GEEN VERORDENING, MAAR BRANDNETELS! Vraaggesprek met HERMAN HEYERMANS. STADSNIEUWS. üitde lotTngzaal. riel. Eiwit of suiker waren in de ui-ine niet aan te toonen. Bloedonderzoek werd niet verricht. De lichaamstemperatuur van het patiëntje steeg' dienzelfden avond tot 39.9 gr. en was den volgenden morgen nog 39.2 gr., terwijl de huidskleur toen weer normaal geworden was. 's Middags was ook de tem peratuur weer normaal. Een dag later was er bij het kind geen enkel verschijnsel van die doorgemaakte ver giftiging meer waar te nemen. in de jongste zitting van den gemeenteraad van Watergraafsmeer heeft, naar het- N. vJLd. D. meldt, de burgemeester, de heer De. Wit, een loacht van een de.r leden over de vele hooge brandnetels op den berm van den weg, beantwoord met de opmerking, dat die brandnetels goede diensten kunnen bewijzen ter voor koming van ongepaste handelingen door jongelieden. DE STORM EN DE GLASVERZEKERING. Men schrijft aan de „N. Ct." uit Loosduinen: Na de Septemberstorm van het vorige jaar en de geweldige. Verwoesting onder de broeiramen ontston den er moeilijkheden met de Goudsche Onderlinge Giasverzekering. Uit de verzekerden te Loosduinen, Berkel, Delft, Rotterdam, Wateringen, Rijswijk, Ter Aar en Leiden, werd toen een comité gevormd, dat hun belangen tegenover de maatschappij moest behar tigen. Aan Loosduinen werd1 de leiding opgedragen. Partijen kwamen overeen een scheidsgerecht samen te stellen welks uitspraak bindend' zou ziju. Zooals we reeds meldden besliste dit gerecht dat eerst de schade moest betaald worden, waarna een omslag kon gehe ven worden d-oor de maatschappij. De vorige week be richtten wij dat binnen acht dagen de uitbetaling zou geschieden. Voor dit kon plaats hebben kwam de nieuwe storm alles weer in de war brengen, want op nieuw zijn duizenden ramen vernield. Toch zullen binnen enkele dagen de cheques naar Loosduinen ge zonden worden. Belanghebbenden zullen binnenkort in Den Haag bijeengeroepen worden, waar Loosdui nen de uitbetalingen zal doen en den toestand bespre ken. Waarschijnlijk zal dan tevens een geheele re constructie van de maatschappij worden voorgesteld, een omzetting waarbij de verzekerden alles zullen te zeggen hebben. UIT OUDE NIKDORP. De heer S. Snel, hoofd der school te Zijdewind, "slaagde te Wagenhigen voor akte Landbouw. Ter gelegenheid van de niajaars-of schutkermis werd alhier gisteren eene harddraverij gehouden, 12 paarden draafden mede. De lste prijs werd gewonnen door Jonge Nella van J. Smit te Spanbroek, de 2de prijs door Belgie van D. Langedijk te Anna Paulowna, en de 3de prijs door Greta van Gebrs. Vos te Mid- wond. De le troostpr. door Bandage van J. Bakker te .Zijpe, de 2de troostprijs door Gori van J. Brak te Zij- 1X3 en de 3de troostprijs door Bles van J. Bakker te Oudeeluis. De prijzen bestouden in contanten, 30, IS en 5, de troostprijzen 10, 5 en 2,50. Des avonds werd een prachtig vuurwerk afgestoken ijl te genwoordigheid van veel publiek. LOODDIEVEN. Tijdens de zomervaeantie hebben eenige personen een bezoek gebracht aan verschillende scholen in den omtrek van de Plantage te Amsterdam. Zij hadden een kar bij zich en deden zichl tegenover de schoon maaksters, die in de scholen werkten, als gemeente werklieden voor. Ongestoord liet men hen daarom- hun „werkzaamheden" verrichten, die bestonden i,n het weghalen van lood1 en zink, tot vrij aanzienlijke hoeveelheden. Het aldus verkregene deden zij bij ver schillende ópkoopers van de hand. De recherche heeft belangrijke hoeveelheden in beslag' genomen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. ONGEREGELDHEDEN OP URK. Volgens zeer oud gebruik luidt des Zaterdagsavonds te Urk te zeven ure de kerkklok van de Ned. Herv. Kerk. Eertijds werden de huisklokken er naar gere geld. Ook sedert Urk epn dorpsuurwerk bezit, Ï6 die oude gewoonte blijven bestaan. Zaterdagavond luidde evenwel geen klok, evenmin als Zondag voor den aan vang van de godsdienstoefening. Op Koninginnedag was geen vlag uitgestoken van den kerktoren. Gister avond zijn na rondgang van bet muziekkorps door bet dorp, iu de pastorie van ds. Snel ruiten ingeworpen. KORTE BERICHTEN. -Maandagmorgen is door de arbeiders op de Kalk- wijk. gom. Hoogezand, die aan 't nardappelrooien wa ren. bet werk gestaakt. De eisch is liooger loon. De (taking breidt zich uit. Door BERNARD CANTER. De Naamlooze Vennootschap „Tooneelveneenjging," directeur-hoofdregisseur Herman Heyermans heeft de Koninklijke bewilliging op hare statuten gekregen. Dit feit gaf ons aanleiding om, nu daardoor het be staan van de hernieuwde tooneelvereeniging gevestigd is, den directeur een bezoek te brengen teneinde hem het een en ander omtrent ziju plannen te vragen. Wij kennen Herman Heyermans sedert bijna twin tig jaren, hebben hem vaak van nabij in zijn leven en bedrijf kunnen volgen. Het is hier de plaats niet voor zuiver litteraire appreciatie. Maar wel kan hier van hem getuigd worden, dat hij beschikt over een enorme werkkracht, een onbuigzamen' wil, een onuitputtelijke energie en dat hij, wanneer hij eens zich voorgenomen heeft, iets te volbrengen, moeite, arbeid noch opoffe ringen hem te veel zijn, om zijn plan tot werkelijkheid te maken. Ilij is, ondanks vele verschillen, in menig opzicht, de evenknie van Royaardls. Juist als Royaards schijnt ook hij te beschikken over een levenskracht en een vermogen om die kracht anderen te sugg'ereeren, die boven 't gewoon-menschelijke g'aat. Heyermans is lichamelijk athletisch gebouwd (een zijner liefhebbe rijen is het turnen met halters van 50 K.G. zwaarte); van een ijzers te rk gestel; van een verwonderlijk uit houdingsvermogen. Ik heb hem in die 20 jaren nooit één dag ziek gekend; hij scheen ongevoelig voor de af matting van nachtarbeid; na een doorwaakten nacht was hij na een uur slaap weder frisch en sterk en ge reed om den zwaars'ten geestelijken arbeid te verrich ten. Zij die op geestelijk gebied wat w"Hlen beteeke- neu. moeten lichamelijk gezond en sterk zijn. De Bal zac was van ijzeren constitutie; Goethe bleef tot op hoogen leeftijd het voorbeeld van een kracbtigen, wel- gebouwden manVictor Hugo vermaakte, al een oud man, er zijn kleinkinderen mede, een gebeelen sinaas appel met schil en al in den mond te steken en dien dan als „le bon ogre' naar binnen te werken en zijn vrouw zei wel schertsend, dat „le bon Victor" eigenlijk trotscher was op zijn goed gebit en zijn goeden maag' dan op zijn goede treurspelen. Men heeft de portret ten van Vondel en Rembrandt op oudëren leeftijd slechts aan te zien, om te weten hoe kern-gezond deze heroën waren. Van Maeterlinck herinner ik mij, dat een jonge dame, Wem bezoekend en op grond van zijn - Te Mussel (Gr.) is Maandag vrouw D. door den bliksem gedood. Maandagavond is te Midwolda een zesjarig doch tertje van een arbeider door eeu stroowagen overreden en dood opgenomen. Maandagavond 11 uur had te Veendam een on geluk plaats met een automobiel van een heer uit Winschoten. De auto, waarin de eigenaar en nog een passagier zaten, stootte tegen een paal der electrische straatverlichting. De vervoerders werden er uit ge slingerd. De eigenaar kreeg een hoofd-kwetsuur en wonden aan den rug. De automobiel is vernield. Het 2V2-jarig zoontje van iemand te Amsterdam heeft, terwijl zijn moeder zich eenige 0ogenblikken verwijderd had, uit een fleschje met vergif gedronken. Het knaapje is in bedenke,lijken toestand naar het Ne- derlandsch-Israëlietisch Ziekenhuis vervoerd. Namens de „erfgenamen van Pieter en Elisa beth van der Hulst en Pieter Teyler van der Hulst" is thans een verzoek ingediend1 aan den president der rechtbank te Haarlem tot vervolging van een vijftal heeren, die zij meenen oorzaak te zijn, dat hun de na latenschap niet is uitgekeerd. Gisterochtend is uit het gebouw van het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage het rijwiel gestolen van een advocaat, die zich voor ambtsbezigheden in dat gebouw bevond. Een ongehuwde schilder te Venlo is Maandag- namiddag in een in aanbouw zijnd] huis door een open luik gevallen. Hij kwam op een vooruitstekend stuk hout terecht en overleed! spoedig daarna. Aan de militairen van het garnizoen te Assen wordt gedurende de maand September in plaats van koffie thee verstrekt. Daarna zal worden beslist of de proefneming zal worden bestendigd. Te Amsterdam wordlt vermist een 13-jarige jon gen, die Zaterdagmorgen 6 uur de ouderlijke woning aan de Jacob van Lennepkade heeft verlaten om naar zijn werk te gaan aan de Kuiperstraat, waar hij niet is gekomen. Zijn ouders vreezen, dat hem een ongeluk overkomen is. Gisternamiddag is een 4-jarig jongetje te Zwijn- dreeht, dat daar op de rails van de Rotterdamsche tram speelde, onder een leegen wagen geraakt, die door zijn makkertjes in beweging was gebracht. Het linkerarmpje werd afgereden en beide beenen zijn ge kneusd. In zeer zorgwekkenden toestand' is het jon- g-etje naar liet ziekenhuis te Dordrecht gebracht. Laatste berichten. MIJNRAMP~ PARIJS, 4 September (V. D.) Twee hernieuwde ontploffingen ontstonden in de mijn Clarence, waar door 1 persoon van de reddingsbrigade gedood en 2 gewond) werden. Drie anderen, waaronder de inge nieur Dupont, worden vermist. De omvang van de ranjp van gisteren is 25 lijken, 26 gewonden, waarvan 20 als verloren worden beschouwd. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van ked,ei). No. 1622 2000. No. 9931 1000. Nos. 7022, 13061, 13703 elk 400. Nas. 5564, 6083 elk 200. No". 15274 100- GYMNASIUM. Na op 2 en 3 Sept. gehouden herexamens zijn toege- laten tot de le klasse: II. J. J. Grevinck, 3e klasse: E. Sikkema, 4e klaese: T. van Pelt, 6e klasse: B. van der Goot; ee,n leerling van de 5e werd niet 'bevorderd' tot de Öe klasse. Voor het 2e toelatingsexamen hadden zich aange meld 3 Candida ren voor de le, 4-e en 6e klasse, die wer den afgewezen. (Reeds in een gedeelte der vorige oplaag vermeld). T RE KI I ON DE NC ON COURS Het Bestuur der Afdeeling Alkmaar van den Noord- Hol landschen Bond tot veredeling en bescherming' van den trekhond, is voornemens bij gelegenheid van do Jnarlijksehe Landbouwtentoonstelling der Afdee ling Alkmaar van de Ilolland'sche Maatschappij van Landbouw, op 18 September a.s., liet concours te hou den dat iu de laatste jare-p pp Hemelvaartsdag hiér plaats had. VERDUISTERING. Joh. K„ reiziger ,te Alkmaar, stond' gisteren voor de rechtbank alhier terecht wegens verduistering. Bekl. die in dienst was bij den kaashandelaar de Waal alhier had daar o. a. volgens zijn zeggen tot taak gelden te ontvangen van de afnemers van zijn patroon; van de ontvangen gulden kreeg hij provisie, werken een teederen, ble'eken, «machtenden, tengere» jongeling verwacht hebbende, een kern-gezonden „kae- rel van Vlaanderen" aantrof, die groote glazen bier dronk bij hesp en stoete en de verbaasde juffer frank toevoegde: „moi; je bouffè bien." In de groote oud-Hollandisehe achterkamer, de zoo lang gewenschte kamer zonder o v e r b u r e n, zat Herman Heyermans in zijn nieuwe Amsterdamsche woning tegenover mij. „Je komt mij ondervragen. Ik zou elk ander gewei gerd' hebben te woord te staan. Maar jou wil ik het niet weigeren. Doch beloof mij, dat ik geen „be wierooking" in de couranten krijg. Zet alleen feiten." „Heeft u het tableau de la troupe zelf samenge steld? Of bent u gebonden aan het advies van een raad van beheer?" „Ik heb op 't gebied van de kunst, volkomen vol macht. Doch de financiers en kunst-beschermers, die de „N. V. Tooneelvereeniging" hebben opgericht, lei den en adviseeren in alle zuiver financieele en con- tractueele zaken. De leden van mijn gezelschap heb ik zelf uit degenen, die 'beschikbaar waren, uitge zocht." „Voor hoe lang zijn uw artist-en geëngageerd?" „Voorloopig tot 15 Juni 1913. Gewoonlijk teren de to-oneelgezelsehappen in de slechte zomermaanden in, wat wellicht in de wintermaanden is gespaard. Dit heeft ook de „Nederlandsche Tooneelvereeniging" on der Van der Horst en zijne opvolgers het bestaan zeer verzwaard. Dit heb ik voor 't- eerste jaar willen voor komen. „Bij uw tooneelgezelschap is dus de leiding in één hand?" „Dat is zij en in den meest uitgebreidien zin. Bij onze Nederlandsche gezelschappen, de „Koninklijke Veroeniging" uitgezonderd, speelt de directeur of de vrouw van den directeur m-ed'e. Het gevolg daarvan is, dat de eerste vrouwen- en mannenrollen dikwijls bezet zijn door personen, die door andere eigenschappen dan hun talenten, het recht hebben verworven, in letterlij ken zin „de eerste rollen" te spelen. Zij hebben het leeuwenaandeel en laten andere krachten minder grif opkomen." „Vreest u niet, dat uw invloed, als directeur-auteur eeu soortgelijke eenzijdigheid ten aanzien van de te vert-oonen stukken zal brengen, als de invloed' van den directeur-acteur ten aanzien, van het spel?" „Daarvoor zal ik weten te waken. De auteur Heyer mans is volkomen gescheiden van den directeur Hey ermans. Voor zooverre mijn eigen werken opgevoerd worden, ben ik mijzelf u wilt, in dit opzicht die hem Zaterdags uitbetaald werd. Al het geld dat beid, ontving', moest hij dus afdragen. In Jlei 1911 waren de heeren Kroon en Maakal te Broek op Lan gendijk aan den heer de Waal voor door deze gelever de kaas resp. 5.20 en 6.75 schuldig. Bekl. inde de ze gelden, maar droeg ze niet aan zijn patroon af. Willem de Waal, koopman te Alkmaar, de eerste getuige in deze zaak, verklaarde, dat bekl. in het voor jaar van 1911 in zijn dienst is gekomen als provisie reiziger, in Mei 1911 stelde get. hem o.a. 2 quitanties ter hand ten name van de heeren Kroon en Maakal te Broek op Langendijk. Bekl. droeg de gelden die hij op de quitanties inde evenwel niet af. Klaas Kroon, winkelier te Broek op Langendijk, verklaarde in Mei 1911 5.20 afgedragen te hebben aan bekl. voor kaas, die hij van den heer de Waal be trokken had. Ook Sjouke Maakal verklaarde in genoemde maand 6.75 aan bekl. te hebben ter hand gesteld. De Officier wees er op, dat bekl. minstens 12 bedra gen op gelijke wijze als genoemde Verduisterd' heeft, dat de heer de Waal, hoewel bekl. reeds eenmaal bij hem fraude had gepleegd, hem toch weer in dienst nam, maar dat bekl. weer fraudeerde en eischte ten slotte 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins, verdediger, bracht onder de aandacht, dat bekl. zeer weinig verdiende, getrouwd is en een huishouden te onderhouden had. Door omstandighe den gedreven heeft hij de verleiding niet kunnen weer staan en op een gegeven oogenblik zich gelden toege- eigend, die hein niet toekwamen. Bold, is eohter nog nooit met politie of justitie in aanraking geweest en zal door een lange gevangenisstraf minder kans heb ben weer een betrekking te krijgen, weshalve pl. ver zoekt hem een korte straf op te leggen. KOLF WED STRIJ D. De 27e Nationale Kolfwedstrijd, welke hier 8, 9 en 10 September in de kolfbaan van hotel „de Nachte gaal" wordt gehouden en uitgeschreven is door de Alk- ma arsche kolfelub „Recht door," belooft zeer belang rijk te zullen worden. Niet minder dan twintig clubs, uit alle oorden van het landi (Bolsward, Lopik en Goes) zijn ingeschreven en 269 spelers zullen er aan den wedstrijd deelnemen. Tal van verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, beschikbaar gesteld door het hoofdbestuur, de Alkmaarsche kolfelub, het gemeentebestuur, Alcmaria, den vice-voorzitter van den Ned. Kolfbond zijn er uitgeloofd. Gespeeld wordt volgens het reglement van den Nederlandschen kolf bond. Tegelijkertijd wordt er een biljartwedstrijd en een kegelwedstrijd gehouden, waaraan alleen leden van den Ned. Kolfbond mogen deelnemen en waarvoor als prijzen kunstvoorwerpen beschikbaar zijn gesteld. Zondagmiddag om 1 uur wordt de wedstrijd ge opend met een welkomstgroet door den eere-voorzitter van de kolfelub „Recht door," den heer G. de Groot Jz. en een openingsrede van den voorzitter van den Nederlandschen Kolfbond, dr. G. C. van Balen Blan ken te Spanbroek. Ook zal er op de bovenzaal van het café Central een algemeene vergadering plaats bebbe-n, terwijl er voorts op bet programma 0. m. staan een gemeenschappelijke maaltijd in de Nachtegaal, een rijtoer naar Bergen bij voldoende deelneming' et) gunstig weer en na afloop van den wedstrijd feestelij ke prijs-uitdeeling met muziek, voordrachten en bal. Voor niet-leden zijn toegangskaarten tot den onge twijfeld interessanten wedstrijd verkrijgbaar. HARDDRAVERIJ VEREENIGING. Een 20-tal belangstellenden hadder, gisteravond ge volg gegeven aan de uitnoodiging van eenige laden der Hippische Sportvereeniging om in de bovenzaal van het café Willig te vergaderen, teneinde genoemde yereeniging te reorganiseeren tot eene harddraverjj- yereeniging. De voorzitter, ue heer D. J. Govers, merkte in zyn openingswoord op, dat het tyel geen verwondering zou hebben gewekt, dat voor jaren reeds stemmen opgin gen om een nieuwe harddraver ij vereeniging pp ts richten. Spr. ging de omstandigheden na, welke tot den achteruitgang leidden. Nadat het gebruik der baan een tijdlang door het Dagelijksch Bestuur der gemeente werd ontzegd, bleek deze van 't voorjaar weer in goede conditie te zijn, zoodat de oude belangstelling voor een nieuwe liard- draverijvereeniging weer werd gewekt. Spr. betreurde de kleine opkomst. De vraag, of men vóór de oprichting van een nieuwe harddraverij-vereepigipg wapwerd door algemeen applaus bevestigend beantwoord, Er werd een bestuur gekozen van 9 leden, bestaan de uit de heeren D. J. Govers, A. J. Stikkel, J. Halff, D. Lui ting, K. Schermer horn, D. Visser, E. E. Stoel, eenzijdig'. Maar de directeur Heyermans wenscht een absolute veelzijdigheid. Ik heb als zoodanig geen voorliefde yoyr ©enigerlei kunstrichting'. Het is be kend, dat ik socialist hep, Maar niets zal mij weer houden een stuk, dat ik als werk van kunst, als too- neel- en als technisch werk, goed acht, op te voeren, ook al is de t-endenz van dat werk eenigszins in strijd met mijn persoonlijke meeningen. Als een stuk goed is in zijn „genré", het moge romantisch, neo-roman- tisch, klassiek, neo-klassi'ek, burgerlijk of socialistisch van strekking' zijn, dan zal ik het doen spelen, zoo vol maakt als het in de mij geboden omstandigheden mo gelijk is." „Welke zijn echter uw idealen? Kortelings heeft dr. Ik Boutens een vertaling van Goethe's „Iphigeneia" geleverd, die het oorspronkelijk naar mijne meening, nabij komt, zoo al niet overtreft. Mogen wij de op voering' van dat heerlijke werk van u verwachten? Mo gen wij rekenen op opvoeringen van onze Nederland sche klassieken „Allereerst- hoop ik de deuren open te maken voor de goede werken uit onzen eigfen tijd. Ik heb een aantal Nederlandsche en Vlaamsche schrijvers om medewerking gevraagd, van velen reeds werken of toezegging van werken ontvangen en ga daar nog steeds mee door. Enkelen heb ik, daar zij op zomer- vacafitie zijn, nog niet aangeschreven. Ik wacht op hunne terugkomst van de zee of uit de bergen of waar zij nieuwe inspiratie en werkkracht halen. „Heeft u Louis Couperus reeds geschreven -hij, die van ons, Nederlanders, den besten dialoog schrijft en in proza de meest verfijnde geest is?" „Ik zou gelukkig zijn, indien Louis Couperus zich eens tot het scheppen van een tooneelwerk zette en mij dat werk ter opvoering zou willen aanbieden." „U zult dus niet allereerst- Vondel spelen? Meent u niet, dat het opvoeren en spelen van klassiek werk noodzakelijk is om de tooneelspelers en het publiek traditie en opvoeding te geven?" „Het melodrama en het klassieke werk blijven de leerschool voor de-a tooneelspeler, die vooral in den t-egenwoordigen tijd door den zoogenaamden „een voud" op het tooneel, gebaren, mimiek en liet zuiver spreken verleerd heeft." „Meent u niet, dat- ook de opvoering van klassiek werk, historisch opvoedend kan werken Vondel is bijvoorbeeld verdrongen door het werk van den dieh- ter-glazenmaker Vos. Die verdringing heeft natuur lijk oorzaken gehad. Zou het nu niet belangrijk zijn om thans, na Vondel, een werk van Vos ten tooneele te brengen „De proefneming ©ou belangrijk kunnen zijn. Maar G. Bos en J, Muijs. Na breedvoerige discussiön, waarbij de data 18 Sep tember en 8 October overwogen werden, anderen zich tegen het houden van een harddraverij in dit jaar nog verklaarden, werd met 10 tegen 9 stemmen be sloten, dit jaar geen harddraverij meer te doen plaats vinden. De, contributie voor het lidmaatschap werd jbepaald op f 1 per jaar. NATIONALE MILITIE. Aan de loting voor de Nationale Militie werd heden morgen deelgenomen voor de Gemeente L i m m e n door 8 lotelingen: Cornelisse A. 3, Hun nekink A. H 6, Meijer J. 5, Molenaar C. 8, van dei- Pee L. F. 2, Ritsma H. R. 1. van Veen S. 4, Vennik D. 7. Bergen 12 lotelingen: Beeldman W. C. 9, Blaau- boer G. 8, Blankstein H. 2, Blokker C. 12, Boon J. 6, Bruin D. N. 7, Bruin J. 1, Meijer C. F. 10, Mod der C. 3, Modder S. 4, Steen v. d. J. W. 5, Zwak- man D. P. 11. Egmond-Binnen 8 lotelingen: Bakker P. 2, Beukers M. 7, Bommer N. 8, Bruin J. 3, Kool C. 1, Lieftink P. Th. 4, Ruiter N. J. 5, Swart N. J. 6. Egmond aan Zee, 19 lotelingen. Addens, J. A., 2. Blok, K., 11. Buter, J. J., 9. Dekker, J., 8. Drui ven, M. A., 6. Glas, T., 12. Gravemaker, J., 13. Gra- vemaker, W., 17. Hopman, E., 15. Huiberts, O., 14. Krab, A7. Molenaar, J., 16. Prins, J., 4. Schol, P., 1. Sloot, P., 3. Stam, W,, 18. Zwart, C„ 19. Zwart, E., 10. Zwart, P., 5. S c h 0 0 r 1, 8 lotelingen. Dapper, C. J., 4. Duin, D., 3. Gutker, F., 7. Hoogvorst, J., 1. Kager, C., 5. Knoef, Chr., 6. Polle, C., 2. Vlaanderen, S., 8. Petten, 3 lotelingen. Van der Mark, W. J., 2. Timmerman, D., 1. Vriendjes, J., 3. W armenhuizen 16 lotelingenBarsingerhorn W. 7, van den Berg J. 11, Berkhout D. 12, Berkhout J. 4, Biersteker G. 1, Dekker W. 13, de Graaf D. 10, Klant J. J. 8,[Knijnsberg Th. 5, Muileboom A. F. 15, de Njjs C. 9, Pie P. 14, tot Veer N. 6, Vergai A. 3, de Vet J. 16, van der Wel N. D. J. 2. K 0 e d ij k 9 lotelingenBjjpost J. 7, de Geus K. J. 8, Hoogeboom S. 4, Klomp H. 6, Meiering J. 5, Otto O. 3, Stam J. 9, Vethaak C. 1, Wortel N. 2, Om dorp 2 lotelingen: de Goede F. 2, de Groot Ui'sem 7 lotelingen Bakker N. 4, van Diepen D. 3, van Diepen P. 2, de Jong 6, Stuit J. 5, v. Twist P. 7, Vlaming S. 1. Schermerhorn 10 lotelingenAkkerman D. 4, Appelman J. 3, de Bakker 2, Dekriets C. A. 6, Har- tog J. 5, Klomp J 7, Kluft J. 1, van Leeren J. W. 10, Pronk, C., 8., IJfen, W., 9. Zuid- en Noordschermer, 5 lotelingen. Buis, J., 2. Groot, J. P., 4. Kuyn, P., 3. Soers, N., 5. Volger, J., 1. Den lotelingen, die de zaal verlieten, werd' vanwege „den Volksbond" een toegangskaart tot de Harmonie verstrekt, waar verschillende specialiteiten optraden. De afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond heeft den lotelingen per circulaire het verkeerde van drankmisbruik onder het oog gebracht. 't Was elf uur, toen hedtenmorgen Jan Hoogvorst als vierde der 8 lotelingen voor de gemeente Schoorl zijn naam door den militie-commissaris hoorde afroe pen, om een nummer uit de bus te halen. De loteling, die door zijn bijzonder vveelderigen haardos reeds de aandacht getrokken had; nam een flinke militaire Ijouding- aan en zeide: „Ik ben anti-militairist en niet in staat- om te loten," De burgemeester van Schoorl trok hierop eeu nummer voor den weiger ach tigen loteling en dit bleek te zijn.... -no. 1. Jan, van beroep huisschilder, is een neef van den bekenden dienstweigeraar Kril'ler. Hij is ingevolge het bepaalde bij de nieuwe Militiewet, den 4en Juni j.l. door den Keuringsraadi gekeurd en voor den dienst geschikt bevonden en gaf toen als zijn wensch te ken nen. eventueel bij de genie te worden ingedeeld! Hij kon echter hiervóór niet in aanmerking Wtoen, ds infanterie of de vesting-artillerie zal zijn wapen wor den. OVERLEDEN. De 29-jarige sigarenmaker de W„ die Zaterdag avond' uit den luchtschommel op de Paardenmarkt is gevallen, is hedennacht in het stadsziekenhuis overle den. „DE DaGERAADV Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de indien ik er in 't eerste jaar al toe kon komen, zal ik beginnen met Nederlandsche klassieken zoo sober mogelijk aangekleed', op te voeren. Ik ben een te genstander van het z.g. „mooi aankleeden" van Sha kespeare of Vondel. De aandacht van den toeschou wer behoort gericht te worden en geleid tot het woord van den dichter. Voorloopig zal ik tpvreden zjjn, gis ik deze eerste negen maanden zonder te groot verlies zal kunnen werken. Alle proefnemingen op kunstge bied zullen in veel opzichten afhankelijk zijn van den steun van het publiek. Zond-er theater-kas geen thea ter-kunst. Wij zijn verplicht den Hollandischen Schouwburg avond aan avond te bespelen. Ik zal, in navolging van 't buitenland, litteraire matinees in voeren. Deze zullen als 't ware de voelhorens zijn 0111 te ervaren, of het publiek wenscht, dat wij verder zul len gaan; of het stuk, dat wij tot: proef 's middags op voerden, ook voor d'e pvond-yoorstelling' gewenscht wordt. Want het publiek heeft geen besef, welke voor bereiding een stuit kost en wat de val van een stuk beteekent, niet alleen voor den schrijver, maar voor de veertig huisgezinnen der tooneelisten, die van een succes afhankelijk zijn," „U vindt het publiek -als massa kleingeestig en wreed „Men kan het publiek niet beschuldigen. Het on dergaat de „psychologie de la masse". Ik heb stukken zien vallen, die ik zelf bewonderenswaardig vond. en ik heb stukken succes zien hebben, die ik volstrekt onbeduidend en middelmatig vond. Men kan liet pu bliek daarvoor niet verantwoordelijk stellen. Soms echter wel de beoordeelaars in de dagbladen, die door gaans te weinig rekening houden met de materieele zorgen van de kunstenaars." „Meent u niet, dat liet nuttig zoude zijn, voor de critici aan de dagbladen een zekeren leeftijdsgrens te stellen en daartoe bij voorkeur mensehen te doen aan stellen, die zelf bewijzen hebben geleverd, op t-ooneel- gebied scheppend te zijn werkzaam geweest?" „Ik kan u alleen zeggen, dat ik altoos gaarne bereid gevonden zal worden critici in de gelegenheid t-e stel len, de repetities, de zorgen voor décor en regie, kort om alle voorbereidingen voor een stuk persoonlijk bij te wonen. Zoo kunnen zij de practisehe zijde van het theater leeren kennen. Enkelen hunner zouden het too-neel dan anders, dan van uit een theoretisch kaar tenhuisje bezien. Er zijn critici, die in het verleden zich practisch met het theater-leven hebben bemoeid er. er zijn er, die lieden ten dage met dien zuren appel kennis maken. Zoodra ze in d-e theater-practijk staan, weten ze dat d« theater kas, de tiran van ons allen is." (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2