DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE VOLKSDRANK De beste voor den prijs VAN HOUTEN S No. 213. Honderd en veertiende Jaargang. 1912. MAANDAG 9 SEPTEMBER. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. bij uitnemendheid. Telefoonnummer 3. GOED en GOEDKOOP. 1 Kg. 1.50 ya - o.8o VqKq. f 0.42| Vm - 0.18 BINNENLAND. nnftrtiïni g IA VI VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR. ALKMAAR, 9 September. Keizer Wilhelm heeft deze week een bezoek aan Zwitserland gebracht, dat een zeer regelmatig verloop heeft gehad en doer geen enkel incident werd ver stoord. Zoowel de keizer als zijn Zwitsersche g-astheer kunnen met bevrediging- terugzien op het bezoek, dat geen politiek karakter droeg de Keizer kwam enkel om kennis te maken met het Zwitsersche volksleger, zoo geheel anders samengesteld dan het groote leger, waarvan hij aan het hoofd staat. Algemeen wordt de ongedwongen wijze geroemd, waarop de Keizer, die zich blijkbaar van zijn beminnelijkste zijde dee^l ken nen, met de menschen omging en praatte. Ook de of- ficieele redevoeringen waren hartelijk gesteld en het bleek, dat het bij zulke gelegenheden uitstekend zon der het traditioneels Hoch of Hurrah gaat. Waar de Keizer het Zwitsersche leger uitbundig heeft geprezen, hopen de Duitsche bladen, dat hij nu maar tot de overtuiging is gekomen, dat men ook zonder parade- dril, zonder langen diensttijd en zo-nder kasten-offi- cieren een strijdvaardig leger kan krijgen. De Fran- «ohe bladen, die aanvankelijk slecht te spreken waren over dit bezoek, werden gerustgesteld door de nadruk kelijke verklaring van den president, dat de republiek op haar onafhankelijkheid trotsch gaat, waardoor de internationale positie van Zwitserland duidelijk werd aangegeven. In Duitschland wordt den laatsten tijd, vooral in de groote steden, de kwestie der vleeschnood steeds acu ter. Er worden groote protest vergaderingen gehouden en in verscheidene volksvertegenwoordigingen der af zonderlijke Duitsche staten en in stedelijke gemeente raden heeft men het droevige verschijnsel besproken en getracht middelen te vinden, waardoor aan de ge. volgen tegemoet gekomen wordt. Het blijft echter bij spreken, daar men in de toonaangevende kringen niet wil aan den eenigen afdoenden maatregel: open stelling der grenzen voor het buitenlandsch vee* Daar voor is noch in den Bondsraad noch in den Rijksdag een meerderheid te vindon, zoodat men wel aangewen zen is op weinig batende hulp, welke de ontevredenheid veeleer doet stijgen dan verminderen. In de Engelsche havenstad Newport kwam het parlement van den arbeid" bijeen, het Britsch vak- vereenigingscongres, waar 1971109 georganiseerde ar beiders vertegenwoordigd zijn. In Engeland is de wig der anti-the.» nog niet in het vakvereenigingswezen gedreven, daar voert de gematigdheid iu de werklie den-organisatie nog den boventoon, daar prijst men bovenal het werk van den arbeid als blijvend resultaat der beschaving. De voorzitter van het congres, dit maal een sociaal-demoeraat, hield een redevoering, welke te voren door het geheele bestuur was goedge keurd. Van de vele onderwerpen, welke er behandeld werden, willen we even de aandacht vestigen op het landbouwvraagstuk. Een der sprekers heeft medege deeld, dat in de laatste 30 jaren meer dan 200.000.0(H) acres grond aan den landbouw zijn onttrokken en dat het getal landarbeiders met 900.000 is verminderd. De landarbeiders trekken naar de steden, waar ze lage loonen krijgen en bovendien den loonstandaard druk ken, of ze gaan landverhuizen, zoodat Engeland steeds minder flinke landarbeiders krijgt en het steeds moeie- lijker zal worden, braakliggende gronden in cultuur te brengen. Aangenomen werd een motie waarbij aan gedrongen wordt op het in cultuur brengen van braak- liggenden grond, terwijl er een commissie werd be noemd, welke een nader onderzoek naar dit belangrijke vraagstuk zal instellen. Belangrijk is zeker ook een motie inzake het onder wijs. Over de vraag: al of niet neutraal onderwijs dreigde n.l. een religieus geschil te ontstaan, dat na tuurlijk zou eindigen met de versnippering, welke el ders in het vakvereenigingswezen heeft plaatsgevon den. In Engeland heeft men een dergelijke noodlotti ge scheuring weten te voorkomen, het vraagstuk, dat een gevaar voor de eenheid vonnt, uitgeschakeld. Op voorstel der katholieken werd besloten, voortaan op de congressen de kwestie van de neutraliteit der school te laten rusten. Ie Konstantinopel is het congres van het comité voor eenheid'en vooruitgang geopend. De vrees, dat het nieuwe kabinet het congres niet zou dulden, of dat de Jong-Turken zich onder de tegenwoordige om stoudigheden niet in de hoofdstad zouden durven wa gen is dus ongegrond gebleken. De belangrijke kwes ties, welke er ter sprake zullen komen zijn de vraag, of het comité al dan niet aan de aanstaande verkie zingen zal deelnemen en of er reden is het comité om te zetten in een georganiseerde partij. In elk geval schijnt het op het oogenblik met de eenheid al even droevig- gesteld te zijn als met den vooruitgang-. Op den Balkan heerscht thans een oorlogszuchtige stemming tenminste de Engelsche bladen zeggen het en het is zeer de vraag, of zij wel het volle ver trouwen verdienen. Naar verluid der Engelsche be richten moeten Bulgarije, Servië en Griekenland over gemeenschappelijke operaties tegen Turkije beraadsla gen. In Sofia vooral zou men oorlogszuchtig- gestemd zijn en van meening wezen, dat de Macedonische kwestie nu eindelijk maar eens opgelost moet worden en de Macedonische Bulgaren maar eens onafhankelijk moeten worden gemaakt. Een nieuwe oorlog, even roemrijk als de Turksch-Italiaansclre wellicht? De schoolgaande jeugd mag- den oorlogvoerenden la ter dankbaar zijn zij zal niet veel last van dezen oorlog krijgen en geen zeeslagen of veldslagen van buiten behoeven te leeren. De oorlog wordt thans alleen maar op het papier gevoerd' en inmiddels praat men erover, hoe men hem kan doen eindigen. Turksche en Jtaliaansche afgevaardigden zijn bezig het terrein te verkennen, waarop de vijanden elkaar zouden kun nen ontmoeten om vrede te sluiten. Inmiddels heeft de regeering- te Rome een belangrijk besluit openbaar gemaakt: met het stelsel van het éénhoofdige bevel hebberschap over de Italiaansche strijdmacht wordt gebroken, generaal Caneva is van zijn betrekking ont heven, tot zijn. opvolger in Tripolis wordt generaal Magni benoemd, tot die in Cyrenaïca generaal Bricco- la. Lit deze mededeeling- wordt het besluit getrokken, dat het plan de campagne van generaal Caneva, om zich enkel aan de kust te handhaven en niet in het achterland binnen te dringen, niet de blijvende in stemming der regeering- heeft kunnen verwerven. En het heet, dat de Italiaansche troepen binnenkort weer geducht aanvallend zullen optreden, van Tripolis naar Azizia en Garian zullen oprukken, zullen trachten de hoogvlakte achter Benghasi te bereiken en van Derna uit zullen beproeven de vooruitgeschoven stellingen der Turken-Arabieren aan te vallen. Het hernemen van de vijandelijkheden is geheel in strijd met het spreken over den vrede. Misschien ech ter wil Italië Turkije op deze wijze tot de grootst mo gelijke toegevendheid dwingen. In elk geval' kan het overhaast geannexeerde gebied .Italië nog heel wat kosten! De Franschre troepen, die in Marokko opereeren, zullen naar Marrakesj oprukken. Generaal Liautey, de opperbevelhebber heeft verklaard dat de* toestand reeds ernstig is, maar binnen enkele dagen nog ernsti- ger zou worden. Hij heeft troepen noodig- en voor betere bezoldiging- geld. Is het wonder, dat de aanvankelijke geestdrift voor het Marokko-protectoraat geducht begint te tanen Zelfs in de Fransche bladen kan men lezen, dat de algeheels verovering van Marokko misschien wel een half milliard kosten en een twintig jaar duren kan terwijl intussclien Frankrijk een leger van een 100.000 man in Nöord-Afrika zal moeten onderhouden. En zouden deze troepen in geval van oorlog plotseling naar Frankrijk gevoerd worden, dan zou een algemee- ne opstand der Fransche koloniën Ln Afrika er het «gevolg van zijn. ,,A1 wat wij doen kunnen, merkte de „Cri de Paris' op, is te hopen, dat het experiment ons ditmaal nog niet zóó duur te staan komt ak velen vreezen." Schraler troost is wel haast niet denkbaar! H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder is van plan de eerste dagen van October Soestdijk te verlaten, tot het ma ken van een buitenlandscbe reis. SLUITING ZITTING' STATEN-GENERAAL. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald, dat de te genwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag- 14 dezer, des namiddags te drie uur. De minister van Binnenlandsche Zaken is ge machtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, teneinde in een veree nigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. DE DOOP VAN EEN PRINS. Zaterdag had in de H. Jacobuskerk te 's-Gravenha- ge de doopplechtigheid plaats van den aldaar geboren Prins De Linge, zoon van Prins De Linge, Belgisch gezantschapsraad in Den Haag en Prinses De la Ere moille. De Koning- van Belg-ië had het peetschap over den jonggeborene aanvaard en werd 'bij de plechtigheid vertegenwoordigd door baron Fallon, Belgisch gezant Meter was prinses Frederik van Turn en Taxis, zuster van den vader. NATIONAAL OO'MITé 1913. Het Nationaal Comité 1913 heeft met een extra boot der Batavierlijn uit Rotterdam, een tocht naar de Zeeuwsche stroomen gemaakt via Dordtrecht, Middel burg en Vlissingen. Tot de genoodigden behoorde ook de eere-voorzitter Prins Hendrik, die echter, evenals minister Tahrta, verhinderd was de reis mede te maken. Tijdens de reis werd aan boord vergaderd onder voorzitterschap van jhr. C. F. van de Pol. Van regeeringswege was aan het comité toegevoegd mr. J. C. A. Everwijn. DOUANEtAMBTENAREN IN INDIë. Ten einde te kunnen voorzien in de noodzakelijke aanvulling' van het korps douane-ambtenaren in Ne derlandsch-Indië zijn hier te lande 18 jongelieden in opleiding genomen, terwijl er op gerekend wordt dat dit aantal met nog- een 15-tal vermeerderd wordt. KRIJGSBEDRIJVEN IN DE KOLONIëN. Het plan bestaat, aan het krijgsgeschiedkundig ar chief van den generalen staf van het leger hier te lan de een zelfstandig bureau te verbinden ten behoeve van krijgskundige nasporingen betreffende de krijgsbe drijven in de koloniën. Aan dat bureau zal verbonden worden een gepensionneerd officier van het Indisch leger met een schrijver. Gemengd nieuws. DE ZAAK VROONS. Er bestaat thans zekerheid} dat aan H. P. Vroons, den 20 jaar geleden door een dwaling der autoriteiten ontslagen werkman der Marinewerf te Amsterdam, een wekelijksche uitkeering van 12 zal worden toe gekend, terwijl, in geval van zijn overlijden, ook voor zijn weduwe wordt gezorgd, Op de jongste jaarlijksche audiëntie te Amsterdam werd V. in de gelegenheid gesteld zijn zaak uitvoerig aan H. M. de Koningin uiteen te zetten. En de thans genomen maatregel is kl aarblijkelijk aan de persoonlijke bemoeiingen van H. M. te danken. (N. Ct.) ERNSTIG ONGEVAL. Aan de in aanbouw zijnde huizen in de Maarten Harpenszoon Trompstraat te Amsterdam heeft een ernstig ong-eval plaats gehad. Toen de' opperman A. v.d. Bosch met een kalkmout naar boven ging en deze op den steiger neerzette, geraakte door den schok eenige klossen los waarop de -schakels- rusten die weder de kortelings dragen. Het touw, doorweekt van den regen dat bij de klossen de kortelingen met de stei gerpalen bijeen hield, bleek niet bestand tegen de zwaarte en gleed naar beneden. De gelieele steiger stortte daardoor in elkaar, de oppennan v. d. Bosch en de metselaar T. Simonis, die op den steiger aan het werk was meesleepend. Zwaar gewond werd v. d. Bosch opgenomen en per auto-brancard naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Ook de metselaar Simonis die na den val nog opstond en wegliep, doch een eind verder in elkaar zakte, werd met dezelfde gelegenheid daarheen gebracht. Beiden werden ter verpleging opgenomen. INBRAAK. In het filiaal van de Coöperatieve Vereeniging De Volharding, aan de Reg-entesselaan in Den Haag', is gisternacht ingebroken. Nadat bij de politie aangifte was gedaan, bleek, dat de daders zich toegang hadden verschaft door over een muur in de Cartesiusstraat te klimmen en aan de achterzijde van den winkel uit een der ramen de glasplaten van een glasjalousie te ver wijderen. Verdwenen waren stukken kaas en ver schillende winkelwaren, terwijl op zeer baldadige wijze in den winkel was huisgehouden: kluiten boter en eieren waren tegen de wanden en de ruiten geworpen. Ook werd eenig- geld uit de cassa vermist. Door middel van twee politiehonden wei-den de ver moedelijke daders opgespoord, een jongen van 16 en een van 20 jaar. De beide honden kregen lucht aan een laddertje, dat tegen den muur was geplaatst en waarop de daders vermoedelijk hadden gestaan. Een der honden ging de Van Swindenstraat in, de andere liep- door naar de 2de Cartesiusstraat, waar hij een Stal inliep. Bij visitatie'van een in dien stal staand rijtuig werd daarin een stuk kaas gevonden, verpakt in een zak van De Volharding. Een knechtje van den stalhouder werd daarop aangehouden en legde een volledige bekentenis af. Bij het verder ingestelde on derzoek bleek, dat de kameraad van dezen jongen, di» met hem de inbraak had gepleegd, in de Van SwindeD- straat woonde. I I i DOOR DEN REGEN. Een aantal veehouders in de provincie Friesland hebben hun vee op stal gebracht. De vele en zwar« regenbuien hebben, vooral in de lager gelegen landen, de weilanden doorweekt en koud gemaakt, door den drassigen bodem wordt het gras vertrapt, waardoor liet weiland zeer lijdt-. Wijl de handelswaarde van het vee hoog en de hooivoorraad ruimschoots voldoende is, zijn dit mede redenen de dieren niet langer aan de slechte weersinvloeden bloot te stellen. In Friesland breidt de aardappelziekte zich dooi de regens in de laatste dagen snel uit. Vooral de Mun- stersc-he soorten worden aangetast. Op sommige ak kers is wel 30 pCt. van de vrucht ziek. Op do zand gronden worden de aardappelen voor de fabrieken ge kocht; de prijs is niet hoog, 85 a 90 et. per II.L. Som mige verbouwers verkochten in voorkoop voor 1 den ILL. Ook het water in de Zaan of beter gezegd in Soliermerboezeni stond de laatste dagen zeer hoog, wat aanleiding gaf tot allerlei geruchten. De een vertelde dat de Ivalverpolder onderliep, een ander, dat de fa brieken stop gezet moesten worden. Zeker is dat de reusachtige regenval der laatste da gen, gevoegd bij de onmogelijkheid om op zee te spui en, liet water voor dezen tijd van het jaar buitenge woon hoog- deed zijn. Bti de was ging zeer snel. Woensdag was de stand van het Zaanwater nog om streeks 30 cM. onder A. P. en Zaterdag stond het op A.P. De aanwaaiende wind had daaraan ook voor een deel schuld. 't- Lest heugt het best, zegt het spreekwoord en ook nu -bleek weer, hoe spoedig' de menschen vergeten. „Bij mijn heugenis," zoo hoorden we iemand zeggen, „is het tal van jaren geleden, dat het Zaanwater zoo hoog stond." En ziet, in de maand Januari van 1906 en van 1907 werd eenzelfde hoogte bereikt en in Octo ber J905 werd zelfs 3 c.M. -f- A.P., zoowel voor buiten als binnenwater geregistreerd. Een zeldzaam hooge stand werd ook bereikt op 21 Juni 1903. Toen steeg het water ook boven A.P. en het meest frappante daarvan was, dat 's avonds en 's nachts met een verval van 15 c.M. werd gespuid. Niettemin dient herhaald, dat een waterstand op A.P., gelijk dit jaar werd behaald, voor September iets buitengewoons is. Zaterdag woei dan ook de vlag- van den watermolen „Het Leven," als een teeken, dat de molens niet meer op Schermerboezem mochten uitpompen en dat evenmin met de sluizen voor de poldervaarten en slooten geschut mocht worden. Zondag-morgen was het water echter reeds 20 c.M. gezakt, zoodat voorloopig het gevaar geweken is. (Tel.) VAN DEN LANGENDIJK. Gedurende de week van 27 September werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 658 zak aardappelen, 1980 baal zilveruien, 6798 pond slaboonen, 10000 pond augurken, 75400 bloemkool, 218100 roode kool, 72800 gele kool, 73600 witte kool, 68600 bos en 256 baal wortelen. 1116 baal uien en 650 rammenas. UIT HOORN. In de werkzaamheden voor den aanleg- der vlucht- haven alhier is een groote belemmering' gekomen. Het Zuiderzeewater n.l. liep Zaterdag zoo hoog- op en stuwde zoo sterk tegen den nieuwen dijk om de haven n aanleg, dat groot gevaar bestond, dat hij zou be zwijken. Men wist ton slotte niets beters te doen dau den dijk door te steken. Daardoor alleen kon hij be houden blijven. De haven liep daardoor natuurlijk iadelijk weer vol. UIT WEST-GRAFTDIJK. Door de aanhoudende regens van de laat9te dagen en door het malen van de molens en stoomgemalen heeft het buitenwater een aanzienlijke hoogte bereikt. Vele erven staan onder water en het wat-er nadert de huizen. Zaterdagmiddag was het water een paar c.M. boven peil. Stoomgemalen en molens moesten stop gezet worden. UIT LIMMEN. De heer P. Ooykaas alhier slaagde voor het exa men wiskunde 1. o. (art. 86). UIT AKERSLOOT. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen Ds. .1. van Dijk van Nieuwveen.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 1