DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m. Noordhollandsch Landbouwcrediet. BELEENIGENV. ouwterreln Damrubriek. No. 218. Honderd en veertiende Jaargang. 1912. ZATERDAG 14 SEPTEMBER. SPROKKELINGEN.! 1. 35—30 1. 24 35 2. 44.40 2. 35 44 3. 28—22 ">3. 17 28 4- 33 24 4. 20 40 5. 16—11 5. 6 17 of 44 33 6. 27—21 of 38 7 6. 44 33 of 6 17 7. 38 7 of 2721 7. 2: 11 8. 21 5 en wint V! m m iü W - J lip j; BINNENLAND. Een nierkwaal maakt u ellendig. ADVERTENTIE N. aan den Westerweg, Nassaulaan, Nasaauplein, Egmonderstraat, Lamoraalstraat en Lindelaan. A. G. DEN BOESTERD, Nassauplein 41. ALRMAARSGHE COURANT. DE VERDIENSTEN VAN DOCTOREN. Aan een E'ngelsleh boeit over doctoren ontleenen we de volgende bijzonderheden. Koningin Elizabeth gaf haar gewonen lijfarts 1200 per jaar, behalve den kost, wijn en andere emo lumenten. Haar apotheker, Hugo Morgan, heeft ook goede zaken .gemaakt. Zijne driemaandelijfesche reke ning- bedroeg eensi 83 pdl st. 7 s. 8 cl.; in die dagen eene belangrijke som. Coytier, lijfarts van den Eransehen koning Karei IX, werd vrij wat beter betaald'. Het is ongeloofelijk, hoe deze vorst geplunderd werd. De doctor wist hem de eene gunst voor,' de andfere na af te troggelen. Als de koninklijke patiënt1 de onbeschaamde eischen van zjjn geneesheer weigerde in te willigen, dreigdie deze hem met een sipoed'igen dood'. Op deze bedreiging gaf de ltoning- toe, want hij zag meer tegen het sterven op dan een der overige leden van zijn geslacht. Om in- tusselien van zijn tiran ontslagen te worden, göf hij last hem van kant te maken. De man, die belast werd met de uitvoering van het vorstelijk hevel, ging naar Coytier en zeide op vriendolijken en eerbiedigen toon: „het spijt mij, waarde heer, maar ik moet u ter dood' brengen. De koning kan u niet langer uit staan.' „Ij itmuntend," zeide Coytier onverschillig, „ik ben tot uwen dienst. Wanneer komt het u het best gelegen Het spijt' mij drommels voor Zijne Majesteit, maar ik weet door middel van de zwarte kunst, dat hij mij niet langer dan vier dagen kan overleven.' ,De dienaar des konings raakte zóó van streek door deze mededeeling, dat hij er dezen ter stond kennis van gaf. „Stel (hem onmiddellijk in vrij heid," riep de ontstelde vorst uit „en dat er geen haar van zijn hoofd! gekrenkt worde"! Coytier kreeg toen terstond zijne aanspraken op 's konings vertrouwen en beurs terug. Henry Atkins werd door Jacobus I naar Schotland gezonden om zijn zoon, later Karei I, te behandelen, die gevaarlijk ziek lag. De koning gaf hem 72000 ten geschenke, Afkins kocht voor d'it geld' de heer lijkheid' Clapham. Radoliffe behandelde gedurende twaalf maanden oen zijner vrienden gratis. Toen hij zijn laatste be zoek kwam. brengen, zeide zijn vriend: „Doctor, hier is eene beur®, waarin ik dagelijks het loon voor uwe diensten heb gedaan; uwe goedheid' moet het niet van mijne dankbaarheid winnen. Neem uw geld." Radcliffe besloot eerst in zijn© belangeloosheid te volharden, raakt© reeds de beurs aan, met het doel, haar terug te geven, doch het gerammel der goud stukken hoerende, stak hij haar in zijn zak. „Het is zonderling, mijnheer, twaalf maanden lang kon ik het goud weigeren, maar als het er op aankomt, is het toch verleidelijk." Dit zeggende ging de doctor met de zware schat en een verlicht hart heen. Lodewijk XIV schonk zijn geneesheer en chirurgijn ieder 75000 kronen, nadat zij hem met goed gevolg eene pijnlijke operatie hadlden doen ondergaan. In vergelijking van dergelijke mildheid, hadden d'e beloo- nlngen, die Napoleon I aan de gfeneesheeren gaf, na de bevalling van Maria Louisa in Maart 1811, weinig- te beteekenen. Dubois ontving 24.000 en Corvisart, Bourdier en Iva»n te zamen eene even groote som. Een geneesheer verheugt zich natuurlijk nog mteer over lietgeen hij behendig van een sléchten betaler- weet te krijgen, dan over hetgeen hem zonder tegen stribbelen wordt ter hand gesteld. Een edelman 'be taalde eens aan Sir Richard Jebb drie guineas' in plaats van de vijf, die hij schuldig was1. Sir Richard liet de geldstukken op het tapijt vallen; d'e knecht raapte ze op, en stelde hem de drie stukken ter hand. In plaats van heen te gaan, zette Sir Richard zijn onderzoek op het karpet voort, „Zijn al de guineas terecht vroeg d'e Lord' rondziende. „Er moeten er nog twee op den grond' liggen", was het antwoord, „want ik heb er slechts' drie." De wenk werd begre pen .en de bedoelde som uitbetaald'. Een beroemd' geneesheer te Bristol overlegde de grap nog heler en liet zich betalen door een dooden patiënt, in plaats van door een levenden Lord. In de slaapkamer komende, terstond' na1 het overlijden van den zieke, vond hij de rechterhand van het lijk dicht geknepen. Haar openende, ontdekte hij tusschen- de vingers een guinea „Ah, dat was voor mij dat is duidelijk", zeide de doctor, en stak het geld in zijn zak. Er zjjn voorbeelden genoeg om te bewijzen, hoe de goneesheeren gewoon zijn hunne schapen te scheren. De volgende ancdote hebben wij aan Dr. More te danken: „Een rijk koopman, die het mineraalwater van Bath gebruikt had, kreeg lust om de uitwerking te gaan beproeven van de warme bronnen van Bristol. Voorzien van eene aanbeveling van een geneesheer t© Bath aan diens collega te Bristol, ging de zieke op reis. Onderweg bekroop hem de lust om den aanbe velingsbrief te lezen, en er voorzichtig in glurende, las hij deze merkwaardige woorden: „Mijnheer, bren ger dezes is een rijk lakenfabrikant, plunder hem zooveel mogelijk." DE KURKSMAAX VAN WIJN. lederen wijndrinker zal het wel eens zijn overgeko men, dat een flesch van het edele nat- ongenietbaar was geworden omdat het naar de kurk smaakte. Het jeet ten minste, dat een onaangenaam bijsmaakje van den wijn aan de kurk te wijten is en ter verklaring zegt men, dat de wijn slechte deelen van de kurk op neemt of dat de kurk lucht doorlaat. Geen dezer ver klaringen is echter juist, daar een wijn, die naar de kurk smaakt, niet altijd zuur is, terwijl in de meeste gevallen de kurk goed blijkt te zijn. Bovendien is de wijn in den regel zeer slecht, hij bezit een scherpe geur en een bitteren nasmaak en kan zelfs nadeel voor de gezondheid, opleveren. Roode wijnen schijnen hieraan meer onderhevig te zijn, dan witte. Bij sciher- ry komt de kur'ksmaak nooit voor, vermoedelijk om dat deze wijn aromatische eigenschappen bevat. De gewone kur'ksmaak der wijnen moet waarschijnlijk toe te schrijven zijn aan een bijzonder bacil, welke of dooi de kurk óf vóór het bottelen van den wijn in de flesch komt. Zeker is het, dat d'e nog niet ontdekte bacil de looistof in den wijn aantast, daar hierdoor verklaard wordt, dat in het hijzonder de roode wijn aan het be- d»rf onderhevig' is'. KONING EN KUNSTENARES. Toen Koning Lodewijk van Beieren zich omstreeks 1860 te Parijs bevond, wild© hij mejuffrouw Georges zien. Deze beroemde tooneelspeelster woonde, nadat zij haar aanzienlijk vermogen buiten haar schuld ver loren had, in een klein huisje en trad slechts af en toe op. Ofschoon zij toen reede ver in de zeventig- was, wist zij zich buitengewoon jeugdig voor te doen op het tooneel, wel te verstaan, want in het gewo ne leven was zij een ruïne. De Koning 'bezocht haar op een morgen en was ten zeerste teleurgesteld. Des avonds zag hij haar echter in het theater en hij kon zich nauwelijks voorstellen, dat deze schijnbaar zoo jeugdige tooneelspeelster dezelfde vrouw van dien morgen was. Hij bezocht haar in haar loge en met een hitter lachje antwoordde zij op zijn complimenten: „Alles aan mij is valseb, zelfs de sieraden, welke ik draag." 's Daags daarop schonk Koning- Lodewijk haar een kostbaar geschenk, het laatste, dat de eens zoo gevierde tooneelspeelster kreeg. Zij overleed een zaam en door de wereld' vergeten. HET AANBRENGEN VAN PATIËNTEN. Te Parijs bestaat een naamlooze vennootschap, wel ke zich ten doel stelt. patiënten aan te brengen. Zij geeft d'e adressen van epileptici, kanker-patiënten, teringlijders etc. aan, aan wie de dokter zijn diensten kan aanbieden. Al naarmate van het succes der po gingen, moet d'e dokter 60 a 300 gulden betalen. De maatschappij beweert, dat zij zeer betrouwbare inlich tingen omtrent patiënten inwint. Alleen zieken uit de provincie worden in de lijsten opgenomen, daar de ze allicht geneigd' zijn zich door een Parijsch dokter in plaats van door een plattelandsgeneesheex te laten behandelen. j BIJZONDERHEDEN UIT DEN BIJBEL. De geleerde Prins van Granada, erfgenaam van den Spaansehen troon, op hooger bevel gevangen genomen uit vrees, dat hij naar dtan troon zou dingen, werd tot eenzame opsluiting veroordeeld in de oude gevangenis op de „Schedelplaats" te Madrid. Na 33 jaar in dit levende graf te hebben doorge bracht, kwam de dood' hein verlossen. De volgende merkwaardige, nauwkeurige onderzoe kingen uit den Bijbel genomen, die met een ouden spijker op de ruwe muren van zijn cel gekrast waren, doen zien, hoe de geest bezigheid zocht gedurende de lange, vervelende jaren: „ln eten Bijbel wordt 't woord Heere 1853 maal ge vonden; t woord' Jehovali 6855 maal. De 117e Psalm is 't middelste, 'boek uit den Bijbel. Het middelste vers is Psalm 101 vers 8. Het 9e vers van 't 8ste hoofdstuk uit 't boek Ester is 't langste; liet ooste vers uit liet 11e hoofdstuk van Johannes kortste- In den 107en Psalm zijn vier verzen gelijk, t 8e, t 15e, t 21e en 't 31e. Elk der 26 verzen uit den 13Oen Psalm eindigt met dezelfde woorden. Geen namen of woorden van meer dan 6 lettergree- pen worden in den Bijbel aangetroffen. Het 37e hoofdstuk van Jesaja en 't 19e hoofdlstuk van het 2e boek der Koningen zijn gelijk. Het woord meisje komt slechts éénmaal voor en wel in het 3e hoofdstuk van Joël. In de Bijbelboeken zijn 3.566.480 letters, 773.692 woorden, 31192 verzen, 1189 hoofdstukken en 66 boeken. Het 26e hoofdstuk van de Handelingen der Apostelen is mij 't mooiste hoofdstuk 0111 te lezen. Het schoonste hoofdstuk uit- den g-anschen Bijbel vind ik den 22en Psalm. Allen, dié zich zelf vleien met ij del gepoch over hun volmaaktheid, moeten het 6de hoofdstuk van Mat- theus lezen. De gansehe menschfaeid zou goed doen, het 6e hoofdstuk van Lucas te lezen van het 20e vers tot het einde. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van -pro bleem 199. Stand Zwart: 2, 4, 6, 8, 9, 10, 12, 15, 17/20, 23, 24. Wit: 16, 26, 27, 28, 32/35, 37, 38, 42, 44. 50. Oplossing: Goede oplossingen ontvangen van de heeren: G. Oloeck, D. Gerling, W. Blokdijk» J- Houtkooper, J. K„ G. van- Nieuwkuijk te Alkmaar; S. Homan, Wij de Worrner, en H. E. Lantinga, Haarlem. Uit den Internationalen Wedstrijd. y De tweede partij tegen Molimard werd door Hoog land verloren in den volgenden stand: Hoogland speelde nu met wit den volgenden afruil: 27—21 16 27 3« 21 M Si 37 28? Zwart liet nu volgen 1822 Een zeer fraaie zet. Er dreigt, 24'29 met schijf- verlies voor wit. Tevens' maakte de schijf op 22, bij verkeerd .antwoord van wit een combinatie mogelijk. Hoogland meende door '3934 het schijf verlies ti kunnen vermijden doch toen volgd» 39—34? 22—27! 21 32 17—22 28:17 12:21 26 17 2430 35 24 19 46 Wit geeft op. Op 4034 volgde door 2429 schijfverlies of dam slag. In onze vorige rubriek schreven wij, dat de Haar zijn eerste partij tegen Garoute op jammerlijke wijze verloor. Hier volgt de stand: De Haas speelde nu met wit 28—22? een zet, dien wij van de Haas niet gewend! zijn. Immers hierop liet zwart volgen 28—22 19—24 22 13 24—30 25 34 29 49 en wit gaf op. Jammer dat deze eenvoudige aet. d# tlsas liet W kampioenschap kostte. De volgende stand is uit- de mooie partij Bat tef eldBo nn ar d. Zw. 2, 8/13, 15, 17, 18, 20, 21, 22, 27. W. 26, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 36, 38, 39. 43. 44. 45, 43. Het spel verliep nu als volgt: Zwart (Bonnard) speelde nu als 29en zet 29. 20—24 30. 15 24 31. 24—29 30. 29 20 31. 48—42 (gedw.) 32. 33 24 33. 39 28 34. 31 22 35. 28 19 36. 26 6 37. 6 17 Wit geeft op. 32. 22 33 33. 18—23 34. 2—7 35. 17 50 36. 7—11 37. 50 6 Jer oplossing voor deze week het volgende probleem van den overwinnaar in den internationalen wedstrijd. Probleem 200 van H. Hoogland Jr., Utrecht. 1 Zw. 2, 10, 11, 14, 16/21, 23, 26. W. 25, 27, 28, 31, 32, 33, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 47. Opl. voor of op 19 Se.pt. b. v. d. blad. Gemengd otenws. PLAATSGEBREK IN AMSTEKDAMSCHE HOTELS. Het plaatsgebrek in Amsterdamsehe hotels schijnt zoodanig te zijn, dat herhaaldelijk zeer ernstig- onge rief aan reizigers bezorgd wordt. Reeds moesten vaak vreemdelingen die in Amsterdam hadden willen logëe- ren tegen bun zin een toevlucht nemen in ZandVoort of Scheven in gen. Wij vernamen thans dat vele per sonen, Donderdag overgekomen om 't I)iepenbrockfe-est >n het Concertgebouw bij te wonen, in geen enkel Amsterdamsch hotel plaats konden vinden en gedeel telijk bij particulieren een onderkomen moesten zoe ken, gedeeltelijk naar Haarlem zijn vertrokken. WATERLEIDING IX NOORD-HOLLAND. Bij Gedeputeerd© Staten van Noord-Holland is aan vrage ingekomen om vergunning tot het doen van bo ringen in het Koningisduin (nabij Castricum), ten be hoeve eëner mogelijk aan to leggen waterleiding over Worrner, Purmerend1 en De Rijp naar de gemeente Edam. Het adres is onderteekendl door de heeren H. J. Calkoen en C. Kooijman, burgemeesters van Edam en van Worrner. MOORDAANSLAG. Gistermiddag omstreeks half twee werd' de le Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam in rep en roer gebracht. Een 28-jarig man pleegde namelijk een moordaanslag op zijn achttien jarige echtgenoote, die »i»h op o-ogenblik bij kaar moeder in genoemde straat bevond. l j NI et steekwonden in hoofdi, zij en borst werd de vrouw naar het Binnengasthuis vervoerd. De man gaf zich na het volvoeren van zijn vreeselijke daad zelf bij de politie aan. De dader, de 28-jarige E. Querido, was sedert 14 Februari met de 18-jarige vrouw gehuwd. Zij hadden het zeer- arm en de man behandelde haar slecht. Her haalde malen reédis hadl hij gedreigd' haar te zullen dooden. Zij was tenslotte naar haar moeder gevlucht, waar hij haar gister kwam opzoeken en haar beval weer met hem mee te gaan. Toen de jonge vrouw weigerde, ontstak hij in woede en bracht haar ver schillende verwondingen toe. HERFSTBEMESTING IN DEN TUIN. Onze landbouwkundige, correspondent schrijft: Wil men op 't oogenblik de groenten in den tuin tot wat meerdere groei en ontwikkeling aanspioren, dan kan men zijn toevlucht nemen tot het uitstrooien van wat ethilisalpeter. Daar de voorraad stikstof in den grond in de meeste gevallen niet bijzonder groot is en de in den grond voorkomende stalmest door te langzame omzetting niet voldoen kan aan de vraag naar stikstof, is het uitstrooien van deze voedingsstof wel loonend. Onze wint era ndij vie is er beslist dank baar voor. Wanneer na 't verzetten de plant den groei hervat, strooi dan een weinig- uit; wat later nog één a tweemaal herhaald' mag- worden. Zorg echter, dat liet zout niet op vochtige bladeren valt, daar het blad weefsel door de bijtende werking vernield! wordt Bij t verplanten van andijvie ziet men dikwijls, dat hier en daar de jonge plant verdwijnt.' Schrijf dit niet toe aan de werking van chilisa 1,peter, zooals me eens gevraagd werd. 't Is een gra.uwe rups, die als vernieler va.n de andijvieplantjes optreedt. Steekt men don grond dan ook even uit, waar niet te lang mee g-e wacht moet worden, d'aar anders reeds1 een nieuwe plant is opgezocht, zoo zal men het diertje stellig vin den. Boerenkool wordt zeker in 't kleinste moestuintje nog aangetroffen. Ze wil dan ook op alle grondsoor ten groeien en geei't bij stikstofvoorraad krachtig ont wikkelde donkergroene bladeren. Boerenkool heeft minder last van knolvoet dan andere koolsoorten. Ileoft men planten, die aan knolvoet lijden, dan moe ten de aangetaste wortels verbrand' worden of met on- gebluschte kalk in een kuil gestopt. Bij spruitkool zou ik maar geen chili strooien. Deze koolsoort stelt niet zullce zware bemestingseischen aan den grond als andere koolsoorten. Wel zou men door te .sterke bemesting veel blad krijgen maar wei nig en dan nog losse spruitjes. Anders is' het gesteld met koolrapen. Verkeert hier de grond iu geen goe den bemestingstoestand, zoo wordt de raap houterig. il men de knol rnalscher houden dan omringe men het bovendeel met wat aarde. Verder noem ik nog wintersplnazie en Hollandsche veldsla, die ook niet afkeerig: zijn van een' weinig chi- lisalpeter. w. Ingezonden Mededeelingen. Doordat gij pijn in den rug- hebt van den vroegen morgen tot den laten avond. Doordat gij u uitgeput gevoelt na de minste Inspan ning. Doordat gij voortdurend last hebt van hoofdpijn, duizeligheid!, schemeringen voor de oogen. Doordat gij niet 'kunt bukken- of uit- een stoel kunt opstaan zonder dat een verschrikkelijke pijn uw rug doortrekt. Doordat gij stijf wordt in de gewrichten, last krijgt van rheuuiatiek en jicht. Doordat de nacht u in plaiats van rust kwelling en pijn brengt ^en gij zenuwachtig, prikkelbaar en moede loos wordt. En wanneer de a an vang-sverschijnselen, hierboven genoemd, veronachtzaamd worden, breidt uw ziekte zich hoe langer 'hoe meer uit en zullen ernstige en ge vaarlijke ziekten als ontsteking der nieren en blaas, niersteen, waterzucht, chronische rheumatiek, ver schrompeling der nieren, enz, ongetwijfeld' volgen. Behandelt niet de verschijnselen, dbeh de oorzaak uwer ziekte, namelijk de nieren, en hiervoor is niets beters bekend dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale nier- en blaasgeneesmidd'el. Zij zijn sedert ja ren in gebruik om de gezondheid en kracht, der -nieren op te bouwen, en een natuurlijke werking van deze zeer belangrijke bloedfilters' te herstellen en te onder houden. Duizenden (hebben er hun teruggewonnen gezondheid! aan te danken. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn (Nieren Pillen krijgt en geen waardelooze namaak. De echte, kenbaar aan de handteekeuing van James Fos ter op het etiket, zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij de heeren Nierop Slothouber, Langestraat 83. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel h .1 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Te bevragen bjj

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 9