STADSNIEUW S. GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS. BUITENLAND. laatste was vaak juist wel liet, geval! Zoo was, doo een burgemeester, voor een koe die afgemaakt was ,t 240""betaald. En dat dier moest dus getaxeerd zij geweest op 1% X 240 266,66V2. Nu zijn er wellicht burgemeesters, die de waarde van een koe tot in halve centen nauwkeurig kunnen taxeeren, maar de Rekenkamer vond dit toch zóó merkwaardig, dat ze vroeg, hoe het toch zat met zulk een taxatie. Ja, de burgemeester had „er naar ge streefd", om de koe-florissant zóó te taxeeren, dat de koe-languissant op een rond 'bedrag kwam. Hm, hmDe Kamer berustte, maar deelde Minis ter Talma mede, dat in 't vervolg h. i. de schattingen van den gezonden staat iti ronde bedragen behoorden te geschieden. Anders zou men licht komen tot uit- keering van 100 bij vergissing natuurlijk het geheel afrondende. IN DEN TREIN. Een ruim vijftigjarig boertje in een hoek van den eoupé. Wat krom gewerkt en met stevige werkhan den, de pet diep over 't voorhoofd. Onder de keep gluren een paar glimmende oogjes. Blijkbaar leep boertje. Stappen binnen een drietal ongeveer twintig a twee en twintigjarige handelsreizigers met veel lawaai. Een van hen, de grootste druktemaker, besluit het boertj in 't ootje te nemen. „Wel baas, hoe oud ben je al?" „Nou, dat mut meneer mar ies roaden. Wat denkt meneer „Laat 'k eens kijken. Nou dertig!" „Nee, dat hef meneer mis. Ik bin al vier en vief- tig ewest, van 't veurjaor." „Nou, daar zie je niet naar uit. Je ziet er uit of je hoogstens dertig bent, hoor." Vriendjes grinneken. „En hoe oud is meneer, a'k mag vroagen?" „Ja, man, dat moet je nu ook maar eens raden, Wat denk je?" „Nou dartiene of veertiene. Older niet". „Maar man, daar zie 'k toch niet naar uit. Ik ben toch volwassen." „Jawel, mar 'k lette niet op de grootte van 't li cham. Ik lette meer op de grootte van 't verstaand." Onbedaarlijk gelach, heel de coupé door. (Tijd.) UIT HEER-HUGOWAARD. In de gisteren, Vrijdag, gehouden vergadering der tentoonstellingscommissie werd bij inschrijving onder de hier gevestigde caféhoudershet buffet op het feestterrein verpacht. Pachter werd, onder de door de commissie gestelde voorwaarden de heer P. Bloot hooft voor de som van f 266. Aangezien het R. Kath. fanfarecorps door wisseling van Directeur niet in het openbaar kan optreden, is de opluistering door muziek opgedragen aan het har- moniegezelschap „H. H. G. O." De gebouwen zijn reeds aanbesteed en binnen en kele dagen zal de terreincommissie een plattegrond van het terrein met de indeeling ontwerpen. Velschillende commissieleden ontvingen reeds in schrijving voor inzendingen, zoowel ter mededinging als ter opluistering. KORTE BERICHTEN. De proeven met onbrandbaar gemaakt riet (uit vinder H. Dubbeldam Hzn. te Gorinchem), welke gis teren te Dordrecht werden gehouden, slaagden uitne mend. Het gepraepereerde riet bleek geen vuur te vatten. Toen het onbrandbare dak in een vuurpoel kwam te leggen, verkoolde het wel, maar brandde niet. Tegen den heer L. Rodermond, die in het Leeu warder Nieuwsblad een verhaal heeft gedaan van be- rooving in het Haagsche Bosch door twee chauffeurs van de firma Oostmeijer in den Haag, is een klacht wegens smaadschrift ingediend. De heer R. zou hem toebehoorende goederen aan de chauffeurs als pand hebben gegeven. De justitie te Amsterdam, vertegenwoordigd door den rechter-commissaris mr. Rutgers van der Loeff t-u den snbsituut-offieier van justitie mr. baron Van Lamsweerde, heeft, zoo meldt bet „Handelsblad", Don derdag een inval gedaan bij 'n vrouwelijk deskundige. Aanleiding er toe was een geval, dat aan de politie was ter oore gekomen, betreffende een meisje, dat zich onder haar behandeling had gesteld. De bewoonster wond zich dermate op, dat zij dooi den geneeskundigen dienst naar het Binnen-Gasthuis moest worden overgebracht. Vóór eenige dagen vervoegde zich een Duitschei- bij een bewoner der Oranjestraat te Haarlem, om daar als commensaal zijn intrek te nemen. Hij liet zich alles goed smaken en vertrok na 3 dagen aldaar ver toefd te hebben, zonder iets meer van zich te: laten hooren. Aan de werf van de firma Van den Burgh aan de Schie, ligt op 't oogenblifc de kiel van een vrachtmo- toTboot, de „Johanna", welke geheel uit beton is op gebouwd. De boot is ongeveer 100 ton groot. In het noorden der provincie Groningen is sinds menschenheugenis de oogsttijd niet zoo- slecht ge weest. De gewassen, die overigens voortreffelijk wa ren, zullen heel wat achteruitgaan, al is er nog geen sprake van een aigeheele mislukking. lTit louter baldadigheid wierp een jongen te Loosduinen een ander met kalk in het gezicht. Dc getroffene kreeg een hoeveelheid in het oog, dat daar door zoo- verwond werd, dat het in het ziekenhuis moest worden uitgenomen. Het andere oog hoopt men te behouden. r! e A\ ijhe is op de kermis een biljet van 40 siga- ren voor een bankbiljet va;n 40 uitgegeven. Het bleek, dat het biljet afkomstig was uit een portemon- naie van een komiek. Een bakker uit Raalte had de portemonnaie gestolen. Hij werd ter beschikking- der justitie gesteld. Gisteren is tusschen Beverwijk en Velsen uit den trein gesprongen een marinier, die op deze wijze aan zijn geleiders ontkwam. Te Velsen dit bleek later heeft hij zich bij een smid vervoegd om een handboei te laten doorvij- len. ®en Haag is een jongeman aangehouden, die daar en ook te Leiden en te Dordrecht boeken had ge kocht op rekening van een predikant, zonder dat deze er iets van afwist. - De vliegtocht over de Zuiderzee van Jan Olie slagers gaat niet door, daar het Enkhuizer vliegcomi- tó geen financieelen steun kon krijgen. Wegens overtreding- deT Amsterdamsche veror dening- op de winkelsluiting zijn er tot- dusverre 1327 proces-verhalen opgemaakt van welke er 107 aanlei ding gaven tot vervolging en 81 tot veroordeeling. Te Roordahuizum zijn drie jongelingen gear resteerd, verdacht van aanranding- van een automobi list op den openbaren weg aldaar. De automobilist werd met een mes in de borst- gestoken, doch niet le vensgevaarlijk verwond. Te Loosduinen wierp een jongen een ander met kalk in het gezicht. Een oog- werd erg- getroffen. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek het, dat dit oog terstond verwijderd moest worden. Grappenmakers zijn gisternacht in het ongeveer 50. meter hooge overblijfsel van den Jacobstoren te Vlissingen geklommen, en plaatsten 4 vlaggetjes half stok boven de ruïne. Gisteren was het een jaar gele den dat de toren afbrandde, die nog niet herbouwd is. Donderdag sloeg de bliksem in een klamp hooi te Eierland (Texel), terwijl van een woonhuis een hoek van den muur werd afgeslagen, zonder 'brand te ver oorzaken. Het hooi, dat verzekerd was, ging in vlam men op. In den avond van den 4den September tus-schen 8 en 9 uur, werd ingebroken bij iemand te Muiden en wisten de dieven zich meester te maken van 'n bedrag van 70. Men had zich toegang weten te verschaffen door een vensterraam. Van de daders of dader is nog geen spoor ontdekt. Een herbergier uit Goudriaan, en zijn 70-jarige zwager, die van een familiefeest te Giessen-Nieuw- kerk per rijtuig huiswaarts keerden, zijn Donderdag avond, doordat het paard schrikte, met rijtuig en al in de Smoutjesvliet, onder laatstgenoemde gemeente, terechtgekomen. De herbergier is gered, zijn zwager verdronk. Ook het paard is bij het ongeluk omgeko men. Donderdagmiddag, te ongeveer 6 uur, verscheen uit noordelijke richting komende, een eendekker bo ven Maastricht, die zoo laag vloog-, dat het geluid der schroef alle menschen naar buiten riep en naar boven deed kijken. Hij maakte een groote bocht boven de stad en verdween in de richting Luik. Een looper van de firma Roos Co., te Amster dam, werd uitgestuurd om eenige kwitanties te innen. De man keerde niet terug. Bij informatie bleek, dat reeds een bedrag van ongeveer 900 door hem geïn casseerd was. ALKMAAR's EEREBURGERES. Mevrouw van den BroekB-oshoöm, van wier be langrijke schenking- aangaande hare vereerde tante, Alkmaars eereburgeres, aan het Stedelijk Museum wij onlangs in dit blad bericht gaven, heeft thans met ha re 6 broeders aan het Museum eene herinnering van de grootste waarde aan de beroemde vrouw geschonken, n.l: het, tot dusver in de Koninglijke Bibliotheek te 's-Gravenhage in bruikleen bewaarde, album, waarme de zij op haren zeventigsten geboortedag door 772 vereerders, met Prins Alexander vooraan, gehuldigd werd, door bladen met teekeningen, etsen (om enkelen te noemen van Israels, Alma Tadema en Rochussen), calligrafiën, geschreven bijdragen in poëzie en proza, enz. Zij zijn van staatslieden, geleerden, kunstenaars, letterkundigen, vrienden en andere bewonderaars ha- rer talenten. Is dit album terecht eene groote merk waardigheid te noemen, ook de omkasting in ebben hout, sierlijk en zinrijk georneerd met- zilver en ver guld, is een voorwerp, dat in het Museum zeer de aan dacht zal trekken en op prijs gesteld worden. Men zal eerlang over de belangrijkheid van een en ander kun nen oordeelen ter tentoonstelling betreffende mevrouw Bosboom-Toussaint, welke, in de raadzaal ten stads huize, op den dag der onthulling van haar gedenktee ken, zal geopend worden en waarvoor reeds eene aan zienlijke verzameling is bijeengebracht. Nader zullen wij mededeeling doen over den duur en de toeganke lijkheid dezer tentoonstelling'. Omtrent de plechtige herdenking van den lOOen ge boortedag van Mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint, verzoekt het comité ons het volgende te melden: De onthulling- der buste van den beeldhouwer August Falise, op een voetstuk van graniet, met inscriptie zal plaats hebben des namiddags te 1 ure aan den ingang- van den Alkmaarder Hout. Na een welkomstwoord door Jhr. Mr. P. van Foreest, zullen de verdiensten van Mevrouw Bosboom als schrijfster in een korte re devoering herdacht worden door den heer J. A. Ver- kuijl, leeraar aan de Cadettenschool, terwijl de eere voorzitter van het Comité, burgemeester G. Ripping, het monument namens de gemeente zal aanvaarden. Bij de plechtigheid zal de Nationale Vrouwenraad ver tegenwoordigd zijn door haar viee-presidente, Mej. Joh. Naber. Om twee uur zal1 de gemeente-archivaris, de heer C. W. Bruinvis, de genoodigden ontvangen op de raadszaal, alwaar hij eene ten toonstelling heeft ge organiseerd, die 3 :i 4 dagen zal geopend blijven, be trekking hebbende op boekwerken, levensbeschrijvin gen, portretten, brieven, handschriften enz. van Me vrouw Bosboom-Toussaint. Bij - gunstig- weer zal hierna een tuinpartij gegeven worden op het landgoed „Nijenburg" van Jhr. Mr. P. van Foreest te Ileiloo, waartoe allen, die voor de totstandkoming der buste 'ebben bijgedragen, worden uitgenoodigd. Des avonds geeft tegen betaling de rederijkerskamer „Bilderdijk" eene voorstelling van „Majoor Frans." Voor bijwoning- dezer voorstelling zullen lijsten wor den aangeboden. De inwoners dezer stad worden verzocht 16 Sept. de Vaderlandsche driekleur te ontplooien. EXAMEN POLITIE-DIPLOMA. De heer M. Koster, agent van politie alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor het examen politic-diploma. Naar aanleiding van het adres van den Alkmaar- sehen Bestuurdersbond d.d. 28 Augustus merken B. en \V. op, dat de Verordening op het \yerklooze-nfonds nog- niet in werking getreden is, zoodat de ervaring nog geen uitspraak heeft- kunnen doen of wijziging er van al dan niet wenschelijk mag heeten. Uit de beslissing op het adres van „Mercurius" mee- nen zij te mogen opmaken, dat de Raad met het col lege van oordeel is, dat zoolang- de practijk in de bestaande verordening' geen leemten en noodzakelijke veranderingen heeft aangetoond elke wijziging pre matuur mag- heeten. Zij stellen daarom voor aan den Alfcmaarschen Be stuurdersbond, als beschikking- op zijn adres d.d. 28 Augustus 1.1. te berichten, dat aan zijn verzoek om de erordeniug op het Gemeentelijk Werkloozenfonds te willen herzien, voorhands immers zoolang de bedoel de verordening niet in werking is gebracht en hare toepassing de noodzakelijkheid van eene wijziging- heeft. aangetoond, geen gevolg kan worden gegeven. BENOEMING VAN EEN ONDERWIJZERES AAN DE 3e GEMEENTESCHOOL. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. Mej. C. A. M. van 'tVeer, onderwijzeres te Hoenderloo, 2. Mej. M. L. Pape, onderwijzeres te Heiloo en 3. Mej. J. M. Heilig van I^eulen, onderwijzeres te Castricum. UIT DE BIJLAGEN. Blijkens de bijlage over de rekening- van het ge meenteslachthuis dienst 1911, stegen de ontvangsten bij 6 volgnummers boven de raming-, bij 2 bleven ze be neden, bij 12 volgnummers overschreden de uitgaven de raming, bij 9 waren zij minder. Voor de eerste maal1 wordt den Raad ter goedkeu ring- aangeboden de rekening- van den dienst voor den Hout, de plantsoenen en de k#eekerijen. Zij sluit in ontvang en uitg-aaf met een bedrag van 12371.445. Bij verkoop van herten werd ontvangen 130.98, van watervogels 77.15, van eieren 20.355. De commissie acht het wenschelijk voortaan g-een hooger bedrag als buitengewone ontvangst te verant woorden dan werkelijk ten behoeve van het bedrijf uit de gemeentekas is geput. De rekening der stadsapotheek (van de toelage dei- gemeente, bij begrooting geraamd op 5425 bleek J 659.19° niet noodig), gaf niet tot het maken van op merkingen aa.nleid.ing. Die van het Burgerweeshuis evenmin, en ook niet die van de Kamer van Koophan del en Fabrieken eu die van het Burgerlijk Armbe stuur. Voorgesteld wordt al deze rekeningen goed te keuren. De gemeente-rekening- maakt evenals het vorige jaar een gunstigen indruk. Zij wijst bij een sluitpost van 7122.385 een saldo aan van 44330.71 (inbegre pen 3014.57 voor uitbetaling ten 'behoeve van het slachthuis). Het voordeelig saldo is 11057.9Cr' hoo ger dan het saldo, waarmede de rekening aanvangt. Het bestuur van het Burgerweeshuis verzoekt mach tiging tot af- en overschrijving op de begrooting dienst 1911 en tweede suppletoire begrooting van dat dienstjaar. De commissie tot de belastingzaken, vertrouwende dat door het bestuur bezuiniging zooveel mogelijk in acht zal worden genomen, stelt voor deze machtiging- te verleenen. De begrooting voor de gemeente-reiniging voor 1913 wordt- voorgesteld in ontvang- op 26241, in uitgaaf op 47393, die van de stadsapotheek in ontvang en uit gaaf o-p 7475, met toekenning van een toelage uit de gemeentekas- van 5240.805, die van den Hout etc. in ontvang op 1598.28 en in uitgaaf op 10690.13, die van^ het gemeenteslsachthuis in ontvangst op 29570 en in uitgaaf op 29457.55, dus met een voordeelig saldo van 112.45. MUZIEKUITVOERING door het STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur de heer LI. A. MAAS op Zondag 8 Sept. van 71/2 tot 9V2 urn- in den Hout. Programma: Marche-Russe Ouverture de l'opera „Missolonghi" Stephanie, gavotte Fantaisie de l'operette „La fille de - Madame An got" Pauze: Feestklanken a. Die Wachtparade konnnt O hé, o hé, hoplavalse populaire F Potpourri a. d. operette „Boccaeio" Finale. Ganne, Hérold Czibulka, Lecocq. Maas. Eilenberg. lynnBosc. Von Suppé. CONCERTEN. Naar wij vernemen is de datum van het Sevc-ik- kwariet vastgesteld op 25 October, terwijl de.n 14den November Percy Grainger zal optreden. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 4 Sept. 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van 97.86. Z ANQ V E REEN IO ING DER TOONKUNST-AFD. De wekelijksche repetities van bovengenoemde ver- eeniging zullen beginnen Dinsdag 17 September in het lokaal „de Unie." BURGERAVONDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN TE ALKMAAR De lessen aan bovengenoemde inrichtingen zullen aanvangen op Maandag 9 September a.s., des avonds 7 uur. NIEUW MANNENKOOR. Gisteravond is alhier een nieuw mannenkoor opge richt met aanvankelijk 25 leden, dat den naam zal dragen van „Excelsior." Zangrepetities zullen eiken Vrijdagavond vau 810 uur, op de bovenzaal van café „de Graanhandel", Lut- tik Oudorp, plaats hebben. Directeur van het Nieuwe Koor is de heer J. F. de Haas. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 1 Sept. tot en met 6 Sept. zijn genomen door heeren 0 baden, door dames 1 bad, door onvermogen- den 0 baden. Hoogste temperatuur 60 graden. Vanaf heden is de inrichting gesloten. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITING EN. A. G. den Boesterd, Nassauplein, (huish. aansl.) 381 Eickholt, II., bakkerij, Verdr.oord. 598 I mining J., bakkerij, Fnidsen. 334* Jansen W., Paardenmarkt, (interlocaal). 383 Kluitman's Uitg. Mij., Gebrs., Straatweg. G. Ras, Kem^emerstraatweg, (huish. aansl.). 382 Til, J. van, meubelmakerij, Boterstraat. Burgerlijke «tand. OVERLEDEN. 6 Sept. Ugo Kuiper, 16 j. FRANKRIJK. De Matin is tegenwoordig druk aan het stoken. Nu weer heeft het blad een heftige pro paganda tegen den Duitschen handel met Frankrijk geopend, welke ongeveer neerkomt op een aansporing, om de Duitsche waren in Frankrijk te boycotten. RUSLAND. In Borodino vindt heden de herden king plaats van den- slag- in 1812. De Tsaar zou er heen gaan. Voor de gevallen helden der verschillende regimenten zijn reeds gisteren tien gedenkteekens onthuld. Maandag zal de Tsaar de feesten te Moskou bijwonen. Er moeten nog vijftien veteranen uit den oorlog van 1812 leven, zegt een telegram en die zijn uitgenoodigd de feestelijkheden bij te wonen. Wordt men in Rusland zoo oud? Z\\ I rSERLAND. De Fransche oud-minister-pre- sident en oud-minister van oorlog, generaal de Freyci- net, heeft aan een vertegenwoordiger van een Zwitser- sche Courant 0. m. gezegd, dat hij een vast vertrouwen had in de vredelievende gezindheid van den keizer en dat hij dezen hoogachtte. Van Frankrijk viel geen uit dagende handeling- te vreezén, wijl niemand daar een oorlog wensehte. Drievoudig verbond, tweevoudig verbond en entente cordiale vormen verder de beste waarborgen voor den vrede in Europa, zij zijn het evenwicht, daar aan beide kanten steeds een macht is, die de andere terug-houdt en die geen belang- aan den oorlog heeft, doch het tegendeel. Llij vreesde heelemaal niet een oorlog tusschen Duitsehland en Frankrijk. De vraag, of hij na Agadir aan een oorlog- met Duitsch land had gedacht, beantwoordde hij aklus: „Nooit heb ik een oogenblik aan deze mogelijkheid geloofd, hoewel mijn geheele omgeving dacht aan een oorlogs zuchtige stemming der Duitsche regeering. Ik had mijn vertrouwen op den Keizer." De Fransche couranten wijzen er met ingenomen heid op, dat de Keizer zich zeer lang heeft onderhou den met den Franschen vertegenwoordiger bij de ma noeuvres, generaal Pau, die in den oorlog van '70 een arm heeft verloren. Zij voegen er aan toe, dat de kei zer, wat Frankrijk betreft, uitnemend ingelicht scheen. Gisteren is Keizer Wilhelm in de feestelijk versierde bondsstad aangekomen. In zijn begroetingsrede zeide de president der Zwitsersche republiek o.a.: „Wij hebben het geluk met al onze buren volkomen vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden. Die met het Duitsche rijk zijn de uitgebreidste. De uitwisse ling van denkbeelden en producten tusschen Duitsch land en Zwitserland is zoo belangrijk, dat wij er de g-rootste prijs op stellen die op een voet van gelijkheid te zien voortduren en ontwikkelen. Onze geschiedenis, onze staatsvorm en onze sociale inrichting, hebben er ons toe gebracht het militiestel sel aan te nemen. Wij kennen er de lichtzijde en de schaduwzijde van. Wij aanvaarden met erkentelijk heid alle critieken, zelfs de strengste, die bevoegde rechters zich tegenover ons leger kunnen vormen en wij beijveren ons de onvolkomenheden weg te nemen. De keizer antwoordde o.a.: Deze twee manoeuvTedagen hebben mij in staat ge steld te erkennen, dat op militair terrein geheel Zwit serland arbeidt met een buitengewonen ijver, dat de Zwitsersche soldaat uit vaderlandsliefde met vreugde groote vermoeienissen verduurt -en dat het Zwitsersche leger wordt geschraagd door de liefde, welke het ge- heele Zwitsersche volk het toedraagt." Gemengde mededeelingen. DE MICRO-SEISMOLOGIE. Behalve de aardbevingen, ondervindt de zoogenaam de vaste bodem tal van kleine schokken, die alleen door zéér gevoelige, seismometers geconstateerd wor den. In den laatsten tijd hebben deze buitengewoon lichte schokken de aandacht der seismologen getrok ken, er bestaat een internationale commissie ter be studeering van deze verschijnselen en het is thans ge lukt de oorzaak van sommige van deze vibraties te vinden. Onder meer heeft men geconstateerd, dat de wind, zooals deze op zee de golving- van het water ver oorzaakt, ook de aardoppervlakte doet schudden. Een andere soort schokken schrijft men toe aan het stooten der zeegolven tegen de kusten; door het Duitsche ob servatorium te Apia op Samoa is bewezen, dat sterke branding lichte aardschokken veroorzaakt. IBSEN's HUIS. Uit Kristiania wordt bericht, dat Ibsen's huis aan de hoek van de Drammensvey en de Arbinsgate, waai de dichter jarenlang gewoond heeft en ook gestorven is, in een hotel veranderd zal1 worden. Oorspronkelijk was men van plan daar een Ibsen-museum op te rich ten. EEN MERKWAARDIG EXPORT-ARTIKEL. I11 de Amerikaansche bosschen richt een rupssoort groote verwoestingen aan. Alle tot nog toe beproefde middelen om dit insect te bestrijden hebben geen re sultaat gehad. Thans' wil dé Amerikaansche regeering de proef nemen met sluipwespen, die met hun legboor hun eieren in de eieren, poppen, larven of rupsen van vreemde insecten leggen en deze daardoor dooden. Voor de export naar Amerika worden thans in de bos schen van Brandenburg onder toezicht van de Forst- academie te Eberswald de cocons der sluipwespen in groote hoeveelheden verzameld; ook in de uitgestrekte Silezisehe bosschen zal dit eerdaags geschieden. De export van insecten-larven mag) toch nog wel als een nieuwtje beschouwd worden! DE VERSCHILLENDE SOORTEN NATUUR LIJKE ZIJDE. Behalve de echte zijde, het produet van de Bombyx mori, gebruikt men in de textiel-industrie nog eenige andere minderwaardige zijsoorten, waarover Kohier in het „Elsassischen Textilblatt" een en ander meedeelt. Na de echte zijde komt de z.g. wilde moerbei-zijde, die van eenige in China en Japan levende rupsen, de The- ophilin Mandarina en de Rondotia menciana, afkom stig is, die zich met bladeren van den wilden moerbei boom voeden en voor het grootste deel in het wild le ven, echter ook wel gekweekt worden. Onder de eigenlijke wilde zijsoorten, waartoe de wilde moerbeizij de gewoonlijk niet gerekend wordt, neemt de toussah- zijde de eerste plaats in. Zij is het product van de in Oost-Tndië en Zuid-China levende toussah-spinners (Antheraea Mylitta en Antheraea Pernyi), die zeer groote cocons leveren. De Indische toussah-zijde is glnnzender en lichter van kleur dan de Cbineesche. De bruinachtige draden zijn echter dikker, onregelmati ger, harder en stijver dan die der echte zijde en zij kunnen ook niet gemakkelijk geverfd worden. Tn veel geringere hoeveelheid wordt de Eiia-zijde ver werkt, die van de Indische Attacus ricimi afkomstig is. In kwaliteit komt deze soort met de toussah over een, de kleur der cocons wisselt, naar het voedsel van het insect, tusschen wit-, oranje, rood en bruin. Groote overeenkomst met de Eria-zijde heeft de Aylanthuszij- de, die door de in China levende AttacUs cynthia gele verd wordt. Een andere soort is' de Fagara-zijde van de Attacus atlas, die over geheel Oost-Azië verspreid is en waarvan men de cultuur ook reeds in Europa beproefd heeft. Tusschen de echte en de toussah staat de Yamamai-zijde van de eikenblad-spinner An theraea Yamamai, die in Japan, öhina_en Oost-Indië gekweekt wordt. De geelachtige groote cocon is zeer regelmatig gesponnen, de lichtgroene draad is wat dikker als die der echte zijde. Heel weinig is de veel op toussah gelijkende Moega-zij hekend, het product van de in Indië levende Antheraea assama. Van groot belang schijnt de eerst sedert korten tijd bekende Afri- kaansche of Anaphe-zij te zijn, die door ee-n in Afrika levende soort rupsen gesponnen wordt. KORTE BERICHTEN. Te Klingenthal heeft een 17-jarige jongen blauw zuur vergiftiging gekregen door het eten van pruime- pitten. Hij overleed, hoewel geneeskundige hulp spoe dig aanwezig was. Bij de overstroomingen in Zevenburgen is een spoorwegbrug totaal vernield. Ten gevolge van het slechte weer is het getal dakloozen te Berlijn buitengewoon groot. Da laatste dagen moesten er dagelijks 2400 in de asyls worden opgenomen. In Luxemburg waren drie jongens van 6, 4 en 3 jaar aan het spelen op een achterplaats, waar een varkenshok op uitkwam. Hoe eene zware zeug er uit ontsnapte, weet men niet, doch toen de moeder tehuis kwam, vond zjj liare drie kinderen door het dier half verslonden. Het jong ste zoontje had het aangezicht bijna heelemaal afge knaagd. Het arme kind is enkele uren nadien ge storven. Men hoopt het oudste, zoo erg niet gebeten, in leven te houden, maar het tweede, gebeten aan keel en len den, ligt op sterven. Men vreest voor het verstand der arme moeder. De Berlijnsche Warenhuiseigenaar Tietz heeft ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft 1 millioen mark voor allerlei goede doeleinden weggeschonken. Te Saceonex-le-Petit zijn twee Italianen aange houden, die uit een museum te Genève tallooze me dailles hadden gestolen. Ze hadden nog 1875 ter waarde van 300.000 gulden bij zich. I,natale berichten. MOORDAANSLAG EN ZELFMOORD. HEERLEN, 7 Sept. Vrijdagavond loste de mijnwer ker H. te Kerkerade uit minnenijd een revolverschot op zijn meisje, een fabrieksarbeidster. De kogel drong haar in het hoofd. H. richtte daarna het wapen op zich zelf en schoot zich dood. De toestand van het meisje is bevredigend. ONGEVRAAGD ONTSLAG. DOORNSPIJK, 7 Sept. In de eerstvolgende ver gadering van den Raad der gemeente Doornspijk komt aan de orde een voorstel van zeven leden (de Raad be staat uit elf leden) om den gemeente-ontvanger, den heer B. Rozeboom, als zoodanig ontslag te geven op ronden voorkomende in de verschillende door de Raadscommissie uitgebrachte rapporten betreffende de onregelmatigheden in het gemeentelijk financieel be heer.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2