MILITIE. BUITENLAND. EEN GEDENKTEEKEN VOOR DEN VADER VAN HET AUTOMOBILISME. STADSNIEUWS, Aangifte voor deelneming aan hef onderzoek in zake VOORGEOEFENDHEID. ein ia de agenten was nu eenmaal ent-waakt, en dus hielden ze standi en lieten slechts één van de drie boosdoeners ontsnappen in een onbedachtzaam oogen- blik. De andere twee gevangenen werden trouw van raadgevingen door de toe-Schouwere voorzien. „Hier heen.... Nee.... ju, ju, ju! daar hei-je de klabak weer. effe w ach te. Gauw nou. Maar dan werd de verzamelde menigte weer door de politiedienaren uiteetn gedreven en zagen de boom- beklimmers de goede kans weer verkeken. En einde lijk, heel lang er na, was de politie blijkbaar toch in 't arresteeren geslaagd, tenminste, twee jonge man nen werden in triomf meegevoerd naar 't bureautje hoek Ceintuurbaan en Sarphatipark, om daar een ge streng proces-verba al tegen zich te hooren opmaken. HET VERTREK DER OOIEVAARS. Als een merkwaardigheid kan worden medegedeeld dat in het nest dier vogels op de aam dén Leidischen weg gelegen buitenplaats „Langenhorst" nog' 2 van de 5 exemplaren aanwezig zijn. De tuinman Van dé plaats herinnert zich niet eeu zoo laat. vertrek dezer dienen ©mi bréngt dit in verband met overvloedig voer van kikvorschen en slakken, als gevolg van de regenachtige weersgesteldheid der laat ste weken. ENTREE VOOR MARKEN De gemeenteraad van Marken heeft een eigenaar dig', eigenlijk wel .een oolijk besluit genomen: van el- ken vreemdeling, die het .eiland bezoekt, zal voortaan een zekere heffing gevergd worden, „voor het gebruik der wegen." Zou navolging- niet te vreezcn zijn, en is het besluit wel wettelijk gedekt? vraagt De Ned. HEEMSCHUT. Aan den heer C. Stapel, lid1 van den Gemeenteraad van Enkhuizen, werd de volgendie brief verzonden: „Het dagélijkseh bestuur van dén Bond Heemschut tot behoud der slethoonheid' van Nederland heeft met groot leedwezen vernomen, dat u het fraaie poortje van 1615, hetwelk toegang geeft tof uw kantoor aan de Pakt'uinen, te gelde gemaakt- hiebt, en dat het uw voornemen is, ook dem niet minder fra'aien gevel van 1617, die voor hét u t'oebehoorend huis aam de Nieuwe Westerstraat staak te verkoopen. „Het dagélijkseh bestuur brengt onder uw aandacht, dat Enkhuizen zijn aantrekkelijkheid' voor vreemdelin gen uitsluitend dankt aan de bouwwerken uit- het ver- ledene, die bewaard bleven. Terwijl men elders, om het. vreemdelingenverkeer te verlevendigen, dat eene stad belangrijk voordeel kan aanbrengen, al het moge lijke doet om de oude schoonheid in stand1 te houden, zou, mocht uw voorbeeld navolging vinden, Enkhui zen weldra beroofd zijn van alles wat het voor vreem delingen aantrekkelijk doet. zijn. „Het dagélijkseh bestuur i,s er van overtuigd, dat u hieraan niet gedacht hebt, en dét het voldoende zal zijn, u, als lid van den Gemeenteraad op dit algemeen belang- te wijzen, om u te doen inzien, dat uw handel wijze daarmede strijdt." DE NALATENSCHAP-BRANDT. Het graf van Jan Conrad! Brandt in de Ronde Lu- tbersche kerk, te Amsterdam, waarin zich waardevolle aanwijzingen zouden bevinden omtrent dé veelbespro ken nalatenschap van Brandt, is, na'ar het „N. v. N." meldt, geopend, doch' het is vergeefsche moeite ge weest. De bijbel toch, waarin zich' dé aanwijzingen omtrent de erfenis zouden bevinden, hééft men niet kunnen ontdekken. Alleen is bij d'e nog in de groeve aanwezige skelet ten een koperen plaat, afkomstig van de kilst van de kleindochter van Brandt, gevonden. Deze plaat ver meldt, dat zij de echtgenoot© van Allard' Gerrit van Meurs, meester in dé rechten, is geweest en overleden is in 1829Bij de opgraving waren hef 'kerkbestuur en rnr. Pekelharing, de gevolmachtigde <ï*r familieleden, f »gen woord ig. KORTE BERICHTEN. B;j het bouwen Vap een sluis te Oudkarspel zijn in den, waterloop van den vroeger aldadr staanden mo len kanonkogels, granaatkartetsen en .een antieke tin nen drinkbeker gevonden. Te Zié ritzee heerselien de mazelen vrij hevig", een der schollen is voor 'een derde ontvolkt. Te 1 oorschoten is gisternamiddag een molenaars knecht, die bezig was eenig vuil vè,n den watermolen o,p den Binnenopldbr te verwijderen, door een wiek aan het hoofd getroffen. Zeer ernstig verwond werd de mnn naar het academisch ziekenhuis te Leiden ver voerd. Gisteravond geraakte een 25-jarige wisselwaeh- ter van IV inschoten te Hardingen onder .een raïigee- rende locomotief, waardoor zijn beidé 'beenen werdén verbrijzeld. De ongelukkige overleed hedenochtend in het verpleg'ingsgesticht, Hij was ongehuwd'. In de Ned. Herv. kerk te Zeist is gisteravond een bidstond voor beter weer gehouden. Doordat zij van een auto schrikten, zijn aan de streek bjj Dokkum twee voor een wagen gespannen paarden op hol geslagen, waardoor een zijschut van den wagen werd geslingerd, dat twee langs den weg spelende kinderen verwondde, waarvan een zoo ernstig, dat men voor zijn leven vreest. Ook de bestuurder van den wageD, die onder de wielen raakte, heeft zich ernstig bezeerd. Gisterochtend is een 36-jarige man te Hoogeveen met zijn fiets te water geraakt en verdronken. Een personentrein uit Meppel en een goederen trein van den tegenovergestelden kant, zjjn gister ochtend nabij Hoogeveerj gederailleerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Materieel is nogal be schadigd. BELGlë. Het Handelsblad' voor Antwerpen schrijft: „Voor de verkiezing roepen de oppcsitiébladen op alle tonen uit, dat België op alle gebied aan den staart staat in beschaving-, in geleerdheid!, in stoffe- lij'ken -e.n zedelijken vooruitgang, kortom in alles. Ofschoon dit alles in dozijnen van statistieken weer legd werd, komt men bij elke mogelijke gelegenheid opnieuw met dit liedje voor den dag. ,,Een Antwerpsch liberaal blad! heeft nu in Duitsch tijdschrift ontdekt, dat wij op een ander gebied nog-- maals aan den staart komen, namelijk in het betalen van belastingen. De Engelschman betaalt jaarlijks- 84 fr. 10; de Franschnian 82 fr. 20; dé Holander 59 fr. 20; de Oostenrijker 50 fr. 27; dé Italiaan 45 fr. 16; de Duit- scher 44 fr. 45; de No-or 43 fr. 66; de Deen 41 fr. 48; en de Belg eindelijk. 34 fr. 85!" ENGELAND. De „Pa 11 Mall Gazette" verzekert, dat naar aanleiding van dé vele vliegongelukken met militaire eendekkers, welke de laatste dagen hebben plaats gehad, het legerbestuur van plan is, het ge bruik van deze soort vliegtuigen tijdelijk of gedeelte lijk te verbieden; alleen het gebruik van tweedekkers zou wordeu toegestaan. Het legerbestuur bespreekt de kwestie nog met dé Aëroclub; het comité voor het onderzoek van ongeluk ken dezer club heeft de zaak in studie. IT ALU De minister van Handel heeft den raad van beheer der nationale verzekeringsinstelling geïn stalleerd en medegedeeld dat overeenkomsten te wach ten zijn, gesloten voor de overdracht dér portefeuille met belangrijke buitenlandsdhe en Italiaansche maat schappijen. „De onderhandelingen duren nog voort, zeidé hij. De inrichting kan haar bedrijf beginnen met een portefeuille van 500,000,000 lire, die milliar- den zullen worden indien de onderhandelingen sla gen." PORTUGAL. Het socialistisch blad de Miincbener Pos-t bevat een medededimg, die veel opzien wekt. Volgens het blad is het niet juist, dat de gewezen ko- ning van Portugal alleen te Munchen gekomen is om zich met een dochter van Miguel van Braganza te verloven. Hij houdt zich te Munchen op in het huis van de weduwe van hertog Karei Theodoor van Beie ren. Daar heeft hij met zijn agent, graaf Almeida, gesproken, en- met het geld van de hertogin onder steunt hij de koningsgezinden in Portugal. Zoolang de hertog leefde, gaf deze sléchte zeer weinig geld aan koning Manuel, maar sedert hij gestorven is; is het anders geworden. De hertogin heeft reeds een aan zienlijk deel van haar vermogen opgeofferd en zij is bereid het geheel op té offeren voor datgene, wat zij haar historische zending noemt. Een correspondent van het Berliner Tageblatt voegt hier aan toe: Naar ik uit hofkringen verneem, is wer kelijk de monarchistische partij te Munohen werkzaam. Men spreekt in Munchen met ironische openhartigheid ovc-r de plannen van hertogin Maria. De hertog-in is besloten haar heele vermogen daaraan te offeren en d;e verloving' van dom Manuel met de dochter van dom Migwei moet slechts de banden tusschen de vroeger vijandige takken der Braganza's versterken. RUSLAND. De Rijksdoema is ontbonden, De ver kiezing begint den 23en dezer. De nieuwe Doema zal den 28en November worden geopend, BALKANSCIIIEREILAND. Uit) Sofia wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind: In diplomatieke kringen gelooft men, ondanks de sterke oorlogszuchtige stem ming, niet aan een ernistig gevaar voor oorlog. Rus land wil niets weten van de poging van Bulgarije; om het voor zijn hervormingsplannen te winnen. Het staat erop, dat de vrede gehandhaafd wordt, Engeland blijft er bij, om niet Kiamil pasja, die na de verkiezin gen en na het sluiten van den vrede met Italië, de rer geering op zich nemen zal en die dé regeling van de Macedonische kwestie beloofd' heeft, een laatste proef teuemenTegelijkertijd! met haar onderhandelin gen met de groote mogendheden houdt de Bulgaarsdhe regeering besprekingen piet Servië, Montenegro en Griekenland'. Met Montenegro moet reeds een oor logsconventie onderteékend zijn. De onderhandelingen met Servië en Griekenland moeten goed van stapel loopen. Gemengde Mededeelingen. EEN GOEDE SPECULATIE. De beste grondspeculatie, die ooit ter wereld' gedaan is, was de aankoop van Alaska door de Vereen. Sta ten, Bij gelegenheid van de petitie, die de bewoners van dit uitgestrekte gebied aan d'e Amerikaansche re geering richtten, om een eigen regeering en politieke rechten te krijgen, werden getallen bekend, waaruit bleék, wat een winstgevend) zaakje het' voor Amerika was dit gebied van Rusland te koope®. De Vereen. Staten betaalden in 1867 voor Alaska ongeveer 172 millioen gulden. Voor regeeringskosten en dergelij- ken werd tot 1911 ongeveer 68 millioen uitgegeven, zoodat het land ongeveer 85 millioen aan Amerika kostte. Tot 1911 bracht Alaska aan de Vereen. Sta ten op: aan goud 470 millioen, aan visscherij 355 mil lioen, aan pelzen 174 millioen, aan andere natuurs'chat- ten 72 millioen, tezamen 1071 millioen guldén. Ame rika heeft dus in die jaren ongeveer 986 millioen winst gemaakt. Geen wonder, d!at Alaiska aanspraak meent te kunnen maken op een eigen negeering. Te Mussy-la Ville is aan het huis-, waar Etienne Lenoir, de uitvinder van de gas- en petroleum-motor in 1882 geboren werd, een' gedenkteeken aangebracht. Lenoir ging als jonge man naar Parijs en werkte daar als eenvoudig email-maker. Spoedig echter trok hij de aandacht déor tal' van uitvindingen: men schrijft aan hem de ontdekking van een bepaalde witte email soort toe; verder een nieuw procédlé in de spiegelfa- bricatie en zelfs een signa al-systeem voor spoorwegen. In 1859 deed hij echter zijn belangrijkste uitvinding: hij construeerde een machine, die door een' gasmotor gedreven werd. Onafgebroken werkte hij om deze motor meer volkomen te maken en vijf jaar later ge lukte het hem het gas door petroleum of benzine te vervangen. Ja, hij maakte zelfs een benzine-motor in een wagen en ondernam, daarmee een welgeslaagde tocht naar een der voorstedén van Parij-s. Met recht kan men dus Lenoir de vadér van het automobilisme noemen. Schatrijk en zeer geëerd, is hij in 1900~over- leden. VOORWERELDLIJKE DIEREN. Een expeditie der Yale-uuiversiteit onder leiding van Professor Richard S. Lull' heeft in die Tule-Canon bij Clarendon (Texas) interessante ontdekkingen ge daan. Daar werden beenderen van kameelen, olifan ten en luiaards gevonden, die veel grooter waren dan de hedendaagsche exemplaren. Ook ontdekte men het volledig skelet van een twee-teenig paard. GOED GELAND. Do kapitein-vlieger Mozio, die door ds Turken is gevangen genomen, heeft aan zijn zuster geseind' uit üelibat, om half negen 'a avonds Wees gerust, ik maak het goed'. Ricardo. TRAGISCH. Naar uit Keulen wordt gemeld, overreed een fietser bij Stockum in het donker een vrouw. Toen hij af stapte om haar behulpzaam te zijn, zag hij tot zijn groote ontsteltenis, dat hij zijn eigen moeder overre den had. De vrouw stierf eenige oogen'blikkeu later aan de bekomen verwondingen. DB MIJNRAMP. Uit Bethune wordt gehield1, dat directeur, Inge nieurs en vertegenwoordigers van de mijnwerkers eenstemmig van oordeel zijn, dat verder reddingswerk in de brandende Clarence-mijn als te gevaarlijk niet meer beproefd mag worden; d'at er ongeveer 25 dagen na den dag van de ontploffing (op 3 dezer) gewacht moet worden, om zeker te zijn, dat er geen levende ziel meer in de mijn is en deze dan onder water gezet moet worden om dén feilen 'brand' te 'bltisschen^ EEN AMERIKAANSCH BERICHT. De Sari Franc. Call vermeldt het record van onge looflijkheid' op 't stuk van geneeskundige wondéren. Ben blinde te Denver heeft verzocht), dat hem de oogen geschonken zullen worden van een terechtgestelde. Bij dit verzoek is het advies van een chirurgijn gevoegd, die aanneemt, onmiddellijk na de terechtstelling te bepr oeven, het hoornvlies' der oogen van dén veroor deelde op zijn patient over te brengen. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan zal de heelmeester de aan slaande terechtstellen van den bandiet bijwonen, hem aanstohd» na de vermoording de oogen ontnemen eii daarmede de operatie beproeven. PEST ONDER DE RENDIEREN. In het Noorden van Nooi-wegen woedt de pest onder de rendieren. In het Saltdal zijn er reeds eenige duizenden dieren aan bezweken. Oo'k in Zweden heeft de ziekte veel schade veroorzaakt. HEIT EERSTE DU1TSOHE MOTOR-SCHIP. Onlangs heeft het dubbelsdhroef-motorschip „Mou- te Penedo," gebouwd voor rekening dér Hamburg- Zuid-Amerika-liijn, met goed' gevolg proefgestoomd. Dit is het eerste motorschip voor de trant-atlamtische vaart, dat in Duitechland gebouwd' is, De twee mo toren zijn van het systeem Diesel-Sulzer en hebben te zamen een arbeidsvermogen van 2000 P.K. Het schip loopt- 10% knoop, het is 350 voet lang, 50 voet breed en 27 voet diep. Het heeft een inhoud' vau 4000 ton, KLEURENFOTO'» VAN DE MAAN. Wood, de bekende sterrekundige, maakt thans kleu renfoto's van de maan. Volgens het „Ast.ro-physika- liscbe Journal" gebruikt hij hiervoor een met nikkel bedekte spiegel' met een diameter van 40 cM- IIij neemt hiermee drie opnamen Van dezelfde maan- streek, een voor dé gewone kleuren van het spectrum, een voor violet en ten slotte een voor ultra-violet licht. Hierdoor is hij tot dp ontdekking giekompn, dat dpor deze opnamen merkwaardige verschillen kvmnpn ge constateerd) worden. In dé nabijheid' van dé bekende maankrater Ari&tarc'hus bevindt ziéh.b.v. een vlek, die in gewoon licht nauwelijks te zien is», in het violette beeld donkerder en in het ultra-violette; heel donker is. Ook de „zeeën," die slechts diepe inzinkingen zijn, steken op de violette beelden bijzonder scherp af te gen d'e bergachtige omgeving. Woed' is' tot het be- sluit- gekomen, dat deze hij d'e verschillende opnamen voorkomende eigenaardigheden een middel zijn oan de verschillende gesteenten op de maan te bepfilen, De vlek in de nabijheid van Arist-acehus moet volgens hem uit zwavel of een zwavelveihinding bestaan, EEN ONDERZEE S OH HOTEL. Volgens „l'Eclair" is midden in den Stillen Oceaan, op de rotsen van Honoloeloe, een groot hotel ge bouwd, dat aam alle eischen beantwoordt; Het ge bouw heeft onder water een voortzetting: diep in het water is een schacht gemaakt, waarvan dé wanden uit dik glas bestaan. Een lift voert dé nieuwsgierige gasten naar de onderzeesche giaiskamefs, vanwaar zij het leven in het natte element kunnen bewonderen. 26.500 SCHOOLKINDEREN BIJ DEN TSAAR. In Moskou hebben gelijktijdig 26.500 schoolkinderen bij dén Tsaar hun opwachting gemaakt. Zij voerden gymnastische oefeningen uit en 10,000 militair ge schoolde kinderen gingen in paradepas aan den Tsaar, den troonopvolger en diens zusters voorbij, De Tsaar dankte elk kind' afzonderlijk, waarna dé kinderen op militaire wijze dankte®. Een schoolorkest speelde het vaderlandslied. EEN GEWEIGERD POSTPAKET. Juffrouw Lila Clunas, een kiesrechtfurie, verscheen te Dundee met een -postpaketadres om den hals op het postkantoor. De 'kaart werd) afgestempeld, waar na de dame door een postbode naar minister Churchill, die aldaar vertoefde, werd gebracht. De particuliere secretaris vau den marineminister verklaarde échter dat hij dit postpakket niet in ontvangst wilde nemen. De juffrouw was ontnuchterd' en maakte maar gauw beenen, niet lettend op den postbode, die haar als „on bestelbaar" naar liet kantoor terugbrengen wilde. WEER- BOVEN WATER. Christabel Pankburst, de aanvoerster dér benden die den eersten Maart te Londen de ruiten van winkeliers vernielden, is weer terecht. Zij verdween den 4den Maart, voordat de politie haar arresteeren kon, werd veel gezocht, doch niet gevonden. Het. is thans geble ken d'at zij te Parijs vertoefde en vandaar uit het vrouwenkiesrechtblad redigeerde. Hoewel er eeu be vel tot inhechtenisneming tegen haar is uitgevaardigd, kon zij niet gearresteerd' worden. BEROOVING. Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich giste ren in hooger beroep te verantwoorden een 26-jarige visscher, die door de Rechtbank te Alkmaar veroor deeld werd tot twee jaren gevangenisstraf. Bekl. wordt beschuldigd in den nacht van 5 op 6 April zekeren A. Vos, met wien hij te Hoorn een café had bezocht, aangegrepen, op het hoofd geslagen, bloedend verwond en hem vervolgens van zijn portemonnaie, inhoudende een paar rijksdaalders en twee guldens, beroofd te hebben. Advocaat-generaal, mr. baron Van der Feltz eischte drie jaren gevangenisstraf. BOSBOOM-TOUSSAINT-HULDE. De heer J. Knoppers W.Hzn. schrijft ons: „En wat zou Truitje zelve er wel van zeggen, in dien zij Maandag a.s. bij de onthulling van haar bron zen borstbeeld kon tegenwoordig zijn „Zou zij er mee in haar schik wezen?" Het antwoord kunnen zij geven, die zich hare vreugde herinneren over de in 1882 op haar 70sten verjaar dag, door haar ontvangen blijken van waardeering en liefde. Daartoe uitgevaardigd door wijlen Dr. Jan ten Brink, had ook ik hem destijds een blad toegezonden voor het album, dat eerstdaags zulk een groote aanwinst zal zijn voor ons Stedelijk Museumen, eenigen tijd later, ontving ik hiervoor van mevrouw Bosboom Toussaint de volgende dankbetuiging, waaruit zoo zon nig bljjkt, hoezeer deze veelbeproefde kunstenares nog op hoogen leeftijd vermooht kinderlijk blijde te zjjn. Zij schreef „Ónze wensch is vervuld, uw zeventigste verjaar dag is gewijd tot eene nationale gebeurtenis," zoo sprak dr. J. ten Brink in zijn slotwoord op het feest dat mij den 16 September j.l. was bereid en dat het „in waarheid een feest was zooals men er in Nederland ter eere van een' levenden kunstenaar slechts zelden aanschouwde" (mr. Vosmaer) dank ik in de eerste plaats aan hen die het plan daartoe ontwierpen, die er de uitvoering van leidden en verder aan allen, die door hunne gaven en talenten, het dus glansrijk hiel pen verwezenlijken. Daarvoor bied ik Udie aan het Album Uwe zeer gewaardeerde medewerking hebt geschonken, öf op eenige wijze Uw deelneming in de feestviering hebt betoond en daardoor blijk hebt gegeven van Uwe sympathie voor mijn werk en persoon de betuiging van mijn opregten dank en de verzekering dat de herinnering aan dit eenig Feest onuitwischbaar voor mij zal blijven gedurende mijne verdere levensdagen. A. L. G. BOSBOOM- TOUSSAINT. 's-Gravenhage, October 1882. Mij dunktde Bosboom-Toussaint Commissie het gemeentebestuur van Alkmaar en wie zich overigens bij het totstandkomen van het monument hebben verdienstelijk gemaakt, zij mogen er van v< rzekerd zijn, dat Truitje met deze blijken van sympathie in haar werk en persoon zeer in haar schik zou zijn geweest. BOSBOOM-TOUSSAINT-HTJLDE. Ook in de étalage vau de Singer Naaimachine- maatschappij, welke gevestigd' is' in het huis, waar mevrouw Bosboom-Toussaint geboren is, heeft men hulde gebracht aan haar nagedachtenis. Te midden van de stedelijke kleuren wordt daar tentoongesteld een portret van de schrijfster, dat in dit huis behoort, xi-et is indertijd n.l. door haar echtgenoot aan den eigenaar van: het perceel met een begeleidend' schrij den ten geschenke gegeven om opgehangen te worden in de kamer aan de Mient, waar mevrouw Bosboom- loussamt verblijf hield), wanneer zij werkte. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 15 Sept. 1912. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, D». v. d. Waa, te Texel, Kapel, 10 uur, de Heer Ph. Peeter, cand. t. d H V. te Utrecht. Evang.-Luth, Kerk, 10 uur, Ds. H. Makkink. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds Ger- ber, van Winsum. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, godsdienst oefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag 3 uur, vergadering van de Jongelingsvereeni- ging „Paulus." Gebouw VV aakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van s7* l°t 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- liugsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 18 jaar. Zondagmiddag van 5% tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 9i/2 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo10 uur, de Eerw, Heer Joh. Gutteling, van Velzeroord. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. F. W. J. v. d Kieboom. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 91/2 uur, Ds. J. van Dorp. Herv. Gem. te Schermerhorn, 91U uur, Ds. Bosch te Graft. Ger. Kerk, Ü1/2 uur, preeklezen. Laatste Berichten. H. M. DE KONINGIN, APELDOORN, 13 September. Hedenmorgen vroeg reed' II. M, de Koningin per auto naar Nijmegen, waar zij om 7 uur arriveerde, vandiaar werd) geredten naar Hernnen, waar de Ned. Herv. Kerk met de gra ven van de graven van Nassau werd' bezocht. Ver volgens ging de tocht naar Heumensoord) en Wijchen, waar de manoeuvres werden gadegeslagen. Tegen 1 uur werd naar het Loo teruggereden. TRE'INVERTRAGING. AMSTERDAM, 13 Sept. De treinenloop naar Haarlem ondervond hedenmorgen tot 10 uur eenige vertraging doordat 'bij het station Halfweg de locomo tief van een goederentrein, die aldaar op zijspoor moest wachten, een stootblok had stukgereden en was gederailleerd'. Door dé ligging van het stootblok moest de eerstvolgende personentrein (No. 555) zelfs omrijden (over verkeerd spoor) de volgende treinen stopten te Halfweg en passeerden dan langzaam. Re- servemachines uit Haarlem brachten den goederen trein daarheen en d'e omgevallen locomotief weer op het spoor. H. C. VAN WOERDEN, f 's-GRAVENHAGE, 13 September. In den ouder dom van 55 jaar is hedenochtend in het Gemeentezie kenhuis alhier overleden de heer H. C. van Woerden, sedert 1 Juli 1902 directeur van de algemeen© Lands drukkerij, BOM ONTPLOFT. KONSTANTINOPEL, 12 Sept. Volgens particu liere berichten is een bom ontploft te Van (in Arme nië). Vier personen werden gedbod, 17 gewond). DE BEGRAFENIS VAN DEN KEIZER TOKIO, 13 Sept. De begrafenisplechtigheid voor den overleden keizer begon hedenmorgen 8 uur. De keizerin-weduwe en d'e keizerlijke familie, de minis ters en de hooge staatsambtenaren woonden den dienst in het paleis bij. Een muziekkorps voerde zach te gewijde muziek uit. De priester zeide dé gebeden voor de gestorvene, waarna de keizer, de keizerin, de keizerin-weduwe, de prinsen en prinsessen den geest van dén gestorven keizer vereerdten. De keizer vaardigde ècn amnestie-besluit uit; de bijzonderheden van de uitvoering zijn overgelaten aan de autoriteiten. Bovendien schonk de keizer een mil lioen yen voor liefdadige doeleinden. Het weer is mooi, dte lucht wat bewolkt. Een dichte menigte vult sinds middernacht de stra ten. De BURGEMEESTER de(r gemeente ALKMAAR birengt "tér kennis vain belanghebbenden dat ter ge meente-secretarie' alhier gelegenheid1 bestaat voor de lotelingen die bestemd! zijn om voter d)e lichting 1913 voor déze gemeente, bij de militie te worden' ingelijfd, zich vóór 10 OCTOBER a.s. aan te mélden tot deel neming aan bovenbedoeld onderzoek. Het onderzoek vangt' aiani den 12en, NOVEMBER a.s. en wordt, zoo noodig, de twee volgende, dagen voortgezet. Het woird't gehouden te Leeuwarden, Gtoniingen, Ass'en, Kampen, Devénter, Aamhem, Nijmegen, Does burg, Harderwijk, Eldje1, Utrecht, Aknérsfoort, Amster dam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naardën VGravenha,- ge, Leiden, Delft, Gouda, Gori'nchein, Vliésingen, '»-Heïtogenbosch, Bred'a, Bergen op Zteoin en Maas tricht. Bij de aanmelding moeit wordeu opgegeven in Welkie gemeente men agn hét ondprzoék we.nschlf cfeel 'ta mci- men, wajarbij men tevens tei 'kennen behno'rt te geven of men gedurende het -onderteek vobr Rijksrekening legering en voeding wenscht te genieten. Volgens art. 78, lie lid!, 'sub 2o 6, duurt) de eerste- oefeningstijd voot" hen; die bovenbedoeld bewijs hebben verworven, tén hoogste 6V2 maand, behouden1? de, uit zonderingen bij dit artikel bepaald. Verdere inlichtingen worden, desgewenséht, ver strekt ter getaeent'e-secretarie. Alkmaar, 11 September 1912. D«i Burgemeester voorinoemdi G, RIPPING.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2