REGENJAREN. STAD S N I ÉTÜ W S. NED. HEET. KERK. Het. Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland der Ned. Herv. kerk te 's-Gravenhage in vergadering' bij een, heeft in h'ooger beroep uitspraak gedaan in de zaken van de heeren A. Vleesenbeek eni E. Backman, benoemd ouderling' en H. P. Kramer Bzn., benoemd diaken der Ne.d. Herv. Gem. te Dordrecht, door het Classicaal Bestuur van Dordrecht voor onbepaalden tijd vervallen verklaard van de bevoegdheid tot het aanvaarden van kerkelijke bedieningen. Ter herinnering deelen we nog even mede, dat bij de bevestiging in de voormiddag-godsdienstoefening van Zondag 7 Januari jl. ds. J. Keiler geen genoegen 'nam met de antwoorden op het formulier („ja, vol gens mijn opvatting"). De heeren bedankten voor hun benoeming, doch werden met groote meerderheid herkozen. In de vergadering* van den kerkeraad ble ken enkele leden van meening, dat de g'ekozenen niet voldeden aan het vereischte van te zijn onberispelijk in de Belijdenis. Op grond van de besprekingen acht te do voorzitter, ds. C. Heemskerk, een geschil aan wezig en hij wilde de beslissing- overlaten aan de be voegde kerkelijke autoriteit. Met 17 stemmen voor, 7 tegen en 2 onthoudingen werd beslist, dat de gekoze nen aan de wettelijke vereisehten voldeden en hun be noeming derhalve geldig was. Door ds. Heemskerk weid daarop tot het Classicaal Bestuur het verzoek gericht in dit geschil te willen beslissen. Bovendien werd eenige dagen daarna door tien lidmaten een pro- tost tegen de bevestiging der drie heeren ingediend, dat door het Classicaal Bestuur moest, worden onder zocht. Het Classicaal Bestuur, 20 Maart bijeengekomen, was van oordgel, dat hier geen geschil bestond naar artikel 08 van het- Reglement voor Kerkelijk Opzicht en* Tucht. In verband met het protest der 10 lidmaten werd een commissie benoemd ten einde de heeren Backman, Vleesenbeek en Kramer nader te hooren. Het Classicaal Bestuur kwam 24 April bijeen om een beslissing te nemen. Het achtte de ingebrachte be zwaren gegrond, verklaarde de 3 heeren in openbaren strijd met den geest en de beginselen van de belijdenis der Ned. Herv. kerk (art. 3 Regl. Kerkelijk Opzicht en lucht) en derhalve berispelijk in belijdenis (art. 3 al. 4 Regl. v. d. Kerkeraden) den derden als te zijn te genstrever van kerkelijke verordeningen (zie artikel 3 en artikel 22 van het Synodaal reglement, voor de Kerkeraden en artikel 39 alinea 4 van het Reglement. Godsdienstonderwijs) en hen alle drie naar art. 4 Re glement Kerkelijk Opzicht en Tucht, voor onbepaal- den tijd vervallen van de bevoegdheid tot hot aan vaarden van kerkelijke bedieningen. De drie heeren verzochten aan het Provinciaal Kerkbestuur van ZuidJ-Ho.lland het besluit van het Classicaal Bestuur van Dordrecht te vernietigen en het ingebrachte bezwaar ongegrond te verklaren en af te wijzen. Kon deze zaak niet in de vergadering van 1 Mei worden afgedaam de vorige week kwam het Provinci aal Kerkbestuur in vergadering bijeen en gisteren is, naar de Dordtr. Ct. meldt, aan de betrokkenen af schrift toegezonden van het door het College genomen besluit. In dit besluit wordt o. m. overwogen dat het protest Koor den Kerkeraad zeiven had behooren behandeld te worden en dus ten onrechte als een bezwaar naar art. byn' voor de Kerkeraden aam het Classicaal Bestuur van Dordrecht is opgezonden, dat dit Bestuur niet. op het protest had behooren in. te gaan en boven dien zijne bevoegdheid heeft, overschreden, omdat ap- petlanten niet in hunne ambten bevestigd, als lidma ten naar art. 39 Regl. v. Kerkel. Opzicht en Tucht enz. aan do Tucht des Kerkeraads onderworpen zijn, dat mitsdien de uitspraken van het Classicaal Bestuur behooren vernietigd te worden. Doende wat het Clas sicaal Bestuur van Dordrecht in eersten aanleg had behooren te doen, werd besloten liet protest aan de i»n lidmaten aan den Kerkeraad der Herv. Gemeente F-ft Dordrecht ter behandeling terug* te zenden. In 't jaar 1315 regende het volgens het N. v. h. N. van midden Juli tot Kerstfeest, zonder dat men één drogen dag had. In 1401 regende het van 16 Maart tot einde Septem ber, in 1466 regende het zoo ontzettend, dat de oogst grooteudeels op 't- veld bleef; in 1528 had men van einde Juli t-ot half November slechts vier droge da gen; den overigen tijd viel de regen bij stroomen neer. In 1785 had men ook een buitengewoon natten zo mer. Op tal van plaatsen bleef 't koren op 't land in hoopem staan en toen de winter plotseling inviel, zag men vele landbouwers hun graan over 't ijs binnenha len. In .1816 had men zulke zware stortregens, dat de opbrengst van het land ook ongewoon slecht was en de regeering daarom den uitvoeT van "t arwe, rogge en gerst verbood. is men er in geslaagd het water te verwerken en men hoopt deze toestand te bestendigen, zoodat, ondanks de ongunstige weersgesteldheid, de landen om Am sterdam geen gevaar zullen loopen blank te komen. GESLAAGD. De heer PBos te Oudorp slaagde heden voor 't le gedeelte van het Notarieel Staatsexamen. Gemengd nieuws. EEN TROUW TERMOOED. Zondagochtend te ongeveer 7 uur werd de Pastoors- warande te VGravehhnge in rep en roer gebracht <-oor het knallen van vier achtereenvolgende revolver schoten: een vrouw bleek vermoord door den man, met wien zij vroeger had samengeleefd en deze laatste nau zich een kogel door het hoofd gejaagd. Het slachtoffer is de 49-jarige weduwe Hoenstok, geboren Elisabeth van der Mijden, die aan de Pa- stooiswarande, een echte volksbuurt, een groentewinkel ne t. /y heeft met den dader, den ongeveer even ouden glazenwasscher Eduard Gen-etsen, nagenoeg ze ven jaar samengeleefd. Circa, een jaar geleden knoop te de vrouw betrekkingen afen met. den koetsier Jan van den Doos, met wien zij binnenkort een wettig hu welijk hoopte aan te gaan. Dat was weinig naar den fln vroe8'eren vriend en deze trachtte her haaldelijk de vrouw te. bewegen hem mede bij zich in te nemen Zondagochtend had hij, vermoedelijk met een sleutel, dien hij' nog van vroeger in zijn bezit had, do straatdeur opengemaakt en overviel de vrouw die m de alcoot nog lag te slapen. Buren meenen nog een korte woordenwisseling te hebben gehoerd en daarop knalden drie schoten, waarvan er twee de vrouw in den hals en een, in, de linkerborst troffen. Hevig bloedende liep. zij de straat op, waar zij werd opgevangen door een buurman, een schoenmaker, die een ganschen nacht had doorgewerkt en nog maar ort geleden Ier ruste was- gegaan. Hij bracht haar we er in haar woning, waar zij ineenzakte en stierf. Ue dader was inmiddels naar het achter de woning ge legen plaatsje geluopen en had zich daar met de revol ver vlak voor het voorhoofd geschoten. Ook de boven buren waren op het schieten komen teeloopen. De ge meentelijke eerste hulpdienst werd gewaarschuwd en verscheen kort na- het gebeurde met de auto. Daar- mede werden het slachtoffer en de dader naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat de man nog leefde. Hij rs geopereerd en de kogel verwijderd. EEN MIDDEL TEGEN JICHT. ;P1 j ^ra.nf\ trecht schrijft het volgende in het ,,j\ed. 1 ijdsclir. voor Geneeskunde/' „Enkele jaren geleden deelde een patiënt mij een familiegeheim mede, waarmede de. acute jichtaauval m één enkelen dag- zou kunnen genezen De behandeling is als volgt: Men dóet een flinke hoeveelheid bicarbonas natricus in een komt, voeg daarbij zooveel koud water, dat na doorroeren een stevige brij ontstaat; deze brij wordt ongeveer een haiven. een timeter dik uitgesmeerd' op een doek van zoodanige grootte, dat men het aangetaste gewricht en omgeving er geheel mee. kan inwikkelen; daarna legt men den geprepnreerden doek met de door de brij bedekte zijde om het aangetaste lichaamsdeel en be vestigt, bet. geheel met een of ander windsel. Een laag- watten, een stuk ondoordringbare stof, kan men des- verkiezende daar overheen bevestigen, ai is de werking zonder deze bijvoeging er niet minder om. Het ver hand blijft liggen, totdat het. droog wordt, waarna men et weder bevochtigt, wat, zoo noodig, meermalen her- naald kan worden. Hoewel men meestal van dergelijke huismiddelen het gewenschte gevolg ziet uitblijven, Heb ik toch de behandeling toegepast in een hardnek kig geval, waarin de jicht, in weerwil van de gebruike lijke behandeling, telkens terugkwam. Het gevolg- was snel en volkomen: evenzoo in vele volgende geval- j VERTALSCHING TAN EEN PASPOORT DOOR DEN BURGEMEESTEE TAN ZAANDAM. In een buitengewone zitting van de Haarlemsehe rechtbank heeft gisteren terecht gestaan jhr. mr. E., burgemeester van Zaandam, terzake dat hij in 1911 valschelijk heeft doen opmaken een reispas, door als burgemeester der gemeente Zaandam, bij een door hem onderteekende missive, gericht aan den commissaris oer Koningin ia Noord-Holland, ten behoeve van zijn zoon, jhr. J. M. E., aan de Nederlandsche regeering' een buitenlandschen! reispas voor een reis naar Rus land aan te vragen, bij welke missive, zooals hij wist, tevens waren gevoegd de voor het opmaken van den reispas benoodigdc verklaring en opgave, welke opga ve, gelijk hij wist, den leeftijd van dien zoon in strijd met de waarheid als 21 jaar in plaats van 17 jaar ver meldde, op welke verklaringen verschillende autoritei ten, allen te goeder trouw, afgaande op de verstrekte opgaven een reispas hébben opgemaakt, waarin de leef tijd van jhr. J. M. E. in strijd met de waatheid werd verklaard te zijn 21 jaar, een en ander met het oog merk, dien aldus, valsch opgemaakte reispas te gebrui ken of te doen gebruiken als ware hij echt. Beklaagde gaf toe, aan een ambtenaar, die anders niet met bet opmaken van reispassen is belast, order te hebben gegeven een pas voor zijn zoon in orde te maken. Hij moest met den leeftijd maar wat smokke len. De ambtenaar deed dit. 6 Getuigen werden in deze zaak gehoord. De heer G. Hoogschagen, commies ter secretarie te Zaandam, door den officier gevraagd of hij tegen de opdracht om den leeftijd maar iets ouder op te geven, niet. had geprotesteerd, als zijnde deze niet tot zijn werkzaamheden behoorende en in strijd met. de waar heid, antwoordde: „Neen." Getuige verklaarde, niet onder pressie van den bur gemeester te hebben gehandeld en dat hij, door de wijze waarop de burgemeester de veu-valsching voor stelde, er geen kwaad in zak hierin, de behulpzame hand te bieden. De heer Diebeis, adjunct-commies, deelde merle, dat de heer Hoogschagen op de secretarie, in het alge meen, verteld had! welke opdracht hij van den burge meester ontvangen had en dat de ouderdom van diens zoon als 21 jaar moest worden opgegeven. Door den wethouder Latenstedn. werdi medegedeeld; onder welke omstandigheden hij de aanvragen onder- teekendi had. Het eerst werdi hem die van den burge- méester voorgelegd. Toen get. deze geteekend had, werd. hem die van den zoo-n overhandigd. En zonder op signalemeuts- of leef tijdsopgaven te letten, daar hij hierin op de ambtenaren vertrouwen moest, die hiervoor zorgen, had hij ook de aanvraag- voor den zoon geteekend, in het minst niet vermoedend', dat deze niet in den haak zoude zijn. Tijdens een diner bij den gezant te St. Petersburg mr. A. M. D. baron Sweerts de La rul as Wyborg-h, had déze hem in een ver trouwelijk onderhoud medegedeeld, dat de Russische regeering wel eenigszins in verlegenheid zat wat be- troi de decoratie van den zoon van den burgemeester van Zaandam, met het oog- op diens jeugdigen leef tijd. De heer La ten stein, die ook toen van de verkeerde leef tijdsopgave nog niets afwist, beaamde zulks en deelde den minister zelfs mede, dat de heer Elias Jr. pa® eenige, da-gen geleden de school verlaten had. Eerst later vernam hij van den heer Elias, dat met den leeftijd van diens zoon „wat gesmokkeld" was. Get. vond dit zeer bedenkelijk, doch om echter den goeden toon1 die op reis heerschte niet te verbreken, had hij de zaak stil gehouden. Toen de decoratie aan den heer Elias Jr. verleend werd, had de lieer Elias echter voor diens zoon, we gens minderjarigheid1, geteekend. Hiermede was het getuigenverhoor -ai'geloopende Officier van Justitie vroeg echter schorsing der zaak, om den heer Ierf, die uitstedig is en dezer dagen te rugkomt, als getuige te kunnen hooren. De rechtbank besloot overeenkomstig en. gelastte de DE NATTE ZOMER. Men schrijft uit Lisse aan het ITbld: Tieurig is de indruk dien men krijgt als men in den Haarlemmermeerpolder komt. De oogst staat bijna nog geheel op het veld afgemaaid1 en wordt met den dag minder waard. Langs de wegen kan 'men zich daarvan best overtuigen, doordat op 100 meter af stand reeds de groene pluimen boven op de korenscho ven te zien zijn, dat, zijn de jonge planten die uit den spruitenden zaadkorrel komen. Enkele hoeren begin nen reeds hun oogst op te ruimen op allerlei buitenge wone manieren. Zoo is er een die zijn erwtenoogst reeds op den mesthoop gereden heeft, daar al de erw ten dermate gesproten waren, dat ze voor verkoop on geschikt zijn. Een ander, die nog een stuk haver had, dat nog niet was afgemaaid, en dat door regen zoo danig had geleden dat het plat voor den grond lag te spruiten, is bezig het om té ploegen a-ls mest. Dat on der dergelijke omstandigheden de benrs er slecht bij vaart, behoeft geen betoog. Waarvan de pachten en lasten oit jaar betaald moeten worden, is voor velen een open vraag. INTERNATIONALE OPLICHTERS. .Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden te Am sterdam twee vreemdelingen werden gearresteerd, die in „Krnsnapolsky een anderen vreemdeling er hadden laten i-nl'oopen door de zoogenaamde „quaestie van vertrouwen" te stellen. De heeren werden gephofo- grapheerd en aan het- hoofdbureau vnn politie werden vingerafdrukken van hen genomen, die onder meer naar Londen werden opgezonden. Daardoor was men in staat hun identiteit vast te stellen. De zich noemende Robert William Crawford, die opgaf van beroep paardenfokker te zijn, geboren te Boston in 1887, bleek inderdaad! te zijn zekere Edward Norton, geboren te Queensland in 1888, van beroep kantoorbediende. Onder zijn eigen naam of oen naam, die daarmede veel overeenkomst vertoornde (Naugliton in plaat-s van Norton) werd hij door 'den Engelschen rechter reeds tot gevangenisstraf veroordeeld o.a. wei geus het vervalschen van een cheque. De tweede, die opgaf John O'Brien te heeten en geboren te zijn i.u 1884 te Widow in Ieuland, blijkt te heeten Edward Burns, geboren te Lomden in 1882, va.n beroep kleermaker. Reeds herhaaldelijk werd hij in Engeland, en ook eenmaal in Frankrijk, veroordeeld wegens diefstal, inbraak en verduistering. Hij ope reerde telkens, behalve in Frankrijk, onder zijn eigen naam. Het tweetal bevindt zich nog in preveentieve hechte nis in het 'Huis van Bewaring te 'Amsteirdaijn. KORTE BERICHTTEN. Zaterdag- was een 50-jarige te Vlaai-dingen b'e.zig op den toren van het pompstation der waterleiding. Plotseling- viel hij van een 14 M. hooge stelling. In zorgwekkende,n toestand' werd' de ong-eluklcige opgeno men en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een ernstig ongeval had gisteravond" te Zeist plaats. Een 68-jarige weduwe sprong van de nog in beweging- zijnde electrische tram, met het gevolg, dat haar rokken aan den wagen bleven haken, zoodat zij viel-.en de volgende wagen over haar hoofd ging. Zij was onmiddellijk dood. 'el ilburg hoeft de politie een dievenbende ont dekt, die reeds eenige weken nachtelijke strooptochten maakte en voor een groot bedrag aan onbewerkt zink stal in een fabriek. Zes verdachten en twee helers zijn gearresteerd. Er worden nog meer arresfcatiën verwacht. Blijkens officieele kennisgeving zijn in de afge- loopen week te Amsterdam aangegeven 165 g«vallen van roodvonk. Twee der patiënten zijn overleden. Door eenige landbouwers zal' te Arum en omge ving (kleigrond) een uitgebreide proef genomen wor den met de teelt van bloembollen. Er is voor ruim 12.000 daarvoor aangekocht en reeds ontvangen. - Tan Leeuwarden zijn Zaterdag' zewentien wagons kalveren en kalve-koeien per spoor via Bazel verzon den naar Mila-au, bestemd voor de veefokkerij in N oord-Italië. Zaterdag waren in de buurt van Donderen eenige heeren op de lange jacht, welke op een droevige wijze ZOU eilldie-en. T^Pn Hm* ino'm-c nif L hervatting der zaak op Maanda morgens te 10 uur. 16 September, des EN OM het op len." HOOGE WATERSTAND IN AMSTERDAM. De aanhoudende regenval en de stormen uit Noorden, Noord-Westen en Westen veroorzaken het oogenblik in en om Amsterdam ai) norma a 1 hooge waterstanden. Het spreekt van zelf, dat men bij onze Stoomgemalen is ingericht o-p abnormale toestanden. Doch meestal behoeven de bijzondere maatregelen eerst in October, op zijn vroegst einde September, getroffen te voiden. eleti kunnen zich niet herinneren ooit in Augustus reeds zulk een £i an houdenden regenVnl en stormen te hebben meegemaakt. Gedurende 3 weken heerscht reeds deze abnormale toestand. Daar komt nog bij,, dat de bodem oververzadigd is en het gevallen water niet meer verdampt. Na den warmen zomer van 1911 was de grond kurkdroog en werd het water door den bodem verzwolgen. Dat is thans niet het geval, zoodat onze stoomgemalen het moeten wegwer ken. M aai in gewone gevallen onze stoomgemalen mede helpen het water rond Amsterdam weg te werken, daar wordt in gevallen als thans alleen gearbeid aan het op stand houden van het water in Amsterdam. Dan laat men de RijksstoomgemaTen in. den steek en is er in de eerste plaats op bedacht. Amsterdam watervrij te houden. Zoo heet r hot gemaal-Zeeburg van 23 Augustus af voortdurend gewerkt, met open -en dichte sluizen, wis selvallig van de,n waterstand. Bij een waterstand van 30 wordt met open sluizen gemalen. En rijst het water tot 20 dan worden de sluizen van de stad af gesloten en wordt alleen met Zeeburg gewerkt, tot de stand 30 bereikt is. In normale gevallen werkt men samen met. de Oranjesluizen, Schelling-wonde. Doch zoolang er gevaar voor de stad bestaat, wordt alleen het water van Amsterdam weggewerkt. Dezen morgen was de stand 35. Men begon daarom- te half elt te malen, omi dc stand van 30 weer te bereiken. Deze maatregel is daarom toegepast, om de scheep vaart gelegenheid te geven, zoo lang mogelijk met open sluizen te werken. Wat Amsterdam betreft, is er weinig kans, dat men overlast van het water zal ondervinden. Al staat het m t Rokin soms angstwekkend hoog, men behoeft niet bevreesd te zijn. dat het water buiten zijn oevers zal treden. Wat de gemalen voor den omtrek van Amsterdam betreft, nacht en dag wordt er gewerkt. Tot dusver zou eindigen. Een der jagers, uit Usquert, voelde zich eensklaps onwel en begaf zich daiarom naar een café. Daar aangekomen bleek zijn toesrtand zoo ernstig, dat onmiddellijk een dokter werd gebaald. Terstond nadat deze was aangekomen, overleed de jager. De overle dene was 38 jaar en pas getrouwd. Niettegenstaande de ongunstige weersgesteldheid hebben gisteren 211 personen, o.w, 3 dames, den elf plaatsen-tocht. door Groningen en Drente volbracht; 260 personen gaven zich aan, terwijl 230 opkwamen. Ongeveer 100 K.M. moest per rijwiel Avo-rden afgelegd. I e Bird aard waren een koopiym.n en zijn vrouw een zakje, waarin 270 a-a-n bankpm-psar, kwijt. Nadat de omroeper in den arm was genomen, werd het verlo rene teruggebracht. Het was gewonden in een mand met brandhout. Zondagavond even vóór den aatavang- der gods dienstoefening- viel een der grootei zw aye gaskronen in de Gerei, kerk te Bodegraven in het ruim der kerk op <le. zitplaatsen met- groot, g-eraias. Toer de enkele aanwezigen een schrik. Tijf min,ut<>n later en 't had menschenleve-ns gekost! Nadat Z.E. de Commissaris) Sier Koningin van Noord-Holland, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Donder dag een bezoek had, gebracht- aan de. Landbouwtentoon stelling- te Med'emblik deed zich) Wet! geval voor, dat ZExe. in een coupé derde klasse de terugreis moest aanvaarden. Het uitvoerend! comité- heeft den heer van Leeuwen zijn leedwezen betuigde - Bij het vervoeren per praam vian een zware ij-ze- ren liei naar een sclieepsbonwworf /bij Groningen zijn gisteien 'wee mannen onder dit iverktïiig geraakt, toen liet. kantelde door de- se hom mie li ng ivan het vaar tuig. Een hunner was direct dood, de -aaidere zwaar gewond. Gisteravond is uit een 3e klastse coupé, in den sneltrein va-n Zutphen na,ar Enschede, tnssdhen Dtelden en Hengelo, een zes-jgrig jongetje uSt den trein g.eval- lem Onmiddellijk werd- aan de nood/rem -getrokken, t Knaapje was oogenschijrilijk licht gewond. Bij een wedstrijd va-n do- Goud-sche poüftiehowden- diesseerclub, won een der honden -een kistje si ga ren - In Gaasterland' ontbreekt heft bijna- geheel aan het onmisbare lokaas in den ijzeren strop om vogels te vangen, de lijsterbes. Wat zuilen de giedetingen, bef- 1 ijsteis, grauwtjes, krakers, koperwieken en kramsvo gels een schik hebben, als ze dit k-zeri. Feu kleermaker te Zeïhem, bij wien brand ont stond door het vallen van een brandende petroleum lamp, bluschte deze in een oogenblik 'door een bus melk uit te gieten. „Recht door" alhier een wedstrijd; den 27sten Natio- nalen Kolfwedstrijd' van den Nederlandschen Kolf- bond, waarvoor een buitengewoon groote belangstel ling besta-at. Zondagmiddag kwamen de kolvers uit alle oorden van het land bijeen in „de Nachtegaal," waar de eere voorzitter van de kolfclnb „Rechtdoor," de heer G. de Groot Jzn., een welkomstgroet uitsprak. Spreker gaf de verzekering, dat het de kolfclub aangenaam was do kolfbroeders te mogen ontvangen op dezelfde plaats, waar „Rechtdoor reeds meermalen een nationaal feest mocht vieren. In het bijzonder deed het echter het bestuur genoegen, dat het Dagel'ijksch bestuur van Alkmaar vertegenwoordigd' was, door de heeren de Wit en Zaadnoordijk, om-dat bet- gemeentebestuur hierdoor belangstelling toont in een sport, die overal in dén lande bare beoefenaren telt onder bedaard aangelegde naturen en personen op rijperen leeftijd. En voor de aanwezigheid èn voor het 'beschikbaarstellen van me dailles zegde spreker het bestuur dezer gemeente dank. Ook voor de andere ontvangen stoffelijke bewijzen van belangstelling' van „Alcma-ria" en van particulieren is het bestuur zeer erkentelijk. Met den wensch, dat de wedstrijd een prettig- en opgewekt verloop zou hebben, dat op ridderlijke wijze dé kamp gestreden zou worden en dat deze wedstrijd een goede propaganda moge zijn voor de kolf sport, eindigde spreker onder luid applaus, waarna een glas wijn werd gedronken op het welzijn van de kolfsport in liet alg-em-een en op den bloei van „Rechtdoor" in het bijzonder. Bij afwezigheid van den voorzitter werd vervolgens het woord gevoerd door den heer O. F. H. Klokke, viee-vooi'zitter te Utrecht, die in een aardige toe spraak het kolfspel aanprees, dankte voor de aange name ontvangst en ook zijnerzijds de beste wenschen voor het welslagen van den wedstrijd uitsprak. De wedstrijd nam hierna, een aanvang. Tele kol vers woonden 's avonds het concert in den Hout bij, dat zeer in den smaak viel. Gistermorgen had1 er in de kolfbaan een aardige ver rassing plaats. Aan den eersten secretaris van den kolfbond, den heer II. P. L. Spuybroek uit Utrecht, die 25 jaar lid van h-et hoofdbestuur is en 15 ja-ar het .secretariaat heeft vervuld, w-erdl namelijk een fraai Rozenburgs tegeltableau aangeboden, voorstellende een kolfbaan uit de 18e eeuw> vergezeld, van een door Madlener uit den Haag gecalligrafeerd album met de wapens der verschillende clubs, attributen etc. De voorzitter, dr. G. O. van Balen Blanken te Spanbroek bood dit prachtige geschenk a.an met een hartelijke van groote waardeering getuigende toespraak, ter wijl de aanwezigen door luid' applaus hun instem ming betuigden met de hulde aan de groote verdien sten van den secretaris gebracht, In de hierna gehouden bestuursvergadering werd o. m. besloten, dat men een beroep zal doen op de pers-, om aan de edele kolfsport wat' meer ruimte en be langstelling te wijden. Nadat verschillende merkwaardigheden der stad wa ren bezichtigd, had te twee uur- in de bovenzaal van het café Central de algemeene vergadering van dén Bond plaats, In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, dr. van Balen Blanken het overleden bestuurslid! J. TI. Bertels en herinnerde er aan, dat aan den Raad van Zuid'-Scharwoude een fraaie legpenning met oorkonde was aangeboden, als blijk' van dankbaarheid! voor de ontvangst verleden jaar te Zui-d-Scharwoudë genoten ter gelegenheid' van den wedstrijd'. De kolfclub te Gouda was- uitgetreden, doch er sloten zich aan „Twaalf zij ons doéll" te Krommenie en „Trienden- kring" te Weesp, terwijl als buitengewone leden toe traden dé heeren dr. P. de' Boer te Gouda, Jb. van Vliet te Krommenie en P. Goebel te Bodegraven. De aftredende bestuursleden J. N. van dér Wedden Lz. te Haarlem, W. M. van Vliet te Krommenie en J. Hal ff te Alkmaar werden herkozen en gekozen werden die heeren dir. P. de Boer te Gouda en R. Slot te Zuid- -Seha rwoud e. De rekening en verantwoording- van den penning- m> eest er, den heer R. J. Vos te: Bolsward!, werd1 goedge keurd. De ontvangsten hadden- bedragen 286.54, de uit-gaven 212.01, zood'at het voord'eelig saldo- 74.53 bed.taagt. D.e beide eerste voorstellen van de kolfclub „Am sterdam in zake wijzigingen van bet spelreglement we-rdetn aangehouden ten einde behandeld te worden bij ^en algemeene reglementsherziening, het derde voor stel wetrd verworpen. De vplg-ende algemeene vergadering zal plaats heb- btin te Oos-thuizen, waar de club „de Vriendschap" is •gevestigil. Bij de bespreking van de belangen van den Bond zegde hi-1^ bestuur toe maatregelen te zullen overwe gen, tenexn-de' dé wedstrijden in drie dagen te doen -afloopen. (Op Maat" te Zuid1-Scharwoude had voor- gestekl er nog ééD dag bij te nemen. s Namiddags had er een maaltijd plaats, tijdens welke er veel g-etoast werdi en er een zeer gezellige stemming heerschte. Op het volgende telegram aan Hare Majesteit de Koningin gezondén („De Neder landsche Kolfbond', vergaderd te Alkmaar, biedt Uwe Majesteit en l w Koninklijk Huis hare eerbiedige hul de aan. Dr. G. O. van Balen Blanken, Voorzitter) werd vanochtend een telegrafische dankbetuiging ont vangen. Hedenmorgen zou er een rijtoer naar Bergen plaats hebben, docii deze ging tengevolge van het weinig- gunstige weder niet door. Reeds om acht uur werd de wedstrijd voortgezet. Zondag en Maandag werd er tot twaalf uur 's nachts gekolfd', 's Zondags werden er 103, gisteren 130 partijen gespeeld, terwijl er door 183 kolvers was gespeeld! De prijzen betstaan, behalve uit medailles, uit fraaie kunstvoorwerpen, zooals zilveren couverts, gouden hor loges, zilveren theepotten, gouden kettingen, zilveren presenteerblaadjes, zilveren lepeltjes, enz. enz. (deze voorwerpen zijn afkomstig uit het magazijn van den heer D. J. Levert). Tegelijk met den kolfwedstrijd' wordt er een biljart wedstrijd en een kegelbiljartwedstrijd in „de Nachte gaal" gehouden, waarvoor ook Tie belangstelling bij zonder groot is. 27STE NATIONALE KOLFJVEDSTRtlJD. Zooal* wij reads gemeld hebben^ houdt <1® kolfolub' BOSBOOM-TOUSSAINT-HULDIGING. Men seint: ons' uit. 's-Gravenhage: Bij de- onthulling- van het, monument voor mevrouw Bosboom-To-ussaint zal II. M. dé Koningin zich doen vertegenwoordigen door den kamerheer in buitengewo nen dienst, Jhr. Six te- Amsterdam. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Uitspraken van heden. Johannes KI., Alkmaar, verduistering, 6 maanden gevangenisstraf. Florits D„ Texel, mishandeling, f 50 boete subs 25 dagen hechtenis. Cornelis A., lieer-Hugo waardmishandeling en vernieling, f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Jan van der K., Helder, mishandeling, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Pieter en Paulus W., Westwoud, mishandeling, ieder f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Hendrik van D., mishandeling, 2 weken gevange nisstraf. AGENDA. DINSDAG. Zangv. „Nieuw Leven" met mannenkoor „Orpheus," repetitie vöor dames, kalf nekt-, lokaal Ifooy. Choorstr.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2