POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD. No. 11050 2000. Nos. 17348 en 20630 elk 1000. Nos. 828, 1836, 7463, 14340 en 18866 elk 400. Nos. 1682, 2708 en 13372 elk 200. Nos. 2061, 4342, 4777, 0266, 12237, 12474, '12475 12482, 14744, 17553 en 20024 elk 100. STADSNIEUWS? BUITENLAND. den op zich neemt, slechts éénmaal per maand een Kamerzitting- bij te wonen. Een aantal dames zijn uitgeuoodigd' deel uit te ma ken van deze club. Voor plaateen op de gereserveerde tribune zal wor den gezorgd'. De liberale kiesvereenigiug te Leeuwarden zal. naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het bestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, in de eerstvolgende vergadering aan de orde stellen de vraiag, of vrouwen lid kunnen zijn van de liberale kies vereniging. SLECHTE GEEST ONDER DE MARINE. Uit Batavia wordt geseind': ,,Naar de N. Soerabftja Crt. meldt, wordt de geest onder het marine-personeel voortdurend slechter. De vlootcomma.ndant Goedhart is zeer onbemind. Op Koninginnedag weigerde de geheele bemanning van het eskader den bon voor extra versnapering. Twintig manschappen, die den bon aannamen, werden uit den Matrozenbond geschrapt. De bemanning' van de „De Ruyter' pleegde verzet omdat een klacht over voeding ongegrond werd' verklaard'. Zes-en-zestig man werden gestraft, onder wie met degradatie en ontslag. Zater dag werd de ligstoel van commandant Goedhart, be nevens een sluitstuk van een kanon overboord gewor pen en de vlag omgekeerd) geheschen." Nu schrijft men aan de „N. Ct." uit Pretoria, dat men daar een dergelijke ervaring beeft opgedaan. Eerst waren het de lichte toiletten der dames bij de wedrennen, die het ontgelden moesten, daarna de bal toiletten van dames, die daar het Arcadia-bal bezoch ten. Het comité wist den dader te snappen. Het bleek een jonge Nederlander van ongeveer 22 jaar oud te zijn, van vrij goede Amsterdamsche familie. Hij deelde mede, voor hetzelfde feit uit Nederland ver trokken te zijn en beweerde er niets tegen te kunnen doen. Daar hij ook bij d'e infanterie gediend! heeft, ligt het vermoeden voor de hand1, dat men hier met denzelfden zonderling te doen heeft. Zijn zaak werd 14 dagen verdaagd', gedurende welken tijd hij onder geneeskundige waarneming blijft. Hij is niet krank zinnig genoeg om opgesloten te worden, maar nor maal is hij toch zeker ook niet. was het reeds te laat, want de spoedig ontboden neesheer kon niets anders dan den dood constateeren ge- Gemengd nieuws. ONTAARDE OUDERS. J.l. Zaterdag ging aan het Duitenhuis te Prinsen- hage zekere vrouw v. Z. er stilletjes van door naar Antwerpen en liet haar man met 4 jeugdige kinderen van beneden zes jaar achter. De man, die stiefvader over de. kinderen was, verliet ook j.l. Zondag- de wo ning en liet de kleinen aan hun lot over. Thans zijn de kinderen opgenomen in het gesticht voor verwaar loosde kinderen aldaar. VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Zufcphen heeft beden F. E., assistent der posterijen te Rosend'aal (N. B.), tot voor korten tijd werkzaam aan het postkantoor te Zutphen, die beschuldigd werd van verduistering in zijn betrekking rap ongeveer 164, vrijgesproken. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. TEGEN BRANDGEVAAR IN BIOSCOPE- THEATERS. Naar aanleiding van het brandje in een cabine in «en bioscope-theater en het bestaande brandgevaar ondanks verschillende doeltreffende voorschriften van onze brandweer, wees men onsi op een uitvinding van een stadgenoot, den heer S. Kool, operateur van het bioscope-theater „Kosmorama." Het in brand geraken van een film geschiedt meest al aldus: De film breekt gewoonlijk af bij het schuiven door het raampje van de projectie-lamp; de bus, waariu de film zich bevindt blijft echter doorrollen en er verza melt zich voor de lens een groote hoeveelheid film, welke ten gevolge van de hevige warmt e-ui tstraling van het elect.ri.sch licht in vlam vliegt. De uitvinding van onzen stadgenoot, waarover de commandant der brandweer, naar ons meegedeeld werd, zich reeds gunstig' heeft uitgesproken, bestaat in breede trekken uit een eenvoudig toestel, d'at con tact maakt zoodra de film afbreekt. Door dat) contact valt er voor de lens een klep en iu een oogwenk is de warmte-ui tstraling' afgesloten, zood'at de steeds afrol lende film niet meer in brandl kan geraken. Een ander toestel, onr bet- brandgevaar te beperken zagen wij bij de firma Haaxman, die in den handel brengt een aparaat- „Antignator" genaamd', dat verschillende DuLtsehe steden met. succes aangewend moot zijn. Do „Antiguator is een toestel, dat koude lucht op de film in het raampje, dat zich voor de lens bevindt, werpt. Blijft een gedeelte dér film dirs voor de pro jectie-lens stilstaan» dan wordt dit steeds voldoende afgekoeld' en kan het niet ontbranden. Vooral bij het projecteeren van vaste beeldén of titels van films zal dit toestel o.rri. wel van nut kunnen zijn. (HWd.) UIT WTNKEL. De loteling J. Kaa.ij Jzn., die reeds eerder had te kennen gegeven, gemoedsbezwaren te hebben tegen alle militaire plichten, moest heden (18 September) worden ingelijfd' te Hoorn. Hij heeft echter in zijn doornemen volhard en is niet ter inlijving verschenen. UIT OBDAM. Zeer zeker ook in verband) met de gevallen van ty phus die hier zijn voorgekomen, heeft het Dagelijksch Bestuur van den polder en banne Obdam de gebrui kers der gronden in dén poldér er aan déen herinne ren, dat' het. verboden is het water te verontreinigen door het inwerpen of laten ronddrijven van afval van vele veldvruchten, als loof van aardappels en uien, bladeren van verschillende soorten kool, enz. Met het oog nu op de volksgezondheid' alsook op een gezonden toestand' van dén veestapel, doet het l)a: gelijksch Best. een beroep op de medewerking van al len, om een dusdanige verontreiniging te voorkomen, wijl de ondervinding heeft geleerd, dat waterveront reiniging veelal d e oorzaak is van besmettelijke ziek ten, zoodat medewerking' ter bestrijding daarvan in aller belang' is en aller steun verdient. SOCIËTEIT EN KAMER. Van onzen partijgenoot Schaper aldus schrijft „Het olk ontvangen wij het volgende nauwkeu rige bericht van de wijze, waarop de politie hem twee maal belet heeft tot de Kamer door te dringen: Bij den Hofsingel wilde men mij naar de Kamer niet doorlaten. Toen ik mij heriep op mijn recht als Kamerlid, zei men: dan moet u maar bewijzen wie bent, Een balt' uur later hield men ons tegen vanaf den ijverberg naar het Plein. Niemand mocht dien kant op, maar een heer zei: „Mag ik niet naar de socië teit? „Ja," zei de bereden agent, en de man mocht door. Ik zei toen: „En ik moet naar de Kamer „Neen, naar de Kamer mag u heelemaal niet," zei de agent. De gehuwde vrouw M. P. Y., wonende Schiedam- seheitdijk te Rotterdam, wier echtgenoot, zijn dienst plicht vervulde en dus afwezig was, werd voortdurend lastig gevallen door een 18-jarigen bootwerker A. G„ van wien zij echter niets wilde weten. Dinsdag nu bevond' de vrouw zich ten. huize haver ouders aan het Noordplein en 's-middags werd dooi den man een briefje in de bus gedaan waarop stond: „Wee mijn wraak." Toen gisteravond' tusschen 0 en half 10 de familie in de woning op het Noordplein bij een was, werd) eensklaps een schot dóór de ruiten ge lost. Gelukkig- was de familie in dé achterkamer, zoo dat niemand) verwond werd. De dader, in de nieening dat hij raak geschoten had, nam de vlucht naar de wo ning van een zijner bekenden op den Schiedamschen- dijk en joeg daar zich zelf een kogef door het hoofd. De man werd' naar het ziekenhuis gébracht, waar bleek, dat de kogel nog in zijn hoofd zat, to<?h het fvehot waarschijnlijk niet dooclelijk is. Op de revolver zaten nog vier patronen. De man had _er bovendien nog een aantal in zijn zak. De kogel, die in de woning was geschoten, is in de voorkamer terug gevonden. ONVERBETERLIJK. Maandag bracht een inwoner van Watergraafsmeer ter kennis van de politie, dat uit de. slaapkamer een gouden dameshorloge ontvreemd' was. Onmiddellijk viel de verdenking op de dienstbode, omdat deze een maand geleden een bankbiljet van 40 ontvreemd had. Haar bekentenis was toen een reden geweest dat men het zaakje blauwblauw gelaten had. Nu ech ter bleef zij hardnekkig ontkennen. Ook in het- ver hoor, dat de politie haar afnam, volhardde zij bij de eenmaal1 aangenomen houding. De recherche stelde een onderzoek in en in een Stadsbank van Leening te Amsterdam vond zij weldra het ontvreemde voorwerp. Een volledige, bekentenis volgde daarna. EEN INKTWERPER. Men zal zich herinneren, dat ee.nige jaren geleden het Vondelpark te Amsterdam onveilig werd gemaakt door een inktwerper, dien men, na langen tijd tever- j geef® jacht op hem te hebben gemaakt, eindelijk heeft gevat. Hef bleek toen een infanterist te zijn. KORTE BERICHTEN. Dinsdagavond reed een Igroentenhandelaar uit Rijmburg op zijn kar, door Wassenaartoen hem een auto achteropreed, die een luid signaal gaf. De man sprong van zijn wagenviel midden op den weg, werd door de auto overreden en bleef op de plaats dood. Tijdens de regimentsoefeningendie Dinsdag' morgen nabij Nijmegen gehouden werden, viel een soldaat van het lie reg. inf. in de Steeggraaf. De man zou zeker verdronken zijn, indien de luitenant R. Lagaaij die in volle wapenrusting was, hem niet onmiddellijk was nagesprongen. De luitenant mocht de voldoening smaken den man, die reeds bewuste loos was, te redden. Te Meppel is door de marechaussees proces-ver baal opgemaakt tegen een zekeren Gras, uit Zwolle, oud-Geref. predikant, die verdacht wordt onbevoegd de geneeskunst te hebben uitgeoefend. Sinds eenigen tijd hield G. te Meppel zitting en legde zich speciaal er op toe om de aan rheumatiek lijdende menschheid te herstellen. Te Wageningen wierp een 9-jarige knaap een jongen van 5 jaar met een steen, die dezen zoo on gelukkig in het oog trof, dat dit verwijderd moest worden. In het jachtveld onder Olterterp bij Beemster- zwaag heeft een strooper uit Houtigehagen bij Drach ten, Maandagochtend den veldwachter BI. met den kolf van zijn geweer ernstig mishandeld. De vader van dén te Utrecht omgekomen mili cien Geurts te Gemert, ontving gisteren-morgen van H. M. de Koningin schriftelijke betuiging- van deel neming. Aan de vischmarkt te Zutfen zijn gisteren 17 manden garnalen, als schadelijk voor dé gezondheid, afgekeurd' en door de politie vernietigd» Eergisteren waren al 20 manden garnalen om dezelfde reden ver nietigd. Bij de rijksboringen naar steenkolen te Ratum, bij W interswijk, is men thans op een diepte van circa 320 meter gekomen. Men bevindt zich' in grijze vaste leem, eenigszins groenachtig van kleur, met veel gips- aders. an 313 tot 317 M. ging de boring door groen grijze en roode leem met' veel insluitseJs van gips en anhydriet. De burgemeester van Neede looft 100 uit voor dengene, die eenigc inlichtingen kan verschaffen, wel ke aanleiding' kan geven tot het opsporen van den richter der branden, welke den laatsten tijd' telken male in liet dorp voorkomen. - Door het bestuur van de vereeniging' van Burge meesters en Secretarissen in de provincie Noord-Hol land is> gisteren aan jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho gelanden een huldeblijk aangeboden van die vereeni ging, waarvan jhr. Boreel 10 jaar voorzitter is ge weest. Het huldeblijk bestaat uit een antiek tuin beeld, ter plaatsing op het landgoed „Waterland1". - Naar „Het Volk" meedeelt, bedroeg het aantal betoogers op den „Ronden Dinsdag" 30,000. Op Philipsdorp bij Eindhoven is een 8-jarig jon getje tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Het ventje had' een puistje in zijn aangezicht opengekrabd. Wegens gebrek aan gelegenheid voor practisch werken, kunnen aan het Tandheelkundig Instituut te Utrecht voorloopig geen studenten meer worden toe gelaten. Er moesten reeds verscheidene^ worden af gewezen. Sedert Vrijdag wordt te Oosterbeek een bejaarde gepensioneerd© kolonel vermist; men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. - Gistermorgen werd door een 18-jarigen kantoor bediende van een huidenhandelaar te Rotterdam bij de Disconto-Maatschappij een kwitantie van 3200 ge- ind. Hij kwam niet bij zijn patroon terug en is d'us v ermo ed el ij k voo r t vl ueh tig. - Een gevangene, die zich in voorloopige hechtenis bevond' in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, maakte gistermiddag, terwijl hij door den Officier van Justitie in diens kamer in het rechtsgebouw aan het Kort© Voorhout werd! gehoord', van die gelegenheid ge bruik, om uit het raam van die kamer te springen en zette het daarna op een loopen. Eenig© veldwachters zetten den vluchteling na; die werd' gegrepen. Door de politie te Delft zijn aangehouden twee minderjarige jongens, die de opvoed'mgs-iurichting van het Leger des ITeils te Amersfoort waren onP vlucht en daar rondzwierven. Zij zijn op transport ge steld. Dinsdagavond om ongeveer half zeven weigerde plotseling het electrisch' licht te Bloemend'aal, zoowel de straatverlichting al® in de huizen. Overal werden nderhaast olielampjes, kaarsen en fietslantaarns op gezocht. Tot 8 uur moest men zich zoo behelpen. Een fietser, Zondagavond' uit Langenboom naar Mil fietsende, werd onderweg zoo mishandeld, dat hij tengevolge van veel bloedverlies bewusteloos bleef lig gen. Bij zijn ontwaken uit d'ien toestand' miste hij zijn geld en was zijn nieuwe fiets door een oude ver vangen! Door den vroeg opkomenden vloed werd een kud de schapen van een landbouwer te Nieuw-Namen in de schorren van Sneftingeu verrast. Er zijn er 43 verdronken. Een 2-jarig' kind! te Xieuw-Xamen viel bij liet huis in sen modderpoel. To«n men het er uithaalde. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 10 September. 5e Klasse 3e Lijst. DE LANDBOUWEEEiSTEN. Na afloop van het concours hippique had gistermid dag, wederom onder groote belangstelling, een optocht der -prijswinners! plaats vanaf dén Bergerhout, langs het Rechtsgebouw, Singel, Ritsevoort naar het café Mooy, waar de voorzitter der feestcommissie, de heer Jb. Lutterot, d'e prijzen uitreikte. De heer Lutterot wees er op, d'at het voor de feest commissie altijd! een moeilijke taak is, om d'e noodige financiën te vinden. Dat deze- er toch gekomen zijn, is te danken aan Alkmaar's burgerij, waaraan s-pr. on der bravogeroep zijn hartelijken dank betuigde. Vorig jaar waren er meer prijswinners dan thans het geval is, het aantal feestelijkheden was toen echter ook grooter. De ringrijderij en het: sleutelt rekken moesten achterwege blijven, men moest zich bepalen tot, het hoofdnummer, het concours hippique, dat ook nu weer een groote attractie bleek te zijn. Het oordeel der jury heeft nooit eenig bezwaar gemaakt bij de prijswinners. Spr. hoopte dat d'it ook thans niet het geval zou zijn. Met een geestig woord' werden daarna de prijzen uitgereikt. De heer D. JGover-s bracht een woord van dank aan den voorzitter en de leden van de feestcommissie voor de assistentie, aan het bestuur verleend. Spr. was er van overtuigd', d'at de- feestcommissie steeds haar steun zal willen verleenen. Daarna bracht spr. een woord van dank aan het Stedélijk Muziekcorps, hetgeen hij des morgens vergeten had. Spr. maakte gaarne gebruik van d'e gelegenheid, om dit alsnog te doen. De heer Lutterot dankte den heer Govers en deelde onder luid) applaus der aanwezigen mede, dat het Ste delijk Muziekcorps 's avonds op een tweetal booten het vuurwerk zou opluisteren. Van 6—8 uur had' een concert plaats op het- Hof plein, dat door velen werd' bijgewoond. Om half negen werd' oii het afgesneden kanaalvak het trndirioneele vuurwerk afgestoken. Het was ook nu weer, zoowel in letterlijken als figuurlijken zin, het meest schitterende nummer van het feestprogramma. Even na acht uur viel een fijne motregen, die echter spoedig ophield; zoodat het weer er toe meewerkte, dat het vuurwerk, dat door zeer velen werd' bijgewoond, goed tot zijn recht kwam. Verschillende Bengaalsche zonnen, die een zeer helder licht verspreidden, boden de gelegenheid! de compacte uienschenmassa, welke zich aan weerszijden van het kanaal bevond, te over zien. Het programma, dat als gewoonlijk een uitgezochte verzameling van pyrot-echnische namen bevatte, kwam uitstekend tot zijn recht. Vooral dé scherpschutter, het mechanieknummer, viel zeer in den smaak. Heb Stedelijk Muziekcorps, dat gisteren een zwaren j dag had, liet van de beide booten der Alkmaar Packet, waarop tal van genoodigd'en zich bevonden, op de be kende uitstekende wijze vroolijke déunttjes hooren. Op het Hofplein was liet gisteren stampvol, toen daar het laatste concert gegeven werd', zoodat tot het laatst toe bleek, hoezeer het jaarlijksche feest van de afdeeling Alkmaar der Hollandlsche Maatschappij van Landbouw op prijs gesteld) wordt. W at de tentoonstelling'! betreft zij nog even gemeld, dat de jury-leden, die dit- jaar in verschillende ge deelten van ons landl als keurmeesters optraden, ner gens zoo'n uitstekende collectie melkkoeien hadden aangetroffen als hier aanwezig" was en d'at het- meeren- deel dér bekroonde fokschapen toebehoorde aan fok kers, die hun schapen onder controle van de vereeni ging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord- Holland hebben staan. In de opsomming van de ter opluistering ingezon- voorwerpen is de naam van het) Landbouwhuis teekend door het bericht in de „Alkmaarsche Courant" van 10 Juli 1912. De schrijver begint' aldus: Welk een toestand! Wie het leest, vertrouwt zijn oogen niet! Men ziet het: de heer Cloeck, secretaris der A.W.V. en de fokker van het! proefkonijn, henevens zijn vijf medebestuurders, wijten het diep verval der A.W.V. uitsluitend aan den voorzitter, den heer A. Fortuin, die volgens: hen een opgewekt leven onder de Alkmaar sche middenstanders tegenwerkt. Of de heer Fortuin wel inderdaad) zulk een misfor tuin is, vermag ik niet te beoordeelen, doch ik wensch de vraag te stellen: r^a denken van de Alkmaarsche middenstanders die zulk een toestand) kalmpjes hebben laten voortdu ren? Moet het antwoord niet algemeen zijn en aldus lui den. Er is tot he-den in de neutrale middenstandsbe- weg'ing nog geen beweger opgestaan, die de organisa tie door den middenstand) voor de middenstanders al gemeen begeerlijk heeft' weten te maken. De middenstand telt vele koppen, maar bezit geen hoofd. De middenstand wacht nog' op iemand William Booth, die wist te overtuigen, te ren en zich te doen gehoorzamen! Immeis, om tot Allernaar terug' te keeren, wie zou durven beweren, dat dé leden der „Ilapze" een ander menschensoort zijn dan de overige middenstanders? Mie zal gelooven, dat) een man alleen een opgewekt leven zou kunnen uitblussehen, indien dit leven wer kelijk opgewekt w a s? Do heer Fortuin heeft- dan ook wijselijk de beschul diging naast zich neergelegd' en alzoo. voorkomen dat het reveil werd gesmoord' in een vinnigen, persoonlij ken strijd. De schrijver hoopt, dat het kloeke manifest des hee- ren Cloeck nomen e'stJ omen zegt' hij de oogen zal openen, de harten verwarmen en de handen aan den ploeg zal doen slaan niet enkel in Alkmaar! Doch ineens is de middenstand niet wakker te schudden. Dit is gebleken op de vergadering van 22 Augustus. Do schrijver hoopt dat de A. W. V. zich de evenknie zal maken van „dé Hanze" en dat ze heilrijk samen mogen gaan. Hij -eindigt aldus: Dit is niet enkel een zaak van eigenbelang' maar ook een zaak van eer! Alkmaar is voor geheel den Nedérlandschen midden stand een proefkonijn. Moge het seruip tegen middenstands-nona: nu wor den ontdekt! nog als wijlen organisee- RECLAME-BOEKJE. Van de firma P. Molenaar Co. te Westzaan ont- vingen we een welverzorgd boekwerk met kinderpor tretten en dankbetuigingen, die deze firma in den loop der jaren ongevraagd van de verbruikers van haar bekend kindermeel ontving. Het boek met de tal rijke kinderfoto's en de gunstige brieven wordt aan allen, die belangstellen in de voeding van zuigelingen, op aanvrage gratis toegezonden. uur, Harmonie. uur, café de den uitgevallen. Dit is natuurlijk geheel onopzettelijk ge schied de inzending van het landbouwhuis mocht genoemd wordenWeshalve wij d'it bij dezen doen. Eindelijk moeten wij ©enige verbeteringen in de be- kroningsfijst, welke bij dit nummer is gevoegd, aan brengen. Onder Eruit staat als no. 349 vermeld W. en Scheepmaker, Alkmaar, Tweede prijs. Dit moet Eerste prijs. In de rubriek „Ter opluistering" is onvermeld ge bleven, dat aan den heer O. van Dijk voor zijn inzen ding Halsband-parkieten een eervolle vermelding i< toegekend. M. zijn AANRIJDING. De melkrijder B., wonende St. Annastraat alhier, werd hedenmorgen bij den overweg aan de Wognum- sche buurt aangereden door de Egm. stoomtram. De melkwagen bekwam zoo goed' als geen schade, maai de melk, ongeveer 15 L., vloeide over den weg. Door den conducteur der tram werd tegen B., die ondanks herhaald' fluiten niet uitweek, proces-verbaal maakt. regeering opge- DE DRANK. Vanmorgen omstreeks negen uur werd de 56-jarige K. in een rijtuig, geëscorteerd door de joelende school jeugd, in beschonken toestand naar het politie-bureau gebracht. Hierheen was hij gisteravond om dezelfde reden ook reeds getransportreerd. Vanmorgen om 6 uur was hij ontslagen en nu had hij alweer te veel aan Bachus geofferd. EEN ONGELUK. De heer G. H. van G., slager alhier, heeft Dinsdag in het abattoir een ongeluk gekregen. Bij het slachten gleed zijn mes uit, dat naast zijn oog in het gelaat drong. De heer van G., die veel bloed verloor, is naar net St. Elisabeth Gesticht gebracht ter verple ging. Men hoopt het oog te behouden. MIDDENSTANDS-ACTIE. In de „Middenstander" van 14 September vinden we een artikel van den heer J. Knoppers W. Kzn., groo- tendeels samengesteld' uit) stukken, welke in de Alk maarsche Courant- verschenen. Het motto van dit artikel; dat tot. titel draagt „een proefkonijn" luidt In de liefelijke stad Alkmaar, de distribuante voor een kring van minstens honderdduizend! Noordhollan ders, is sedert eenige weken een proefkonijn, waarop geheel de Nederlandseh-e middenstand' de leergierige oogen behoort te richten. Van haar bijna 22000 inwoners zijn ongeveer het dorde gedeelte Roomsch-Katholie-k, en, voorzoover zij middenstanders zijn, zijn zij, op een 40-t-al na, veree- nigd' in de Hanze, wier ledental in een paar jaar is gestegen tot 210, en wier materieel© arbeid' schier al gemeen waarde-ering heeft gevonden. Doch Alkmaar bezit ook een, veel' oudere, neutrale winkeliersvereniging, wier wezen en werk wordt ge- AGENDA. DONDERDAG. Zang en Vriendschap, repetitie 7—9 Gem. Koor „Zanglust," repetitie, Graanhandel. VRIJDAG. Mannenkoor „Excelsior," repetitie, bovenzaal „Graanhandel," 8 uur. Zaugvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor Orpheus,'' repetitie voor het geheel» koor, 8 uur, lo kaal Mooij, Kooretra at. ZATERDAG: Gymn.-ver. „Do Halter," oefening voor: adspiranten van 1216 jaar van 8—9 uur; voot léden ouder dan 16 jaar van 910 uur, lokaal Mooij, ingang Linde gracht. Kinderkoor, repetitie 2—3 uur, Harmonie. ITALlAANSCH-TURKSCHE OORLOG. In dé huurt van Derna is weer gevochten. Volg'ens een Italiaansch bericht hebben d'e Turken en Arabie ren de stellingen, welke dé Italiaansch© troepen dén 14den hadden ingenomen, aangevallen. De Italianen verloren 61 doodén en kregen 113 gekwetsten, dé vij and had 1000 dooden en een groot aantal1 gekwetsten, terwijl 41 krijgsgevangenen, onder wie ©en o-pperhoofd, gemaakt werden. Een Turksch bericht zegt echter, dat' de Italianen na 8 uur gevochten te hebben zich terugtrokken, vele döodén achterlatend. HONGARIJE. De oppositie heeft gisteren de ver gaderzaal van het parlement verlaten. Vier en veer tig afgevaardigden werden hierna voor de.n tijd' van één maand' uitgesloten. Hoe g'espannen de verhouding' tusschen en oppositie is, blijkt uit het volgende: Toen -graaf Tisza zich' in een lift naar zijn kamer wilde begeven, was deze reeds bezet door eenige afge vaardigden van de •oppositie. De gewezen minister van justitie, graaf Apponyi, stapte uit en zeide: „Met zoo'n schurk ga ik niet in een lift!" De andere afgevaardigden volgden het voorbeeld' van Apponyi. Graaf Tisza ging alleen naar boven. Een arbeiderspartij'bladi is geconfisc-eerd, omdat 't een opruiend artikel, „Leve dé revolutie" getiteld), bevatte. In dit artikel werd den arbeiders de raad' gegeven he den de straat op t.e gaan. De politie heeft gelast, dat te acht uur alle winkels moeten sluiten, en dat allo koffiehuizen en openbare lokalen gesloten moeten worden, zoodira dé politie dit gelast. Bij de minste of geringste aanleiding zal van dé vuurwapens ge bruik gemaakt worden. Zoo nood'ig zullen salvo's af gevuurd! worden. Boedapest i® d'us feitelijk in staat van beleg. In het Mag'natenhuis (Eerste Kamer) werd' de mi- nister-president gesommeerd' zijn plaats te verlaten, om het- mogelijk te maken, d'at de parlementaire vrede hersteld' wordt. De minister-president antwoordde, dat de regeering- alleen zo-u gaan, als dé Koning of da meerderheid haar niet langer vertrouwen schonken. Gemengde mededeelingen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Doordat een locomotief ontspoord© en de trein, die los geraakte, in steeds snellere vaart van de helling- gleed, heeft er hij Ditton (Engeland!) een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad'. Het stationsgebouw van Ditton, zegt een bericht, bood na de ramp een treurig schouwspel'. Er lagen daar zestien lijken, ze ven mannen en negen vrouwen, van wie er vijf nog niet herkend zijn. Bij het zoeken onder den wrakhoop van half verbrande spoorrijtuigen kwamen allerlei vreeselijke dingen aan den dag, o.a. drie afgewrongen meuschenhoofden. De toestand) van verscheidene gewonden moet ha chelijk zijn. Men vreest d'at zij zullén bezwijken. De North Western spoorwegmaatschappij zegt, dat zij ondanks het: ingestelde onderzoek nog geen ophel dering kan geven over de oorzaak van de ramp. KORTE BERICHTEN. In de zoutmijn van Neu Stas-zfurt. heeft, op on- verklantbare wijze in de kruitkamer een ontploffing plaat» gehad. Vier mijnwerker* werden gedood.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 2