DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 220. Honderd en veertiende Jaargang. 1912 17 SEPTEMBER. ie van Toelichting Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel t'0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COS TER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. DEZE PROEF IS GEDRUKT OP B.P." PAPIER VAN DE FIRMA SPALDING HODGE, LTD. TE LONDON. i-c-uiu, nrwimar ren verheten de vaste non tergebouwen, om in d>en zo mer m de houten circussen in de provincie te spelen of ook om. voor korten tijd naar het buitenland te ga au. Juffrouw Totnpsen Was met haar man gekomen, om haar madame ell mademoiselle Yvonne hier en daar te helpen. Anna stond' er werkeloos "bij met. besehrei- de oogen. De dienst was haar opgezegd, wat haar «eer speet. Want zij was1 gewoon den dienst op te zeg gen, en niet omgekeerd. Daar juist niemand! van d'e ra nu he in de pakkamer of op den corridor stond, Waagde zij het non haar woede uitdrukking te geven. „Wie Zal mtj dan nog nemen, wanneer ik hier bij lie den van het circus was! Geen nette familie zal nog .ets met mij te doen willen hebben. Dat hebben mijne vriendinnen mij dadelijk gezegd, toen ik hier kwam. drukken l' B'6 miin gehee1e leven PP mij „Iloud nu je mond of ik ga onmiddellijk naar ma dame schreeuwde, juffrouw Tompsen haar toe die hare opgewondenheid over deze luide uitlatingen der meid niet meer kon inhouden. „Voor circusdames en zulke theaterprinsessen ben ik niet bangzeide het meisje sarcastisch, en de oude juffrouw sprong op en sloeg haar de deur voor den neus dicht. „Laat zij daarbuiten hare brutaliteiten lanceeren." Mi'ra, die daarbij stond, hadl de geheele scène met ontroering gevolgd. „Neemt niemand meer een per soon in dienst, die in een circus geweest is?" vroeg het kind twijfelend en bij haar rezen duizend' beelden op, die zij onbewust in haar ziel met zich droeg. „um. imu •wei eews-wiuen vragen, en met meer moeite zijn kost verdient dan zij s de oude vrouw wischte zich daarbij een traan af. „Kan ik u helpen?' riep Frans, die pas uit school gekomen was. „Heden ben ik reedisi bij den ouden wis kundige voor het gelieele semester. Goddank, dat de zomervacantie daartusschen komt. Ach, hoe benijd ik je, Mjra, dat gij met het circus kunt- medegaan. Maar wij, wij armen, moeten nu d'agf op dag in die el lendige school vijf uur smoren en dan geen circus tot ontspanning daarbij! O, dat houd1 ik niet uit, ik sterf!" riep de knaap theatraal, liet zich op een halt' gépakten koffer neder en trok zich aan het haar. „Doet het je zooveel leed' en houdt gij zooveel van liet circus?" vroeg de kleine. „Wie zou dan niet houden van dit circusi leder, die het eens heeft leeren kennen, kan het niet meer loslaten. De andere jongens zijn allen diep ongeluk- k'S', dat morgen werkelijk met d'e geheele heerlijkheid voor een half jaar gedaan is. Vooral Oili is treurig en ik!" „Wat, hij schreide gewone tranen?" vroeg de kleine. „Ja, en ik weet ook waarom, bij hem zit er nog wat anders achter!" meesmuilde Frans, en Mira bloosde. „Ach, ik ben zoo blij, d'ati mijn vader niet zulk een spitsburger o'f gewoon mensch is, zooals al de vaders van mijn kameraden maar zulk een beroemd' cir cus-directeur!" zei die Frans. „Nietwaar, in het circus ia het toch mooi!" riep Mi]a vol geestdrift. „Ook als al de anderen, die het niet kennen, het verachten 1" „Het verachten? riep de knaap verontwaardigd. „Laat ze maar opkomen, ik sla ze neer als een laffen En i*U <leu staat van begrooting der en uitgaven van de gemeente Ikmaar, dienst 1913. toelichting' van de posten der ontwerp te gaan, meenen Burgemeester en moeten mededeelen, dat het opmaken meer overleg vereischte dan het vorigs dank zij het- aanzienlijk -batig saldo 1910, een bedrag van 10.000.wor- gesteld voor buitengewone aflossing i van den hoofdelijken omslag- worden een cijfer, dat leidde tot eene verla- ffi'iixgspercentage met 0.1 procent, ter- alle door de Commissie van bijstand e Werken met! het cijfer I aangeduide in aanmerking komende werken en 'Ike naar het oordeel dier Commissie aogen in het ontwerp door B. en W. )men, daarvan kon ditmaal' geen spra houd eener opbrengst van 95000.— lijken omslag en toepassing overigens latregelen als waarvan zoo juist mel- iakt, kwamen B. en W. voor een te an rónd J 16400.zonder dat voor raven een cijfer was uitgetrokken. En 1 met verschillende hieronder nader oor stellen, waarvan de eventueele, ge le ontwerpbegTooting zijn opgenomen, op een voldoend hoog cijfer moest I', kwamen B. en W. te staan voor de om een bedrag van pi. m. 25000 te faa'k van dit tekort, dat geheel te zoe- rone middelen en de gewone uitgaven, k blijken uit het volgende: het lagere den dienst 1911, waarmede de ont- aanvangt, van rond 7000, meerdere tneen bestuur pl.m. 2000, idem van van plaat sell belastingen pl.m. 3000, mdcrwijs pl.m. J 3000, id. van hooger- nderwijsi pl.m. J 1300, idem van arm- 000, idejn aan aflossing van geldlee 7000, hoogere bijdrage aan het pensi- meerdere kosten aan andere g-ewone 600. Samen 40000, waartegenover ing- van gewone inkomsten over do ifdstukken staat, van rond 15600. N. slechts mogen, gelukken d'e begroo maken door op den dienst der publie- 5800 en op dien van d'e plantsoenen irenvoorts om voor buitengewone af- noodzakelijkheid' bestaat 5000 minder ellen en de opbrengst van den hoofde- ?t 15000 te vefhoogen, tengevolge t voor onvoorziene uitgaven kon wor- m ruim 10000. Het komt B. en W. pst op geen lager cijfer mag worden eerste plaats toch zullen daaruit be- worden de kosten, die eventueel liet n vail eene in voorbereiding- zijnde der salarissen van het onderwijzend i burgeravondschool enz., maar even- lillen voortvloeien uit de aanvaarding tot verhooging- der loonen van alle len, t welk B. eu W. bij het onder ng in de af deelingen ter sprake wen schen te brengen. Voorts mag er op worden gewezen, dat voor memorie is uitgetrokken de aanschaffing van een motor-brandspuit, d!a.t B. en W. het. voornemen hebben met een voorstel te komen om het- begraven ter algemeen© begraafplaats op plechtiger wijze to doen geschieden en dat eerlang is te wachten een voor stel in betrekking tot de afslag-ma riet! van groenten, tengevolge waarvan de geraamde kosten dier markt vermoedelijk zullen stijgen. Ten aanzien van den hoofdelüken omslag kan overi gens worden medegedeeld, mede in verband met terza ke ingekomen adressen, dat B. en W. van oordeel zijn, dat bij de stijging der prijzen voor eerste levensbehoef ten, niet langer mag worden volstaan met een aftrek van 450.voor noodzakelijk levensonderhoud, maar dat dit bedrag minstens op 500 dient te worden be paald. Een voorstel ter zake zal binnen niet te lan gen tijd den Raad bereiken. Hoezeer het belastbaar inkomen bij toepassing van dezen maatregel aanzien lijk zal verminderen, meenen B. en W. niettemin ondanks de voorgedragen verhooging der opbrengst van dit middel de hoop te mogen uitspreken, dat het percentage van heffing niet veel zal behoeven te stij gen. Van de door de Commissie van 'bijstand voor de Pu blieke Werken ter uitvoering aanbevolen werken is ook nu weder een staat met ramingen overgelegd. De daarop voorkomende posten zijn in de ontwerp-begroo- ting- overgenomen. Alleen voor een drietal werken, waarvan twee door de Commissie met het cijfer I en één met het cijfer 1 a 2 op de begrooting van den Di recteur der Gemeentewerken aangeduid', konden de gelden niet worden gevonden, zoodat zij op d'ien staat niet voorkomen. Deze werken betroffen: De verbete ring der bestrating- der Nieuwesloot, tusschen Hoog straat en Hof, 2573.dte bestrating van den Ber- gerweg tot de Barnebrug- 2634.en dakvernieuwing' op het zuidsehild van het achterpand1 der Waag' 609.70. Van de verschillende bedrijven zijn afzonderlijke be grootingen ingekomen, waarvan de op het gemeente budget rechtstreeks betrekking hebbende posten in do ontwerp-begrooting met uitzondering van de bijdra ge der gemeente tot dekking van het geraamde tekort op de exploitatie der plantsoenen, die immers met 560 voor eene nieuwe beplanting- van den Bergerweg is verminderd' zijn opgenomen. Ten slotte mag nog worden toegelicht het verschil van 84985.43 tusschen de buitengewone ontvangsten en de buitengewone uitgaven. Dat da eerst e zooveel hoog'er zijn dan de laatste vloeit voort uit de omstan digheid, dat in de eerste is begrepen een bedrag van 75562.4OV2 -f- 12333.53V£ r= 87896.of in rond cijfer 88000.(vergelijk volgn. 58) als opbrengst van eene geldleening, ter conversie van de beide thans loopeüdetijdelijke leeningen, waarvan de aflossing is uitgetrokken onder de gewone uitgaven (volgn. 165). daarentegen is onder de buitengewone uitgaven ver meld een bedrag- van 3014.57, als restant van den bouw van een openbaar slachthuis, welk bedrag onder de ontvangsten als gewone inkomst is verantwoord onder volgn. 2, als gedeelte van het vermoedelijk batig saldo van den dienst. 1912. Het zooeven genoemde ver schil, 't welk zich afspiegelt iu de balans, die immers op den gewonen dienst een tekort, op den buitengewo nen dienst een batig saldo aanwijst van 84985.43, wordt hierdoor verklaard. de Frans in laaiende geestdrift dien eren eerst in een Indianenboek gele- n geleerd had. En beide kinderen 1 hand en dansten woest door de ka 'i 11 en circuskinderen zijn, 9 zoo fijn. Hoera! i bet zoo bont, dat het juffrouw k vee te erg- vond. JTTTtlsscfren zat de heer Favre in het circusbureau aan zijn schrijftafel en dicteerde dr. Scharnier de ver deeling der coupé's onder de artisten. Daar was me nige harde noot voor de heeren te kraken, want dit kkissificeeren der verschillende kunstenaars was geenszins zoo gemakkelijk als het den schijn had. Daar waren een waggon 2de klasse en vijf waggons 3de klasse besteld. Wie zou nu in de tweede en wie in de derde klasse komen? De directie had voor zich een coupé 2de klasse genomen. De Siella's en Petroff en een uit drie leden bestaande Engelsx-he acrobaten- troep vulden de andere cotipé 2de klasse. Wie behoor de tot de artisten van den eersten rang? De school- rijdster Jenni Weber natuurlijk voor alle anderen. „Met Weber kunnep wij de familie Blemann niet samenbrengen", zeide juist de directeur. „Die staan als hond en kat tegenover elkaar, dan moeten wij liever Petroff uit de coupé 2de nemen em bij de Ble- mann's in den waggon 3de klasse brengen, terwijl We ber zijn plaats krijgt." „Zeer goed", zeide de secretaris en schrapte uit en schreef over, verwisselde de beide namen op de lijsten. „Ballet en rijders alle derde?" vroeg Schander. „Natuurlijk, maar gescheiden als het ui belieft!" „Komt de panneaurijdster Ellen ook in de derde klasse „Ja, alle anderen ook. Ik heb geen lust zooveel waggons, voor slechts zes a zeven personen te nemen. Het kost mij zoo ook al genoeg", antwoordde Favre. „Gij kunt nog bij de Blemamn's in de coupé, gaat het nog V' „Ja, daar is' nog plaat# ook voor den ballet- en kapelmeester." „Goed", antwoordde de oude heer. „Voor de paarden zijn tien waggons besteld, verder nog voor de beide olifanten en de kameel en, voor re- quisieten en costuums acht wagen", las Schander voor. „Goed, goed'! Roep Morgenstern!" zeide Favre tot den doctor en in het volgende oogenblik was deze reeds buiten de deur en spoedig klopte de oude stal meester aan. „Goeden morgen. Morgenstern", riep Favre. „IT weet, dat u voor „La> Salie" bijzondere maatregelen moet nemen, anders slaat het, beest alles stuk." „Dus na de voorstelling -wij sluiten morgen kwart over tien -worden de paarden getransporteerd, ik wil ditmaal er zelf bij zijn", zeide de directeur. „Ove rigens verlaat ik mij geheel op jou en deuk, dat alles haar wensen zal gaan." „Maar wilt u geen plaats nemen, waarde Morgen stern zeide plotseling Favre, wien het nu eerst op viel, dat de oude man nog stond. Hij lette er zeer op of gaf zich veeleer de grootste moeite ieder mensch op zijn wijze te behandelen. Hij had zulke rariteiten, als een Vrijheer von Morgenstern en een doctor Schan der gezocht, om zijn voorname inrichting nog voorna mer te sieren, en hij wist hen cp de rechte plaats te zetten en hen altijd' volgens hun stand' te bejegenen. Jin hoe wist; dat Favre, was hij een man van zulke hoogè beschaving? Geenszins, noch hij noch zijne vrouw hadden ooit gelegenheid1 gehad zulk eene be schaving- te genieten. Maar tatet en een open oog voor alles, wat zich voegde, bezaten beiden in voldoende mate. En zoo konden zij nergens aanstoot geven, in welke kringen en met welke lieden zij ook verkeerden, en werden ook bij iedereen gaarne gezien, ofschoon mevrouw de directrice een weinig menschensehuw was en een vrijen avond' veel liever in haar kamer dan in een luidVuchtig, groot gezelschap doorbracht. Maar heden op den voorlaatsten. avond te Weenen, was hij met. zijn vrouw en dochter bij zijn vriend' Eugelbert. een rijk koopman, geïnviteerd' en had aangenomen. „Mijnheer von Morgenstern, een sigaret misschien vroeg' Favre, zijn vis-a-vis en hield hem het zilveren, met smaragden bezetten etui voor. Wsrdt vervolgd. 1 inii«ti i ii - -| mi,

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 5