Omdat A.O. BROOD Schaakrubriek. iBil ét mÊ qpj |pp g g pp Damrubriek. OW fXo\\ /A0t) mt m m Vraag en aanbod. BOEKAANKONDIGING. Pmi. m ém VOOR DAMES. Kijkjes in de Modewereld. lïffi 7. Aambeien en huidziekten. tJIE KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stjjlen, Kamermeubelen, ook solied Stof* feerwerk te leveren. Aanbevelend, gehaald. Vanochtend hebben ze hem dicht bij de staphavèn te pakken gekregen. Ze hadden 'n schaaps kop aan een haak in de rivier gelaten en het touw, waaraan de haak bevestigd zat, stevig om een boom bevestigd. Het monster haipte, en vast zat-ie. Met behulp van bamboe's; hebben ze eerst den muil dicht- gesjord en toen hem den kop stuk gehakt en 't vaarte op land getrokken. Hij mat 3% Meter, deel van 't lichaam zal zijn weg vinden naar de neesche apotheek." Het spreekt wel van zelf, dat we ons voor het den van dergelijke knipsels en mededeelingen zeerste aanbevolen houden. DE EERSTE GENEESHEER. De eerste geneesheen-ter wereld, omtrent wien men geloofwaardige berichten bezit, is de Egyptenaar J- em-Hetep, die tijdens: de regeering van koning Teh- ser, dus waarschijnlijk omstreeks 4500 jaar vóór de ge boorte van Christus, leefde. De naam beteekent: dra ger van den vrede. Yau zijn groot aanzien getuigt zijn graf bij de pyramidle van Saklara bij Memphis, naast dat van den koning. Na: zijn dood viel hem god delijke vereering ten deel. Volgens de oude overlevering had' hij nog de beide titels1: „Meester der mysteriën" en „Schrijver der ge tallen". De laatste titel' moet in verband gebracht worden met het groote aantal artsenijen, dat bij de oude Egyptenaren in gebruik was1. Vele marmeren standbeelden, ter zijner nagedachte nis opgericht, stellen heim als den beschermer der menschheid! voor. 4000jaar lang werd hij door het Egyptische volk voor heilig gehouden en vele zieken huizen werden naar hem genoemd. Ten tijde van de heerschappij der Ptolemeeërs werd! hij met Esculaap, den god der geneeskunde van de Grieken, die 3000 jaar later leefde, gelijk gesteld1. 300 jaar na den dood van J-'em-Hetep schreef de Egyptische koning Atoti een werk over anatomie, en weer eenige eeuwen later leefde een beroemd1 chirurg, eveneens hij Saklara, in wiens graf belangwekkende mededeelingen omtrent operaties op heelkundig ge bied gevonden werden. Volgens den bekenden schrijver George Ebers, die interessante mededeelingen omtrent de geneeskunst der oude Egyptenaren doet, mag men aannemen, dat de geneeskundigen reeds 6000 jaar vóór Christus bij hen in hooge eere sponden. HET VEERTIGSTE KLEED. Op een ba;l van de „voornaamste vierhonderd" in een Amerikaanstehe groote stad wedden twee heeren, wie van de aanwezige dames de beschikking had over het grootste aantal' toiletten. Twee der dames1 na men de weddenschap aan en verschenen na elkaar in 39 verschillende toiletten, waarop de ééne verklaarde, nu aan het eind van haar voorraad te zijn gekomen. De tweede, die zich niet overwonnen wilde geven, ver scheen daarop in haar badcostuum, wat door de scheidsrechters als „toilet" werdl beschouwd. Maar de eerste kon het echter toch niet met. haar vrouweneer overeen brengen, in dezen edelen strijd de overwon nene te zijn, verdween weer, dit keer voor geruimen tijd, om dan in .een zijden badmantel terag te komen, die ze op haar schouders1 met steekspelden bevestigd en om de taille met een band bevestigd had. Ver der had- ze een stuk kant, dat van een blouse was af gescheurd, om den hals. De scheidsrechters kenden haar dein prijs' toe, maar ze moest t'.ot den afloop van het bal in deze kleedlij blijven. VERVELENDE VERTELLERS. Redenaarsi, bij wier voordrachten men neiging voelt .om in slaap te vallen en dichters, wier tooneelwerken dezelfde werking uitoefenen, staan over het algemeen niet hoog aangeschreven. De Pool-Eskimo's, zooals de bij Kaap York in West-Groenland1 in groote eenzaam heid levende stam genoemd wordt, denken op dit punt anders. Men is daar gewoon gedurende den langen winternacht uit verveling groote feestmalen aan te richten, d. w. z. verbazende hoeveelheden rauw, be- vroTen vleeseh te verorberen. Wanneer dan allen ge heel gevuld en1 lui in de hut liggen, wil men aange naam onderhouden worden en dan moet een verteller sprookjes en verhaaltjes ten beste geven. Daarbij is echter zijn taak, de toehoorders in slaap te praten en hoe eerder heim dat gelukt, des te grooter is de waar deering voor zijn talent. Volgens den schrijver Knud't Rasmussen beroemen de beste vertellers er zich op, dat ze nog nooit aan het eind in een geschiedenis- ge komen zijn. Dit valt echter gemakkelijk te verklaren, wanneer men' weet, dat alles wat verteld wordt, den toehoorders reeds bekend is; ze hebben het als kleine kinderen reeds van hun grootmoeders gehoord. De slaapverwekkende werking van het zingen wordt in sommige gevallen bij ons ook op prijs1 gesteld, zooals men weet; wie kinderen) in den slaap kan zingen, gaat immers door voor een flinke moeder of bekwame kinderjuffrouw. zen ten uitmunt door smaak en hygiëaigcli verpakt verkocht wordt. Eisch origineele verpakking merk contrölezegal van Leddan Hul sebosch. A. O. brood a 10 cents per brood van 5 ons verkrijgbaar te ilkmaar: G. LANDMAN, B. REITS MA, N.V. Eerste Hygiënische ALKM. BROODFABRIEK. Ter aankondiging ontvingen we van den uitgever Martians Nijhoff, 's-Gravenhage, een kaart van een nieuwen GESCHIEDKUNDIGEN ATLAS VAN NEDERLAND. Deze atlas wordt uitgegeven door een speciale commissie en is geteakendi door den heer A. A. Beekman, oud genie-officier, lid dier commis sie. Deze commissie is benoemd door het Nederland- sehe Taal- en Letterkundig Congres. Zij stelde zich in verbinding met verschillende specialiteiten ten ein de onze provinciën, elk met haar eigen historische ont wikkeling, en verschillende bijzonderheden meer tot haar recht te doen komen. Het plan bestaat in het geheel 17 kaarten, te zamen 89 bladen, te geven. Elk jaar zullen er 6 a 8 bladen verschijnen, vergezeld van een toelichting en mo-tiveering van hetgeen is afge beeld. Men zond ons een detail-kaart van de republiek in 1795 en wel het noordelijk deel van) NoordtHolland De hooge en lage jurisdictiën, d'e andere gebieden, baljuwschappen, hooge heerlijkheden, ambachtsheer lijkheden, schout-ambachten, bannen, rechtbanken, plattelands-, stemmendei- en kleine steden, dorpen met kerk, buurten zonder kerk, huizen of kasteden zij.n er duidelijk op aangegeven. Het water, dat met de zee of groote rivieren in open verbinding is blauw, het water dat van de zee of de groote rivieren is geschei den door dijken of sluizen, zwart aangegeven. De kaart munt uit door duidelijkheid en door hel dere kleuren. Zij is een goed specimen van een kost baar werk. Bij de Nederl. Drukkers^ en Uitgevers-Maatschappij C. Misset te Doetinchem is verschenen een werkje SPROKKELINGEN OP TECHNIS CH-H Y Glë- NISCII GEBIED, geschreven door den heer J. van der Breggen c. i. Reeds vroeger gaf deze schrijver een paar dergelijke bundels uit, die uitverkocht zijn. Doel van dit boekje is, wederom het groote belang der Gezondheidswet en Woningwet voor de Volksgezond heid onder de oogen te-brengen van degenen, die bijna dagelijks met die wetten in aanraking komen, als le den van gemeentebesturen, gemeenteraden, gezond- heidscommissiën, architecten, vaklieden enz. Op het nut van bouwverordeningen en de fouten, die vele bouwverordeningen nog aankleven, wordt in dit ge schriftje gewezen. Bouwhygiëne, woningvereeniging met Rijks steun, platteland's-hygiëne worden achtereenvolgens bespro ken, terwijl eenige platen (bebouwingsplan, verschil lende typen van dubbele arbeiderswoningen, ontwerp van een -slachthuis ten dienste eener kleine gemeente) den tekst verduidelijken. De consul-generaal van DB ARtrENTIJNSCHE REPUBLIEK te Amsterdam (de beer Carlos E. Sa- guiër) zond ons eenige geschriften, gevende een kort aardrijkskundig, landbouwkundig, technisch, industri eel en staatkundig overzicht, en een redevoering in druk van de financiën, handel, industrie, veeteelt en landbouw. Voor belangstellenden en belanghebbenden is bet zeker van gewicht te weten, dat zij zich nu ook in het Nederlandsch van deze republiek op de hoogte kunnen stellen. Radacteur: A. VAN EELDE, Bloemendaal. Ko 303. L. B. Salkind1 te Mos-kou. lste Eerv. Verm. „Hampstead en Highgate" Express/1912. '/„„//A Mat in 2 zetten. Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 359 (L. A. Kuyers). 1 D di6 d7 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttiger, G. Imhiilsen -en C. Visser te Alkmaa.r; Mr. Ch. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, P. Bakker, Jos. de Koning en II. Weenink te Amsterdam, J. W. Le Comte en J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, J. Deuzeman te Erederiksoord, J. Ree- ser te Voorburg, S. te S., Mr. A. van der Ven te Arnhem, W. Korteli-ng te Deventer, H. Strick van Kin schoten te Rijswijk en O. Boomsma te Kampen. Ad 362. Wij onderstellen, dat dte meeste onzer lezers de prij zen uit dezen wedstrijd) reeds gezien hebben. Daarom geven wij de lste Eerv. Verm. o. a. omdat deze»o. i. het bewijs is der waarheid van het gezegde, dat het oude eeuwig nieuw blijft. Al de problemen uit dezen wedstrijd, die de aan dacht der jury hadden getrokken, werden aan Alain 0. White gezonden, om ze op oorspronkelijkheid' te on derzoeken. Het overoude, doch nog steeds aantrekkelijke the ma van dezen tweezet, doorstond' de proef. In dit tornooi moest de zwarte dame een bijzondere rol spelen, waarvan zij zich in No. 362 dan ook naar be-hooren kwijt. Zoo langzamerhand wordt het tijd] voor warmere kleeding. Als overgang tot d'e dikke wintermantels worden de mantel-costumes, van een of andere stevige stof vervaardigd, gedragen. Maar ook als het kouder is geworden, zullen deze costumes zich weten te hand1- haven, voor dat doel worden zij echter warm gevoerd, terwijl d'e revers bedekt worden met astrakan of bont. Ook korte manteltjes, geheel van astrakan vervaar digd, zullen weer in de mode zijn. De moffen en de bonten omslagen zullen eveneens weer van den win ter smaak zijn. De moffen zijn nog niets kleiner van omvang geworden, terwijl ook de bonten omslagen ta melijk breed en lang zijn. Een kostbare dracht cfcts. Modern zijn toiletten van pruimenblauw of marine blauw voile. Bij deze nieuwe costumes valt op te mer ken, dat de rokken rijk zijn aan plooien, zij worden b.v. onder een geplooid ceintuurtje ingehaald, zoodat on deraan een bevallige wijdte ontstaat. Over 't algemeen zijn de rokken van de zijden, voile, of faille-ja.ponnen veel wijder dan verleden jaar. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 200 van .II Hoogland. Stand Zwart: 2, 10, 11, 14, 16/21, 23, 26. Wit: 25, 27, 28, 31, 32, 33, 37,38, 41, 42, 44, 45, 47. Oplossing: 1. 33—29 1. 23 34 2. 28—22 2. 17 28 3. 32 12 3. 21 43 4. 12— 8 4. 2 13 5. 42—38 5. 43 32 6. 37 28 6. 26 46 7. 44—40 7. 46 23 8. 40 9 8. 14 3 9. 25 5 Mooie ontleding Goede oplossingen' ontvangen van db heeren: W. Blokdijk, G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K., G. van Nieuwkuijk' te Alkmaar, P. Bakker, Schagerwaard', S. Homan, Wijde Wonner, H. E. Lan- tinga, LIaarlem en H. J. To-epoel, Apeldoorn.. Uit den Internationalen Wedstrijd. In de partij van den BroekHoogland kwam d'e vol genden stand voor: valstrikken. De eenige goede zet voor wit is 3025, want dan kan zwart 1420 niet meer spelen, doch wit antwoordde: 31—26? 24r—29! 26 17 7—11 33 24 11 33 38 29 23 25 en wit verloor de partij. Wit had ook nog gedacht om na 914 met 4641 te antwoorden, doch dan zou zwart de volgende fraaie slagzet gemaakt hebben): 4641 24—29 33:24 18—22 27 20 21—26 24 13 26 46 28 19 46 50!! Volgens den heer Battefeld' een typezet van de mooiste soort. Een damzet van FABRE. De heer Hoogland heeft van den genialen Fabre eenige slagzetten ontvangen met verlof die te publi ceer en. In de volgende stelling maakte hij een zeldzaam fraaie, 10 zetten diepen damslag: Nieuw is voor dikkere japonnen empire-groen en korenbloem-blauw geruite wolstof. Hiervan kan men de volgende sierlijke japon vervaardigen: een rok waarvan het bovenste gedeelte bestaat uit uitgesne den en met perle d'amour-knoopen versierde heup- stukken, die rusten op geplooide rokbanen, welke voor aan een smalle ingezette baan. van groen satijn laten zien. Een wit laken Robespierre-kraag met batisten plooist-rook siert de kimono-blouse, waarvan de boven- mouwtjee op de lange ondermouwen, met geplooid ba tisten omslagen, gestikt zijn. De paniermodellen hebben zich ook gehandhaafd, 't zijn meestal gedrapeerde tunieken, waaronder uit dan een twee-banige rok te voorschijn komt. Een moeilijke kwestie is en blijft echter de vraag hoe het model zal zijn: Kimono, lange of korte mouw, schoot of géén schoot» Want d'e kimono is nog niet van het repertoire en de mode der lange mouwen maakt nog volstrekt geen algemeenen opgang. Men is er niet te vroeg mee, nu de herfstmode door de vroege herfsttemperatuur reeds als ingetreden zou kunnen worden beschouwd. De voornaam-eenvoudige zijden blouse met plissée-volant met kanten kraagje of tul len jabot onder den overal' gedragen wordenden Ro bespierre-kraag zal veel opgang maken. Sierknoopjes en -randjes zijn, schulpvormig opgezet, eveneens zeer gewild. Een aardig idee is het van voren met een bies doorgeknoopte en met een schoot 'gegarneerde genre, half jacquette, half blouse, met gladden, naad- loozen rug. Buitengewoon groot is de voorliefde voor modellen van écru en witte spachtel en tulle. De schoot is zeer bescheiden. Eluweelen- en zijden schulp- biais sluiten zich hierbij aan en geven iets afgeronds a.an het geheel. Zeer eigenaardig zijn fichu-achtige verleng'sels. Bij de mode van met zwart' onderlegde witte tulle en omgekeerd is nog de halve en driekwart lange mouw mode. In het wollen blouse-genre beklee- den popeline en glanslaken, fresco en wollen frotté met ingeverfde voering, „de Nouveauté" van dit sei zoen, een eerste plaats. Schouderstuk en mouwgarni turen van fluweel en bandtfluweel, tullen jabots en di to passen alles meest halsvrij of ook van een kort omliggend kraagje voorzien schuine passepoiles en knoopgarneeringen, borstzakjes en strikgarnituren dit vormt de hoofdschotel. Wit speelt 1. 35'30 1. 24 35 2. 33—29 2. 23 34 3. 25—20 3. 15 24 4. 28—22 4. 17 28 5. 32 14 5. 21 41 6. 47 38 6. 9 20 44—40 7. 35 44 8. 50 19 8. 13 24 9. 26—21 9. 16 27 10. 31 2 Ter oplossing voor deze week: Probleem 201 van L NOO'MB Mzn., Purmerend. Zwart: 3, 6, 8, 10, 12/15, 19, 20, 22, 23, 25, 28. Wit: 11, 30, 31, 32, 34/39, 41, 43, 44, 46, 49. Oplossingen vóór of op 26 September, bureau van dit blad. Ingezonden Mededeelingen. De kwellende prikkeling en jeukende pijn van aam beien, eczema, roos, dauwworm, huiduitslag, winter handen en -voeten, of eenige andere jeukende huid aandoening wordt onmiddellijk verzacht reeds door de eerste aanwending van Foster's' Zalf. En zelfs hard nekkige gevallen, die jaren lang weerstand' bodten aan andere behandelingen, moeten1 spoedig zwichten voor deze heelende Zalf. Foster's Zalf is bizonder verzachtend, heelend en antiseptisch. Niet alleen geeft zij haat in ieder ge val, waarbij de gebruiksaanwijzing zorgvuldig wordt opgevolgd, doch ook zij.n de genezingen blijvend. Foster's Zalf is te Alkmaar verkrijigbaar bij de hee ren Nierop Slothouber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor één, of 10,voor zes dooien. Zwart (H.) speelde nu 914. Nu dreigen er twee Van 15 regels 25 Cents, bij vooruitbetaling. Firma P. J. C. NIERÖP. Alkmaar. Fnidsen 113. Langestraat 58. 1 B. L. SIMONAlkmaar. Steenhouwerij K o- ningsweg 46. Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. "IJ andel in nieuwe en gebruikte Machinerieën Ge reedschappen, enz. Motoren ten alle tijde in wer king te zien. Werkplaats Koningsweg 65, Magazijn Kanaalkade 41. G. DOESCHOT en ZOON, Alkmaar. IT RAFSTEENEN SCHOORSTEENMANTELS enz. worden net en billijk geleverd door A. KALLANSEE, Steenhouwerij Korte Nieuwesloot B 1. Dr. SCHAEPMAN„Boeken en menschen" is in de Openbare Leeszaal en Boekerjj (hoek Kaarsenma kersgrachtKanaalkade) aangevraagd. Wie kan het Bestuur er aan helpen [UNKER-RUH-VULHAARD, groen email, in goeden staat te koop aangeboden. Te bevragen en te zien Zaadmarkt 50. VULKACHEL, groen émail, een jaar gebruikt, te koop. Te zien en te bevragen Zaadmarkt 50. ^warte KACHELLAK voor kachels, pijpen, enz., welke niet afspringt, is alleen verkrijgbaar in de verfwinkel „de Omzet", Laat 154. Aanbevelend, J. METZ, firma G. GROOT. A lie in voorraad zijnde MEUBELEN worden voor elk aannemelijk bod opgeruimd bij P. J. SMIT, Laat 156. Solied en billijk adres voor bekleeden en repareeren. Werkplaats Nieuwesloot 109.

Alkmaarsche Courant | 1912 | | pagina 6