HET KOMENDE PARLEMENTAIRE JAAR. STADSNIEUWS, BUITENLAND. UIT OTERLEEK. Door den heer J. J. Stroomer alhier werd den 7den September bij het Concours Hippique te Medemblik in de rubriek tweespannen de 2e prijs behaald met zwarte bles van den lieer van den Berg te Benthuizen en de bruine bles van den heer Stroomer. (De bruine is de moeder van de zwarte). In 't landbouwnummer verwierf de bruine bles den ttveeden p-rijs en de zwarte bles een 4den. MOORDAANSLAG. I)e dochter van een uitdrager op den Goudschenweg te Rotterdam had eenigen tijd verkeering met den 24-jarigen bootwerker Koekoek, doch had die verkee ring een paar dagen geleden afgemaakt. Koekoek liep nu rond met moordplannen. Vrijdag nog werd hij door de politie aangehouden, die beslag 'legde op een geladen revolver, welke hij bij zich droeg, en hem be keurde krachtens de Wapenwet. Hij beloofde het meisje niet meer lastig te vallen, doch Zaterdagavond 6 uur was hij weer bij het huis. Een politieagent, die daar op wacht stond, beproefde hij met een praatje weg te krijgen, en toen dat niet gelukte, loste hij eens klaps een schot op dien politieagent, die echter ter zij de week en niet geraakt werd. Zijn kans schoon zien de vloog hij naar binnen, vond daar den vader, die het huis uitliep, waarop Koekoek naar de keuken vloog, waar de dochter des huizes bezig was, op "wie hij twee schoten loste. Eén trof haar in het dijbeen, de andere kogel ging in den muur. De agent kwam ter liuTp, een worsteling ontstond, waarbij in het huis groote verwoesting werd aangericht. Zich overmand ziende schoot Koekoek zichzelf twee kogels in de borst. De dader werd naar een politiebureau en van daar bewus teloos naar het ziekenhuis overgebracht. Ook het meisje werd in het ziekenhuis opgenomen. UIT HEER-IIUGOWAARD. Bij Kon. besluit van 15 Augustus is toegelaten als vereeniging uitsluitend in het belang van verbete ring der volkshuisvesting werkzaam, de vereenigingen Bouwvereeniging Heerhugowaardsbelang, gevestigd te Heerhugo waard. DE MENEER-MET-T-LINTJE, Oh, de meneer-met-'t-lintje! Wat is hij hier groo- ter dan ergens elders. Hoe gemakkelijk zouden er van zijn faits et gestes in 't Haagsche leven eenige kolommen te vullen zijn. En gelukkig zien wij tel kenjare de opengekomen plaatsen gelukkig weer aan gevuld, zegt de Haagsche medewerker der Prov. Gel- dersehe en Nijmeegsche Courant. En ziet men de gloed-nieuwe kleuren nu te voorschijn komen, dan kan men het de gelukkige bezitters best aanzien, welk een periode van onzekerheid en spanning, van to be,or not to be er werd doorgeworsteld voor dat groote levens moment gekomen was. Steeds maar heen en weer ge rukt, gestuwd en geduwd tusschen die de hersenen pijnigende gedachten d-at men 'h e m z'n beurt nu eens zou laten voorbijgaan en 't geknoei en gekonkel van •Irt'georige collega's werkelijk victorie zou kraaien Maar wanneer 't dan goed loopt! Ziet ze nu maar «ïens geuren i.n de drukte van 't verkeer of bij ochtend of middag in de tram die hen bureauwaarts voert of hen van de „Witte" naar huis brengt. In de tram is de meneer-met-'t-lintje als de koning op z'n troon. Ontgaan doet het hem zelf allerminst hoe aller oog afwisselend belangstelling toont voor dat kleurige 'dingske in zijn jas-lapel en hoogst deszelfs eigen per soon. Hij begrijpt 't maar al te goed dat de meesten 't hem toch niet zullen' gunnen, ja er geen hoogte van kunnen krijgen hoe hij er voor in aanmerking kon ko men. Vraagt ge 't hem trouwens zelf, dan zal hij niet zonder eenige -geheimzinnigheid u gulweg verkla ren 't zelf evenmin te weten. Om er toch direct op te laten volgen dat men in den regel van zijn eigen ware verdiensten 't minst bewust is, zoo'n lintje lang niet zoo gemakkelijk te krijgen is als sommigen meenen en de Regeering 't weet te geven wien 't toekomt. Zoo •orakelt de meneer-met-'t-lintje, die we nu weer sinds enkele dagen in legio verschijningen, soorten en kleu ren zien te voorschijn komen en menigeen de verzuch ting ontlokken: .„hé, jrij ook al?" De persoon in kwes tie denkt er natuurlijk anders over. Hij kan 'r nog iang- pleizier van hebben, juichen de dankbare vrouw en kinderen. Vermoedelijk wel bij de gedachte dat 't .altijd nog' maar het aangenaamste is om 't bij-je-leven te krijg-en. Wat niet- steeds 't geval is. Vergissingen met lintjes zijn steeds legio geweest, niet hier alleen maar overal! Natuurlijk is 't slordig, al is 't dan zoo heel erg niet. Want in 't kleinere soort lintjes be gint, tusschen twee haagjes aardig de klad te komen. Werd elk kruisje op 't goudschaaltje der zuivere waar deering gewogen, de medaille in goud, zilver of brons zou in menig geval meer waarde krijgen. Maar daar ga ik niet op in. Nomina sunt odiosa en. ik wil niet zelf in verdenking komen. Toch geloof ik dat ze 't op de maan heel anders aanpakken. Wanneer u de meest onbekende der Offenbach-operetten met tekst van Cremieux: „Voyage a la lune" bekend is, dan geeft g-e me direct gewonnen. Daar begint men al met aan iedereen op den dag zijner geboorte alle mo gelijke onderscheidingen te geven die er maar te krij gen zijn. Of de gelukkigen er ook een ridderorden- kast u la Dr, Kuyper bij cadeau krijgen om al die kruisen en penningen te bewaren weet ik niet. De tekst vermeldt er ten minste geen zier van. Maar 't belangrijkste is dat bij elke gelegenheid dat deze-of- geno zich daar in het rijk van de maan jegens staat of maatschappij bijzonder verdienstelijk maakt, hem een eereteeken, kruisje of -penninge wordt afgenomen. Met linten „en éeharpe" en commandeurs-kruizen geboren, gaan dus de meest-verdienstelijke maanbewoners met leege handen de kist in. Een handige variété-directie zou ons nog best op deze Offenbach-sche muziek kun nen vergasten. Net als de Gijsbrecht op Nieuwjaars avond zou 't voor 3(1 Augustus best nog een kas-stuk kunnen worden. Dat Ooquelin Ainé aan een lintje niet zooveel waar de hechtte en althans met zijn mond verzekerde 't niet noodig te hebbon, vertelde ik u geloof ik al eens vroe ger. „Quand je passe, on me reconnait, cela me suf- fit. Ma decoration, c'est- mom nez," verzekerde de oolijkert. En in „Niniche" wordt de ridderoi'den- jackt als volgt geparodieerd. „Niniche" is door een badman uit zee gered en deze daad van moed moet beloond worden. Daarvoor neemt de Koning een rid derkruis vau zijn borst en geeft 't den badman. Na tuurlijk moet de leege plaats op des vorsten jas zoo spoedig mogelijk worden aangevuld. Zoo'n kwestie kan niet wachten, geen dag en geen nacht. Zelfs niet tot de terugkomst thuis. In „Niniche" ziet de vorst kans om zich letterlijk a la minute uit den nood te helpen. Zooals de tailleur van den lapel van zijn jas aan de achterzijde in den regel een spelden-magaziju pleegt te maken, heeft onze vorst aan de achterzijde alle mogelijke ridderkruisjes gereserveerd. Eén hand beweging is slechts noodig om des vorsten borst weer in de oude schittering te brengen. Waar al die oude kruisjes blijven? Ben ik goed in gelicht, dan moeten ze hij den dood van den geridder de worden teruggezonden. Wat ook niet altijd gebeurt. Maar de teruggezonden exemplaren worden van wege de kanselarij der beide orden weer opgemaakt om an- derer borst te kunnen sieren. De schittering zal er niet minder om wezen. En wat niet weet ook niet deert! Daarom werd 't bij mijn weten om deze reden ook nooit als geweigerd teruggezonden. t Opmaken y?n zoo'n oud ridderkruis is in ieder geval niet zoo'n karwei als 't pasklaar maken van een oude minister- jas. Of dat wel eens gebeurt? Ik heb er een specia liteit van 't vak naar gevraagd. De vraag zelf scheen onzen artist in groot-gala-costumes eenigszius te hin deren. Van vak-geheim gewaagde onze vriend niet. Mijn gemoedelijke opmerking dat je magere eu dikke ministers hebt en dergelijke pakjes er niet op berekend zijn om ze door de kinderen te laten afdragen ont lokte ten slotte de erkenning, dat 't in ieder geval toch tol de hooge zeldzaamheden behoort. Dus iu 's mans carrière niet tot één geval beperkt bleef, 't Hooge woord was er dus uit, Om namen was 't me verder niet te doen. Ook niet om den prijs die de nieuwe titularis in zoo'n geval voor z'n half-sleetsche spullen betaalde. Nieuw kost een ministers jas 225; de blauwe pantalon 32; de witte idem 34; de steek met pluim 49; de degen 28, de scheede (witte) 2.50; ten slotte de trommel om alles en alles mot- vrij in te bewaren 6. Te zamen de kosten van 3-76.50. Wie het leest, knippe 't maar uit. Je weet niet hoe 'm dubbeltje rollen kan. En 't is meer ge zien. 4 EEN KOLONIE. Jan van de Munt schrijft in de Leeuw. Ct, De Rijp, zooak ze nog steeds, buurt IJ. IJ., zooals ze niet meer heet, heeft voor den vreemdeling steeds nog den naam te zijn het oord van dat soort ontspan ning, waartegen de tegenwoordige regeering met kracht van wet en kracht van politievuist strijdt. En dat niet geheel zonder reden! Maar het leven van onze stad openbaart zich in zoo groote verscheidenheid, dat het verkeerd zou zijn de beruchte Pijp te beschou wen uitsluitend als de wijk der schuldige en onschul dige vreugden. Er is zooveel anders nog, zooveel meer onder de tallooze daken van dit eentonig huizen-com plex. Zoo is er sedert geruimen tijd gevestigd een kolonie. Niet van Blaricumsche blootvoeters, of van drukwerken verspreidende anarchisten, ook is het geon pendant van dat Russische kolonietje in de Blasius straat bij de nieuwe Amstelbrug. De kolonisten zijn alle Nederlanders, en ze leven een stil, uiterst ingeto gen leven. Zelden wagen ze zich op straat. En als ze het doen, dan g'aan ze met drie, vier man te gelijk. Angstig, als bevreesd voor die groote wereld, rondom hen, houden ze elkander vast, hand in hand, of ge armd. Ze kijken, star voor zich uit, sp-reken nooit met iemand en zelden richt een ander het woord tot- hen. Waarom zij ij. ze zoo stil, waarom houden, ze elkan der vast?. Och, tez£F; ze zijn blind! In de Rusteburgerstraat, epn dter jongere aanwassen aan de Pijp, is-een fabriek yan yietep. gtcplen, manden enzoovoort. Daar werken ze, daar verdienen ge pen schamel stukje brood. Het licht der oogen ontberend, zijn ze wel verplicht dicht bij hun werkplaats te wo nen. En zoo vormde zich in de Pijp, die kleine kolonie van medèmenschen, die kleine oase van droeve deugd en sobere arbeidszaamheid te midden van de wijk van ijdelheid en zonde. Wat ons op politiek gebied in de straks aanvan gende Kamerzitting te wachten staat is nog tamelijk onzèker, zegt de Haagsche correspondent van de P. C. In de Troonrede zullen de voorstellen tot grondwetsherziening worden aangekondigd, maar liet schijnt niet de bedoeling te zjjn ze nog in behande ling te brengen. Hoogstens zal 't sectie onderzoek nog in de laatste zitting-periode plaats hebben, zoo dat de verkiezingen van Juni ook over die voorstellen zullen loopen. Alles wordt er naar ingericht om vóór de begrootingscampagne de ouderdoms en invalidi- teits-verzekeringen en de nieuwe bakkerswet af te doen (de ziekte-verzekering is aan een hoogen kap stok opgehangen) en in Februari het tarief ter hand te nemen, of men er dan mee gereed komt, is nog zeer de vraagdoch 't doel is om op deze wjjze het kiezersvolk voor de vraag te plaatsenwilt ge de in voering van de sociale wetten dan moet het tarief worden aanvaard en aan de tegenwoordige regeering gelegenheid verschaft voor de invoering in de vol gende wetgevende periode, waarin dan ook de grond wetsherziening aan de orde komt. Zeker is het dat wij een ongekend druk werkjaar in het Parlement te gemoet gaan. De nieuwe presi dent der Tweede Kamer jhr. mr. Yan Nispen tot Sevenaer blijft er voor aangewezen zal de handen vol hebbeD. Want men verzekert dat de Kamer van September tot Kerstmis onafgebroken bijeen blijft en van begin Februari tot in Mei zal doorwerken om 't rechtsche werkprogram er door te slepen. Voor ob- struetionisme van de linkerzijde behoeft geen vrees te bestaan, maar men zal van dien kant zich niet laten weerhouden van een degelijke behandeling der zaken en dan is het, zelfs bij de grootste inspanning, schier ondenkbaar dat men hei partijwerk tot volledige vol tooiing zal kunnen brengen vóór de verkiezingen van Juni. NED. ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP. In de laatste vergadering der afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap werd door den heer J. A. Zwarteveen een uitvoerig verslag uitgebracht omtrent de Algemeene Vergadering van het Nederl. Ond. Genootschap op 6 en 7 Aug. 1912 te Rotterdam gehouden. Op twee belangrijke zaken werd inzonderheid nogmaals de aandacht gevestigd, len dat. het Ned. Ond. Gen. zich verklaard heeft vóór onderwijs rijkszaak en 2en de aanneming van de mo tie De 67ste algemeene vergadering van het Neder landsch Onderwijzersgenootschap vergaderd te Rotter dam op 6 en 7 Aug. 1912, kennis genomen hebbende van het voorstel der Grondwetscommissie om artikel 192 der Grondwet in dier voege te wijzigen, dat onderwijs van overheidswe ge alleen verstrekt wordt, voor zoover daarin niet dooi de ingezetenen zelf wordt voorzien, waardoor dus de bijzondere school regel, de openbare aanvulling- zou worden, van oordeel, dat eene wijziging- van art. 192 dor Grondwet in dezen geest noodzakelijk ten gevolge zou hebben: eene meerdere splitsing cWr schoolbevolking naar de godsdienstige richtingen en naar rangen en standen, dan thans reeds het geval is, een uitbreiding van het aantal kleine scholen, waarin bij eene onvoldoende klassenindeeling het on derwijs niet tot zijn volle recht kan komen, verklaart met nadruk een wijziging van art. 192 der Grondwet in den geest van het betreffende voorstel in hooge mate schadelijk voor onze volksontwikkeling en onze volkseenheid, spreekt den wensch uit, dat de Staten-Generaal hunne medewerking tot een. dergelijke wijziging- niet zullen verleenen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van Re geering en Volksvertegenwoordiging. Aan den afgevaardigde werd dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag en daarna werden nog enkele zaken bespro-ken o.a. een onderzoek naar de wensche- lijkheid van en de belangstelling voor een eventueel op te richten cursus in illustratief teekenen alhier. Onder dankzegging' voor de betoonde belangstelling werd daarop de bijeenkomst gesloten. KORTE BERICHTEN. Te Borne is een jonge timmerman van een in aanbouw zijnd® fabriek ojj een betonvloer gevallen. Enkele uren later is hij overleden. r In een logement op het Groote Kerkplein te Rot terdam is door de recherche aangehouden een kellner uit Plock, (Russisch Po-len), die 4000 roebel verduis terd had eu naar Amerika wilde vluchten. Er werden nog 400 roebel in zijn bezit gevonden. De aanhouding geschiedde op telegrafisch verzoek. Bij de Haagsche politie kwamen den iaatsteii tijd herhaaldelijk klachten in omtrent diefstallen van chry santhemums ten nadeele van een tuinder aan den Loos-duinscheweg te 's-Oravenhage. Door een agent van politie en een zoon van den tuinder werd dezer dagen een man betrapt in een der broeikassen. Peze man is als verdacht van poging tot diefstal ter be schikking- van de justitie gesteld. Een 2de luitenant der artillerie te Bergen-op Zoom, wiens paard, dat schrok yan een rangeerenden trein, op hol ging, is ter aarde gestort en met een ernstige schedelbreuk in het militair hospitaal opge nomen. Bij de aankomst te Rotterdam van den laatsten eleetrischen trein uit Den Ilaag, is Zaterdagavond een gepens, O.-I, onderwijzer bij het uitstappen met het onderlijf tusschen de treeplank en bet -perron bekleipc geröakt. Twee dokters, verleenden geneeskundige hulp. Een half uur na het ongeval is de ongelukkige aan de gevolg-en van de bekomen kwetsuren overleden. Een milicien, die fe Rde yoor herhalingsoefenin gen onder de wapenen was, sloeg bij eene oefening op de heide met de kolf van zijn geweer naar een opsrpin- genden haas, met het gevolg dat de kolf brak. Blijk baar bevreesd voor straf, is bij spoorloos verdwenen, zijn uniform bij een familielid achterlatend, Genoem de milicien is gehuwd en afkomstig uit Barneveld, Een 12 uur is te Haarlem de machinist Y. B„ vader van 9 kinderen, die van zijn machine sprong door een binnenkomenden sneltrein in drie stukken gereden. De dood trad dadelijk In. Tengevolge van de vele ongeregeldheden, die et- in den laatsten tijd, vooral Zondags, in het dorp Zwaagwesteinde voorkomen, hebben de twee herber* giers aldaar een twintigtal collega's in de gemeente Dantumadeel tot een vergadering uitgenoodigd, waar in zij voorstelden te bewerken dat alle herbergen in de gemeente Zondags oig f uur gesloten moeien woyden- Geen der uitgenoodigden wenschte echter mede te wel ken om ter wille van lastige Zwaagwesteinders zioh zelf de nering op te zeggen, Uit de preventieve hechtenis is ontslagen, na daarin ruim drie maanden te hebben doorgebracht, Egbert Oost, landbouwer te Zuidwolde, verdacht van in de maand Mei opzettelijk zijn zoontje Hilbert van het leven te hebben beroofd. Te Teymnnten is een machinist door het vlieg wiel van een stoomdorsclunacbine gegrepen en gedoqd. BRUGOE-PRAET, Wat is een brug? Een overgang- van hout of steen zegt het woorden boek. Maar als er dan geen dusdanige overgang in ca- su dus geen brug is, is er dan een brug t „Wel zeker" zegt de bruggeman, aan den Voordam, die praten moet als Brugmans, om het bruggeld uit de zakken der schippers te krijgen. Wel neen, beweren de schippers, die weigeren ovpr de brug te komen. Waar geen brug is, zoo redeneeren zij, daar kan immers ook geen brug-geld verschuldigd zijn. Doch dan komt de brugwachter met zijn „papiertje", de verordening, en vertelt den mopperenden schippers van artikel 5 „Het bruggeld is mede verschuldigd wanneer, tij- „dens herstelling eener brug-, de vaartuigen door de „brug kunnen varen zonder dat deze geopend behoeft „te worden." De schippers zijn uit den aard der zaak geen vrien den van bruggen. Welke schipper heeft er ooit om een brug- gevraagd, omdat hem profijt opleverde? De brug- is voor de voetgangers, fietsers, automobilis ten, wagenbestuurders, paardrijders die er allen gratis gebruik van maken, terwijl de schippers, die er slechts last van ondervinden, betalen mogen. Het bruggeld kan echter beschouwd worden als be- looning voor den arbeid, die bij het ophalen of afdraai en van de brug wordt verricht. Maar als er hoege naamd geen arbeid wordt gedaan dan „geld van gen" Wie verbaast zich erover dat het rechtsbewustzijn van de schippers geschokt wordt? Als er zich eens een querullant onder hen bevond! Dan zou die natuurlijk willen zien uitgemaakt of wat verordend is voor een „herstelling-" ook geldt voor een algeheele vernieuwing. Maar in ernst zou het geen overweging verdienen, tegemoet te komen aan de inderdaad billijke en be grijpelijke bezwaren van de schippers, en het bruggeld voor de Schapenbrug gedurende de maanden, dat er feitelijk geen brug bestaat, niet te heffen? AANBESTEDING. Door dé Directie der Hall. IJz. Sp. Mij. werd heden te Amsterdam aanbesteed: Het maken en stellen van den bovenbouw eener overdekte Personen- en Goede- renbrug met bij behoorende overkappingen en het ver lengen van de perronoverkapping op het stationsem placement Alkmaar. Raming 40.200. Ingekomen een biljet van de firma van Egmond en Co. te Soeter- woude voor 40.400. DE KUNST IN DE GREEP DER DOUANE. In de Tel. schrijft de heer Dake: De beeldhouwer August Falise; van wien de Neder- landsc-he douane de gegoten beeldwerken, die reeds twee maanden geleden uit Brussel naar ons land wer den gezonden, aan onze grens tegenhoudt, omdat zij geen genoegen neemt met de invoerrechten op de fac- tuurswaarde, maar n.b. die van de „kunstwaarde" eischt, schrijft mij, dat al zijn werk nog aan de grens staat. Toen hij dit bij een bezoek aan zij.n gieter te Brussel mededeelde, antwoordde deze „Que voulez-vous Monsieur? C'est la Holiande"! Met die „kunstwaarde" bedoelen de douaniers waar schijnlijk het honorarium dat Falise voor zijn werk ontvangt. Een kind kan begrijpen, dat niet dit „werk," maar een stuk „brons" is ingevoerd, en dit dus alleen belastbaar is. Natuurlijk begrijpen de douaniers, die misschien nieuwe instructies hebben gekregen, dit ook. Maar men kan deze onduldbare plagerij gerust beschouwen als een poging- om ons al vóór dat de tariefwet er is, aan hooge invoerrechten te wennen. Grappig- is het geval, dat de heer Falise reeds bezoe ken van Nederlandsche gieters kreeg, om zich voor het vervolg aan te hevelen. Maar ais die gieters al slecht werk leveren in onzen vrijhandelstoestand, hoe zullen zij dan werken als zij door hoog invoerrecht be schermd worden? 16 Sept. a.s. moest het borstbeeld van mevr. Bos- boom-Toussaint te Alkmaar (dat nu nog aan de grens staat) onthuld worden. Daarvan zal nu wel niets ko men. De arme Falise is bovendien nog zwaar beboet we gens „te lage aangifte"! Het is te hopen, dat de kunstvereenigingen in dit nare geval nu eens eindelijk teekenen yan bestaan ge- yen. a J Naar wij yan het comité vernamen, zal de onthul ling wel op 16 September plaats vinden. De heer t alise heeft aan het comité beloofd zelf het beeld te gaan halen en düs te zorgen, dat het tijdig aanwezig is. NACHTELIJKE CONSTERNATIE zaterdagnacht om 2 uur werden de bewoners vau de westzijde van de zoo stille Tuinstraat plotseling opgeschrikt door een hevig gebons op een der poorten van de achter hun woningen gelegen steeg, welk ge bons zich met tusschenpoozen herhaalde en voor een van de vrouwen van de inmiddels wakker geworden be woners aanleiding- was om „moord" te roepen. Als een electrische schok werkte dit geroep in den zoo duisteren nacht. In minder dan geen tijd had een der bewoners een iets verder wonenden politieagent gehaald, dip bovenbedoelde bewoner verzocht tevens naar het politiebureau te gaan om assistentie te halen. Hieraan werd bereidwillig voldaan, terwijl een an dere bewoner inmiddels aan den uitgang van de steeg post vatte om den onruststoker den doorgang te be letten, Ier fiets verscheen spoedig de gevraagde assistentie en toen werd de steeg doorzocht. Van den gewelde naar evenwel geep spoor, wèl ontdekte men dat een pagr deurknoppen van een der woningen was stuk ge draaid en de poort bij een ander onderste boven lag. Lang delibereerde men niet over het geval. Bloots hoofd, in het- overhemd ging de hulpinroepende bewo ner er met den agent op uit om de omgeving te ver kennen. Daar zagen ze m de Spoorstraat een vijftal bewoners, eveneens in het overhemd, druk bezig met leiband die zich hevig- verzette. Een der bewoners, adspirant-landweerman, had het raadzaam geoordeeld om zijn geweer voor den dag te halen en duidelijk hoorde men hem tot het slachtoffer zeggen: „als je niet loopt, schiet ik." Door een drietal anderen voortgeduwd, daarachter de landweerman met het geweer en daarachter eeu anderen bewoner met een ijzeren staaf iu de handen, naderde de rustverstoorder dep agent, die den in be- schonken toestand yerkeerende jongeman spoedig over nam en in het. arrestantenlokaal bracht. Het bleek dat de beschonkfene ook in de Spoorstraat op verschillende deuren- gebombardeerd had, om toe gang te krijgen. Nadat hij in de Tuinstraat tot de conclusie was ge komen, dat hij zich op verkeerd terrein bevond, had hij het hier geprobeerd, met het bekende gevolg. De genoemde schade werde den volgenden dag doftr hem vergoed. Niet vergoed kan woydgn de schrik die een paar vrouwen in de eerste straat opliepen en met wie thans dé dokter bezig is om de geschokte ze nuwen In evenwicht te brengen. ALKMAARSCH-BIOSCOOP-THEATER. Het hoofdnummer van het programma in Alk- maarsch-bioscoop-theater (Langestraat) is voor deze week de film „De zwarte kanselier" een fraai staaltje van bioscoop-techniek, zoowel wat de schitterende monteering van het drama en de verrassende toepas sing van tallooze trucs betreft als de uitnemend ge slaagde opname en de voortreffelijke reproductie daar van. Iedereen kan dpzp film zipp pp niemand zal er spijt over hebben, als hij haar gezien heeft, Onder de komische ppmmers munt vooral uit het inderdaad zeer humoristische geval van de beide kapi teins, voorts het geheimzinnige kasteel met Zigolo en de evoluties van een kunstwielrijder op straat. Pathé journal brengt tenslotte verschillende min of meer bekende gebeurtenissen op het doek, zoodat het 'blijk baar met zorg samengestelde? programma afwisseling genoeg biedt. AGENDA. Zangv. „Nieuw Leven" met mapnenkooi' „Orpheus," repetitie voor dames, half acht, lokaal Mooy, Choorstr. DE 1T AI A A AN S CH-T U RKSCHE OORLOG. Een officieuse Italiaansche nota verklaart dat de geruchten betreffende een overeenstemming inzake het sluiten van den vrede beslist onjuist is. RUSLAND. Een telegram uit Wilna aan de .Temps" meldt, dat geniesoldaten aan het muiten sloegen. Een regiment infanterie, dat gezonden werd om onder hen de orde te herstellen, moest een hevig gevecht leveren. Meer dan 100 soldaten werden ge dood en 200 gewond. De muiters gaven zich ten slotte over. De regeering laat echter weten, dat het bericht ge heel uit de lucht gegrepen is, Ook het Petersburgsche telegraaf agentschap meldt, dat het bericht geheel op fantasie berustte. Te Ora- ny, waar de muiterij zou hebben plaats gehad, zijn op het oogenblik niet alleen geen genie-soldaten maar is ook geen infanterie. Zaterdagnacht vertrok uit Moskou een trein met grootvorst Michael Alexandrowitsj en den minister van verkeer met vertraging naar B-orodina. Toen de trein het station Fili naderde reed hem de trein uit St.-Petersburg tegemoet met grootvorst Nicolai Mi- chailowitsj-, de ministers van Marine, Volksonderwijs, Justitie en Landbouw en den vertegenwoordiger yan de Heilige Synode. Om een onvermijdelijke botsing te voorkomen, leidde de wisselwachter de St.-Peters- buvgsche trein op dood spoor. De trein vernielde het stootblok en de voorste locomotief viel om, maar nie mand werd gewond. GRIEKENLAND. Een meeting van 30.000 perso nen nam een in krachtig-e bewoordingen vervatte pro test-motie aan tegen den toestand der Grieken in Turkije. Gemengde mededeelIngen. EEN PSEUDO-DIENSTMEISJE. In het pakje van een dienstmeisje is tegenwoordig een hoteldievegge in Berlijn bezig. |Zij geeft zich uit voor een artiste onder den naam van Erna Wittkows- ky en nam in die qualiteit in de nabijheid van het circus Schumann in een hotel haar intrek. Den volgenden morgen verkleedde zij zich als dienst meisje, klopte bij de verschillende kamers aan en vroeg om kleedingstukken, die geborsteld moesten worden. Zij verdween met al de kleeren, die z\j ge- kregen had, tegelijkertijd den inhoud medenemende. DE GEVANGENIS ALS ALIBI. Te Berlijn werd dezer dagen voor de rechtbank een zaak behandeld tegen iemand, die medeplichtig was geweest aau een diefstal van gouden horloges. Tijdens de zitting vroeg de president hem of degene, met wien hij eten diefstal gepleegd had misschien ook onder het publiek aanwezig- was, wat de beklaagde ontkende. Dezelfde vraag werd gesteld aan een der getuigen, die bij den diefstal een jongmensch te pakken had ge kregen, dat evenwel wist te ontkomen. De getuige keek de zaal eens rond, wees plotseling een jongen man aan, en verklaarde pertinent dat hij dien tijdens den diefstal had vastgehouden. Het jongemensch wist, echter zijn alibi te bewijzen, daar bij toen de diefstal bedreven werd, tot zijn geluk(in de gevangenis znt. GEVAARLIJK SPEL. Eenige jongens te Wandsworth in Engeland vonden op den rommelzolder een aantal oude geweren, achter-

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2