast te stellen. Gedachtig' aan de nog zoo kort geleden beschreven gevallen van aniline-vergiftiging, vroeg hij de moe der, of het kind soms pas geverfde schoentjes gedra gen had, waarop hij ten antwoord kreeg, dat het 'kind dien morgen, gedurende een paar uur, schoentjes ge dragen had, die 3 dagen tevoren zwart geVerfd waren. Op het verzoek van den geneesheer bracht de moeder later het flesclije met de gebruikte kleurstof en die bleek te zijn „Pantherschwarze." Om nu geheel' zeker te zijn van de diagnose, heeft de heer Peireira ook nog de urinereactie verricht door dr. De Leeuw in het nummer van 10 Augustus van het N. T. v. G. aanbevolen, welke reactie positief uit- blondine en bar© ordinaire trekken werden daarbij nog scherper. Lewandowsky zag uit zijn hoekje met zijne reeds door den alcohol glanzige oogen. „Daar is weer een blonde Else!" dacht hij en hij' trommelde van genoe gen met de vingers op de tafel'. „Mevrouw de directrice sluipt hier namelijk op el- ken tijd van den dag als een spook in het geheele cir cus rond, om ons bij de een of andere domheid te be trappen en je flink uit. te schelden." En daarbij maak te zij een beweging met de hand, alsof zij geld' op ta fel telde. „Goede hemel, als wij een kwartier later dan bet voorschrift is, uit de kleedkamer kruipen, wanneer wij eens op de repetitie zouden ontbreken, of verkeerde tricots aantrekken! Een fijn nummer, da mes en heeren!" schreeuwde zij door het geheele lo kaal, zoodat het krijschend gelach van alle aanwezi gen haar beantwoordde. „Mou Dieu, niet mogelijk!" zeide madame Lewan dowsky op voornamen toon, die haar geheele veront waardiging' zou uitdrukken en zij vertrok den mond op weemoedige wijze. „Het geld namelijk, wat zij ons tot straf van onze g-age afhoudt, behoudt zij natuurlijk voor haar eigeu persoon dat is haar zak- en kleedgeld begrijpt gijhet nu?" ging de blonde op verbalenden toon ver der voort en gaf madame Lewandowsky ter bekrach tiging een fermen stomp. „De zoon echter van haar, Rreddy, de zoogenaamde directeur, is1 heel onsohulTft'g eeu goede jongen!" zeide zij meesmuilend en zij wiegelde haar hoofd ondeugend heen en weder en wierp veelzeggende blikken naar alle kanten. „Maar nu, dames en heeren, moet ik verdwijnen er wacht iemand op mij. En het is toch niet net lieden zoo lang onnoodig buiten te laten staan." Met deze woorden wierp zij de artisten een kushand toe en ver dween uit' het vertrek. Werdt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1